UIT DE PROVINCIE Oproep voor conferentie over Laos DE BRONZEN ADELAAR Radio TERNEUZEN OOSTBURG SAS VAN GENT Gemeenteraad van Hoofdplaat SLUISKIL. IJZENDIJKE VOGELWAARDE. AGENDA Heidi Brülil Topartieste no. CABALLERO üadio TAZELAAR ANTI-PORTUGEES VERZET Zo is de DK SLUITING VAN HET VEERSE GAT H. M de Koningin is, zoals gemeld, voornemens het invaren van de laatste caisson in het Veerse Gat op heden aan boord van het koninklijk jacht „Piet Hein" bij te wonen De Rijks voorlichtingsdienst deelt mee, dat de ochtend van die dag de Ko ningiti de koninklijke maatschap pij ,,De Wilhelminapolder" op Zuid-Beveland zal bezoeken. In het dorpshuis zal de direc teur van de polder een uiteenzet ting geven over het bedrijf. Na een londrit door de polder zal de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat een toe- licting geven op het Sloep lan, waarna de hoofdingenieur-direc ter van de Provinciale water staat iets zal vertellen over de Oostersehelde. Smeulend hout. Zondagmorgen te ongeveer 10 minuten over 8 werd bemerkt, dat aan de in aanbouw zijnde Hervormde school aan de Mau- ritsstraat een hoop zacht board lag te smeulen. Door de politie werd met eni ge schuimblusapparaten het smeulende hout gedoofd. Opbrengst collecte De alhier gehouden Emma- bloem-collecte heeft opgebracht een bedrag van 585,93. Classicale Jeugdraad. De Classicale Jeugdraad West Zws-Vlaanderen vergaderde don derdagavond in het Hervormd kerkcentrum alhier om bepaalde facetten van het jeugdwerk van de hedendaagse tijd nader te be zien en na te gaan op welke wijze de West Zws-Vlaamse jeugd voor het jeugdwerk „gegrepen" kan worden. Aan deze vergadering namen een groot aantal afgevaardigden van kerkeraden en Hervormde jeugdverenigingen in West Zws- Vlaanderen deel. De reorganisatie van 't streek- jeugdwerk werd behandeld, waar bij de noodzaak naar voren kwam alle schakeringen van het Herv. Jeugdwerk te laten ressorteren onder de Classicale Jeugdiaad, waartoe werd besloten.Een klein moderamen werd gevormd ter ondersteuning van de jeugdlei der ds. Brezet uit Nieuwvliet, waarin reeds als penningmeeste- resse zitting heeft genomen mevr. D. KramerQuireijns uit Zuid- zande en de heer W. Dieleman, jeugdouderling te Breskens, als lid. Voorts zal nog 'n predikant en 'n onderwijsman uit de streek worden aangezocht om in dit kleine moderamen zitting te ne men. Tot voorzitter hiervan werd be noemd wika R. Westerval, direc-| Seur van „Hedenesse." Voorts werd gesproken over de godsdienstige beïnvloeding in het jeugdwerk, waarover breedvoe rig van gedachten werd gewis seld. De conclusie was, dat het „zich negatief voordoen van de jeugd ten opzichte van het gees- elijK leven in het algemeen ge acht werd voort te komen uit een uiterlijke onverschilligheid, valse schaamte en het afwijzen van de vormen, waarin het ge meentelijk leven zich thans doet gelden. Gewezen werd, dat het allernoodzakelijkst is, dat de ker keraden in de streek open blij ven staan voor alle mogelijke vormen van vernieuwing, die er ,oe kunnen leiden de jongeren aan te trekken en voor het werk interesse te doen krijgen. