DE EERSTE AMERIKAAN IN DE RUIMTE DE KRITIEK OP KENNEDY Weero verzicht „Wat een prachtig gezicht", was Shepards eerste mededeling (goodwill Twee verrassingen Persconferentie van Rusk Regering van Laos stelt verzoeningscommissie voor Radio de Koek SCHAAK- EN DAMSPELEN WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Flonkering bij abonnement: Terneuzen Dirtcteur-Hoofdredacteur van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Slronummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 6 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5285 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uuri De Verenigde Staten hebben vrijdag voor het eerst een man in de ruimte gebracht. Deze man, kapitein- luitenant ter zee Shepard, maakte een ruimtereis van zestien minuten. Hij werd te Cape Canaveral afgescho ten in een „Mercury"-cabine die was aangebracht op een „Redstone"-raket en kwam op 470 km van zijn punt van vertrek veilig en wel in de Atlantische Oceaan neer. De „Mercury" bereikte een hoogte van 185 kilometer. De 37 jarige Shepard heeft voortdurend per radio verslag uitgebracht van zijn belevenissen in het ongeveer een ton wegende ruimtevoertuig. Een van zijn eerste mededelingen was: Wat een prachtig gezicht". Zes-en-een-halve minuut na de start werden de remraketten af geworpen. Shepards eerste woorden in de helikopter waren: „Wat een prachtige dag". Kort voor de lan ding op het vliegdek zei hij: „Jongen, wat een tocht was dat". De bemanning van het hef- schroefvliegtuig had opdracht Shepard geen vragen te stellen- Men wilde niet dat de eerste in- d.ukken van de ruimtevaarder zouden worden gekleurd door wat men tegen hem zei. Dadelijk na de landing is hij naar de ziekenafdeling aan boord van de „Lake Champlain" gegaan waar. hij aan een medisch onder zoek .van ongeveer twee uur zou worden onderworpen. President Kennedy heeft zijn gewone werkzaamheden onder broken om, evenals miljoenen andere Amerikanen, de televisie- uitzending over de ruimtereis te volgen. Ook stond de president in direkt telefonisch kontakt met de deskundigen hij Cape Canave ral. De vice-president, Johnson, was in gezelschap van de presi dent. De president heeft een gesprek gehad met de ruimtevaarder toen deze aan boord van de „Lake „Champlain'' was. De president wenste Shepard geluk en zei De Amerikaanse ruimte - vaarder Shepard heeft een snelheid van 8.000 km per uur bereikt op zijn vlucht, die een kwartier duurde. Hij verwijderde zich 180 km van de aarde en land- de 500 kin van het punt van uitgang in zee. Tijdens de korte periode van ge- wichtsloosheid kon hjj zijn - werk normaal verrichten. (Adv.) BINNENVER1NGBED het beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector J fabi ieken Zevenbergen De West-Berlijnse politie heeft vrijdagmorgen de ex-sergeant van de S.S. Heinz Jentzsch ge arresteerd, die ervan verdacht wordt medeplichtig te zijn ge weest aan de moord op 400 ge vangenen van het kamp Gusen tijdens het nazibewind. Alan B. Shepard jr (rechts) is in de ruimte gebracht op de manier, welke op deze tekening duidelijk is uitgebeeld (boven). De noodreddingraket kon ai in werking worden gesteld als een fouv aitn liet licht zou komen, als de raket nog op delanceerinrichtin^- stond. omdat men een technische sto ring had ontdekt. Al die tijd bleet Shepard in zijn cabine. Reeds ge ruime tijd vóór het ogenblik waarop de lancering zou plaats vinden, was de 37-jarige ruimte reiziger in de „Mercury"-capsule gaan zitten. De „Mercury"-cabine maakte zich op negentig kilometer hoog te los van de raket. Shepard heeft tijdens de vlucht apparaten bediend. Hij meldde onder meer dat hij de remraket ten in werking had gesteld. Ver der deelde hij vanuit de ruimte nog