Tsjombe nog steeds in arrest EIGEN HAARD I; - :"- Heden staken van het vuren in Laos? Prins Bernhard terug uit Amerika Weero verzicht .EIGEN HAARD' VRIJDAG 28 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5278 Katangese regering bevreesd dat iets ernstigsgebeurd is AMERIKAANSE AARD- SATELIET IN BAAN OM DE AARDE INCIDENT IN MOSKOU ORTERING RADIO de BUCK Btousen Truien Vesten HOOGWATER DAMESTRUIEN VESTEN DE STRAF VOOR CUBAANSE REBELLEN ZON- en MAANSTANDEN en f WEERBERICHT IN WEST-DUITSLAND STORTTE BRUG IN. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidstval Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand ƒ2.— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verontrust over het stilzwij- geit over het lot van Tsjombe teeit de regering van Katanga resident Kasavoeboe en de op perbevelhebber van het leger, t-iteraal Moboetoe telegrafisch verzocht Tsjombe in staat te stellen zeil Elisabetlistad in te lichten over de gebeurtenissen in iwjuilhatstad. Naar verluidt is de Katangese regering bevreesd dat Tsjombe ..iets ernstigs" is overkomen. In Elisabethstad vreest men dat Tsjombe is gearresteerd door Loemoembistische troepen, die wraak willen nemen voor de moord op hun leider. Evenmin wordt het uitgesloten geacht dat e president de gevangene is van vroegere soldaten van de Force IMblique, die na de ongeregeld heden in juli uit Katanga zijn gezet. Tsjombe besloot toen tot Te Cape Canaveral is donder dag een satelliet gelanceerd die oerzien is van een electionische t( lescoop om de gamastraling in de ruimte te bestuderen. De lancering geschiedde met behulp van een „Juno li" raket. Inmiddedls is meegedeeld dat de - a teil iet in een baan om de aar de is gekomen. De nieuwe aardsatelliet de Explorer XF'. beschrijft 'n baan waarvan het hoogste punt 1200, en het laagste punt 480 kilome ter van de aarde verwijderd is. Men verwacht dat de „Explorer XI" drie jaar in zijn baan zal blüven; de werkingsduur der ap paratuur wordt op ongeveer zes maanden geschat. De Amerikaanse geleerden ho pen in de gegevens over de gam mastraling de sleutel te vinden van de elementen waaruit het heelal bestaat. De eerste „Explorer" werd ge lanceerd op 1 februari 1958 en woog toen 13,5 kg. De nieuwe satelliet gelijkt op een 2'4 meter lange telescoop, die om zijn breedte-as draait en elke paar seconden een ander deel van de ruimte verkent. WORDT HET GRNLEGIOEN VREKMDELIN- ON'iBONDEN? De Franse militaire autoritei ten hebben de wervingsbureaus van het vreemdelingenlegioen in Frnakrijk gesloten, zo is donder dag van officiële zijde in Parijs meegedeeld. Zoals bekend heb ben soldaten en officieren van dit keurkorps deelgenomen aan de opstand. „France-Soir" tekent hierbij aan dat het sluiten van de wer vingsbureaus erop duidt dat het vreemdelingenlegioen, of althans een aantal eenheden van dit keurkorps, wellicht ontbonden zal worden De sterkte van dit legioen, dat al 130 jaar bestaat, 's n!et bekend. Volgens onoffi ciële schattingen telt het circa -'0.000 man. Velen zouden Duit ser zijn. Een Rus, aan wie de Engelse ambassade in Moskou politiek asyi had geweigerd, heeft woens dag voor het gebouw een zelf moordpoging gedaan door zich in de keel le snijden. De arts van de ambassade, dr. Altstin, verleende hem eerste hulp. Hij is in een ziekenhuis Moskou opgenomen. m VAN ACKER VOORZITTER VAN BELGISCHE KA.1IKI) De socialistische oud-premier van België A. van Acker is don derdag gekozen tot voorzitter van de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Hij is de op volger van de liberale president, baron De Kronacker. De benoe ming van Van Acker maakt deel uit van het akkoord tussen de christelijke volkspartij en de so cialistische partij over de samen werking in de regering Lefèvre- Spaak. Eerder deze week werd de (Katholieke) voorzitter van de Belgische senaat, P. Struve. her benoemd. Inmiddels wordt verwacht, dat premier Lefèvre dinsdag a.s. do regeringsverklaring in het parle ment zal afleggen, die de basis zal zijn voor het te voeren be leid van de Katholiek-socialisti sche coalitie. de vorming van een strijdmacht, uitsluitend bestaande uit leden van stammen die in