ONWEERSTAANBARE OPMARS Rechtszaken Een dierenhandelaar moet mensenkenner zijn Vrijdag 5 mei 1961 Afbetaling werd brug tussen behoefte en bevrediging Kijkertjes worden later kopers o DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 (Van onze soc. econ. medewerker) Het is een bekend maatschap pelijk verschijnsel dat de wet geving de feitelijke ontwikke ling volgt. Een bewijs daarvoor wordt weer geleverd door de nieuwe wet op het afbetalings stelsel, die in de Tweede Ka mer is behandeld. Het doel van de wet is, zoals een der Kamer leden samenvatte: het voorko men van overkreditering, het beteugelen van uitwassen bij colportage en te bereiken dat de koper beseft welke opslag op de contante prijs komt. Het invoeren van de wet is nodig geworden als gevolg van de grote vlucht die de afbeta ling heeft genomen. Bij die vlucht zijn de nadelen duidelijk zichtbaar geworden en die moeten worden weggenomen. Zoals steeds dreigt daarbij het gevaar, dat nu door de tegen maatregelen het stelsel wordt verstikt middels te veel beper kingen. Door de kritiek is ech ter een aantal verbeteringen in gevoerd, die de praktische toe passing van de wet beter mo gelijk maken. Onmisbare taak in deze conjunctuur De afbetaling is een algemeen aanvaard stelsel van koop en ver koop, dat in de toekomst nog meer zijn invloed zal doen gelden op het economisch leven. De financiering van de huishouding door het afbetalingskrediet is ge promoveerd van een verschijnsel der armoede tot een normale weg om de consumptie in snel tempo te doen aanpassen aan de techni sche ontwikkeling en de daaruit voortvloeiende financierings moeilijkheden. Voorts speelt de afbetalingstransactie in de mo derne wereld een actieve rol in d< conjunctuurpolitiek. Zij is bruikbaar als praktisch econo misch instrument in de zegevie rende massa-produktie. Wanneer er geen afbetaling was, zou de televisie haar triomf tocht door de wereld niet in zo'n kort tijdsbestek hebben gehou den. Zolang zich de produktie van een nieuw-artikel in een ex perimenteel stadium bevindt, ver. loopt de afzet daarvan traag, vooral wanneer dit artikel een investering vraagt, die een veel voud van het week- of maandin komen bedraagt. Het afbetalings stelsel fungeert dan als „markt- ontsluiter". Zij betekent het „Sesam open u" voor de verko pers. Het stimuleert de afzet en dat is nu juist hetgeen de pro ducent nodig heeft om tot kos- tenveiiaging te komen. Langs die weg werken de af- betalers er aan mee om de ver koopprijs van vele nieuwe pro- dukten spoedig op een redelijk niveau te brengen, waardoor nieuwe groepen afnemers tot het leger van kopers toetreden. In de eeuw van de techniek, waarin wij leven, is dit van groot belang. De afstand overbrugd. De techniek is zijn zegetocht in de consumptiehuishouding pas begonnen. Wij ontmoeten er reeds de stofzuiger, de radio, de wasmachine, de electrische haar den en koelkasten, de keuken machines, motorrijwielen en auto's. De vrouwen zouden nog graag haardrogers, mixers, hoog- tezonnen, de mannen electrische treinen, scheerapparaten en foto grafische apparatuur er bij kopen. Het laat geen twijfel dat de mechanisatie van de verbruiks- huishouding zal voortgaan en evenzeer is het zeker dat de hier- oor benodigde gelden niet tege lijk op tafel zullen liggen met het verschijnen van nieuwe tech nische hulpmiddelen om het leven der mensen te veraangena men. De afbetaling zal kunnen helpen om de afstand tussen be hoefte en bevrediging te over bruggen. De handel heeft zich snel aan de nieuwe betalingsgewoonten aangepast. De afbetalingszaak jes achteraf zijn vervangen door afbetalingsmagazijnen. De waren- buizen hebben een speciale afbe talingsafdeling. Het bankwezen heeft zich op de financiering ge worpen en in de gevolgde metho den met haar adviezen sanerend gewerkt. De postorderbedrijven hebben de anonieme