zonnige RANG Subandrio over Westelijk Nieuw-Guinea Sierra Leone wordt onafhankelijk Zijn bejaarden te benijden Eric de Noorman De ring van Honoria Bijzonderheden over eerste bemande ruimtevaart Pagina l5 beschuit is licht en toch zo vol energie. Woensdag 26 april 1961 DE VRIJE ZEEUW Indonesië zal geen bezwaar hebben tegen een V. N.- beheer over Nieuw-Guinea voor een paar jaar De minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Suban drio, heeft maandag op een persconferentie in Washington gezegd dat zijn land geen beneer over Westelijk. Nieuw-Guinea zal aanvaarden, maar er geen bezwaar tegen heeft dat het ge bied een of twee jaar onder be heer van de V. N. komt vóór de overdracht van het gezag. Subandrio zei dat na net ge sprek van president Soekarno met Kennedy besloten is, dat hij (Subandrio) een of twee dagen in Washington zal blijven om met minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk de mogelijk heid van oplossing van het ge schil om Westelijk Nieuw- Guinea te onderzoeken. Op een desbetreffende vraag antwoordde de Indonesische mi nister dat Kennedy tijdens zijn onderhoud met Soekarno geen oplossing van het vraagstuk door middel van een V. N.- beheer had voorgesteld. Wei er kende de Amerikaanse presi dent, dat een spoedige oplossing dringend geboaen was. Indonesië wilde niet bijdragen tot een verslechtering van de toestand in Zuidoost-Azië. Op de vraag of zijn land afziet van het gebruik van geweld, antwoord de Subandrio, dat niemand kan zeggen dat er zich geen treffen zal voordoen. De wapens die Indonesië van de Sowjet-Unie had gekregen, waren uitsluitend voor de verdediging van Indo nesië bestemd. Als er aan beide zijden goede wil is, aldus de minister, kan het probleem worden opgelost. Soekarno ën Kennedy hebben volgens de minister gesproken over de algemene toestand in de wereld en over het vraagstuk van de koloniale en onderont wikkelde gebieden. Soekarno is van oordeel dat de internatio nale spanning zal verminderen als niemand zich mengt in de zaken van de pas onafhankelijk geworden staten. Wat Laos betreft zei de Indo nesische minister, dat zijn land daar het liefst de toestand her steld zou zien, zoals die was onder premier Soevanna Phoe- ma. Kleurpotloden BOEKHANDEL VAN DE SANDE Noordstraat Terneuzen Nabestaanden van Engelse gesneuvelden gast van het Nederlandse volk Op 28 april komen 50 nabe staanden van in ons land ge sneuvelde en ter aarde bestelde geallieerde militairen naar Ne derland. Zij zullen hier enkele dagen verblijven als gasten van het Nederlandse volk. De nabe staanden vrouwen en kinde ren, vaders en moeders van En gelse soldaten die de dood von den bij onze bevrijding in 1944 en 1945 werden uitgenodigd door het Nederlands Oorlogs graven Comité dat hun gastvrij heid aanbiedt uit de opbrengst van de in november 1960 gehou den klaprooskollekte. Reizen naar Nederland van verscheide ne andere groepen nabestaan den er zijn in ons land meer dan 30.000 geallieerde oorlogs graven zijn in voorbereiding. Velen zullen ook weer worden uitgenodigd voor een individueel grafbezoek. Het Nederlandse Oorlogsgraven Comité werkt bij de voorbereidingen van deze pelgrimages nauw samen met The British Legion, de Britse organisatie van oud-strijders en nabestaanden. De nabestaanden worden vanaf het moment, waarop zij voet aan wal zetten tot hun vertrek, begeleid door Engels sprekende functionaris sen van het Nederlandse Oor logsgraven Comité. Levenslang voor voormalige S. S.