Een week-end in Californië t t t Ministeriële mening over sociale verzekeringen DE V RIJ E ZE FUTV Vxtfm A 14 mei a.sMoederdag Verklaring van minister Erasmus HET PENDELVERKEER NAAR DUITSLAND DE SITUATIE IN ZUID-AFRIKA REGERING BERAADT ZICH OP HUURVRAAGSTUK DE LOONVORMING TINEKE HOBIJN UIT LEIDEN LEEFT ALS EEN ^^FILMSTER IN PALM SPRING oooooooEen droomhotel speciaal voor sportvliegers Geeft moeder WANNEER zondag 14 mei aanbreekt, zullen vele moederharten verwachtingsvol kloppen, ook al zullen de gezinsleden weinig aan haar merken. Want moeder zegt niets, maar toch ziet zij „Moederdag" met spanning tegemoet. Ze is veel te benieuwd, wat de kinderen zullen doen! GOED, we geven dadelijk toe dat „Moederdag" een instelling is die door de winkelstand is gecrëerd met commerciële doelein den. Maar dat neemt niet weg. dat we in principe zo'n speciale feestdag voor de moeders toejuichen, zeker nu vrij algemeen voor de werknemers de vijfdaagse werkweek er door komt. Laten we niet vergeten, dat voor de moeders de huisvrou wen dus de werkdag eigenlijk al begint wanneer ze 's morgens uit het bed stappen, en dat die werkdag, vooral wanneer er een Hink gezin is, voor moeder pas eindigt wanneer ze weer naar bed kan. De werkdagen zijn voor de huisvrouw dus heel lang en bovendien is het elke dag weer het zelfde, ongeacht of het was dag of strijkdag, of zaterdag of zondag is. Het huis moet schoon, er moet voor het eten worden gezorgd, kortom er is altijd veel te doen. En zo gaat het 't hele jaar doqr. Zo'n speciale feestdag voor moeder is daarom zeker op zijn plaats. Een dag waarop de kinderen moeder eens vertroetelen, haar laten merken hoezeer zij haar werk en zorg op prijs stellen. IS HET WEL EEN FEESTDAG VOOR HAAR VELEN derponstreren dit, door moeder met een kleine attentie te verblijden en zij is daar dankbaar voor. Maar na het in ontvangst nemen van die attentie gaat voor haar het gewone leven door. Ook die dag. Zij gaat weer koffie malen, aardappels schillen, groenten schoon maken, kinderen aankleden, tafel dekken, alle kamers doen en eigenlijk is het voor haar maar een halve of hele maal geen feestdag. Een werkelijke feestdag wordt het voor haar, wan neer ze nu echt eens een heel week-end vrijaf zou hebben. En dat kan, waarom niet? Vader of één van de oudere kinderen kan toch wel eens voor het baden van de kleu ters zorgen en de tafel fees telijk dekken? Allerei huis houdelijke karweitjes als stof afnemen, stofzuigen, bedden opmaken, schoenen poetsen en de afwas doen zijn dingen, die voor een week-end ge makkelijk door de anderen gedaan kunnen worden. Het is wel zeker, dat moeder zich dan heerlijk zal voelen. Zij is dan misschien voor het eerst eens helemaal vrij, kan doen waar ze zelf zin in heeft en wordt die dag op haar wenken bediend. Mocht vader niet in staat zijn te koken en een goed middagmaal op tafel te zet ten, iets dat overigens hele maal geen schande is, laat hij dan zijn gezin voor die dag meenemen naar een res taurant of pannekoekenhuis. Door ..buitenshuis" te eten, bespaart hij moeder veel zorgen en zichzelf de vaat! NEGERS VERDRINGEN GELEIDELIJK DE BLANKEN IN AFRIKA In Afrika zijn de negers bezig de blanken geleidelijk te verdrin gen en zij steken dat niet onder stoelen of banken, zo heeft de Zuidafrikaanse minister van Ju stitie, Francois Erasmus, maan dag in het parlement verklaard. Er zijn blanken die zich bij deze tendentie neerleggen, maar er zijn gelukkig ook anderen die vastbesloten zijn, zich tot het- uiterste te verzetten. Inheemsen die worden beheerst door de communisten en andere elemen. ten in Zuid-Afrika zijn er op uit, de teugels van het bewind over te nemen, maar op deze onder- mijnende elementen wordt nauw lettend toezicht uitgeoefend, al dus de minister. HUUR-MELK Sommige inwoners van plaatsen rondom Kopen hagen hebben er iets op gevonden om toch niet van melk verstoken te