Algerije wordt geblokkeerd Laatste caisson in Veerse Gat geplaatst W eeroverzicht EIGEN HAARD Het proces-Eichman HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN D Teboua PouSoada °VjM &C8 'sn^ y I •Laghouat 9 ASc/M.^ 6hordaia I? I^rriir iPuarala 0»' Chorda* g A I rtniü *puar9'° Figuig A ER IE 0 Cdomb Bfchar Goto Cfl( Oadoma* H.M. dt Koningin bij de sluiting aanuezig Blousen Truien Vesten Franke ring hij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactieadres: Noorc'straat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 bonnrmep.tspri.is: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Z DINSDAG 25 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5275 Vo: ciiijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties 1 géén handels- a cl verten tips)5 regels fl.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres r .rv.;,. ..n dit Blad 20 cent rr er. Tnzendir g tot 's Trnv.-'-lhgs 2 uur. Voor het maandagnumr.rr: zrterhrg- 13 uur. DE OPSTAND VAN DE GENERAALS De Franse regering heeft maan- lagavond de blokkade van Alge- rië afgekondigd. Er mag niets meer naar Algerië gezonden wor sen. Gelden mogen ook niet over gemaakt worden. De minister van Voorlichting, Terrenoire, maakte bekend, dat alle geldtransfer, alle bankope- .aties en alle scheepvaartverkeer -ussen Frankrijk en Algerië wor sen opgeschort. Op elk gebied moet worden duidelijk gemaakt, dat de op stand tot een steeds grotere ireuk met zijn leiders en, helaas, niet het gebied dat hij aan zijn dei-rechtelijk gezag onder werpt, leidt en zal leiden", aldus .Je Franse minister. Rebellen zijn rebellen. Men voert geen onderhandelingen met .mi. Zoals generaal De Gaulle beeft gezegd, zullen alle midde len worden gebruikt om de weg voer deze mannen te blokkeren totdat wij hen op de knieën kun nen brengen". Minister Terrenoire deelde ver der mede, dat de president, op grond van de bevoegdheden die nij zondag aan zich heeft getrok ken, besloten heeft de noodtoe stand voor onbepaalde tijd te verlengen. Anders zou deze -lechts twaalf dagen hebben ge duurd, tenzij, hij door het parle ment werd verlengd. Andere besluiten van presi- nt De Gaulle waren: 1. De re- iie'lerende generaals en kolonels in Algerië zijn van hun rang ver vallen verklaard. 2. Officieren en burgerambtenaren, die aan de opstand deelnemen of deze aan moedigen. stellen zich bloot aan ontslag na voorafgaande waar schuwing. Minister Terrenoire, die op een persconferentie sprak, deelde verder mede. dat de bepalingen betreffende de gevangenhouding van Algerijnse opstandelingen, mede van toepassing zullen zijn op een ieder die, hoe dan ook, aan opstandige activiteit deel neemt of deze aanmoedigt. De termijn van gevangenhou ding zonder dat een beschuldi ging tegen de betrokkene wordt uitgebracht, is van vijf dagen verlengd tot twaalf dagen voor zover bet misdrijven tegen de veiligheid van de staat betreft. Op militair gebied heeft de re gering de volgende maatregelen getroffen 1. Vorming van een reserve di visie, de 16e infanterie-divisie. 2. Oproeping van negentig batal jons reservisten van de gen darmerie, op basis van een bataljon per departement. 3. Voor de noofdstad is een spe ciale afdeling van 10.000 man gevormd, die onder de bevelen staat van de prefect van po litie. Deze afdeling is samengesteld uit manschappen van republi keinse veiligheidscompagnieën. politie en republikeinse gardis ten. De coördinatie tussen leger en politie berust bij een gemengde staf. De stedelijke politiekrachten zijn gecentraliseerd en ter be schikking van de regionale pre fecten gesteld. De jachtvliegtuigen hebben op dracht op elk verdacht vliegtuig te schieten, dat niet aan gegeven sommaties gehoorzaamt. Alge rië is hiervoor gewaarschuwd. Franse burgers hebben in de nacht van zondag op maandag om wapens verzocht en tanks stonden in de straten van Parijs toen de Franse hoofdstad eik <tg.