Laos-conferentie begint vandaag De kernproeven In juni ontmoeting tussen Kennedy en Chroesjtsjef? Weero verzicht raak is elke streek HOOGWATER WEERBERICHT Communiqué van Defensie n.a.v Russisch protest Scheveningse vissers protesteren bij minister van Verkeer en Waterstaat i- en Frankerino bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—per week 43 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE DINSDAG 16 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5292 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Ad verten ticpriis ner mm 15 ct: minimum per advertentie f 2.25 Rubriek Kleine A<1ve*-*er.tie<; «réén handels- advertentips5 t ree's f 1 Tedere regel meer 20 ct Kleine advertenties wij vooruitbetaling;. Vermelding: Brf^vpo onde' nummer, of: Adres Rurpi«' vno r»;t Ried 20 r*»nt r^eer. fn-7r»nd"'^e *-;o- O 11UI*. K.-f PT O rrr>gr t; j De Britse en Russische minis- De leider van deze delegatie, de Laotiaanse minister van Bin- ers van Buitenlandse Zaken nebben besloten tot uitstel van hun aangekondigde gemeen schappelijke verklaring, welke de weg had moeten hanen voor de opening op maandagmiddag of vandaag van de internatio nale conferentie over Laos. Vol gens officiële gezaghebbende Amerikaanse kringen was één an de redenen van het uit stel, dat er meer tijd nodig zou zijn voor overleg met de delega tie der rechtse regering van DE ZUIVERING IN PERZIE Bij het hooggerechtshof in eheran zijn dossiers ingediend betreffende oud-premier dr. Eghbal en twee van zijn toen- nalige ministers. Zij worden ver_ dacht van inmenging in verkie zingen. Premier Amini, die een groot scheeps onderzoek laat uitvoeren :iaar corruptie en verspilling ,eeft vier generaals, onder wie twee gewezen ministers, laten arresteren en tien hoge ambte naren van het ministerie van Justitie ontslagen. Hij heeft ook oepaald, dat er bij officiële maal- ':jden slechts één schotel mag warden geserveerd en geen alco holische dranken. STAATSGREEP IN ZUID-KOREA. Dinsdagochtend, plaatse lijke tijd, heeft in Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, een staatsgreep plaats ge had, aldus meldt het Franse persbureau A. F. P. Het Engelse persagent schap Reuter maakt mel ding van hevig vuren in de nabijheid van de regerings gebouwen. Do militaire autoriteiten in Zuid Korea hebben alle regerings bevoegdheden overgenomen, al dus heeft radio Seoel meege deeld. Het land zal worden geregeerd door een militaire raad. De mededeling kwam nadat in de nabijheid van de regerings gebouwen hevige gevechten wa ren uitgebroken, die ten minste een half uur duurden. De voorzitter van liet militaire revolutionaire comité is generaal Tsjang do Jong. Premier Tsjang Myon is gevan gen genomen. VLIEGTUIGONGELUK De Nederlandse kustvaarder „Zaanborg" (392 ton, uit Delf zijl) heeft zondagavond ver geefs gezocht naar de piloot van een sportvliegtuig dat vijf mijl uit de kust van Halland, Zweden, een noodlanding moest maken' Op het noodsignaal van de ..Zaanborg" hebben drie red dingboten en een helikopter zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Het vliegtuig zonk onmiddel lijk. De piloot was een tandarts uit Gothenburg. nenlanöse Zaken Leoeam Insi- siengmay, werd gistermiddag op het vliegveld van Genève ver wacht, waar hij zou worden be groet door president Kennedy's reizende ambassadeur, Averell Harriman. Vóór deze ontwikkelingen was gemeld, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rusk, zou hebben toegestemd in een compromis over de positie van de delegatie der Pathet Lao-organisatie, doch er kwam een nieuwe klink in de kabel toen bekend werd, dat de door de Verenigde Staten gesteunde rechtse regering van Laos nog niet definitief besloten had aan de conferentie deel te nemen. Minister Rusk had zondag- over het bewuste compromis voorstel overleg gepleegd met president Kennedy en kreeg gistermorgen instructie daar mede akkoord te gaan; het plan kwam erop neer, dat de aan de conferentie deelnemende landen het recht zouden hebben elke door hen gewenste Laotiaanse delegatie uit te nodigen. De Ver enigde Staten stonden onder kracntige druk van Engeland en Frankrijk. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zou minister Rusk erop hebben gewezen, dat het Westen zich voor de wereld be lachelijk zou maken als het zou weigeren deel te nemen aan de conierentie nu deze eenmaal is bijeengeroepen. Intussen is minister Insisieng- may niet aangekomen. Averell Harriman kon overrichter zake naar het bureau van de Ameri kaanse delegatie terugkeren. Vermoedelijk houdt de hou ding der delegatie van de re gering-Boen Oem verband met een maandagmorgen ontvangen bericht, volgens hetwelk prins Boen Oem een tegen-voorstel zou uitwerken op de invitatie welke aan eik der drie Laoti aanse groeperingen, de recht- sen, de neutralisten en de linkse Pathet Lao, was gedaan. Dit tegenvoorstel zou behelzen het toelaten van vertegenwoordigers van alle partijen in Laos, ten getale van zes. Ondanks alle op hen uitge oefende druk hebben de ver tegenwoordigers der regering Boen-Oem er nog steeds met in toegestemd dat de Pathet Lao- delegatie bij de conferentie een zelfde status zal innemen als die der regering in Vientiane. De minister van Economische Za ken, Sananikone, die op het ogenblik als leider der rechtse delegatie optreedt, heeft gister morgen een door prins Boen Oem en generaal Phoemi ge tekend telegram ontvangen, waarin hem verboden wordt aan de conferentie deel te nemen als de delegaties van de neutra- listische ex-premier prins Soe- vanna Phoema en van de Pa thet Lao anders dan als waar nemers tot de conferentie wor den toegelaten. Dit zou de reden zijn geweest van het uitstellen door de mi nisters Home en Gromyko, de beide voorzitters der conferen- ie, van hun aangekondigde ge meenschappelijke verklaring over de opening van de confe rentie. De waarnemend leider der Laotiaanse rechtse delegatie, minister Sananikone. deelde gis termiddag na een onderhoud met minister Rusk mede, dat in het standpunt van zijn regering geen verandering is gekomen. „Wij zijn de enige wettige dele gatie van Laos en als andere Laotiaanse delegaties op gelijke voet worden toegelaten, zullen wij niet naar de conferentie gaan". Hij deelde nog mede, dat ae delegatieleider Insisiengmay op zijn reis naar Genève op het ogenolik in Beiroet verblijft. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur ville is gistermiddag naar Parijs teruggekeerd om woensdag een kabinetsvergadering bij te wo nen. Mocht echter de conferen tie hedenmiddag beginnen, dan zal hij weer naar Genève terug vliegen om bij de openingszit ting aanwezig te zijn. LAOS-CONFERENTIE BEGINT VANDAAG Nader wordt gemeld dat de ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland en de Sow- j et-Unie in hun hoedanigheid van co-presidenten van de in ternationale conferentie over Laos, een verklaring hebben uitgegeven, waarin zij mede delen overeenstemming te heb ben bereikt over het bijeenroe pen van de eerste vergadering van de internationale conferen tie tot regeling van de kwestie- Laos hedenmiddag 5 uur Neder landse tijd. De co-presidenten zijn over eengekomen aan de conierentie meae te laten deelnemen door vertegenwoordigers van Laos wier aanwezigheid door één of meerdere aan de conferentie deelnemende landen zal worden voorgesteld. De co-presidenten zijn van oordeel, dat de conferentie zich alleen met de internationale aspecten van de kwestie-Laos dient bezig te houden, aldus de verklaring. STRIJD IN LAOS Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken doen de troepen van de Pathet Lao nog steeds aanvallen op de Meo- stammen. De regering in Vien tiane heeft de internationale controlecommissie verzocht een onderzoek in te stellen, omdat zij de aanvallen beschouwt als een schending van de wapen- stilstandsovereenkomst. De Russische luchtbrug uit Hanoi met voorraden en wapens voor de linkse en neutralisti- sche troepen gaat „normaal" voort, aldus de woordvoerder. Wellicht wordt thans iets min der aangevoerd dan de afgelo pen tijd. De situatie in Zuid-Kasai Volgens officiële bronnen heb ben cie Verenigde Naties beslo ten hun troepen uit Zuid-Kasai terug te trekken en ook hun civiele actie in dat gebied te sta ken. in verband met de heersen