HET AMERIKAANSE PRESTIGE De Geneefse conferentie over Laos Gespannen toestandinAlgiers tfoodwiil N.A.V.O. moet worden versterkt De onmacht van Oslo HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek Groep van 41 Ambonezen naar Indonesië vertrokken Wrankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 13 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5290 Verschijnt dagelijks -«-Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. B1NNENVERINGBED bet beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f yifaiw/ fabrieken Zevenbergen Kr is thans in Genève een bood schap van de internationale con trolecommissie over de toestand van het staken van het vuren in Laos ontvangen, zo is vrijdag ochtend uit gezaghebbende krin gen vernomen. Volgens Indische officiële krin gen in New Delhi heeft de inter nationale controlecommissie in haar rapport gemeld dat er een feitelijk staken van het vuren in Laos is. aangekomen. Een kwestie die nog moet worden opgelost is de samenstelling der Laotiaanse de legatie voor de conferentie. Volgens gezaghebbende krin gen in Genève heeft de interna tionale controlecommissie in haar rapport gemeld dat naar haar mening in Laos een algemeen fei telijk staken van het vuren be-! staat. Afgezien van enkele kleine plaatselijke incidenten is er geen twijfel aan dat de vijandelijk-j Twee beelden uit Genève naar aanleiding van de internationale conferentie over Laos in die stad. Foto links: De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, An drei Gromyko, wuift met zijn hoed bij aankomst op het vlieg veld van Genève. Foto rechts: De delegatie van communistisch China komt op het vliegveld van Genève aan. Er moet in geheel Amerika een zucht van verlichting zijn gehoord, toen vrijdagmiddag bleek, dat het was gelukt met een raket een cabine omhoog te stoten, waar in een mens was gezeten, die levend en behouden naar de aarde terugkeerde. Eigenlijk terugkeerde op een vooraf vastgestelde plek in zee, waar de cabine bleef drijven zodat dc piloot er kon worden uitgetild met een helicopter, terwijl een tweede hefschroefvliegtuig latei- de cabine zelf naar een vliegkampschip bracht. De Russen zijn ook „klein be gonnen", vóórdat zij een „vlie gende kamer" rondom de aarde konden doen suizen. Nadat dit hun tweemaal was gelukt, stop ten zij in de cabine een man, die na 108 minuten in de Sow- jet-Unie terugkeerde. Zo ver als de Russen zijn de Amerikanen nog niet. maar het begin was goed. Hun eerste ruimtevaar der, Shepard. werd tot een hoogte van 185 km in het heelal geworpen, met een snelheid van 8200 km per uur. Nadat de cabine zich had los gemaakt, kwam deze op een afstand van 486 km neer van de basis Cape Canaveral, vanwaar de ruimte vaarder was gelanceerd. Hij kwam niet zo hoog als de Rus Gagarin, en op geen stuk ken na zo ver. Maar bewezen was dat de Amerikanen be schikten over de technische kennis, om de Russen na te vol gen. Nu was Shepard 15 minu ten in de lucht, straks kan het ook één of twee uur zijn. Prestige-kwestie Was dit nodig? Blijkbaar wel. Het prestige der Russen, veer tig jaar geleden nog een tech nisch achterlijk volk, was enorm gestegen door de prestatie. Ken nedy zei, dat het Amerikaanse volk voor de ogen van de gehele wereld vernederd zou zijn ge weest, als de proef niet was ge lukt. Wij leven nu eenmaal in een tijd, dat de twee grootste mogendheden op alle terreinen met elkaar moeten concurreren, om hun invloed in de wereld te behouden of uit te. breiden. Die proeven kosten enorm veel. Het Amerikaanse project maar liefst 400 miljoen dollar, ongeveer 1450 miljoen gulden. En, zo werd er bij gezegd, een „schot op de maan" zou hon derd maal zo veel kosten. Nu zal men veel technische en wetenschappelijke kennis op doen, doch de vraag die her haaldelijk is gesteld, namelijk of het geld niet beter bestemd had kunnen worden, is begrij pelijk. Wat de Russen, ondanks hun veel lagere levenspeil, heb ben uitgegeven, is niet bekend, maar het moet ook fabelachtig veel zijn geweest. De