Ex-generaal Zeiler gearresteerd Persconferentie van Kennedy Nieuwe Belgische regering krijgt vertrouwen De Amerikaanse ruimteman Afrikaanse topconferentie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN sitie >ecteur N Gevaarlijk souvenir 6 mei 1961 bekend met sn over orga- wijl de eerste vervuld kan !e sollicitaties an dit blad. teloze) oplei- ming tot as- salaris ca. mogelijkheid in pension- ling dan wel loven, Heer- 65, ste 'W FTanKennp h:j a hou nemen tlërn-'U'on 0irecteur-Hootdredaeteui i van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 Jironummei 38150 Abonnementsprijs: f6,— per kwartaal; per maand f 2.- per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 8 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5286 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de-Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Ex-generaal Zeiler, één der lei- .Vrs van de mislukte militaire iistand in Algiers, is, naar offi- léle kringen in Parijs mededeel- en, in Algiers gearresteerd. Ex-gbneraal Zeiler -heeft zich icrdagmorgen half elf Neder landse tijd aan de prefect van politie in Algiers overgegeven, lij had deze autoriteiten tevo- en reeds schriftelijk van zijn oornemen daartoe in kennis ge steld. Zeiler had na het ineenstorten an de opstand een toevlucht ge- >nden 'bij een familielid in Al giers. Hij heeft geen enkel con- ict meer gehad met de andere •iders van de opstand of opstan- ige organisaties. Alvorens zich aan de prefect an politie over te geven, meldde Zeiler zich aan de woning van .eneraal Belnet, die is toege- oegd aan de commandant van et leger in Algiers, generaal Ve. zmet. Later reed hij in de auto an generaal Belnet naar de pre- ectuur van politie, waar hem en rechter t an instructie wacht- die hem mededeelde dat hij in taat van beschuldiging was ge steld. Ex-generaal Zeiler, die in een lauw costuum gekleed was en en krant in de hand hield, leek olkomen kalm. Later op de dag werd ex-ge- oraal Zeiler naar de Franse uofdstad gebracht en opgesloten :i de Sante-gevangenis. Hij zal zich moeten verantwoor- en wegens het aan zich trekken an onwettige macht en deelne- ning aan een opstand. Evenals ■gen zijn lotgenoot ex-generaal vlaurice Challe kan op grond van eze feiten de doodstraf tegen hem worden uitgesproken. Generaal Faure gevangen gezet. Generaal Jacques Faure, die o.m. plaatsvervangend opperbe velhebber der Franse troepen in •Vest-Duitsland is geweest en die ook in Algerië een commando heeft bekleed, is, tezamen met zes andere officieren, in de Pa- rijse Sante-gevangenis opgeslo ten. Zij worden verdacht van mede plichtigheid aan de mislukte mi litaire opstand in Algerië. Generaal Faure had na de z.g. „barricaden-opstand" in Algiers, die in februari 1960 plaats vond, geen militaire functie meer be kleed. Er zijn ook nog vier burgers in de Sante-gevangenis opgeslo ten. De in totaal elf man worden beschuldigd van het beramen van ondermijnende activiteit in het Franse moederland op het ogen blik van de opstand der ex-gene raals in Algiers, vorige maand. SA LAN. In kringen van anti-Gaullisti sche ballingen in Madrid is don derdag gezegd, dat generaal Salan de leiding op zich heeft genomen van een klandestiene macht van 1500 tot 1600 gewa pende Europeanen en vele Mo hammedanen in Algerië om de strijd voor een. Frans Algerië voort te zetten. In deze kringen verwacht men, dat nog veel meer aanhangers van de bewe ging voor een Frans Algerië zich bij Salans gewapende macht zul len aansluiten. C e Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers heeft vrijdag met 147 tegen 38 stemmen bij 15 onthoudingen een motie van ver trouwen in cle nieuwe regering aangenomen. De laatste dag van de debatten over dë regeringsverklaring bracht ook voor het eerst vice- premier Spaak, die tevens de portefeuilles van Buitenlandse en Afrikaanse Zaken beheert. i.n de Kamer op het -spreekgestoelte. Hij had echter maar enkele mi