mee dat hij zich uitstekend voelde, dat de druk in de cabine goed was en dat dc reis vlot ver liep. Koningin Elisabeth bij de Paus naar succes. trots te zijn op wat hij had ver richt. Dc ruimtevaarder ant woordde dat alles volmaakt heeft gewerkt. De president zei vervolgens er naar te verlangen hem te Washington te ontmoeten. De capsule kwam op ongeveer vijf kilometer van het Ameri kaanse vliegdekschip „Lake Champlain" in de Oceaan neer, hangend aan een grote rood witte parachute. Shepard verliet de drijvende capsule en werd door een helikopter van het vliegdekschip aan boord gehesen pn naar het schip gebracht, waar hi) met gejuich door de beman ning werd begroet. Een ander hefschroefvliegtuig viste de cap sule uit zee op en zette haar op het vliegdek van de „Lake Cham plain". De „Redstone"-raket heeft vol maakt gewerkt vanaf het ogen blik waarop hij zich met dave rend lawaai losmaakte van het startblok tot het ogenblik waarop raket en capsule werden geschei den. De lancering is echter ruim twee-en-een-half uur uitgesteld Gisterochtend te kwart over elf heeft Paus Johannes XXIII koningin Elisabeth van Enge land in privé-audiëntie ontvan gen in zijn grote particuliere bibliotheek op de drempel waar van hij persoonlijk de vorstin verwelkomde. Volgens het oorspronkelijke plan zou de audiëntie in de voor de bibliotheek gelegen troon zaal plaatsgevonden hebben maar de Paus had op het laat ste moment besloten de ont vangst in zijn bibliotheek te doen geschieden. De route welke de stoet met het koninklijk gezelschap door een aantal opeenvolgende zalen van het Vaticaanse paleis naar de bibliotheek volgde was, om de gebeurtenis grotere luister bij te zetten, langer dan gebrui kelijk gemaakt. De stoet werd voorafgegaan door een officier van de Zwitserse garde. Voor aan gingen sediari en kamer heren met kap en degen. Konin gin Elisabeth, die een zwarte sluier met daarop een diadeem droeg, werd begeleid door de majordomus. Achter haar liep prins Philip en kwamen de overige leden van het gezel schap. Volgens Amerikaanse ambte naren moet Shepard in goede conditie zijn daar hij erin is ge slaagd zonder hulp de capsule te openen. President Kennedy heeft over de ruimtereis gezegd dat belang rijke wetenschappelijke gegevens zijn verkregen. Deze zullen ter kennis van de plaatselijke ge meenschap in de wereld worden gebracht. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt dat verwacht wordt dat Shepard maandag naar Washing ton zal komen. Reacties op Shepards ruimtevlucht President Kennedy heeft on middellijk na Shepards ruimte- vlucht, gezegd dat het gehele Amerikaanse volk zich verheugt over het succes van deze ruimte reis. Hij drong erop aan dc in spanning op het gebied van de ruimtevaart te verdubbelen. De Britse minister-president, MacMillan, heeft president Ken nedy dadelijk na ontvangst van het bericht van het succes, tele grafisch gelukgewenst. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade te Londen gaf als commentaar, dat zijn land dit stadium in het ruimteonderzoek al verscheidene jaren geleden be reikte Radio Moskou heeft al bijna aan het eind van een nieuwsbul letin een kort feitelijk verslag van de Amerikaanse ruimte- vlucht gegeven. In Amerika wordt veel commentaar geleverd op de moeilijkheden van de jonge president Kennedy. Hij is aan het bewind gekomen met de bedoeling, een frisse wind te doen waaien in Washington, en vooral om het prestige van de Verenig de Staten te doen stijgen. Hij meende, dat dit prestige door gebrek aan activiteit van Eisenhower sterk was verminderd. Doch hij trof het niet. De grootste tegenslag voor hem was het misluk ken van de invasie in Cuba, welke operatie door hem zelf was bevorderd, daar hij op het standpunt