Provinciaal nieuws De Bezet Het Veer se Gat dicht is Beursoverzicht Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De ring van Honoria TERNEUZEN KOEWACHT. ZAAMSLAG AGENDA riep! kou! pijn! FAMILIEDRAMA IN DE BELGISCHE PLAATS BERGEN Deell is uit! ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER. Gymnasiasten protesteerden tegen Mammoetwet (Adv.) Bevordering. Door do directie van de Neder landse Spoorwegen is de heer F. Krameistationschef alhier, be vorderd tot stationschef le klasse. DODELIJK ONGEVAL Woensdagavond omstreeks negen uur is de 14-jarige Willy Kemner, leerlinge van een Am sterdamse huishoudschool, op de rijksweg AmsterdamHet Gooi door een auto gegrepen en op slag gedood. Het meisje'wilde naar kennis sen in Naarden maar nam per abuis een verkeerde bus. Bij het restaurant „Jan Tabak" be merkte ze haar vergissing en verliet ze de bus. Onbekendheid ter plaatse deed haar de rijks weg oversteken, hetgeen niet nodig was geweest. Eerst liet ze twee auto's uit de richting Amersfoort passeren, doch be merkte blijkbaar niet, dat ook uit de richting Amsterdam een auto naderde, bestuurd door de heer G. de S. uit Kampen. Door krachtig remmen trachtte de bestuurder een aanrijding te voorkomen, doch het meisje werd door de rechtervoorkant van de auto gegrepen en was op slag dood. Universitair examen. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het doc toraal examen geneeskunde deel 2 de heer R. A. M. van Laere, alhier, en de heer W. J. van Remortel te Hulst. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks 4 uur, kwam een luxe auto, be stuurd door de echtgenote van de heer J. D. alhier, waarin ook gezeten waren 3 kinderen uit het huisgezin, uit de Polder straat gereden met de bedoeling via de Markt westzijde in de richting van de Axelsestraat de rit te vervolgen. Op dat ogenblik kwam uit de Terneuzensestraat een vracht auto van de firma W'ezenpoel gereden in de richting Zaam- slag Veer. Hoewel de luxe auto met geringe snelheid reed, kon de bestuurster niet verhinderen dat deze in aanraking kwam met de vrachtauto. De personenauto had aan de voorzijde materiale schade. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het Veerse Gat is nu echt, definitief dicht. Donderdagmor gen, enige minuten over halftien, vroeg' de minister van Verkeer en Waterstaat, drs If. A. Kort hals, via een „walky-talky" van af de salonboot „Pieter Kaland" aan ir. N. Biezeveld, die 't „com mando" voerde over de laatste fase van de sluiting, om de laat ste achttien schuiven in de cais sons neer te laten (tien van de schuiven waren reeds omlaag ge gaan Om kwart over tien waren aile schuiven dicht. Een van de sleepboten buiten het nu „Veerse Meer" begon eigenlijk te vroeg met haar vreugdevol gefluit, want een van dg schuiven wilde aanvankelijk niet dicht. Alle schepen, die ver wachtingsvol rondjes draaiden hij de afsluiting, stemden echter van ganser harte in met dit ge fluit. En terecht, de onwillige schuit speelde. Het Veerse Gat ten tot zakken gedwongen. "Om kwart voor tien luisterden ic ongeveer 450 genodigden op de „Pieter Kaland" met voldoe ning naar het Wilhelmus, dat de Serocskerkse harmonie „Een dracht Maakt Macht" op een dek schuit speelde. Het Veersche Gat was niet meer. Boven in de mast van de salon boot hing een zwarte bol, gehe sen door de minister van Ver keer en Waterstaat, als teken dat de schuiven konden zakken. Be neden overhandigde de bewinds man de versierselen, behorende Nibeg waarschuwt ex-geïnterneerde in Japan De heer B. A. van