De Gaulle behoudt speciale bevoegdheden De Belgische pers over de nieuwe regering Tjombe, de gearresteerd president van Katanga en weer vrij Belgisch Vorstenpaar naar Duitsland Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT De mislukte opstand in Algerije Prins Bernhard bij president Kennedy fcaktvolle twee-takt rijders Esso 2-T motor oil Nieuwe Belgische regering gezond lekker Fran&erieg bij abenaemeoés Tteraeursa Dneeteur-Hoofaredacfeur I- van Se SandB Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 88150 DE Abonnementsprijs: ƒ6,— per maand ƒ2,—; per week 4S ct. kwartaal; per Losse nrs 9 ct DONDERDAG 27 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5277 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P, ,1. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, Maurice Challe, ex-generaal van de Franse luchtmacht, is woensdag als gevangene van de Franse regering in Parijs aange komen. Hij zal beschuldigd wor den van hoogverraad en ge wapende rebellie, misdrijven waarvoor de doodstraf gegeven kan worden. Challe was de eerste van de vier rebellerende generaals, die verklaarden dat Algiers en nog enkele Algerijnse gebieden niet meer onder het gezag van Parijs Vielen. Er zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen de drie andere, Raoul, een Frans opperbevelheb ber in Algerië, Edmond Jouhaud en André Zeiler. De autoriteiten in de Algerijnse havens hebben opdracht gekregen deze mannen aan te houden als zij zouden pro beren aan boord van een schip te komen dat naar het buitenland gaat. Ook de vliegvelden zijn ge. waarsehuwd. Het Franse kabinet is woens dag onder voorzitterschap van De Gaulle bijeen geweest. Het wil de onschuldigen streng straf fen en de overige samenzweer ders in het moederland, die zich nog steeds schuil houden door het voortijdig mislukken van het komplot, uitroeien". Het kabinet besloot dat De Gaulle in het bezit moet blijven van de buitengewone bevoegd heden die hij zondag op consti tutionele wijze verkregen heeft. Opluchting Het nieuws van de ineenstor ting is dooi' het Franse publiek met grote opluchting ontvangen. De meeste Franse bladen spre- ken van een „bevredigende over winning" van De Gaulle. Een paar bladen geven nog in voor zichtige woorden van hun sym pathie voor de rebellen blijk. Zij leggen de nadruk op hun „on juist gericht patriottisme". De onafhankelijke „Le Monde" dringt aan op een revisie op lange termijn van het regerings apparaat, „opdat het eindelijk de samenhang en doeltreffendheid zal krijgen die het nog nooit ge had heeft". Het vraagt ook om ..wederopbouw van het leger" en tenslotte dringt het aan op een hervorming van de peis, „die nu eens eindelijk moet beseffen dat zij haar taak ook ontrouw wordt als zij meent dat het belang van de polemiek elke verdraaiing van woorden rechtvaardigt en de ver groting van de oplage altijd op weegt tegen oen verlaging van het morele niveau". Het linkse satirische blad „Canard Enchaine" wijst erop dat een grote krant het nieuws van de opstand gebracht heeft onder de vette kop: „Het leger heeft de macht overgenomen", dit terwijl in feite hoogstens en kele regimenten en een handvol „verpolitiekte" officieren een greep naar de macht hadden ge daan en slechts de voornaamste regeringsgebouwen en het radio- slation van Algiers hadden bezet, aldus dit blad. De neiging om de opstandige junta te identificeren met het hele Franse leger in Algerië heeft geleid tot misvattingen omtrent het karakter van de opstand. -Het leger schiet niet op het leger" Het is nu wel duidelijk gewor den, dat de meeste soldaten en officieren in Algerië niet veel moesten hebben van de opstan dige parachutisten, voor een groot deel Duitsers. De marine was in haar geheel tegen, de dienstplichtigen voor verreweg het grootste deel. In de afgelopen 2 a drie jaar is er