Provinciaal nieuws VERKOUDHEID DE BRONZEN ADELAAR Gemeenteraad van Terneuzen AGENDA STRAATB DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 21 aprïï 19B1 'AXEL BRESKENS. HOEK Weer een stampvol „Centrum" van werknemers op de PAzóte Voorkom neem Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: 'ASPRO's^<ztfifoïtKïeefr fstf De raad verklaarde zich garant voor de rente en aflossing van een of meer geld leningen tot maximaal f1450.000 ten behoeve van de financiering van een te bouwen bejaardentehuis door de Stichting Protestantse Bejaardenzorg in Oost Zeeuws-Vlaanderen IJZENDIJKE 500 gr. ges I Slagerij J. niiiiiiiiifiiiiiiiiiiiii'iniiiiiüiiiiiiiiüiiiiiiiiiuiiiiiiiiii RUBBER PLAK2 Pagina 2 DERDE CAISSON IN VEERSE GAT GEPLAATST. Het plaatsen van de tralielig- feercaissons in het Veerse Gat gaat voorspoediger dan Rijks waterstaat had durven hopen. Donderdag werd de derde af- sluitcaisson geplaatst, nu aan het landhoofd van de dam aan Noord-Bevelandse zijde. De caisson, die op zijn plaats werd gebracht door vijf sleep boten van Leen Smit uit Rotter dam, lag om vijf minuten over (half twaalf, een half uur eerder dan geraamd was, op de juiste plaats. Bij het tot zinken brengen van de caisson dreigde er nog even iets mis te gaan. Aan de zijde van het sluitgat namelijk zonk de caisson sneller dan aan de land- Zijde, waarschijnlijk doordat eni- ige afsluiters bleven hangen. On danks deze korte strubbeling, die |door onmiddellijk ingrijpen en :t verder opendraaien van de uiters werd tegen gegaan, zit Ie caisson nu loodrecht op zijn ilaats in het Veerse Gat. H Hedenmiddag om half 1 wordt He vierde caisson geplaatst, even- tens aan Noord-Bevelandse zijde. Gemeenteraad. r„Op de agenda van de a.s. dins dag des n.m. te 7 uur te houden vergadering van de gemeente raad komen o.m. de volgende punten in behandeling: Ingekomen stukken. „B. en W. stellen voor deze voor kennisgeving aan te nemen. de Mededelingen. B. en W. delen in antwoord op in de raadsvergadering van maart 1961 gestelde vragen ede: 8. Vraag van de heer P. J. van Bendegem over verhaal van de beloning van de heer J. J. Wleles als waarnemend direc teur, belast met de technische leiding van het gasbedrijf: Deze zaak is met de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht en Gemeentewerken te ETerneuzen besproken. Men kon echter geen aanlei- Sding vinden om de gedane sug gestie in overwegng te nemen. 5b. Vraag van de lieer P. J. van Bendegem om voorzieningen te treffen op het gevaarlijke kruispunt VVilhelminastraat- Bylocquestraat: I Aan de Groepscommandant ,van de Rijkspolitie te Axel is ge vraagd over deze zaak advies uit te brengen. Zodra dit advies ont vangen is, zullen wij ons stand punt bepalen. Tevens zal dan een beslissing vallen over het plant soen in de Wilhelminastraat waarnaar de heer A. H. van der Lee vroeg in de raadsvergadering van 28 februari 1961. c. Vraag van de heer W. de Feij- ter om een betere parkeerge legenheid aan de Kanaalkade en de Zuidsingel, nabij de Zeestraat: Hiervan zien B. W. de nood zaak niet in. Uit eigen waarne ming is gebleken dat er nog vol- 'doende parkeergelegenheid is op ■het gemeentelijk parkeerterrein (aan de Oranjestraat. B. W. wij zen op de bermen van de Zuid singel en de Kanaalkade bestemd zijn voor de z.g. passieve recrea tie. Wij voegen hieraan nog toe «dat maatregelen worden over wogen om te komen tot een orde lijke en vrije wijze van parkeren op de gemeentelijke parkeerter reinen. d. Vraag van de heer C. van Bendegem om een lichtpunt aan te brengen nabij de open bare kleuterschool: i Begin maart j.l. is aan de N. V. P. Z. E. M. opdracht gegeven 2 lichtpunten te plaatsen langs de nieuw aangelegde straat bij de openbare kleuterschool. De lever tijd bedraagt 4 16 maanden. e. Vraag van de heer C. van Bendegem om maatregelen te treffen in verband met de bouwvallige toestand van de wonnlg Oudeweg 76: De woning Oudeweg 76 bleek op 29 maart 1961 in een zodanige toestand te verkeren, dat zij uit hoofde van bouwvalligheid ge vaar opleverde voor de veiligheid. Op dezelfde datum weid de eigenaar op grond van artikel 97. 