blijven nu de normale aanvoer van dit kostelijk vocht door de staking bij de boeren gestremd is. Zij hebben namelijk van de stakende boeren koei en gehuurd voor de duur van de staking en mel ken de beesten zelf voor dat zij aan hun gewone werk togen...... EN DE SFEER IN HUIS? MAARbij dit alles mag het niet blijven. Wij moeten er ook voor zorgen, dat er die dag een prettige sfeer heerst in huis. Nu eens geen gemopper over dit en over dat, geen onaangename op merkingen en dergelijke. Het is moeders dag en ongetwij feld zal het een extra ver rassing voor haar zijn, als 61 V 4 Hero is wat u verwacht van een zomerdrank: tintelend, verkwikkend, verfrissendDrink en genietontdek uw* favoriete smaak. Want zóveel smaken heeft Hero dat diè er altijd bü is! zin in Trek van arbeidskrachten dreigt verontrustend karakter aan te nemen Inderdaad is er van een zoda nige toeneming van de arbeids- pendel naar de Duitse bondsre publiek sprake dat deze trek van arbeidskrachten een verontrus tend karakter dreigt aan te ne men, zo zegt de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid in zijn Memorie van Ant woord op de begroting voor 1961 van zijn departement tot de Eer ste Kamer. Maar dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de categorie van pendelaars, die door zogenaamde ronselaars aan een arbeidsplaats worden gehol pen. Er is een frequent overleg gaande tussen de Nederlandse en Duitse arbeidsbureaus in de grensstreken. Gebleken is dat men van Duitse zijde bereid is op basis van door de Nederland se arbeidsbureaus te verstrek ken gegevens te komen tot een controle op de activiteiten van de ronselaars c.q. de niet-bona- fide onderaannemers en aan hun activiteiten zoveel mogelijk paal en perk te stellen. De mi nister acht het opportuun ver dere maatregelen te overwegen, zodra het gevraagde advies van de S. E. R. is ontvangen. De arbeidsbureaus trachten de ar beiders zo objectief mogelijk voor te lichten en derhalve ook duidelijk de nadelige kanten te belichten. De werkelijke arbeidspendel naar West-Duitsland is aanmer kelijk groter dan bij de arbeids bureaus officieel bekend is. Sedert eind december is de pendel sterk toegenomen. Van de exact bekende grenspende- laars ad 6533 mannen werkte 40 procent in de bouwnijverheid en 36 procent in de metaalnijver heid. Van het op grove ramin gen berustende aantal pende laars naar overig Duitsland ad 6400 werkte 63 procent in de bouwnijverheid en 15 procent in de metaalnijverheid. De pendel neemt voornamelijk toe als ge volg van de zeer hoge lonen. Wat de uitbreiding van de tra ditionele pendel betreft kan worden aangenomen dat deze pendel in zekere zin kan worden beschouwd als een begin van een nieuw structuurbeeld langs de oostelijke grens van ons land. alle huisgenoten eendrachtig meewerken en bijdragen tot een aangename stemming. Wanneer zó'n dag geslaagd is, heeft moeder een geeste lijk opkikkertje gehad, dat stimulerend werkt op alle huisgenoten. Zo'n fijne dag zullen zij nog wel eens vaker willen hebbenMisschien kan het met moeders ver jaardag dar» op de zelfde manier georganiseerd worden. In het gewone, alledaagse leven leeft iedereen veelal voor zichzelf en is men wei nig geneigd tot ongevraagde hulp. Dan missen we juist het prettige gevoel, dat we kunnen krijgen als we iemand een bijzonder genoegen doen. Als we op „Moederdag" dit geluksgevoel wél ervaren, kunnen we er zeker van zijn niet alleen moeder verwend te hebben, maar ook zelf wijzer te zijn geworden. NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) MEISJE VERDRONKEN Het 6-jarig meisje L. Munster uit Marknesse (N. O. P.') is maandagavond in de Zwolse vaart in Marknesse verdronken. Men vond het kind toen het al een half uur in het water had gelegen. Vermoedelijk is het meisje bij het spelen in de vaart gevallen. Bij de behandeling van een wetsvoorstel inzake een stren ger optreden