Besprekingen in Evian op 20 mei Franse Superstar neergestort Naar een 45-urige werkweek in het bouwbedrijf OVERSTROMINGEN IN DE VERENIGDE STATEN NAZI'S VEROORDEELD Het vrijgeven van militaire inlichtingen in de Verenigde Staten AARDVERSCHUIVING EIST VELE DODEN. 11 jaar republiek Zuid-Molukken De staking in de Deense slachterijen BELGISCHE SENAAT SCHENKT VERTROUWEN AAN NIEUWE REGERING NIEUWE ARRESTATIES IN TURKIJE Engeland en de Europese Economische Gemeenschap Hoessein en Nasser HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 12 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5289 De conferentie tussen delega ties van de Franse regering en het Algerijnse bevrijdingsfront zullen op 20 mei in Evian in de Franse Alpen beginnen. Dit is woensdag in een te Parijs uitge geven officieel communiqué mee gedeeld. Aanvankelijk zouden de be sprekingen in Evian op 7 april beginnen. De Algerijnse voorlo pige regering verklaarde echter kort voor de aanvang geen dele gatie te zullen zenden, omdat de Franse regering had meegedeeld tezelfder tijd op dezelfde voet besprekingen met vertegenwoor digers van de Algerijnse natio nale beweging (JVJNA) van Mes- sali Hadj te beginnen. De Franse delegatie zal wor den geleid door de minister van staat voor Algerijnse zaken Louis Joxe. De Algerijnse dele gatie staat waarschijnlijk onder leiding van de minister van Bui tenlandse Zaken in de voorlopige legering, Belkacem Krim. In Tu nis, de zetel van de voorlopige regering, is eveneens een com muniqué uitgegeven waarin het bc-gin van de besprekingen op '10 niei wordt bepaald. Overstromingen waardoor een deel van de Amerikaanse staten Illinois. Indiana, Kentucky, Kan sas en Missouri is getroffen, heb ben tot dusver aan 25 mensen het leven gekost. Naar schatting zijn 1.200 gezinnen dakloos ge worden. De schade zou miljoe nen dollars bedragen. De natio nale garde is gemobiliseerd om hulp aan de getroffenen te ver lenen. Wegens medeplichtigheid aan moord op honderden joden in Ltthauen heeft de rechtbank van het Westduitse plaatsje Tübingen twee ïeden van het Einsatz- kommando Tilsit tot vier en een half en drie en een half jaar tuchthuis veroordeeld. Boven dien zijn de vroegere Gestapo- beambte Richard Wiechert en de S.S. Untersturmführer Bruno Shulz tot resp. twee en drie jaar ontzetting uit de burgerrechten veroordeeld. Het Einsatz-kommando Tilsit heeft in de zomer van 1941 in Lithauen grote aantallen joden vermoord. De eis tegen Wiechert en Schulz was resp. zes en vier jaar tuchthuis. Het politieke bureau van de MNA heeft een verklaring uit gegeven waarin wordt gezegd dat slechts „onderhandelingen zonder voorafgaande voorwaar den en beperkte deelneming" het mogelijk maken de werkelijke intenties van de Franse regering en de vertegenwoordigers van de Algerijnse nationalistische be wegingen te leren kennen. Slechts dan zullen de betrokken partijen hun verantwoordelijk heid jegens de volkeren van Frankrijk en Algerië en de in ternationale publieke opinie kun nen aanvaarden. Het MNA meent dat De Gaulle, hoewel de inter ne en externe soevereiniteit van de toekomstige Algerijnse staat bevestigend, een „harder'' stand punt inneemt. De Gaulle heeft tw.ee dagen geleden in een radiotoespraak verklaard dat wanneer de be sprekingen niet leiden tot over eenstemming over de toekomsti ge „associatie" van Frankrijk en Algerië of over het organiseren van een vrije volksraadpleging, Frankrijk eenzijdig de plannen voor „een nieuw Algerië" zal uitvoeren. In elk geval zal sprake zijn van zelfbgschikking, aldus de Franse president. 