jaar op reis i 1 Heeft de P. B. O. nog waarde Radio en Televisie O Eigen hotelsbungalows9 en kampeerterreinen Vrijdag 21 april 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 ooooool bieden ongekende mogelijkheden De ontwikkeling van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in Nederland bevindt zich in een moeilijke impasse. De bedoeling van de P. B. O. is eigenlijk een in het belang van het Nederlandse volk dienende werk zaamheid van het bedrijfsleven te bevorderen. Uit een rapport van de organisatie-commissie van het toporgaan van de P. B. O., de Sociaal-Economische Raad, blijkt eigenlijk dat aan die dienende werkzaamheid van de organisaties in zekere zin moet worden getwijfeld. Het wordt niet met zoveel woorden gezegd, maar wij kunnen dat tussen de regels door lezen. Welke bezwaren zijn er? Alhoewel de werkzaamheden van de P.B.O.-organen wel nut tig zijn bevonden, blijkt toch dat er van de bedrijfslichamen wei nig propagandistische kracht uit baat De verdere uitbouw van de PB.Ó. wordt latent tegenge werkt. omdat de geestesgesteld heid van betrokkenen zich daar tegen verzet. De vrije organisa ties van bedrijfsgenoten zien de P B.O.-organen als hun concur renten. De paritaire samenstelling van (je organen uit werkgevers en werknemers doet afbreuk aan een gezonde werking. De werk gevers erkennen geen zeggen schap van werknemerszijde in economische aangelegenheden. De bevoegdheden van de be drijfslichamen inzake loonvor ming en mededinging worden niet erkend. Men wenst geen deelneming van ministeriële ver tegenwoordiging aan de werk zaamheden. Bovengenoemde moeilijkheden en bezwaren zijn voldoende om de sfeer in het P.B.O.-werk grondig te bederven. Het merkwaardige is het gebrek aan propagandis tische kracht, terwijl er toch zo veel mogelijk openbaarheid wordt betracht. Misschien is die open baarheid er wel oorzaak van dat er een gebrek is aan besluitvaar digheid. Weegt het nut tegen de kosten op? Van de zijde der Katholieke werkgevers is er reeds opge merkt dat er in die openbaarheid een ernstig bezwaar schuilt. Wij achten het in ieder geval irreëel, dat de werkzaamheden wel nut tig zijn en er toch geen propa ganda vanuit gaat. De organisa tie-commissie had er goed aan gedaan het nut van de P.B.O. nog eens in den brede uit te spinnen. Het is te betreuren, dat dit niet is gebeurd. In ieder geval is het nut van de P.B.O. op dit moment niet tastbaar. In het verlengde hiervan zouden wij de vraag wil len stellen, of dit nut van zoda nig gehalte is, dat het tegen de kosten opweegt en voorts of het gezien de bestaande arbeids- schaarste wel verantwoord is, dat er zoveel werkkracht wordt ge bonden door organen met een op zijn minst gesproken betrekkelijk nut. Wanneer de geestesgesteldheid van betrokkenen zich voorts als een rem openbaart voor een goe de werking, moeten wij ons af vragen door welke figuren het bedrijfsleven in de P.B.O. wordt vertegenwoordigd. Wanneer dit tweederangs krachten zijn, dan blijkt hieruit dat men het toch eigenlijk jammer vindt daarvoor top-mensen af te staan. Van de aanvang af hebben de vrije organisaties in de P.B.O. een concurrent gezien. Wanneer de werkzaamheden in de PBO evengoed in het vrije organisatie- leven kunnen worden verricht, waarom klemmen wij ons dan als natie vast aan een instituut dat in wezen geen levensvatbaarheid bezit en waarom wordt die P.B.O. dan niet gelikwideerd? Met deze vraag wordt ook al weer het nut van de P.B.O. aan de orde gesteld. Wetgeving wordt belachelijk Er bestaat als volgende punt een tegenstelling tussen de werk zaamheden op sociaal en op eco nomisch gebied. Dit bezwaar mag wel als zeer kenmerkend worden gezien. Het is een groot struikel blok voor een eensgezind optrek ken van werkgevers en werk nemers, dat ook duidelijk zicht baar wordt op het terrein van de ondernemingsraden, waar even min schot in zit. Het zou evenzeer onjuist zijn die medezeggenschap op econo misch gebied af te dwingen, om dat dit uiteindelijk aan de onder- nemingsgewijze-produktie meer schade zou toebrengen dan voor deel. Niettemin is het duidelijk, dat hiermee de uitholling van de P.B.O. wordt bevorderd