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad komt donder dag a.s. bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten. Voorstel tot het geven van een naam aan de nieuwe o. 1. school en voor het aanbrengen daarvan een bedrag te voteren maximaal groot 1250,—. Aanbieding van de rekening van de gemeenschappelijke vlees keuringsdienst te Sas van Gent tevens centrumgemeente voor de gemeenten Terneuzen en Hoek over 1960. Verzoekschrift van C. J. A. d Smiat om eervol ontslag als on derwijzeres aan de cursus in de Franse taal aan de o. 1. school met ingang van 1 augustus 1961. Voordracht tot benoeming in vaste dienst van een onderwijzer aan de o. 1. school in de gemeente in de vacature Mej. C. J. A. de Smidt met ingang van 1 augustus 1961. Voorstel tot benoeming van de heer P. A. Bertram als onder wijzer in vaste dienst aan de af zonderlijke cursus in de Franse taal aan de o. 1. school in de ge meente met ingang van 1 augus tus 1961. Voorstel tot het doen van en kele herstellingen en verbeterin gen (constructiefouten) aan de Kleuterschool aan de Kerkhof laan. Verzoekschrift van het Be stuur van de Vereniging tot het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van enkele schoolmeubelen, ontwikkelings materiaal en hulpmiddelen als bedoeld in artikel 50 van de Kleu. teronderwijswet. Voorstel tot verhuur van 1 lo kaal van de voormalige o. 1. school aan het Bestuur van de R. K. Huishoud- en Industrie school „St. Joseph" alhier, met ingang van 1 september 1961 tegen een jaarlijkse huur van 300,—. Voordracht tot het benoemen van een badmeesteres voor de ge meentelijke badinrichting in de vacature Wed. De Causmaecker, met ingang van 1 mei 1961. De gemeenteraad vergaderde vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Temmerman. an Ged. Blaten was bericht ont vangen dat akkoord werd gegaan met de bouw van een ambtswoning voor de gemeente-sekretaris, on der voorwaarde dat de kosten hiervan in een normaal sluitende oegroling ingepast kunnen worden. Naar aanleiding hiervan moest de oegroting li)6i nog eens op de heiling om na te gaan op welke posten bezuinigd zou kunnen wor den. Bovendien werd uil de reser ve een bedrag van 940 overge bracht naar de gewone Dienst, ter wijl uit enige andere reserveringen, o-u. voor ue restauratie van het gemeentehuis 3150 werd vrijge maakt en op de gewone Dienst overgeboekt. De post voor onvoor zien wordt uaardoor 1 1851,94. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad niermeüe akkoord. Up voo, siel van B. en W. verleen de de Raad zijn goedkeuring met de dooi Ged. Staten voorgestelde verhoging van de wethouderswed- den neerkomend op een bedrag van ƒ840 tot ƒ1080. Tevens werd besloten G. S. te verzoeken te wal len bevorderen, dat het presentie geld van de Raad met ingang van i januarj U. worden gesteld op la per bijgewoonde vergadering en op 7,50. voor een commissie vergadering. Besloten werd de subsidie aan hef Groene Kruis, afd. Hoofdplaat -Biervliet ingaande 1 jan. 1961 te wijzigen en in overeenstemming le biengen met de aan het Wit Gele Kruis verstrekte subsidie. Zo zal het Groene Kruis 50 subsi die ontvangen van de in enig jaar geïnde contributie, zulks evenwel lot een maximum per lid van 5, en indien een controleerbare reke ning van het afgelopen dienstjaar wordt overgelegd. De heer J. de Poortervan Cae- seele. wonende in de buurtschap Sliikplaat vroeg een subsidie in de aarilegkosten van de waterleiding naar zijn pand. Reeds eerder was een dergelijk verzoek door een in gezetene gedaan, maar ter voor koming van niet-voorziene prece denten. was deze aanvrage des tijds afgewezen. B. en W. adviseerder dan ook om bet verzoek af te wijzen. De heer De Poorter had zijn per ceel laten aansluiten nadat de Wa terleiding Mjj de mogelijkheid om kosten der Maatschappij dit werk te doen uitvoeren, had inge trokken Enige jaren nadien werd mogelijkheid opnieuw geopend. Juist, in die