Katanga wonen. Het heeft in diplomatieke krin gen verwondering gewekt dat de regering in Leopoidstad niet in staat is de vrijlating van Tsjombe te bewerkstelligen. Dit uiteraard voor zover hij inder daad door zelfstandig optredende soldaten is gevangen genomen. De vice-pi evident van Katan ga, Kibwe. heeft verslaggevers meegedeeld dat het kabinet geen beslissing heelt genomen „omdat het niet precies weet v. at met de president is gebeurd". Kibwe noemde berichten dat vijf vlieg tuigen met militairen met onbe kende bestemming ure Elistt-, bethstad zijn vertrokken, onjuist.j politici in Coquilhatstad is don- Ileo, Bolikango en andere leden van de regering in Leo poidstad zouden er vergeefs bij Tsjombe op hebben aangedron gen van zijn besluit te vertrek ken terug te komen. De Katan gese president zou categorisch hebben geweigerd te onderhan delen met Justin Bomboko, de minister van Buitenlandse Za ken in de regering Ileo. „Ik zal dit affront nooit ver geten. Ik ben een gevangene van deze soldaten". Niettemin bracht Tsjombe op aandringen van Bolikango de nacht door in diens villa. De komst van Ileo en Boli kango naar het verblijf waar Tsjombe werd gevangen gehou den zou de soldaten zo zenuw achtig hebben gemaakt dat zij Tsjombe beledigden en uitschol den. D? conferentie van Kongolese (Advertentie) FM MEE5TE SERVJCg Tel Noordstraat 8-1-88 257S Terneuzen Waarnemers menen dat de Ka tangese legering op dit moment weinig kan doen. Zij heeft niet genoeg troepen voor optreden tegen de regering in Leopoid stad. Zelfs als d'.t wel het geval was zouden de Verenigde Naties tussenbeide komen om een bur geroorlog te voorkomen. Naar schatting 700 Afrikanen en enkele Europeanen verzamel den zich donderdagmiddag in het centrum var, Elisabethstad, in de hoop een glimp van president Tsjombe op te vangen. Hun werd door een luidsprekerwagén meegedeeld dat het „zinloos" was te wachten, omdat Tsjombe donderdag niet terug werd ver wacht". Het Kongolese persbui eau gaf donderdag bijzonderheden over de arrestatie van Tsjombe. Hij zou bij aankomst op het vlieg veld uit zijn auto zijn gehaaid en gemolesteerd. Even later von den premier Ileo en vice-premier Bolikango Tsjombe, gezeten -ijl een oude fauteuil en bewaakt door sol dat én-' met machinege weren. De Katangese minister van Buitenlandse Zaken Kimba en leden van Tsjombes staf za ten op kisten of op de grond in hetzelfde vertrek. De soldaten zouden hebben ge zegd dat niemand Coquilhatstad mocht verlaten voordat de con ferentie van Kongolese politici concrete resultaten heeft be reikt. derdag voortgezet. Tsjombe was niet aanwezig. Een woordvoerder van de rege ring in Leopoidstad heeft ver klaard dat Tsjombe nooit for meel is gearresteerd, maar door het spontaan optredende volk is gevangen genomen. Men neemt aan clat hij zich nog steeds bij liet vliegveld bevindt. Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft gezegd dat het in Elisabethstad, de hoofd stad van Katanga, rustig is. Zie onze speciale étalage. SPORTHANDEL Noordstraat 76 - Terneuzen ARKESTATIES JN FRANKRIJK Van welingelichte zijde te Parijs is donderdagochtend ver nomen dat in vijf dagen tijds verscheidene honderden men sen in hechtenis zijn genomen die uiterst rechtse denkbeelden hebben. De politie heeft huiszoeking verricht bij actieve aanhangers van „Frans Algerië" maar zij heeft tot dusver geen vooraan staande persoon in deze kringen in hechtenis genomen. Alleen in Parijs en naaste om geving zijn 120 mensen in ar rest. Zij zijn ondergebracht in een voormalig ziekenhuis in het centrum van de stad. SCHORSING VIJFDAAGSE BESLUITEN WERKWEEK. Besluiten van de gemeenten Geldrop, Hazerswoude, Hinde- loopen, Molenaarsgraaf, Schijn- del en Zevenbergen met betrek king tot de invoering van ar beidstijdverkorting en invoering van de vijfdaagse werkweek zijn door de Kroon geschorst tot 1 september 1961. De (rechtse) regering in Laos heeft de (linkse) Pathet I<ao via radio-Vientiane opgeroepen het vuren van heden af te staker.. De zender herhaalde de oproep zonder onderbreking in liet Lao- tiaans, Vietnamees. Frar.s en En gels. Het staken van het Vuren zou op het middaguur