Ketel, secre taris van de Nederland-Indische bond van ex-gedetineerden, heeft 7x> deelt hij mede namens tect hoofdbestuur een telegram gericht tot de Nederlandse am bassade in Tokio naar aanleiding van het voornemen van de Sit- rardse mevrouw Van Diejen ■Roemen mede te werken aan een uitzending van het. Japanse tele visiestation „Vujy". Voor die uit. zending van een „Dit is uw leven.'' programma heeft de thans 44-jarige Tadashi Yamaci de stof geleverd. Hij vervult daarin ook de hoofdrol. Deze Yamaci was de commandant van het Nederland se vrouwenkamp op Celebes, waar mevrouw Van Diejen heeft vertoefd en waarin de Japanse fita „Blanke huid en gele com mandant" speelt. Tegen deze film heeft de Nibeg destijds ern stig geprotesteerd. Het telegram luidt: Verzoeke aart mevrouw Van DiejenRoe- roert dit telegram door te sturen. De Nibeg met zijn duizenden vrouwelijke ex-geïnterneerden uit de Japanse kampen eist dat u bij optreden voor de Japanse idewisië de miserabele omstan digheden in het algemeen waar onder de Nederlandse geïnter neerden hebben geleden nadruk kelijk memoreert. De slechte be handeling van de geïnterneerden heeft de Japanse regering erkend door de uitkering van smart-e geïcL Wij menen u ernstig te moeten waarschuwen voor on aangename reacties van de kant der ex-geïnterneerden bij uw terugkomst in Nederland". >4 ONGEVAL OVERLEDEN Dïrisdagacond is in het Sophia ziekenhuis te Zwolle overleden de 23-jarige timmerman H. Hol stege uit Huishort. Tijdens werk zaamheden aan het dak van een in aanbouw zijnd huis aan de Mïddenlaan in Harderwijk ver loor hij dinsdagmiddag het even wicht én viel vijf meter naar be neden. In levensgevaarlijke toe stand moest hij naar het Pius- aekenhuis in Harderwijk worden vervoerd. Later is hij overge bracht naar het Sophiaziekenhuis ia Zwolle. bij de onderscheiding tot officier in de orde van Qranje-Nassau aan ir. Biezeveld. Ir. Biezeveld, hoofdingenieur-A van Rijkswaterstaat, zo zeide drs Korthals in een toespraak, hefcft van het begin af een groot aan deel gehad in de caissonsluitin gen. Reeds in 1945 nam hij deel aan de dichting van de gaten in de dijk van Westkapelle. Drs Korthals noemde het neer laten van de schuiven een histo risch moment. Hij releveerde de aanleg van de afsluitdijk die een verkorting van de kustlijn met 300 kilometer betekende. De af sluiting van vandaag verkort de kust met slechts vijftig kilome ter. Het einddoel van de Delta werken betekent een verkorting van de kustlijn met 700 kilome ter. De minister zeide voorts, dat de vreugde over deze afsluiting wordt getemperd door de na gedachtenis aan de slacntoffers van de stormramp in 1953 en door het misfortuin dat de v ïs- sers toevalt. Deze laatsten-, zo zei hij, zullen zoveel mogelijk ge steund worden. Maar de voorzie- rvnigen in het algemeen belang kunnen aan particulieren! schade en ongerief brengen. „Dit is pas een generale repe titie", aldus de minister, „van wat ons te wachten staat. Dertig tot vijf-en-dertig van deze cais sons zullen nodig zijn in het Brouwershavense Gat en zeven tig tot vijf-en-zeventig, in de Oos- lersehelde. De conclusie uit het werk van de laatste vier jaren hier is, dat wij met succes de gestelde taken hebben volbracht en omdat daarnaast de oudvader- landse waterbouwkunde is ver rijkt met een schat van nieuwe ervaringen en methodieken. Met vertrouwen zie ik dan ook de toekomst tegemoet wat betreft de nog uit te voeren afsluitin gen". De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wierp allen die aan de afsluiting