Opstand in Algerije geëindigd kje I Nieuw-Girinea-Raad aanvaardt motie over zelfbeschikking Verklaring van gevangen genomen infiltranten op Nieuw-Guinea Lefèvre maakt nieuwe Belgische regering bekend Weeroverzicht lep's Nieuwe regering wil België uit het slop halen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT r de baste gratis als <-■* JEDRIJF Jstraat 15 RNEUZEN WOENSDAG 26 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5276 Generaal Salan pleegde zelfmoord Generaal Challe stelde zich ter beschikking van de justitie FRANSE ATOOMBOMPROEF IN DE SAHARA HET PROCES-FREN^EL Radio de Koek KENNEDY HEEFT DE GAULLE AMERIKAANSE STEUN TOEGEZEGD s 276, l posten, toch volgende :n waardebon huis gestuurd. 610425 Ffgnyering bij abonnement; Torneuzx.n pjreeteur-Hoofdredacfeur T. va» Se SaaSe Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het bureau van president De Gaulle van Frankrijk heeft te 0.40 uur Nederlandse tjjd heden nacht officieel bekend gemaakt, dat een einde is gekomen aan de opstand in Algerië en dat de vroegere generaal van de lucht macht Maurice Challe zich ter beschikking van de justitie heeft gesteld. Bevestigd wordt dat generaal Eaoul Salan, voormalig Frans opperbevelhebber in Algerië en een der vier leiders van de op stand tegen dc regering-De Gaul le, zelfmoord heeft gepleegd. Franse Middellandse Zee- vloot uitgevaren. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van marine heeft dinsdagmiddag meegedeeld, dat de Franse Middellandse Zee-vloot bezig was de haven van Toulon te verteten. Gisterochtend om zes uur hebben de Fransen te Reggane in de Sahara voor de vierde maal bij wijze van proef een atoombom tot ontploffing ge bracht. De bom was boven op een toren aangebracht. Zij was van klein kaliber. De proef wordt als geslaagd beschouwd. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat hiermede het programma van bovengrond se atoomproeven in Afrika is af gewerkt. Er is meegedeeld, dat alle voorzorgsmaatregelen waren ge nomen om te voorkomen dat radio-actieve neerslag een ge vaar voor de bevolking zou op leveren. Russische reactie De Moskouse radio heeft dins dag medegedeeld dat de jongste atoombomontploffing door Frankrijk in de Sahare teweeg gebracht, een belemmering van een overeenkomst tot beëindi ging van proeven met kernwa pens betekent en ,.een uitdaging van de wereldopinie" is. In een uitzending voor Afrika werd onder meer gezegd, dat de Franse kolonialisten in Afrika een nieuwe misdaad hadden be gaan door het bevuilen van de schone Afrikaanse lucht met de as van deze laatste atoombom ontploffing. BRIEF VAN ADENAUER AAN CHROESJTSJEF In de brief van bondskanse lier Adenauer, welke de West- duitse ambassadeur in Moskou maandag aan Sowjet-premier Chroesjtsjef heeft overhandigd, heeft Adenauer zijn voldoening uitgesproken over de bereidheid der Sowjet-Unie om nog rneer Duitsers te doen repatriëren. Adenauer heeft nu voorgesteld een commissie van deskundigen te stellen om zich bij deze repa triëring voordoende problemen op te lossen. In zijn brief wees Adenauer op het streven der Westduitse regering naar betere betrekkin gen met de Sowjet-Unie, terwijl zij reeds jarenlang een conse- o.uente en nadrukkelijke politiek voert die gericht is op het be reiken van internationale ont spanning met alle geëigende middelen. Adenauer verklaarde het als een gemeenschappelijke taak en verplichting te zien de tussen de Sowjet-Unie en Duits land nog bestaande problemen op te lossen in een geest, waar bij rekening wordt gehouden met de algemeen erkende grond slagen der volkerengemeenschap alsmede met de rechtmatige be langen der beide landen. Verder merkte Adenauer op, dat het hem op 17 februari jongstleden door de Sowjet-am- bassadeur overhandigde memo randum een groot aantal ern stige problemen opwerpt, die niet alleen de regering der bondsrepubliek, doch ook