de onveiligheid als gevolg van gevechten tussen de verschillen de stammen onderling. De Sowjet-Unie heeft rnaan- 'toK gedreigd de conferentie over het staken van de kernproeven te zullen verlaten en de proeven te zullen hervatten als Frankrijk of een ander Westelijk land nog kernproeven nemen. De Russische afgevaardigde Tsarapkin zei dat Engeland en Amerika Frankrijk tot zijn atoomproeven in de Sahara heb ben aangemoedigd en mee profi teren van de verkregen gege vens. Dit is door de beide Weste lijke afgevaardigden met klem tegengesproken. Tsarapkin zei dat hij door zijn regering is gemachtigd te zeggen <iat Frankrijk met zijn militaire bondgenoten Amerika en Enge land, „de resoluties van de Ver. Naties hebben geschonden door systematisch proeven te doen met waterstof- en atoomwa pens". Als het Westen voort blijft gaan proeven te doen, aldus de Russische afgevaardigde, zal de conferentie schipbreuk lijden en zal een verdrag tot beëindiging der kernproeven onmogelijk zijn. olgens hem deed Frankrijk als Navo-lid de proeven mede ten behoeve van zijn bondgeno ten, waardoor Engeland en de Verenigde Staten eenzijdig mili tair voordeel behaalden boven de Sowjet-Unie. Tsarapkin zei het te betreuren, dat het Westen niet voldoende aandacht had besteed van de Sowjet-waarschuwing van 21 maart inzake de Franse kern proeven. Volgens hem hadden deze proeven de onderhandelin gen in Genève over de kernproe ven zeer in gevaar gebracht. Do Amerikaan Dean noemde de beschuldiging, dat de Ver. Staten zouden profiteren van de Franse proeven „vals en ab surd". Als er nog steeds kern proeven werden genomen, was dit het gevolg van de impasse in Genève. Deze impasse weet Dean aan de Sowjet-Unie. RASSENREL IN ALARAMA In Anniston, een plaatsje in de Amerikaanse staat Alabama, heeft een groep blanken zondag avond een bus die negers ver voerde in brand gestoken. De inzittenden moesten door de ramen een goed heenkomen zoeken. Allen hebben nadelige gevol gen van de rook ondervonden en zijn in het ziekenhuis opge nomen. Niemand is echter ern stig gewond. De inzittenden behoorden tot een groep die onder auspiciën van het congres voor gelijkheid der rassen bij de z.g. Grey- hound-busstations in de zuide lijke staten tegen rassensegre- gratie demonstreert. Toen de bus bij het station van Anniston aankwam smeet een groep blanken de ruiten kapot, de banden van de bus werden doorgesneden. Kort daarop w'ierp iemand een bran dend voorwerp door een ge broken raam. Ook in Birmingham, Alaba ma, is het zondag bij het bus station tot gevechten tussen blanken en negers gekomen. Toen een groep negers een ge segregeerde wachtkamer binnen ging, vielen enkele blanken een negerjongen aan, die tegen de grond werd geslagen en ge schopt. Een blanke die met de negers de bus uit kwam werd in zijn gezicht geslagen. de lak vloeit glanzend strak de kleuren weerspiegelen jarenlang uw Flexa-schilderfeest „The New York Times" schrijft <lat president Kennedy een per soonlijke ontmoeting met pre mier Chroesjtsjef overweegt wanneer de conferentie over het staken van proeven met kern wapens mislukt. Alvorens de Amerikaanse regering besluit de ondergrondse proefnemingen met kernwapens te hervatten zou de president een gesprek met de Sowjetleider willen hebben. Kennedy heeft zich gedurende de verkiezingscampagne scep tisch uitgelaten over topconfe renties tenzij door de voorberei dingen een redelijke kans op suc ces bliikt. Hij hecht echter veel waarde aan een overeenkomst betreffende het staken van proe. vraas DE 85 kleuastalen vooR io ci ven met kernwapens, die hij als een conditio sine qua non voor het welslagen van ontwapenings besprekingen beschouwt. Volgens de „National Broad- castnig Corp." bereidt de Ameri- Naar aanleiding van berichten in de binnen, en buitenlandse pers, deelt het departement van Defensie het volgende mede: „Op 12 mei j.l. stegen vanaf het ma rinevliegkamp Valkenburg enige vliegtuigen op van het type S-2- f, teneinde boven Texel Hors „Wij zijn het wachten moe", en Moderne schepen; moderne ha vens" waren de leuzen, waarmee maandagmiddag enkele honder den vissers, reders, en