3e lid, van de Bouwverordening gelast de restanten van de wo ning vóór 1 april 1961 te slopen. Aangezien de eigenaar hieraan niet heeft voldaan, werd de dienst van gemeentewerken op dracht gegeven het pand te slo pen. Dit is gebeurd op 1 april 1961. f. Vraag van «le heer J. den Doelder om een betere plaat sing van de palen in de z.g. Verloren Hoek (verbinding Walstraat-Evertsenstraat) Verplaatsing van de palen is volgens B. en W. niet voldoende; er zal steeds voldoende tussen ruimte moeten blijven om fiet sers door te laten. Gezien de sportieve aspiraties van de jeugd zal dan ook het gesignaleerde ge vaar alleen kunnen worden op geheven door afsluiting van dit gedeelte voor alle rijverkeer. Met het oog op het tijdelijke karakter van de bestaande toe stand (de woningen op de hoek worden t.z.t. gesoopt) achten B. en W. het gewenst, deze toestand voorlopig te handhaven. Overige mededelingen In de raadsvergadering van 28 februari 1961 werden door de heren D. J. Oggel en W. de Feij- ter vragen gesteld over de ver betering van de provinciale weg Terneuzen—Axel en het aanleg gen van een rijwielpad langs de Nieuwendijk, achter de wonin gen. Van de provinciale water staat is onder dagtekening van 14 april 1961 bericht ontvangen dat met de verbetering van de weg TerneuzenAxel een aan vang zal worden gemaakt in die zin, dat maatregelen getroffen zullen worden om de verkeers veiligheid aanmerkelijk te ver hogen. Bedoelde verbetering zal bestaan uit het aanbrengen van asfalt op de daarvoor in aanmer king komende bestaande verhar ding en het verminderen van de gevaarlijke tonrondte hierop. Het aanleggen van een rijwielpad is thans in studie. Dienaangaande zal het college overleg worden gepleegd. Voorstel tot het vaststellen van de 14e wijziging van de gemeen tebegroting voor 1960. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe exploitatieberekening voor de resterende grond in plan oost met betrekking van het be staande raadsbesluit. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 10 november 1960 inzake aankoop woning Spui N 101 van J. de Pooter en vaststelling van een nieuw be sluit ter zake. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 10 november 1960 inzake aankoop woning Spui N 102 van L. Dieleman en vaststelling van een nieuw be sluit ter zake. Herziening bezoldigingsrege ling gemeente-secretarissen in Zeeland. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de begroting van de Vleeskeuringsdienst voor vee en vlees voor 1960. Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf voor 1960. Voorstel tot het vaststellen van de le en 2e wijziging van de be groting van het gemeentelijk wo ningbedrijf voor 1960. Voorstel tot verkoop aan R. A. van Wiemeersch te Axel van een strookje grond achter zijn perceel aan de Evertsenstraat. Voorstel tot het garanderen van hypothecaire geldleningen voor de aankoop/bouw van wo ningen. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op grond van arti kel 42, juncto artikel 126 en 73, eerste en tweede lid, der Kleuter onderwijswet. Voorstel tot het toekennen van voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan de bijzondere lagere scholen voor het jaar 1961. Voorstel tot wijziging van het presentiegeld voor de raadsleden en commissieleden. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten te verzoeken het presen tiegeld met ingang van 1 januari 1961 te verhogen tot 15 voor de raadsvergaderingen en tot ƒ7,50 voor de commissievergaderingen. Daar het presentiegeld al jarenlang niet is verhoogd ach ten B. en W. het billijk en ver antwoord dat het presentiegeld wordt verhoogd tot 15 voor het bijwonen van de vergaderingen van de raad en tot ƒ7,50 voor het bijwonen van vergaderingen der commissies. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer A. J. M. Kesbeke als ambtenaar van de burgerlijke stand en voorzie ning in die vacature. Voorstel tot toekenning van een subsidie voor de jaarlijkse uitvoering van de Chr. zangver eniging „Asaf" te Axel. Voorstel tot het vaststellen van de 15e en 16e wijziging van de gemeente-begroting voor 1960, alsmede 3e wijziging voor 1961. Voorstel tot het goedkeuren van de le wijziging van de be groting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1960. Voorstel tot het geven van een naam aan diverse straten. Voorstel tot het benoemen van een wethouder in de plaats van de heer A. J. M. Kesbeke. Rondvraag en sluiting. Succesvol schriftelijk examen. De heer J. J. Dieleman alhier, werkzaam ten kantore van de Dienst van 's Rijksbelastingen te Terneuzen, slaagde dezer dagen voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor „Adjunct-com mies". De heer Dieleman ontving ech ter tevens bericht, dat hij door zijn schitterend schriftelijk exa men werd vrijgesteld van het mondeling gedeelte van dit examen, hetgeen wel een bijzon dere prestatie mag worden ge noemd. Het bungalowpark De gemeenteraad zal op maan dag 24 april de aanvrage van een aannemer om de nog res terende zes percelen bouwgrond in het plaatselijke bungalow park te kopen, in behandeling nemen. Het 3' '2 ha grote en aan 36 bungalows plaats biedende park zal. als deze toewijzing door gaat, geheel uitverkocht zijn binnen nog geen jaar tijds. Het bungalowpark is aangelegd in het kader van de ontwikke ling van Breskens tot badplaats. In plaats van een in het Delta plan ontworpen dijk heeft het Rijk een kunstduin aangelegd, waarover een boulevard aange legd zal worden. De N.V. Ex ploitatiemaatschappij „Zeebad Breskens" werd gesticht. Ook Groede, Biervliet, Cad- zand en Retranchement ontwik kelen zich tot badplaatsen. In Biervliet wacht men op toe stemming van de provincie om vier-torenflats te bouwen en Groede wacht op goedkeuring van het uitbreidingsplan. De vijf kustgemeenten hebben zich aaneengesloten in de „Samen werkende kustgemeenten West- Zeeuws-Vlaanderen". Vorige week hebben de gezamenlijke middenstanders uit deze ge meenten een „Middenstands- commissie kutststrook West- Zeeuws-Vlaanderen" opgericht om de ontwikkeling te bevorde ren en het toerisme te stimu leren. .laarvergadering N. C. B. Woensdagavond hield de plaat selijke afdeling van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond haar jaarvergadering in de Chr. school op de Knol. De voorzitter, de heer P. de Kraker Pz, opende deze jaarver gadering met het laten zingen van Ps 68 10. Als Schriftgedeel te werd gelezen uit Lukas 12 22 -34, waarna hij voorging in ge bed. Hij riep de aanwezigen 'n wel kom toe inzonderheid het hoofd bestuurslid de lieer Van der Leij, en de afgevaardigden uit Terneu zen en Zaamslag. In zijn openingsrede gaf hij zijn visie op het hedendaagse ge beuren in de wereld waar de mens de werken Gods tot het aardse neerhalen door de ont wikkeling van raketten en ruim tevaarten. Hierop volgde het jaarverslag van de secretaris, waarin het verloop van deze afdeling werd weergegeven na het tweejarig bestaan van deze afdeling en De tegen half acht aangekon digde vergadering kon