78 DODEN Dc Franse luchtvaartmaatschap- Pij „Air France'' heeft woensdag bekendgemaakt dat een van haar Superstars, die op weg was van Brazzaville mar Fariis, bij Gha- dames in Libië is neergestort. In het toestel zaten 78 mensen. Nie mand heeft dc ramp overleefd. Vliegtuigen hebben het wrak opgespoord op ongeveer 100 km ten noorden van Edjele, een olie- stad in do Sahara. Het toestel werd sinds dinsdagavond ver mist. Woensdagmorgen om 2 uur had men in Edjele de laatste radio boodschap van het toestel opge vangen. Eén van de vliegtuigen, die aan de opsporingsactie deel namen, is bij het wrak geland en meldde woensdag dat er geen overlevenden waren. De 27-jarige stewardes zou de volgende maand in hot huwelijk treden. De 40-jarige piloot Ro bert Bouchier was één van de toppiloten van de „Air France' Zijn laatste boodschap luidde; „Alles \?el aan boord", Zeven vliegtuigen, waaronder jagers van de Franse luchtmacht, heb ben aan het opsporingswerk deelgenomen. Dit werd geleid vanuit de luchtbasis Rcghaia bij Algiers. De „Lockheed Superstar" is een verbeterde versie van de Super- constellation, speciaal ontworpen voor lange afstandsvluchten. De Superstar heelt een kruissnel heid van ruim 500 km per uur. In het toestel zaten onder meer twee Afrikaanse ministers, n.l dc minister van Binnenlandse Zaken van de republiek Tsjaad en een minister van deCentraal- Afrikaanse Republiek. De Amerikaanse minister van Defensie, MacNamara heeft lui tenant-generaal Joseph Carroll, inspecteur-generaal van de luchtmacht, belast met de taak om na te gaan op welke manier net vrijgeven van inlichtingen, cue van nut zouden kunnen zijn voor potentiële vijanden, be perkt kan worden. MacNamara zei, dat de hele kwestie van het vrijgeven van militaire inlichtingen thans be studeerd wordt. Dit is gezegd in een verklaring die woensdag is uitgegeven door de Amerikaan se senaatscommissie voor de strijdkrachten. MacNamara had gevraagd waarom de V. S. de Sowjet-Unie zouden moeten vertellen, dat de ontwikkeling van de Zeus-raket niet bevredigend zou kunnen zijn. „Wat wij zouden moeten zeggen is, dat wij het volmaakste sy steem tegen intercontinentale ballistische projectielen* hebben, dat ooit bedacht kan worden. In plaats daarvan is er reeds in het openbaar zoveel gezegd, dat de Zeus-raket niet bevredigend zou kunnen zijn, dat zij gebre ken heeft,'.' ZEEUWSE ZEGE IN DE TIENDE TOERWAGEN- RALLEY VAN DE K.N.V. T.O. Met als eindpunt het gemeente- sportpark in Hilversum is dins dag' de tiende Toerwagenralley van de K. N. V, T. O., de Konink lijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen, ge houden. De ralley leverde een eerste prijs op voor de N.V. Streekvervoer Walcheren uit Mid. delburg. met de chauffeurs H. v, d. Bogaart en P. v. d. Reest. Foto: Na net uitreiken van de eerste prijs in de Expo-hal in Hilversum, werd ook nog een door Prins Bernhard beschikbaar gestelde ere-prijs, een medaille uitgereikt, hetgeen aanleiding was tot het uitbrengen van een driewerf hoera op de Prins. Geniet er van PARADISO 22 ct SALV.A1 ORE 27 ct CAPRINO 31 er Bij een grote aardverschuiving op de hoogvlakte van Cameron, een vakantie-oord 200 km van Koeala Loempoer (Malaka), zijn waarschijnlijk honderd mensen om het leven gekomen. De reödingswerkzaamneden, waaraan door ongeveer zeshon derd mensen wordt deelgeno men, zullen volgens een leger- woordvoerder nog wel dagen kunnen duren. Volgens ooggetui gen werden zes woonhuizen, als mede twee auto's met vacantie- gangers volkomen begraven. Alle beschikbare voertuigen zijn gerequireerd voor het ver voer van doden en gewonden. De stichting „Door dc Eeuwen Trouw" geeft ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan van de republiek