handela ren in vis, optrokken naar het Binnenhof. Daar aangekomen dromden ze samen voor de in gang naar het werkvertrek van minister Korthals. Terwijl het Scheveningse vrouwenkoor lie deren zong, keek de minister nieuwsgierig vanuit een der ra- Chinese kernproeven binnen drie jaar Een woordvoerder van de Ja panse verdedigingsraad heeft maandag te Tokio verklaard dat in een witboek over de stand der Japar.se landsverdediging, dat de raad binnenkort zal publiceren, voorspeld wordt dat de Chinese volksrepubliek binnen drie jaar zal beginnen met proefnemingen met kernwapens. Hij zei ook dat in het witboek wordt gewezen op het gevaar van het uitbreken van „beperkte oorlogen" in het Verre Oosten. In dit verband wordt in het wit boek de nadruk gelegd op het belang van versterking van de Japanse militaire kracht, zulks op basis van het kortgeleden ge sloten Japans-Amerikaanse vei ligheidsverdrag. men van de „Statenzaal" naar de verzamelde menigte. Even later werd hem in deze zaal door de heer C. P. Damme, lid van het actie-comité tot ver betering van de Scheveningse haven, een resolutie aangeboden. Hierin wordt de minister herin nerd aan de slechte toestand van de haven, aan de door de opeen volgende ministers van Verkeer en Waterstaat gedane beloften, en aan de ernstige teleurstelling bij de Scheveningse bevolking over het uitblijven van een defi nitieve beslissing. In de resolutie wordt verder een dringend be roep gedaan op de minister, om voor 1962 gelden beschikbaar te stellen voor verbetering van de Scheveningse buitenhaven. De bewindsman zei na de over handiging: ,,U zult zich uit de woorden die ik eerder heb ge sproken, en die u aangehaald heeft, herinneren, dat ik beloofd heb bij de komende begroting op de meest ernstige wijze te bezien of er iets voor Scheveningen ge daan kan worden". Hij wees ech ter op de grote lasten die o.a. de Delta-werken op het budget uit oefenen. Hij herhaalde echter zijn belofte, maar: „dit is geen vaste toezegging, want dat doe ik nooit vóór ik zeker weet wat ik kan doen". Nadat de heer Damme het ant woord van de minister door het raam aan de verzamelde menigte had medegedeeld, trokken de vissers rustig (en bemoedigd?) naar huis. oefeningen met raketten te hou den. In verband met de aldaar geconstateerde lage bewolking werd door de betrokken squa dron-commandant de oefening afgelast. Tevens werden door hem andere oefeningen bevolen, welke zouden plaats vinden bo ven het gebruikelijke oefenge- bied op dé Noordzee van het marinevliegkamp Valkenburg. Enige van de toestellen zijn daar door in de drukke scheepvaart route nabij Hoek van Holland over verschillende schepen ge vlogen, o.a. ook over een Rus sisch schip. Aan het einde van de oefening heeft een van deze machines op grote afstand van de schepen in veilige richting raketten afgevuurd. Dit vliegtuig is vervolgens op weg naar zijn basis opnieuw langs enkele daar tevoren waargenomen schepen gevlogen. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat van enige ge vaarlijke handelwijze met boord- wapens, waarbij de veiligheid van een koopvaardijschip in ge vaar had kunnen worden ge bracht, geen sprake is geweest." Socialistische kritiek op Adenauer Het bestuur van de West- duitse socialistische partij heeft in scherpe bewoordingen ge reageerd op een uitlating van bondskanselier Adenauer als leider der Christen-Democrati sche Unie. Adenauer had zondag tijdens een jeugdcongres van de C.D.U. in Neurenberg 't kortge leden gepubliceerde „regerings programma" 'van de socialisti sche partij als „Goebbels-propa- ganda" gebrandmerkt, terwijl hij zijn vier jaar geleden afge legde verklaring, dat een stem buszege van de socialisten de ondergang van Duitsland zou betekenen, herhaalde. In verband hiermee noemde het bestuur van de socialistische partij Adenauer een „man zon der eer", Waaraan werd toege voegd dat men van een man van Adenauer's leeftijd niet kan verwachten, dat hij vier jaar later wat nieuws zou vertellen. kaanse regering de ontmoeting reeds voor. Kennedy zou Chroesjtsjef begin volgende maand d.w.z. na zijn bespre kingen met De Gaulle in een