-nh!ik een aanval van para chutisten van de opstandige ge neraals in Algerië verwachtte. Het Franse ministerie van Voorlichting heeft echter maan dagochtend omstreeks half acht een communiqué uitgegeven waarin werd gezegd dat er op dat ogenblik geen aanwijzing was dat de plannen van de generaals met hun parachutisten zullen worden uitgevoerd. Het was ech ter nog te vroeg om te zeggen dat het gevaar geweken is, al dus dit communiqué. De rege ring heeft maandagochtend een zondag ingevoerd vliegverbod weer opgeheven. Ongeveer ierhonderd vrijwil ligers, hoofdzakelijk militante leden van de Gaullistische U.N.R., hebben uniformen gekregen en zijr, vervolgens „met verlof" ge gaan. De Franse minister van Cul tuur. Malraux, had eerder in de nacht reeds gezegd dat vrijwilli gers nog we! tijd hebben zich te bewapenen. De autoriteiten had den een bericht van generaal Challo opgevangen waarin deze opstandelingen-generaal vroeg waarom de vliegtuigen met de parachutisten niet waren ver trokken. Ongeveer duizend gendarmes hebben president De Gaulle in de nacht van zondag op maan dag bewaakt. Verder stonden sterke afdelingen van de gendar merie en de veiligheidspolitie op gesteld bij het ministerie van B eneniandse Zaken, het bureau van de minister-president en hot hoofdbureau van politie te Pa rijs. Dichtbij het Elysee en het gebouw van de Nationale Verga dering stonden 4C tanks. Van betrouwbare zijde in Pa rijs is vernomen dat leden van de Franse luchtmacht en matro zen maandag op een basis bij Algiers betogingen hebben ge houden. Zij zouden nu omsin geld zijn door parachutisten van het vreemdelingenlegioen. Radio-Algeirs heeft de bevol- i king van Algiers verzocht maan dagavond naar de grote markt in de stad te trekken om hun steun te betuigen aan de militai- I re junta. Ortiz in Spanje gearresteerd José Ortiz is maandagochtend op het vliegveld van Palma de Mallorca gearresteerd, aldus heeft het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Zoals bekend is Ortiz in Frank rijk ter dood veroordeeld voor zijn aandeel in de zgn. barrica- denopstand. ALGERIË (fUUfS r,Ft. Lallf/norxJ Franse troepen in West-Duitsland trouw aan De Gaulle Generaal Crepin, opperbevel hebber van de Franse strijdkrach ten in West-Duitsland, heeft gis teren in Baden-Baden verklaard dat de onder zijn bevel staande troepen trouw aan De Gaulle zijn. De toestand is normaal en de troepen volgende de bevelen van De Gaulle op, aldus generaal Crenin. Er bevinden zich 50.000 man Franse troepen in West-Duits land. Zij moeten in de kazernes blijven, zo meldt de correspon dent van „Le Figaro" in Baden- Baden, het hoofdkwartier van de Franse troepen in de Bondsrepu bliek. Volgens de militaire medewer ker van „Le Monde" bevindt het grootste deel van de Franse troe penmacht 1.100-000 man zich overzee. De strijdkrachten in Algerië zijn 400.000 a 500.000 man sterk. In Frankrijk zelf zijn de mees te militairen dienstplichtigen, die een opleiding van vier maanden volgen voor zij naai' Algerië gaan. De helft van de Franse gendarmerie - in totaal 80.000 man sterk is eveneens in Frankrijk. Tenslotte is er nog een pantsereenheid te Rambouil- let ten zuiden van Parijs samen getrokken. Franse kolonel in West- Duitsland gearresteerd Kolonel Dufour, voormalig bevelhebber van het eerste Franse parachutistenregiment, is maandag in Offenburg gear resteerd op bevel van generaal Crepin, de opperbevelhebber j van d'e Franse strijdkrachten in! IjVest-Duitsland. Dit is meege deeld door een woordvoerder van de Franse ambassade in Bor.n. De woordvoerder van de Fran se ambassade zei later dat kolo nel Dufour een bekende „ultra" is. Dufour had gepoogd bij de troepen in West-Duitsland steun te krijgen voor de rebellen in Algerië. Eagaillarde in Algiers Radio-Algiers heeft maandag ochtend gemeld, dat Pierre La- gaillarde en Marcel Ronda, twee van de beklaagden in het barri- cadenproces die naar Spanje wa ren uitgeweken, zich in Algiers bevinden. Om 16.04 gistermiddag precies is de laatste caisson in het Veer- se Gat geplaatst. De plechtig heid werd o.a. bijgewoond door Koningin Juliana, die vanaf het koninklijk jacht de „Piet Hein" de plaatsing en het zinken van het caisson gadesloeg. H. M. Koningin Juliana is ge tuige geweest van het plaatsen van de laatste caisson in het Veerse Gat Omstreeks half vier arriveerde de „Piet Hein" m Vrouwenpolder, waar toen reeds duizenden belangstellenden het invaren van dc caisson gadesloe gen. Vijf grote sleepboten trok ken het gevaarte naar de ope ning, waar nu zeven caissons naast elkaar liggen en de 324 meter, die na december van het vorige jaar nog restte, definitief hebben gedicht. Het was onuit voerbaar de sluiting met een en kel element van ca. 300 meter lengte tot stand te brengen. Bij gebruik hiervan zou name lijk al spoedig de