Staken van het vuren in Laos PRINS JAN Stadhouder van Luxemburg De Frans-Algerijnse besprekingen KENNEDY MOET OPPASSEN! Vier blunders in vier maanden tijd Prinses Beatrix woonde poliomyelitis symposion bij HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN DE GEVOLGEN VAN DE REVALUATIE HOOGWATER Frs«tering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJ DONDERDAG 4 MEI 1961 17e Jaargang Nr 5283 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 13 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties 15 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De radio van de Pathet Lao heeft alle eenheden ge last de vijandelijkheden on middellijk te staken. De op roep werd gedaan woens dagochtend 03.00 uur Ned. tijd (08.00 uur plaatselijke tijd). Maandagavond werd reeds overeenstemming bereikt over een wapenstilstand aan het front bij Vang Vieng, tussen de hoofdstad Vientiane en de koninklijke residentie Loeang Pra'oang. Dinsdag werden on derhandelingen gevoerd over een staakt-het-vuren in andere sectoren. Volgens een in Hongkong op gevangen uitzending van Radio- Hanoi. zou het bevel aan de linkse strijdkrachten in Laos om het vuren te staken, zijn ge- Agrarisch bedrijfsleven nam afscheid van ir. A. W. van de Plassche Het agrarisch bedrijfsleven heeft ir. A. W. van de Plassche, die op 1 mei is afgetreden als directeur-generaal van de Land bouw. gistermiddag in Scheve- ningen een afscheidsreceptie aangeboden. Daarbij was ook de in Canada wonende dochter van ir. Van de Plassche met haar echtgenoot en kinderen aanwezig. Hun overtocht is, zoals bekend, door het Centraal Bureau van d-e Tuinbouwveilin gen als afscheidsgeschenk aan de heer en mevrouw Van de Piassche aangeboden. Ir. Van de Plassche werd toe gesproken door ir. C. S. Knott- nerus voorzitter van 't Konink lijk Nederlands Landbouw-Co- mité en van bet comité, dat deze afscheidsreceptie had voorbe reid. Hij roemde de scheidende directeur-generaal die zijn ambtelijke carrière is begonnen als Riikstuinbouwconsulent in Zeeland als de man die de moderne fruitteelt heeft ge sticht en heeft helpen ontwik kelen. Ook als directeur van de Tuinbouw en als directeur-gene raal van de Landbouw had ir. Van de Plassche oog voor het nieuwe. Hij interesseerde zich voor alles, wat men met ma chines kon doen en hij kwam op het idee. adviezen aan land en tuinbouw voor insectenbe- strijding e.d. per telefoon te geven. Het geschenk van het landbouwbedrijfsleven, dat door zijn omvang moeilijk anders dan symbolisch kon worden aangeboden, bestaat uit een tuinameublement en een werk bank met werkset. Ir. Van de Plassche zelf dank te voor de wijze, waarop het bedrijfsleven met hem heeft samengewerkt en wenste zijn opvolger, ir. J. W. Wellen, geluk met diens benoeming. De receptie werd o.m. bijge woond door dr. J. H. Patijn. secretaris-generaal van het mi nisterie van Landbouw, mr. C. L. W. Pock. secretaris-generaal van het ministerie van Alge mene Zaken, de heer A. W. Bie- wenga, voorzitter van het Land bouwschap. prof. e. de Vries, rector van het ..Institute of So cial Studies", en oud-minister ir. C. Staf. Londense havenstaking geëindigd De Londense havenstaking, die tien dagen geduurd heeft, is gistermiddag geëindigd. 