-kamp- commandant De vijftigjarige Franz Josef Müller, die in de oorlog com mandant is geweest van drie arbeidskampen voor Joden in Polen, is maandag te Mosbach, in West-Duitsland, tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld. Müller, een voormalige ser geant van de S. S., werd in 22 gevallen schuldig bevonden aan moord. De rechtbank achtte het verder bewezen, dat hij in 58 gevallen tot moord heeft aange zet en in vijf gevallen mede plichtig is geweest aan moord. De rechtbank verklaarde hem ook in vier gevallen schuldig aan doodslag. De president van de recht bank verklaarde dat in de week, dat het proces heeft geduurd, „een overvloeiende put van gru weldaden is geopend". Hij voeg de hieraan toe„Ik ben diep geschokt, dat Duitsers dergelij ke dingen hebben kunnen doen." Gedurende het proces riep Müller eens luidkeels: „De kleintjes worden gestraft, maar de groten zijn weer in functie." Na de uitspraak zei hij„Ik heb niet gemoord." Gymnasiasten protesteren tegen mammoetwet Ongeveer 300 leerlingen van het Amsterdamse Vossius gym nasium, dat deze week zijn zes de lustrum viert, houden woens dag een optocht naar het stad huis uit protest tegen het ont werp „mammoetwet". Zij zullen de Amsterdamse wethouder van onderwijs een petitie aanbieden waarin wordt geprotesteerd te gen: de beperking van de klas sieke opleiding tot vijf jaar; het doceren van de Griekse taal eerst in het derde leerjaar; het vervallen van het Grieks voor de B-afdeling en de beperking van het aantal lesuren voor klassieke talen en geschiedenis. De gymnasiasten zullen de wet houder verzoeken óe inhoud van hun petitie over te brengen aan de minister. De scholieren willen het pro testeren tegen de mammoetwet niet langer aan ouderen over laten, maar nu zelf hun stem lateu horen. Men is van mening dat de mammoetwet de gym nasiale opleiding een nekslag zal toebrengen. In de petitie wordt in het algemeen gepleit voor een ongeiepte gymnasiale opleiding. De Ver. Staten en de Cubaanse crisis De New York Times meldt dat president Kennedy zijn broer Robert, die minister van Justi tie is, verzocht heeft te helpen bij het onderzoek naar het aan deel van de centrale inlichtingen dienst in de Cubaanse crisis en in alle andere aspecten van de Amerikaanse geheime defensie activiteit. De „centrale inlichtingendienst een afdeling van de regering die onder de president en de Na tionale Veiligheidsraad werkt hielp de jongste mislukte poging van de Cubaanse vluchtelingen om de regering van Castro om ver te werpen, organiseren, op leiden, financieren en bewape nen", aldus James Reston, hoofd van het Washingtonse bureau van het blad. Reston voegt hieraan toe, dat Robert Kennedy reeds is begon nen samen te werken met gene raal Maxwell Taylor, voormalig stafchef van het leger, die van de president opdracht heeft ge kregen een onderzoek naar de rol van de inlichtingendienst in te stellen. Op 27 april wordt de kroon kolonie en protectoraat Sierra Leone als derde Brits gebied in West-Afrika na Ghana en Ni geria onafhankelijk. Meer dan zestig afvaardigingen uit alle we relddelen zijn voor deelneming aan de feestelijkheden uitgeno digd. Het centrum van het ongeveer 7.200 vierkante kilometer grote gebied is de hoofdstad Freetown, die in 1792 gesticht werd. Brit se filantropen hadden daar enige jaren tevoren van een stam hoofd voor een aantal flessen rum, een paar musketten en een geborduurd vest een stuk land van vijftig vierkante km ge kocht voor de vestiging van vrij gelaten slaven. In de jaren daar op kwam er meer gebied bij en in 1808 werden een kleine 700 vierkante km grondgebied Britse kroonkolonie. In 1896 werd het achterland een Brits protecto raat. Evenals in Ghana en Nigeria werd ook in Sierra Leone de be volking na de tweede wereldoor log geleidelijk op de onafhanke lijkheid voorbereid. In 1951 werd de eerste grondwet van kracht waarbij een wetgevende raad werd ingesteld met de Britse gouverneur aan het hoofd. Twee jaar later kregen zes Afrikanen zitting en stemrecht in deze rad. Het kiesrecht werd uitge breid en de voorrechten van de Creolen, de nakomelingen van de voormalige slaven, werden be perkt. In 1956 werd de functie van eerste-minister ingesteld die door een Afrikaan op zich werd genomen. Sedert 1958 telt de vertegen woordiging een voorzitter, 51 ge kozen leden en twee benoemde leden zonder stemrecht. De uit