UNIC koopjes mmms Q DE INVASIE OP CUBA 25 95 Het vaisemunter-proces in Osnabrüclt Eric de Noorman - De ring van Honoria EIGEN HAARD Eerbied voor het vegetarisme als levensbeschouwing Onderjurk Vitrage Ct Plastic Botervloot Ct Tuinspade Alleen vrijdag 21 april Roomboter Ct Deze aanbiedingen enkel indien in ons warenhuis afgehaald Negerjongetje zag wens in vervulling gaan Damespantalons Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 21 april 1961 maten 40 t m 46 2 NU Normale prijs 2.75 MET MODERNE GROENE STREEP NU 98 90 cm breed Normale prijs 1.15 p. mtr DIVERSE KLEUREN grote maat 49 NU Normale prijs 75 ct. PRIMA ZWARE KWALITEIT 3 NOORDSTRAAT tern NU Normale prijs 4.75 DE ALLERBESTE KWALITEIT V* kg 89 NU Normale prijs 95 ct. BRACHT KENNEDY IN EEN DWANGPOSITIE In de afgelopen dagen heeft telkens weer daverend nieuws" andere onderwerpen verdrongen. Het begin van het proces-Eichmann vervaagde door de reis door de ruimte van de Rus Gagarin. Nauwelijks hadden we van hem gehoord of de berichten over landingen op Cuba van contra-revolutionairen kwamen los. Deze invasie was aangekondigd, maar men nam aan, dat de strijdkrachten van Fidel Castro met haar 300.000 of 400.000 „milicia- -nos", Russische tanks en nieuwe kanonnen wel in staat zouden zijn, zulke invallers te verslaan. Tenslotte kan men over zee niet zo veel manschappen verplaatsen. De rechtse rebellen zijn nu wel moreel en materieel ge steund met Amerikaans geld. zij hebben zich in Guatemala mo gen verzamelen, maar hun ge tal kan niet groot zijn. Enige duizenden vormen reeds een legertje van betekenis in zulke omstandigheden. Op vier plaat sen blijken de opstandelingen aan land te zijn gegaan. De vraag was slechts, hoevele ondergrondse strijders in de steden en de bergen tegelijk met de binnendringers tot verzet zouden overgaan Daarover ont breken nog betrouwbare ge gevens. Dat er een burgeroorlog is ontketend, staat echter wel vast. En dat de regering van de V. S. achter de rechtse partij staat, evenzeer. Zij wil zelf niet deel nemen aan een actie, om Fidel Castro ten val te brengen. Maar onverholen heeft het departe ment van buitenlandse zaken in een brochure geschreven en heeft president Kennedy ge zegd, dat democratische vijan den van Castro konden rekenen op steun van de V. S. Hachelijk avontuur Natuurlijk heeft Amerika de tegenstanders van Castro aldus aangemoedigd. Vóór de invasie hebben drie vliegtuigen bom men geworpen op drie Cubaan se steden. Castro zeide, dat die vliegtuigen uit Amerika kwa men. doch in Washington werd verklaard, dat piloten van de Cubaanse luchtmacht waren ge vlucht en bij hun vertrek hun bommen maar alvast op Cu baanse steden hadden laten vallen. Hoe het zij, de mede plichtigheid van de V. S. staat boven twijfel. Dit is gevaarlijk, omdat de staten van Latijns-Amerika in het algemeen zeer afkerig zijn van inmenging der V. S. in hun binnenlandse aangelegenheden. Zij mogen meestal het regime van Castro niet, doch willen het aan de Cubanen zelf overlaten, dit eventueel ten val te brengen. De president van Brazilië heeft zich tot tolk gemaakt van hen, die afkerig zijn van Ameri kaanse druk. Hij sprak zijn ver trouwen uit in Kennedy, maar zeide aan te nemen dat deze niets zou doen, om Castro ten val te brengen. Hij noemde de Cubaanse revolutie ,.het logi sche gevolg van een systeem van uitbuiting" en hij zeide dat de fouten die Castro had ge maakt, „eerder begrip verdie nen dan een veroordeling". Niet alleen lopen de V. S. dus