8.000 van de 15.000 stakende haven arbeiders hebben zich uitge sproken voor hervatting van hot werk met ingang van heden ochtend. Hun besluit kwam na rede voeringen van vakbondsfunctio narissen en leiders van de wilde staking, die aandrongen op her vatting van het werk. Aanleiding tot de staking was het in dienst nemen van zes niet bij een vakorganisatie aan gesloten arbeiders op een par ticuliere werf. Meer dan 100 schepen waren door de staking getroffen, die de werkgevers naar schatting 10 miljoen pond sterling heeft ge kost. Grote ontploffing in Caracas Woensdagochtend heeft zich een ontploffing voorgedaan in een vuurwerkfabriek te Cara cas, die minstens drie huizen heeft verwoest en gehele gezin nen in hun slaap heeft gedood. Tot dusver is bekend, dat 14 personen zijn omgekomen en 17 mensen zijn gewond. Men vreest dat nog meer slachtoffers onder de puin hopen liggen. geven door de bevelhebber kapi tein Kong Le. Radio-Hanoi meldde, dat ka pitein Kong Le de regering van Laos heeft verzocht „zonder verwijl" een delegatie af te vaardigen naar een dorp ten zuiden van het door de opstan delingen bezette Vang Vieng. Tegelijkertijd gaf hij zijn troe pen order gisteren vanaf acht uur 's morgens plaatselijke tijd drie uur 's morgens Nederland se tijd) alle militaire activiteit te staken, terwijl hij „voorstel de" dat de strijdkrachten van de Pathet Laos. die samen met zijn eigen troepen vechten, het zelfde zullen doen. Hij eiste dat de regeringstroe pen eveneens alle aanvallen sta ken, in hun huidige stellingen blijven en het luchtruim boven de door zijn troepen en die van de Pathet Lao bezette gebieden niet zullen schenden. Het communistisch-Chinese Nieuw-China maakte melding van een door de „stem van Laos" (de radio-omroep der linkse strijdkrachten, in Laos) omgeroepen verklaring van Kong Le, volgens welke de linkse troepen de militaire naderbij gekomen". operaties vanaf acht uur gister morgen plaatselijke tijd hebben gestaakt, terwijl hij op de re geringstroepen een beroep deed dit voorbeeld te volgen. De radio-omroep van de Pa- thet-Lao begon gisteren met het omroepen van orders voor de linkse strijdkrachten in alle delen van Laos om het vuren te staken. ENGELSE PERSSTEM OVER LAOS -,The Guardian" ziet geen redenen voor pessimisme over de vooruitzichten op een wapen stilstand in Laos. „De situatie in Laos is in grote lijnen duidelijk geweest sinds Kennedy president werd en de Verenigde Staten een meer realistische politiek voer den. Kennedy en Chroesjtsjef zijn het er over eens geworden dat de burgeroorlog voor de prijs van een internationale con ferentie moet worden beëindigd. Sindsdien zijn zowel de wapen stilstand als de conferentie, langzaam en moeilijk, maar tot op heden zonder dat iets tus senbeide kwam, steeds meer DE STAKINGEN IN DENEMARKEN Men verwacht dat deze week het stakings-conflict in Denemar ken zijn hoogtepunt zal berei ken. In de verschillende takken van bedrijf wordt overleg over de situatie gepleegd. In de Deen se havens is het werk praktisch tot stilstand gekomen. Alleen op kolen- en olieboten wordt nog ge werkt en de door de staat geëx ploiteerde veerboten varen ook nog. Vandaag wordt de uitslag ver wacht van een stemming onder 110.000 stakende metaal-arbei ders over het al ttan niet voort zetten van de drie weken geleden begonnen staking. De Deense export naar Enge land is gaande gehouden door middel van bacon-, boter- en eieren-zendingen per auto en trein via Noord-Duitse havens. De staking dreigt echter ook op vele vrachtwagenchauffeurs over te slaan. Dat zou het vervoer van melk doen stagneren. Er wordt onderhandeld over nieuwe loonovereenkomsten voor boeren-, zuivel- en slachthuisar beiders en voor handelsbedien den. De boeren hebben echter doen weten dat zij geen hogere lonen voor hun arbeiders kun nen betalen zonder compensatie. 