pas een half uur later beginnen, omdat de onderhandelaars van de orga nisaties nog bij de directie van de l'Azöte waren voor de bespre king van de grieven der werkne mers. Door de ervaring van maan dagavond, toen ongeveer 650 personen geborgen moesten wor den in een zaal die maar een capaciteit heeft van 500 plaatsen, was even- vóór 7 uur de zaal reeds geheel bezet. Zij die latei- kwamen, moesten met een staanplaats genoegen nemen. Toen het aanvangsuur der bij eenkomst was aangebroken en de werknemers vol spanning za ten te wachten op het resultaat der bespreking van de hoofdbe stuurders der vakbonden met de directie van de l'Azöte, arriveer den heren E. van Hilst van de K. A. B. en F. Drabbe van de A. B. C., waardoor de spanning nog groter werd. De heer Van Hilst vroeg daar op vanaf het podium aan de werknemers nog wat geduld te hebben, daar de heren H. Pen ninkhof van dc A. B. C. en B. Wilke van de K. A. B. nog te Sluiskil in bespreking waren met de directie van de l'Azöte. De spanning steeg hierdoor ten top, zonder dat overigens een wan klank werd gehoord. Eindelijk ariveerden ook de he ren Wilke en Penninkhof, waar op de heer C. Braspenning als voorzitter van deze vergadering iedereen verzocht zich bewust te zijn van zijn waardigheid en ver antwoordelijkheid en rustig de loop der besprekingen te volgen. De heer Wilke nam hierop het woord om in een sober maar zeer duidelijk betoog verslag uit te brengen van de plaats gehad hebbende handelingen. Onder het betoog van de heer Wilke voelde men dat bij de aanwezigen 't vertrouwen in hun hoofdbestuur groeide en dat de kortsluiting van vorige week op de fabriek, door de toenadering en toezeggingen der directie van de l'Azöte, van dien aard waren dat deze kortsluiting volkomen was opgeheven. Vanuit de zaal werden hierop enkele opmerkingen gemaakt, die van geheel ander gehalte wa ren dan die welke j.l. maandag werden gehoord en nu over het algemeen deze ondertoon hadden, dat erkentelijkheid werd uitge sproken over de door de hoofdbe stuursleden bereikte resultaten. De kwestie der pensioenen, zo zei de heer Penninghof namens de A.B. C. (N.V.V.) is een zaak die niet alleen de l'Azöte aangaat, maar de gehele kanaal- zóne. Op 28 april zullen over dit punt onderhandelingen worden gevoerd en wij hebben de hoop dat het resultaat zal voldoen aan de door ons gestelde verwachtin gen. Verder zijn er bepaalde afspra ken gemaakt, betreffende de ver goeding der reiskosten, het kle- dinggeld en de classificatie, wel ke afspraken tegemoet zullen komen aan een groot deel van de door de werknemers naar vo ren gebrachte verlangens. De heer Penninkhof wees nogmaals op de bereikte resultaten ver kregen door samenwerking. „Soms hebben wij het gevoel, aldus deze spreker, „dat in Zeeuws-Vlaanderen de verhou dingen zoveel moeilijker liggen, dan elders in het land, maar zel den is de vrucht van een goede samenwerking zó groot geweest als juist hier in Zeeuws-Vlaan deren". Hij bracht dank aan de heer Wilke, die voor het voeren van onderhandelingen is moeten in vallen op zulk een moeilijk mo ment, voor de wijze waarop hij dit gedaan heeft. Op deze woorden volgde een luid applaus, dat aan groeide tot een ovatie. De heer Braspennink sloot met een begeesterend woord deze avond en wees op de voorbeeldige discipline waarmee de leden hier achter de leiding hebben ge staan. Hij zei er van verzekerd te zijn, dat ieder zijn plaats nu ook zou weten niet alleen in het be drijf, maar ook in hun organisa tie. „Wij rekenen op U", besloot de heer Braspennink, „en U kunt op ons rekenen". werd aangedrongen op het trouw bezoeken van de vergaderingen, want de leden moeten de stuwen de kracht zijn van de afdeling