tussenliggende tijd had Je heer De Poorter op eigen kos ten die aansluiting laten aanbren gen. De Raad vond het voor de heer De Poorter wel zuur, maar ton aan deze gang van zaken geen verandering brengen. De motie van B. en W. van Hulst betreffende de Waterleiding Mij werd voor kennisgeving aangeno men B. en W. zegden toe. dat de vertegenwoordigers der gemeente oindend mandaat zullen krijgen inzakt atschrijvingen, reserverin gen, vaststelling oalans en winst en verliesrekening en wijziging der statuten, terwijl de vertegenwoor digt rs in de vergadering van aan deelhouders dier Maatschappij ten opzichte van hun verrichtingen als zodanig aan de gemeenteraad ver antwoording veiscnuldigd zyn. js. en Vv. zegden veraer toe, dat voortaan de binnenkomende stuk ken van de Waterleiding Mij on der de leden van de Raad zullen circuleren om alzo ineerdeie open baarheid te verkrijgen. Adhaesic weid oeiuigd aan de motie van de raad van Axel inzake ue totstandkoming van een vaste oeververbinding van Zws.-Vlaan deren met overig Nederland. Aan de R. K. Bond van Bejaar den en Gepensioneerden in het Bisdom Breda zal over 1961 een subsidie in het exploitatie-verschil worden verleend van maximaal 150, indien de rekening van in komsten en uitgaven over dat jaar wordt overgelegd. De Dominicus Savio Stichting, het Sociaal pedagogisch Centrum en de Stichting voor Protestantse Christelijke sociale pedagogische Nazorg vroegen een gezamenlijke subsidie van 10 cent per inwoner, waarop gunstig werd beschikt. Bij de rondvraag informeerde de heer P. Dekker of er al iets be kend was over de vervulling van de vacature bij de Rijkspolitie in Hoofdplaat. De voorzitter antwoordde, dat hij deze aangelegenheid had bespro ken met de groepscommandant en ten antwoord had gekregen, dat in het politie-orgaan een op roep is geplaatst met betrekking tot deze vacature. De heer Roets zag gaarne, dat de graskanten van het voetpad van Sljjkplaat en Nr Eén eens on der handen genomen worden en de putten gelicht in de keistrook, die is gelegen naast de geasfalteerde weg op de buurtschap SUjkplaat. De heer Thomaes zou gaarne zien, dat de Raad veelvuldiger bij eenkomt om te voorkomen, dat de Raad een zó overladen agenda te behandelen krijgt als ditmaal het geval is. De voorzitter zegde toe hiermee rekening te zullen houden, waar na hij de vergadering sloot. BOMAANSLAGEN IN PARIJS Het Franse ministerie van Voorlichting heeft zondagochtend verklaard, dat de in de nacht van zaterdag op zondag te Parijs ge pleegde bomaanslagen „deel uit maken van een plan der Algerijn se opstandelingen, om in Frank rijk zelf een gevoel van onveilig heid te doen ontstaan". Veewagen over de ltop Zaterdagmiddag te 3 uur brak op de Westelijke Aanaalweg al hier de trekbeugel van een drie- wielige veewagen, die aange- haaki was aan een auto, bestuurd door de heer J. de P. uit Axel. De losgeraakte veewagen, waarin een stier was geladen, sloeg over de kop en kwam tegen een geparkeerd staande auto van de heer Van E. uit sluiskil te recht, welke zwaar werd bescha digd. R. K. Landbouvvhuislioudschool. Vrijdag werd in de R. K Land bouw nuishoudschooi „Maria-An- cilla" het examen afgenomen van de leerlingen van de opleiding voor inrichtingsassistente „lnas". Elf meisjes gaan 1 mei hun op leiding vervolgen in de praetijk. Zij heoben met goed gevolg het examen der theorie afgelegd. De „Groentjes" hebben zo langza merhand bekendheid gekregen in onze bejaardentehuizen, zieken huizen en gezinnen en worden er graag gezien. Deze