staat, dat het regime van Castro ten val moet worden gebracht, omdat het communistisch zou zijn. Op het ogenblik dat ieder meewarig naar Kennedy keek, omdat Fidel Castro glansrijk had gewon nen, kwamen onheilspellen de berichten uit Laos, het dun bevolkte vorstendom in Indo-China. Hoewel Britten en Russen had den afgesproken omdat zij voor zitters waren geweest van de Geneefsc conferentie van 1954, die mede het lot van Laos bepaal de, dat zy de strijdende partijen zouden opwekken, het vuren te staken, ging het vechten door. En de pro-eommunistisehe Pat- het Lao bleef aan de winnende hand. Kennedy zei toen, <iat de Verenigde Staten hun eigen sol daten naar Loas zouden sturen, om de anti-communisten te hel pen, als de tegenpartij geen wapenstilstand in acht nam. Het was een krasse verklaring, die in de Verenigde Staten zelf veel kritiek uitlokte. Met name de voorzitter van de invloedrijke senaatscommissie voor buitenlandse aangelegen heden, Fulbright, wilde niets weten v.an directe inmenging, die tot een tweede Korea-oorlog kon leiden. Zou de strijd niet ophou den, dan was Kennedy aan zijn eer en prestige verplicht, oorlog te gaan voeren in een gebied van Zuidoost-Azië. Maar dat zou een hachelijke onderneming zijn! Een geluk De jonge president had echter geluk. Na enige dagen aanvaard den de pro-communisten een be stand. Men kon zeggen, dat als de onderhandelingen over een staken van het vuren zouden sla gen, een groot gevaar was ge weken. Toch is de héle situatie niet zo prettig voor Kennedy's conser- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft donderdag op een persconferen tie te Washington gezegd dat president Kennedy besloten nceft het bedrag voor militaire nulp aan Zuid-Vietnam te ver bogen met het oog op het com munistische gevaar in dat ge bied. Behalve tot vermeerdering van de militaire hulp is ook be sloten tot andere hulpmaatrege len. maar Rusk deelde niet mee welke. In antwoord op vragen zei Rusk dat de Amerikaanse rege ring geen aanleiding ziet om aan te nemen dat de communistische druk in Zuid-Oost-Azië zal afne men ondanks een staken van het vuren in Laos. Dit gebied moet beter worden georganiseerd en doeltreffender worden gesteund om „het volk van het Noorden" een halt toe te roepen. vatieve beschermelingen in Laos. Zij zijn aan de verliezende hand, wat bij latere onderhandelingen geen voordeel is. En het beste wat er uit de crisis te voorschijn kan komen, is de vestiging van een neutralistisch bewind, met terzijde stelling van de pro-Ame rikaanse ..koninklijke regering" van Boen Oem. die maar een be perkt deel van het land onder zijp gezag heeft. Komt er nu een kabinet van nationale verzoening, dan zullen de neutralisten daarin een sleutelpositie innemen, met rechts misschien een vertegen woordiger van Boen Oem. links van de Pathet Lao. Deze laatste beweging is echter veel sterker. En nog erger voor Kennedy is, dat de neutralisten, zoals de bevelhebber Kong Le en de ge wezen premier Soevanna Phoe- ma, meer en meer overhellen naar Peking en Moskou. Want de Russen hebben hen gehol pen tegen de pro-Amerikaanse strijdkrachten van Boen Oem. Een jegens de communisten vriendelijk bewind onder neu trale leiding zal er dus wel uit de bus komen, als er verder niet wordt gevochten. Kongolese tragi-comedie In Kongo ziet het er voor de Amerikanen heter uit. Zij staan achter president Kasavoeboe en achter de Verenigde Naties. Die twee verdroegen elkaar niet best. Doch nu heeft enige weken ge leden Kasavoeboe zich met de Verenigde Naties verzoend en er mee ingestemd, dat deze gewes telijke legertjes zal likwideren, om één enkele nationale strijd macht te vormen, onder bevel van Kasavoeboe dan altijd. De president heeft verder de