n «algehele overwinning» c Belangrijke belastingvoorstellen van Kennedy Drie militairen gedood bij verkeersongeval VRIJDAG 21 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5272 Cubaanse regering meldt RADIO de BUCK Verklaring van Kennedy RUSK OVER CUBA DE POLITIEKE COMMISSIE OVER CUBA SPOORWEGONGELUK IN INDIA MAATREGEL TEGEN METHODISTEN IN ANGOLA Het verongelukte Tsjechische vliegtuig De kwestie-Nieuw-Guinea in het Engelse Lagerhuis. Onafhankelijkheidsdag in Israël GEBOUW INGESTORT IN MOSKOU FRANKRIJK BLIJFT KERNPROEVEN DOEN De »Vasa» nog enkele meters onder de waterspiegel HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN hankering bij abonnement: Temeuzen jjöecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 iGironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEDW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum"! advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meel 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Castro's regering heeft don derdag bekendgemaakt, dat haar troepen „in nog geen 72 uur een leger hebben vernietigd, dat maandenlang is opgeleid door de imperialistische regering van de V. S. De Cubaanse regerings radio meldde dat beide partijen zware verliezen hebben geleden, maar gaf hierover geen bijzon derheden. Het radiostation maakte voorts hekend dat er nog zeven men sen op Cuba terechtgesteld zijn, onder wie majoor Humberto Sori Marin, die minister van landbouw in de regering-Castro is geweest. Een nieuw radiostation van de rebellen, dat zich „Radio Escambray Libre" noemt en „ergens" op Cuba zou staan, heeft echter donderdag gemeld, dat het invasieleger „zijn taak heeft uitgevoerd" en contact heeft gemaakt met de guerilla- st rijders in de bergen van Es cambray. Wij zullen met onze uitzen dingen doorgaan tot Cuba ge heel is bevrijd, aldus dit radio station. Het grootste deel van de in vasietroepen die in het zuiden van Cuba geland zijn, zou zich nu verenigd hebben met de guerillastrijders, die al maanden in de bergen stand houden tegen Castro's troepen. Deze guerillatroepen zouden onder bevel staan van majoor Ernilio Duque en majoor Osvaldo Ra- minez. Volgens de radio van de re bellen zouden de invasietroepen door de zware aanvallen van Castra's tanks en vliegtuigen inderdaad verliezen hebben ge leden, maar toch niet zulke zware dat zij hun taak niet meer konden volbrengen. De door de rebellen buitgemaakte wapens zouden allen van Rus sische of Tsjechische makelij zijn. Volgens het State Depart ment heeft de Zwitserse re gering Washington meegedeeld dat er in Havanna ongeveer 20 Amerikanen, onder wie drie correspondenten, gearresteerd zijn. Zoals bekend behartigt Zwitserland de Amerikaanse belangen op Cuba. De „Washington Daily News" meldt uit Miami, dat de Cu baanse revolutionaire raad een hoofdkwartier heeft gevestigd in de bergen van Escambray op Cuba. Een rebellenleider zou hebben verklaard dat de invasietroepen niet verslagen zijn. De aanval is voorbereid door beroepsofficie ren en verloopt volgens de plannen. Men kan gerust aan nemen dat de voornaamste „stoot" van de rebellen nog moet komen, zo zou hij hebben gezegd. 