het gevaar, dat zij worden beschul digd van imperialisme, doch ook van het bestrijden van een sociale omwenteling. Moeilijke positie Maar de positie van Kennedy is moeilijk. Hij heeft zijn mini sterie van Buitenlandse Zaken doen verklaren, dat de V. S. niet de resultaten van de sociale omwenteling op Cuba willen aantasten. Zij erkennen het recht op verdeling of collectivi satie van het grootgrondbezit, van de nationalisatie der open bare diensten, zij juichen toe dat er scholen worden gesticht, dat er woningen worden ge bouwd, dat de medische zorg wordt uitgebreid enz. Maar zij beschuldigen Castro ervan, dat deze geen democratie heeft in gevoerd. Nu is dit in Latijns-Amerika een vrijwel onmogelijke eis, en men moet dit punt dus niet zo zwaar laten wegen. Tientallen vrienden van de V. S. zijn min of meer dictators. .Wel is uiter mate belangrijk, dat Castro zo nauw met de Sowjetstaten samenwerkt, zoveel belangrijke posities heeft gelegd in handen van partij-communisten, dat zijn eiland een basis dreigt te wor den (politiek en propagandis tisch) van het Sowjetblok. En dat de revolutie, welke Castro predikt, zou leiden tot een ont wikkeling. die nog meer landen in de Sowjetsfeer zou brengen. Dit nu willen de V. S., zo vlak bij hun deur, beslist verhinde ren. Het is mogelijk, dat een andere vorm van optreden van Eisenhower had kunnen voor komen, dat Cuba in Russisch vaarwater kwam. Dat is nakaar ten. Meer en meer is Cuba een „volksdemocratie" geworden, al is het geen militaire bondgenoot van het Sowjetblok. Kennedy kan niet helemaal niets doen. Maar wat hij doet, kan ook niet zo best zijn. Als Castro toch wint, is het Amerikaanse pres tige aangetast. Als hij verliest, zullen de V. S. de schuld krij gen dat zij een rechtse contra revolutie hebben bevorderd. Kennedy zit als erfgenaam van een vroegere politiek in een moeilijke dwangpositie. dr. A. C. (Nadruk verboden.) Het merendeel van de deskun digen op voedingsgebied is van meningdat de mens het mees te profijt heeft van een kost die per dak 400 gram koolhydraten, 50 gram vet en 50 tot 70 gram eiwit bevat. Een dergelijke voe ding kan men eigenlijk alleen samenstellen uit plantaardig en dierlijk voedsel samen. Vegetariërs brengen meestal een groot aantal wetenschappe lijke argumenten naar voren, waaruit zou moeten blijken, dat het gebruik van dierlijk voedsel voor de mens schadelijk is en dat de bouw van de menselijke spijsverteringsorganen meer op het gebruik van plantaardig voedsel is ingericht. Alhoewel het laatste woord in deze materie zeker nog niet is gesproken, moet toch worden opgemerkt dat de vegetariërs in hun wetenschappelijke bewijs voering niet bijzonder sterk staan en het is eigenlijk niet zo erg duidelijk waarom zij juist op wetenschappelijk terrein tel kens in het strijdperk willen treden. Menselijke waardigheid De kracht van het vegetaris me ligt immers geenszins op het terrein der wetenschap. Zoroas ter, Boeddha, Confunsius en Lao- Tse, de grote voorgangers van het vegetarisme in Azië, verbo den hun volgelingen het gebruik van dierlijk voedsel uit ethische motieven. Ook de klassieke moralisten Digenes, Plato, Seneca en met hen nog vele anderen, op wie de vegetariërs zich ook vaak be roepen, hebben nooit geleerd dat de mens er lichamelijk ge zonder op zou worden, wanneer hij zich het gebruik van vlees ontzegde. Een man als Leonardo da Vinci was geen vegetariër om dat deze voedingswijze beter zou zijn voor het hart, de nieren of de bloeddruk, maar