Provinciaal nieuws DE BRONZEN ADELAAR TERNEUZEN AGENDA AXEL HOEK SAS VAN GENT Gemeente Terneuzen Wethouder .AI. de Vos Kidder in de Orde van Oranje-Nassau. ab Als erkenning van zijn verdien sten als wethouder en raadslid van de gemeente Terneuzen, heeft het H. M. de Koningin be haagd de heer M. de Vos te be noemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Op 3 september 1960 werd de heer De v'os in een openbare raadszitting gehuldigd wegens zijn 25-jarig raadslidmaatschap. Bij deze gelegenheid werd uitvoe rig ingegaan op de voortreffelijke wijze waarop de heer De Vos deze functie vervult. Zaterdagmorgen was in de raadszaal een groot gezelschap bijeen dat gekomen was om de uitreiking van de onderscheiding bij te wonen en de gedecoreerde met zijn naastbestaanden te com plimenteren. Behalve het gemeentebestuur met hun dames waren er oud burgemeester mr P. H. W. F. Tellegen, de voltallige gemeente raad, personeel en vertegenwoor digers van gemeentelijke instel lingen. -n In een sympathiek speeehje hierbij duidende op het grote voorrecht een dergelijke han deling te mogen verrichten deed burgemeester mr H. Rijp- stra aan de heer De Vos mede deling van de hem verleende on derscheiding, waarna hij hem deze op de revers speldde en hem gelukwenste. Oud-burgemeester mr Teilegen noemde het een voorrecht met de heer De Vos te hebben mogen samenwerken, wethouder H. A. M. A. de Meijer bevestigde deze zienswijze, hierbij tevens wijzen de op de gedegen kennis van za ken die de heer De Vos eigen is. De heer Fijn van Draat sprak namens de gemeenteraad. Dat de kwaliteiten van de heer De Vos ook buiten de enge gemeente grenzen naar waarde worden ge schat verheugde deze spreker zeer. Namens het gemeenteperso- neel feliciteerde tenslotte de secretaris, de heer A. J. Dees. Alle sprekers betrokken in hun hulde de echtgenote van de heer De Vos. Namens de raad bood mevr. E. Dooms-Ortelee haar bloemen aan, terwijl rivet gemeen- tepersoneei mevr. iDe Vos even eens een fraaie mand aanbood. De heer De Vos, die zeide vol komen verrast te zijn, dankte ten slotte Hare Majesteit de Konin gin voor de hem toegekende on derscheiding en allen die hiertoe hun medewerking hadden ver leend. Ook zr Maximi liana geridderd Enige uren later hoorde een niets vermoedende zr Maximilia- na, hoofd der R.K. V.G.L.O.- school te Sluiskil, van de burge meester de mededeling aan, dat ook aan haar de onderscheiding van ridder in de orde van Oran je-Nassau was verleend. In schuldeloze onwetendheid door het gemeentebestuur naar het gemeentehuis gelokt, onder voorwendsel een bespreking te moeten bijwonen over uitDrei- dingsplannen de school betreffen de, zag zij zich bij het binnenko men der raadszaal omringd door een groot gezelschap, onder wie haar broer, pater Capucijn, het onderwijzend personeel der Sint Antoniusschool en de inspecteur van het L. O. 'in Zeeland, mr L. G. Wolf. Zr Maximiliana (mej. P. van Dun) werd op 26 april 1893 te Moerdijk geboren. Op 20 septem ber 1910 trad zij in Nijmegen toe tot de Congregatie van het Hei lig Hart. Op 25 mei 1915 slaagde zij voor, onderwijzeres. In Nijmegen was zij van 1943 tot 1947 hoofd van de V.G.L.O.