enu van de week MARTINEZ r Dat arme prestige (/oöc de Ledigheid is des duivels oorkussen Weense hoedjes Vakantieplannen en -problemen KLEUR DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 POTLODEN Parijse confectie voor de zomer Wist U, Zaterdag 22 april 1961 OM DE DUIZEND WEKEN SPIEGEL JE AAN „DE LADIES GANG" Twintig jongens van 17 tot 20 jaar stonden kortgeleden voor de Rotterdamse rechtbank, om verantwoording af te leggen voor hun wandaden bestaande uit diefstal, roof en niet nader te noemen misdragingen. Neen, ze waren niet „gestoord"! Het waren heel normale jongens waarvan het grootste deel uit keurige beschaafde milieus. Ze hielden van het leven en maakten het prettig. Ze orga niseerden feestjes, waar ook vriendinnetjes kwamen, ze kwamen veel in ijssalons en ze beschikten over voldoende geld, over draagbare radio's, pick-ups en brommers. De „heren" leidden om zo te zeggen een „roze" leven. Is dat nu zo erg," zullen velen van ons zich afvragen. Zolang die jongens geen dingen deden die niet door de wettelijke beugel aaan, had niemand het recht hier iets van te zeggen. Velen van ons organiseren of gaan ook naar de gezellige fuifjes. Zijn er onder ons geen massa's die ook een radio, pick-up of brommer hebben? En geld, och, dat kan tegenwoordig snel verdiend worden. Neen, dat leven is het hem niet, ze hadden nooit over de schreef moeten gaan. Er is verschil Maar waarom deden ze dat? Kijk er is een groot verschil tussen het leven van deze jon gelui en dat van gelukkig de meeste anderen, ook al lijkt het op het oog dat er vrijwel geen verschil is. Ook al hebben wij onze feestjes, hebben we mis schien een radio of een pick-up of een brommer en een behoor lijk zakgeld, we hebben niet alles teeelijk en het is geen dagelijks menu voor ons geworden. Wij zijn niet blasé en bovendien hebben we naast onze uitstapjes nog andere dingen die ons bij zonder interesseren, zoals lief hebberijen, of wat dan ook. De een zoekt het in de muziek, de ander in de techniek, weer een ander in studie, kortom er zijn vele, vele mogelijkheden om je in te verdiepen. Daarnaast zijn we jong en niemand mag ons kwalijk nemen, dat we van een pleziertje houden. Maar bij deze voor de rechter staande jongelui lag de zaak heel anders. Voor hen waren feestjes met meisjes, ijssalons e.d. dagelijk voedsel en daarte genover stond niets, geen hob bies of wat dan ook. De geldingsdrang Van een dergelijk leven word je al heel gauw blasé. Het is steeds weer hetzelfde. Een pret tige band met thuis hadden deze knapen, zoals bleek ook al niet, kortom ze stonden op hun jeugdige leeftijd eigenlijk moe derziel alleen, zonder steun en interesse. Maar we zijn jong en je moet je toch ergens laten gel den. Is het niet in sport, hob bies of andere liefhebberijen, het moet er uit, dan maar ergens anders. Zij zochten hun liefheb berij in iets heel spannends diefstal, roof en ontucht. De ouders die toch al niet al te veel aandacht aan hun jongens be steedden, werden gemakkelijk om de tuin geleid, wanneer er eens iets gevraagd werd over hun bezigheden. De jongens vormden een „gang" naar Amerikaans voor beeld, dat was nog eens iets, daar konden andere jongelui niet aan tippen. Gelukkig kun- -nen die jongelui ook niet tippen aan hun verschijnen voor de Rotterdamse rechtbank. Natuurlijk zijn er onder ons, die het leven van deze knapen volledig afkeuren. Hen zal niets gebeuren. Zij leven keurig en correct, met een doel voor ogen en toch heus wel als jong mens genietend van „de jaren der jeugd" om het eens mooi te zeg gen. De zwakke broeders Maar we weten ook, dat er onder