tegen binnenland se wanordelijkheden, heeft de Zuidafrikaanse minister van Justietie, Erasmus. maandag verklaard, dat de intimidatie in Zuid-Afrika „gruwelijke afme tingen" heeft aangenomen. On der bedreiging met de dood of het in brand steken van hun huizen worden de mensen ge dwongen aan deze intimidatie toe te geven. De minister verklaarde verder, dat de Afrikanen voornemens zijn over het gehele land stakin gen te organiseren, die zouden samenvallen met de uitroeping- van Zuid-Afrika tot republiek op 31 mei. Het plan zou zijn op 29 mei stakingen van drie dagen uit te lokken. Dergelijke demonstraties zou den in Zuid-Afrika gemakkelijk tot gewelddaden kunnen leiden, aldus de minister bij de verde diging van het wetsvoorstel. Het is beter te voorkomen dan te genezen. De minister zette uiteen dat in bepaalde delen van het Afri kaanse contingent de zwarte be volking tracht de blanken te verdrijven. De blanken die me nen dat zij de vrede kunnen be waren door concessies te doen lijden aan valse illusies, aldus de minister verder. Bij de debatten verklaarde de oppositieleider, sir De Villiers graaf van de Verenigde Partij, dat de regerink door aanneming van de wet naar willekeur zou kunnen handelen en de mensen van de bescherming van de rechtbanken zouden worden be roofd, zonder dat de wet een oplossing geeft voor de proble men waarvoor zij werd opge steld. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is van me ning, dat de pensioengerechtigde leeftijd in de A.O.W. voor vrou wen niet van 65 tot 60 jaar moet worden verlaagd. Een dergelijke afwijking zou even weinig pas send zijn voor personen, wier pensioengerechtigde leeftijd in het algemeen beneden de 65 jaar ligt, zoals mijnarbeiders, verpie- gings- en politiepersoneel en mi litairen. Voor hoogleraren ligt deze leeftijd op 70 jaar. In de loop van deze zomer zal een wetsontwerp tot herziening van de algemene weduwen- en wezenwet worden ingediend. Dit deelt minister Van Rooy mede in zijn memorie van antwoord op de begroting sociale zaken '61 aan de Eerste Kamer. Met kracht wordt gewerkt aan de wetgevende vorm voor een arbeidsongeschiktheidsverze kering. De kwestie is echter zó ingewikkeld, dat niet op korte termijn een ontwerp van wet in gediend kan worden. Ofschoon de minister weet, dat vele invaliden-rentetrekkers in zeer moeilijke omstandigheden verkeren, moet hij 'n noodvoor ziening van de band wijzen, om dat daardoor het werk aan een definitieve regeling ernstig ver traagd zou worden. Het uitke- ringspeil van een noodvoorzie ning zou bovendien onder dat van een definitieve voorziening moeten liggen, zodat betwijfeld moet worden of een nood voor ziening het aankloppen van be trokkenen bij gemeentelijke diensten voor sociale zaken zou kunnen uitbannen. Bij het hui dige invaliditeitscriterium (twee derde) is het alles of niets. De nieuwe regeling beoogt variëren de uitkeringen. Indien opnieuw de toeslagen zouden worden ver hoogd, dan zou men, volgens de minister van Sociale Zaken, in een stadium komen, waarin be paalde trekkers van invaliditeits- rente bij de nieuwe wet niet in de hoogste» klasse zouden wor den ingedeeld en dus minder zouden krijgen dan volgens een verhoogd toeslagensysteem thans. Minister Van Rooy deelt mede, dat de adviezen van de sociale verzekeringsraad en het alge meen werkloosheidsfonds ter herziening van de werkloosheids wet nagenoeg gereed zijn. Een werkcommissic uit de minister raad bestudeert op het ogenblik een wettelijke regeling voor de ziekenfondsverzekering. Na ingewonnen advies van de centrale raad voor de volksge zondheid hoopt minister Van Rooy te zijner tijd een nota met 'een ..program voor de volksge zondheid" aan de Staten-Gene- raal aan te bieden. De minister is.niet bereid de ..groep van 40 tandtechnici" aan de schooltandverzorging te laten deelnemen. Bij voldoende waar borgen voor een adequate tand artsopleiding zullen de Neder landse tandartsen de schooltand verzorging voor hun verantwoor ding kunnen rekenen. DODELIJK ONGEVAL Omstreeks twee uur maan dagmiddag is de 45-jarige M. Muijzers uit Venray om het le ven gekomen, toen op een bui tenweg de door hem bestuurde tractor kantelde en hij onder het gevaarte terecht kwam. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. De regering beraadt zich thans weer op het huurvraagstuk. Dat de huidige periode van stij gende welvaart een omstandig heid is, van groot belang om het huurvraagstuk nader tot een oplossing te brengen, wil de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geenszins ont kennen, zo zegt hij in zijn Me morie van Antwoord op de be groting van zijn departement voor 1961 aan de Eerste Kamer. Het behoort daarbij met name tot de taak van de minister van Sociale Zaken om bijzondere aandacht te schenken aan de sociale repercussies van huur verhogingen onder meer ten aanzien van de vergeten groe pen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting voor 1961 van zijn ministerie dat hij erkent dat op het gebied van de loonvorming het zwaartepunt dient te liggen bij het bedrijfsleven. Ingrijpen daarin van overheidswege zal minder nodig worden naarmate de voorstellen van het bedrijfs leven in hun gevolgen minder gevaren inhouden voor een har monische ontwikkeling van het sociaal economische bestel. Tot zulk een harmonische ontwikke ling behoort zeer zeker ook de bezitsvorming door winstdeling en gepremieerd sparen. Invoe ring van zulke stelsels behoeft niet te wachten tot de datum waarop de C. A. O. wordt ver nieuwd, maar kan ook tussen tijds tot stand worden gebracht. 0 0 anderhalf uur vliegen van Los Angeles. Je taxiet met je vliegtuig- (Van onze verslaggever) In Rancho Mirage niet ver van Palm Springs in Californië ligt, op een 170 km van Los Angeles, het Palm Desert Airpark, een eldo rado voor sportvliegers. Met een sportkistje kom je er in ongeveer 0 0 jc tot vlak bij de blauwe „swimmingpool" van het Desert Air Hotel. Je kunt bij wijze van spreken zó uit je sportkist het water in duiken. Het Palm Desert Airpark bestaat uit een serie bijzonder gerieflijke bungalows, of „cottages" zoals ze hier genoemd worden. Er zijn er van allerlei grootte. Een zespersoons kost 46 of 72 dollar per dag, al naar de uitvoering. Een tweepersoons komt op 17 tot 40 dollar per dag. De duurste bungalows hebben een eigen ORen haardvuur, badkamer, zonterras etc. 0 0 O 0 In 1946 werd het Palm Desert Airpark door de architect en eige naar H. L. Gogerty uit Los Ange les gebouwd. Het wordt nog voort durend uitgebreid, want dit „para dijsje voor sportvliegers" heeft se dertdien al flinke naam gemaakt. Er zijn twee grashanen van onge veer 100 meter lengte bij het hotel, waar zelfs tweemotorige Dakota's en Learstars gemakkelijk kunnen opstijgen. Zelfs Catalina-amfibietoe- stellen moeten er wel zijn neerge streken. In 1950 kwamen er gemiddeld 15 - 20 sportvliegers per week, maar in 1955 was dit opgelopen tot 75 - 100 wekelijks. Nu kan het gebeuren dat er 100 sportkisten tegelijk bij het ho tel staan. Een machtig gezicht.. Het is niet zo noodzakelijk dat men er met een sportkist komt. Ook auto mobilisten zijn welkom. De Amerika nen spreken van een „Fly in - drive in". Er wordt gegeten in een gezellig restaurant, dat de „Compass Hoorn" wordt genoemd. Van hieruit heeft men een mooi uitzicht op de vliegtuigen die buiten staan opge steld. Van oktober tot juni is de ge middelde middagtemperatuur er 81 graden. De nachten zijn er koel en heerlijk om te slapen. PP -T"7 .1 Ontmoeting met beroemdheden Heel wat bekende figuren uit de lucht vaart zijn al in Palm Desert Air park geweest. We zagen b.v. de avia- trice Jacqueline Cochran en de „vliegende Amerikaanse grootmoe- 2. Het Palm Desert Airpark, der"; de 72-jarige Zaddie Bunker, die er nog doodleuk met