die van de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk aangaan. Adenauer hoopt op dit memo randum te antwoorden, zodra het vereiste overleg zal zijn af gesloten. Algiers weer in regerings handen? Het bureau te Algiers van de Franse radio- en televisie-omroep heeft meegedeeld, dat de toestand in Algiers weer normaal is ge worden. Tevoren was meegedeeld, dat telefonisch uit Algiers was ver nomen, dat er straatgevechten waren uitgebroken. Ook op het Forum, het voor naamste plein van Algiers, zou zijn gevochten. Het normale radio- en televisie- verkeer tussen Algiers en Farij's is hervat. Radio-Algiers is door eenheden van de Franse marine bezet. Dc opstandige generaals. De voornaamste opstandelin genleider, de generaal van de luchtmacht Maurice Challe, is gearresteerd. Volgens dezelfde berichten zou generaal Challe zich ter beschik king van de justitie hebben ge steld. Volgens in Parijs ontvangen, niet-bevestigde berichten zou ge neraal Salan zelfmoord hebben gepleegd. Opstandige valschermjagers hebben een deel van Algiers ontruimd. Berichten van de persbureaus „A. F. P." en „Reuter" wekken de indruk, dat de opstand in Alge rië ineen is gestort. Bekend is gemaakt, dat de nor male uitzendingen uit de studio's te Algiers, die zaterdag door de rebellen waren bezet, zijn hervat. Kort na middernacht heeft radio Europa meegedeeld, dat geheel Algerië weer in regeringshanden schijnt te zijn. Ook de telefoni sche verbindingen met Algiers zijn hersteld. Op verzoek van Frondizi ARGENTIJNSE MINISTER ALSOGARAY AFGETREDEN De Argentijnse minister van Economische Zaken, Alvaro Alsogaray, heeft meegedeeld dat hij op verzoek van president Frondizi zijn ontslag heeft inge diend. De 48-jarige minister trad in juni 1959 in functie en voerde een program van bezuiniging en economisch herstel uit, dat het prestige in het buitenland be zorgde, maar veel kritiek van eigen landgenoten. De conserva tieven vonden dat hij niet ver genoeg ging en de linksgerichten waren tegen de daling van tiet werkelijke loon als gevolg van gedwongen sparen. De minister zelf heeft ver klaard dat ernstige meningsver schillen met zijn staf hem tot de slotsom hebben gebracht, dat aanblijven zinloos zou zijn. Hij ontkende dat het leger zijn af treden zou hebben geëist. Er zijn belangrijke wijzigingen in het leger bekendgemaakt, die aanleiding gaven tol geruchten over onrust in legerkringen, maar daar is nog niets van ge bleken. Het bureau van de president heeft bekendgemaakt, dat alle gestelde economische doelen zijn bereikt en dat men langs dezelf de weg zal voortgaan. Alle op financieel herstel gerichte maat regelen blijven gehandhaafd. Het spionage-proces tegen het voormalige socialistische bonds daglid Alfred Frenzel voor het opperste Westduitse strafgerecht in Karlsruhe is dinsdagochtend om redenen van staatsveiligheid achter gesloten deuren voortge zet. Frenzel zou vier jaar lang de Tsjechoslowaakse inlichtin gendienst geheime gegevens heb ben verstrekt. Verwacht werd dat kwesties ter sprake zouden komen als uitlevering van plan nen voor Westduitse vlootbases, vlootcommando's en luchtmacht eenheden, van documenten over onderzeeboten en aanschaffing van vliegtuigen. De 61-jarige Alfred Frenzel beeft dinsdag bekend dat hij de Tsjechische geheime dienst tegen betalnig inlichtingen over bezoek aan Israël en een bijeenkomst van NAVO-parlemenlariërs in Parijs heeft verstrekt. Frenzel heeft bekend schuldig te zijn aan spionage. Volgens hem werd hij door Tsjechische agenten gechanteerd. De bezoeken aan Israël bracht hij indertijd op uitnodiging van de Israëlische regering, omdat hij betrokken was bij het scha deloosstellen van Joden. DEMONSTRATIE TEGEN OPSTANDIGE GENERAALS In Frankrijk zijn korte stakingen gehouden tegen de opstandige generaals in Algerië. Foto: Een beeld uit een der stations in Parijs, waar het spoorwegperso