ons vele zwakke broeders N.V. Fa P. J. v. d. SANDE zijn, jonge mensen, die met hun vrije tijd geen raad weten, maar wat rondhangen, zich stierlijk vervelen, geen belangstelling heb ben voor welke liefhebberij ook en zij zijn het, die zich dienen te spiegelen aan de „ladies gang". Niet om dit voorbeeld na te volgen natuurlijk, want dan kunnen ze er zeker van zijn dat ze hun leven ook volkomen ruïneren, want het draait vroeg of laat onherroepelijk op een verschijnen voor de rechtbank uit. Ze moeten er naar kijken om te zien hoe het niet moet. Het spreekwoord zegt niet voor niets „ledigheid is des duivels oorkussen Deze jongelui maken mij niet wijs, dat er echt niets te vinden is, dat ze kan interesseren. Waarom kiezen zij geen sport beoefening, geen muziek, geen technische liefhebberijErgens is er heus wel iets dat ze leuk vinden. Een keuze is nodig voor dat het te laat is en ze ook en ze zich gaan wagen op het hellende vlak, van het lekker spannende tegen de regels van de wet. Denk niet dat het dapper is. Het is alleen maar oerstom! Want je ontspringt de dans toch nietEn denk ook niet dat al die anderen zulke brave jongens en meisjes zijn, oh neen, maar ze zijn alleen verstandig en zijn niet zo gek om hun leven te vergooien, dat is het verschil! NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) Nu liggen we met griep te bed, Nu lopen w'in de ziektewet, Nog zuchten w'onder vorstverlet Maar spoedig slaat een beter uur. Dan is het weer niet meer zo guur, Dan lopen we aan de cote d'azur. „Hebt U onze zomergids al ontvangen?" „Honderden reizen voor elke beurs en naar vrijwel ieder land!" „Was U al in Venetië, aan de Costa Brava, op de Matterhorn?" De boekjes, folders en advertenties die ons oproepen plannen voor deze zomer te maken, sluiten wel zo'n beetje aan bij onze eigen gevoelens. Thans, nu de dagen al zichtbaar gaan lengen, zouden we eigen lijk al best willen weten of we onze vakantie op een deinende boot, aan een touw op een gletscher, of aan een warm en ver strand zullen doorbrengen. MET GRATIS TOEGANG TOT HET CASINO In deze tijd van het jaar is het voor bijna iedereen weer een periode van plannen maken. blasé worden van het niets doenVaak kost het veel hoofdbre- kens een goede keus te maken uit al die autobusreizen, zomer huisjes, wandeltochten, kam- peercentra, bungalowparken en familiehotels. Mogen wij u een beetje helpen bij al dat gepieker? We zullen niet zeggen dat u beslist naar Oslo moet of naar Lissabon, want het is onze bedoeling en kele algemene richtlijnen te ge ven die uw keuze mogelijk iets gemakkelijker maken. UITRUSTEN TOEGESTAAN Vakantie dan, is er eigenlijk voor om uit te rusten van ver moeienissen die achter de rug zijn. In de vakantie moeten er nieuwe krachten worden opge daan voor een volgend jaar hard wjerken. Wanneer het hierbij alleen om lichamelijke vermoeienis ging, zou het niet moeilijk zijn een vakantie werkelijk goed te beste den. Lang in bed liggen, veel slapen en voor de rest van de tijd in een luie stoel zitten en De confectieimodellen voor de zomer, welke thans reeds in Parijs ultkcmen, geven een klein idee van wat de haute couture voor zomer 1961 kan gaan bren gen. Foto links: „Pili-Pili" van ■loppy, een jurk van zwart katoen met op de rok -grote en op het mouwloze lijfje kleine witte drup pels. Foto rechts: „Canelle" van Joppy, 'n lichte jurk voor buiten. goed eten, zou het recept zijn dat in zo'n geval in aanmerking kwam. De vakantie is er echter ook voor geestelijke vernieuwing. Wat dat betreft, is het soms heel heilzaam eens een poosje in een geheel andere omgeving te