REE óteunt omoelku IjomlwiBI i EIGEN HAARD SITZKRIEG irlokker Vonnissen te Osnabrück Kennedy ontving Cardona Het proces-Eichmann Kennedy over Amerika's ruimteplannen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN GEVRAAGD ZATERDAG 22 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5273 Badio de Koek VORMING VAN C.V.P.-B.S.P.-REGERING IN BELGIE GOEDGEKEURD Mr. Stikker secretaris-generaal van de NAVO H.M. DE KONINGIN BEZOCHT FRIESLAND KRANS VAN KONINGIN EN PRINS Deell is uit! VAN DE SANDE Damespantalons DE GEVECHTEN IN ANGOLA WAS GAGARIN NIET DE EERSTE? 284 - Terneuzen '50.- '15.- 9.50 MAANDAG 24 APRIL 8 uur Zeeuws-Vlaanderen een film welke een waar- elk ouderpaar. PATRICK ALLEN FAY in from a stranger), oed aan van vreemden). Nederlandse couranten ichten over aanrandin- inderen en.... kinder ijn Uw kinderen op dit bewust van de gevaren n bedreigen? Een film durft te zeggen: Er ht over het gevaar dat Toegang boven 18 jaar actuele film voor Ne- de jongeren deze uit logen zien." ilm zien en gaat hem Libelle. ENSDAG 26 APRIL 8 uur merikaanse film welke nomen met: ER WIN MATHEWS )RK in: rg, Ton van Duinhoven randenberg. men film over de laat- ten dode opgeschreven een verloren zaak en lokkend beeld van ver- i ren 14 jaar. DE MACHT" 14 jaar ER" 18 jaar 1LE in: IN NAPELS" der Bioscoop-theaters. CONCERTGEBOUW rranfcering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Niet alleen met liet oog op Cuba is de positie van Kennedy deze week uiterst moeilijk geworden. Toen de president nog senator was, heeft hij behalve voor steun aan een Cubaanse oppositie ook gepleit voor hulp aan de Polen, omdat die niet erg pro-Russisch zijn en niet anti-Amerikaans. Toen hij kandidaat was voor het presidentschap heeft hij de Poolse leider Gomoelka doen weten, dat hij de Poolse westgrens (de Oder-Neisse-lijn) als definitief erkende. Ook De Gaulle heeft dit reeds gezegd. Nu liggen ten oosten van de Oder-Neisse de voorheen Duitse gebieden, die de Westduitsers nog altijd voor zich opeisen. In Bonn is dus zo'n uitlating van De Gaulle en Kennedy niet erg po pulair. Maar Gomoelka heeft er ruchtbaarheid aan gegeven, om dat er verkiezingen in aantocht waren. Hij wilde bewijzen, welk een steun zijn regime internationaal heeft gekregen. Dit nieuws werd bekend gemaakt, juist toen Kennedykanselier Adenauer van West-Duitsland ontving. Hij moest het dus ontkennen. Go moelka wekte toen zijn kiezers op, voor zijn regime te stemmen, omdat dit de steun geniet van de Sowjet-Unie, en omdat de Russen wel de Oder-Neise-grens waarborgen. Hij had er zo ook baat bij. Natuurlijk waren er geen ech te verkiezingen: de communis tische partij kon nooit in een minderheidspositie worden ge plaatst. Maar er was een moge lijkheid, om thuis te blijven, en zo blijk te geven van ongenoe gen. Soms was er een keuze mogelijk uit verschillende kan didaten. En de minderheid der zetels werd zo verdeeld, dat ook andere kleine partijen en partij lozen een zetel konden verwer ven. De uitslag zou dus wel de gelijk iets opleveren, wat de con clusie rechtvaardigde, dat Go moelka sterker of zwakker was komen te staan. Ditmaal heeft kardinaal Wyszynski niet. zoals in 1957. opgewekt te stemmen. Op de openbare scholen is geen godsdienstonderwijs meer en de regering steunt geboortebeper king. Dc kerk hield zich dus af zijdig. Toch is het voor Gomoel ka nog al meegevallen. Hij staat meer vrijheden toe dan enige communistische leider en zonder item zou het wel eens slechter kunnen worden. DE RUIMTEMAN. De Russen hebben overigens veel propaganda gemaakt, door dat zij het eerst een man in de ruimte hebben gestuurd, op hèt gebied van raketten dus wel een leidende positie innemen, en al dus weifelaars in Oost-Europa kunnen bewegen, hun zijde te kiezen. Het succes trekt altijd. Het kwam in Polen Gomoelka goed te pas. Wat de bizonder- heden van de ruimtereis betreft. is