hadden meege werkt in een toespraakje lof toe voor de goede, loyale en harte lijke manier, waarop met de lokale overheden was samenge werkt. Tijdens deze plechtige afslui ting, die wel belangrijk maar weinig spectaculair was, ging het gewone werk aan de verdere dichting en dijkaanleg onge stoord verder. Stenen werden gestort en vrachtwagens reden af en aan. De belangstelling was vrij gering. Enige tientallen Zeeuwen stonden bij de caissons de gebeurtenissen gade te slaan. VRIJDAG 28 APRIL TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 2 u.: Vergadering van aandeelhouders N.V. Trans port Mij. „Terneuzen", gev. te Terneuzen. Hotel „Rotterdam", ingang Luxor-Theater, 2 uur: Alge mene vergadering van kden Eerste Nederlandsche Coop. Leetwortelsuikerfabriek en Raffinaderij G.A. Sas v. Gent. Luxor-Theater, 8 uur: „De grote bedrieger". Zuidersportpark, 18.30 u.: F.T.T.Mistrappers. ZATERDAG 29 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De grote bedrieger". Concertgebouw, 8 uur: „De strijd om de Gele Rivier". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De grote bedrieger". h*-1 Een 47-jarige inwoner van de Belgische plaats Bergen heeft donderdagochtend in een vlaag van verstandsverbijstering zijn echtgenote en jongste zoon van twaalf jaar met geweerschoten gedood. Na deze daad schoot hij zichzelf door het hoofd. Ook hij overleed ter plaatse. De oudste zoon in het gezin, dertien jaar oud, wist naar de buren te vluch ten. Het tragische gebeuren speel de zich donderdagochtend om half zes af. De man was reeds enige tijd onder medische behan deling voor een zenuwziekte. De weergave in boek vorm van de televisie- uitzendingen (woord én beeld!) kost mooi uitgevoerd toch maar f2,95 VAN DE SANDE Noordstraat Terneuzen RUMOER OM ORANJENAMEN Tegelijkertijd met H. M. de Koningin zal het Utrechtse meisje Juliana Beatrix Irene Henriette Klomp haar verjaar dag vieren. Zij wordt zondag twintig jaar. De van vaderlands- helde getuigende voornamen ver wekten in 1941 nogal wat reac ties. De ouders plaatsten een advertentie in een plaatselijk dagblad en de volgende dagen ontvingen zij een stroom brie ven van Nederlanders, die de kleine alle goeds toewensten. Er kwamen echter ook andere reacties. Het echtpaar Klomp kreeg bijvoorbeeld een brief kaart van de N. S. B„ waarop stond: „Jammer voor het kleine Kind aat haar levenlang de naam moet dragen van vluchte lingen, alleen om de waanzin van haar ouders. Arme kleine". De heer Klomp bewaarde alle brieven en briefkaarten zorg vuldig in een album. Hij is er trots op, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard enige tijd geleden met belangstelling het album hebben bekeken. STADJE OP „KRUITVAT" De ruim 6.000 inwoners van het Beierse stadje Treuchtlin- gen leven sinds woensdag op een „kruitvat". Bij het rangeren op het plaat selijke station liep een tankwa gen schade op, waardoor de benzine wegliep. Het gemeentebestuur heeft de inwoners gewaarschuwd voor het gevaar van ontploffingen^ Men is er bang voor dat de ben zine met het grondwater in de riolen van het stadje terecht komt. ZEER STILLE MARKT Op de bewogen voorgaande beursdagen met forse ups en downs wegens de politieke ge beurtenissen in Algiers en Pa rijs, volgde gisteren een uiter mate kalme markt. De stemming voor de hoofdfondsen was licht verdeeld met voor AKU, Hoog ovens en Kon. Olies een weinig lagere koersen, terwijl Philips en Unilevers verbeteringen te zien gaven, ten opzichte van de slotkoers van woensdag. In Wall Street was de rust don derdag