verraad Weeroverzicnt Maatregelen tegen muiters Belgisch Koninklijk bezoek aan Duitsland Nasution over Nieuw-Guinea HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek Glunderende gezichten frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ■Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. ZATERDAG 29 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5279 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneüzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 eent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. HOE KON DE 18de MEI VAN 1958 ZICH HERHALEN? Niet alleen in Frankrijk, maar in geheel Europa en ook daar buiten is de rebellie in Algerije het onderwerp van gesprek. Hoe was het mogelijk, dat de dertiende mei 1958, de opstand van de Europeanen in Algerije, welke leidde tot het aan de macht brengen van De Gaulle, zich herhaalde.en thans tegen De Gaulle? Hij heeft, zo luidde 't parool de beweging van de dertiende mei verraden. Nu kan niet worden ontkend, dat dc president zijn aanhangers van 1958 diep heeft teleurgesteld. De Europese rebellen van drie jaar geleden waren eigenlijk geen Gaullisten. Zij hadden wan trouwen ten aanzien van de voor- uitstrevende denkbeelden van De Gaullo inzake het koloniale vraagstuk. Maar om de vierde republiek ten val te brengen, konden de ultra's en de ontevre den officieren aan het Franse moederland geen andere leider opdringen dan de Bevrijder. Van hem was in elk geval bekend, dat hij een autoritair man was, een generaal die het leger niet in de steek zou laten, en die wel flink zou optreden ten aanzien van de ionalistische moslims die Al gerije wilden afscheiden van Frankrijk, zo dacht men. Tijdens de oorlog had De Gaulle zich ver eenzelvigd met de grootheid van Frankrijk. Hij zou het deel van Frankrijk, dat Algerije heette, en formeel tot de staat behoorde, niet opofferen. Vandaar dat De Gaulle werd aanvaard. Dat hij binnen drie jaar ge komen is tot een standpunt, dat veel radicaler is dan dat van de socialisten of van de radicalen als Mendès-France, en bereid is meer af te staan dan welke pre mier van de vierde republiek voor hem, is wel een verrassing. De Gaulle's radicalisme Toen in september 1959 De Gaulle aan de moslims het recht toekende zich van Frankrijk af te scheiden en hij hun zelfbe schikkingsrecht in uitzicht stelde, verschenen op de muren van Pa rijs leuzen, die inhielden dat hij „een verrader" was. En twee weken geleden, op 11 april, heeft hij in zijn persconferentie duide lijk doen weten, dat hij er op rekende, dat Algerije onafhanke lijk zou worden. Was dat „ver raad"? Het was blijkbaar de con clusie. waartoe De Gaulle was gekomen. Hij zei. dat „kolonialisme uit dc tijd was" en gaf dus toe, dat Algerije eigenlijk als een kolonie was behandeld. Hij zei dat dit ge bied veel meer kostte dan het op leverde en dat als de moslims dat nu eenmaal wilden zij de vrijheid konden krijgen, al dacht liij dat ze daar ook niet gelukkig mee af zouden zijn. Na september 1959 kwamen de Europese ultra's in Algiers in verzet, en wierpen barricaden op. Nu, na de pers conferentie van 11 april, hebben oen aantal generaals hem hun vertrouwen opgezegd. Ten dele waren zij al op non-actief ge plaatst of hadden zij pensioen aangevraagd, omdat zij met de president van mening verschil den. Nadien moeten zij flink hebben gecomplotteerd, want zij hebben een flinke samenzwering op touw gezet. Dit had blijkbaar pas later tot de muiterij moeten leiden, rnaar De Gaulle kreeg er de lucht van en begon officieren over te plaatsen. Toen brak de opstand uit, om de president voor te zijn. Maar indien men kon spreken van een herhaling van de dertien de mei, dan niet wat de reacties aangaat van Parijs. Daar zat nu niet een of andere politicus als premier, maar een hoogmoedige en zelfbewuste generaal, die het voor Frankrijk het beste vond, aan Algerije de onafhankelijkheid te geven, om het vaderland van een drukkende last te verlossen en met de Afrikaanse landen op goede voet te komen. En De Gaulle gaf geen krimp. De muiters De muiters namen snel de macht over in de stad Algiers, met enige duizenden parachutis ten van het vreemdelingen legioen. Daarna volgden de grote steden Oran en Constantine. Hoewel een kleine minderheid van soldaten in dienst stond van de oproerige generaals, durfden de anderen toch niet tegen hen op te-treden. Dat