zijn. Andere omstandigheden met nieuwe indrukken en belevenis sen maken het de mens moge lijk en gemakkelijk om het werk in de kleine kring van alledag weer op te nemen. De innerlijke veerkracht, die daarvoor nu eenmaal noodzakelijk is, kan juist door een verblijf ergens anders verkregen worden. ALTIJD IN TOUW Naarmate men zich in een vakantie meer te herstellen heeft van werkelijk lichamelijke vermoeienissen, dient men zich bij het plannen maken ook meer te richten op het uitrusten. Vertegenwoordigers en kleine zelfstandigen bijvoorbeeld, die een heel jaar lang van de vroege ochtend tot de late avond in touw zijn, kunnen in hun vakan tie het beste wat luieren. Afhankelijk van de geldmid delen komen dan in aanmer king: een bootreis, een rustig pension of maar gewoon thuis blijven. Gaat het er echter meer om, om na de vakantie weer een voortdurende geestelijke belas ting aan te kunnen, dan kan de verandering van omgeving het beste op de voorgrond worden geplaatst. Voor mensen, die dagelijks ad ministratieve problemen tot een oplossing moeten brengen, die ingewikkelde conflicten moeten regelen, is geestelijke vernieu wing van groot belang. ANDERE MENSEN Een andere taal, een ander landschap, de omgang met heel andere mensen, het zien van vreemde steden en dorpen, het kennismaken met andere levens gewoonten zijn dan dingen, die een zegenrijke uitwerking kun nen hebben. Bij het plannenmaken voor de zomer dient een ieder zich zijn eigen omstandigheden goed te realiseren: te licht voelt men zich na de vakantie een beetje bekocht, berooid en vermoeid! (Nadruk verboden.) Dr. H. W. SCALONGNE. on Nu de eieren nog betrekkelijk goedkoop zijn kunnen ze wel eens een keertje extra worden gebruikt. Maar dan niet altijd gekookt of gebakken! Er zijn zoveel heerlijk sma kende en gezellig uitziende ge rechten, die zowel bij de lunch als bij de hoofdschotel of als nagerecht kunnen worden gege ven en dan bij voorkeur op vlees- of visloze dagen! ZONDAG: Sneetje champig nons, verscholen eieren, spi nazie, aardappelen, roomci- troenpudding MAANDAG: Spinaziesoep, ge bakken aardappelen met uien en kaas, gemengde sla. DINSDAGNierragoüt, andijvie, n'HHMflI'Hti'i Het is gezellig in de kamer. Vader zit in zijn luie stoel en rookt, moeder breit en Karei en Ansje zitten aan tafel en maken hun huiswerk. Zo nu en dan stellen Karei en Ansje een vraag, want och, het huiswerk vlot veel beter als vader of moeder je het even uitlegt, wanneer je het op school niet helemaal gesnapt hebt. En vader helpt de kinde ren steeds, zij het wel eens met de op merking dat ze niet zo moeten zeuren. „Lusten jullie allemaal een kopje thee?" informeert moeder. „Graag mam," knikken ze enthousiast. Moeder gaat thee inschenken. Karei steekt zijn pen in zijn mond en denkt diep na. Hij kan er blijkbaar niet uitkomen. Hij kijkt moeder aan die thee inschenkt, maar zij schudt haar hoofd, ze weet het ook niet. Vader voelt zich in een noodpositie en plotseling schiet hij uit: „Nu moet het maar eens uit zijn met dat gevraag. Jullie moeten op school beter opletten, dan behoeven wij jullie alles niet uit te leggen. Ik wil nu geen woord meer horen en jullie maken met spoed je huiswerk af." Karei voelt heel goed waar de schoen wringt en hij vindt de reactie van vader onredelijk. Hij laat dit merken door een onhebbelijke opmerking, die vader hele maal razend maakt. Hij slaat met de hand op tafel en brult: „Nu zwijgen jullie, want anders zullen jullie er van lusten Mokkend werken de kinderen door, ze laten hun thee staan, de gezellige stem ming is verdwenen. HET GEBROKEN VAASJE De volgende