enkel en alleen omdat hij het doden van een dier als een misdaad be schouwde. Shelley spreekt in verband met het vegetarisme niet over de menselijke gezond heid maar over de menselijke waardigheid De liefde tot het dier Bij de bestudering van het vegetarisme laten de liefde tot het dier en de eerbied voor het leven een veel diepere indruk achter dan de talrijke zeer aan vechtbare wetenschappelijke ar gumenten. Dat de geneesheer bij bepaal de ziekten het dierlijk voedsel uit het dagelijks menu van zijn patiënt schrapt, wil al evenmin zeggen dat deze maatregel voor gezonde mensen nu ook heilza me gevolgen zou hebben. Als voedingsleer heeft het ve getarisme maar een vrij zwak ke wetenschappelijke basis, als wereldbeschouwing dient het vegetarisme ons echter met de allergrootste eerbied te vervul len. Het blijft daarom een merk waardige zaak, dat men het bij de propaganda voor het vegeta risme telkens weer over een wetenschappelijke boeg probeert te gooien, terwijl dit zelfde ve getarisme op een ander gebied zoveel sterkere troeven in han den heeft. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) Gewapend met een honkbal knuppel is donderdagmiddag een klein Afrikaans negerjongetje uit Frankfort op Schiphol aangeko men. Hij is de 11-jarige Sartur- nin Auna en maakte de reis met de 36-jarige Amerikaanse jour nalist Marthy Gershan, die door een artikel in de „Stars and Stri pes", een dagblad voor Ameri kaanse militairen in Europa en Noord-Afrika, het leven van Sarturnin ingrijpend beïnvloed heeft. Sarturnin viel verleden jaar op door zijn constante aanwezig heid in de omgeving van het hospitaal van dr. Albert Schweit zer in Lambarenc. Gershan zag een door Sarturnin gemaakt mo del van een C-130 (een vracht vliegtuig) en verbaasde zich er over dat een 10-jarige zo een getrouwe kopie kon maken van een vliegtuig. Hij kreeg van Sarturnin het in balsa-hout uit gevoerde vliegtuigje mee. Het artikel, dat hij in ..Stars and Stripes" maakte, werd ge lezen door Ralp Smith, een rijke Amerikaan, die hierop aanbood de jonge Afrikaan te adopteren. Sarturnin. die had verteld graag eens naar Amerika te willen, zag zijn wens in vervulling gaan. In het beg' i van deze maand reisde Gershan weer naar Afri ka, op kosten van Ralph Smith, om Sarturnin op te halen en naar Amerika te brengen. Op 18 april verliet het tweetal Lam- barene en ging de reis via Leo- poldville en Brazzaville naar Frankfort, waar het hoofdkan toor van de militaire krant is. Vandaar ging het verder naar Amsterdam, waar gisteren een in keurige kleren gestoken Sar turnin aankwam. Een blazer die hem was aangeboden door Ame rikaanse militairen, met het em bleem van de Amerikaanse para chutisten op de borst, een van een sergeant gekregen petje met hetzelfde embleem, een honkbal knuppel over de schouder en een honkbal in de hand, zo stapte hij gistermiddag, trots als een pauw uit het vliegtuig. Wat hij wilde worden, wist hij nog niet te vertellen. „Misschien iets in de luchtvaart, maar dan wel op technisch gebied". In Lambarene ging hij op de Franse lagere school. Uit een boek, dat hij kreeg van de vader van een van zijn vele Franse vriendjes, leerde hij al spoedig een mondvol Engelse woorden. ,.De rest leer ik in Amerika wel", sprak hij in perfect Frans. In Amerika zal hij op een lagere handelsschool voor negerjongens gaan. „Mijn vader is timmerman, maar dat wil ik nooit worden", besloot Sarturnin en met een brede lach, die zijn grote witte tanden zichtbaar