onder de Franse troepen in Algerië naarstig propaganda ge maakt met de slagzin: „Het leger schiet niet op het leger". De uitwerking hiervan plus het element van verrassing, dat in de c-oup besloten lag, maakten vele regeringsgetrouwe eenheden on zeker. Maar toen de eerste schrik voorbij was, gaven offi cieren en manschappen in geheel Algerië onmiskenbaar blijk van hun trouw aan De Gaulle. De dienstplichtigen, die het grootste deel van het leger in Algerië vormen, zouden een beslissende rol gespeeld hebben. „Paris Presse" schrijft dat de 200.000 dienstplichtigen in Alge rië de opstand hebben laten mis. Hikken. Zij riepen „lang leve De Gaulle" als er opstandige para chutisten opdaagden, zjL weiger den hun vrachtauto's van brand stof te voorzien en zij klaagden er bij hun officieren over dat zij meegesleept werden in een ver raderlijke onderneming, aldus „Paris-Presse". De dienstplichtigen zouden het werk van de rebellen gesabo teerd hebben. Zo zouden zij vol gens ..Paris-Presse" zand in de benzine van de rebellen gegooid hebben, ondeugdelijke smeerolie geleverd hebben en beweerd heb ben dat zij de onderdelen waar om de rebellen vroegen, niet meer hadden. Arrestaties in Algiers In Algiers zijn woensdagmor gen vele arrestaties verricht. Elke ambtenaar moest vóór hij woensdag in Algiers aan het werk ging, zijn optreden tijdens de rebellie rechtvaardigen. Radio-Algiers verzocht de be volking herhaaldelijk alle wapens vóór gisteravond in te leveren bij de politiebureaus. In het centrum van de stad ontplofte woensdag morgen nog een bom. Er zijn geen hlachtoffers gevallen. Er is ook geen schade aangericht. De situatie in Algerië De officiële woordvoerder der Franse regering in Algerië. Coup de Frejac, die zich tijdens de op stand aan arrestatie wist te ont trekken door onder te duiken, heeft zijn werkzaamheden woens dag weer aanvaard en even later in een radio-uitzending bekend gemaakt, dat het burgerlijk ge zag in geheel Algerië weer nor maal functioneert. Zowel de mo hammedaanse als de Europese plaatselijke prefecten hebben hun werkzaamheden, die zij tijdelijk verhinderd waren te vervullen", weer aanvaard, aldus de woord voerder. Men meent dat de voortvluch tige ex-generaals Zeiler, Jou haud en Salan na de ineenstor ting van de opstand uiteen zijn gegaan en ieder afzonderlijk een goed heenkomen trachten te zoe ken. Er is tot dusver niets meer over hen gehoord. Bij de gevechten, die zich in de afgelopen nacht in de hoofdstad hebben voorgedaan, voornamelijk in de buurt van hotel Aletti, een der meest luxe hotels in de stad, werden tien personen gewond. De prefect van politie van Al giers heeft voor vandaag, aan alle dagbladen een verschijnings verbod opgelegd. Uit Parijs is nog gemeld, dat kolonel De Boissieu, die dinsdag met een brief van ex-generaal Challe voor president De Gaulle in Frankrijk was aangekomen, is gearresteerd. In Parijs werd van welinge lichte zijde vernomen, dat gene raal Gouraud in Parijs is aange komen en in arrest is gesteld. Hij zou hebben verklaard zich bij de rebellen te hebben aange sloten „om ernstige incidenten te voorkomen". De beide andere generaals, die naar Parijs zijn overgebracht, zijn generaal Pierre Bigot, de vorige commandant van de luchtmacht in Algerië, en generaal André Petit. Beiden waren door presi dent De Gauile van hun post ontheven. Challe in staat van beschuldiging gesteld Ex-generaa] Challe is woens dagavond officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij wordt ervan beschuldigd zonder wet tige grond het gezag in handen te hebben genomen en een ge wapende opstand te hebben ge organiseerd, misdaden waarop het wetboek van strafrecht de doodstraf stelt. De beschuldiging werd hem voorgelezen door de vice-deken van de rechters van instructie van het departement Seine, Hen ri Theret. Tijdens, de