openbaarheid waarmee de Amerikanen het gehele geval hebben behandeld pleit zeer voor hen. Van een Russische mislukking zou men weinig en pas veel later hebben ge hoord. De Amerikanen riskeer den veel meer. Door radio en televisie kon ieder het verloop van de proefneming volgen. Shepard is in Washington luis terrijk ontvangen, o.a. door president Kennedy, en is hij gedecoreerd, terwijl men in de V. S. vooral wel de staf van ge leerden dankbaar zal zijn. probéren de eenheid van Kongo te bewaren. Hij heeft te doen met twee tegenstanders: ten eerste Tsjombe van Katanga, die nu de gevangene is van Kasavoeboe, ofschoon deze laat ste eerst met hem samenging. Het is niet bepaald elegant te noemen, dat de president nu Tsjombe wil doen veroordelen wegens „hoogverraad", omdat Tsjombe zijn eigen gewest onaf hankelijk heeft gemaakt. Drie maanden geleden waren de lei ders in Madagascar bijeen, en toen stemde Kasavoeboe in met het plan, een aantal onafhanke lijke staatjes te scheppen. Het kan dus verkeren, en daarom zal men voorzichtig doen, nieu we verrassingen niet uit te slui ten. Bovendien heeft de tweede tegenstander Gizenga nooit het gezag van Kasavoeboe erkend, en zal het de president niet ge makkelijk vallen, deze oppo- sante leider van de Oostprovin cie, die politici als Nasser, Tito en Chroesjtsjef achter zich weet, in handen te krijgen. Toch heeft de president nu beloofd, samen te werken met de V. N-, en dat is het wat de Ameri kanen hebben gewenst. De NAVO bespreekt het beleid De ministers die deze week als vertegenwoordigers van de N.A. V.O.-landen in Oslo bijeen warer, hebben vooral gesproken over de versterking van de klassieke strijdkrachten. Komt het tot een botsing in Europa, waarbij geen kernwapens worden gebruikt, dan heeft men misschien nog tijd aldus de Amerikanen - het vechten te stoppen voordat van kernwapens gebruik wordt gemaakt. Eisenhower heeft de hoop ge wekt dat de Amerikanen geleide projectielen met atoomkoppen ter beschikking zouden stellen van de N.A.V.O. als zodanig, maar Kennedy is nu gekomen met het aanbod van 5 onder zeeërs met Polaris-raketten. Het betreft dus atoomduikboten die nog in aanbouw zijn, met geleide kernprojectielen. De V. S. hou den de uitsluitende zeggenschap over het gebruik, dus geen 15 maar slechts één vinger aan de trekker. Overigens willen zij dat West-Europa meer betaalt voor de gemeenschappelijke defensie. Voor het eerst is een Neder lander, mr. Stikker, nu als secre taris-generaal de leider van de besprekingen. Hij heeft gezegd dat hij gelooft inzake allerlei meningsverschillen wel een com promis te kunnen vinden. Dit be treft zeker de grotere rol, die De Gaulle wil spelen, als het gaat om het vaststellen van de buiten landse politiek van Amerika en Engeland. Men zal elkaar meer raadplegen, al moeten we niet denken, dat de Amerikanen een voor hen vitale beslissing door anderen zullen laten bepalen. Tegengestelde belangen Natuurlijk zijn niet alle leden van de N.A.V.O. het eens met de Amerikanen, wat het buitenland se beleid aangaat. De Belgen b.v. staan achter Tsjombe, hoe wel zij -niet bereid zijn geweest het voor hem op te nemen, na dat hij gevangen was genomen. Houdt Katanga op onafhankelijk te zijn, dan kunnen de mijnbelan gen der Belgische maatschap pijen toch wellicht met Ameri kaanse hulp worden beschermd, en dan is het goed over te scha kelen op Kasavoeboe. In Brus sel verwacht men dat België spoedig diplomatieke betrekkin gen zal aanknopen met deze pre sident. De Belgen verkeren ech ter wel in onmin met de Ver. Na ties wegens de bemoeienissen van dc volkerenorganisatie met Kongo. De Portugezen zijn beslist tegen Amerika, omdat dit het Portu gese beleid in het Afrikaanse ge west Angola kritiseert en aan dringt op hervormingen, nu er voortdurend lievig wordt ge vochten en de weinige troepen, welke Portugal heeft ter be schiking staan van de N.A.V.O., maar naar Afrika zijn gestuurd. Frankrijk is ook al geen vriend van de V. N. Het ongeluk is dat het Franse leger, voor