elf geslaagden zijn: Ria de Betué te Sas van Gent; Trees Verket, Antoinette Noë en Ria Speyer, allen te Aardenburg; Nelly de Koejjer te Zaamslag; Janny van Schaik te Sluiskil; At- tie Scheele te Vogelwaarde, Mag- da Sijnesael, Emmie Tanghe en Jos Pielaet, allen te Hoofdplaat. Naar Sachsenhausen Onze plaatsgenoot de heer Jan Hesseiing is met nog twee ande re oud-gevangenen van Sachsen hausen uitgenodigd om Neder land te vertegenwoordigen bij de ohtnuliing van het monument dat wordt opgericht als symbool van de anti-fascistische weer stand in kamp Sachsenhausen. Jan Hesseiing heeft bijna twee jaren in dit kamp doorgebracht. Ook zijn broers Anton en Hugo waren in dit kamp opgesloten. Zij hebben echter elkander in het kamp nooit mogen spreken. Zijn broers Hugo (18 jaar) en Anton (24 jaar) zijn in het kamp om het leven gebracht. Melkbrigadiertjes naar Engeland Twee Nederlandse M-brigadier- tjes, de 14-jarige Jopie de Does uit IJzendijke en de eveneens 14- jarige Henk Bom uit Poeldijk, zullen hedenmorgen, begeleid door de bioloog Plan Rensen- brink, met de dagboot van Hoek van Holland naar Engeland ver trekken. Zij zullen daar in het stadhuis van Sunderland de offi ciële inwijdingsbijeenkomst bij wonen van de M-actie, die in En geland zal worden gevoerd. De kinderen komen vrijdag 28 april weer in Nederland terug. Examen EJLB.O. Veertien cursisten van de plaat, selijke E.H.B.O.-afdeling namen met goed gevolg deel aan het examen ter verkrijging van het E.H.B.O.-diploma. Het examen werd afgenomen door dokter Casparie uit Hulst. De namen van de geslaagden zijn: de dames A. Collet te Hengst dijk, G. van Damme te Boschka- pelle, C. Jacobs, B. van Jole, G. Kool, R. Lambert, E. Schelfaut, R. Schuren en R. Verassel, allen te Stoppeldijk, en de heren E. van Assche en Th. van Deursen te Hengstdijk, N. v. d. Bergen te Stoppeldijk en G. Janssen te Boschkapelle. De cursisten werden opgeleid door dokter Du Puy te Stoppel dijk, met assistentie van de heer Van Aert uit Sint Jansteen. De uitreiking van de diploma's zal in de loop van de zomer plaats vinden. MAANDAG 24 AFRIL. TIRNLUZEN. Luxor-Theater, 3 uur: „De kinderlokker". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Nooit op zondag". HCEK: Sportterrein, 13.30 u.: H.S.V.—P Z.E.M. DINSDAG 25 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The last Blitzkrieg". „Bethel", 7.30 uur: Evan gelisatie-samenkomst. Zuiderspcrtpark, 18.30 uur: H.K.C.Rijkswaterstaat 2. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Nooit op zondag HENGSTDIJK: Koningsdijk 20, 2.30 uur: Openbare verko ping van een landbouwinven- taris. ILJOESJIN EN NIET GAGARIN ZOU EERSTE RUIMTEVAART HEBREN GEMAAKT De Sowjet-autoriteiten hebben een verhaaltje over een auto ongeluk verzonnen om te verhul len dat Serge Iljoesjin,de zoon van de bekende Russische vlieg tuigontwerper, bij de eerste be mande ruimtevaartuig ernstig is gewond, aldus de Franse radio reporter Edouard Bobrowski. Iljoesjin, en niet Gagarin, zou het eerste een ruimtevaart heb ben gemaakt. Hij zou drie maal om de aarde hebben gecirkeld, gedurende de laatste omwente ling het radiocontact hebben ver loren, tijdens de terugkeer naar de aarde angst hebben gekregen cn een verkeerde positie hebben ingenomen, ten gevolge waarvan hij ernstig werd gewond. Hij zou nu in een ziekenhuis worden ver pleegd en sinds zijn terugkeer nog niet bij bewustzijn zijn ge weest. VONDST VAN 240.000 DOLLAR Een werkloze neger uit Los Angeles die 240.000 dollar (bijna een miljoen gulden) vond, het