voorlezing hield Challe, die in burger gekleed was. de ogen gesloten. De Frans-Algerijse besprekingen Tajeb Boelahrocü, de vertegen woordiger der „voorlopige Alge rijnse regering" in Rome, die kortgeleden een nieuwe „geheime missie" naar Zwitserland heeft volbracht, heeft woensdagmiddag telefonisch verslag uitgebracht aande leiders van het Algerijnse bevrijdingsfront. Men acht hei niet uitgesloten, dat hij een nieuwe missie naar Zwitserland zal ondernemen. In Algerijnse kringen verklaart men „meer dan ooit" tot onder handelingen bereid te zijn". Men meent, dat de liquidatie van de jongste opstand ertoe zal bijdra gen om een van de obstakels op de weg naar een oplossing door onderhandelingen, op te ruimen. Prinses Irene naar Engeland H. K. H.Prinses Irene zal als vertegenwoordigster van H. M. de Koningin en Z. X. H. de Prins der Nederlanden de huwelijksplech tigheid van de Hertog van Kent en mejuffrouw Katherine Wors- ley in de kathedraal van York op donderdag 8 juni a.s. bijwonen. Z. K. H. Prins Bernhard heeft dinsdag een bezoek gebracht aan president Kennedy en een onder houd van drie kwartier met hem gehad. (Adv.) gebruiken Zeifmengend Beperkt sl jtage tot minimur» Voorkomt iagercorrosie t Ideaal voo aile typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van J/4 en 1 liter Het klaargemaakte produkt var. ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET 'ESSO BENT U BETER UIT! Duitse familie bij Holten verongelukt Op de Rijksweg tussen Mar- kelo en Holten is woensdagmid dag een uit Bremen afkomstige auto tegen een boom gereden, na een aanrijding met een ree, dat de weg overstak. Daarbij is de moeder van de bestuurder, mevr. Inger, om het leven gekomen. Haar zoon. J. L. Inger, werd ernstig gewond. Zijn vader. F. G. Inger. werd licht gewond. Pc politieke tegenstanders Paul Henri Spaak (links) en Theo Le- fèvre verenigd in een kabinet, een coalitie tussen Katholieken en socialisten „De nieuwe regering Lefèvre- Spaak is met nogal gemengde gevoelens ontvangen", schreef woensdag het (Vlaamse) orgaan van de christelijke volkspartij, „De Nieuwe Gids", over het dins dag aangekondigde Belgische kabinet. „Door de beslistheid waarmee het zijn taak zal aan pakken en door de innigheid van de samenwerking tussen de mi nisters van verschillende strek king, zal het het vertrouwen van de brede lagen van de bevolking moeten winnen. Wij hopen vurig dat dit zal gebeuren". Het Brusselse Franstalige blad „La Libre Belgique", dat van het begin af zich tegen de vorming van een coalitie met de socialis ten heeft verzet, meent dat in tegenstelling tot de verklaring van premier Lefèvre de moeilijk heden niet zijn opgelost, maar tijdelijk terzijde zijn geschoven Het blad verwacht moeilijkheden als gevolg van de onduidelijk heden van sommige programma, punten en verwikkelingen in ver band met de bevoegdheden van de leden van het kabinet. „Met nieuwsgierigheid" ziet het blad uit naar de in het parlement af te leggen regeringsverklaring. Het socialistische blad „Le Peuple" betoogt, dat „de aan wezigheid van socialistische mi nisters in de regering op straffe van ontgoocheling van de arbei dersstand" leidt tot wijziging van het uitzicht van ons „achterlijk, kapitalistisch land". „Indien de eerste minister er voor zorgt geen panden te geven aan de reactionairen is liet mogelijk, dat de onderneming slaagt. Daartoe dient een nieuwe, stoutmoedige en doeltreffende stijl te worden gevonden". Het Vlaamse dagblad „De Stan daard", dat heeft uitgerekend dat de 20 nieuwe ministers samen 1032 jaren tellen en dus gemid deld een leeftijd hebben van 51 jaar en 2 maanden, meent dat geen van de twee regeringspart ners in één van de sectoren van de regeringsactiviteit een over wicht heeft. Het blad vraagt zich af in verband met de hechtheid van de regeringsploeg in welke mate men het eens is geworden over de verdeling der bevoegd heden tussen de verschillende ministers. „De Gazet van Antwerpen" meent, dat de nieuwe regering niet werkelijk „sterk" is en dat de structuur ervan evenmin ge lukkig is. Lefèvre is er echter in geslaagd een jonge regering, hoofdzakelijk uit figuren van de na-oorlogsc generatie samen te stellen. „Ofschoon deze regerings ploeg niet als ideaal kan worden beschouwd houdt hij. wat de samenstelling en het program betreft, toch meer beloften in dan de regering-Eyskens". Het C.V. P.