zou een burger oorlog hebben betekend tussen de militairen onderling, terwijl zij samen werden bedreigd dooi de legers van de F. L. N„ de na tionalistische moslims. Vandaar dat het niet duidelijk was, wie er nu voor cn tegen De Gaulle waren. In elk geval kwamen de lei dende posities in de grootste ste den in handen van muiters. Die beloofden, dat zij zich van Parijs niets meer zouden aantrekken en een hevig offensief zouden ont ketenen tegen de moslims, in de hoop hen spoedig geheel te ver slaan. Dat was in zes en een half jaar aan het leger niet gelukt, en men vroeg zich al, hoe Challe met de zijnen dit nu zouden pres teren, zonder de hulp van het moederland. Er waren intussen drie par tijen in de Algerijnse kwestie: de mohammedaanse nationalisten, De Gaulle en Challe. Ieder van hen zat tussen twee vuren. Het werd een zo ingewikkelde toe stand. dat niemand voorspellin gen durfde te doen over de af loop. Wie zou voor wie capitu leren? Het waarschijnlijkste was, dat het Franse leger in Algerië géén snelle overwinning zou be halen op de moslims, en dat het er niet in zou slagen, in het moe derland een staatsgreep tegen De Gaulle te doen slagen. Deze mobiliseerde, liet verdachte lie den arresteren, nam alle bevoegd heden op zich, werd een echte „volkstribuun" en eiste de on derwerping van de muiters. Meesterstukje Wie het meesterstukje organi seerde in de nacht van zondag op maandag, is niet bekend, maar het had succes. Waarschijnlijk had minister Malraux (vroeger een „linkse" auteur en in de oor log Gaullist geworden) wel zijn aandeel aan de regie. De rege ring maakte bekend, dat zij wist, dat de Algerijnse muiters een aanval zouden doen op Parijs, met parachutisten. Zij riep bur gers op, naar de vliegvelden en naar bedreigde punten in de stad te gaan en een volksmilitie te vormen in de trant van Fidel Castro, om de aanval te helpen afslaan. Er kwam geen aanval door de lucht. Wel kwamen er duizenden burgers, en De Gaulle werd „de man des volks". In een rede voor radio en tele visie had de generaal om hulp geroepen, opdat de schandelijke oproerlingen schaakmat gezet zouden worden. Hij kreeg die hulp, tot zelfs van de communis tische vakbonden, die nog pas hadden gestaakt omdat zij de lonen onvoldoende vonden. Er was een moment van nationale verbroedering. Deze moest de op standelingen in Algiers te den ken geven. In zijn strijd tegen de lieden, die vast hielden aan ver ouderde idealen, kreeg De Gaulle allen mee. Des te meer, omdat die lieden openlijk in verzet kwa men tegen de president. Wat nu? Op de vraag: „Wat nu?" gaf echter niemand antwoord, want er stonden twee machten tegen over elkaar, die elkaar niet aan stonds konden bereiken. De Gaulle mobiliseerde al zijn hulp bronnen. Maar kon bij die doen landen in Algerije, om de muiters te bestrijden? De muitende ge neraals van hun kant konden niet hopen, Parijs te veroveren. Het scheen, dat er een slijtagc- en afmattingscampagne van lan ge duur zou volgen. In elk geval rekende men op de uiteindelijke nederlaag van de ongehoorzame generaals, die tussen de moslims en De Gaulle inzaten, tweevoudig bedreigd. En op een onafhanke lijk worden van Algerije, omdat Frankrijk sterk verzwakt uit het avontuur te voorschijn moest komen. Maar welke complicaties zich nog konden voordoen, bewezen de speculaties. Eén ervan ging zelfs uit van de veronderstelling, dat Marokko en Tunesië in oor log zouden komen met de opstan dige generaals. Doch het is beter, zich niet in zulke dingen te ver diepen. dr. A. C. (Nadruk verboden.) VORSTELIJKE FELICITATIE De Nederlandse regering' lieeft de nieuwbenoemde Secretaris- Generaal van de N.A.V.O., onze landgenoot mr. D. U. Stikker, donderdagmiddag in Den Haag een lunch aangeboden. Tot ieders verrassing kwam Z. K. H. Prins Bernhard. die in Den Haag een vergadering had, naar de „Witte Brug" om de nieuwbenoemde Secretaris-Gene raal te felieiteren; een hartelijke geste, die dankbaar aanvaard werd. (Advertentie. I Noordstraat 102 Telefoon 3123 Terneüzen VIJFTIEN JAAR VOOR FRENZEL Een rechtbank te Karlsruhe heeft de 61-jarige Alfred Fren- zel veroordeeld lot vijftien jaar tuchthuisstraf wegens landver raad en meineed. Hij was schul dig bevonden aan spionage voor Tsjecho-Slowakiie. Aan boord van het rn.s. „Pieter Caland" knipte onze fotograaf tijdens de sluiting van het Veere- gat vier glunderende