geld terugbracht en 10.000 dollar beloning ontving, is verre van ge lukkig. Douglas Johnson's buren vin den het „krankzinnig" dat hij het geld niet heeft gehouden. Wan neer hij op een baantje uitgaat zegt men hem: „Waarom heb jij een baan nodig? Je had 240.000 dollar". Zijn oudste zoon, de zestien jarige Richard, is van huis weg gelopen omdat het hem te veel werd. Hij keerde ellendig en hon gerig terug. „Ze zeiden dat zijn vader stom en krankzinnig en gek was". Johnson is een verbitterd man geworden. „Ik wilde dat ik het geld op straat had laten verrot ten. Het heeft me arm gemaakt". De 5de caisson naderde zaterdag haar bestemming. DE AFSLUITING VAN HET VEERSE GAT. Het plaatsen van de vijfde af- sluit-caisson in het Veerse Gat is bijzonder voorspoedig varlo pen. Zaterdagmiddag om 17 mi nuten over één lag het gevaarte op de juiste plaats in het sluit gat. Ook de zesde en op één na laatste afsluit-caisson is zondag middag om 14.15 uur definitief tot zinken gebracht. Enkele mi nuten daarna lag zij op haar juis te plaats op de drempel. Het invaren van de caisson be gon om 13.07 uur en om 13.20 uur had men het eerste draai punt vastgemaakt, waarna lang zaam de caisson in haar eind positie werd getrokken. Het invaren en tot zinken bren gen aezer caisson werd gadege slagen door duizenden bewoners van Walcheren en Noord-Beve land en veie vreemdelingen. De toeloop tot het werkterrein was zodanig, dat de smalle aan- en afvoerweg bij Vrouwenpolder verstopt dreigde te geraken. Slechts door het ingrijpen van de rijkspolitie kon een chaos wor den voorkomen. Onder de vele schepen in het Gat bevond zich de „Piet :rin", aan boord waarvan H. M. de Koningin hedenmiddag het in_ varen van de laatste caisson zal gadeslaan. Het Sowjetrussisclie nieuwsbu-uldk die militaire, technische en tinanciele bijstand aan de opstan- Bij een botsing tussen een Italiaanse sneltrein en een goe derentrein op een station dicht bij de plaats Cantazaro zijn ze ventien personen gewond, van wie twee ernstig. Een verkeerde wisselstand was de oorzaak van dc botsing. re au iass neen zaterdagochtend mededeling gedaan van een Sow- communiqué waar in gezegd wordt dat er „feitelijke „mstaiiuiglteden bestaan voor liet ■ïoi maiiseren van de toestand in »aios De eerste maatregelen van een vercrede internationale confei en ne van het type als in 1954 in Geneve is genouden, zoals voor gesteld door p rins Norodom Siha- noek, het Cambodjaanse staats- hooid; een staken van het vuren en ook hervatting van het werk van de internationale commissie voor toezicht en controle. In het communiqué, dat na de door prins Soevanna Phoema in de Sowjet-Unie gevoerde bespre kingen is uitgegeven, wordt ver der gezegd, dat de Sowjet-rege- ring ten volle de opvatting van de Laotische legering deelt dat de akkoorden over Indo-China, die in 1954 in Genève werden geslo ten, de overeenkomsten van Vien. tiane van 1956 1957 en ook de gezamenlijke verklaring van prins Soevanna Phoema en prins Soevannoevong van 20 november 1960 een goede basis opleveren voor een vreedzame regeling in Laos en vorming van een rege ring van nationale eenheid. De Sowjet-regeri.ng heeft op nieuw haar vastbesloten verlan gen bevestigd om Laos een vreed zame, neutrale en onafhankelijke staat te zien worden. De ernstige situatie van thans in Laos is het resultaat van de inmenging van enkele leden-sta- ten van het militaire ZOAVO- AdverrenT Hebt U haar zaterdagavond gehoord en gezien. Haar nieuwste toppier: Ook hebben wij al haar