voerende raad kwam te bestaan uit een Afrikaanse minister-pre sident (sir Milton Margai) en 7 ministers onder voorzitterschap van de -Britse gouverneur. Het besluit tot onafhankelijkheid van Sierra Leone werd vorig jaar op een grondwetconferentie in Lon den genomen. De betrekkingen met Enge land zijn steeds zeer nauw ge bleven en Margai heeft er zich steeds voor uitgesproken dat het land lid blijft van het gemene best. Margai deelde nog dezer dagen mee dat oppositie-leiders plannen hadden gemaakt voor het opbla zen van krachtcentrales en sabo tage aan de watervoorziening. Negenentwintig leden van de volkscongrespartij die niet in het parlement vertegenwoordigd is, zijn in hechtenis genomen. De politie heeft „duiveldan- sers" gewaarschuwd tijdens de feestelijkheden geen wapens bij zich te dragen, zoals lange mes sen, ijzeren staven, gebroken fles sen en spijkerstokken. Volgens een regeringswoordvoerder zijn dergelijke gemaskerde duivel- dansers, die in groepen rondtrek ken en voorstellingen op straat geven, reeds dikwijls aanleiding tot ongeregeldheden geweest. De „Izvestia", het orgaan van de Russische regering, bracht maandag enige nadere bijzon derheden over de eerste mense lijke ruimtevlucht. Het blad ver klaarde in een met drie toto's en een tekening geïllustreerd artikel, dat Yoeri Gagarin in derdaad de eerste mens is ge weest, die de Sowjet-Unie de ruimtevaartuig, de „Wostok", in gens het blad had het gebruikte raamtevaartuig, de „Wostok" in maart reeds twee proefvluchten gemaakt. Tijdens de vlucht rond de aarde met Gagarin had de „Wostok" voldoende voedsel, water en elektrische energie voor tien dagen aan boord. Gagarin kon door drie patrijs poorten naar buiten kijken; deze waren voorzien van hitte bestendig glas. Ook bevatte het ruimteschip een tweetal luiken, die snel in werking konden wor den gesteld. Een der foto's laat een inte rieur van de cabine van het ruimteschip zien, kennelijk ge nomen vanaf de plaats waar Gagarin lag. In hef midden van de ronde cabine bevond zich een patrijspoort, waarboven een televisiecamera en een instru mentenbord waren aangebracht, alsmede een wereldbol. Aan de linkerzijde bevond zich de contröle-apparatuur voor de ruimtevaarder en aan de rechterkant een stang voor het richting geven aan de cabi ne, alsmede een radio-ontvang apparaat en een voedselbewaar- piaats. Uit bijgevoegde tekening blijkt, dat Gagarin zijn vlucht begon vanuit het gebied van de Kaspische Zee, en, dat hij iets ten noorden van zijn punt van vertrek weer op aarde landde. In het artikel werd niet gezegd hoe Gagarin landde. Vóór de landing werd het ruimtevaartuig in de juiste richting gebracht, terwijl de remmotor werd aan gezet. Vanaf dat moment tot aan de landing had de „Wostok" acntduizend kilometer afgelegd in de dertig minuten die nodig waren om de aarde te bereiken. De „kosmonaut" zat in zijn OVERSTROMINGEN EN DROOGTE IN CHIN A Zware regens hebben in de Zuidchinese provincies Kwang- tceng en Kwangsi overstromin gen veroorzaakt, zo heeft het Volksdagblad van Peking dins dag gemeld. Oötf in de provincie Honan was veel regen gevallen. Grote aantallen mensen zijn ge mobiliseerd om de watersnood te beteugelen. Daarentegen houdt in de ge bieden langs de midden- en de benedenloop van de Gele Rivier in Noord-China de droogte aan. Hier zijn, volgens het Volksdag blad, ongeveer drie miljoen men sen aan het werk om de provin cies Sjantoeng, Hopei, Sjansi en Sjensi van water te voorzien. (Adv.) „schietstoel", die tevens zijn normale plaats was. Zo nodig kon hij van het ruimtevaartuig worden weggeschoten. Volgens de „Izvestia" werden alle instru menten aan boord automatisch bediend. De ruimtevaarder kon echter, hetzij op commando vanaf de grond of uit eigen ini tiatief, ook zelf de controle in handen nemen en zelf zijn plaats in de baan om de aarde en de landingsplaats bepalen. In geval van weigering van de remmotor kon het ruimteschip