'OfimilNQ EN MEESTE SERVICE Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Temeuzen In een boodschap aan het con gres heeft president Kennedy be langrijke maatregelen voorge steld ter verlichting van belas tingen om de Amerikaanse on dernemingen aan te moedigen hun fabrieken en uitrustingen te moderniseren. Deze belasting verlichting zal de slaat 1,7 mil jard dollar kosten. De Amerikaanse schatkist zal dit bedrag echter terugontvan gen door een serie andere belas tingmaatregelen zoals belasting heffing van Amerikaanse maat schappijen in economisch ont wikkelde tanden, ook op niet uit gekeerde winsten en van in het buitenland wonende Amerikanen, en het tegengaan van misbruik op het gebied van de „beroeps kosten". Als het Amerikaanse congres zijn goedkeuring aan het voorstel van Kennedy hecht, zo wordt in officiële kringen opgemerkt, zul len de Amerikaanse zakenlieden de kosten van recepties, zakenrei zen en de contributie aan golf clubs voortaan niet meer van hun winsten kunnen aftrekken. In zijn boodschap maakte Ken nedy voorts zijn voornemen be kend in 1962 een ingrijpende be lastinghervorming uit te voeren. Hij rechtvaardigde zijn voorstel ter verlichting van de belastin gen met de noodzakelijkheid de internationale concurrentieposi tie te versterken. President Kennedy heeft don derdag op het jaarlijkse congres van dagbladuitgevers in Washing ton verklaard dat de Verenigde Stalen niet van plan zijn „Cuba prijs te geven aan het commu nisme". Eenzijdige Amerikaanse in- mening op Cuba na de invasie zou in strijd zijn geweest met de traditie en de internationale verplichtingen van de Verenig de Staten. „Maar wie de geschie denis bestudeert zal zien dat ons geduld niet onuitputtelijk is. Ik wil iedereen duidelijk maken dat wanneer ooit zou blijken dat de inter-Amerikaanse leer van niet- inmenging slechts zou dienen om een politiek van niet-optre- den te verhullen of te veront schuldigen wanneer de landen van dit halfrond hun verplichtin gen communistische penetratie van buitenaf tegen te gaan niet zouden nakomen deze regering niet zal aarzelen haar primaire verplichtingen jegens de veilig heid van ons land na te komen". „Zou dit tijdstip ooit aanbre ken dan wensen de Verenigde Staten geen verwijten van „inter ventie" van de Sowjet-Unie, van wier optreden de bloedige stra ten van Boedapest voor eeuwig zullen getuigen." Kennelijk naar aanleiding van premier Castro's mededeling dat de invasie-strijdmacht is versla gen zei Kennedy: „Evenmin zul len wij ditzelfde resultaat ver wachten of aanvaarden. De klei ne groep moedige Cubaanse vluchtelingen moet hebben ge weten dat zij liet risico liep te worden verslagen, maar niette min was zij vast besloten on danks de grote risico's de moedi ge poging om de vrijheid van hun eiland te herwinnen, te doen. Het is niet de eerste maal dat com munistische tanks over moedige mannen en vrouwen zijn gerold, die streden om de onafhankelijk heid van hun vaderland te her winnen. Evenmin is het de laatste epi sode in de eeuwige strijd van vrijheid tegen tyrannie die over al ter aarde, ook op Cuba, wordt gevoerd." ..De Verenigde Staten zullen lering trekken uit de gebeurte nissen op Cuba, in Laos en het steeds luider wordende koor van communistische stemmen in Azië en Latijns-Amerika. De bood schap uit deze plaatsen is dat de „meegaande, toegevende, de zachte maatschappijen zullen on dergaan. Slechts de sterke, nijve re, vooruitziende zullen overle ven." „Dit is de grootste taak voor dit land en deze regering. Niet een andere uitdaging vraagt DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. meer inspanning en energie. Wij hebben ons te lang blind gestaart op gebruikelijke militaire behoef ten, op legers die klaar moeten staan grenzen te overschrijden en op raketten die startklaar wor den gehouden. Nu moet het dui delijk zijn dat dit niet langer vol doende is dat onze veiligheid verloren kan gaan zonder dat een enkele raket wordt afgescho ten en zonder dat een leger een enkele grens overschijdt. Wij zullen deze les ter harte nemen. Wij zijn van plan onze krachten aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en