neel een proteststaking hield. (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon 31» Terneuzen 0 Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Kennedy. Dit is giste ren meegedeeld door het Witte Huis. Volgens de bekendmaking heeft het bezoek het karakter van een beleefdheidsvisite gehad. De voltallige Nieuw-Guinea- raad heeft dinsdag met algemene stemmen een motie aangenomen met betrekking tot zelfbeschik king der bevolking. De tekst van deze motie luidt als volgt: 1. het staat de Nederlandse re gering niet meer vrij enige verandering in de huidige sta tus aan te brengen zonder voorafgaande instemming van de Nieuw-Guinea-raad, als de vertegenwoordiger van het volk van Nederlands Nieuw- Guinea. 2. De Nieuw-Guinea-raad ver zoekt een onvoorwaardelijke verzekering van de Neder landse regering, dat Neder land zijn taak in dit land zal voortzetten ongeacht poli tieke druk uit binnen- of bui. tenland totdat de raad in de toekomst eventueel anders verlangt. 3. Dc Nederlandse regering wordt dringend verzocht dit standpunt van de raad aan de wereld, in het bijzonder aan de regeringen der Vereniged Staten. Australië en Nieuw- Zeeland, kenbaar te maken. Twee der onlangs in Neder lands Nieuw-Guinea gevangen genomen infiltranten, een Papoea en een Indonesiër, hebben dins dag verklaard dat zij, voor hun vertrek uit Djakarta voor onder grondse activiteit in Nederlands Nieuw-Guinea, zijn toegesproken door de Indonesische minister van Defensie, generaal Nasution. Beide gevangenen werden in de gevangenis te Hollandia af zonderlijk geïnterviewd door Nederlandse journalisten. In deze gevangenis bevinden zich 16 in filtranten, die in maart werden gearresteerd. De twee in kwestie wilden uit vrees voor repressail- les niet hun namen bekend maken. Zij zeiden, te zijn toege sproken door generaal Nasution en kolonel Magenda, chef van de eerste staf-sectie van het Indo nesische leger. Zij hielden deze toespraak tot de groep van 35 in filtranten voor hun inscheping naar Nieuw-Guinea. Kolonel Ma genda had gezegd, dat aangezien de onderhandelingen met de Ne derlanders niet het gewenste re sultaat hadden opgeleverd het de plicht van infiltranten was, in Nieuw-Guinea een guerilla-oor- logvoering te beginnen. Deze zou tot minstens september 1961 moeten duren, op welk tijdstip president Soekarno de kwestie Nieuw-Guinea bij de Verenigde Naties aanhangig zou maken. Tegen dat tijdstip zou er in Nw._ Guinea ook een opstand moeten uitbreken. De Papoea-gevangene zeide, dat de infiltranten con tact moesten maken met de be volking en moesten trachten haar tot deelneming aan de guerilla-oorlog over te halen. In een toelichting op deze mo tie wordt gezegd, dat recente ge beurtenissen de raad dwingen, reeds «thans zijn standpunt be kend te maken, ofschoon de tijd voor een rustige bezinning op de kwestie van een eventuele ter mijn voor zelfbeschikking nog heeft ontbroken (de Nederlandse regering had de raad verzocht binnen een jaar terzake zijn oor deel uit te spreken). Bedoelde gebeurtenissen zijn de propagandareizen van Soe karno en Nasution, die pogen de betrokken landen tot het Indo nesische standpunt over te halen alsmede persstemmen uit Neder land, die aandringen op over dracht van Nederlands Nieuw- Guinea aan Indonesië. Deze dingen verwekken grote ongerustheid onder de Papoea bevolking en bedreigen de vreed zame ontwikkelingsarbeid die zinloos wordt indien daarop niet zelfbeschikking en onafhankelijk heid volgen. Het Papoea-volk aanvaardt gaarne een tijdelijke Nederlandse leiding als waarborg voor de totstandkoming van het zelfbeschikkingsrecht en wenst geen verandering van status, zo lang een basis voor zelfbeschik king ontbreekt, aldus de toelich- VOOR HET EERST IN DE BELGISCHE REGERING MEER VLAMINGEN DAN WALEN Voor liet eerst in de geschie denis heeft België een regering, waarin meer Vlamingen dan Walen