conferentie bijgewoond van Kon golese leiders waar de „linkse" Gizenga uit de Oostprovincie af wezig was en daar heeft hij onverwacht de grote man van Katanga, Tsjombe, in arrest doen stellen, omdat deze zich niet wilde onderwerpen aan het gezag van Leopoldstad en van de Verenigde Naties. Toen kwam een nog grotere verrassing: de regering van Ka- tanga wou Tsjombe wel terug, en beloofde dat zij zich zou houden aan de resoluties van de Verenig de Naties, nota bene aan de op- De Amerikaanse minister zei in antwoord op vragen over een mogelijk gebruik van Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam op verzoek van president Ngo Dinh Diem, dat dit een kwestie voor de toekomst is. Over Cuba zei Husk dat na de tegenslag van enige tijd geleden de Amerikaanse regering de toe stand thans nauwkeurig moetJ| w bestuderen en overwegen welke heffing Van het eigen leger en (Adv.) WINKELDIEFSTALLEN OPGELOST? Donderdag en vrijdag hebben rechercheurs van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat enige inwoners van Amsterdam aan gehouden die ervan worden ver dacht in de loop van de laatste weken een groot aantal winkel diefstallen te hebben gepleegd. De politie vermoedt dat met deze diefstallen enige duizenden gul dens gemoeid zijn geweest. Zij was de thans gepakten op het spoor gekomen na een onlangs in een schoenwinkel in Amster dam-West gepleegde diefstal. NovpJïtraat 102 - Te'efoog 31» ïerseiaSB De rechtse regering van Laos heeft de tegenpartij uitgenodigd voor een verzoeningsbijeenkomst in de hoofdstad Loeang Prabang op 10 mei. „Alle Laotianen die de vrede zijn toegewijd en koning en grondwet eerbiedigen, zijn al tijd welkom in de koninklijke hoofdstad, waar alle democrati sche vrijheden worden gewaar borgd". aldus een boodschap van de regering. De regering heeft verder mee gedeeld. dat in het gehele land het vuren is gestaakt. Engeland en de Sow jet-Unie hebben besloten, de internationa le commissie van toezicht in Laos opdracht te geven onver wijld naar Laos te gaan, zo heeft vrijdag een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. Wellicht zou het Brits-Russi- "he antwoord op de mededeling an de commissie, dat zij gereed I is om haar werkzaamheden in [Laos te beginnen, vrijdag nog in Nieuw Delhi zijn ontvangen Daar is op het ogenblik de com missie bijeen, die vertegenwoor digers van India, Polen en Ca nada omvat. Engeland en de Sowjet-Unie hadden donderdag over het ant woord overeenstemming bereikt, tijdens een gesprek in Moskou tussen de ambassadeur sir Frank Roberts en de onderminister van Buitenlandse Zaken Poesjkin. De eerste bijeenkomst van de militaire afvaardigingen van de koninklijke Laotiaanse regering en de strijdkrachten van de Neo Lao Haksat met de delegatie van de groep-Savannakhet, die voor vrijdag op het program stond, is niet doorgegaan omdat de groep- Savannakhet er op stond dat zij in Hin-Hop, op 64 km ten zuiden van Van-Vieng, zou worden ge houden. De andere partij heeft voorgesteld de bijeenkomst in Namon te houden. Thans worden onofficiële besprekingen gevoerd over een permanente plaats van bijeenkomst. Perzische premier afgetreden. De Perzische premier, Jafar Sjariff Emami, heeft vrijdag zijn ontslag ingediend. Hij deed dit nadat kritiek was geoefend op de wijze, waarop hij een sta king door onderwijzers had be handeld. Bij deze staking deed zich dinsdag j.l. een incident voor. Politie opende het vuur op be togende onderwijzers, waarbij één der demonstranten werd ge dood. Dit leidde tot drie dagen van onrust in Teheran. Donder dag j.l. betoogden meer dan 20.000 onderwijzers en scholie ren voor het parlementsgebouw en eisten het aftreden der re gering. Vrijdag bleek dat hun eis, wat betreft de premier, suc