99 De Luxemburgse minister van Staat, Pierre Werner, heeft dins dag in het Luxemburgse parle ment medegedeeld, dat groother togin Charlotte van Luxemburg haar oudste zoon, prins Jan. be noemd heeft tot „stadhouder". In een schrijven aan het par lement deelt de groothertogin mede, dat zij op deze wijze „de regering van haar opvolger wil voorbereiden". In deze brief schrijft groother togin Charlotte o.m.: „Het is ons verlangen, dat onze welbeminde zoon, erfgroothertog Jan, zich meer rechtstreeks ten dienste van het land zal stellen en dat hij zich van nu af zal bezig hou den met de taken, die hij als toe komstig vorst zal te vervullen krijgen. Om die redenen willen wij hem, in de hoedanigheid van stadhouder, betrekken bij de uit oefening van het bewind, zoals ons dit bij artikel 42 van de grondwet wordt toegestaan". Het stadhouderschap is voor zien in de Luxemburgse grond wet. Dit artikel van de grond wet werd voor de eerste maal toegepast in 1850. toen prins Hen drik stadhouder werd. De twee de stadhouder was prins Willem, die in 1902 door groothertog Adolf in die hoedanigheid werd' aangesteld. In 1908 tenslotte heeft ook groothertog Willem aan zijn vrouw, de groothertogin Marianne, het stadhouderschap toegekend. Minister Werner verklaarde met nadruk, dat groothertogin Charlotte vorstin zal blijven van het meer dan 300.000 inwoners tellende groothertogdom Luxem burg cn in feite de vorstelijke prerogatieven zal behouden. Het is echter de wens van 'groother togin Charlotte prins Jan de ge legenheid te geven voortaan rechtstreeks deel te nemen aan de uitoefening van het bewind. Het Luxemburgse parlement werd verzocht een afvaardiging samen te stellen, ten overstaan waarvan de stadhouder vandaag de eed zal afleggen. Op een persconferentie deelde minister Werner later mede, dat het volstrekt niet gaat om de abdicatie van de groothertogin. Zij heeft hierbij uitvoerig over leg gepleegd met de voorzitters van de politieke partijen in Lu xemburg. De maatregel werd in gegeven door „vooruitzicht en wijsheid en niet door redenen van gezondheid of leeftijd, daal de groothertogin gelukkig in uit stekende gezondheid verkeert", aldus minister Werner. Minister Werner verzekerde op de persconferentie, dat de groot hertogin haar vorstelijke prero gatieven onverminderd blijft uit oefenen, zoals tijdens de afgelo pen 40 jaren is gebeurd. De af kondiging van de wetten in Lu xemburg zal aanvangen met de formule: „Wij, Charlotte, bij God's genade groothertogin van Luxemburg enz". In de toekomst echter zullen ook wetten kunnen worden ondertekend door erf groothertog Jan, stadhouder, ver tegenwoordiger van de groother togin. Bij belegenheid van de instel ling van het stadhouderschap zullen geen andere officiële plechtigheden plaats hebben dan de eedsaflegging, die overigens niet in het openbaar zal geschie den. Het artikel van de Luxem burgse grondwet betreffende de instelling van het stadhouder schap beantwoordde aan een noodzaak, daterend uit de tijd (Advertentie.) Plastic? Hardboard? 5NELFIX'plakt 't. Doe-het-Zelver - Vakman pakt 't. De Franse minister van Voor lichting. Terrenoire, heeft giste ren na een kabinetsvergadering medegedeeld, dat alles er op wijst, dat de besprekingen in Evian „vrij spoedig" zullen be ginnen. Voorts verklaarde de minis ter, dat president De Gaulle de bijzondere bevoegdheden, die hij de vorige week in verband met de militaire opstand in Al- gerië op zich had genomen, zal blijven uitoefenen totdat de Al gerijnse kwestie op weg is naar een oplossing. Terrenoire zei verder, dat de Franse regering alles zou doen wat in haar vermogen ligt om de voortvluchtige ex-generaals en kolonels te vinden die na de ineenstorting van de putsch van vorige week in Algerië ver dwenen. Het kabinet had besloten, dat de Frans-Algerijnse bladen „La Dernière Heure" en „I'Echo d'Alger" voor onbepaalde tijd verboden zullen worden. Het verbod op de publikatie van een derde Algierse