nog veel onbekend. Gagarin is als een held der Sowjet-Unie gevierd, hoewel het de geleerden en de technici zijn, die deze pres tatie hebben geleverd. Afgezien van de wetenschap pelijke waarde van het experi ment is ook de industriële en militaire betekenis ervan groot. Er was veel kennis voor nodig van de techniek, die nu eenmaal Voor alle doeleinden kan worden aangewend. Het eens achter lijke Rusland heeft zijn achter stand ingehaald op dit terrein. Wat de verbruiksgoederen aan gaat en de hoogte van het levens peil, heeft liet nog veel te ver beteren. Maar het gaat vooruit, en dat verhoogt zijn invloed. In zoverre is de ruimtereis een uit daging voor het Westen, zich in te spannen. ALGERI JE EN ANGOLA. Verleden week heeft De Gaul le een deel van zijn persconferen tie aan Algerije gewijd. Hij gaf te kennen, wel te begrijpen dat dit onafhankelijk moest worden. Is het dit, dan kan het nog Franse steun krijgen als het ver bonden blijft met het moeder land. Zo niet, dan zal dit alle steun aan Algerije onttrekken en zelfs de moslims, die nu in Frankrijk werken, terugsturen. De bittere toon, waarop hij sprak, wekte kritiek. De rechtse Fransen spraken van „verraad". Maar de kans om met de Alge rijnen te onderhandelen, is blij ven bestaan. De Portugezen denken niet aan het verlenen van In het internationale valse muntersproces te Osnabrück zijn vrijdag de vonnissen geveld. De 48-jarige Nederlandse chemi- graaf en lithograaf A. O. uit Haarlem, die de ziel van de voorgenomen onderneming ten gunste van de Algerijnse op standelingen was genoemd, is veroordeeld tot 2', - jaar gevan genisstraf. De 58-jarige Duitser H. S. en de 38-jarige Algerijnse zakenman A. A. kregen ieder twee jaar gevangenisstraf. Voor alle drie geldt aftrek van voor arrest. De kosten van het pro ces komen voor rekening van de veroordeelden. De in beslag genomen machines van de druk kerij in Osnabrück zijn ver beurd verklaard. De openbare aanklager had tegen O. vier jaar tuchthuis straf en vijf jaar eerverlies ge- eist en tegen de andere twee beklaagden eik drie jaar tucht huis en vijf jaar eerverlies. De veroordeelden hadden in Osnabrück de uitgaven van valse bankbiljetten tot een ..waarde" van 96 miljoen nieuwe Franse frank voorbereid. A. ont kende bij de zaak betrokken te zijn geweest, O. en S. verklaar den slechts uit sympathie voor de Algerijnse opstandelingen ge werkt te hebben. O. en A. lieten door middel van hun verdedigers weten dat zij niet in beroep wilden gaan. S. vroeg tijd voor nader over leg. De openbare aanklager legde geen verklaring af. De rechter noemde als ver zachtende omstandigheid dat de beklaagden nog nooit eerder gestraft zijn en geen valse mun ters van de gewone soort waren. O. had ruiterlijk alles toege geven. Het mededaderschap van S. kon ook als bewezen gelden evenals dat van A. tegen wie, ondanks zijn eigen ontkenning, het bij hem gevonden briefje met het telefoonnummer van in Haarlem en kwitanties voor betaling van 15.000 en 35.000 Zwitserse franken aan S. voor de onderneming in Osnabrück getuigden. A. had kennelijk de mensen die achter hem stonden niet willen verraden. Hij scheen uit vaderlandslievende beweeg redenen gehandeld te hebben. Zoals bekend zullen de twee andere bij deze zaak betrokke nen, de Nederlander S. S. en de Griek M. R., die in Nederland gearresteerd werden, in Neder land berecht worden. onafhankelijkheid aan Afrikaans Angola. Er wordt bitter gevoch ten en de Katholieke missiona rissen rapporteren over wreed heden. begaan door negers en door blanken. Premier Salazar heeft Portugal doen mobiliseren: een nieuw drama is begonnen. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Noordstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen Zoals werd verwacht hebben de Christelijke Volkspartij en de socialistische partij vrijdag hun goedkeuring gehecht aan de vorming van een Katholiek- socialistisch coalitiekabinet on der leiding van C.V.P.