nuten nodig om te antwoorden op hem gestelde vragen, waarbij hij zich baseerde op passages uit de regeringsverklaring. De grote meerdereid. waar mede de Kamer van Volksver tegenwoordigers de motie van vertrouwen in de regering heeft goedgekeurd, maakt ook een ein de aan de speculaties over de positie van het,elf dagen oude coaiitie-kahinet. De ,i:ere span ning die bij de aanvang van het De 37-jarige Alan Shepard, Amerika's eerste ruimtevaarder, vas zijn uitverkiezing bijna mis gelopen dooi' een» administratie- e fout. Toen. het project-Mer- ury op stapel werd gezet, werd tan honderdtien Amerikaanse militairen een officiële uitnodi ging gezonden voor een even tuele opleiding tot ruimtevaar der. Shepard was hevig ontstemd 'o?n hij geen uitnodiging had ont vangen maar achteraf bleek dat 'lij wel op de lijst stond doch dat Ie voor hem bestemde brief door een vergissing verkeerd was te recht gekomen. De groep van 110 kromp al ras in tot slechts een zevental en van deze werd Shepard ten slotte uitgekomen voor de eerste vlucht. Shepard, gespierd en met blauwe ogen, is de zoon van een thans gepensioneerde kolonel van het leger. Hij werd op 18 no vember 1923 geboren in East Dery, New Hampshire. Astronaut Shepard stapt uit «Ie helicopter welke hein uit zee oppikte aan dek van de ..Lake Ohamplain", het Ame rikaanse vliegdekschip dat hem uaar Amerika terugbracht. Hij begon zijn militaire car rière aan de vlootacademie van Annapolis. In 1944. op 21-jarige leeftijd, behaalde hij daar zijn graad en tijdens de oorlog dien de hij aan boord van een torpedo- bootjager in de Stille Oceaan. Hij nam particulier vliegles om een burgerluchtvaartbrevet te kunnen behalen maar latei vvcrd hij invlieger bij de marine. Hij heeft altijd een hang naar snelheid gehad en leefde zich uit in zijn sportauto en op water ski's. Hij is ook verstandelijk begaafd en bij zijn opleiding tot ruimtevaarder behoorde een uit gebreide studie op het gebied van natuurkunde, meteorologie, anatomie en aardrijkskunde. Hij heeft reecis 3700 vlieguren ge in aakt waarvar, 1800 in straal vliegtuigen. HET GEVAL BLAKE Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag verklaard dat voorzover kon worden vastgesteld geen Ameri kaanse geheimen in gevaar zijn gebracht door de spionage van de Brit George Blake, die deze week tot 42 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Kamerdebat heerste, werd ver oorzaakt door drie kwesties: de vrijlating van stakers, die zich tijdens de actie tegen de „een- heidswet" schuldig hadden ge maakt aan wetsovertredingen, 't opschorten van sancties tegen onderwijzers, die aan de staking hadden deelgenomen en de afba kening van de bevoegdheden van de (Waals-socialistische) mi nister van Onderwijs Larock en zijn (Vlaams-Katholieke) onder minister Vanelslande. De beroering in C.V.P.-kringen over de eerste twee punten ver dween vrijwel geheel nadat van ae zijde der regering in de Ka mer toelichtingen waren ver strekt en het derde punt werd geregeld door een vrijdag in de Kamer bekendgemaakte regeling over de verdeling dér bevoegd heden tussen de twee ministers. Deze regeling beoogt een com promis tussen de Vlaamse eisen, net Vlaamse onderwijs een •gelijkberechtigde positie moet innemen ten opzichte van het Waalse onderwijs en de socialis tische eis, dat het openbare on derwijs niet onder de invloed van een Katholieke bewindsman komt. Deze week zal de regerings verklaring in de Belgische Se naat worden behandeld. Ook hier hebben de socialisten reeds aangekondigd, dat de B.S.P.