andere toppers in voor raad. NOOKDSTRAAT 21 - Tel. 2361 - TERNEUZEN 3) (Nadruk verboden.) C door 9 BARONESSE ORCZY dood, in plaats van in hem te gtloven en hem te vertrouwen en te volgen. Als Fransman ben ik trots op mijn nationaliteit en mijn vaderlandsliefde eist van mij, dat ik vecht voor Napoleon. Ik zou hem nooit kunnen haten of hem belasteren en ik geloof vast, dat ik liever mij zelf zou doden dan hem te verraden." Nu begon de Engelsman uit bundig te lachen. Zijn lach klonk heel goedhartiger dan die van zijn vriend, er was meer pret in; hij had een goed hu meur en in zijn lach klonk een uitdaging aan alles wat somber is. Ook hij had de teugels inge houden en luisterde naar de geestdriftige tirades van zijn vriend. Zijn vrolijke, prettige ogen keken nu enigszins mede lijdend, toen hii zei ..Kijk eens hier. beste De Marmont, toevallig ben jij een Fransman, een fantast, een dro mer. Gelocf me." ging hij ern stiger verder, „als je het onge luk had een prozaïsche Engelse handelaar te zijn zoals ik. dan zou je zeker geen zelfmoord ple gen alleen maar, omdat je niet kon dwepen met je lievelings- held. Maar je zou kalm besef fen, dat er zolang Napoleon1 „Je hebt je inderdaad sedert vanmorgen als een ontsnapte krankzinnige gedragen, De Mar mont." zei hij droog. „Zou je niet denken dat het beter zou zijn, als je trachtte je versland te gebruiken, nu wij straks weer in de bewoonde wereld komen?" Maar De Marmont lachte. Hij was zó opgewonden, dat zijn ogen gloeiden, alsof er diep in zijn ziel een vuur brandde. ..NeeDat kan ik niet," ant woordde hij. „Ik heb behoefte om te schreeuwen en te zingen „Vive l'Empereur". Die sombere bergen mogen mijn geroep laten weerklinken. Jij met je Engelse stijfheid en terughoudendheid kan dat niet begrijpen. Ik mag dan als een ontsnapte gek doen, maar ik ben dol van vreugde. En met jou heb ik heus mede lijden, Clyffurde." „Dank je wel, maar mag ik ook vragen waarmee ik die diep gevoelde sympathie verdiend heb?" „Natuurlijk, omdat je een Engelsman bent en geen Frans man," zei de jonge man ernstig; „omdat jij als Engelsman hoort te verlangen naar Napoleon's val, misschien wel naar zijn Bonaparte over Frankrijk re- stonden daar in grote glanzend- geert of over welk rijk ook zwarte letters op de witgekalkte nooit vrede of welvaart zal zijn 1 muur van een der voorste hui- ir dc wereld." zen van het dorp. Vlak voor de De jonge man antwoordde niet. Een schaduw gleed over zijn gezicht en angstige voorge voelens besprongen hem. Toen begon Bobby weer vro lijk: „Laten we langzaam verder gaan naar het dorp. Het is nog geen tien uur en Emery kan onmogelijk vóór twaalven hier zijn.' Hij liet zijn paard stapvoets gaan en zwijgend reden de man nen de helling op naar Notre- Dame de Vaulx. De pijnbomen werden nu schaarser en de met mos beklede rotsen van Pelvoux werden zichtbaar. Op de Taille- fer schitterde de eeuwige sneeuw in de vroege lente-atmosfeer en hier en daar staken langs de wegkant al groepjes wilde cro- cussen en sneeuwklokjes fris hun tere kleuren af tegen de achtergrond van mos. Het kleine dorp lag daar in de vredige rust van de zondagmorgen; van de kleine kapel klonk het gelui van het klokje, dat de bewoners van deze uitgestrekte bergstreken opriep tot het gebed. De noordoostenwind was nog scherp, maar de zon nam in kracht toe, al naarmate zij hoger boven Pelvoux steeg en boven de donkere bossen en de met sneeuw bekroendt hoogten stak de lucht schitterend blauw af. II De woorden „Auberge du Grand Dauphin" zagen