gezichten: v.l.n.r. oud minister .1. Algera, het hoofd r an de Deltawerken prof. ir. P. Pil. Jansen, minister Kort hals en de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Caseiïibroot. (Advertentie.) De Duitse bevolking en de gro te Belgische kolonie aan de Ne- der-Rijn hebben koningin Fabiola bij haar eerste bezoek op Duitse bodem in Aken en Düren een grootse ontvangst bereid. Terwijl koning Boudewijn, met wie zij des ochtends per hef- schroefvlïegtuig' bij de Belgische legerplaats Hitfeld bij Aken was aangekomen, op het oefenterrein Vogelsang in het Eifelgebergte manoeuvres van de Belgische eenheden bijwoonde, bracht de Belgische vorstin bezoeken aan scholen, klinieken en dergelijke in de garnizoensplaatsen. De mensen op straat riepen „Vive la Reine" en „Hoch Fabiola", zwaaiden met vlaggetjes en werkten zich door de door sol daten gevormde afzetting heen om haar van dichterbij te kun nen begroeten. De Belgische gezinnen lïadden er een waar volksfeest van ge maakt en van straf ceremonieel was nergens iets te bekennen, j de luchtmacht van de Verenigde LUCHTINCIDENT TUSSEN ISRAËL EN DE V. A. R. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft meegedeeld dat Israëlische jachtvliegtuigen vrjjdag boven het noordwestelij ke deel van de Negev 'n straal jager van Russische makelij van Generaal De Gaulle heeft ont binding gelast van het eerste re giment parachutisten van het vreemdelingenlegioen, bet 14de en het 18de- regimenten parachu tisten en alle eenheden parachu tisten-commando's, aldus is offi cieel meegedeeld. Vijf generaals, vier kolonels en een luitenant van de marine zijn gearresteerd en naar Frankrijk gezonden. Tegen 200 officieren zullen disciplinaire maatregelen worden genomen. Alle drie in Algiers verschij nende dagbladen is tot nader or der een verschijningsverbod op gelegd. In het gebied van Algiers zijn ca. 400 personen gearres teerd. Dc autoriteiten hebben 8250 wapens die de leiders van de putsch aan de burgerbevol king hadden laten uitdelen terug ontvangen. Over de verblijfplaats van Salan, Jouhaud en Zeiler is niets bekend De manschappen van het eer ste regiment parachutisten van het vreemdelingenlegioen zullen bij andere onderdelen van het legioen worden ondergebracht. Het regiment ligt thans in het zuiden van het departement Oran. De officieren van dit regi ment, onder wie de commandant Saint Mare, bevinden zich in de politiegevangenis van Algiers. Slechts een klein aantal man schappen van het eerste regi ment cavalerie van het vreem delingenlegioen is bij de putsch betrokken geweest. Dit regiment bevindt zich thans op zijn hoofd kwartier bij Kenchela. Ongeveer vijftig manschappen worden ver mist en staan geboekt als deser teur. Het hoofd van dc Franse voor lichtingsdienst in Algerië, Coup de Frejac, heeft verklaard dat het aantal officieren tegen wie disciplinaire maatregelen wor den genomen wellicht nog zal stijgen naar mate meer rappor ten binnenkomen. De zuivering in Frankrijk en Algerië is de grootste sinds de bevrijding, in 1944. Inmiddels is de samenstelling bekendgemaakt van het hoge militaire tribunaal waarvoor Challe zal terechtstaan. Presi dent is Maurice Patin van het hooggerechtshof in Parijs. Het omvat vijf generaals o.w. de kanseliers van de orde van het legioen van eer en van de orde van de bevrijding, Catroux en Ingold, en drie burgerlijke rech ters. Tot de officieren die zijn ge arresteerd behoren generaal Gou- raud uit Constantine, comman dant van een van de drie mili taire zönes waarin Algerië is verdeeld, de commandant van Oran generaal Petit twee gene raals die het bevel voerden over troepen in de Sahara, een gene raal van de gendarmerie en twee kolonels van de staf in Algiers. Salan, Jouhaud en Zeiler, en de ex4;o]onels die bekendheid verwierven door hun „psycholo gische actie" tegen de Algerijnse opstandelingen Gardes, Pacheroj en Godard, zijn nog voortvluch tig. De Franse autoriteiten heb ben nadrukkelijk bekendgemaakt dat hulp aan de vluchtelingen strafbaar is. Ontploffing in een Zweedse metaalfabriek Een ontploffing in een metaal- fabriek te Hallstahammar in de Zweedse provincie Vaestman- land heeft, volgens voorlopige berichten, het leven van drie arbeiders geëist. Veertien arbeiders liepen ver- wondingen op. I De Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution, heeft in Manilla verklaard dat een stroom