en rijst de vraag of hier geen correctie m de wetgeving mogelijk is ten einde een betere vertrouwens sfeer te scheppen. Het heeft toch weinig zin te blijven vasthouden aan een wettelijke fictie, die geen enkele basis heeft. De wetgeving als zodanig wordt er min of meer belachelijk door gemaakt. In hetzelfde vlak ligt de tegen zin tegen de bevoegdheden van bedrijfslichamen op het terrein van de loonvorming en concur rentie. Dit zijn immers typisch economische hoofdstukken Consument heeft geen stem Een der grote bezwaren van de P.B.O. in zijn huidige vorm wordt wel gevonden het gebrek aan in vloed van de zijde der consumen ten. Dit punt is in de organisatie commissie niet in discussie ge bracht. Een der voornaamste moeilijkheden daarbij schijnt ons de vraag, of de bestaande consu menten-organisaties wel repre sentatief mogen worden geacht voor de gebruikers. Voorts zou het wel eens zó kunnen zijn, dat het opnemen van de stem der consumenten in het P.B.O.-koor de verwarring alleen nog meer doet toenemen. Als een der voornaamste oor zaken van de impasse waarin de P.B.O. zich bevindt, ziet de com missie de heersende hausse. Het gaat goed in het bedrijfsleven. Waarom nog een P.B.O. om de werkzaamheid van handel en in dustrie te bevorderen? Als het goed gaat, kan een groot aantal bedrijfslichamen de gang van maar waaruit weinig positieve zaken alleen maar verslechteren, zo is de nuchtere redenering van velen. Daarom laat men de P.B.O. maar op een zijspoor staan als een hulptrein voor minder goede dagen. Hiermee wordt de P.B.O. eigenlijk gemerkt als een instituut dat alleen nuttige dien sten kan bewijzen in dagen van depressie. Wie wekt Doornroosje? Historisch is dit niet geheel on juist. Het is de angst voor crisis en malaise geweest, die onze volksvertegenwoordiging heeft doen besluiten de P.B.O. tot leven te roepen als een instrument tot conjunctuurbeheersing. Wanneer echter de economische weten schap een hoogte heeft bereikt, waarbij dieptepunten in het eco nomisch leven kunnen worden vermeden, dan zou door deze ontwikkeling de P.B.O. zich reeds hebben overleefd, voordat zij tot wasdom is gekomen. Het is echter zeer problema tisch of de wereldeconomie een niveau van stabiliteit heeft be reikt. Het is zaak om na te gaan in hoeverre het nuttig is in dit geval de P.B.O. als een Doorn roosje in „slapende" toestand levend te houden, welke werk zaamheden tijdelijk kunnen wor den opgeschort en hoe snel de organen In geval van nood spoe dig tot nieuw leven kunnen wor den gewekt. Zoals de toestand nu is, zal menigeen zich niet aan de indruk kunnen onttrekken dat wij met een organisatorisch ap paraat zitten opgescheept waar veel geld in wordt geconsumeerd, bijdragen tot de welvaart kunnen worden verwacht. Aan de S.E.R. en de Tweede Kamer de taak ons volk van het tegendeel te overtuigen. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) VAKANTEESPREIDING EN RECREATIE De vakantiespreiding in Neder land levert nog steeds grote moeilijkheden op, dit blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Recreatie over 1960. „Na een twaalf jaar lang op basis van vrijwilligheid gevoer de actie dreigt opnieuw de si tuatie van 1948 te ontstaan, met dit belangrijke velschil evenwel dat thans het aantal vakantie gangers en het aantal vakantie dagen sterk is toegenomen, waardoor de druk op de betref fende zeer korte vakantieperiode nog veel groter wordt dan ooit te voren. De enige mogelijkheid om uit deze impasse te geraken is, zo als reeds vele malen door de Stichting Recreatie naar voren is gebracht, het vaststellen van een wettelijke regeling van de aanvangsdatum der school vakanties", zo meldt dit verslag. Met nadruk wijst de Stichting er op dat een basis-opleiding nodig is voor kampleiders en kampbeheerders. De recreatie van honderdduizenden vakan tiegangers loopt gevaar naar mate deze wordt behartigd door ondernemers, die ternauwer nood op de hoogte zijn van de algemene regels die de exploi tatie van een bedrijf beheersen en niet voldoende begrip heb ben van hun taak en functie met betrekking tot de recreatie. Het diploma van een derge lijke basisopleiding moet