er ver bazend aanlokkelijk uit. Ze kleine herberg hielden de ruiters de teugels in. Een jonge paar denknecht in een blauw boeze roen kwam haastig op hen af en de herbergier verscheen in de deuropening. De mannen stegen af en vroegen om warme wijn. De kastelein, een waardig type van zijn soort, met rode wangen, een dikke buik en opge wekte manieren, wilde niets lie ver dan het zijn gasten zo aan genaam mogelijk maken. Het gebeurde niet dikwijls, dat zulke deftige heren de „Auberge du Grand Dauphin" met een bezoek vereerden, want Notre-Dame de Vaulx ligt verloren aan de rand van de bossen van Pelvoux en bovendien is La Motte met zijn geneeskrachtige bronnen en fijne logementen vlak bij. Maar deze twee heren schenen ernstige plannen tot blijven te hebben. Zij spraken zelfs van een vriend, die zich later bij hen zou voegen en dan wensten zij een stevig déjeuner en de beste wijn. die de kastelein op tafel kon brengen. Annette het donkere dochtertje van de waard werd helemaal opgewonden door de komst van die flinke vreemdelingen; de een met zul ke donkere ogen en bewegelijke manieren, de ander zo groot en rustig, gebruind door de zon en met zo'n prettige glimlach; haar ogen schitterden, als zij naar hen keek en zij ratelde er vrolijk op los. delingen geven, aldus het corr muniqué. VANG VIENG ONTRUIMD Volgens bevoegde militaire kringen in Vientiane hebben de regeringstroepen in de nacht van zaterdag op zondag de stad Vang Vieng, 140 km ten noorden van Vientian gelegen, ontruimd, liit wordt de ernstigste nederlaag van de regeringstroepen tot dut ver geacht. Dc luciitorug tussen Vientiane en Vang Vieng is thans gestaakt. Vang Vieng, dat zwaar werd verdedigd, was een telangiijk knooppunt tussen Vientiane en Loeang Prabang. Men ziet in deze verovering een nieuw bewijs van het streven der Pathet Lao om zich meester te maken van zoveel mogelijk strategische punten alvorens het vuren wordt gestaakt. In Vang Vieng bevond zich het hoofdkwartier oer regeringstroe pen die in het gebied ten westen van de door de opstandelingen bezette Vlakte der Kruiken ope reerden. Ook was deze stad het laatste belangrijkste steunpunt der regeringstroepen in de ber gen van het noordelijke deel van midden-Laos. Gemeld werd, dat de stad werd ontruimd na een hevig artillerievuur. Teleiacliometer geen betvijs voor overtreding van maximumsnelheid De Brusselse rechter acht een teletachometer geen voldoende bewijs om een automobilist te veroordelen wegens overtreding van de maximumsnelheid. Eind vorig jaar liep een Belgische automobilist een bekeuring op, omdat hij de maximumsnelheid van 60 km per uur zou hebben overtreden. Bij de behandeiin, als bewijs de metingen van een teletachometer. De rechte: kwam echter tot de uitspraak, dat „twij fel bestaat aan de schuld van de beklaagde, aangezien de recht bank niet bij machte is de juist heid van de opmetingen van het apparaat na te gaan". De auto mobilist werd vrijgesproken Dit is dc tweede keer, dat een Belgische rechter tot een derge lijke uitspraak komt. In novem ber van het vorige jaar werd een Belgische autobestuurder door de Leuvense rechter vrijge sproken nadat hij staande had gehouden op het moment van het passeren van de teletacho meter door andere auto's te zijn ingehaald, waardoor „de tijdop name van het apparaat kon wor den betwist". De vraag is nu in België ge steld, of de rijkspolitie gebrui kan blijven maken van de tele tachometer om overtreding® van de maximum-snelheidbepS' lingen te constateren, nu de