vluchtelingen Weste lijk Nieuw-Guinea verlaat en dat de Indonesische regering hen helpt en zegt dat zij terug moe ten gaan. Toen hem op een persconfe rentie gevraagd werd hoe hij dacht over het gevaar van ge- Advertentie.) B1NNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt Overal moest de koningin han den drukken en tientallen bou- quetten kreeg zij in ontvangst te nemen. In ,Basogne" in Aken bezocht zij het huis ven een Bel gische onderofficier wiens vrouw verlamd is. Des ochtends werd bij bouw werkzaamheden in een straat waardoor koningin Fabiola zou passeren een onontplofte bom uit de oorlog ontdekt welke in allerijl door de opruimingsdienst onschadelijk werd gemaakt. In Düren vertoefde koningin Fabiola enige tijd in enkele klas- localen van een meisjesschool, waarbij zij zelt ook de le-Hiingen vragen in aardrijkskunde stelde. Arabische Republiek hebben neergeschoten. Twee Mig-17 jagers van "de V.A.R. waren Israëlisch gebied binnengedrongen waarop „Super Mvsteres" van de Israëlische luchtmacht ze onderschepten. Het kwam tot een luchtgevecht waarin één van de Migs werd neergeschoten. De piloot heeft het toestel kunnen verlaten. De Israëlische straaljagers zijn behouden op hun basis terugge keerd, aldus de woordvoerder. Volgens de Israëlische bekend making kan men van Israëlisch gebied brokken van de Mig op Egyptisch gebied zien liggen. De piloot is precies op de grens neergekomen. SCHUIM RUB BE R B E D met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen wapende strijd tussen Indonesië en Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea, antwoordde hij „Ik kan U verzekeren dat mijn regering van mening is dat het voor ons niet noodzakelijk is West-Irian binnen te vallen". Hij zei dat de „strijd voor onafhan kelijkheid" toeneemt en dat de Nederlanders slechts een derde van het gebied onder controle hebben. Maar, zo zei hij, de Nederlan ders hebben hun aantal patrouil les in het gebied vergroot en daarmee moest Indonesië gelijke tred houden. De toegenomen patrouille-ac tiviteit aan beide zijden zou kun nen leiden tot ..incidenten" en daaruit zouden gevechten kun nen ontstaan. Generaal Nasution zei verder dat Indonesië voldoende wapens en manschappen heeft om tegen over de Nederlanders te stellen, maar hij voegde hieraan toe dat zijn regering Westelijk Nieuw- Guinea wil hebben door vreed zame middelen. Op vragen over de bemidde lingspogingen van premier Ab- doel Rahman antwoordde Nasu tion dat er geen vorderingen werden gemaakt in de bemidde ling door bevriende landen. Ir. A. W. van de Plassche Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau Tijdens een bijeenkomst in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag ter gelegenheid van het vertrek van de directeur- generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, die 's rijksdienst per 1 mei met pen sioen verlaat, heeft de minister van Landbouw en Visserij de heer Van de Plassche in kennis gesteld van het koninklijk be sluit tot benoeming van de schei dende directeur-generaal tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. MINDER BUIIG Een storing, die vooral in de hogere luchtlagen goed ontwik keld was, veroorzaakte vrijdag plaatselijk flinke buien, waarvan sommige met onweer gepaard gingen. Tengevolge van lucht, drukstijgingen boven de Britse eilanden trekt deze storing nu verder weg naar het oosten. Tege lijkertijd breidt een lagedrukge bied boven de Alpen zijn in vloed over Duitsland uit. Dit ZATERDAG 29 APRIL Breskens Terneüzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.56 1.31 2.11 2.21 n.m. 1.22 1.57 2.37 2.47 ZONDAG 30 APRIL Breskens Terneüzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.30 2.05 2.45 2.55 n.m. 1.54 2.29 3.09 3.19 heeft tot gevolg, dat de wind in ons land uit noordelijke richtin gen gaat waaien en de buiigheid vooral in de kustprovincies af neemt. Mist en wolkenvelden, die mo menteel op vrij grote schaal op de Noordzee aanwezig zijn. zullen echter met de zeewind binnen drijven. De mist lost echter in de morgen weer op. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Dezelfde temperaturen. hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen noord en oost. Weinig ver andering in temperatuur. ZON op onder Apr. 29 5.15 30 5.13 MAAN op onder 20.00 20.02 1S.2S 19.40 5.06 5.32

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1