krant, „Le Dé pêche Quoidienne", zal worden gehandhaafd. Sinds de mislukking van de opstand mag slechts één Algiers blad, „Le Journal d'Alger", ver schijnen. De Franse regering heeft ook het bestuur van de Algierse balie ontbonden. Pierre Messmer, de Franse minister voor het leger, heeft het kabinet meegedeeld, dat sinds het falen van de putsch 342 arrestaties in Frankrijk zijn verricht. Maar zij waren niet alle gehandhaafd, wegens ge brek aan bewijs. Voor 850 huis zoekingen was machtiging ver leend. Louis Joxe, de minister voor Algerië, heeft het kabinet mee gedeeld, dat 220 officieren en 200 ambtenaren in Algerië van hun functie ontheven zijn. 115 leden van een plaatselijk ge- recruteerde politie-eenheid wa ren gearresteerd. De Franse ministerraad heeft generaal Leclerc benoemd tot generaal van de 'luchtstrijd krachten. Hij vervangt gene raal Nicot, voormalig militair adviseur van de Franse premier, die ervan beschuldigd wordt het vertrek van de ex-generaals Challe en Zeiler naar Algerië vergemakkelijkt te hebben. De hoop, die de wereld sinds januari j.l. koesterde met betrek king tot hei presidentsehap van de Verenigde Staten, dreigt in rook te vervliegen. Had men aan vankelijk van Kennedy een zeer krachtige houding verwacht, die eindeljjk een einde zou maken aan de successen van de Sowjets in de koude oorlog, het blijkt nu wel dat ook Ainerika's nieuwe president even weinig succes heeft als zijn voorganger, Eisen hower. Ongetwijfeld is John Kennedy een dynamischer figuur dan de vorige president, doch men krijgt sterk de indruk, dat zijn jonge onervarenheid en een manco in de voorlichting en de adviezen, oorzaak zijn van verschillende betreurenswaardige décacles die hij in deze enkele maanden op het gebied van de buitenlandse politiek heeft moeten incasseren. Grote voorbeelden daarvan zijn wel het Cubaanse avontuur, de besluiteloosheid in Laos, het dub belspel rondom de Algerijnse re bellie en de gebleken verkeerde voorlichting met betrekking tot de toestanden in Indonesië. dat Luxemburg met Nederland een personele unie vormde. Ten einde in contact te blijven met de bevolking van Luxemburg deed de koning der Nederlanden zich daar vertegenwoordigen door de prins van den bloede, die daar verbleef. Het stadhouder schap heeft een belangrijke rol gespeeld ten tijde van de neutra lisering van het groothertogdom. Minister Werner ontkende for meel de berichten, als zouden de abdicatie van de groothertogin en de troonsbestijging van prins Jan in 1963 ter gelegenheid van het duizendjarig 'oestaan van de stad Luxemburg plaats hebben. REORGANISATIE PORTUGESE REGERING Woensdag is opnieuw een reorganisatie van de regering- Salazar officiëel bekendgemaakt. Deze reorganisatie houdt de be noeming in van vier nieuwe ministers, namelijk voor Bui tenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Onderwijs en Corpora ties. Dit is de tweede grote wijzi ging in het kabinet binnen een maand. De eerste had plaats op 13 april, kort na het begin van grootscheepse aanvallen op Europeanen en Portugeesgezin- de Afrikanen in Angola. Er zijn ook nieuwe staatsse cretarissen benoemd, n.l. voor handel, industrie en landbouw en een nieuwe onder-staats secretaris van onderwijs. Razzia's in Zuid-Afrika In Zuid-Afrika zijn woensdag ochtend vroeg in vele negerdor pen huiszoekingen gedaan naar politieke vlugschriften en wa pens. Men gelooft dat de re gering hiermee afbreuk wildoen aan verwachte betogingen tor gelegenheid van het uitroepen van de republiek aan het eind van deze maand. Er zijn ook woningen van blanken door zocht. Surinaams schip redt opvarenden van gezonken schoolschip Een Amerikaans zeilschip van 29 meter