-voorzitter Theo Lefèvre. Op de vergadering van de C.V.P. werd niet gestemd. Lefè vre kreeg echter een ruime meer derheid achter zich, zoals bleek uit de afgelegde verklaringen. Het buitengewone congres van de socialistische partij hechtte zijn goedkeuring aan een motie met 807 tegen 150 stemmen en 20 onthoudingen. De volgende stap van kabinets formateur Lefèvre zal zijn in overleg met de socialisten de structuur van de nieuwe regering te bepalen en de portefeuilles te verdelen. Verwacht wordt, dat in het nieuwe kabinet, waarin Spaak wordt genoemd als vice- premier en minister van Buiten landse Zaken, de portefeuilles ge lijkelijk tussen de C.V.P. en de B.S.P. zullen worden verdeeld. De voormalige Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken mr. D. U. Stikker is gisteren secretaris-generaal van de NAVO geworden. Hij werd met alge mene stemmen gekozen op een speciale bijeenkomst van de per manente raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn ver kiezing tegenover verslaggevers si „ipSRSIUHSSad 13IU" 'p33Z3§ zijn over de mogelijkheid, dat de NAVO de vierde kernmacht wordt. ,Er zijn reeds besprekin gen aan de gang over deze kwes tie en niemand kan zeggen wat het resultaat zal zijn. Wij zullen nieuwe openhartige gesprekken hebben en ik ben niet pessimis tisch over de kansen, dat een stelsel zal worden uitgewerkt, dat voor allen aanvaardbaar is". Wat de integratie aangaat zei mr. Stikker, dat vele leden ge loven. dat integratie de enige weg is. Dit geldt zeker voor de kleine landen. Dit is een ernstig vraagstuk. Maar nogmaals, ik ben niet pessimistisch over de kans, dat een bevredigend stelsel kan worden uitgewerkt. Wat het overleg binnen het Het Witte Huis heeft donder dag bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy woensdag een onderhoud heeft gehad met dr. Jose Cardona, de voorzitter van de Cubaanse revolutionaire raad welke de invasie op Cuba heeft georganiseerd. De perschef van het Witte Huis, Salinger, verklaarde dat dr. Cardona met vijf medewer kers uit Miami in Florida naar Washington was gekomen om de president verslag uit te brengen over de landingen van de anti-Castro-troepen. De voor naamste reden van het gesprek, dat tien minuten duurde, was het verzoek van dr. Cardona aan de Amerikaanse president om de Organisatie van Ameri kaanse Staten (O. A. S.) te vra gen, dat zij tracht te bewerken, dat de gevangen genomen inval lers niet worden terechtgesteld en de gewonden een behoorlijke medische verzorging krijgen. President Kennedy had beloofd zijn best te zullen doen om dit van de O. A. S. gedaan te krij gen. Later hadden de Cubanen een onderhoud van een uur ge had met functionarissen van het Witte Huis. Salinger zei dat dr. Cardona geen melding had gemaakt van wreedheden tegen gevangen genomen tegenstan ders van Castro. Hij sloot de mogelijkheid niet uit, dat de president in de komende paar dagen nog een contact met dr. Cardona zal hebben. Donderdagmiddag had presi dent Kennedy een reeks bespre kingen met hoge regeringsfunc tionarissen, onder wie vice-pre sident Johnson die een onder houd van een uur met het staatshoofd had. De inter-Amerikaanse com missie voor de rechten van de mens een orgaan dat onlangs door de organisatie van Ameri kaanse Staten is gecreëerd zal vrijdag een buitengewone zit ting houden om te bestuderen hoe na het mislukken van de invasie op Cuba massa- terechtstellingen van tegenstan ders van Castro kunnen worden voorkomen. De vergadering staat los van de stappen van Cardona. De gebeurtenissen op Cuba, de toestand in Laos en de grote internationale vraagstukken zijn donderdagavond het onderwerp van gesprek geweest tussen pre sident Kennedy en oud-vice- president Richard Nixon. Niet alleen op het eiland Cuba, maar ook in New York komt het tot botsingen tussen voor- en