middag komen Karei en Ansje uit school en ontdekken, dat moe der bezig is bloemen te schikken. Dat is altijd ontzettend leuk, want moeder ver staat die kunst goed en het is leuk om OPVOEDING te zien hoe onder haar handen een waar kunstwerkje ontstaat. Samen staan ze te kijken hoe moeder de bloemen op lengte snijdt, hoe ze alles in gereedheid brengt om het stukje op te maken. Op tafel staan een paar vaasjes en schaal tjes en dan zegt moeder: „Eens even kijken welk schaaltje of vaasje we zul len nemen. Ze neemt ze stuk voor stuk in de hand en taxeert ze. Plotseling glipt er een uit haar vingers en valt in scherven op de vloer. Natuurlijk schrikt moeder evenals de kinderen. En dan komt het. „Dat is jullie schuld!" roept ze boos; jullie maken me ook zo zenuw achtig met aldoor op mijn handen te staan kijken! Vooruit gaan jullie buiten spelen Schoorvoetend gaan ze naar buiten ende pret is er af. Toch zijn de vader en moeder van Karei en Ansje goedwillende ouders, die het beste met hun kinderen voor heb ben. Maar in één ding falen ze volko men zij kunnen geen ongelijk beken nen. Zij menen, dat ze het aan hun pres tige verplicht zijn zich in de ogen van hun kinderen absoluut onfeilbaar voor te doen en zij menen dat zij dit aureool zouden verliezen wanneer ze eens onge lijk bekennen. ONWAARACHTIG GEDOE Zij noemen dit: je prestige hooghou den. Maar onder deze leuze bedrijven zij veel onrechtvaardigheid. Laten we ons niet verbeelden, dat we onze kinde ren iets kunnen wijsmaken. Ze zien scherper dan we denken en bovendien hebben ze een uitgesproken rechtvaar digheidsgevoel, dat we met zo'n houding alleen maar bederven. Als wij iets niet weten, dan bemerken zij dat dadelijk en wanneer we dan een uitvlucht zoeken, dan zien ze dit als schijnheiligheid; ze doorzien ons volkomen. Het is heerlijk, wanneer wij ouders met onze grotere ervaring en kennis in staat zijn onze kinderen iets uit te leg gen, ze te helpen met hun moeilijkheden, maar dit houdt heus niet in, dat het een schande zou zijn om iets niet te weten. Het is laf en onwaarachtig wanneer men zich met een smoesje van een kinder vraag af maakt en het wordt nog erger, wanneer we de kinderen er een uitbran der voor geven. Als al die ouders, die zo bang zijn voor hun geliefd prestige, eens zouden beseffen hoe scherp en on barmhartig juist de stille kritiek is van kinderen, dan zouden zij zich terdege bedenken voor en aleer zij zich zo open lijk deden kennen, als aan zelfover schatting lijdende kleine mensjes. Hoe opvoedend en bevrijdend werkt het als vader of moeder de zedelijke moed kan opbrengen om ronduit en rustig te zeg gen: „dat weet ik niet" of „ik heb me vergist" of „ik ben onhandig geweest." Dat is het goede voorbeeld geven, de juiste opvoeding om kinderen te leren, dat iets niet weten of ongelijk beken nen geen schande is. Er zou in de wereld heel wat minder ruzie, wrok en andere narigheid zijn, wanneer velen zich niet ten onrechte op dat arme prestige be riepen, een prestige in wiens naam veel onrecht wordt gedaan. aardappelen, flensjes gevuld met yoghurtmoes. WOENSDAGStamppot, raap stelen met speklapjes, eier- gelei. DONDERDAGRunderlapjes Savoyekool, aardappelen, rijs tepap. VRIJDAG: Visgehakt of Duitse biefstuk, aardappelpuree, pos telein, vanillevla met rabar bercompóte. ZATERDAG: Spekpannekoeken, fruit. L RECEPTEN Roomcitroenpudding ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) liter slagroom, 1 eiwit, het sap en schil van 2 citroenen 1 dl water, 70 80 gram bas terdsuiker (afhankelijk van het al of niet zuur Zijn van de citroenen5 blaadjes (±10 gram) gelatine. Laat