Zuid-Molukken op 25 april j.l. een grammofoonplaat uit. die heden aan de Ambonese leiders hier te lande zal worden aangeboden. Onder meer werden daarop opgenomen het Zuid-Molukse volkslied ..Hena Masa Waja" als achtergrond voor woorden van ir. Manusama, cn het Wilhelmus in het Ambonees. Vertegenwoordigers van de 11.000 werknemers in de slach terijen en van de 5.000 arbeiders in de land- en bosbouw, die in Denemarken In staking zijn, heb ben loon voorst ellen van de boe ren aanvaard. Deze voorstellen zullen nu aan gleden van de betrokken vakbonden worden voorgelegd. Na een tweedaags debat over de regeringsverklaring van het nieuwe Katholiek-socialistische coalitiekabinet van minister president Lefèvre heeft de Bel gische Senaat woensdagavond met. 121 tegen 32 stemmen en 13 onthoudingen zijn vertrouwen in de regering uitgesproken. Vorige week vrijdag kreeg de nieuwe Belgische regering reeds het vertrouwen van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, die een motie van vertrouwen na de debatten over de regerings verklaring met grote meerder, heid 147 tegen 38 stemmen en 15 onthoudingen goedkeurde. Evenals in de Kamer, waar 22 leden van dé Christelijke volks partij tegen de regering stem den of zich van stemming ont hielden, bleek ook in de Senaat verdeeldheid in de grootste re geringspartij. Zoals de voorzitter van de Katholieke senaatsfractie, oud-minister Van Hemeirijck, dinsdag vóór de aanvang van de debatten al aankondigde, ont hield ongeveer een derde van de Katholieke senatoren het kabinet Lefèvre-Spaak zijn vertrouwen. De debatten in de Senaat wer den woensdag onderbroken voor een herdenking van oud-minis- ter-staatssecretaris R. Deloozo, die woensdagochtend bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Hij bereikte een leeftijd van 39 jaar. De heer Delooze was in het kabinet-Eyskens belast met het energiebeleid. Hij werd bij de verkiezingen van 26 maart niet herkozen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, doch zou gaan optreden als onder voorzitter va nde liberale partij. In Turkije zijn woensdag we derom 83 arrestaties verricht in verband met een „contra-revo lutionaire samenzwering", die kortgeleden werd ontdekt. Het totale aantal arrestaties bedraagt thans ongeveer tweehonderd. De meeste gearresteerden wa ren lid van de democratische partij, de partij van oud-premier Mendéres, of van de „partij voor de rechtvaardigheid", die wordt geleid door de vroegere chefstaf generaal Gumuspala. Naar werd vernomen, zou het in de bedoeling hebben gelegen contra-revolutionaire demonstra ties te houden op 14 mei a.s., de datum waarop Mendéres in 1950 aan de macht kwam, Op Hemelvaartsdag organiseerde de Bond van Muziekverenigin gen in Zeeuws-Vlaanderen haar jaarlijkse concours. Dit keer was de jubilerende muziekvereniging „De Voiharding" uit Zaamslag die als gastvrouw optrad. Voor het uitgebreide verslag hierover verwijzen wij naar pag. 3 van dit blad. De bespreking, die staatssecre. taris RooJvink, de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, liet College van Rijksbemidde laars en partijen bij de C. A. O. in het bouwbedrijf woensdagmid dag heeft gehouden, heett de weg geopend naar de 45-urige werkweek in het bouwbedrijf. Na afloop van deze bespreking werd het volgende, in gezamenlijk overleg tussen de deelnemers opgestelde communiqué uitge geven: „Hedenmiddag heeft de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid met de loon commissie van de Stichting van de Arbeid, het College van Rijks bemiddelaars en partijen in het bouwbedrijf een bespreking ge houden over de arbeidstijdver korting. In dit gesprek is door partijen