neutrale stad, doch niet Genève, willen ontmoeten. Amerika zou hierover reeds overleg plegen met zijn bondgenoten. Leidende senatoren hebben gunstig gereageerd op het be richt dat president Kennedy zou denken aan een gesprek met premier Chroesjtsjef van dé Sowjet-Unie. Het Witte Huis heeft het be richt niet bevestigd, maar ook niet categorisch tegengesproken. Kennedy gaat vandaag voor twee dagen naar Canada. .De impasse bij de Geneefse be sprekingen over het staken van de kernproeven zou de voor naamste reden zijn voor Kenne dys' bereidheid Chroesjtsjef te ontmoeten. Hij wil niet dat het Westen de onderhandelingen af breekt zolang er nog enige kans op succes is. Te Palm Beach in Florida, waar Kennedy een vakantiever- Chinees-Amerikaans communiqué De Verenigde Staten olijven gekant tegen de toelating m communistisch China, zo wordt gezegd in een communiqué dat maandag na afloop van de be sprekingen tussen president Tsjiang Kai-Sjek en de Ameri kaanse vice-president Johnson in Taipeh is uitgegeven. Johnson heeft de leider van nationalistisch China namens president Kennedy de verzeke ring gegeven, dat de Verenigde Staten vast besloten zijn aan de zijde van hun bondgenoten in Azië te blijven en tezamen met hen de onschendbaarheid van de vrije landen in dit gebied te handhaven. blijf heeft, wordt vernomen dat de mogelijkheid van een confe rentie met Chroesjtsjef wel de gelijk wordt overwogen. Kennedy zou het gesprek in Stockholm of Wenen willen hou den. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard dat de kwestie van een mogelijk onderhoud tussen president Ken nedy en premier Chroesjtsjef reeas enige tijd wordt bestu deerd. Hij weigerde verdere vragen van journalisten te beantwoor den die bijzonderheden wilden weten over een eventueel onder houd na het bezoek van Kenne dy aan Parijs, eind mei. Westelijke diplomaten en con gresleden in Washington rea geerden gunstig op berichten over besprekingen lussen de staatslieden. ARBEIDSTIJD VERKORTING BOUWNIJVERHEID 5 JUNI Na ontvangst van het bericht van intrekking van tie algemene aanwijzing van 18 april j.l. be treffende verkorting van de ar beidstijd, heeft het college van Rijksbemiddelaars in zijn verga dering van maandagmorgen zich akkoord verklaard met de voor stellen tot arbeidstijdverkorting in het bouwbedrijf met ingang van 5 juni a.s. De betrokken rijksbemiddelaar zal in de loop van deze week nog een gesprek met partijen houden, waarin aandacht zal worden ge schonken aan de aspecten, die verbonden zijn aan de voorstellen van partijen ter vermijding van produktieverlies en aan de voor waarde, dat de inwilliging der voorstellen niet tot prijsverho ging zal leiden. DEZELFDE TEMPERATUREN. Ten noorden] van Schotland be vindt zich een hogedrukgebied dat boven Scandinavië, Duitsland en onze omgeving een noorde lijke tot noordoostelijke stroming veroorzaakt. De middagtempera- turen kwamen hierin bij ons niet hoger dan 12 tot 16 graden. De begrenzing van deze lucht be- DINSDAG 16 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON v.m. 2.49 3.24 4.04 4.14 n.m. 3.16 3.51 4.41 4.41 MAAN op onder op onde; Mei 16 4.45 20.28 6.21 22.08 17 4.44 20.29 7.03 23.03 18 4.42 20.31 7.51 23.50 19 4.41 20.32 8.44 20 4.40 20.34 9.41 0.30 21 4.38 20.35 10.41 1.04 vond zich maandag boven N.- Frankrijk. Ten zuiden daarvan was het aanzienlijk wanner: thermometerstanden van meer dan 25 graden vormden geen uit zondering. In de hogere luchtlagen be vond zich boven Nederland en West-Duitsland een trog die ook vandaag nog invloed op het weer hier kan uitoefenen. Er bestaat daarom kans op een enkele ver spreide bui, doch er worden ook opklaringen verwacht. Ook in andere opzichten zal het Weer beeld niet veel veranderen. De wind zal zwak tot matig zijn uit, noord tot noordoost en lucht van ongeveer dezelfde temperaturen aanvoeren. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Nu en dan opklaringen, en slechts enkele verspreid voor komende buien. Zwakke tot ma tige aan de kust matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noord-oost. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1