moeten in gaan. Om 7 uur gisterochtend is Prins Bernhard. die bijna 3 weken in Mexico, de V S. en Canada heeft doorgebracht, uit New York op Schiphol teruggekeerd. Hij maak te de reis in het DC-8 lijntóestel van de K.L.M., samen met zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaf, en het hoofd van de veiligheidsdienst van het kenink- Iijk huif», de heer C. Sesink. Reeds was de Frins de vlieg tuigtrap afgedaald, toen een gro te hofauto snel het platform op draaide. Haastig stapte de Ko- nnigin uit en snelde haar gemaal tegemoet. Ec volgde een hartelij ke omhelzing temidden van een legertje persfotograten en jour nalisten. Terwijl de Prins nog enkele handen schudde van leden van de hofhouding, ont waarde hij plotseling prof P. Lieftinck, ex-minister van Fi nanciën en tegenwoordig gedele geerde voor Nederland bij de Wereldbank, die in hetzelfde toe stel uit New York was gekomen. Hij stapte onmiddellijk naar hem toe en nam vriendelijk afscheid van hem. Ook onze Landsvrou we greep deze onverwachte ge legenheid aan om onze vroegere mniister nog even de hand te reiken. Terwijl de directeur van de luchthaven, mr. J. C. H. A. van Stapele, de Koningin naar de ontvangskamer begeleidde, waar hij haar een half uur gezelschap hield, wandelde de Prins naar de directiekamer van de luchthaven en nam daar aan het einde van een lange tafel voor een aantal microfoons plaats om pers, radio en T V. te woord te staan. Het onderhoud had, dank zij vele kwinkslagen van de Prins, een zeer geanimeerd karakter. Hij beantwoordde alle vragen, ook die van een Mexicaanse verslag gever die hij in het Spaans mee deelde. dat Prinses Irene deze zomer als gast van de Mexicaan se president Adolfo Lopez Ma- teos een bezoek van enige weken aan Mexico zal brengen Daarna vertaalde hij dit desgevraagd zeer beminnelijk voor de Neder landse verslaggevers. In Mexico had Prins Bernhard behalve met de president en en kele ministers ook vooraanstaan de figuren uit het bedrijfsleven gesproken en wel over plannen voor de uitvoering van zakelijke projecten. „Er is een goede mo gelijkheid, aldus de Prins, „dat wij met andere West-Europesc landen enkele van die projecten, waarover ik nog niet in details kan treden, kunnen entameren. Ik heb in dit verband ook ge sproken met de Duitse bankier Abs. Mexico voelt er veel voor met Nederland projecten op touw te zetten met gemeenschap pelijk kapitaal. Ook is er een mogelijkheid van Mexicaanse deelneming aan onze jaarbeurs." Financiering van enkele projec ten zo voegde hij er nog aan toe, zou overigens mogelij]; ook bin nen het kader van de zes E.E.G.- ianden of zelfs in breder verband kunnen geschieden. Cver zijn onderhoud met de Amerikaanse president zei de Frins: „Hij is een bijzonder rus tig en sympathiek man, scherp met zijn vragen en bijzonder good op de hoogte van alle Ne derlandse belangen." Hij kende de president reeds van vroeger, want enkele jaren geleden had hij hem op een lunch in de se naat en ook een keer op een di ner in het Nederlandse ambas sadegebouw ontmoet. In Californië had de Prins een nieuwe Amerikaanse straaltrai- ner, T-38 beproefd. Hij bereikte een snelheid van mach l'n, dus anderhalf maal de geluidssnel heid. maar dit betekende voor hem geen persoonlijk record, want reeds eerder heeft de Prins in een andere machine met een snelheid van ruim mach 2 ge vlogen. Bij een bezoek aan de George Air Force basis in Cali- tornië had hij een eskader S 104 straaljagers in aktie gezien. Voor zover de Prins wist. maar dat was niet officieel, zei hij, is hel vrij zeker dat binnenkort on derhandelingen zullen beginnen over de landingsrechten, die de K.L.M. in Los Angeles vraagt. „Onze kansen zijn. geloof ik, niet slecht", meende de Prins. Van het bezoek van Soekarno aan de V. S. had hij weinig bemerkt. „Ik heb hem niet ontmoet", zei hij lachend. In de Cubaanse kwestie staat iedereen achter president Ken nedy. „Iedereen vindt het jam mer dat de invasie mislukt is". „Nog meer vragen, heren?" in formeerde de Prins en keek met belangstelling de lange tafel af. „Mijn vrouw zit op mij te wach ten en om 12 uur heb ik reeds een vergadering van de