maakte, ver dween hij in een DC-8 toestel van de K.L.M., dat hem naar New York voerde. Het internationale valsemun tersproces is donderdag voortge zet met het verhoor van de drie beklaagden. Daarbij hebben zich geen nieuwe gezichtspunten voor gedaan. De verdachten trachtten te verbloemen wie hun werke lijke opdrachtgever was. De dagvaarding zegt, dat het oor spronkelijke plan O)» 96 miljoen valse francs te drujc&en is uitge gaan van en gefinancierd door de Trotzkistische beweging „De vierde internationale'' en Alge rijnse opstandelingen. Woensdag bezichtigde de recht bank de klandestiene drukkerij, die verborgen was in een bouw vallig pand in de binnenstad. De naamplaat van een handelsfirma diende als dekmantel voor de werkplaats van de valse mun ters. Er stonden twee moderne drukpersen en vele drukkerijbe nodigdheden. Tijdens het verhoor, dat hierna volgde, verklaarde de getuige- deskundige, dr. Windhaber, dat de door de Nederlander O. ver vaardigde cliché's uitstekend wa ren. Slechts het aanbrengen van het watermerk bleek volgens de expert te zijn mislukt. O. gaf toe, dat in maart 1959 voor de eerste maal besproken was „iets groots te ondernemen". De Algerijn Ahmed Abbas en de Duitser Schneeweiss ontkenden dit. Volgens Schneeweiss was hem in Amsterdam gezegd, dat men in Osnabrück Franse pas sen zou drukken die zouden die nen voor een „hulpaktie voor Al- gerië". Tijdens het verhoor bleek dat Abbas in het bezit was van een document waaruit zou blij ken dat hij een vriend van de Algerijnse F.L.N, was. Abbas verklaarde dat dit stuk geen be wijs van lidmaatschap van de F.L.N. was, doch dat hij het had ontvangen na een aan de F.L.N. verleende dienst. O. vertelde de rechtbank dat men van plan was geweest vijf miljard valse francs te vervaar digen. Men had dit in Nederland, België of Frnakrijk willen doen doch daar geen geschikte plaats kunnen vinden. Men had gepro beerd in de drukkerij van J. Z. in Amsterdam een klandestiene drukkerij te vestigen, zonder medeweten van de eigenaar van deze drukkerij. Alleen een em ployé, H. H., werd volgens O. in Een beeld van het proces in Osnabrück tegen drie verdach ten in de zaak van de valse munterij voor de F. L. N. Foto: Verdachte A. O. uit Haar lem, legt druk gesticulerend bij een drukpers uit hoe het ver vaardigen van de valse Franken geschiedde. Achter hem rechts de verdachte A. A„ een Alge rijnse zakenman uit Keulen, en geheel rechts, verdachte H. S. uit Osnabrück. Links de presi dent van het hof. mr. Schorn en enige politiemannen. vertrouwen genomen. Deze man werd door de politie gearresteerd bij de inval in de drukkerij in Osnabrück. Hij is inmiddels ech ter weer in vrijheid gesteld om dat hem geen strafbaar feit ten laste is gelegd. De openbare aanklager in het valse-muntersproees te Osna brück heeft donderdag vier jaar gevangenisstraf en vijf jaar eer verlies geëist voor de Nederlan der A. O., die hij „de ziel van de onderneming" noemde. 37. Eric vreesde al, dat Padmond het slachtoffer geworden is van deze laffe moordaanslag, maar de prins slaat even later de ogen weer op. Er klinkt een snelle tred op de gang en Gondalf verschijnt in de deuropening. „De schurk heeft dus toch toe geslagen", knikt de edelman, als Eric hem zwijgend op 't tafereel in de kamer wijst. „Gelukkig, dat het hem niet gelukt is." „En laten hopen, dat er niet meer van dit soort onder de Fran ken 2dtten",_^ult.aic_gtintfnjg aan. Haastig wordt de zwaargewonde prins nu naar de ziekenkamer vervoerd