mee bepalend zijn voor het al dan niet in aanmerking komen voor een exploitatie-vergunning, al dus het jaarverslag van de Stichting Recreatie. BAL L-P E N N E N VAN DE SANDE KANON-DUIKERS Kennelijk geïnspireerd door de werkzaamheden voor het lichten van het zeventiende- eeuwse Zweedse oorlogsschip „Wasa", die inmiddels bij Stock holm zijn begonnen, zijn bij Gothenburg kikvorsmannen gaan duiken naar de wrakken van twee andere schepen, n.l. het Deense admiraalschip „San,c- ta Sophia", dat in mei 1645 ten onder ging toen het met een vloot van 25 vaartuigen kwam aanvaren, en de Zweedse Oost- Indië-vaarder „Lovisa Ulrika", die 45 jaar later zonk. De dui kers hébben al een aantal scheepskanons naar boven ge bracht. Op één daarvan stond het monogram van Christiaan IV, de toenmalige koning van Denemarken, en de naam van de gieter Felix Fuchs (Gos Mich Felix Fuchs). ZUIVERING VAN ZEEWATER In de Rode-Zeehaven Eilat is de eerste steen gelegd van s werelds eerste fabriek voor het zuiveren van zeewater door een vriesproces dat door de Is raëliër Alexander Zarchin is uitgevonden. Volgens dit pro cédé zou het ontzouten van zeewater ongeveer de helft goedkoper zijn dan het goed koopste tot nog toe bestaande systeem. Vele diplomatieke vertegwa-- woordigers waren bij de steen legging aanwezig. De voorzitter van de Amerikaanse Fairbanks- Whitney Corporation, die voor veertig procent bij het project geïnteresseerd is (de Israëli sche regering voor zestig pro cent) zei dat de fabriek, die waarschijnlijk over een jaar in bedrijf zal komen, ongeveer 200.000 gallons zoet water per dag zal kunnen produceren. Binnen drie jaar zal een fa briek worden gebouwd voor de aanmaak van dergelijke zuive ringsinstallaties ten behoeve van de export, aldus zei de Is raëlische minister van Ontwik keling. ZATERDAG 22 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor u en uw gezin, praatje; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.); 10.00 Samen thuis, lezing; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gev. pro gramma; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Hammondorgelspel; 13.00 Nws; 13,15 Vara-varia; 13.20 Sport nieuws; 13.45 Lichte muz.; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Lichte mu ziek; 15.00 Gram.; 16.00 Boek- bespr.; 16.20 Accordeonmuziek; 16.40 Streekuitz.; 17.00 Jazzmu ziek; 17.30 Weekjournaal; 18.00 Nws en comm.; 18.20 De zin van de ruimtevaart, lezing; 18.35 Lichte muziek; 19.00 Artistieke staalkaart, 19.30 Passepartout, lezing; 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing; 19.55 Deze week, lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Tekst en uit leg, comm.; 21.30 Lichte muziek; 22.00 'n Ware geschiedenis, hoor spel; 22.20 Gram.; 22.30 Nieuws, 22.40 Licht progr.; 23.10 Gram. met comm.; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws, HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en lit. kalender; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Middagklok; 12.04 Metro- pole ork.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewij zer; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Fanfare orkest; 14.25 Lichte muz.; 14.45 Jazz; 15.10 Franse les; 15.30 Pia norecital; 16.00 Gregoriaanse zang; 1630 Instr. oct.; 16.50 Sport- periscoop; 16.56 Wereldkamp. biljarten driebanden te Amster- 18.00 18.45 dam; 17.00 Voor de jeugd; Kunstkron.; 18.30 Gram.; Van klanten en wanten weten, vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19,25 Zang; 19.30 Lichte muz.; 19.50 Lichtbaken, lezing; 20.00 Concertgebouwork.; 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing; 21.10 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Reli gieuze muziek met comm.; 23.50 Wereldkampioenschap biljarten driebanden te Amsterdam; 23 55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gesproken aperitief: 12.45 Gr.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de jeugd; 14.00, 14.20 en 14.35 Gram.; 14.50 Orkestmuz.; 15.00 Accordeonsp.; (om 15.151530 Gram.); 15.45 en 16.00 Gr.; 16.10 Tips voor trips; 16.20 Gram. (verv.); 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en lit. kalen der; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gram.; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Vlaam se trekkersliederen; 20.00 Geval1, muziek; 21.