weergekeerd. De markt adaar gaf slechts geringe koers verschillen naar beide richtin gen te zien. De Nederlandse hoofdfondsen waren er echter opnieuw gevraagd. Dit stimu leerde de telefonische avond- handel in Amsterdam van woensdag, waar als hoogste koers voor Philips 1179 uit de bus kwam. Hoogovens bracht het tot 1143, Unilever 889, AKU 504 sn Kon. Olie tot 152,50. De niet-officiële ochtendhandel van gisteren bleef een weinig (Adv.) .V. «%AV, JLugcuio SIGAREN Geniet er vani PARADISO 22ct §XLVAT<DRE <27 et CAPRINO 31 ct onder deze koersen. Gistermid dag werd voor Philips ingezet op 1172, Hoogovens 1130, Unile ver 885',2, AKU 496 en voor Kon. Olie 151,90. De handel had, zoals gemeld, weinig om het lijf, mede doordat de arbitrage internationaal weinig tot stand kon brengen. De beurs in Lon den en West-Duitsland gaf een goed prijshoudende tendentie te zien eveneens met weinig affai re. In de AKU-hoek moest wat lokaal aanbod verwerkt worden, waardoor da koers daalde van 498 tot 492. De stukken verlie ten de markt op circa 495, tegen woensdag als slotkoers 502. Kon. Olies openden op de slotprijs van woensdag van 151,90. doch daalden daarna tot j 151,40. Hoogovens vielen iets tegen met een koersdaling van 4 punten op 1128. Philips daar entegen gai een betere tenden tie te zien. Dit fonds noteerde op 1170 ruim 6 punten boven de vorige slotkoers. Unilevers een paar punten hoger op 885. Op de vaste stemming van da vorige dagen volgde gisteren een technische koersreactie voor de scheepvaartaandelen. In een stille markt waren winstnemin gen oorzaak dat de koersverlie zen doorelkaar 2 tot 4 punten bedroegen. In de cultuursector viel weinig schokkends te bele ven. De handel in de staats- fondsenmarkt was iets levendi ger dan de vorige dagen het ge val is geweest. De stemming was goed prijshoudend tot vast. EXPLOSIE OP VLAARa.NGSE LOGGER. In de IJmuidense vissershaven heelt zich donderdagmorgen 04 de Vlaardingse motorlogger VL. 199 „Martha Maria" een zware explosie voorgedaan. De bi- jarige wasman G. P. nad hei gasstel aangestoken, waarna de gasfles explodeerde. De man werd gewond aan hoofd, armen en benen en liep een snoek op. Hij moest worden opgenomen 111 het Anthonius-ziekenhulis in IJmuiden-Oost. Een beambte van het Staats- Ook in de lokale afdelingen was het gisteren zeer kalm met merendeels geringe koersverlie zen. Aandelen Wyers en die van Leidsche Wol werden echter hoger geadviseerd. Op deze aandelen werd door een bekend commissiehuis nog eens extra de aandacht gevestigd. Kon. Zout kreeg een lagere advies- koers terwijl van de bankaan delen, aandelen Rotterdamsche Bank 5 tot 10 punten hoger werden geadviseerd als gevolg van lokale vraag in een lege markt. Prolongatie 3', 2 procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 25/4 26/4 27/4 645.08 657.81 655.89 409.00 415.49 421.01 200.75 201.86 198.76 237.32 238.69 242.47 177.65 180.85 181.56 459.49 467.64 468.21 N abeurskoersen AKU: 496497 slat 496 (.494) Kon. Olie: 151.80—152.40 152.00 (151.30) Philips 1 1170—1172 1170 (1168%) Unilever; 887—891 889 (884' 2) Hoogovens 1130—1133 1131 (1125'2) De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond. 10.0510.14, Amerikaanse dollar 3.573.61. Canadese dollar 3.613.66, Fran se frank (100) 72.50—73.00, Bel gische frank (100) 6.896.94. Duitse Mark (100 90.20—90.70, Zweedse kroon (100) 69.00 7C.00, Zwitserse frank (100) 83.00-83.50, Italiaanse lire (10,000 57.0058.00, Deense kroon (100) 51.5052.50, Noorse kroon (100) 49.7050.70, Oosten rijkse Schilling (100). 