landen door gebruik te maken \an de „natuurlijke remmende" weerstand van de atmosfeer. De „Izvestia" verklaarde, dat Russische geleerden reeds hl 1951 zijn begonnen met biologi sche onderzoekingen in verband met raketvluchten. Er werden enieie tientallen experimentele lakelvluchten gemaakt, waarbij dieren tot een hoogte van 405 kilometer de ruimte werden in geschoten. Voorts gaf het artikel enkele bijzonderheden over de oplei ding van een ruimtevaarder. Daartoe behoorden vluchten in een toestand van gewichtloos heid, training in een model ruimtecapsule met speciale ap paratuur, het verblijf in een ge lui dclich te ruimte gedurende langere tijd, centrifugale proe ven en parachutespringen. Volgens de „Izvestia" werden in maart jongstleden twee laat ste controle-lanceringen met de ..Wostok" gedaan. Hierbij werd in de stoel van de ruimtevaar der een „dummy" geplaatst. Ter wijl zich in de cabine de hond jes „Zwartje" en „Sterretje" be vonden. (Adv.)' BOVEN DE 65 Allerwegen stelt men zich wel eens de vraag, zijn gepen sioneerden te benijden of niet? Het antwoord hierop te geven is niet zo eenvoudig als het lijkt. Er zijn pesitieve en negatieve kanten aan dit probleem. Nu kan men uitgaan van het standpunt, dat een bejaarde kan gaan uitrusten van het vele werk dat hij gedaan heeft. Het jachtige leven is voorbij en hij kan met ge noegen terugdenken aan ziin werkzaamheden, hij kan blij zijn met de vrije tijd die hij ter beschikking krijgt, hij kan zich onafhankelijk voelen om nu eens precies te kun nen doen waar hij zin in heeft. Doorgaans staat hier in vele gevallen een of ander ge brek tegenover. Hij ziet wellicht geen toekomstmogelijk heden meer, zelfs kan hij er aan gaan denken, dat hij dichter bij het einde van zijn leven is gekomen, hij zal zich niet goed kunr.en verenigen met het zich moeten op leggen van beperkingen, zelfs kan hij zich bezwaard ge voelen door de opmerkingen van jongeren, die niet goed kunnen inzien, dat een bejaarde recht heeft op een be hoorlijke en onbezorgde ouderdom. Gevaarlijke opmerkingen Het komt helaas nog maar al te vaak voor, dat niet-bejaar- den zich min of meer jaloerse uitlatingen durven te veroor loven, die de gepensioneerden tegen de borst zullen stuiten. Het is gevaarlijk zich laat dunkend uit te laten over be jaarden, men doet hen de lust vergaan om van het leven wat hen te wachten staat nog zo veel mogelijk te maken. Scham pere uitlatingen als men het heeft over werkzaamheden of hobbies van een gepensioneer de, zullen een domper drukken op zijn initiatief en levenslust waardoor hij zal gaan piekeren of het wel juist is, dat hij nog iets doet. Het gevolg kan zelfs zijn, dat hij volkomen apathisch wordt en zich tenslotte maar zoveel mogelijk op de achter grond houdt. Oud worden een misdaad? .Jongere krachten beroepen zich op vele en velerlei sociale rechten, rechten die hun bij ar beidsovereenkomsten zijn ge geven, maar die zij te danken hebben aan de noeste vlijt van hun voorgangers die de zaken hebben opgebouwd, waar de jónge garde nu terecht kan. Vroeger was het een hele prestatie van een bejaarde als hij zich staande kon houden, soms zonder pensioen en onge schikt te werken. Tegenwoor dig ontziet men zich zelfs niet, „die oude" maar te verwijzen naar een bejaardentehuis. Zeker, hij kan het treffen, maar menigeen kan het niet verdragen daar zich zelf niet te kunnen zijn. Voorheen was hij onderworpen aan verplich tingen hem opgelegd door zijn werkgever, in de toekomst zal hij zich dan dienen te schik ken in de verplichtingen die hem het bejaardentehuis gaat opleggen. Toen dus als maar verplichtingen, en in de toe komst eveneens nog vele ver plichtingen, waaraan hij zich zal moeten onderwerpen. Is het dan zo'n misdaad oud te worden? De helpende hand Laat de tegenwoordige jeugd bedenken dat zij veel te danken heeft aan de arbeid van de tegenwoordige bejaarden, en hen met vreugde bijstaan in hun