- school in welke functie zij thans nog werkzaam is aan de St Anto. niusschool te Sluiskil. Zij is pre sidente van de Maria-stichting. Zr Maximiliana staat bekend om haar grote liefde, voor het Oranjehuis. Tevens spreidt zij waar het de belangen van haar school betreft een energie en daadkracht, gepaard aan een gro te vastberadenheid ten toon, die allen, die met haar op dit terrein 5n aanraking komen, ontzag in boezemt. Zij heeft, zoals de heer Wolf het uitdrukte, met aan haar zijde zr Marie-Sophie, steeds als een terrier gevochten voor de belan gen van „haar school", doch het MAANDAG 1 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De grote bedrieger". AXEL Het Centrum, 8 uur: „Hier is Lemmy Caution". DENSDAG 2 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Stormkracht 12". allerbelangrijkste hierbij is, dat zij de wegen gevonden heeft tot de harten van anderen. Deze dag moet voor haar naast haar in wijding als kloosterlinge een hoogtepunt in haar leven zijn en een bekroning op haar onderwijs loopbaan. In een zeer geestige toespraak werd zij eveneens gelukgewenst door oud-burgemeester mr Telle gen. Ook hij schetste de grote vastberadenheid, waarmede zr Maximiliana op de bres staat voor de belangen van het onder wijs. Wethouder De Meijer noemde haai een militante exponente van het R.K. bijzonder onderwijs. De heer De Vos sloot zich bij de vorige sprekers aan en voeg de hieraan toe, dat zr Maximilia na bij haar optreden toch nim mer de redelijkheid uit het oog verliest. In haar bewogen dankwoord zeide de onderscheidene te had den verwacht hier te moeten ko men praten over de school. „Maar", zo voegde zij -hieraan enigszins dreigend toe, „ik hoop niet dat dit van de baan is!" Zij heeft steeds voor ogen gehad het welzijn der kinderen en van het onderwijs. Wanneer zij hiertoe de kracht krijgt van Onze Lieve Heer, hoopt zij deze twee dingen nog enige jaren te mogen behar tigen. Zij dankte voorts Hare Maje steit de Koningin en het gemeen tebestuur voor de verleende on derscheiding. Zaterdagavond werd door de R. K. Fanfare „St. Franciscus" zr. Maximiliana een serenade ge bracht, terwijl een receptie werd gehouden, die door zeer velen werd bezocht. Quiz voor landelijk kampioen schap Een veiligverkeersquiz werd zaterdagmiddag georganiseerd door de „Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen Omstre ken" in de bovenzaal van „La Belle Vue". Daaraan werd door drie leerlingen van het Lyceum, de U.T.S. en de L.T.S. deelgeno men. Als quizmaster fungeerde de heer P. A. Ocké en de jury werd gevormd door de heren K. Reinders, Udo, Michielsen en de brigadiers Smit en De Feijter. Het ging om het kampioen schap van Terneuzen en Zeeland. Iedere school had twee maal vijf leerlingen afgevaardigd, zodat een ploeg uit 15 eandidaten be stond. De eerste groep werd ge vormd door leerlingen van de L.T.S., die in drie beurten (15 vragen in totaal i 120 punten ver zamelden, de U.T.S. die 117 pun ten behaalde, en het Lyceum, dat mei 114 punten eindigde. Bij de tweede groep van 15 leerlingen behaalde het Lyceum 114 punten, de U.T.S. 110 punten en de L.T.S. 102 punten. De eerste groep van de L.T.S., die de meeste punten behaalde, gaat op 6 mei a.s. naar Hilver sum om mee te doen aan de lan delijke quiz. De groep bestaat uit W. Blankers (Terneuzen), J. de Bok (Hoek), L. de Groote (Axel), A. Leijs (Sluiskil) en K. Quaak (Hontenisse). Sprookjesland Vrijdag werd in de openbare kleuterschool een kleine tentoon stelling gehouden, onder de bena ming „Sprookjesland". Door de kinderen uit de hoog ste klas was onder leiding van de leidsters mej. v. d. Linde en mej. Kaan de afgelopen week de klas herschapen in een sprook jesbos, bomen met kabouters en elfen, kastelen en paddestoelen. Voor de genoemde leidsters was dit een werkweek geweest voor het a.s. examen voor kleu terleidster. Hun praktijk hebben zij onder leiding van het hoofd der school, mej. M. de Ruiter, opgedaan. Van de zijde der ouders be stond voor „Sprookjesland" veel belangstelling. Kinderen exposeren in de It. K. Jongensschool. In de Azaleastraat alhier zijn altijd wel wat kinderen te vinden in en om het huis van mevr. Van Driel, omdat „tante Rie" zo mooi kan