zover pa raat, eigenlijk in Algerije staat en dat het „uitgekamd" moet worden omdat te veel officieren op de hand bleken van de vier muitende generaals. Frankrijk kan dus niet veel voor de N.A. V.O. betekenen. Maar het is wel ontevreden over allerlei aspecten van de politiek der V. S. Zulke meningsverschillen zijn in Oslo gebleken. dr. A. C. (Nadruk verboden.) Be Franse autoriteiten in Al giers hebben gewaarschuwd dat de komende dagen, en in het bij zonder heden, 13 mei, met de uiterste gestrengheid zal worden opgetreden tegen ordeverstorin gen. „Gendarmerie, politie en leger hebben strenge opdracht met alle middelen, zo nodig met het gebruik van wapens, de orde te handhaven". Bij de kasbah van Algiers is een sterke politiemacht samen gebracht. Er zijn namelijk pam fletten verspreid waarin wordt gezegd dat het Algerijnse stads deel in brand zal worden gesto ken. Volgens woordvoerders van de politie is de concentratie van personeel bij de kasbah bedoeld om de Algerijnen gerust te stel len dat het dreigement var Laos staakt het vuren Hoewel Kennedy inzake Cuba een nederlaag heeft geleden, althans een tegenslag voor zijn reputatie, kan hij hoop hebben dat in Laos en Kongo zijn poli tiek niet tot een mislukking leidt. Wat Laos aangaat, zal de vol doening maar betrekkelijk zijn. Goed, er is bijna een staken van het vuren tot stand ge komen. Maar intussen heeft de linkse en pro-communistische Pathet Lao nog aardig wat overwinningen behaald. En de neutralisten zijn meer op de hand gekomen van Russen en Chinezen dan voorheen. Dat komt. omdat zij strijd voerden met de rechtse prins Boen Oem. die door de Amerikanen werd geholpen. Zou er evenwel in *'t geheel geen succes zijn geweest, dan had Kennedy op grond van zijn belofte aan Boen Oem zelf mili tair moeten ingrijpen. Voor lopig al Is de situatie nog helemaal niet stabiel kan Amerika afwachten, wat er van het internationale overleg te recht komt. Kasavoeboes ommezwaai In Kongo is het ook zo ge gaan, dat de politiek der V. S. tenminste niet mislukt is. Presi dent Kasavoeboe heeft zich ver zoend met de V.N. en hij zal „Het aantal incidenten is de laatste tijd toegenomen. Er cir culeren geruchten over betogin gen, gepaard gaande met geweld pleging voor de komende dagen, in het bijzonder vandaag. De algemeen gedelegeerde en de opperbevelhebber van de strijdkrachten waarschuwen de bevolking, met name die van de grote steden, voor de consequen ties die deze ongeregeldheden kunnen hebben". In Franse bestuurskringen werd de toestand „zeer gespannen" genoemd. Men meent over inlich tingen te beschikken volgens welke „commando's" rechtse ex tremisten ter gelegenheid van de derde verjaardag van de 13 mei opstand ongeregeldheden zullen veroorzaken. In geheel Algiers hebben Franse militairen weer strategische pun ten ingenomen. Foto: Pantser wagens van de Gendarmerie Na tionale op de Avenue Fovrault Lamy. brandstichting niet zal worden Uitgevoerd. Bij een huiszoeking op een boerderij in Blida, waar een gro te hoeveelheid vliegtuigbenzine werd gevonden, zijn twintig per sonen gearresteerd. Als gevolg van deze arrestaties zou men er tevens in zijn geslaagd een aan tal leden van het clandestiene „geheime leger" (O.A.S.) in hech tenis te nemen. CDIT NUMMER BEVAT "N 12 PAGINA'S J VOORMALIG MEDEWERKER VAN EICHMANN GEARRESTEERD De Oostenrijker Franz Murer,! die in het proces-Eichmann als één der medewerkers van de voormalige. S.S.