betaling in gedeelten als een psychologisch wapen in de concurrentiestrijd met succes toegepast en ook de middenstands-detailhandel heeft tenslotte haar aandeel gevraagd m de afbetalingsomzet. Er zit nu eenmaal een vorm van klanten binding in en voor zover men kapitaalkrachtig is, ook nog een m w'instbron. Er komt inko- m*h uit de goederentransactie lenin u'* de kredietver- ri^el toenemende investe- pfte in de particuliere daai-v-U(*inE kan de financiering len om de afbetaling te registre ren. Hun organisatorisch vermo gen is groter. Daarom zal ook de afbetaling meewerken aan de vorming van grotere bedrijfseen- heden. Antwoord nodig. Het midden- en kleinbedrijf dient hier een passend antwoord Klaar te hebben door samenwer king met elkaar, met de groot handel en/of de fabrikant. Nie mand die zijn zaken doet op het terrein van de duurzame ver- bruiksgoederen, kan meer het terrein van de afbetaling negeren. Met de toeneming van het aan tal deelnemers aan het afbeta- lingsspel stijgt ook de concurren tie. Die leeft zich uit in het ver strekken van steeds meer kre diet. in het uitzenden van steeds handiger colporteurs en zo moge. lijk in het onvoldoende calcu leren van kosten of een teveel aan rente. Daar komt nu de nieuwe wet als een waarborg tussen staan. Dank zij een amendement zal tenminste 20 van een afbeta lingskoop contant moeten wor- ten worden belaid. Bij algemene maatregel van bestuur kan dit percentage hoger worden. Daar mee kan dan de consumptie worden geremd. Verkoper en financier dienen er tegen te waken dat bepaalde kopers elke rem bij het aangaan van ver plichtingen verliezen. Zij moeten onderzoeken of de koper voor een afbetalingstransactie ge schikt is. Gelukkig behoeven er nu niet door alle kopers inlichtingenfor mulieren te worden ingezonden. Dit zou een groot deel van de afbetalingshandel, met name de postorderbedrijven, ernstig heb ben geschaad. Uitvoerders en slachtoffers. De rem op colportage achten wij juist. De propaganda heeft altijd het meest succes op de zwakste fronten. Daarom moe ten de propagandisten van het systeem over het nodige verant woordelijkheidsgevoel beschik ken. De financier en de verkoper zijn de mensen, die eigenlijk als de uitvoerders van de wet funge ren. De op hen gelegde last zou voor een deel moeten zijn afge wenteld op de schouders van de kopers, die door de wet teveel als een soort „slachtoffers" wor den gezien. Op dit punt is naar onze smaak ook de nieuwe wet bij de tijd achter gebleven. Ook hier zal de toekomst nog verbe tering moeten brengen. En de in het verleden zo met vuur uitgekraaide nadelen? Zij blijven bestaan. Het reguleren en bewieroken van een betaal systeem, dat een toenemend deel van een inkomen bindt, voordat het is uitgegeven, geschiedt in de eerste plaats ten bate van han del en industrie. De brokken zijn voor de gezinshoofden die hun verstand in de schoenen dragen en niet zorgen voor een juiste gezinsfinanciering, die nog altijd het voordeligst kan geschieden met contante betaling. De financieel-economische ge volgen van een toenemende inko mensbinding verdienen nadere bestudering. De gezinshoofden van de toekomst zullen tegen de psychologische reclamemethoden van heden en toekomst gewapend moeten worden met betere con sumentenvoorlichting. Doch niet de uitwassen en tragische uitzon deringen beslissen over de waar de van een stelsel maar de weeg schaal die hangt tussen voor- en nadelen is maatgevend. Moge die schaal de afbetaling rechtvaardi gen. Dat zal zij te beter doen wanneer -belanghebbenden zo spoedig mogelijk kennis nemen van de nieuwe bepalingen op dit terrein. Het zal een goede wer king van de wet ten goede komen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) 23 doden bij auto-ongeluk In Centraal-Birma is een auto bus met zestig pelgrims in een ravijn gestort. Drie-en-twintig