schilderen, tekenen en pop pen maken. Hoe is het eigenlijk tot stand gekomen, die tentoon stelling van een 50-tal kinder tekeningen, waarvoor de heer Meert, hoofd van de R. K. Jon gensschool aan de Begoniastraat, spontaan één van de leslokalen beschikbaar stelde? „Heel normaal", was het ant woord van mevr. Van Driel. „Een paar kinderen zijn er bij mij al tijd wel te vinden, ook al omdat ik sommige als model gebruik. Een paar vroegen of zij ook wat mochten tekenen. Het werd een spelletje, waaraan bijna alle kin deren van de straat meededen, zelfs kleintjes van een jaar of vier en in het schuurtje konden zij hun gang gaan. Fini de Groot deelde materia len uit en hield een beetje toe zicht. Voor de rest konden zij hun fantasie uitleven zoveel zij wil den. Het was soms verbazend ple zierig om ze bezig te zien. Een klein' meisje d'r gezicht zag er net eender uit als haar tekening die hier hangt". Mevr. Van Driel toonde een wonderlijke tekening met allerlei kleurencombinaties, die het, wonderlijk genoeg, uit stekend doet. Zij toonde een andere tekening, die eerst een rood wit-blauwe vlag was, maar later werd her schapen in een zee met schepen. Er wordt wel eens beweerd dat psychologen een kind het best kunnen beoordelen aan de teke ningen die zij maken en wie dit nog niet wil geloven moet heden maar eens gaan kijken. Voor zoveel spontaniteit had burgemeester mr. H. Rijpstra, die deze kleine tentoonstelling gaar ne opende, veel waardering. Zonder officiële commissies en zonder jury, de burgemeester vond het harverwarmend en hij was oprecht verheugd met zo'n tekening die hem werd aangebo den. De heer H. SmiesLoof koninklijk onderscheiden. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, de heer H. Smies-Loof te onderscheiden met de ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver. De burgemeester van Axel heeft zaterdag ten stadhuize hem deze onderscheiding uitgereikt. De burgemeester uitte daarbij zijn erkentelijkheid voor het vele werk. dat de heer Smies in het algemeen belang heeft verricht en sprak de hoop uit, dat hij deze onderscheiding nog lang zou mo gen dragen. Naar wij vernemen was de heer Smies in 1919 één der oprichters van de Herv. Zondagsschoolver eniging en is sedert dat jaar tot op heden nog steeds secretaris van die vereniging. Ook neemt hij thans 73 jaar oud, nog steeds iedere zondag de leiding van een zondagsschoolklas voor zijn reke ning. Vanaf 1932 is hij lid-secre taris van het Burgerlijk Armbe stuur der gemeente Axel, welke functie hij nog met ambitie ver vult. Ook in de Herv. Gemeente van Axel heeft hij verschillende functies bekleed. De heer Smies is van 1939 tot de datum waarop de gemeente raden door de bezetter werdén ontbonden, lid van de raad van Axel geweest. De heer J. S. J. Wijna ontving koninklijke onderscheiding De bestellerskamer van het postkantoor was zaterdagmorgen 29 april j.l. getuige van een niet alledaagse en totaal onverwach te gebeurtenis. De directeur van het postkan toor, de heer Doornebal, deelde namelijk, na enkele inleidende woorden, mede dat het H. M. de Koningin had behaagd de ere-me- daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toe te kennen aan de besteller le klas se der P.T.T. J. S. J. Wijna. om hun gelukwensen aan te bie den. Tot slot sprak de heer Wij na zijn hartelijke dank uit voor de hem verleende onderschei ding, welke hij op zeer hoge prijs stelde. Hij maakte zijn veront schuldiging dat hij niet in staat was er op dit moment veel aan toe te kunnen voegen, omdat het geheel iiem volkomen heeft over vallen. i Iet verdei e van de dag bracht hij door in de huiselijke kring, waar later op de dag o.a. de directeur van het postdistrict te