tegenstanders van premier Fidel Castro. In het hartje van New York, Broadway, 42nd Street en Times- Square, werden rake klappen tussen voor- en tegenstanders uitgedeeld. In New York wonen veel Cubanen, H. M. de Koningin heeft gis teren een bezoek gebracht aan twee buurgemeenten in Noord Oost-Friesland, aan Achtkarspe- len met zijn grote structurele werkloosheid en zijn opkomen de industrie en Kollumerland, hoofdzakelijk agrarisch georiën» teerd aan de grenzen van de Lauwerszee. In Istanboel is na een dienst in een moskee het stoffelijk overschot begraven van de dezer dagen in Den Haag overleden echtgenote van de Turkse am?, bassadeur in Nederland, Ma dame Arbel. Koningin Juliana-1 en Prins Bernhard hadden een' krans gezonden. Albertus Oelderich tussen zijn bewakers. vorm van de televisie- uitzendingen (woord én beeld!) kost mooi uitgevoerd toch maar f2.95 Uw exemplaar liet bij Boekhandel. Vreugde in Peking Vrijdag zijn in Peking massa demonstraties en bijeenkomsten gehouden waaraan 600.000 men sen hebben deelgenomen, ter viering van de overwinning van Fidel Castro's troepen op Cuba, aldus meldt het persbureau „Nieuw China". Premier Tsjou En Lai en par tijleiders woonden een bijeen komst bij van 100.000 mensen in het stadion van Peking. Tsjou En Lai leidde de menig te in het stadion bij het roepen van de leuze „Cuba si, yankee no". In een toespraak zei Tsjou dat de overwinning van het Cu baanse volk andermaal bewijst dat „het Amerikaanse imperia lisme is een papieren tijger". bondgenootschap betreft, zei de nieuwe secretaris-generaal, dat het overleg in de NAVO veel beter geschiedt dan de mensen denken. In Oslo, waar de minis ters van buitenlandse zaken van de NAVO-landen volgende maand bijeenkomen, zullen wij spreken over plannen op lange termijn en opnieuw de kwestie van nau wer politiek overleg behandelen. ruil, streep, effen Terlenka, wol, nylon, denim vanaf 11.95 SPORTHANDEL Noordstraat 76 - Terneuzen In het proces-Eichmann is gisterochtend het afdraaien van geluidsbanden van de ondervra ging van beklaagde door inspec teur Avner Less voortgezet. Eichmann verklaarde dat het besluit om de Joden te vernie tigen niet in een wet was neer gelegd. Het was een besluit van Hitier persoonlijk, dat kracht van wet had. Beklaagde betoogde, dat hij met het feitelijke doden van Joden niets te maken heeft ge had. Hij had slechts het ver voer te regelen. „Niet iedereen die ik „eva cueerde" is omgekomen", zei Eichmann, die erop wees dat 2.400.000 Europese Joden de actie hebben overleefd. Hoofd inspecteur Less zei daarop, dat dit geen verdienste van Eich mann is maar van de geallieer den die de overwinning behaal den. Eichmann zei: „Als er in die tijd iemand bij mij gekomen was met de mededeling dat mijn vader een verrader was en dat ik hem moest doden, zou ik het gedaan hebben". „Ziet u, kapitein, men zag overal doden en men stond daar anders tegenover dan nu. In die tijd voerde ik blindelings Als wij eerder- dan de Russen op de maan kunnen komen, dan moeten wij zeker een poging wagen. Dit heeft president Ken nedy vrijdag verklaard op zijn persconferentie in Washington. De president sprak over de vraag of er een „spoedprogram" moet worden uitgevoerd om de Russen op ruimtegebied te kun nen inhalen. Maar reizen naar de maan zullen misschien pas over tien jaar mogelijk zijn en kosten enorm veel geld, zo zei hij. Daar om geloofde hij niet dat de V. S. zich hals over kop op een „spoedprogram" moeten storten vóórdat zij goed beseffen waar zij aan toe zijn. Een en ander wordt nu be studeerd onder leiding van vice- president Lyndon Johnson, al dus Kennedy. Toen hij nader op het ruimte onderzoek in de V. S. inging, verklaarde Kennedy, dat ook de Saturnus-raket, als zij eenmaal operationeel is, Amerika niet op gelijke voet met Rusland zal brengen. Het gaat erop het ogenblik om of een kernraket of een of ander chemische