en van de bond. Het daarop vol gend jaarverslag van de pen ningmeester gaf geen aanleiding tot nadere bespreking en werd, evenals het jaarverslag van de secretaris, goedgekeurd. Het hoofdbestuurslid de heer Van der Leij gaf vervolgens een uiteenzetting over hetgeen door het hoofdbestuur in het belang der leden wordt verricht. Alle aandacht wordt besteed tot ver betering van de pensioenen, de spaarregelingen en het verkrij gen van een 45-urige werkweek- Hij gaf de leden de raad om actief te zijn in liet belang van hun afdeling, daarbij in het oog houdend dat zij in alle opzichten moeten zijn een christen in de maatschappij. Na een korte pauze waarin koffie werd aangeboden werd ge zongen Ps 118 1, waarna de heer De Vries uit Terneuzen een praatje bij een plaatje hield over de dialecten in Zeeuws-Vlaande ren en enkele anecdoten in dia lect vertelde. Vervolgens ver toonde hij een reeks van dia's uit geheel Zeeuws-Vlaanderen, waarbij klederdrachten uit vroe ger tijden lieten zien hoe mooi deze waren, evenals het landelijk schoon van het Zeeuws-Vlaamse land. Het behoeft niet gezegd hoe deze causerie van de heer De Vries werd gewaardeerd, en hoe allen genoten van het vertonen der dia's, die herinnerden aan vroegere tijden. Nadat de voorzitter de dank had uitgesproken van bestuur en leden aan de heer De Vries en de heer Van der Leij, en voor de be toonde belangstelling der leden werd als slotzang gezongen Gez. 280 1, waarna hij de vergade ring sloot met het uitspreken van het dankgebed. ASPRO 2 9XJ Ineke de Smet ten grave gedragen. Dinsdagmorgen is het 16-jari ge meisje Ineke de Smet, die vrij dag op de kruising van de Braak- manweg nabij IJzendijke op haar rijwiel bij het oversteken van de verkeersweg door een auto werd gegrepen tengevolge waarvan zij overleed, ter aarde besteld. Na dat om half elf in de R. K. kerk een plechtige H. Mis voor haar zielerust was opgedragen, werd zij gedragen door klasgenootjes van de R. K. H. B. S. te Oostburg en medeleden van de Volleybal club naar de R. K. begraafplaats overgebracht. De kerk was geheel gevuld en een schat van bloemen werd door de overige klasgenoten mee gedragen. Velen w.o. de directeur en lera ren der H. B. S„ de voorzitter van de vereniging Jeugdbelang en alle klasgenootjes van de 3e klas der H. B. S., volgden de droe ve stoet. Op de begraafplaats werd het meerderen te machtig. Het medeleven met de zo zwaar getroffen familie was algemeen. VRIJDAG 21 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: De kinderlokker. Hotel „Rotterdam',' 2 uur: Vergadering van aandeelhou ders N.V. Handel- en Scheep vaart Mij „De Schelde", ge vestigd te Terneuzen. Zuidersportpark: 18.30 uur: ScheepswerfDe Hoop. SLUISKIL: Jeugdgebouw „De Ark", 610 uur: Bromfiets en rijwielshow. ZATERDAG 22 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De kinderlokker. Concertgebouw, 8 u.: Greep naar de macht. SLUISKIL: Jeugdgebouw „De Ark", 211 uur: Bromfiets en Rijwielshow. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: De ruiters van de Mis sissippi. door BARONESSE ORCZY 1) Nadruk verboden. DE LANDING BIJ JOUAN De volmaakte rust van een vroege lentemorgen ligt over het vooruitspringende land en de zee slechts een enkel rim peltje loopt over het blauwe water van de slapende baai. De sluier van de scheidende nacht zweeft over de oppervlakte van de Middellandse Zee, als de dauw op het hart van een bloem. Een stille ochtendschemering. Doorzichtige sluiers in grijze en lilatinten houden de verre horizon verborgen. Een ondefi nieerbare spanning hangt op het water en het lijkt, of de natuur bevangen wordt door het grote gebeuren, dat op han den is. Maar nu worden de grijze en purperen sluiers