Middelburg, de heer Eelsingh, hem persoonlijk kwam geluk wensen. Zilveren dienstjubiieum bij ile de Z. V. T. M. Voor de heer E. J. van den Ber gen alhier was het zaterdag 29 april 25 jaar geleden, dat hij in dienst trad bij de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschap pij- Dit zilveren jubileum ontging de kennissenkring en vrienden niet. De gehele dag door liep dan ock bezoek in en uit en vele bloe men waren in zijn woning aanwe zig. De direkteur, vergezeld van dc technische inspecteur en de in specteur-vervoer, betraden om 11 uur zijn woning, om hem geluk te wensen met zijn zilveren feest en sprak daarbij ook voor de toe komst het beste voor de jubilaris en zijn gezin uit. Het was daarbij voor de heer Van den Bergen een aangename verrassing, toen hij een envelop pe met inhoud in ontvangst had te nemen, terwijl aan zijn echtge note een mooi 'bloemstuk werd uitgereikt. De jubilaris dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde on voor het blijk van waardering. Later op de middag ontving de heer Van den Bergen o.a. nog bezoek van de commissie, die hem namens het personeel dei- maatschappij kwam gelukwen sen en hem 'n geschenk aanbood. 't Was voor de familie Van den Bergen dan ook een prachtige dag, die lange tijd in haar herin nering zal blijven voortleven. In zijn verdere toespraak tot de totaal verraste heer Wij na gewaagde hij van de ruim 46 jaren dienst die W. nu reeds achter de rug heeft, een dienst tijd die hij doorgebracht heeft in grote plichtsgetrouwheid en nauwgezetheid en- daarbij het voorrecht genietende van een goede gezondheid. Voorts memoreerde de direc teur o.a. het feit dat Wijna reeds ruim 30 jaar zitting heeft in het bestuur van de muziekvereniging „Concordia" en ook in deze ver eniging zeker zijn sporen heeft verdiend. Daarna speldde hij de versierselen op diens uniform en feliciteerde hij hem van harte met de verkregen koninklijke on derscheiding. Namens het personeel sprak vervolgens de heer Van Dronge- len enkele woorden van felicita tie tot de heer Wijna, terwijl hij aan diens echtgenote bloemen aanbood. Ook enkele andere familieleden waren bij dé plechtigheid aanwe zig. Daarna bestond gelegenheid voor de overige personeelsleden C door BARONESSE ORCZY 9) Nadruk verboden. „Van een persoonlijk vriend zelfs, als u wilt", antwoordde Clyffurde. „Maar in de politiek tel ik eigenlijk niet mee, want ik ben maar een toeschouwer bij het spel". De scherpe ogen van de offi cier van gezondheid keken ver baasd naar de lange, goedge vormde gestalte van de Engels man. „Bent u geen militair?", vroeg hij. ,,Nee", zei Clyffurde droog, „ik ben maar een gewoon han delsman". „Je nieuws, Emery, je nieuws!" viel Victqr De Marmont in de rede. Tijdens het korte gesprek tussen de twee mannen, had hij zijn opwinding nauwelijks kun nen bedwingen. Emery kon zich als militair dokter niet begrijpen, hoe zo'n prachtige kerel, die zich voor een handelsman uitgaf, niet in dienst van zijn land moest staan. Maar hij was in de eer ste plaats erg dorstig en verder even verlangend om zijn nieuws te vertellen, als De Marmont om het te horen en daarom ging hij dicht bij de tafel zitten, strekte zijn benen voor zich uit, en begon vol vuur: „Ik heb best nieuws. Wij heb ben Porte Ferrajo vorige zon dag verlaten, maar we zijn pas woensdag geland, omdat we veel last van windstilte hadden in de Middellandse Zee. Wij kwamen de eerste maart 's mid dags aan land bij Antibes en bivakkeerden in een olijfbos op de weg naar Cannes. Dat was nog eens wat, hem daar bij het kampvuur te zien zitten met zijn voeten stevig op Franse bodem. Wat een man, mijnheer, wat een man!", ging hij verder en keek nu naar Clyffurde. „Aan