13.771 2 13.87'2, Portugese escudo (100) 11.8512.00, Spaanse peseta (100) grote coupures 5.92' 2 6.07' visershavenbedrijf, die in de na bijheid was, werd door de explo sie tegen de grond gesmakt, maar hep geen letsel op. De ra vage aan boord van de logger is groot. De deuren werden losge slagen. twee patrijspoorten kwa men in de haven terecht. CHAUFFEUR „VERLIEST" TWEE AUTO'S. Een trekker met oplegger ge laden met dump-jeeps heeft don derdagmorgen in de Amster damse binnenstad twee auto's „verloren" zonder dat de chauf feur er iets van bemerkte. De jeeps kwamen uit Soest en moes ten afgeleverd worden bij de K.N.S.M. in Amsterdam. In de Linnaeusstraat kwam de eerste jeep op hel wegdek te recht, zonder dat dit ernstige ge volgen had. Op het moment dat de politie de treiler achterhaal de in de Czaar Peterstraat, stort te de tweede jeep van de wagen, legen de chauffeur is proces verbaal opgemaakt omdat hij zijn lading niet goed had beves tigd. VERMIST ROTTERDAMS JONGETJE TERECHT. Johnny Wilheijns, het Rotter damse jongetje dat sinds woens dagmiddag vermist werd, is te recht.. Een rechercheur trof de vijfjarige knaap gistermiddag om vijf uur aan in een kaaswinkel in de Zwart Janstraat in Rotter dam-Noord een flink eind van zijn huis en kort daarop kon zijn wanhopige moeder ge rust worden gesteld. Wat er met Johnny in de 24 uur vóór zijn opsporing gebeurd is, is nog niet bekend. Recher cheurs zijn al enige tijd bezig om zijn belevenissen te recon strueren. maar het knaapje lacht alleen maar en geeft antwoorden, waaraan men tot dusverre wei nig houvast had. Hij was erg hongerig. Op het hoofdbureau at hij in record-tijd de brood maaltijd van een volwassen po litieman op. De vermissing van de vijfjari ge jongen had na de trieste moord gp Marcel Nivard in Rotterdam begrijpelijk zeer veel ontsteltenis gewekt. In alle avondbladen werd zijn foto geplaatst. Johnny was om streeks drie uur voor het laatst gezien in de omgeving van zijn woning in de Cronjéstraat Hij liep daar vrolijk babbelend naast een ongeveer '27-jarige man. waarvan het signalement sterk overeenkwam met dat van een cafébezcekei die Johnny een (rouw vriendje van de kastelein - in het kroegje had ontmoet en die veel belangstelling voor hem had getoond. De man had hem o.m. een stukje chocolade en wat limonade gegeven en het café verlaten, nadat Johnny de straat weer op was gegaan om met zijn vriendjes te spelen. De andere bezoekers hadden de man Bart genoemd. Uit zijn verhalen 43. „Hé, ho, wat doet ge daar?"Aëtius terug. „Een veiligheids- roept Aëtius woedend en verschriktj maatregel, waarde Aëtius," mom- uit, terwijl hij snel opspringt om Eric het briefje te ontnemen, „hot durft ge mijn „Nee, nee," zegt Eric bedaard, „mijn briefje is het. Ik heb het eerlijk aan Hyacynthus ontfut seld," en vriendelijk, maar daar om niet minder krachtig duwt hij pelt hij dan „Stel U eens voor, dat dit briefje inverkeerde handen kwam, ge kunt nooit wetenDat de één of andere gewetenloze schurk het zal gebruiken om die arme prinses Honoria in zijn macht te krijgen. Zoiets kan toch? Ik weet wel, dat gü nog niet een? aan deze mogelijkheid gedacht hebt, maar zuike boeven zijn er „Ja, ja, natuurlijk," mompelt Aëtius, die r.u begint te vermoe den, dat deze vriendelijk grijnzen de Noorman hem lelijk doorzie!, met neergeslagen ogen. „Als mannen van eer kunnen we dan toch maar beter dit ge vaarlijke bewijsstuk tegen die prin ses vernietigen," vervolgt Eric zij- werk voltooiend. Aëtius schrapt zijn keel. „Zeker, ge hebt