lengte, de „Albatross", dat dienst deed als schoolschip, is dinsdag in de Golf van Mexi co gezonken in een hevige storm. De „Gran Rio" van de Scheep vaartmaatschappij Suriname te Paramaribo heeft 13 overleven den opgepikt. Een woordvoerder heeft medegedeeld, dat zes men sen, onder wie de vrouw van de kapitein, die onder de brug opge sloten zaten, ten onder zijn ge gaan met het schip, dat in een minuut tijds zonk 290 km noord west van Key West. De „Gran Rio" zou vandaag te Tampa aankomen. CUBA EN LAOS Dat de V. S. achter de Cubaan se vluchtelingen /ouden staan, viel te begrijpen. De houding van Fidel Castro ten opzichte van zijn grote buurman en de politieke ontwikkeling in Cuba zelf waren belangrijke redenen voor Wash: ington, zich tegen de Cubaanse dictator te keren. Het motief luidde: wij zullen geen commu nisme dulden op de drempel van de Verenigde Staten. Het échec van de invasie blijkt tenslotte veroorzaakt te zijn door onderlin- gen verdeeldheid onder de Cu baanse réfugiés, doch tevens door rapporten van de zo beroem, de Amerikaanse inlichtingen dienst. Op grond van de verkre gen informaties verwachtte pre sident Kennedy reacties van leger en volk. die echter volko men uit bleven. In de kwestie Laos. waar de pro-communistische Pathet Lao in opstand kwam tegen de Wes- ters-gezinde regering en snel suc ces boekte, dreigden de V. S. -aan vankelijk met interventie onder het motto: wij zullen nooit kun nen dulden, dat Zuidoost-Azië in communistische bonden komt. Nu blijkt, dat het Kremlin het Westen misleid heeft door wapen, stilstandsonderhandelingen toe te zeggen, doch inmiddels voort ging de Pathet Lao materieel te steunen, stond Kennedy voor de zware beslissing zijn woorden waar te maken, dan wel te berus ten. Gezien de apathie tot vech ten van de Laotische regering, werd de beslissing er niet ge makkelijker op. Het zag er dus deze week naar uit. dat het Wit te Huis Laos aan de communis ten zou moeten laten zonder in terventie, waarmee het Kremlin in Zuidoost-Azië als het ware zijn voet tussen de deur zette. ALGERIJE Zagen wij reeds, welke slechte diensten de Amerikaanse inlich tingendienst zijn president be wees in de kwestie Cuba, schrik barend is het optreden van deze (particuliere) instelling in Alge rije. Bewezen is, dat Amerikaanse functionarissen vóór en tijdens de opstand de rebellerende gene raals de medewerking van de Ver. Staten toezegden onder het motief, dat Washington een ein de wilde maken aan de eigenge reide politiek van president De Gaulle. Niets bleek minder waar te zijn. Kennedy bood de Franse re gering onmiddellijk zijn hulp aan. hiermee duidelijk bewijzend dat de activiteiten van de Ame rikaanse agenten niet door hun hoogste gezag gedekt werden. Ook met betrekking tot de chaotische toestand in Indonesië en de politiek van Soekarno werd Kennedy verkeerd voorgelicht. De vertalers van de Amerikaanse ambassade in Djakarta blijken hun werk te doen onder super visie van de Indonesische over heid. In hun vertalingen lieten zij opzettelijk alle communisti sche tendenzen in gebeurtenissen op maatschappelijk en politiek terrein weg, zodat men in Wash ington de indruk kreeg, dat de rode invloed in dat land van geen enkel belang was Uit alles blijkt, dat Kennedy in weerwil van zijn goede bedoe lingen de dupe dreigt te wor den van een aantal incompetente en onbetrouwbare medewerkers, die grotendeels nog een erfenis vormen van het bewind van zijn voorgangers. Wanneer hij hier niet snel de bezem hanteert, zal ook zijn pogen de koude oorlog in zijn voordeel voort te zetten, tot mislukken gedoemd zijn. (Nadruk verbod'/a) DE BERECHTING VAN EICHMANN Een vooraanstaand lid van de