boord van de Inconstant had hij zijn proclamatie aan het leger al opgesteld en gedic teerd Het mooiste stuk proza, mijnheer, dat ik ooit in mijn leven gelezen heb. Maar u zult zelf oordelen, mijnheer, u zult zelf oordelen. En hij frommelde in de uit puilende zak van zijn jas en haalde er een rol losse papie ren uit, slordig bij elkaar ge bonden met een stukje band. De dames Goor in het „goud". Toen „meester Goor" als hoofd van de openbare lagere school te Hoek benoemd werd, 1880, en later met zijn beide dochters aan deze school jaren samenwerkte, zal hi; wel nooit gedacht hebben, dat deze dochters nog eens als onderwijzeressen aan dezelfde school, de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oran- je-NasSau, Zouden ontvangen. Dit gebeurde zaterdagmorgen j.l. op het gemeentehuis te Hoek. De waarnemend burgemeester, de heer L. Jansen, mocht in het bijzijn van de inspecteur van het lager onderwijs, de heer mr. L. G. Wolf, het volledige gemeente- personeel, het tegenwoordige hoofd van bovengenoemde school, dé heer J. de Visser, het vroegere hoofd van de school, de heer P. A. Ocké en diens echtgenote, de onderwijzer aan de school, de heer v. d. Lijcke, en de tweede wethouder van Hoek, de heer P. Scheele, deze opdracht van H. M. de Koningin vervullen. Bij zijn welkom mocht hij niet alleen de dames Goor, maar ook hun zuster mej. E. Goor, wonen de te Amsterdam, welkom heten, die men verzocht had hier even eens aanwezig te willen zijn. De wnd-burgemeester las hier na voor het bericht van H. M. de Koningin, waarin vermeld wer den de gronden waarop deze on derscheiding werd uitgereikt. Hierna speldde hij de beide da mes de onderscheiding op, feli citeerde hen en gaf daarna aan de inspecteur van het lager on derwijs de gelegenheid zijn felici taties aan te bieden. De inspecteur zei o.m., dat het wel een unicum in Nederland zal zijn, dat twee zusters tegelijker tijd deze eervolle onderscheiding mogen ontvangen. Beiden, zo zei spr. hebt ge uw leven gewijd aan de school van Hoek op een wijze, die alle eerbied afdwingt. .,U zult het lezen, mijnheer", herhaalde hij nog eens, terwijl hij trachtte de knoop in het band los te maken, „u zult het lezen. En dan moet u mij eens vertellen, of uw Pitt zoiets zou kunnen". „Laat mij u even helpen zei Clyffurde en rustig maakte hij de lastige knopen los en legde de papieren op de tafel. „Zijn proclamatieriep De Marmont geestdriftig uit. De papieren waren getekend met die naam, die eens opper machtig was geweest en waar voor heel Europa gesidderd nad„Napoleon". Deze proclamatie zou zijn legers, die hij eens tot zulke glorierijke overwinningen had geleid, opnieuw bezielen. De Marmont las het lange document van het begin tot het eind zacht voor. Alle overwin ningen, zoals Austerlitz, Jena, Wagram en Eckmühl werden er in herdacht. De Franse legers die overwinnend van het ene eind van Europa naar 't andere waren getrokken, werden ge prezen. Bij het lezen van de naam van de verrader, die Frankrijk en de Keizer aan de vijanden had overgeleverd, werd De Marmont rood van woede. „En vertel mij nu meer van hem", zei hij. toen hij de pro clamatie voorgelezen had. „Nu danvervolgde dokter Emery, „zoals ik al vertelde bivakkeerden wij tussen de olijfbomen op de weg naar Can- Vooral van mej. W. Goor is het buitengewoon te kunnen vermel den, dat zij 53 jaar onderwijzeres was, waarvan de laatste 13 jaar geheel belangeloos, zonder salaris te ontvangen. Ook mej. B. Goor schetste de inspecteur als een onderwijzeres, waarop hij trots mocht zijn. Hij sprak de wens uit, dat zij samen nog vele jaren van hun pensioen zouden mogen genieten en dat zij deze koninklijke onder scheiding nog vele