stroomsnelheid te hoog worden. De caissons, die nu zijn geplaatst, laten wel water door. Maar ook hieraan komt een eind. Donderdag gaan de schui ven van de caissons dicht en wordt de stroom geblokkeerd. Iedere caisson heeft namelijk S openingen van vijf meter en in iedere opening bevinden zich weer twee schuiven van vijf me ter hoog boven elkaar. De meest riskante fase van de sluiting moest geschieden in een week. waarin de kracht van de getij- stroom minimaal was. Hard moest er gewerkt worden in Vrouwenpolder om de laatste caisson bij dood tij te plaatsen. De tegenslagen kon men 't hoofd bieden en toer. maandagmiddag om zes minuter wer vier de 7de caisson op zijn plaats lag en ge zonken was, waren de talrijke autoriteiten van rijkswaterstaat dan ook meer dan tevreden. Plet gigantische werk was vol bracht en de stoomfluiten van de sleepboten en de andere vaartui gen die rond het Veerse Gat la gen, gilden de vreugde hierover dan ook luidruchtig uit. Men kon de werkzaamheden onder zeer gunstige weersomstandigheden verrichten. De meteorologische dienst van de Deltawerken in Zierikzee seinde flinke opklarin gen gistermiddag en daar heeft men in Vrouwenpolder dan ook Maandagmiddag is de laatste doorlaaienisson iq het Veerse Gat geplaatst. De plech tigheid werd ondermeer bijgewoond door H. M. de Koningin, die de werkzaamheden vanaf de „Piet Hein" volgde. De bovenste luchtfoto laat zien, hoe de laatste caisson werd ingevaren. De foto beneden: De caisson is ingevaren; Walcheren en Noord-Beveland zijn met elkaar verbonden. („Luchtfoto's A. N. P.") van geprofiteerd. Een strakke blauwe lucht gaf aan deze be langrijke laatste fase van het sluiten van het Veerse Gat oen feestelijk karakter. Tijdens hoogwater werd de caisson, die een afmeting heeft van 45.5 maal 20 maal 20 meter uit het bouwdok gesleept en ge durende de gehele eb op stroom gehouden. Sleepboten trokken da afsluiter vervolgens op de drempel en verbonden hem met de reeds aan de grond staande caissons. Vrouwenpolder had zich ter gelegenheid van deze heuglij ke dag in feestelijk vlaggentooi gestoken. Anders was dat in Veere, waar men de sluiting van 't Veerse gat niet bijster enthou siast heeft begroet. De vissers, moesten naar Colijnsplaat, om hun bedrijf gaande te houden, maar een herhaling van de ramp van 1953 wil men ook hier niet riskeren en zelfs werd in dit ver band nog eens de bede, die staat te lezen op de leren hoes van de Maandagochtend zijn de mé moires. die Eichmann in af wachting van het begin van het proces in gevangenschap heeft geschreven, in de rechtszaal ter raxel gekomen. Eichmann heeft verklaard „niet schuldig" te zijn aan het geen hem ten laste wordt ge legd. Niettemin heeft hij bij het vooronderzoek verklaard te we ten dat hij ter dood kan worden veroordeeld. „Ik zal stellig schuldig worden bevonden aan medeplichtigheid aan moord Hij maakte een verveelde in druk bij het begin van de zit ting, maar toonde meer belang stelling toen de rechtbank over ging tot verificatie van de docu menten. De mémoires zijn nog niet vrijgegeven voor publicatie. Zij omvatten ook de interviews die door het Amerikaanse blad „Life" zijn gepubliceerd. Inmiddels leggen Israëlische artsen de laatste hand aan een psychiatrisch onderzoek van Eichmann. Zij doen dit in op dracht van het openbaar minis terie, dat eventuele argumenten van de verdediging over de „ontoerekeningsvatbaarheid." van Eichmann bij voorbaat wil ontzenuwen. Op verzoek van de openbare aanklager gaf prof. Baron, de eerste niet-Israëlische getuige, een overzicht van het Joodse leven in Europa voor de slach ting die de Nazi's hebben aange richt. Omstreeks 1930 telde Europa 9,8 miljoen Joden. Het Europese Jodendom was „de wieg" van andere Joodse gemeenschappen, in Noord- en Zuid-Amerika, het Engelse Gemenebest en Palesti na. De periode die aan de tweede wereldoorlog voorafging werd gekenmerkt door een algemene crisis die zowel Joden als niet- Joden trof. De Joden speelden een belangrijke rol in de kapita listische economie van Europa, niet alleen als bankiers en zakenlieden, maar ook op andere terreinen, in landbouw en industrie. Bij een bestudering van het Jooase leven in Europa voor de tweede wereldoorlog krijgt men de indruk van „een enorm crea tief vermogen", aldus prof. Baron. net ontstaan van nieuwe sta ten. de opkomst van het fascis me en nazisme