zitting hebben. Het Katho liek-socialistische coalitiekabinet, dat kabinetsformateur Lefèvre dinsdagochtend officieel heeft bekendgemaakt en waarvan hij zelf minister-president is, omvat elf Katholieke en negen socialis tische ministers. Van de 20 bewindslieden be horen negen tot de Frans-spre kende Belgen. Vice-premier in dit kabinet, het eerste sinds twaalf jaar waarin Katholieken en socialisten samenwerken, is de socialist Paul-Henri Spaak, die ook de portefeuilles van Bui tenlandse en Afrikaanse Zaken beheert. De besprekingen tussen de for mateur en de socialistische lei ders over de samenstelling van het kabinet waren reeds maan dagavond laat met succes afge sloten. Het was echter te laat ge worden om de nieuwe ministers aan koning Boudewijn voor te stellen en de lijst officieel bekend te maken. In het nieuwe kabinet, dat in vergelijking met de maan dagavond bekend geworden lijst enkele wijzigingen bevat, hebben vijf ministers uit het afgetreden kabinet-Eyskens zitting. Het zijn de C. V. P.-bewindslieden Segers (defensie), Dequae (financiën), Van Elslande (Vlaamse afdeling van onderwijs), Heger (land bouw) en Gilson (binnenlandse zaken). Ook onder de socialisten be vinden zich oud-ministers. Zes van de nieuwe bewindslieden van de B. S. P. maakten deel uit van ting van de Nieuw-Guinea-raad liet in 1954 afgetreden socialis- op de motie. tisch-liberale kabinet Van Acker. Het zijn Spaak (thans vice-pre mier en buitenlandse zaken), Spi- noy (economisclie zaken), Fayat onder-minister van buitenlandse zaken), Larock (Franstalige af deling onderwijs), Leburton (so ciale voorzorg) en Vermeylen (justitie). Kabinetsformateur Lefèvre, die ook zal optreden als coördinator voor het Belgische wetenschaps beleid, zeide op de persconferen tie, waarop hij de samenstelling van het kabinet bekendmaakte, ..eindelijk geslaagd te zijn in de vorming van de regering met de sterke meerderheid, die nood zakelijk is onder de huidige om standigheden voor het welzijn van het land". De C. V. P. en de B- S. P. beschikken in de Kamer van Volksvertegenwoordigers over 180 van de 212 zetels. (Advertentie.) SIGAREN Geniet er van PARADISO 22ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct Het kabinet is gesplitst in twea delen: een „kernkabinet voor d» algemene politiek" en ministers, die een meer technische taak zul len hebben. Het kernkabinet, waarin uiteraard premier Lefèvre en vice-premier Spaak zitting hebben, bestaat uit vijf Katho lieke en vijf socialistische minis ters. De nieuwe ministers zijn dins dag door koning Boudewijn be ëdigd. Verwacht wordt, dat de volgende week de regeringsver klaring in het parlement wordt afgelegd. De nieuwe premier is op 17 januari 1914 in Gent geboren. Hij is zoon van de rechtsgeleerde Etiënne Lefèvre, een van de pio niers van de Katholieke arbei dersbeweging in Gent. Aan de Gentse universiteit promoveerde hij tot doctor in de rechten. Lefèvre was in 1945 secretaris- oprichter van de Oostvlaamse christelijke volkspartij. In 1946 werd hij in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers ge kozen. Sinds 1950 was hij natio naal voorzitter van de C. V. P. In 1959 werd hij benoemd tot minis ter van Staat. De nieuwe Belgische premier heeft nog niet een ministeriële functie bekleed. Hij is plaatsver vangend lid van de Raad van Europa en lid van het Europese parlement. LETEVRE: Het K.N.M.I. deelt mede: In de lucht die met oostelijke winden werd aangevoerd, kwa men in de ochtend en voormid dag flinke opklaringen voor tij dens welke het kwik opliep tot omstreeks 17 graden. De oostelij ke winden werden veroorzaakt door een gebied van hogelucht- druk boven West-Rusland en een WOENSDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.18 11.25 Terneuzen 11.53 Hansweert 0.33 12.40 Walsoorden 0.43 12.50 ZON MAAN op onder op onder Apr. 26 5.21 19.55 15.03 3.56 27 5.19 19.57 