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22,15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 2305 Gram.; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00—17.30 Voor de kinderen; 20,00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Act.; 20.30 Cabaret; 20.55 TV-film; 21.20 Gevar. pro gramma; 22.05 Dagsluiting. VL. BELG. TV; 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Katholieke uitz,; 19.30 Weekjournaal; 20.00 Nws en weeroverz.; 20.30 Repor tage; 20.55 TV feuill.21.20 Amus. progr. v. d. Amerikaanse TV; 22.55 Nieuws. ioooooo (Van onze verslaggever) Den Haag (P P) - „Vroeger, zo rond de eeuwwisseling, was het echt vakantiehouden, zoals wij dat tegenwoordig kennen, slechts weggelegd voor een kleine groep gefortuneerden", vertelt ons een van de oudste leden van de Nederlandse Reis Vereniging, die dit jaar 55 jaar bestaat. „Ja, er is een enorm groot verschil tussen toen en nu. En hiertoe heeft de Nederlandse Reis Vereniging bijzonder veel bijgedragen. Eigenlijk is het begonnen door het voorbeeld van de beroemde Engelse mensenvriend Arnold Toynbee. In navolging van zijn voorbeeld kwamen in het voorjaar van 1906 enkele Hage naars bijeen om een club te stichten die ten doel zou hebbenont spanning en ontwikkeling door bijeenkomsten, lezingen en excursies. De oprichtingsvergadering werd gehouden met 44 leden en wan neer we nagaan, dat de Nederlandse Reis Vereniging dit jaar zo'n 143.000 leden telt, met 47 afdelingen, 26 consulaten en een centraal bureau met 200 werknemers, dan begrijpt u wel, dat er een flinke groei in het clubje heeft gezeten. Via dat centraal bureau kunnen nu alle mogelijke reizen worden georganiseerd, in gezelschap of privé, er zijn eigen hotels in het buitenland, eigen bungalows in Neder land en daarbuiten, eigen kampeerterreinen en er staat voor ieder lid, ook voor privéreizen, een allesomvattende service ten dienste." Op Coöperatieve grondslag „Zoals U vertelt had de club ten doel ontspanning en ontwikkeling door bijeenkomsten, lezingen en ex cursies. Van reizen wordt niet ge sproken, behoudens dan dat dit be sloten zou liggen in het woord ex cursies. Hoe kwam men tot dit hoofddoel?" willen wij weten. „Dat is eigenlijk van zelf zo gegroeid," glimlacht onze gastheer. „In de eerste circulaire van de Haagse club werd vermeld: „Door coöperatief reizen te organiseren, hoopt de vereniging in staat te zijn een der hoogste en edelste genietin gen te doen deelachtig worden aan menigeen, die hiertoe financieel niet m staat was en ook aan finan cieel beter bedeelden de mogelijkheid te verschaffen hunne reizen verder uit te strekken of met minder kosten uit te voeren dan zij tot heden ver mochten". Verder werd dan nog vermeld, dat f- ieder die te goeder naam en faam bekend staat, er aan mocht deelne men. Er gingen dat eerste jaar 21 per sonen naar de Ardennen en 5 naar Parijs. Op 4 juni 1907 verscheen reeds het eerste nummer van het eigen blad „Reizen en Trekken", in een oplage van liefst 400 exemplaren. De groei heeft zich gestadig voortgezet, met uiteraard terugslagen tijdens de jaren van oorlog in Europa. Er kwamen afdelingen in andere plaatsen en er werden in 1911 twaalf verschillende reizen georganiseerd, met totaal 267 deelnemers. In I960 was het aan tal via de N. R. V reizende leden juist 267 maal zo groot." Naar Italië voor 60.- „Het is wel eens leuk om enkele cijfers te noemen, die een indruk In de jaren rond 1925 organi seerde de N. R. V. reizen naar Tirol. Deze foto is gemaakt voor hotel Eggen i° Kufstein. geven van de kosten van een reis van toen. In 1913 heb ik twee reizen gemaakt, een reis van 6dag naar Zwitser land, die mij 46,36 kostte en een reis naar Italië, ik weet niet meer van hoeveel dagen, waaraan ik slechts 61,48 kwijt was. Natuurlijk lijkt dit ontzettend goedkoop, maar we moeten niet vergeten, dat de waarde van de gulden toen ook anders lag. Die reissommen waren tot op de „En waar liefst heen?' gaan uw leden het „De voorkeur