haar ei gen tweemotorige Beechcraft komt landenWe hoorden dat ook wijlen Eduard van Beinum er geweest is, met zijn vrouw, toen ons Concert gebouworkest in Amerika op tour nee was. Ook zij waren enthousiast. Kortgeleden streek ex-president Ei- senhouwer er neer, toen hij zijn va kantie in Palm Springs ging door brengen. Hollands meisje Het was een verrassing, dat we in het Palm Desert Airpark een Neder lands meisje ontmoetten: Tineke Hobijn uit Leiden, die werkt op het reisbureau van de S. I. T. A. World Travel Inc. op de naburige White Sun Guest Ranch. Tineke, die oor spronkelijk voor meester in de reek- ten studeerde, kwam in januari 1960 naar Palm Springs en het bevalt haar daar (hoe kan het anders) uit- 1. Onze verslaggever in gesprek met de bouwer van het Desert Air Ho tel, H. L. Gogerty (midden) en mej. T. Hobijn uit Leiden, thans werk- stekend. We ontmoetten er 'ook een Duitse dame, de 70-jarige Les Wentzlick uit Mtjnchen, die «1 jaren lang als fotografe in Amerika werk zaam is en nu de „publiciteit" ver zorgt voor het Palm Desert Airpark, Aan haar hebben we het te danken, dat we in korte tijd zo enorm veel van Palm Springs en omgeving heb ben gezien. Meer dan 2000 zwembaden Palm Springs is een oase in d» woestijn. Er bloeien de prachtigste bloemen en men treft er de mooiste palmen aan. Dadels groeien er volop en de Amerikanen noemen Palm Springs de „swimmingpool capital of the world". Er rijn namelijk niet minder dan 2000 zwembaden. De mees te huizen hebben er 'n eigen zwem bad, de één nog mooier dan de an» der. Ook wordt Palm Springs de „Golf capital" genoemd, want er is! een groot aantal golfbanen. We heb ben ze allemaal gezien, de bekends „Country Clubs" (alleen toeganke lijk voor leden die ca. 100 dollar per jaar betalen), zoals d» Eldora do (waar ex president Eisenhouwer juist verbleef) en de Thunderbird, de Shadow, de Indian Wells, de Ber muda Dunes en hoe ze allemaal mo gen heten. Er zijn 14 golfbanen iil Palm Springs, die behoren tot da mooiste ter wereld. Tal van Hollywood-sterren hebben in Palm Springs een bungalow, zo als Bob Hope en Bing Crosby. We zagen een huis dat de miljonail McCullogh (president van de El Do rado Country Club) er heeft neerge zet. Het moet een miljoen dollai hebben gekost. Het zit vol technische snufjes. Als je op een knop drukl komen de bedden electrisch omhoog, zodat de dienstmeid er beter ondet kan stoffen. Het huis heeft een ge heel automatische keuken waar een keer voor 1200 gasten werd gekookt. Ieder bed is voorzien van eigen mu ziek, zonder dat het de ander die in het bed ernaast slaapt, stoort. Die McCullogh heeft ook een huis in Be verley Hills, en hij heeft een eigen tweemotorige Beechcraft, met piloot We reden langs het huis van com ponist Carmichel, van filmster on televisieartist Phil Harris. Bekend» namen zie je hier. Geen grond meer Zo is Palm Springs een oase in de woestijn, met zijn dadelpalmen en sinaasappelbomen, zijn fluitende vo gels en zijn geurende bougainvillea's zijn prachtige groene gazons en golf banen, zijn bungalows, blauwe swim- mingpools (die soms hall binnen, half buiten zijn aangelegd), zijn ro de rotsen en zijn stralende zon. Vier jaar geleden nog kon je er be trekkelijk goedkoop een stukje grond kopen. Dat is afgelopen. Er is haast geen grond meer te krijgen. De prijzen zijn peperduur. Zo werd Palm Springs het lustoord voor de rijke Amerika nen. Er zijn nu meer dan 300 hotels. Terwijl in vele delen van Amerika sneeuwstormen woeden en ijskoude wind waait over het land, bedraagt in Palm Springs de temperatuur rond 81 graden. De nachten zijn er koel en heerlijk om te slapen. Mocht u ooit in uw leven in Los Angeles terecht komen, vergeet dan niet uzelf op een paqr dagen Palm Springs te tracteren. O zult er zeker zaam op de White Sun Guest Ranch. |géén spijt van hebben.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5