Israëlische communistische par tij, dr. Adolf Abraham Bermann, heeft woensdag als getuige in de zaak-Eichmann te Jeruzalem twee oude kinderschoentjes om hooggehouden en gezegd dat deze een miljoen kinderen ver tegenwoordigen. Dr. Bermann bracht verslag uit van een be zoek dat hij een paar weken na zijn bevrijding door het Russische leger aan het dodenkamp Tre- blinka heeft gebracht. Hij zei over een afstand van vele kilometers schedels en been-, deren en hopen schoenen waar onder die van duizenden kleine kinderen, te hebben gezien. Hij zei één paar, dat hij nu in de rechtszaal toonde, te hebben meegenomen. De nationaal-socialistische autoriteiten te Warschau hebben, aldus dr. Bermann. stelselmatig gestreefd naar de hongerdood van kinderen. Hij maakte voorts melding van een „speciale actie" tegen kinde ren op 22 juli 1942. SS-lieden vingen kinderen op straat op en wierpen hen in wagens waarbij zich bloedige incidenten hebben voorgedaan. De echtgenote van Eichman, Vera, heeft de openbare aankla ger, Hausner. een brief gezon den waarin zij schrijft dat haar man nooit de dood van één en kele Jood heeft gelast en dat hij. het slachtoffer van intriges is geweest, aldus heeft een zoon van Eichmann woensdag te Bue nos Aires meegedeeld. Vera Eichmann woont in Argentinië. „Mijn man heeft voor het Joodse volk gestreden en het geholpen waar dat nodig was", aldus schrijft zij. De brief werd vorige maand verzonden. IETS ZACHTER Ten westen van Schotland ligt een depressie die nu al en kele dagen het weer in West- Europa bepaalt. Onstabiele lucht die om deze depressie heen werd gevoerd veroorzaakte gis teren in Nederland plaatselijke buien. In het noordwesten zowel als in het zuidoosten van het land bleef het echter droog. Van het zuidelijk deel van de oceaan is een nieuwe storing naar Frankrijk getrokken, die zich thans om de eerstgenoemde depressie gaat bewegen. De sto ring gaat vergezeld van zachtere lucht, zodat de middagtempera- turen iets hoger zullen worden. Deze lucht is echter ook zeer vochtig, zodat er plaatselijk regen moet worden verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van donder dagochtend tot donderdagavond. Veel bewolking- Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan giste- H. K. H. Prinses Beatrix heeft dinsdagochtend in de Utrechtse schouwburg een poliomyelitis symposion bijgewoond, dat werd gehouden ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Prin ses Beatrix Poliofonds. Foto: Prinses Beatrix tekent het gastenboek. De revaluatie van de gulden zal enige vermindering van de belastingopbrengst voor 1961 teweeg brengen. De defensie-uit gaven voor bepaalde aankopen en salarissen in het buitenland zullen tengevolge van de reva luatie dalen, maar niet zodanig, dat hiervoor begrojtiDgswjjaigin- gen behoeven te worden inge diend. De uitgaven voor het landbouwegalisatiefonds zullen hoger worden in verband met de melkprijsgarantie, omdat bij ge wijzigde wisselkoers het verschil tussen garantieprijs voor melk en de prijs op de wereldmarkt is vergroot. Dit deelt de minister van Financiën mede ln zijn memorie van antwoord op de be groting 1961 aan de Eerste Ka mer. Indien hij de revaluatie voordelen op de rijksbegroting in aanmerking neemt, dan acht hij de wijzigingen van de uitgaven over het geheel genomen niet in grijpend. ZON MAAN op onder op onder Mei 4 5.06 20.09 8.04 5 5.04 20.10 0.03 9.02 6 5.02 20.12 1.05 10.09 7 5.00 20.14 1.49 11.21 8 4.5S 20.15 2.26 12.36 9 4.57 20.17 2.58 13.52 10 4.55 20.18 3.26 15.0S DONDERDAG 4 MEI v.m. n.m. Breskens 4.01 4.25 Terneuzen 4.36 5.00 Hansweert 5.16 5.40 Walsoorden 5.26 5.50

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1