voor het vakantiever blijf gaat in de eerste plaats uit naar bossen. Op de tweede plaats komen zee en strand, op de derde plaats de bergen, op de vierde me ren en rivieren en als vijfde het bezoeken van grote steden. Ook is een typische voorkeur voor de va kantielanden, die echter eerlijk ge zegd nog wel eens wisselt. Verle den jaar lag 't als volgt: naar Duits land ging 42 pet., België en Luxem burg trokken 13 pet., Italië 13 pet., Zwitserland 12 pet., Oostenrijk 12 pet., Frankrijk 10 pet., overige lan den 9 pet.' Vakantiespreiding. Op het Centraal Bureau van de N. R. cent uitgerekend, omdat alles op coöperatieve grondslag gebeurde. Viel er ergens iets mee, dan kreeg men ook wel eens wat terug. Die grondslag is behouden, maar tegen woordig worden de reissommen af gerond en wordt 't overblijvende ge bruikt voor verbetering van de mo gelijkheden; zoals de eigen bezittin gen hier en in het buitenland." Aanpassing! Het is leuk en interessant onze be jaarde gastheer al deze herinneringen te horen ophalen over de eerste tijd van het reizen voor iedereen. Toch spookt er nog iets door ons hoofd: „Heeft men altijd volgens het zelfde systeem gereisd?" „Het eerste en nog steeds bestaande principe is wel de geleide groeps reis. Zo gingen we in het begin en zo zijn nog een zeer groot deel van alle door de N. R. V. uitge schreven reizen. Langzamerhand kwamen ook andere systemen en wel geboren uit noodzaak, doordat de leden dit nu eenmaal wensten. Er kwamen de vrije groepsreizen, waarbij men dus wel gezamenlijk reist, doch op de plaats van be stemming geheel wordt vrij gelaten te doen en te laten wat men wil. Ook de verzorging van privé-reizen gaat een steeds groter percentage omvat ten. Dit wordt mede gestimuleerd door de eigen „homes" in het bui tenland. De vereniging heeft nu 13 eigen hotels met in totaal 900 bedden. Verder beschikt zij over bungalows in Nederland en vooral in het bui tenland met reeds 660 bedden en ook over kampeerterreinen op de Veluwe. Regelmatig stelt de N. R. V. een on derzoek in naar verlangens en ge woonten van de reizenden. Zo is ge bleken, dat de animo voor het reizen per autobus dalende is, terwijl het reizen per trein en vliegtuig stijgt, maar vooral het vervoer per eigen auto is bijzonder sterk gestegen. In 1954 maakte dit vervoer per eigen auto 23 pet. uit van het totaal en in 1960 niet minder dan 43 pet". Een N. R. V.-reis in de Dolo mieten in 1927. V. noemt men de tijd tussen half juli en half augustus de vijf koorts- weken. Het is namelijk nog altijd zo, dat juist in die vijf weken 85 pet. van de Nederlandse vakantie gangers op reis willen. Het voor- en naseizoen krijgen beide nog 7'h pet. Het gevolg daarvan is dus, dat vele verblijfsmogelijkheden in binnen- en buitenland voor deze weken reeds i half jaar van te voren zijn volge boekt, dat de prijzen hoger liggen en dat binnen- en buitenland over voerd zijn met vakantiegangers. Het seizoenprobleem is echter van Europese-orde en hangt hier weer ten nauwste samen met de school vakantieperioden. Een krachtigei aanpak van de spreiding van va kantietijden is echter nog langer hoe meer noodzakelijk, b. v. in de geesl van 't kantonale wisselsysteem, zoals men dat in Zwitserland kent. Wie dit maar enigszins mogelijk is, wordt aangeraden zijn vakantie in voor- of naseizoen te nemen. Dan is er plaatsingsmogelijkheid, dan zijn de prijzen ook lager en vooral in de zui delijker gelegen landen is de tempe ratuur dan juist heerlijk. Ai deze dingen zijn natuurlijk het gevolg van de sociale ontwikkeling en de bevordering van het seizoen voor iedereen. Maar och met sprei ding zou er veel te bereiken zijn. Er moet alleen aktief iets gedaan wor den. „Wanneer ik zie, wat de Nederland se Reis Vereniging in die 55 jaar heeft bereikt, dan kan ik niet an ders zeggen, dat ik hoop, dat er nog vele jaren zullen volgen, waar in zij haar nuttig werk kan voort zetten. Ook wij kunnen ons bij deze wens van onze gastheren aansluiten. Er is veel nuttig pionierswerk door de N. R. V. verzet en nog steeds pro fiteren vele tienduizenden jaarlijks van dat wat het Haagse clubje heeft bereikt. E.E.G.