-blad „Het Volk" onthoudt zich van een oordeel, totdat het blad het program van de nieuwe regering kent. President Ts.jombe van Katan ga, die dinsdag de rondetafel conferentie van Kongolese lei ders i.i Coquilhatstad verliet wegens onenigheid met presi dent Kasavoeboe van de centrale regering, is woensdag vóór zijn vertrek naar Elisabsthstad op het vliegveld van Coquilhatstad door soldaten van het nationale Kongolese leger gearresteerd. De premier van de centrale regering, Ileo, begaf zich na het vernemen van het nieuws naar het vliegveld om te trachten Tsjombe's vrijlating te bewer ken. In geheel Katanga is in ver band met de arrestatie de bur- geriijke en militaire alarmtoc- stand afgekondigd. Behalve Tsjombe is ook zijn minister van Buitenlandse Za ken, Kimba, door de Kongolese militairen gearresteerd. Kimba zou aan boord van hetzelfde toe stel naar Elisabethstad terugke ren. Europese en Kongolese leden van Tsjombe's gezelschap wer- i i eveneens in hechtenis geno men. tsjombe had dinsdag op de conferentie der Kongolese poli tieke leiders drie eisen gesteld: Verwerping van de tussen Kasa voeboe en de Ver. Naties geslo ten overeenkomst inzake de re solutie van de Veiligheidsraad waarin de V. N.-troepen in Kon go werden gemachtigd zo nodig geweld te gebruiken om een bur geroorlog te voorkomen; een pro test bij de V. N. tegen aanvallen van Ethiopische V. N.-troepen in Kaballo; alleen degenen die aan de eerste bijeenkomst van Kon golese leiders in Tananarive hadden deelgenomen zouden de huidige conferentie mogen bij- wonenl Tsjombe heeft vaak moeilijk heden met de V. N. gehad wegens de activiteit der V. N.-troepen in Katanga, waartegen hij z,ich bij verscheidene gelegenheden heeft verzet. De president van Katanga had woensdag vóór zijn arrestatie op een persconferentie verklaard dat hij vertrok omdat de confe rentie van politieke leiders niets positiefs opleverde. Een Kongo lese minister in Leopoldstad had daarvoor opgemerkt dat men niet zou toestaan dat Tsjombe de besprekingen in Coquilhat stad evenzeer zou beheersen als die in Tananarive. Tsjombe verklaarde op zijn persconferentie verder dat „an dere leiders" er alleen op uit waren het in Tananarive bereik te weer te vernietigen. Hij zou zich houden aan het besluit van Tananarive om een Kongolese statenbond te vormen. De ande ren zouden thans echter een an dere mening zijn toegedaan. Hij beschuldigde de andere politici ervan de economische moeilijk heden te negeren en persoonlijke doelen na te streven. „Zij zijn jaloers op wat Katanga sedert zijn afscheiding van het voor malige Belgische Kongo heeft bereikt", aldus Tsjombe, volgens wie de massa achter hem staat. De Katangaanse radio-omroep heeft bekend gemaakt dat pre sident Tsjombe hedenochtend weer op vrije voeten zal worden gesteld. Buiten Tsjombe, die de laatste tijd de teugels van het bewind in Katanga steeds meer persoonlijk in handen heeft genomen, zijn er nog slechts twee andere perso nen van het eerste plan in Katan ga, n.l. de minister van Binnen landse Zaken Moenongo en de minister van Financiën Kibwe. Kibwe, die ook vice-president is, is de oficiële plaatsvervanger van Tsjombe, wanneer deze bui ten Katanga verblijft. Men be twijfelt echter of zijn populariteit in Katanga even groot is als die van