- senatoren de regering zullen steunen. Onder de Katholieke leden van de Senaat bestond de afgelopen dagen echter nog aan zienlijke verdeeldheid. Bij graafwerkzaamheden voor 'n nieuwe weg tp Zandpol (ge meente Sehoonebeek) kregen de twee draglinemachinisten Gerrit Dolzerzum en Henk Lo ves de schrik van hun leven, toen hun graafmachine plotse ling een niet ontplofte Ameri kaanse vliegtuigbom blootleg de. De onmiddellijk gewaar schuwde mijnopruimingsdienst heeft het projectiel onschadelijk gemaakt. De persconferentie van Shepard Alan Shepard, Amerika's eer ste ruimtevaarder, zal vandaag cm 18 uur in Washington een persconferentie houden. Hij zal die dag naar de luchtbasis An drews bij Washington vliegen en daar begroet worden door zijn vrouw, zijn moeder en zijn vader. Daarna gaat het gezelschap naar het Witte Huis waar het d.oor president Kennedy ontvan gen zal worden. Na een onder houd met de president houdt Shepard een persconferentie in een zaal van het gebouw waar het State Department gevestigd is. De persconferentie zal door radio en televisie uitgezonden worden. Shepards vrouw en ouders hebben vrijdag een tocht ge maakt door Derry in New Hampshire, waar zij wonen. Zij werden door de mensen op straat toegejuicht. Mariniers, matrozen en leden van de lucht macht namen aan de optocht deel. Militaire vliegtuigen wier pen confetti naar beneden. De stad was versierd. Scholen en winkels in Derry waren donder dagmiddag gesloten. Franse hoge officieren van rang beroofd De generaals Gouraud, Nicot ■en Bigot en kolonel Lacheroy, die in Parijs gevangen zitten omdat zij verdacht worden van medeplichtigheid aan de jong ste opstand in Algiers, zijn van hun rang vervallen verklaard, zo is zaterdag officieel in Parijs meegedeeld. Generaal Gouraud was bevel-, hebber in het gebied van Con-' stantine. Nicot en Bigot waren generaals bij de luchtmacht. Kolonel Lacheroy was hoofd van de dienst voor psychologi sche oorlogvoering van het Franse leger in Algerië. Afgevaardigden van 21 onaf hankelijke Aliikaanse staten be ginnen heden in Monroviaeen Afrikaanse „topconferentie". Er zal worden gesproken over nau were economische samenwerking, hulp aan landen die nog kolo niaal bestuurd worden en de be vordering van de wereldvrede, zo wordt uit conferentiekringen ver. nomen. De afgevaardigden vertegen woordigen meer dan twee derden van de bevolking van onafhan kelijk Afrika en meer dan 90 van de niet-blanke Afrikaanse bevolking. Ongetwijfeld zullen vraagstuk ken als Algerië, Angola en Zuid- Afrika ter sprake komen, alsme de diverse grensgeschillen en de samenwerking tegen ondermij nende activiteit. Gok over Kongo zal men van gedaenten wisselen. Vv aarnemers verwachten dat de conferentie van de arrestatie van premier 'ls.jombe van Kat.anga nota zal nemen, zonder haar te veroorde len. Vvaarschijnlijk zal een op lossing van de Kongolese proble men worden aanbevolen op basis van aanvaarding van het gezag der regering in Leopoldstad. Er zal een voorstel worden be sproken tot een conferentie van Afrikaanse zakenlieden ter bevor dering van de eigen commerciële en industriële activiteit, zodat mjn minder afhankelijk wordt van de ervaring en het kapitaal van buitenlanders. De voornaamste Afrikaanse landen die niet aan de conferen tie deelnemen zijn de Verenigde Arabische Republiek, Ghana, Gui. nea, Marokko en Mali, die zater dag een conferentie in Cairo be ëindigd hebben. Zij erkennen de regering van Antoine Gizenga in Stanleystad als wettige Kongo lese regering. President Sekoe Toere van Guinea heeft zondag verklaard, dat zijn land niet aan de confe rentie van Monrovia deelneeemt, omdat het verschil van mening onder de Afrikaanse staten over de dood van Loemoemba de bij eenkomst van haar ..werkelijke inhoud" berooft. Toere wenst de conferentie succes toe, maar Guinea geeft er de voorkeur a,an met deelneming aan een derge lijk overleg te wachten tot „bete re omstandigheden". Sukarno had hartaanval. President Sukarno heeft zater dag in La Paz (Bolivia) een hart aanval gekregen. De verschillen de artsen uit zijn gevolg die hem behandelen, hebben o.m. van een zuurstoftent gebruik gemaakt. Het Indonesische staatshoofd heeft als gevolg van de hartaan val zijn besprekingen met de pre sident van Bolivia, Paz Estensoro moeten onderbreken. Beide staatslieden zouden o.m. spreken