16.09 4.19 28 5.17 19.59 17.17 4.42 29 5.15 20.00 18.28 5.06 30 5.13 20.02 19.40 5.32 depressie ten zuidwesten van Ierland. Deze depressie is een klein, maar zeer actief lagedruk gebied, dat aan zijn achterzijde zware noordwesterstormen ver oorzaakte. Bovendien bracht een frontensysteem ervan in West- Frankrijk en Zuid-Engeland veel regen (15 tot 30 mm). Het laat zich aanzien dat het centrum van de depressie in oostelijke richting over Frankrijk zal trekken en daardoor bij ons het weer van daag zal beheersen. Hierbij zijn de regenkansen het grootst in het zuiden van het land, waar ook de meeste bewolking wordt verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, voorna melijk in het zuiden en westen van het land. Matige tot vrij krachtige wind uit oostelijke richtingen. Iets lagere middag- temperaturen dan gisteren. „Het is de vaste wil van de nieuwe regering België dooi' de verwezenlijking van het rege ringsprogram uit het slop te halen". Deze woorden sprak dinsdag avond de Belgische minister president, Theo Lefèvre, voor radio en televisie tot het Belgi sche volk, enkele uren nadat hij de taak van regeringsleider had overgenomen van prof. Eyskens. De leden van het Katholiek- socialistische coalitiekabinet Lefèvre-Spaak elf van de C. V. P. en negen van de B. S. P. zullen heden met deze taak beginnen. Na de plechtige beëdi ging op het paleis te Laken door koning Boudewijn en het nut tigen van een glas koninklijke champagne kwamen de minis ters, nog in hun jacquet gekleed, een kwartier bijeen voor een voorlopige bespreking. De komen de dagen zullen worden besteed aan het opstellen van de rege ringsverklaring, waarmee pre mier Lefèvre zijn regeringsteam aan het parlement zal voorstel len. De Vlaamse invloed in het kabinet, waarin negen van de twintig bewindslieden Frans sprekend zijn, is reeds tot uiting gekomen bij de werkzaamheden. De discussies in de Belgische ministerraad zijn tot dusverre al. tijd in het Frans gehouden. Voor taan zullen de besprekingen in de twee Belgische landstalen worden gevoerd en in de vergaderzaal komt een installatie om een ge lijktijdige vertaling mogelijk te maken. In zjjn toespraak tot het Bel gische volk verzekerde minister president Lefèvre, dat in het re geringsprogramma geen enkele essentiële kwestie, hoe moeilijk ook, werd weggelaten. Hij voeg de hier aan toe, dat het program ma in ieder geval „het beste was, dat onder.de huidige omstandig heden kon worden opgesteld. Lefèvre betoogde vóórts, dat een Katholiek-socialistische re gering het beste was „om ge zamenlijk een grote inspanning te doen ook van België een mo derne, welvarende en vooruit strevende democratie te maken", „Het bereiken van een akkoord tussen de C. V. P. en de B. S. P. is niet zonder grote moeite ge beurd. Twaalf jaar lang hebben politieke vraagstukken ons tegen, over elkaar geplaatst in een strijd, die dikwijls hard was. Ik geloof dat nu de tijd is aangebro ken, zonder dat één van beide iets van zijn beginselen prijs geeft en op basis van een zeer concreet program samen te wer ken, opdat de welvaart zo hoog mogelijk wordt opgevoerd". Premier Lefèvre besloot zijn toespraak met te herhalen, dat hij door een „bewuste en krachtige politiek zal streven naar bevesti ging van het staatsgezag", dat de economische welvaart door een moderne politiek zo hoog moge lijk zal worden opgevoerd en zo breed mogelijk zal worden ge spreid en de volle culturele ont plooiing van beide gemeenschap pen (Vlaams en Waals) met de beste middelen mogelijk zal wor den gemaakt". Het „Witte Huis" heeft dins dag bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy president De Gaulle elke Amerikaanse steun heeft aangeboden, die de Franse leider mocht nodig hebben in verband met de Algerijnse si tuatie na de revolte van opstan dige generaals in Algerië.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1