moeilijkheden. Wat betekent het voor een jeugdig persoon eens een hand je uit te steken als b.v. de tegenwoordig verplichte zware vuilnisemmers op bepaalde dagen naar buiten moeten, als een bejaarde zijn eigen bed niet meer zo goed zelf kan op maken .omdat hij zich niet zo gemakkelijk meer bukken kan! Jeugd van thans, steekt uw handen eens uit en help mede. de bejaarden zolang mogelijk in hun gewone doen te doen blijven. Het kost u geen geld en het vergt maar weinig van uw krachten. Schaamt u er niet voor, dat U een beetje van uw vrije tijd aan 'n bejaarde geeft, u zult er ongetwijfeld voor be loond worden. Sluit u dus aan bij de welwillenden en brengt meer eerbied op voor de ouder dom. (Nadruk verboden.) 41. „De boodchap die ik heb, Honoriaonderbreekt Eric de is alleen voor Uw oren bestemd", zegt Eric kalm met een veelbete-' kenende blik op de Romeinse sol daat, die als een waakhond achter hem is blijven staan. „Ik ben niet van plan mijn schildwacht weg te zenden en dan aan U overgeleverd te zijn," ant woordt Aëtius nuchter. „Zeg snel wat ge te zeggen hebt „Het bericht betreft Prinses ander en dit heeft het vereiste re sultaat. Aëtius staart hem even door dringend aan, springt dan lenig uit zijn zetel en gebaart de soldaat zich te verwijderen. „HoPrinses Honoria zegt ge?" gromt hij. „Wat mag wel de boodschap zijn, die zij mij door een barbaar laat brengen?" „Ge kent Hyacynthus?." zegt Eric kalm. Als de ander knikt, vertelt de Noorman de hele ge schiedenis en het doet hem veel genoegen, als hij ziet, dat het ste nen gezicht van de Romeinse veld heer hoe langer hoe meer tekenen van opwinding begint te vertonen. „Is het waar, wat ge daar ver telt?" stamelt de Romein ten laatste. Dan ineens vol woede: „Weet ge wel, dat het een schur kenstreek is, dit mij te vertellen? Het zou deze jonge vrouw in de grootste moeilijkheden brengen, ware het niet „Ware het niet, dat het Aëtius is, aan wien het verteld wordt," valt Eric zoetsappig glimlachend in, „en Aëtius is neem ik aan een tè verstandig heer om hier verder over te spreken „Voor een barbaar hebt ge merkwaardig nette manieren, al vertrouw ik ze niet helemaal," merkt Aëtius zuur op. „Overigens, vóór ik Uw beweringen geloof, wil ik bewijzen hebbenwil ik Ho- noria's briefje zien Zwijgend haalt de Noorman het tevoorschijn en met een nauw merkbare trilling neemt Aëtius het aanen eensklaps is er iets in diens ogen, dat de Noorman op zijn hoede doet zijn. Geprefabriceerde confectie voor dames „Iedere vrouw kan nu zelf haar jurk in drie uur maken" is de mening van de directie van „Prefaco", een onderneming die zeer binnenkort met de verkoop van zogenaamde geprefabriceer de confectie gaat beginnen. De initiatiefnemers een Amster damse confectiefabrikant en een groot winkelbedrijf zijn van mening dat zij met deze „wereldpremière" in 'n behoefte gaan voorzien. In het, pakket bevinden zich alle onderdelen van de japon, waarvan de fournituren in de kleur worden bijgeleverd. Alle moeilijke werkzaamheden, b.v. het knippen, het naaien van hals en kraag, het maken van de ceintuur of de knoopsgaten zijn reeds verricht. Men behoeft de japon alleen nog maar naar eigen maat af te werken. Vol gens een door de genoemde di rectie verstrekt statistiekje wor den jaarlijks in Nederland on geveer elf miljoen japonnen aangeschaft. Daarvan wordt cir ca de helft door de draagsters zelf gemaakt of in haar op dracht door een naaister. fl| Er zijn al Amerikaanse Ju- piterraketten op Italiaanse lan- ceerbases. Dit is gebleken uit een bekendmaking van de auto riteiten op Cape Canaveral. Hierin wordt gezegd dat perso neel van de Italiaanse lucht macht zaterdag voor het eerst een Jupiter met succes heeft ge lanceerd. In North Beach, in de Ame rikaanse staat Maryland, is maandag een echtpaar met zijn zeven kinderen om het leven gekomen, toen een houten wo ning in vlammen opging.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5