en nadat Eric Honoria's briefje teruggenomen heeft, brengt men ook het lichaam van de sluipmoordenaar weg, „Deze heer Aëijiis deinst jyaat- lijk voor niets terug", zegt Erie even tater tot Gondalf. „Het wordt tijd, dat hij eens een lesje krijgt.' Er wordt nu alles zonder verder uitstel voor de reis in orde ge bracht en de volgende morgen be geeft Eric de Noorman zich, ver gezeld door zijn trouwe Svein, sgn viertal Franken voor welks be trouwbaarheid Gondalf instaat en een kleine troep krijgers op weg naar het kamp van Aëtius. De openbare aanklager ver zocht om drie jaar gevangenis straf en vijf jaar eerverlies voor de Duitser H. S. en de Algerijn A. A. Hij beval de rechtbank aan met het oog op de beoogde om vang van de vervalsingen en de uitwerking daarvan op een an der land Frankrijk geen voorwaardelijke straf uit te spre ken. Wel drong hij aan op gf- trek van het voorarrest. Ook donderdag hebben de be klaagden getracht hun opdracht gevers zoveel mogelijk te be schermen. De Algerijn heeft steeds volge houden niets met de gehele zaak te maken te hebben gehad, ter wijl de Nederlander O. en de Duitser S. erop wejen dat zij om menslievende redenen 96 miljoen valse nieuwe franken hebben willen maken om te strijden tegen de onderdrukking van een volk door een ander. Zij herin nerden hierbij aan de harde Duitse bezetting van Nederland, S. heeft over de Nederlandse drukker H. H. gezegd, dat deze hem, S„ heeft gewaarschuwd voor zijn vroegere werkgever J, Z. te Amsterdam, die nooit het drukken van valse bankbil jetten zou hebben toegestaan. Hij had op 10 juni 1960, de dag van inhechtenisneming, naar Am sterdam willen gaan, om zijn medewerkers voor J. Z. te waar schuwen. ruit, streep, effen Terlenka, wol, nylon, denim vanaf 11.95 SPORTHANDEL Noordstraat 76 - Terneuaen LONDENS„DOUBLÉ DECKER" WAAGT ZICH NIET IN AMSTERDAM Een originele Londense „Dou blé Decker", een van de vele die het Londense stadsbeeld zo be heersen, zal eind april per boot het kanaal oversteken en via Calais naar ons land rijden. Deze 4.43 meter hoge twee-verdie pingsbus waagt zich echter niet in het Amsterdamse stadsgewoel. Dit nieuws bracht woensdag middag de heer Sidney Factor, vice-president van de Max Fac tor fabrieken, toen hij voor zijn eerste bezoek aan Nederland uit Londen op Schiphol aankwam De tournee van de „Doubk Decker", die een week lang ia Den Haag en daarna nog een week in Rotterdam zal rondrij den, is nl. georganiseerd door deze fabriek en in samenwerking met de Britse luchtvaartmaat schappij B.E.A. en de British Travel Association. De reis zal heel wat voeten 'n de aarde hebben, want menig viaduct in ons land is te laag voor het gevaarte. Op 27 april wordt de bus In Calais verwacht. Deze rijdt dan, bestuurd door een Londense buschauffeur, via België, Breda, Gorinchem en Ridderkerk naar Rotterdam, aan komst vermoedelijk 28 april- Veiligheidshalve zal van de Maastunnel (Jeen gebruik wor" den gemaakt. Via de Maasbrug rijdt de bus door Vlaardingen en het Westland naar Den Haag. Daar staat de rijksverkeerspoli- tie gereed, die de bus tijdens de dagelijkse rondritten door de residentie veilig door het verkeer hoopt te leiden. Een week later geschiedt het zelfde in Rotterdam, waar naar verluidt enkele stroomdraden van de tram ernstige obstakels vormen. Gepoogd zou worden deze op vitale punten iets omhoog te halen opdat de bus er onder door kan. Op 15 mei vertrekt de bus naar „Parijs.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6