gelijk," knikt hij. ,,Ik maakte me dan ook slechts kwaad om Uw grote vrijpostigheid. Dat is U vergeven. Maar" en hier flikkert er even een boosaardig licht in Aëtius ogen „willen wij vrienden blijven koning, haal dan niet meer van deze eigenmachtige streken uit." Eric buigt glimlachend. „Je moest eens weten", denkt hij intus sen, „wat je nog meer voor streek- jes te wachten staan." Ongeveer 300 leerlingen va» het Amsterdamse Vossiusgyninu sium, dat deze week zijn zesde lustrum viert, hebben woensdag een optocht naar het stadhuis gehouden uit protest tegen het ontwerp „Mammoetwet". Aan de Dir. Afd. Onderwijs werd eer peitite aangeboden. was gebleicen dat hij van éénder Zuidhollandse eilanden kwam, maar ook goed bekend was in Groningen. Eerder op de dag had hij op verschillende plaatsen ge probeerd een kamer te huren. De Rotterdamse zeden- en kin derpolitie z ette onmiddellijk na de vermissing een intensief on derzoek in. Alle haven- en spoorwegterreinen in de buurt werden nagezocht, in de Maas- en Rijnhavens werd gedregd. Speciale patrouilles gingen naar het uitgestrekte Botlekgebied. Maar achteraf is gebleken dat de jongen in een geheel ander deel van de stad was, althans in de loop van. donderdag. VERDRONKEN In de Maas onder Biitters- wijck (Noord-Limburg) is woens dag het stoffelijk overschot ge vonden van de 22-jarige chauf feur J. Toekook uit Wellerlooi Hij was zondagavond 16 april op weg naar huis, terugkomend van een bezoek aan een vrien din. Op de terugweg moest hij de Maas oversteken met een roeibootje. Daarbij is hij op on verklaarbare wijze te water ge raakt en verdronken. DODELIJKE ONGEVALLEN Aan boord van het Deense vrachtschip „Nordval" is woens dag een dodelijk ongeval ge beurd. De 46-jarige havenarbei der A. J. van Burk, afkomstig uit Deil (N.-Br.) heeft bij werkzaamheden een val ge maakt in het ruim en is in een gat van zeven meter gevallen. Hij liep een schedelbasisfrac- tuur op en is in de loop van de dag in het ziekenhuis overleden. Enkele uren later is een fiet ser op het Hofplein te Rotter dam door een vrachtauto over reden, waardoor de man vrij wel op slag dood was. De fiet ser reed achter een bromfiets, die plotseling voor een vracht wagen moest remmen, waar door de fietser in botsing kwam met de brommer, ten val kwam en onder de vrachtwagen te recht kwam. De naam van het slachtoffer is niet bekend, aan gezien hij geen papieren op &k had. Woensdagavond is de 27-jaMe koopman F. Bauer, een be»'°' ner van het woonwagenkamp aan de Rotterdamse weg in Delft, om het leven gekomen als gevolg van een verkeerson geluk. Hij botste op de Koepoort- brug in Delft tegen een Pers0" nenauto, die plotseling moest remmen. De heer Bauer viel en kwam onder een vracht*3?611 terecht Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Bij aankomst in het ziekenhuis was de heer Baue. reeds overleden. ZANBAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Gistermorgen omstreeks tien uur is op de niet beveiligde overweg in de Zijdelweg te Uit hoorn een zandauto door ee goederentrein gegrepen. De zandauto (van de in Mens uit Lisse) werd door t ditsellokomotief gegrepen en 60 m meegesleurd. De b?sl1 der van de auto, de 24-jarige gehuwde P- van Steijn uit Lisse. is daarbij om het leven gekomen- Dagelijks passeerde deze ctiau feur. belast met het vervoer van zand naar in uitvoering zijnoe bouwwerken, meermalen de o\ weg in de lijn Uithoorn-Aalsirn die nog slechts voor enig vracni- vervoer wordt gebruikt.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2