-leider is ge noemd, is gearresteerd en in Graz gevangen gezet. Hij wordt ervan beschuldigd als (id van het gebiedscommissa- riaat in Wilna tijdens de tweede wereldoorlog talrijke Joden ver moord te hebben. heden in feite zijn gestaakt. De commissie, die uit vertegenwoor digers van India, Polen en Cana da bestaat, heeft voorts van bei de partijen de verzekering gekre gen dat zij vastbesloten zijn geen vijandelijkheden te openen, behal ve in gevallen van wettige zelf verdediging. De commissie spreekt de hoop uit dat de partijen, die thans regelmatig met eikaar in contact zijn, de feitelijke toestand ook in een officieel document zullen vastleggen. Het. rapport is door alle drie leden van de commissie getekend. Eeide partijen hebben cie con trolecommissie verzekerd, dat zij vastbesloten zijn de wapenslh- standsovereenkomst na te leven, tenzij zij worden aangevallen. De commissie hoopt dat gere gelde contacten tussen de vel schillende inspectiegroepen het binnenkort mogelijk zullen ma ken een formeel rapport op te stellen. Inmiddels stemt het de commissie tot voldoening dat een wapenstilstand in feite reeds be staat. Het rapport wordt door alle in de commissie vertegenwoordig de partijen onderschreven. De Amerikaanse delegatie is tot de conclusie gekomen dat de feiten die in het rapport worden omschreven overeenkomen met haar bevindingen uit eigen bron nen. Het vraagstuk van de vertegen woordiging van Laos op de con ferentie schijnt nog niet geheel te zijn opgelost. De Russen menen dat alle drie groepen de neutralisten van prins Soe- vanna Phoema, de rechtsen van prins Boen Oem en de lihksen van prins Soevannoe Vong in staat moeten worden gesteld waarnemers te zenden. De Ver. Staten zijn van oordeel dat slechts de regering in Vien tiane en prins Soevanna Phoema die zich als premier van Laos be schouwt, uitnodigingen moeten worden gezonden. De (linkse) Pathet Lao, die geen aanspra ken op regelingsbevoegdheid laat gelden, moet niet worden uitgenodigd. Zoals bekend be schouwt de Sowjet-Unie prins Soevanna Phoema nog als wet tige premier van Laos. Men heeft reeds voorgesteld de Pathet Lao aan de conferentie te laten deelnemen door vertegen woordigers in de delegatie van waarnemers van prins Soevanna Phoema op te nemen. MINISTER GREEN WAS NIET OP DE HOOGTE. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken Howard Green kwam vrijdagmiddag bij het Pa leis des Nations in Genève om de veertien mogendhedenconfc» rentie over Laos bij te wonen. Niemand had hem verteld dat reeds een uur geleden was be sloten de aanvang van de confe rentie uit te stellen. GENEEFSE CONFERENTIE BEGINT NIET VANDAAG. Een woordvoerder van de Sowjetdelegatie heeft verklaard dat de Sowjet-Unie tegen uitstel van de opening van de confe rentie is gekant, en goede gron den heeft om aan te nemen dat de besprekingen vandaag zullen beginnen. De conferentie dient zich te beperken tot Laos, en moet niet andere Zuidoostaziatische vraag stukken, als bijv. Vietnam be handelen. De enige kwestie die moet worden opgelost is hoe een neu traal en onafhankelijk Laos te vestigen. Dit betekent: Geen ander land mag zich in de binnenlandse aangelegenhe den van Laos mengen. Laos mag niet toetreden tot welk militair blok dan ook. „Dit is geen gemakkelijke taak. Wij dienen in het oog te houden dat Laos een Oosters land is, en dat elders bestaande vormen van neutraliteit wel licht hier niet kunnen worden toegepast," aldus de Sowjet- wu. rdveerder. Een Britse woordvoerder in Genève heeft vrijdagavond me degedeeld, dat het niet waar schijnlijk is, dat de conferentie vandaag zai beginnen. Hij zei te hopen, dat dit maandag of dins dag het geval zai zijn. De Britse cn Russische minis ters van Buitenlandse Zaken hebben tijdens hun ontmoeting gisteravond geen overeenstem ming bereikt over de vraag wie Laos op de conferentie zal moe ten vertegenwoordigen. NOORDWESTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied voor de kust van Noorwegen veroorzaakt sterke barometer-dalingen in Scandinavië. Deze breiden zich naar het zuiden uit. Tegelijker tijd wordt het hogedrukgebied boven de Britse eilanden en West-Frankrijk door groter de- pressie-activiteit op de oceaan aangetast. Deze ontwikkelin: heeft tot gevolg, dat de plenaire lucht, waarvan de voorste be grenzing boven het midden van de Noordzee gelegen is, met ma tige noordwestelijke winden weer naar het zuiden wint. Het koufront zai vandaag dicht bij of over ons land komen te lig gen, waardoor de regenkansen voornamelijk in het noordoosten van het land toenemen. De tem peraturen zullen over het