inzittenden werden gedood en dertig gewond. De chauffeur, die dronken bleek te zijn, sloeg na het onge luk op de vlucht, doch werd later gearresteerd. VERDUISTERING VAN 28.000 Bij de controle van accoun tants kwam dezer dagen bij een N. V. aan de Gustoweg in Rot terdam verduistering van een bedrag van 28.000 aan het licht. De 50-jarige boekhouder J. L. G. van D. is in verband hiermee gearresteerd. Hij wordt er van verdacht reeds in begin 1960 met de verduistering te zijn begonnen. Door knoeierijen met crediteurenkaarten die hij be heerde, zou hij kans hebben ge zien regelmatig bedragen van ƒ600 700 op zijn eigen giro rekening over te schrijven, zon der dat het gemerkt werd. Het geld zou hij nagenoeg geheel aan eigen genoegens uitgegeven hebben. Britse ambtenaar-spion voor gerecht In Londen is woensdag een begin gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen de 38 jaar oude regeringsambte naar George Blake, die beschul digd wordt van het uitleveren van geheime gegevens aan de Russen gedurende de jaren 1951 tot 1959. De beklaagde, die een bekentenis heeft afgelegd, ver klaarde dat elk officiëel docu ment van enig belang, dat in zijn handen kwam, door hem aan zijn Russische contactman werd uitgeleverd. Na het openingswoord van de openbare aanklager werd de be handeling van de zaak met ge sloten deuren voortgezet. Blake werd later schuldig be vonden en veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf. Lord Chief Justice Parker zei, dat de door Blake aan de Sow- jet-Unie verstrekte inlichtingen van het grootste belang waren. Zijn verraad maakte een groot deel van de Britse inspanning „volkomen nutteloos". Volgens Parker was het Blake niet om geld begonnen. Hij was een vurig aanhanger van het com munisme geworden. Blake kwam in 1948 bij de buitenlandse dienst. Zijn eerste post was vice-consul in Seoel. In de Koreaanse oorlog was hij van juli 1950 tot april 1953 door de Noordkoreanen geïnterneerd. In die tijd moet hij tot het com munisme zijn bekeerd. Na zijn vrijlating werd hij in Londen te werk gesteld. Van 1955 tot 1959 maakte hij deel uit van het Britse militaire bestuur in Ber lijn. Hierna kreeg hij opnieuw een functie in Engeland. In 1960 kreeg hij een post in Libanon. VUF-EN-TWINTIGSTE VEROORDELING VAN 79-JARIGE De 79-jarige M. H. van der S. uit Amsterdam, die reeds 32 jaar van zijn leven in de gevan genis heeft doorgebracht, heeft gisterochtend zijn 25ste veroor deling gekregen. De straf viel overigens nogal mee want de Amsterdamse rechtbank ver oordeelde hem wegens meer malen gepleegde heling tot een gevangenisstraf van één jaar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Hierbij heeft de rechtbank rekening gehou den met de leeftijd en de ge zondheidstoestand van deze ver dachte tegen wie de officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek had gevorderd. Hoewel S. slechts heling van twee bromfietsen ten laste was gelegd, ging het in werkelijk heid om een veertigtal brom mers. De verdachte stal deze niet zelf. Hij kreeg ze van een zekere Jan Plank, die evenw|el nooit is opgespoord. De oude baas zorgde voor het instrumen tarium waarmee een neef de gestolen bromfietsen onherken baar maakte. Deze, de 36-jarige plasticbewerker T. van der V. uit Amsterdam, werd wegens heling veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 8 maanden en 26 dagen met aftrek, waarna 7 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en ondertoezichtstelling. Er was 10 maanden met aftrek waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling geëist. (Van onze verslaggever; ,/t Is me wat moois. Heeft dat jong van het boodschappengeld bij u eenden gekocht en ik kan helemaal geen beesten hebben en ik ben mijn geld ook nog kwijt. Hoe moet dat nou raast de volks vrouw, terwijl ze een oude schoenendoos met jonge eendjes terug- schuift over