over de tinproduktie. President Kennedy heeft vrijdag op een persconferentie in Washington verklaard dat de Amerikaanse regering thans geen Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten of elders op leidt voor strijd tegen Fidel Cas tro en momenteel ook niet van plan is dit te doen. De kwestie van het embargo op handel met Cuba is bestu deerd en zal nog aan een nader onderzoek worden onderworpen, aldus Kennedy. De Verenigde Staten hebben voorgesteld dat de ministerraad van de Inter-Amerikaanse Eco nomische en Sociale Raad 15 juli in bijzondere zitting bijeen komt om maatregelen te bespre ken die de economische ontwik keling van Amerika beoogen. Vice-president Johnson zal op zijn komende reis naar het Verre Oosten o.m. met de Zuid- vietnamese regering besprekin gen voeren over maatregelen om het optreden van pro-com munistische guerrilieros en in filtratie tegen te gaan. Zowel een speciale groep in de regering als de Amerikaanse nationale Veiligheidsraad heb ben zich met de toestand in Zuid-Vietnam beziggehouden. Het eventueel zenden van Ame rikaanse troepen wordt nog overwogen. In geen geval zal voor de terugkeer van de vice- president een beslissing wordei. genomen. De landen van Zuidoost-Azië die door het communisme wor den bedreigd kunnen worden geholpen door garanties tegen een rechtstreekse militaire inval, door economische hulp en mili taire steun, i.e. versterking van de verdediging tegen binnen landse guerillastrijders. „Maar in eerste en laatste in stantie moeten zij zelf en dat kunnen wij niet voor hen aoen het politiek en sociaal leven zodanig organiseren dat zij de steun van hun volkeren blijven behouden. Onze inspanning kan .slechts tot bepaalde hoogte gaan. De verantwoordelijkheid berust uit eindelijk bij de mensen die de steun van het volk moeten be houden, die hun regering met het volk moeten identificeren," aldus Kennedy. De Verenigde Staten zullen blijven streven naar een over eenkomst betreffende het sta ken van proeven met kernwa pens, en hopen dat de Sowjet- Unie de jongste Westelijke voor stellen zorgvuldig zal bestude- Nieuwe invasie op Cuba? Wellicht binnen een half jaar zal een nieuwe invasie op Cuba worden uitgevoerd, aldus heeft, dr. José Ignacio Rasco, hoofd van de voorlichtingsdienst van het Cubaanse democratisch re volutionaire front op een pers conferentie in Chicago verklaard. Vóórdat een nieuwe invasie plaats heeft moeten de geschil len tussen de diverse groepen Cubaanse vluchtelingen worden opgelost. De tweede invasie zal beter worden voorbereid dan die van vorige maand. Dr. Rasco ver klaarde dat zij spoedig moet plaats hebben, omdat de veilig heid van de Verenigde Staten en Latijns-Amerika op het spel staan. De mislukking van vorige maand is ten dele een gevolg van de slechte verbindingen, waar door de ondergrondse beweging niet volledig op de hoogte was van de gebeurtenissen, aldus dr Rasco. ren. De Amerikaanse regering beschouwt het aandringen van de Sowjet-Unie op de Instelling van een driemanschap om hei controle-apparaat te leiden in plaats van één directeur als een stap terug. De leider van de Ameritcaanse delegatie, Ar thur Dean, keerde vrijdag uit Washington naar Genève terug. Kennedy verklaarde dat het „zonder meer duidelijk is" dat hij verheugd is over de geslaag de ruimtevaart. „Ik ben niet pessimistisch gestemd over de toekomst." Kennedy verklaarde dat hij het congres zal vragen meer i geld beschikbaar te stellen om net ruimte-onderzoek te ver snellen. Vrijdag is een bemoedi gend succes geboekt, maar de verenigde Staten liggen nog ver bij de Sowjet-Ume ten achter en zuilen hun inspanning moe ten verdubbelen. De gegevens cue uit de vlucht van majoor Shephard zijn ver kregen zullen ter beschikking woraen gesteld van landen die, evenals de Verenigde Stalen, menen dat het ruimte-onder zoen nuttig is. De president gaf toe dat de N.A. b. A. (het Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart) „en