en de economi sche crisis „brachten Europa in een toestand van geestelijke spanning' die door welke natie ook moeilijk het hoofd te bieden was." Van het midden van de negen tiende eeuw tot de jaren dertig steeg het aantal Joden in Europa van 1,5 tot 2 procent van het totaal dtr bevolking, terwijl de Jooase emigratie naar andere werelddelen in deze periode voortdurend toenam. Juist toen de emancipatie van de Joden in de tijd tussen de beide wereldoorlogen een hoog tepunt bereikte stak de Nazi beweging de kop op om aan te tonen dat deze ontwikkeling kon worden te niet gedaan, aldus prof. Baron. „De Nazi's hebben aangetoond dat dit kan plaats hebben in een land met een grote cultuur, dat een land van rijke culturele prestaties de Joden gelijke rech ten kan onthouden." Prof. Baron wees er pp dat veel jonge Pool se Joden die in hun land geen hoger onderwijs konden ontvan gen op de universiteiten van Mussolini's Italië en Masaryk's Tsjechoslowakije werden toege laten. In 1917 wees Lenin de Joden aan als een van de bevol kingsgroepen die eigen Sow- jets mochten vormen. In Duits land werd de Joodse gemeen schap door de regering erkend, en na de eerste wereldoorlog werd voor de eerste maal een nationale Joodse organisatie ge vormd. Zelfs in het Romeinse rijk werden synagoges wettelijk beschermd. ..De Kristalnacht" was iets nieuws, want in plaats van de synagoges te verdedigen stuurde de toenmalige regering aan op hun vernietiging. Zelfs in de donkerste tijden van de middel eeuwen is iets dergelijks niet voorgekomen." Eichmann keek verveeld toen de hoogleraar een uiteenzetting gaf van de enorme bijdrage van de Joden aan de Europese cul tuur. ..Het Nazi-dom zette niet alleen da klok tot de middel eeuwen terug, maar introduceer de nieuwe elementen in het antisemitisme, die verschilden van alles wat tot op dat tijdstip bekend was." Daarop werd de zitting ge schorst. verguld zilveren beker, die Maxi- milaan van Bourgondië, heer en later markies van Veere, zijn stad schonk in de openbaarheid gebracht: „Bescherm O, Heer", aldus de bede, „de stad der Veer, voor storm en wind, hoog water vloed. Dat ze niet meer comt in de neer, want Gij alleen zijt ons behoedt". Niettemin, pessimisten in Veere hebben inmiddels gezegd, dat niet het venijn, maar de balsem in de staart van deze bede zit. „Gij alleen zijt ons be hoedt". Als men deze stelling tot een credo had gemaakt, ai- dus deze pessimisten, dan was er geen dijk nodig geweest en had Zeeland zijn eigen karakter ge houden. De dijk dwingt respect af, maar het blijft mensen zerk; asfalt op drijfzand, aldus heeft men in Veere te kennen ge geven. Toch was er maandagmiddag vieugde over de afsluiting, die nu praktisch voltooid is. Zowel ter verhoging van de eersfand tegen verschuiven, als tegen on- derloopsheid, worden tei weers zijden van de caisson bestor-rin gen aangebracht. Daarnaast wordt de caissons met duizenden kubieke meters zand gevuld en de spleten van de elementen met zware stortsteen opgevuld. Zie verder volgende pagina.) ZUIDENWIND Maandag bleef het op de mees te plaatsen droog weer. Alleen in het r>osten van het land hand haafde zich een regenzöne. Wel was er op tal van plaatsen veel bewolking. Intussen ontwikkelde zich boven Frankrijk een rug van hogedruk, die in de loop van Aqv.) Zie onze speciale étalage. SPORTHANDEL Noordstraat 76 - Terneuzen DINSDAG 25 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert 'alsoorden v.m. n.m. 10.14 10.45 10.49 11.20 11.29 11.39 12.10 heden over ons land zal trekken. Er worden daarom dan tijdelijk opklaringen verwacht. Later op de dag komen de lage landen ech ter al onder invloed van een ac tieve depressie, die over de Golf van Biscaye in de richting van Zuid-Engeland trekt. De wind gaat dan uit richtingen tussen zuid en zuidoost toenemen. In het zuiden van het land nemen dan de regenkansen ook toe. De mid- dagtemperaturen zuilen dezelfde waarden bereiken als maandag het geval was, of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedeiiavond. Meer wind Aanvankelijk opklaringen; in de loop van de dag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Dezelfde middagtempe- raturen als gisteren of iets hoge re. ZON MAAN op onder op onder Apr. 25 5.23 19.54 13.58 3.30 26 5.21 19.55 15.03 3.56 27 5.19 19.57 16.09 4.19

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1