Moenongo. Laatstgenoemde, die als minister van Binnenland se Zaken het toezicht heeft op de politie en invloed heeft op het leger, is ook een veel dynami scher persoonlijkheid dan Kibwe. De permanente Katangaanse vertegenwoordiger in Brussel heeft woensdagavond in een voor de pers bestemde verklaring ge zegd dat de arrestatie van presi dent Tsjombe een „lafhartige en volstrekt ontoelaatbare hande ling is, die alle vooruitzichten voor betere betrekkingen tussen de verschillende Kongolese ge meenschappen op onherstelbare wijze kan bederven". TSJOMBE WEEK VRIJ. De vrijlating van president Tsjombe is bewerkstelligd door twee leden van de centrale Kon golese regering, namelijk de mi nister van Buitenlandse Zaken Bomboko en de vice-president Bolikango. Bezoek aan Belgische garnizoenen In de Belgische garnizoenen in West-Duitsland is men zich druk aan het voorbereiden op het be zoek van koning Boudewijn en zijn gemalin van vrijdag en za terdag aanstaande. De Belgische soldaten en hun gezinsleden zijn huizen en kazernes, uniformen en muziekinstrumenten aan het oppoetsen en in de scholen wor den versieringen aangebracht. Het koninklijk paar wordt vrij dagochtend tegen tien uur met een hefschroefvliegtuig op het exercitieterrein van de kazerne Hitfeld bij Aken verwacht. Daar (Adv.) zullen Belgische en Duitse mili tairen vooraanstaande Duitse persoonlijkheden koning Boude wijn en koningin Fabiola begroe ten. Een bataljon artillerie en een muziekkorps zullen een mi litair saluut brengen. Daarna gaat koning Boudewijn zon der de koningin per vliegtuig verder naar Vogelsang in de Eifel om getuige te zijn van ma noeuvres der Belgische troepen, waaraan ook Duitse en Ameri kaanse NAVO-eenheden deel nemen. Des vrijdagsavonds dineren koning en koningin ten huize van luitenant-generaal Crahay, de opperbevelhebber van de Bel gische strijdkrachten in Duits land. Ook de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, de premier van Noordrijn-Westfa- len dr. Meyers en de burgemees ter van Keulen, Burauen, wor den daar verwacht. Koningin Fabiola brengt in de loop van vrijdag bezoeken aan drie garnizoenen met scholen, consultatiebureaus, ziekenhuizen en dergelijke. Des zaterdags zal koning Bou dewijn in Keulen besprekingen hebben met hoge militairen en daarna met de koningin bij sportmanifestaties van de troe pen aanwezig zijn. Ook een be zoek aan Bonn staat op het pro gramma. Vroeg in de namiddag van zaterdag wordt het bezoek beëindigd. WESTELIJKE WIND. De kern van een diepe, gecon centreerde depressie boven het Engelse Kanaal, verplaatste zich al opvullend in noordoostelijke richting en lag in de avond voor onze kust. Een front van deze depressie trok in de loop van de dag met vëel bewolking waaruit wat lichte regen is gevallen, over ons land naar het noorden. DONDERDAG 27 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.36 12.04 Terneuzen 0.11 12.3 Hansweert 0.51 1.19 Walsoorden 1.01 1.29 ZON MAAN op onder op onder Apr. 27 5.19 19.57 16.09 4.19 28 5.17 19.59 17.17 4.42 29 5.15 20.00 18.28 5.06 30 5; 13 20.02 19.40 5.32 Voor het front uit handhaafde zich vooral boven Zuid-Scandina- vië een oostelijke stroming. Het werd daar mooi lenteweer waar bij het kwik in Zweden plaatse lijk tot 22 graden steeg. Aan de iuidflank van de de pressie staat daarentegen een vrij krachtige westelijke stro ming, die zich geleidelijk ook over ons land uitbreidt. Dit hangt mede samen met het na derbij komen van een rug van hoge luchtdruk. In de lucht die met de weste lijke stroming wordt aangevoerd ontwikkelen zich stapelwolken, die nu en dan het buienstadium kunnen bereiken. Vooral aan de kust worden echter flinke zon nige perioden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Middagtemperaturen van 13 tot ,-16 graden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1