ze zonodig een nieuwe bestemming te geven, onze tactiek en onze instellingen te herzien. Wij zul len onze inspanning voor een strijd die in veel opzichten moei lijker is dan een oorlog vergro- ten. Laat mij u als uw president duidelijk maken dat ik vast be sloten ben dat ons stelsel zal overleven en zal slagen, onvei- schillig de offers en de geva ren'.' De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk heeft donderdag op het vliegveld van Washington, voor zijn ver trek naar Atlanta, in Georgia, verklaard dat de inval op Cuba door tegenrevolutionairen „een uiting van verzet is tegen het be wind van Fidel Castro, die waar schijnlijk voort zal duren". Hij voegde hieraan toe dat de invasie in Cuba „klaarblijkelijk niet op grote schaal is opgezet", waarbij hij in herinner ing bracht dat hij dit op zijn jongste pers conferentie, op maandag j.l„ die kort na het begin van de landin gen in Cuba was gehouden, ook had gezegd. ,De invasie is ondernomen door een groep moedige mannen, die naar Cuba is teruggekeerd met het vaste besluit al het mo gelijke in het werk te stellen om het Cubaanse volk te helpen bij het herstel van zijn vrijheid", aldus Rusk. In antwoord op de vraag of hij meende dat de klaarblijkelijke mislukking van de invasie het einde betekende van de pogingen om het bewind van Fidel Castro omver te werpen, verklaarde de minister dat de operatie een vorm van het verzet der Cubanen was, zoals dit nu reeds vele maanden tot uiting was gekomen. „Ik acht het waarschijnlijk, dat dit verzet zal voortduren", aldus de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft don derdag het debat over de kwes tie Cuba hervat. De afgevaardigde van Ceylon, Subasinghe, verklaarde dat alle landen zich moeten onthouden van optreden dat een burger oorlog op Cuba in de hand werkt. Hij noemde het misluk ken van de invasie „bemoedi gend" en sprak de hoop uit dat niet meer invasiepogingen zul len worden gedaan. Wanneer een regering Cuba veroordeelt en zelfs hoopt dat de Cubaanse regering door mi litair optreden wordt omverge worpen kan dit slechts „diepe bezorgdheid" wekken. „Wan neer dit op Cuba mogelijk is kan het ook ergens anders ge beuren". De vertegenwoordiger van Saoedisch Arabië, Shoekairi, verklaarde dat inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Cuba „ontoelaatbaar" is. Z.i. staat de schuld van de Ver enigde Staten vast. Cuba heeft het recht zelf zijn regering te kiezen en wanneer thans de in menging in Cuba wordt ver dedigd, „dan zal het morgen In donesië, Venezuela of een ander land zijn". De afgevaardigde van Ghana, Quaison-Sackey. sprak zich uit voor de resolutie van Mexico, waarin alle landen dringend wordt verzocht hun grondge bied of hulpbronnen niet te laten gebruiken voor het aan stoken van een burgeroorlog op Cuba. Foto: De militie van premier Fidel Castro in Havanna op mars. (De foto is slechts enige weken terug gemaakt.) Tengevolge van het ontsporen van een passagierstrein bij Sili- goeri in West-Bengalen zijn woensdag 23 mensen om het leven gekomen en 77 gewond. Naar de Indiase minister voor de spoorwegen in het parlement te Nieuw-Delhi meedeelde, ver moedt men dat er sabotage in het spel is. De Methodistische zendings raad heeft donderdag te New York bekendgemaakt dat de Portugezen in Angola vorige maand na een overhaaste be rechting 8 Afrikaanse metho distische predikanten hebben terechtgesteld. Volgens de zendingsraad zijn berichten ontvangen waaruit blijkt dat zeker de helft van de 150 Afrikaanse Methodistische predikanten in Angola in ge vangenschap zijn, gevlucht zijn of het leven hebben verloren. Volgens berichten zijn vele kerken en