jaren zouden mogen dragen als een bewijs van hoge waardering van hun werk door onze Vorstin. Hierna sprak het hoofd van de school, de heer J. de Visser, die vaststelde, dat hij, hoewel nog maar enkele jaren aan deze school verbonden, toch zeker kon getuigen dat beide dames een grote steun voor hem waren ge weest bij het aanvaarden van zijn ambt en een sieraad voor de on derwijzers in Nederland. Het vorige hoofd van de school, de heer P. A. Ocké. die meer dan 25 jaar met hen had samenge werkt, haalde allerlei gebeurte nissen uit hun loopbaan aan en besloot zijn rede met te zeggen, dat hij hoopte, dat zij de gouden medaille nog vele jaren zouden mogen dragen op hun hart, dat altijd klopte, nog steeds klopt en wel zal blijven kloppen voor het onderwijs in het algemeen en in het bijzonder voor de openbare lagere school van Hoek. Wij kunnen gerust vaststetten, dat Hoek aan deze dames gouden medaille gunt niet alléén, maar er zelfs trots op is, dat dezé kleine volksgemeenschap het presteert een unicum te vormen in Nederland, de kans is groo' dat er nergens in Nederland twen zusters op hetzelfde ogenblik een dergelijke koninklijke onder scheiding zullen ontvangen heb ben. Hoek zegt dan ook: Dames Goor, gaat nu rusten van uw taak en geniet nog vele jaren van het welverdiende pensioen en laat uw „goud" ons vertellen, da; zelfs H. M. de Koningin uw werk waardeert. Loonsverhogingen bij Gütv en Fosfaatfabriek In navolging van de Cornpag. nie Néerlandaise de l'Azóte en de Cokesfabriek te Sluiskil heel; ook de directie van de Glas- ei Fosfaatfabriek te Sas van Gent i overeenstemming bereikt met d- vakbonden over loonsverhogin gen in deze bedrijven. Met ingang van 17 paril woi I den de volgende ioonsverbeterii: gen toegepast; le Fietsengeld en reiskosten vergoeding: van 510 km 20 per dag; van 1015 km 40 ct pe dag; boven 15 km waarde va: een busabonnement; 2e. eer; toe slag van 2,75 per week; 3e. de werkclassificatie zal in alle fune ties binnen zeer korte termijn worden herzien; 4e. een uitkering ineens van 50 per half jaar. De premieregeling zal ook bin nenkort gewijzigd worden, maar aangezien de oude premierege ling tot een der hoogste van de Kanaalzone behoort, zal zodoen de hieraan niets worden gewij zigd. Verder vernemen wij dat ook bij andere bedrijven, zoals de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek en de Meelfabriek, resultaten zouden zijn bereikt. De resulta ten zijn hier echter nog niet off;- ieel kenbaar gemaakt. Mej. W. Goor begon haar loop baan in Biervliet op 1 jan. 1908. Van april 1912 was zij werkzaam te Hoek tot 1 jan. 1948. Toen werd zij op wachtgeld gesteld, aangezien het leerlingenaantal te ver was gedaald. Zij bleef ech ter werkzaam aan de school. Ook toen zij op 1 febr. 1953 de pen sioengerechtigde leeftijd had be reikt, kon zij de school niet ver iaten (en de school haar haar niet). Nog steeds dient zij 't onderwijs te Hoek, en, zo nodig, mag men een beroep op haar doen cn zal zij al haar energie aan de jeugd van Hoek schenken, op'een wijze, waarop vele jonge krachten jaloers kunnen zijn. Mej. B. Goor werd op 1 juli 1914 bij haar vader aan school benoemd en werd op 1 sept 1960 gepensioneerd. Ook zij bleef daarna doorwerken aan de school die we wel kunnen noe men „De school van de familie Goor". Een gézellig samenzijn besloot deze indrukwekkende plechtig heid. nes. fie Keizer had Cambronne al vooruit gezonden met veertig grenadiers, om alle paarden en ezeis, die hij krijgen kon, te vorderen, want we konden er niet veel uit Porte Ferrajo mee brengen. „Cambronne", zei hij, „jij vormt de voorhoede van de schitterendste veldtocht, die ik ooit gevoerd heb. Ik beveel, dat er geen enkel