de toonbank. Een klein knaapje in gescheurde bloes staat met een roodbehuild gezicht naast zijn moeder en staart naar de zacht kwetterende schat, die hem ontnomen is. „Dat kon ik niet weten", sust de winkelier, „die strop hoeft u niet te lijden, juffrouw, die zal ik dan wel nemen". Hij tast in de kassa en geeft de vrouw het geld terug. „Maar die arme jongen mag u ze niet afnemen, hier kerel, hier heb jij van mij je eendjes en wees er maar goed voor". ■■■'an een nieuw wapen wor- p In de strijd tussen het grote net kleine bedrijf. Het eerste weit economische experts, die Kunnen uitrekenen hoever men met de kredietverlening kan hfaiu-i Pe financieel-krachtigen nescnikken over een perfecte ad ministratie met alle hulpmidde- ER IS ALTIJD PLAAATS We staan tussen de gerst en het och_ tendvoer onder bengelende vogel kooien en zien het toneeltje aan in één van Nederlands vele dierenwin kels. -ulke drama's spelen zich hier vaak af, want de echte dierenliefhebbertjes vergeten wel eens 't mijn en dijn als het er omgaat in het bezit te komen van een of ander dierlijk kameraadje. ..Maar ik kan geen eenden hebben in m n huis, ik heb er geen plaats voor!', stribbelt de vrouw tegen. „Er is al tijd plaats voor een paar kleine diertjes" weerlegt de verkoper, „al zou u ze in bed leggen, maar dat jong wil dieren en gezelschap om zich heen en dat mag u niet stukmaken. Heus, neem die paar eenden mee, je zult er zelf ook plezier van hebben." Ze vertrekt zuchtend, haar zoon straalt van geluk en knelt de kost bare doos onder de arm. „Tja," ver zucht de dierenhandelaar, „je moet ook nog paedagoog en mensenkenner zijn in dit vak. Wat kunnen som mige ouders een hoop ^rnielen in 't kinderleven. Waarom zou zo'n jongen geen speelkameraadjes mogen heb ben en een ander wel? Het had zover niet hoeven te komen met dat geld, als z n moeder hem al eerder een klein hondje, of witte muizen of wat dan ook cadeau gedaan had." ONVERSTANDIGE KOPERS. „Moet u wel eens dieren terugne men? vragen we, omdat dit toeval lig aan de orde k:>mt. „Praat me daar niet van, meneer" klinkt het tot onze verrassing, „als u wist hoe stom de mensen soms zijn. mts van eerst te overdenken ccn bepaald dier wel kunnen verzorgen en voeden, kopen ze soms een enorme hond of dier uit de tro pen en dan moeten ze later proberen het weer kwijt te raken omdat het houden daarvan zo tegenvalt. Laatst nog stapte een echtpaar binnen en kocht een aap uit de etalage. Zonder verder vragen in een kist en weg er mee. Nu van de week kwamen ze klagen, dat het dier niet zindelijk is en zich niet laat vangen als ze het los laten. Ja, wat wil je, een grote aap kun je niet loslaten in 'n boven kamer en die kun je ook niet meer gaan vangen om hem even zindelijk te maken. Dat moet het dier van jongsafaan geleerd hebben." „Verkoopt u veel apen?" "Nee, daar is wel veel bekijks voor, maar weinig kopers durven het aan. De meeste vraag is naar klein goed, zoals vissen, vogels, muizen, goud hamsters en zo. GOEDKOPE EN DURE DIEREN. „Wat kosten uw dieren?" „We hebben ze van enkele centen en van dubbeltjes en kwartjes tot hon derden guldens. Witte muizen hebt u voor een paar dubbeltje en konij nen en marmotjes, laat ik liever zeg gen guinese biggetjes, voor wat kwartjes. Een prachtige rashond daar entegen komt op 100 tot 250." „En de apen zijn zeker het duurst?" „Neenee, deze meerkat kunt u mee nemen voor 60.