ces had gehad. Ook afgevaardigden hadden donderdag in de Madjelis, de volksvertegenwoordiging, kritiek op Emami geoefend in verband met het schieten door de politie en de behandeling door zijn regering van de eisen der onder wijzers, die een hogere bezoldi- Emami is geen lid van een ging wensen. politieke partij. Hij is in augus tus j.l. door de sjah aangesteld en hij werd na de in maart j.l. gehouden algemene verkiezin gen opnieuw in zijn ambt be vestigd. Men verwacht te Teheran dat dr. Ali Amini de nieuwe Perzi sche premier zal zijn. Een offi ciële bekendmaking terzake wordt dezer dagen verwacht. De 55-jarige dr. Amini is ver scheidene malen minister ge weest. Hij was ook Perzisch ambassadeur te Washington. BOEKHANDEL VAN DE SANDE maatregelen genomen moeten worden. De NAVO-conferentie die in de eerste helft van de volgende week te Oslo wordt gehouden, zal, aldus Rusk, niet in bijzon derheden spreken over de even tuele vorming van een onafhan kelijke kernstrijdmacht voor het bondgenootschap. De conferen tie in Oslo is voornamelijk van politieke aard. Punten als een doelmatiger politiek overleg in de NAVO en een groter samen hang zullen worden besproken, evenals de internationale toe stand. De militaire kwesties zul len op de decemberbijeenkomst in Parijs worden behandeld. Rusk zei dat het communisti sche militaire apparaat in Zuid- Vietnam meer dan 12.000 perso nen omvat, afgezien van politici en propagandisten. Vorig jaar werden meer dan 3000 personen, burgers en militairen, ontvoerd of vermoord. De communistische guerilleros hebben hinderlagen gelegd, sabo tagedaden uitgevoerd en aanval len gedaan op dorpen en garni zoenen. Ten gevolge van de gue rilla zijn meer dan 200 lagere scholen, met 800 leraren en ruim 25.000 leerlingen, gesloten. hei wegzenden van de Belgische militaire commandanten. Een succes tot zover voor de Amerikaanse politiek. Maar, wat doet Gizenga? Die noot moet nog gekraakt worden! dr. A. C. (Nadruk verboden.) Nieuwe troepenversterkingen voor Angola De transatlantische passagiers, boot „Veracruz" is vrijdagoch tend met 3400 man Portugese troepen aan boord naar Angola vertrokken. Van het contingent maken afdelingen infanterie, cavalerie, genie en licht veldge schut uit. Portugal heeft, buiten dit con tingent, reeds negenduizend man versterkingen naar Angola ge zonden. De minister van Oorlog, gene raal Mario Silva, de chef van de generale staf. generaal Camara Pina en bloedverwanten van de militairen waren bij het vertrek aanwezig. MINDER WIND Een depressie die over Enge land naar de Noordzee trok. veroorzaakte vrijdag vrij veel wind, waarmee iets koelere lucht werd aangevoerd. In Oost-Duitsland en het Alpenge bied, waar de zachte lucht nog niet werd verdrongen, werden maximumtemperaturen van 22 tot 27 graden gemeten. Boven de Britse eilanden be vindt zich een rug van hoge luchtdruk, die zich naar het oosten beweegt. Onder invloed hiervan neemt de wind af en er zullen opklaringen voorkomen. Verder weg op de Oceaan, na dert het front van een actieve depressie. Op de nadering hier van zal later de wind weer toe nemen uit het zuidwesten, maar het ziet er niet naar uit dat de bewolking, die met het front samenhangt, reeds vóór de avond tot ons land zal door dringen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren. ZON MAAN Walsoorden op onder op onder Mei ZONDAG 6 5.02 20.12 1.05 10.09 7 5.00 20.14 1.49 11.21 Breskens 8 4.58 20.15 2.26 12.36 Terneuzen 9 4.57 20.17 2.58 13.52 Hansweert 10 4.55 20.18 3.26 15.08 Walsoorden ZATERDAG 6 MEI Breskens Terneuzen Hansweert v.m. 5.35 6.10 6.50 7.00 7 MEI. v.m. 6.33 7.08 7.48 7.58 n.m. 5.56 6.31 7.11 7.21 n.m. 6.58 7.33 8.13 8.23

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1