onnodig schot ge lost wordt. Denk er aan, dat ik mijn kroon wil herwinnen, zon der dat er een druppel Frans bloed vergoten wordt". „Ja, zijn gezondheid is uitstekend en hij is in de beste stemming". „Wat een man! Die fellé ogen en die beslistheid in zijn han delen! Jonger en stoutmoediger dan ooit! Ik zeg jullie, het wordt een triomftocht van het ene eind van Frankrijk naar het andere. De mensen zijn gek op hem. In Roccavignon, even bui ten Cannes, waar we donderdag bivakkeerden, drongen honder den mannen en vrouwen op om hem te zien. Zij drukten hem haast dood en brachten hem wijn en bloemen en schreeuw den „Vive l'Empereur". „Maar het leger, man, het leger'l riep De Marmont, „de garnizoenen van Antibes en Cannes en Grasse? Liepen de mannen dadelijk naar hem over? En de officieren? (Wordt vervolgd.) DE DODENHERDENKING OP 4 MEI. De burgemeester van Temeu zen maakt in verband met richt lijnen, aangegeven door de Com missie Nationale Herdenking, de volgende algemene bpalingerr en aanwijzingen bekend, waarvoor aller medewerking wordt ver zocht. Dit jaar zal de Dodenherden king worden gehouden op donder <lag 4 mei 1960. Herdacnt zuilen hierbij worden militairen van de Nederlandse strijdkrachten; zee lieden, verzetsstrijders en de ge ailieerde militairen die waa: ook ter wereld iii de "jaren va de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van he: Koninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander, of als Ne derlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelij ke actie zijn omgekomen. Verzocht wordt van des avonds 18.00 uur tot zons-ondergang de vlaggen van alle openbare ge bouwen, particulere woningen en vaartuigen halfstok te hangen Te 19.30 uur vertrekt de „stille tocht" vanaf de Markt. Aan deze tocht kan een ieder deelnemen. Bij het formeren van de stoet op de Markt wordt ver zocht in rijen van 6 a 8 personen aan te sluiten. Van 19.40 tot 30 seconden voor 20.00 uur zuilen de kerkklokken luiden. Om 20.60 uur precies zal. na dat 30 seconden tevoren door middel van de ontsteking van de straatverlichting dit tijdstip is aangekondigd, in de gehele ge meente gedurende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen, waarna teruggewar deld wordt naar de Markt, waar de muziekverenigin g „Harmonie Terneuzen" het Wilhelmus zal spelen, hetwelk zwijgend zal wor den aangehoord. Eerst daarna kan de stoet als ontbonden worden beschouwd. 1 De weg naar de plaats der plechtigheid wordt te voet en in volkomen stilzwijgen afgeles» zonder vlaggen of vaandels Rechtstreekse nabestaanden van de gevallenen zullen een bijzo" dere plaats hebben aan het hooi' van de stoet. De bevolking van Temen®" wordt hierbij in haar geheel11 j'. genodigd om aan deze stille toé'-1 deel te nemen. Dringend wordt verzochi n,e; langs de wegen te staan 1U' nieuwsgierigheid of anderzin>- aangezien dit buitengewoon sta rend is voor een goed en ordelijk verloop. Men sluite zich dus alleen aal bij de stoet. In de geest van deze herüen king zullen de openbare ,vfrr™. keiijkheden en vekooplokahterte van 19.00—21.00 uur gesloten zijn. Terneuzen, 28 april 1961 De burgemeester van Terneuze H. RIJPSTRA Zaterdag is een tentenkamp- dat door een groep tegenstand^ van de Amerikaanse Pelans ketbasis aan de oever van H Loch was opgetrokken, door aantal jongelui geplunderd e' ver-volgens in brand gesto De meeste kampbewonersbev°n den zich in Londen, doch deA enigen die waren achtergebleven werden mishandeld. De beperkingen op het bui eerlijk en militaire luchtverkee- boven Frankrijk, die bij het u. breken der militaire recellie Algiers werden ingevoerd, Ai zaterdag opgeheven.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2