uiteengezet dat de door hen beoogde productiviteits verhoging gerealiseerd zal wor den door te nemen maatregelen. Deze maatregelen komen onder meer neer op: a. het uitschakelen van aan- en afloopverliezen; b. het doorwerken tijdens de wintermaanden door middel van het aanbrengen van licht installaties; c. het beperken van vorstverlet. Een en ander zal in de redactie van de collectieve arbeidsover eenkomst tot uiting worden ge bracht. Zoals bekend had dc regering zich op het standpurU gesteld dat het treffen van positieve maat regelen door haar als een voor waarde werd beschouwd om tot intrekking van de algemene aan wijzing over te gaan. De Stich ting van den Arbeid heeft hier toe inmiddels geadviseerd en de regering zal dit in overweging nemen". Zoals bekend verhinderde de algemene aanwijzing, die de re gering op 18 april aan het Col lege van Rijksbemiddelaars gaf, dat de werktijd in het bouwbe drijf gedurende de looptijd van de huidige C. A. O. tot minder dan 46.5 uur per week zou wor den bekort. Op 2 mei werd een bespreking gevoerd tussen re gering en Stichting van de Ar- u. .a, waarin besloten werd tot het woensdag gehouden nadere ineg over cte voorwaarden, waarop het door partijen bij de O. A. O. in het bouwbedrijf voorgestelde werktijdverkorting kan worden verwezenlijkt. De bedoeling van het bouwbedrijf is, per 5 juni a.s. de 45-urige werkweek in te voeren. Na afloop der woensdagmid dag gehouden bijeenkomst deel de staatssecretaris Roolvink mee, dat de regering op korte termijn haar beslissing over het intrekken der algemene aanwij zing zal nemen. Vandaag wordt het onderwerp „arbeidstijdver korting" in de ministerraad be sproken. Het College van Rijks bemiddelaars zal moeten beslis sen over het invoeren van de 45-urige werkweek in het bouw bedrijf per 5 juni; bekend is al dat de Stichting van den Arbeid daarover een gunstig advies zal uitbrengen. Het College pleegt op maandag te vergaderen en voor maandag a.s. zal de rege ringsbeslissing over de intrek king der algemene aanwijzing er zijn. De staatssecretaris deelde ver der mee, dat het zwaartepunt bij de discussies van woensdag meer lag bij de te nemen posi tieve produktiviteitsbevorderen- de maatregelen, dan bij een kwantificering van het prod.uk- tieverlies door de arbeidstijdver korting en de compensatie daar van door de maatregelen. Van de kant van het bouwbedrijf is de verzekering gegeven, dat op verschillende wijzen, o.a. door middel van vergaderingen en in de vakpers, het uitschakelen van aan- en afloopverliezen en de andere genoemde maatrege len zullen worden gepropageerd. Ook zullen deze maatregelen, die men reeds eerder voornemens was te neme.,, nu in een aan de C. A. O. toe te voegen nieuw ar tikel worden vermeld. Er zal ernstig naar worden gestreefd gevoerde overleg heeft gezonden, zal door het College van Rijks bemiddelaars nog nader met partijen in het bouwbedrijf wor den besproken. Over het vorstverlet deelde de staatssecretaris mee, dat bestek ken van bepaalde bouwwerken bepalingen bevatten met betrek king tot het aantal graden vorst, waarbij niet meer gewerkt mag worden. Hier ziet men een mogelijkheid om een deel van het produktieverlies op te van gen. Verder had men van de kant. van het bouwbedrijf in de ruimteberekeningen gesteld, dat bij het invoeren van een vrije zaterdag ook de aan- en afloop- tijden op zaterdag en de rijwiel vergoeding voor die dag zuiien vervallen,"zodat ook een deel van hel produktiviteitsverlies zal' wegvallen. Men had dit aanvan kelijk niet gekwantificeerd; dat is nu wel gebeurd. Verder vertelde de staatssec retaris nog, dat voorste'ilen be.