in het water de dunne citroenschil langzaam aftrekken, zodat het water zeer geurig wordt. Neem de schillen er uit en los de geweekte gelatine in het citroenwater op door dit iets te verwarmen. Voeg daarna het citroensap en de suiker toe, maar laat het niet meer koken. Klop het eiwit en de room af zonderlijk stijf, meng ze luchtig dooreen. Schep er het inmiddels afgekoelde maar nog niet dik ge worden vruchtensap enz. door. Maak het mengsel zonodig op smaak af. Laat dit pudding mengsel snel afkoelen en schep het, als het vloeibare gedeelte mocht zakken, nog eens voor zichtig om. Vul een mooie wijde vlaschaal (of kleine dessert schaaltjes) met deze room citroenpudding en maak er des gewenst een garnering van rode of groene vruchtjes op. Beleg ook eens de vlaschaal vóór de pudding er wordt ingedaan, met z.g.n. lange vingers of met bou doirbiscuits en giet daar de roomcitroenpudding over. Flensjes met yoghurtmoes 150 gram bloem, '/i liter melk, 60 gram boter, zout, 2 eieren. Van deze ingrediënten een be slag maken en hiervan ongeveer 15 flensjes bakken. Daar de Het Weense modehuis „Susie" heeft zijn collectie voorjaars- en zomerhoedjes gepresenteerd. De modellen zijn genoemd naar be kende plekjes in Wenen. Links: „Schoenbrunn" van stro en organdie. Op de achtergrond het beroemde paleis. Midden: „Belvedere" van zwarte fluweel, afgezet met rozen van zuivere roze zijde. Rechts: „Gloriëtte", een stro hoedje met rozen van zuivere zijde en een voile. (Adv.) de sigaar waar sheiks voor in de rij staan AMIGO bijvoorbeeld.., 'n nieuw 6 cents sigaartje TIPS datu in april uw hortensia blauw kunt kleuren door een half eetlepeltje ammoniak- aluin (bij de drogist verkrijg baar) op de pot te gieten? datuw bloemen langer goed blijven als u een aspirine tabletje of een paar druppel tjes kamferspiritus in 't water in de vaas doet? datu ter gelegenheid van Koninginnedag eigenlijk uw vlag wel eens een goede beurt kon geven door haar in de lengte te wassen in een sop van 5 eetlepels galzeep en 10 liter lauw water? Daarna in azijnwater naspoelen en half nat strijken of in de wind dro gen. datu vuile aquariumruiten kunt schoonmaken met een mengsel van azijn en zout? datde honden uw muren niet meer zullen bevuilen als u ter plaatse zwavelbloem strooit? datsinaasappelen gemakke lijker geschild kunnen worden als u ze vooraf met kakend water overgiet? Het wit laat dan goed los. dathorloges ook op tijd ge smeerd moeten worden? Het is verstandig ze hiervoor ten minstens een maal per jaar naar de vakman te brengen, dit voorkomt onregelmatig lopen. datregenbakken en regen tonnen waarin drinkwater wordt verzameld, geregeld moeten worden schoonge maakt? Eventuele resten op de bodem en aanslag aan de wanden kunt u met kokend water verwijderen. (Nadruk verboden.), flensjes koud mogen worden kan men zeer goed ook wat overgebleven of extra gebak ken flensjes gebruiken. Van een halve liter yoghurt een vul ling maken door hieraan suiker naar smaak en 2 fijngewreven bananen toe te voegen. Op ieder flensje wat vulling leggen,, de flensjes oprollen en naast elkaar op een schaal leggen. Op het laatste moment er wat poe dersuiker overstrooien. Eiergelei Klop 5 eieren met 50 gram suiker, doe er liter melk en een pakje vanillesuiker bij en giet het mengsel dan in een be boterde vuurvaste schotel of in soufflépotjes. Zet de gelei onge veer Vi uur in een matig warme oven tot de eieren zijn gestold en de gelei een goudbruin kors tje heeft gekregen. Bestrooi de eiergelei voor het opdoen met wat poedersuiker.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9