-. Maar ja, dan moet u hem goed behandelen ->n vooral de ruimte geven. En aan ruimt ont- breekt het helaas wel eens. Er zijn mensen die zich „dierenlief hebbers" noemen en die zoveel mo gelijk beesten willen hebben. Dan houden ze parkieten in veel te kleine kooien en tropische vissen in zo'n akelig bekrompen aquarium, dat die diertjes geen vin kunnen verroeren. Maar zoiets wreekt zich onherroepe lijk. De vissen sterven, je hoort de klanten dan klagen, dat de muizen de nesten verstoren en hun jongen opvreten. Meneer, wat wil je bij zo'n woningnood? Dan gaan de dieren hun maatregelen nemen. Er mogen geen nieuwe bewoners bijkomen. Wie d'r dan nog in durft te komen, wordt doodgebeten." „U verkoopt anders ook kooien „Ja, meneer, maar ik probeer de mensen te overtuigen, dat elk dier levensruimte moet hebben. Alle vo gels moeten in hun verblijf kunnen vliegen. Ik wil geen winst maken op de hokken, maar als het even kan verkoop ik grote volières en ruime onderkomens, de grootste aquaria en de beste hondenmanden. Dan pas weet je, datf het dier het goed heeft en niet zijn leven lang zit te ver pieteren." EN DE GEBRUIKSAANWIJZING? Verschaft U de kopers ook een be handeling of andere voorschriften?" „Die zijn er soms wel, ja. De leveranciers van voer geven soms Een aardig kykspel vormen de witte muizen in het terrarium met huisje en laddertjes, voor alle kinderen en vele ouderen een at tractie, en niet duur. gedrukte handleidingen uit. ";jk dit is een folder over vogels en hun ver zorging en hier heb ik er een voor de goudhamster. Maar je kunt niet alles voorzien. Iemand die kuikens af haalt, die zo uit de broedmachine komen, moest zelf begrijpen dat zo'n stelletje tere wezentjes niet zomaar in het kippenhok losgelaten mag wor den. Dat gebeurde me dit voorjaar nog: de volgende ochtend alle kui kens dood door de nachtvorst. Wie verwacht, dat een trouwe klant zijn kuikens buiten laat overnachten.... Wel geef ik altijd advies over de juiste voeding en noodzakelijke ver zorging, maar over ziekten kun je hier niet beginnen, want dan gaat de koop al niet door." „Dan schrikken de mensen terug?" „Ja, dan vragen ze zich plotseling af of ze er wel verstandig aan doen ooit aan een dier te beginnen. Als u eens nagaat aan hoeveel kwalen kip pen al kunnen lijden, dat zijn er tien tallen!" WIE HET KLEINE NIET EERT Er stapt een zwaargebouwde arbeider binnên en vraagt om een dubbeltje visvoer. Hij krijgt het. Even later haalt een meisje van 16 lentes een pakje kattebrood. „Ook die kleinigheden tellen mee", glimlacht de dierenhandelaar, „soms is het 'n laddertje voor de muizenkooi van een kwartje en dan is het een half pondje gemengd zaad voor de marmotjes, maar zo nu en dan ver kopen we grof wild: 'n Siamese kater of 'n franseherder van honderd vijftig gulden. Of een tropisch aquarium met alle toebehoren, zoals water pomp, thermometer, waterplanten en vissen. En die aquariums maken we zelf, dus dat is gauw verdiend." We kijken even in de kleine werk plaats, waar ijzeren ramen van dik glas worden voorzien en ruime hou ten kooien in elkaar worden gezet. Achter grote glazen ramen zwemmen de gekleurde visjes. Rondom ons in de rijen kooien fluiten en zingen de op en neer hippende vogels. In de grote onderkomens huizen de aapjes en honden, kippen en pape gaaien. Schildpadden kruipen rond in een ondiepe bak. Buiten tegen de etalageruiten ontwaren we de plrt- gedrukte neuzen van de stadsjeugd, die o zo graag een paar speelkame raadjes zou kopen, maar misschien van vader en moeder niet mogen. Tot de verleiding op eên dag te sterk wordt en ze van stiekum opgespaarde centen het eerste muisje kopen. Want ééns worden alle kijkertjes toch klanten OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO „Kom je me kopen?" lampong-aap. denkt de OOOOOOOOOOOOOWWO oooo TWINTIG JAAR WEGENS DOODSLAG ENGELINA FEENSTRA Het Amsterdamse gerechtshof heeft dinsdagochtend de 29-jari ge loswerkman J. J. T. uit Am sterdam, die op 7 april 1960 in de woning van een hoofdinspecteur van politie aan de Ter Gouw straat in Amsterdam-Oost het 17-jarige in Amsterdam werken de Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, wegens doodslag vergezeld van een zedendelict, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering, pe procureur-generaal had achttien jaar en terbeschikkingstelling geëist. De officier van Justitie vorderde deze straf ook, doch de rechtbank maakte er levenslang van. In zijn overwegingen geeft het hof te kennen dat de bijzondere ernst van het feit en de gruwe lijke wijze waarop het werd ge pleegd, op zichzelf gezien de hoogst toelaatbare straf zouden rechtvaardigen. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof evenwel rekening gehouden met de psychiatrische rapporten van prof. dr. L. van der Horst en dr. J. Theunissen, die T. verminderd toerekeningsvatbaar verklaarden. Beide deskundigen verklaarden veertien dagen geleden, tijdens de behandeling van deze zaak achter gesloten deuren, dat T. gezien zijn defecte persoonlijkheids structuur als een gevaar voor de samenleving moet worden be schouwd. Deze conclusie heeft het hof ook in zijn overwegingen opgenomen. Voorts verwijst het in zijn arrest naar de verklaring van prof. Van der Horst die, in afwijking van dr. Theunissen's visie van mening is dat door mid del van therapie een zekere aan passing van verdachte aan de samenleving kan worden bereikt, waarvan het welslagen niet met zekerheid kan worden voorspeld. Op grond daarvan achtte het hof ook na de tenuitvoerlegging van een langdurige gevangenisstraf en een vele jaren durende be handeling noodzakelijk. VEROORDELING VOOR MISHANDELING De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft donderdag morgen de 23-jarige lompenhan delaar J. V. en zijn broer, de 24- jarige machinebankwerker W. V., beiden uit Den Haag, veroordeeld tot gevangenisstraffen van elf maanden, met aftrek van het voorarrest, waarvan vijf maan den voorwaardelijk en toezicht gedurende een proeftijd van drie jaar. De broers hebben in de nacht van 17 op 18 december van het vorig jaar de Hengelose huidarts Chr. R. W. Bottger, bij het ver laten van een nachtclub nabij het Plein ernstig mishandeld. De arts kreeg bij een val, veroorzaakt door een duw van een van de broers, een gebroken heup. Het is niet zeker of hij volledig zal herstellen. Bovendien werd de broers als bijzondere voorwaarde opgelegd, dat zij de arts ieder per week tien gulden moeten betalen, ge durende 2Vz jaar. De schade van de arts, die drie maanden in het gips heeft gelegen, wordt reeds op 10.000 gulden becijferd. Tegen J. V. eiste de officier van Justitie twee weken geleden een gevangenisstraf van vijftien maanden met aftrek van het voorarrest, en tegen zijn broer een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek. EERSTE „ZELF-WASSERIT" IN NEDERLAND Rotterdam heeft een primeur voor Nederland en vele andere Westeuropese landen. Gisteren is hier een z.g. „Coin Operated Laundry Store" in gebruik ge steld. Een wasserij, waar het publiek zelf zijn was kan doen. Men stopt enkele munten in de wasmachine en deze doet zijn werk: wassen en spoelen. Dan kan men het goed in een cen trifuge drogen. Na nauwelijks een uurtje tijd, die wel lezend of breiend doorgebracht kan worden, gaat men met de schone was naar huis. Vooral de vrouwen die buitens huis werken kunnen hiervan profiteren. Bovendien kunnen zij, terwijl de was „draait" nog andere werkzaamheden verrich ten. De eerste volautomatische wasserij in Rotterdam is tot stand gekomen door samenwer king tussen General Steel Wares in Toronto en de heren H. E. Doeleman en D. Roos uit Rot- terdam-Overschie. Het contact tussen hen werd gelegd door de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel, die ook bij de realisering van de plannen be hulpzaam is geweest. De ope ning van de „Store" is gister morgen verricht door de Cana dese handels-commissaris in Den Haag, de heer J. C. Britton. Men verwacht dat er spoedig meer zelf-wasserij en zullen vol gen. De Rotterdamse heeft acht wasmachines, die vier kg goed in een half uur verwerken, en vier centrifuges.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9