- dat geen produktieveriiezen 'treffende de arbeiastijcivorkor- worden geleaen. De regering acht deze punten belangrijker dan het aantonen van een per centage waarmee de produktivi- teit zou kunnen worden ver hoogd. De nota, die de staatssecreta ris ingevolge zijn toezegging in de bespreking met 2 mei aan de deelnemers aan het- woensdag ting van de Nederlandse unns- teiijke Aannemersbond (die geen deel uitmaakt van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf) bij de Stichting van de Arbeid liggen. Deze heeft nog geen advies uit gebracht. De N. C. A. B. over weegt, ae tekst van zijn voor stellen aan te passen aan die van de andere partijen. Het onaxhanitelijk-linkse Brit se biad „Daily Mirror" heeft er op aangedrongen, dat Engeland nu de sprong waagt en zich aan sluit bij de Europese gemeen schappelijke markt. Dit is de enige manier waarop Engeland een groter deel kan krijgen van de toenemende welvaart in West-Europa, meent hei blad. Bovendien zou Engeland op den duur toch moeten toetreden tot de E. E. G. Hoe langer de Britse regering hiermee wacht, des te zwaarder zullen de voorwaarden voor het lidmaatschap worden aldus de „Daily Mirror". De „Financial Times" herin nert er aan dat de Britse re gering in 1955 de kans voorbij heeft laten gaan om mede de inhoud van het verdrag van Rome te bepalen. Als Engeland tot de E. E. G. toetreedt,' zal cte Europese Vrijhandels-Associatie E. V. A.ais zodanig verdwij nen, maar als Engeland nu niet tot een akkoord mei de E. E. G. komt, zal dit vrijwel zeker ook het einde van de E. V. A. be tekenen, aldus de „Financial Times". Met name zouden Dene marken en Oostenrijk steeds meer tekenen van ongeduld ver tonen. Intussen hebben de conserva tieve Lagerhuisleden die uit landbouwgebieden afkomstig zijn, zich over de gevolgen van een eventuele toetreding van Engeland tot de E. E. G. be raden. Zij besloten minister Soames van Landbouw uit te nodigen voor een gesprek en van hem de verzekering te vra gen. dat de Britse regering zich volledig bewust is van de be langen van de Britse landbouw Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag op een perscon ferentie in Amman meegedeeld, dat hij binnenkort president Nas ser van de Verenigde Arabische Republiek zal ontmoeten. De twee staatshoofden hebben de laatste tijd boodschappen uitge wisseld. en dat zij geen onderhandelin gen zal beginnen, waardoor, deze belangen kunnen worden ge schaad. VRIJ KOUD. Boven Zuidwest-Engeland ligt het centrum van een krachtig hogedrukgebied, dat maar weinig van plaats verandert. Met noord, westelijke tot noordelijke win den duurt de aanvoer van vrij koude lucht voort. In deze lucht komen wolkenvelden voor, die nu en dan afgewisseld worden door opklaringen. Het blijft op de meeste plaatsen droog weer. Op het noorden van de Noordzee dringt iets zachtere lucht binnen, maar deze kan ons land niet vóór de avond bereiken. In het tempe- ratuurverloop komt dan ooit wei nig verandering. medegedeeld dooi het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Weinig verandering Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noord westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. VRIJDAG 12 MEI. v.m. Breskens 11.53 Terneuzen 0.28 Hansweert 1.08 Walsoorden 1.18 n.m. 12.21 12.09 1.39 1.49 ZON MAAN op onder op onder Mei 12 4.52 20.22 4.17 17.38 13 4.50 20.23 4.44 18.51 14 4.48 20.25 5.13 20.01 15 4.47 20.26 5.45 21.07 18 4.42 20.31 7.51 23.50 16 4.45 20.2S 6.21 22.08 17 4.44 20.29 7.03 23.03 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie /2,2a. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meet 20 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1