boven het hoogland één voor één opge licht; de morgendampen stij gen op als de rook van reusach tige wierookvaten, door onzicht bare, machtige handen gezwaaid. De hoge hemel is doorzichtig groen en de nog flauw flikke rende sterren worden nu lang zaam één voor één gedoofd; het groen verandert in zilver en het zilver in goudgeel van citroe nen; de nevels boven het hoog land trekken weg met de vluch tende nacht. En naar het zuiden, daar waar de blauwe zee één wordt met de lucht, is juist een klein, zwart stipje zichtbaar gewor den. Het wordt groter en gro ter, hoe dichter het bij het land komt; nu lijkt het een vogel met uitgespreide vleugels een adelaar, die snel voortvliegt naar de kusten van Frankrijk. In de baai staan de vissers even stil, terwijl zij hun netten klaar maken voor het werk van de komende dag; met de ruwe handen boven de ogen, kijken ze naar die zwarte vlek nieuwsgierig, vol belangstelling. ,,'t Is de Keizer terug uit Elba!", zegt er een. De mannen lachen en halen hun schouders op: dat verhaal is het laatste jaar al zo dikwijls verteld in die streken; de men sen hebben opgehouden er in te geloven. Het is al bijna een legende geworden, dat bericht, dat de Keizer terugkwam hun Keizer de man met z'n oude, gedeukte steek en zijn grijze jas: de Keizer, die eens het volk voerde van overwin ning tot overwinning. Eens wap perde zijn standaard boven iede re hoofdstad, op iedere toren van Europa. Hij had Frankrijk groot en sterk gemaakt, In het oosten komt de zon op. En ver weg aan de zuide lijke horizon wordt het zwarte stipje duidelijker en helderder; het krijgt steeds meer vorm. Het verdeelt zich, want nu zijn er drie of vier stippen, die zich aftekenen tegen de lucht niet drie of vier, maar vijf neezes zevenZeven zwarte vlekjes zijn nu zichtbaar tegen de wazige achtergrond. Geoefende ogen turen zo intens naar de horizon, dat de stipjes soms lijken te gaan dansen. Iedereen met verstand van schepen kan die tweemaster daar herkennen. Hij vaart een eind op de kleine vloot vooruit en tekent zo sierlijk af tegen het water; dadelijk daar ach ter volgt een driemaster hm! Hebben we die al eens eerder in deze wateren gezien? De grote driehoekige zeilen doen denken aan de uitgespreide vleugels van een vogel Aller ogen zijn gevestigd op de schepen; zij varen zó vlug, dat binnen het uur de wimpel gemakkelijk te herkennen is rood en wit. de vlag van Elba, van dat kleine speelgoedrijkje, dat nu sinds twaalf maanden geregeerd wordt door de mach tigste overwinnaar, die de ge hele wereld ooit gekend heeft. De vlag van Elba! Dan komt de Keizer terug! Er waren nu veel mensen naar de landtong gekomen, vis sersvolk op blote voeten, man nen, vrouwen, kinderen en dag loners uit de naburige velden en wijnbergen; zij zijn allen ge komen om de Keizer te begroe ten de man met zijn steek en grijze jas, met zijn vlam mende ogen en zijn vastberaden mond, die altijd kernachtige woorden wist te spreken tot het volk van Frankrijk. Verraders werkten hem tegen. Ney! De Marmont! Berna- dotte Zij, die hij vertrouwd had, die hij had onderscheiden. Vreemde legers hadden zich verenigd in een coalitie tegen Frankrijk. Zij hadden de volks- keizer gedwongen het land te verlaten, waar hij zo veel van hield, hem in ballingschap ge stuurd. Nog een uur en de naam van de schoener kan al ontcijferd wordenL'Incon- stant, en dan de Saint Esprit en daarachter L'Etoile en Saint Joseph, Caroline. En de hele vloot voert de kleuren van Elba in top De Keizer is teruggekomen! De vissers fluisteren het elkaar toe, de arbeiders in het dal roe pen het nieuws naar hen, die op de heuvels werken. (Wordt vervolgd.) Alvorens met de afwerking van de raadsagenda aan te