-VERKLARING OVER REVALUATIES De recente herwaardering van de Nederlandse gul den en de Duitse Mark zijn voorbeeld van een moedig regeringsbeleid, dat zowel met het algemeen belang van de Europese gemeenschap als met het nationale belang rekening houdt, zo heeft de E. E. G.-commissie verklaard in antwoord op een vraag uit het Europese parlement. De vraag was gesteld door de Franse liberaal Peyre- fitte. In het antwoord verklaart de commissie dat vorig jaar in het monetaire comité van de E. E. G. de monetaire verhoudingen in ,,de Zes" uitvoerig zijn besproken. In een advies van het comité, uitgebracht op uitdrukkelijk verzoek van de E. E. G.-commissie, werd vastgesteld dat er in de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de rest van de wereld een duur zaam gebrek aan evenwicht bestond dat slechts ten dele zou kunnen worden opgeheven door kapitaaluit- voer. De positie van Nederland is ook voortdurend bestudeerd. De E. E. G.-commissie meent dan ook dat de om standigheden waaronder de revaluaties plaats vonden de conclusie wettigen dat het E.E. G.-verdrag op dit punt in acht is genomen. Zij is niettemin van mening dat de monetaire samenwerking tussen „de Zes" ver beterd kan worden. Volgens de commissie zal de herwaardering in het algemeen een gunstige invloed hebben op de buiten landse handel van de andere lid-staten. Als zij zal worden aangevuld door maatregelen op ander gebied, zal een belangrijke bijdrage zijn geleverd voor hand having van de interne stabiliteit in Nederland en de bondsrepubliek en voor het tot stand komen van een beter evenwicht in de internationale monetaire be trekkingen. Al met al is de E. E. G.-commissie het niet eens met een Franse krant, die, blijkens een citaat in de vraag van Peyrefitte had verklaard, dat elk E. E. G.-land „het algemene belang hardnekkig achterstelt bij zijn particuliere belangen en de politieke saamhorigheid verdoezelt door egoïstische berekeningen". DE TOESTAND IN KONGO Radio-Stanleystad heeft, op gezag van de regering- Gizenga, opnieuw een tegenspraak uitgegeven op de mededeling van de opperbevelhebber der Kongolese strijdkrachten, generaal Moboetoe, dat de militaire leiders van de Oost-Provincie hem als hun hoofd heb ben erkend, aldus een bericht van radio-Leopoldstad. De V. N.-woordvoerder te Leopoldstad heeft mede gedeeld dat de volkerenorganisatie woensdag j.l. 17 Europeanen uit het gebied van Kindoe, in liet zuid westen van de provincie Kivoe, per vliegtuig naar Leopoldstad heeft laten overbrengen. Overgebracht werden elf Belgische en twee Neder landse priesters, drie Belgische burgers en 1 Zwitser. De geëvacueerden verklaarden dat de toestand in het gebied van Kindoe nu normaal is en dat de Euro peanen er thans niet slechts worden behandeld. DE DERTIENDE VERJAARDAG VAN ISRAEL De Israëlische minister-president, David Ben-Goe- rion, heeft woensdagavond in een radiorede tot het Israëlische volk gezegd dat er geen individu in Eichmanns beklaagdenbank zit, maar het „anti-Semi- tisme in de gehele wereld". „Wij zullen de wereld en het Joodse volk tonen waar anti-Semitisme toe kan leiden". De zaak-Eichmann is, aldus Ben-Goerion, een van twee heel belangrijke hedendaagse gebeurtenissen in de analen van het Joodse volk. De andere is de vondst van relieken van de leger-afdelingen van Simon Bar- Kotsjba, de Joodse leider van een opstand tegen de Romeinen in de tweede eeuw na Christus. Ben Goerion sprak ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van Israël. BLANKE ZUIDAFRIKAANSE VROUWEN MOETEN SCHIETLES NEMEN De Zuidafrikaanse minister van Defensie, Erasmus, heeft alle politiebureaus in het land opdracht gegeven de blanke vrouwen behulpzaam te zijn bij het zich bekwamen in de omgang met vuurwapens, opdat zij zich bij afwezigheid van hun mannen kunnen verde digen. AMERIKAANS MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT BIJ HONGKONG Veertien Amerikaanse militairen hebben woensdag de dood gevonden, toen de Dakota waarmee zij van verlof in Hongkong naar Formosa terugkeerden, bij Hongkong tegen een heuvel vloog. De enige overlevende is zwaar gewond.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9