alge meen dan ook lager zijn dan vrijdag. Voor zondag wordt een verder uitstromen van de polaire lucht over het gehele land ver wacht. medegedeeld door het K. N. M. Ir geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het noordoosten van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. ZATERDAG 13 MEI v.m. n.m. Breskens 0.46 1.13 Terneuzen 1.21 1.48 Hansweert 2.01 2.28 Walsoorden 2.11 2.38 ZONDAG 14 MEI v.m. n,rn Breskens 1.29 1.56 Terneuzen 2.04 2.31 Hansweert 2.44 3.11 Walsoorden 2.54 3.21 ZON MAAN op onder op onder Mei 13 4.50 20.23 4.44 18.51 14 4.48 20.25 5.13 20.01 15 4.47 20,26 5.45 21.07 Neordstraat 102 - Telefoon 31U Terneuzen Men denkt dat de eerste zit ting hedenochtend zal worden gehouden. Het uitstel is niet het gevolg van de inhoud van het rapport der controlecommissie, welke door de Westelijken bevredigend wordt geacht, maar het feit dat sommige delegaties nog niet zijn Van het Centraal Station in Amsterdam is donderdagochtend 'n groep van 41 Ambonezen (6 lamilies en 1 ongehuwde) uil het woonoord Medemblik naar Ge nua vertrokken waar de terug reis per schip naar Indonesië begint. Het zijn de eerste Ambo nezen, die sinds vijftien jaar naar Indonesië terugkeren. De repa triëring van deze uit de groep van 280 volgelingen van de Am- bonezenleider S. Siwalette, komt geheel voor rekening van de Nederlandse regering, die zich ook voor de eventuele terugreis garant heeft gesteld, indien de Indonesische autoriteiten de 15 volwassenen en 26 kinderen in Tandjong Priok mocht weigeren. Indien de repatriëring slaagt ver trekt begin juni de tweede groep waarvan de heer Siwalette zelf ook deel zal uitmaken. „Ik heb volledig vertrouwen in mijn regering", zei de heer Si walette, die de eerste groep tot Luik begeleidde. Tijdens het be zoek, dat president Soekarnoaan Rome bracht heeft de heer Si walette met hem gesproken over de mogelijkheid van terugkeer van zijn volgelingen naar Indo nesië. Soekarno zou hem toen alle medewerking hebben toege zegd, waarna de Nederlandse re gering zich bereid verklaarde, de kosten van de repatriëring voor haar rekening te nemen. De ver eiste papieren zijn verzorgd door bemiddeling van de Indonesische vertegenwoordiging in Brussel. „We hebben verzocht naar Ambon te mogen terugkeren, maar daaromtrent is geen en kele toezegging gedaan", zei de heer Siwalette, die evenwel goe de hoop had op het welslagen van het op zijn instigatie en met medewerking van het commis sariaat voor de Ambonezenzorg tot stand gekomen project. Staand op het perron, neemt de heer Siwalette afscheid van een aantal jeugdige leden van de eerste groep vertrekkende Am bonezen uit Amsterdam naar Indonesië. „Als deze repatriëring slaagt, kunnen alle belangstellende Am bonezen op dezelfde financiële steun bij hun terugkeer teke- ken", verklaarde de heer C. de Vriendt, adjunct-inspecteur van het commissariaat voor de Am bonezenzorg, die de eerste groep repatrianten op het station uit geleide deed, tezamen met de heer J. Schutte, sociaal ambte naar in het woonoord Medem blik. De voorlopige bestemming is Djakarta, waar de „Australia", het lijnschip van de Italiaanse rederij „Lloyd Triestino" op 31 mei of 1 juni hoopt te arriveren. Daar zullen de Indonesische autoriteiten dan beslissen wat er met de Ambonezen zal gebeuren. Indien zij naar Ambon mogen doorreizen zal de Nederlandse re gering ook deze reis betalen. De heer Siwalette hoopt, dat in juni de tweede groep zal ver trekken. Naar zijn mening zal deze dan ongeveer 240 personen omvatten de rest van de groep- Siwalette. De Indonesische auto riteiten hebben hem namelijk laten weten, dat zij niet veel voelen voor een gespreide terug keer. Vann de 23.000 in ons land wonende Ambonezen zouden er een kleine 2000 naar Indonesië willen terugkeren. De volgelin gen van de heer Siwalette (de politieke groepering S.A.A.M.I.) menen, dat het geen zin heeft langer in Nederland te blijven, omdat er in Indonesië meer toe komst is.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1