van gen deelde de voorzitter mede, dat de heer Henry gelukkig weer thuis is, doch nog niet zover her steld dat hij thans aanwezig kan zijn. Na vaststelling der notulen in formeerde de heer Huijbrecht naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten inzake de ver koop van grond aan het oostelijk Bolwerk, of de grondprijzen ter plaatse te laag waren. Wethouder De Vos antwoordde dat in deze wordt aangedrongen op het coördineren van de exploi tatieplannen. Naar aanleiding van de ontvan gen notulen van de openbare vergadering d.d. 20 februari van de raad van bestuur van Ihet rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Afvalwaterleiding Ka naalzone Zeeuws-Vlaanderen" vroeg de heer Van Langevelde wat de post „secretariaat" be helst. De voorzitter deelde mede dat dit thans nog een stelpost be treft. Wanneer de werken tot uit voering komen moet een voor ziening getroffen kunnen wor den, evenwel buiten het bestuur. Naar aanleiding van het ver zoek van het gemeentebestuur van Axel om adhaesiebetuiging aan zijn adres aan de Nederland se regering en de Staten-Gene- raal, betreffende de noodzaak van een vaste oeververbinding over de Westerschelde, delen B. en W. mede dat hoewel naar hun gevoelens het probleem van de vaste oeververbinding een der meest belangrijke vraagstukken is voor onze streek, het college meent dat het niet oppertuun is deze aangelegenheid via een adhaesiebetuiging, gelijk ge vraagd, bij de rijksoverheid voor te brengen. B. en W. stelden derhalve voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen en het college op te dragen bij iedere voorkomen de gelegenheid deze zaak op de daartoe geëigende wijze en ter bevoegder plaatse aanhangig te maken. Z.h.s. gaat de raad hiermede akkoord. Tot lid van de commissie van toezicht op het M. O. en in het college van curatoren in de va- cature-mr. P. H. M. F. Teilegen, werd benoemd mr. H. Rijpstra. Na enige technische opmerkin gen van de heren Hol en Wete- rings en beantwoording hiervan door de wethouder De Meijer, werd de instructie van de ge meente-ontvanger gewijzigd over eenkomstig het voorstel van B. en W. Bij het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de financiële commissie, waarmede de raad zich z.h.s. kon verenigen, be val de heer Hol tot lid van de commissie aan de beer Van Lan gevelde, vroeger wethouder van financiën. Met 14 stemmen werd de heer Van Langevelde tot lid van deze commissie benoemd. Achtereenvolgens werden hier na zonder bespreking of hoofde lijke stemming door de raad goedgekeurd, de volgende voor stellen van B. en W.: tot aankoop varf: a. gronden e.a. gelegen in het industrieplan le gedeelte; b. de woning van Bovenstraat No. 1. tot verkoop: a. van een perceel grond aan de Zuidlandstraat; b. idem aan de Nassaustraat; c. idem aan de Jacob Cats- straat. Bij het voorstel van B. en W. tot invoering van de vijfdaagse werkweek, dat geleidelijk voor het gemeentelijk personeel zal worden ingevoerd, met welk voorstel het georganiseerd over leg zijn instemming betuigde, zal hetbureau van de burgerlijke stand van maandag tot en met vrijdag, met uitzondering der aan de met zondag gelijkgestelde da- gen, geopend zijn van 9 tot 12 uur en van 13 tot 14 uur. Op zaterdagen voor zover niet met zondagen gelijkgesteld, zal het bureau geopend zijn van 9 tot 10 uur, zulks ingaande 1 mei. De heer Huijbrecht, die de ver gadering van het georganiseerd overleg niet kon bijwonen, zou de directe invoering van de volle vrije zaterdag zeker toegejuicht hebben. Gezien de bepaalde situatie kan hij zich met het voorstel van B. en W. verenigen. Het voorstel van B. W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming verleende de raad zijn goedkeuring aan een plan tot onteigening van gronden in het industrieplan le gedeelte. Vervolgens ging de raad ak koord met het voorstel van B. en W. tot a. het verlenen van een voor schot op de vergoeding ex artikel 101 der L.O.