be wijskracht daarvan reeds dc-" twee rechters in twijfel is getrok ken. Nationalistische leiders uit Portugese overzeese gebieden hebben donderdag in Casablan ca een organisatie gevormd, die hun strijd voor onafhankelijk heid moet coördineren. Dez? organisatie, die te Casablanca wordt gevestigd, zal zich houden met het krijgen van steun voor de opstandelingen in Angola en het mobiliseren van de wereldopinie tegen de fas cistische onderdrukking" in de Portugese overzeese bezittingen In resoluties die aan het ein de van een conferentie van drie dagen werden aanvaard, deden de nationalistische leiders een beroep op alle onafhankelijke Afrikaanse en Aziatische landen en andere vredelievende staten om een diplomatieke en econo mische boycot van Portugal organiseren. De conferentie werd bijge woond door 14 leiders uit An gola, Goa. Portugees Mozanv bique, Portugees Guinea, Q Kaapverdische eilanden en o eilanden Sao Tome en Principe UITSLAGEN 22 E (Betaald vw EREDIV NACMVV 1—1 NUAD 0—0; VV r eijenoordDWS7 Gvai 1—1; Ajax- iMirtKWijkADO 4 AiKmaar 30; Lnschedé 22. EERSTE DIV VitesseHelmondia lenoamKFC 21 DLC 52; BVV- 4i Veendam- o -el; HVC—Fortu StormvogelsRBC DVS—EDO 0—1; A ourgia 62. EERSTE DIV SHSSittardia 3- SVV 7 -2; RCH Heeren veenGo Ahea yuick- -Eindhoven witExcelsior 52; Gooi 0 2; EBOH— 2 -1HelmondDHC TWEEDE DIV H.lversumZwolse RjgiersbieekTubant; HaarlemOldenzaal NEC 2—5; UVS-De Z wa rtemeerW ilhelrr EREDIVISIE Ajax 29 20 5 J'eijenoord 29 20 4 Sparta 29 14 8 GVAV 29 15 6 VVV 29 15 5 PSV 25» 13 8 DOS 29 11 9 DWS-A 29 10 10 NAC 29 13 4 Willem II 28 11 4 MW 29 9 8 Rapid JC 29 9 7 Enschedé 29 10 5 ADO 29 12 1 Fortuna '54 29 6 8 Alkmaar 29 5 9 Elinkwijk 29 8 3 XOAD 28 3 8 ZUID I TWEEDE Roosendaal 21 16 2 Vlissingen 21 14 3 Taxandria 21 12 5 Middelburg 20 6 10 Rood Wit 19 8 5 Terneuzen 20 9 3 DOSKO 19 7 3 Internos 21 5 6 Hulst 21 5 5 Steenbergen 20 6 2 Goes 20 4 4 RAC 21 5 2 DERDE KLASSE D Hontenisse 19 13 3 METO 20 10 5 Zeeland Sp. 19 8 7 BSC 19 10 3 Kaaise B. 19 9 3 Axel 20 8 4 ODIO 18 6 5 Corn Boys 18 7 2 RKFC 18 6 3 Zeelandia 19 4 6 RCS 18 5 2 Zierikzee 17 3 3 (Wordt vervolgd.) in de Golf van Guinea. DINSDAG 25 A HILVERSUM I: 7.0l Gym.; 7.20 Gram.; 7. ning; 8.15 Gram.; 9.00 de vrouw; 9.10 De g 9.15 Gram.; 9.35 Wa Morgenwijding; 10.00 Voor de kleuters; 11. piano; 11.15 Voor de zi Lichte muz.; 12.20 Re zending; 12.30 Land bouwmeded.; 12.33 Ot zang; 13.00 Nws, med. berichten; 13.30 Amt 14.00 Gitaarspel; 14.20 14.40 Schoolradio; 15. vrouw: 15.30 Kamermi Ln land in opkomst, li Gram.; 16.30 Voor de Amateursprogr.; 18.00 Pianospel; 18.30 Lich 19.00 Voor de kleuter ris vous parle; 19.10 G Nws; 20.05 Amus. Literaire quiz; 22.00 V 22.30 Nieuws, beursbei York en meded.; 22.4! 23.00 Gram.; 23.30 Li 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7. 7.15 Gram.; 7.30 Voor 7.40 Gram.; 7.45 Morg overweging; 8.00 Nws 8.50 Voor de huisvi Schoolradio; 10.00 Voc ters; 10.15 Lichtbak 10.25 Gr.; 11.00 Voor 1130 Gram.; 11.50 Volt uit. lezing; 12.00 IV 12.04 Ben je zestig?; 1 en tuinbouwmeded.1 muz.; 12.50 Act.; 13.( 13.15 Zonnewijzer; 13 nieuws; 13.40 Dansmi Gram.; 14.35 Voor de vrouwen; 14.45 Gev 16.00 Voor de zieken; kenlof; 17.00 Voor de j Beursber,; 17.45 Reger hing; 18.00 Lichte mi Kaarten op tafel, g( Voor de jeugd; 19.00 act.; 19.25 Zang; 19.30 19.55 Gram.; 20.30 Av 21.00 Ariane et Barbe ra; 22.15 Gram.; 22.2 spreking; 22.30 Nws; huwd en ongehuwd, l'< Ariane et Barbe-BI (verv.); 23.30 Gram

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2