K.L.M. in Den Haag." Er waren geen vragen meer. „Dan dank ik U allen zeer, dat U op dit vroege uur voor mij naar Schiphol hebt willen komen", besloot de Prins, die als gevolg van het tijdsver schil tussen Amerika en Europa slechts een koite en vrijwel sla peloze nacht in het vliegtuig had doorgebracht. De V. S. hebben woensdag avond bij de Sowjet-regering ge protesteerd tegen gebrek aan sa menwerking van de zijde der Pathet Lao bij het ten uitvoer leggers van een staken van het vuren in Laos, zo is donderdag op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verno men. De Amerikaanse regering wees voorts met nadruk de eis van Peking at' dat de V. S. ais voor waarde voor ean staken van het vuren nun militaire personeel uit Laos terugtrekken en ophou den de regering van Vientiane te helpen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Russische ambassadeur in Washington, Mensjikof, woensdagavond Iaat op het ministerie is ontboden, waar cU waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, Chester Bowles, tegenover hem de be zorgdheid en teleurstelling der Verenigde Staten kenbaar maak te over de vertraging in de uit voering van het bestand in Laos. Donderdag, heeft president Kennedy op het Witte Huis een onderhoud gehad met de leiders van de republikeinse en demo cratische partijen, om hen op de hoogte te stellen van de situa tie in Laos. Dc woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken deelde verder nog mede, dat de door de communisten gesteunde WAT MEER OPKLARINGEN. Boven de Noordzee bevond zich vlak vóór onze kust de kern van een opvullende depressie. Deze veroorzaakte in ons land, vooral in de noordelijke provin cies, vrij veel r.ewolking, terwijl regengebieden ervan met een on regelmatige structuur ook ons land overtrokken. Hierbij viel vooral veel regen in de oostelijke provincies. In Leeuwarden werd VRIJDAG 28 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.20 0.55 1.35 1.45 in de avond 22 mm, in Ramspol 12, in Twente 11 mm afgetapt. In plaatsen langs de kust daaren tegen viel geen regen. Eerder genoemde depressie ver andert weinig van plaats en vult geleidelijk verder op, waardoor de invloed op het weer bij ons geleidelijk kleiner wordt. Een nieuwe depressie dringt over de Golf van Biscaje naar Frankrijk op. Wij komen daardoor tijdelijk in een overgangsgebied met re- iatief hogere luchtdruk terecht. Bijgevolg worden voor vandaag meer opklaringen verwacht, zij het ook dat voornamelijk in het binnenland weer opnieuw enkele buien tot ontwikkeling kunnen opstandelingen nieuwe aanval- den hebben ingezet, doch dat de Russische wapenleveranties per vliegtuig de laatste twee dagen iets zijn afgenomen. Er zijn nog geen tekenen, die erop wijzen dat eet- staken van het vuren in' Laos op korte ter mijn een feit zal zijn. Integen deel, cse strijd woedt onvermin derd voort, terwijl nog steeds Russisch oorlogsmateriaal in de Vlakte der Kruiken wordt afge worpen er een luchtbrug tot stand is gebracht tuisen de basis Clark Field oy de Fhilippijnen cn hef vliegveld van Wattay, dicht bij Vientiane. Een recente foto van H. M. Konin gin Juliana, die a.s. zondag haar 52e verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot.l Advertentie, i Crote keuze. Lage prijzen. SrORTHANLEL NOORDSTRAAT 76 Premier Fidel Castro van Cuba heeft donderdag ver klaard. dat op dit ogenblik de dood niet de straf moet zijn voor degenen die deelgenomen hebben aan de landingsacties op Cuba. De doodstraf is vol gens Castro eenvoudig een mid del orn de revolutie te verdedi gen en niet een kwestie van be ginselen. Als men alle invallers zou doodschieten, zoals het volk wenst, zou men „de grote over winning van het volk" afbreuk doen. Premier Castro, die onver wacht verscheen tijdens een televisie-uitzending in Havanna waarbij gevangenen langs de camera's trokken, zei echter, dat „misdadigers" uit de tijd van ex-president Batista niet ge spaard zouden worden,. Een van de gevangenen had gevraagd of de gevangenen de kans zouden krijgen zij aan zij met de regeringstroepen tegen de invallers te strijden. Toert Castro leden van de militie vroeg wat voor straf de