wij allemaal moeilijke tijden zouden nebben doorgemaakt" wanneer de bemande ruimtevaart was mislukt. „Gelukkig is dit niet gebeurd." Hij noemde het „unfair" dat bladen heDDen gesenreven over „net puDiiciteits-circus in Cape Canaveral", en tegelijkertijd hebben verzoent verslaggevers te mogen zenden. „Het is fair dat wij allen erkennen dat zo- Vaccinatie tegen kinderverlamming. Het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondneid heelt hei volgende bekend gemaakt: „Vrijwel elk jaar doet zich het verscnijnsel vour, dat tegen het begin van de zomer onder de be- voising een toenemende circula tie van poliomyeliusvirus worai vastgesteld, 'lot voor enkele ja ren was dit de voorbode voor een toeneming van het aantal geval len van kinderverlamming, die zich het duidelijkst manifesteerde in de zomer en nazomer. Nu een zeer groot deel van de Neder landse jeugd is ingeënt met het Salk-vaccm, mag worden vei- wacht, dat het aantal gevallen van kindei verlamming beperkl 'al blijven. Niettemin kunnen ge vaccineerde kinderen tijdelijk dra. ger zijn van het virus, waardoor zij toch een besmettingsbron blij ven. Aangezien het tot nu toe ge bruikte vaccin wel een bescher mende werking tegen het optre den van kinderverlamming bezit, maar de uitscheiding van het virus door de darm niet tegen houdt. .^lebben de gezondheids autoriteiten besloten in Amster dam een poging te doen deze virusuitscheiding in te dammen door een beperkt aantal kinderen in wiet omgeving virusuitschei- ding is vastgesteld, in te enten met een nog niet algemeen be schikbaar gesteld vaccin, be staande uit levend virus Sabin- vaccin). Dit vaccin heeft geen ziekmakende eigenschappen, is dus volstrekt ongevaarlijk. Het bezit, in tegenstelling tot het Salk-vaccin, dc eigenschap de uit scheiding van het ziekmakende 'virus te vorkomen, zodat uitbrei ding van besmetting wordt tegen gegaan. Ook deze inenting ge schiedt met volledige instemming van de ouders". wel onze mislukkingen als onze successen wjorden gepubliceerd, en dat niemand hier iets over te zeggen heeft," aldus Kenne dy, er op wijzend dat in de Sow jet-Unie slechts de successen worden gepubliceerd ..en dat slechts in de kranten komt wat de regering er in wil hebben." Tornado in Oklahoma eiste vele doden en gewonden. De plaatjes Reichert en Howe in het oosten van de Amerikaan, se staat Oklahoma zijn vrijdag door 'n tornado getroffen, waar door dertien mensen om het le ven zijn gekomen en minstens 59 anderen gewond werden. In Rei chert sloeg de tornado o.m. toe in een familiebijeenkomst, waarbij vier doden en negen gewonden vieien. Ook in het nabijgelegen Arkan sas deden zich wervelwinden voor, waarbij 1 dode en acht ge wonden te betreuren zijn. nieuwe lijn, voorjaar en zomer- coiffure 1961 „audace", (edele stoutmoedigheid), kort haar, speciale coupe, met pijnlijke nauwgezetheid, verzorgen wij uw coiffure. WISSELEND BEWOLKT Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtige westelijke lucht stroming wordt boven West- Europa in stand gehouden door een hogedrukgebied dat zich ver plaatste van de Azoren naar de Golf van Biscaye en een depres sie die tussen IJsland en Schot land is gelegen. In de aangevoer de lucht kwamen enkele plaatse lijke buien tot ontwikkeling, die hier en daar van onweer verge zeld gingen. De genoemde de pressie beweegt zich langzaam verder in de richting van de Noordzee, zodat de wind krach tig tot hard zal blijven. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen maar ook enkele buien, hier en daar met onweer. Matige tot krachtige, in de kust provincies af en toe harde, wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. MAANDAG 8 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.42 8.17 s.57 9.07 n.m. S.15 8.50 9.30 9.40 ZON op onder Mei 8 4.58 9 4.57 10 4.55 MAAN op onder 20.15 20.17 20.18 2 26 2.58 3.26 12.36 13 J 15.08

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1