-wet 1920 aan de bijzondere scholen voor G. L. O. en U. L. O. voor 1961; en b. het voorschot vergoeding vakonderwijs en het verle nen van voorschotten ex art. 73, 126 en 127 van de Kleu teronderwijswet aan de be sturen van de bijzondere kleuterscholen voor 1961. Bij het voorstel van B. en W. tot het nodig oordelen van z.g. V. V. B.'-opleiding (vooropleiding verzorgende beroepen, gezins- en ziekenverzorgsters, alsmede bejaardenhulpen) aan de Land- bouwhuishoudschool „De Leeuw tjes", der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, sprak mevrouw Dooms-Ortelee haar voldoening uit over de uitbreiding van het leerplan aan deze Landbouwhuis- houdschool. Dit kan voor de voorbereidende opleiding voor verschillende meisjes van groot nut zijn. "loii 31} De heer Fijn van Draat vroeg of hiervoor reeds leerkrachten kunnen worden aangetrokken. De voorzitter antwoordde, dat voor deze uitbreiding eerst de goedkeuring van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen aangevraagd moet worden. Hij hoopte, dat vele meis jes deze opleiding zullen volgen. Het voorstel werd hierna z.h.s. aangenomen. Na ampele bespreking werd 't voorstel van B. en W. tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een oi meer geldleningen voor de finan ciering van de bouw van een bejaardentehuis, tot een maxi- maal bedrag van 1.450.000 zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening, zonder bespre king of hoofdelijke stemming aangenomen. Bij het voorstel tot wijziging van de begroting der gemeente dienst 1959, 1960 en 1961, werd na enige bespreking over de la gere ontvangsten van het school geld van de muziekschool dan de geschatte raming en het achter af vragen van verhoging der ge meentelijke subsidie hiervoor, verleende de raad hieraan zijn goedkeuring. Op de nu volgende rondvraag en de beantwoording door B. en W. van de in de vorige verga dering gestelde vragen komen wij in ons volgend nummer nader terug. Toelating van Mauretanië en Buiten-Mongolië tot V. N. aanbevolen De algemene vergadering heeft donderdag de Veiligheidsraad der V. N. aanbevolen Maureta nië en Buiten-Mongolië als lie1 van de V. N. toe te laten. Een desbetreffende resolutie werd met 48 tegen 13 stemmen (waar onder Marokko, Cuba, Guinea- de V. A.R. en Indonesië) aan genomen. Tot de 33 onthouders behoorden de V. S., Groot-Brit- tannië, de Sow jet-Unie en India. De Sowjet-Unie had toelating van Buiten-Mongolië voorge steld maar was tegen lidmaat schap van Mauretanië waarop Marokko aanspraak maakt. Mauretanië is een voormalige Franse bezitting in Noord- Afriks De Veiligheidsraad beslist over toelating van leden. In december vorig jaar heeft de Sowjet-Unie in de Veilig heidsraad een veto uitgespro ken tegen de toelating van Mauretanië. Zij stond er op, dat Buiten-Mongolië ook als V. N-- lid werd toegelaten. Nationalistisch China, dat tot dusver in de Veiligheidsraad een veto stelde tegen toelating van Buiten-Mongolië, heeft zich nu in de assemblee van stem ming onthouden. tot het bijwonen van Leden, te houden op VI neuzen in het Grand-ho (ingang Luxor-Theater), De agenda zal aan de 1< Na: H. A. A. Baron JAC. DE FEIJTI lil m i'i!i!i!i!irnmimtnnii!iii!i(i!iiiiiiimi!itiii!iii!iii Bij aankoop van 500 gram mals B E of 500 gram DOORR 1 of 500 gram SCHOU 1 oi&r gram prima I VAN STEENBERGE i MET OERSTERKE NAT OM ZELF UW SC REPAREREN: EENV0 GOED EN GOEDKOOP, BRUIN, DIV. MATEN

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2