raket ons de beste kans biedt op een sprong voorwaarts. Maar wij staan op de tweede plaats en ook de Saturnus zal ons niet op de eer ste brengen, aldus Kennedy. De president sprak voorts uitvoerig over het karakter van de communistische uitdaging aan de vrije wereld en betoogde nogmaals dat Amerika en zijn bondgenoten hun opvattingen en denkwijze moeten herzien om de ondermijning, penetratie en uitdagingen op propagandis tisch en economisch gebied met succes het hoofd te kunnen bie den. Hij verklaarde er niet gerust op te zijn dat de niet-communis- tische wereld een doeltreffend antwoord heeft op de taktiek van de communisten. Een militaire patrouille heeft ernstige verliezen toegebracht aan opstandelingen die bij Ucua, in Noord-Angola, een aanval op haar deed. aldus is in Loeanda gemeld. De troepen verdreven de aanvallers met hulp van versterkingen uit het dorp. Het Portugese persbureau Lu- sitania meldt, dat de luchtmacht groepen uitgehongerde opstan delingen, die het ontruimde dorp Bembe plunderden, heeft beschoten. De opstandelingen werden met ernstige verliezen op de vlucht gejaagd. de mij gegeven bevelen uit. Daarin, hoe moet ik het zeggen, vond ik een zekere voldoening, een zekere rust bij deze noodlottige strijd van het Duitse volk". Indonesië wil geen hulp van Nederlands Rode Kruis De Indonesische regering heeft vrijdag meegedeeld dat zij geen hulp van het Nederlandse Rode Kruis nodig heeft bij kwesties van spijt-optanten die naar Nederland willen vertrekken. In een verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Djakarta werd gezegd dat de Indonesische regering na het verbreken der betrekkingen met Nederland vorig jaar had besloten dat het Indonesische Rode Kruis de enige instantie is die bevoegd is kwesties te behandelen die Nederlanders in Indonesië aangaan. BINNENVERINGBED fiet teste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERS!: D met versterkte middensector J fabrieken Zevenbergen ^jj Edouard Dobrowski, die voor de Franse radio en televisie een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, heeft over de Franse radio verklaard dat Ga garin niet de eerste in de ruim te was. De eerste was naar zijn zeggen Serge Iljoesjin, zoon van de bekende vliegtuigbouwer. Deze had geen speciale oplei ding gevolgd, maar kon door de invloed van zijn familie zijn zin doordrijven. Hij ondernam vol gens Dobrowski de poging drie of vier dagen vóór Gagarin. Zijn raket kwam. na drie omwente lingen om de aarde, gaaf op aarde terug, maar de ruimte vaarder was volkomen ontred derd. Hij lag nu bewusteloos in een Moskous ziekenhuis. Dobrowski kon niet zeggen hoe hij aan dit verhaal kwam. Zijn bronnen waren echter be slist betrouwbaar. ENKELE BUIEN. Ten zuiden van IJsland bevindt zich een depressie die weinig van plaats verandert. Een frontensy steem dat hiermee samenhangt,; trok vrijdag in vertraagd tempo- over ons land, wat voornamelijk' in de westelijke provincies ge paard ging met regen. Achter het front drong onstabiele lucht ons land binnen, waarin zich buien ontwikkelden, waarvan sommige met onweer. Kleine randstoringen van de depressie zullen het weer van daag een wisselvallig karakter geven, waarbij naast opklaringen ook buien kunnen worden ver wacht. In de temperaturen komt wei nig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Onge veer dezelfde temperaturen als vrijdag. ZATERDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.32 6.56 Terneuzen 7.07 7.31 Hansweert 7.47 8.11 Walsoorden 7.57 8.21 ZONDAG 23 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.36 8.04 Terneuzen 8.11 8.39 Hansweert 8.51 9.19 Walsoorden 9.01 9.29 ZON MAAN op onder op onder Apr. 22 5.30 19.48 10.56 1.53 23 5.28 19.50 11.54 2.31 24 5.26 19.52 12.55 3.02 25 5.23 19.54 13.58 3.30 26 5.21 19.55 15.03 3.56 27 5.19 19.57 16.09 4.19

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1