gevan genen verdienden, schreeuwden deze„Tegen de muur". Hierop zei de premier wat hij dacht van de doodstraf op dit ogen blik voor gevangengenomen in vallers. Donderdag zijn nieuwe gevan gennemingen bekendgemaakt. Hierdoor steeg het totaal aan tal gevangengenomen invallers tot 1100. Van de laatste groep gevangenen zou een zekere San Roman deel uitmaken. Hij wordt in het regeringsblad Zeven Amerikaanse vraent- Revolucion" de „leider van d vliegtuigen van het type C-130 I invasie" genoemd, die elk ongeveer 15 ton materiaal j premier Castro zei tot de ge- kunnen vervoeren, zijn woens- vangenen bij de televisie-uitzen- óagavond in Wattay aangeko- ding, dat wanneer de eerste men. In een militair communi- j „Yankee-parachutist" landt, de wereld dan zal zien wat helden moed is. De gevangenen schreeuwden: „Wij zullen vechten" toen dr. Castro hun vroeg: „Wat zal uw houding zijn als Cuba door de Verenigde Staten wordt aange vallen?" De gevangenen verklaarden, dat de vliegtuigen die gebruikt waren voor de luchtaanvallen op Havanna op 15 april, toestel len waren van „het democrati sche revolutionaire front" (de beweging van Cubaanse ballin gen), die beschilderd waren met. de kentekenen van de Cubaan se luchtmacht. (Het hoofdkwar tier van de opstandelingen in de Verenigde Staten heeft ge zegd. dat de bommenwerpers toestellen waren van de Cu baanse luchtmacht, bestuurd door gedeserteerde officieren.) n.m. 12.45 kornet 1.20 2.00 2,10 Apr. 28 29 30 op 5.17 5.15 5.13 ZON onder MAAN op onder 19.59 20.00 20.02 17.17 18.28 19.40 4.42 5.06 qué, dat door autoriteiten in Vientiane werd uitgegeven, werd o.m. gezegd dat in het noorden van Laos vijfhonderd man van de Fathet-Lao en vijftienhon derd Vfetnamezen de plaats Moeong Sai aanvielen en dat in de omgeving van Phoekoene de strijd onverminderd voortduur de. Het vijandelijke offensief in de lichting van Thathom, in de centrale sector, werd voortgezet en dat de gevechten in het ge bied van Kham Moeane en Iv- haxay voortduurden. Het communiqué vervo'gt dat het geregelde leger in dc- sector van Vang Vieng blijft om ukken cn blijft pogen de achterhoede van de vijand ef te snijden Waarnemers blijven pessimis tisch voor wat betreft de moge lijkheid om tot een snel staken van het vuren te komen, tenge volge van het verlangen van kapitein Kong Lae, de Palhet- Lao en prins Soevanna Phoema, dat de onderhandelingen, over de wapenstilstand in Xicng Koe- ang, de hoofdstad van de tegen regering in dc vlakte der Pru:- ken, zullen worden gehouden. Men blijft echter hopen dat inleidende besprekingen tussen de twee partijen in de buurt van Loeang Prabang. tijdens de be grafenis van koning Sisavang Vong, kunnen worden gehouden. In de oproep verklaart de re gering van Laos zich bereid elke leider of vertegenwoordiger van de tegenpartij té ontvangen om di praktische modaliteiten voor de uitvoering \an het bestand vast te stellen. Zulks mag ech ter het staken van het vuren niet belemmeren of vertragen, medegedeeld door het K.N.M.I. tej aldus de oproep. Vóór de oproep verklaarde De Bilt. geldig tot hedenavond. Nog wisselvallig Af en toe zonneschijn maar ook hier en daar een bui Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuidwest en zuidoost. Iets hogere middagtemperaturen dan 5.32 gisteren. generaal Phoemi Nosavan, dat de regeringstroepen opdracht hebben gekregen een strikt de fense houding aan te nemen. Zij wachten slechts op de instem ming der tegenpartij om het vuren onmiddellijk te staken. Een deel van de autoburg over de Eahn tussen Keulen er. Frank fort is donderdagmorgen inge stort- Een. aantal Duitse en Ita liaanse arbeiders werd mee de diepte ingesleurd. Men heeft twee lijken, die onder brokken beton bedolven waren, kunnen bergen. 9 arbeiders zijn gewond, 3 worden er nog vermist. Later werd gemeld dat elf per sonen zijn gewond. Een arbeider wordt nog vermist en men denkt dat hij onder het puin bedolven is. Volgens de definitieve cijfers zijn drie Duitsers om het leven gekomen cn tien personen, onder wie drie Italianen, gewond. En kele van hen hebben zware ver wondingen opgelopen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1