scholen van de methodisten volledig vernield of zwaar beschadigd. Alleen al in de Löeanda zijn zeven scho len en kerken verwoest, aldus de zendingsraad. Het officiële Tsjechische pers bureau Ceteka meldt dat het verongelukken van het Tsjechi sche passagiersvliegtuig bij Neurenberg, op 28 maart j.l„ onder „zeer verdachte omstan digheden" is geschied. Er zijn bij deze ramp 52 mensen om gekomen. Bij het onderzoek door Tsje chische luchtvaartdeskundigen is komen vast te staan, aldus Ceteka, dat een technisch ge brek aan het toestel uitgesloten moet worden geacht. Het persbureau wijst er op, dat het ongeluk is gebeurd nabij een Amerikaans militair gebied. Op het tijdstip van de ramp was er veel activiteit in de lucht. Een andere verdachte om standigheid is volgens het Tsje chische persbureau de aanwezig heid van een Amerikaanse mili taire helikopter in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats waar het vliegtuig is neejrge- In het Engelse Lagerhuis heeft de afgevaardigde Fenner Brock- way van labour en voorzitter van de beweging voor vrijmaking van koloniën, aan de regering gevraagd welke gedragslijn zij in de kwest.ie-Nieuw-Guinea zal volgen om te voorkomen, dat Engelse soldaten erin zouden kunnen worden betrokken. In antwoord hierop verwees de En gelse minister van Binnenlandse Zaken Butler, die namens de pre mier antwoordde, de steller van de vraag naar een verklaring, onlangs in het Lagerhuis afgelegd door onder-minister Heath van Buitenlandse Zaken; deze had gezegd: De Engelse regering heeft er zich niet toe verbonden om militaire steun te verlenen aan de Nederlandse regering. Kennedy verklaarde, dat de Verenigde Staten wegens de zware druk op de Amerikaanse betalingsbalans speciale aan dacht moeten schenken aan de modernisering van de Ameri kaanse fabrieken en uitrustin gen. De betalingsbalans zal uiter aard profiteren van de belasting op niet uitgekeerde winsten van Amerikaanse maatschappijen in economisch ontwikkelde Janden, een maatregel die reeds verschei dene maanden wordt overwogen. De maatregel, die in twee jaar lijkse etappes zal worden uitge voerd. zal 250 miljoen dollar per jaar opbrengen, aldus Kennedy. De andere maatregelen, die irt de boodschap van Kennedy wor den genoemd ter verbetering van „structurele fouten" in de huidi ge belastingwetgeving zullen het de staat mogelijk maken ander half miljard dollar meer te ont vangen, waarvan 250 miljoen dollar dank zij nieuwe regelingen voor beroepskosten. De maatregelen omvatten o.a. een belasting van 20 aan de bron op maatsehappijdividenden en op belastbare rente van beleg gingen geraamde opbrengst 600 miljoen dollar), de afschaffing van belastingontheffingen op ka. pitaalwinsten, die voortvloeien uit verkoop van eigendommen, waarop is afgeschreven (geraam de opbrengst 200 miljoen dollar)!' Drie Nederlandse militairen zijn woensdagavond gedood als gevolg van een ernstig verkeers ongeluk onder de gemeente Heeze op de rijksweg tussen Eindhoven en Weert. Eén militair werd zwaar gewond, drie liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde om streeks half twaalf. Een kolonne met militairen op herhalings oefening keerde terug van schiet oefeningen in de Harskamp naai de legerplaats Budel. Door tot dusver niet opgehelderde reden kwam een van de militaire vrachtwagens in botsing met een tegenligger, een Duitse vracht auto. Twee van de slachtoffers zijn ter plaatse overleden, het zijn: de dpi. soldaat Janssen, 25 jaar, ongehuwd, uit Nijmegen en de dpi. soldaat M. M. Moolen- schot. 27 jaar, ongehuwd, uit Kaatsheuvel. De dpi. soldaat der le klasse G. P. M. Hemmes, ge huwd, uit Geldrop, is in een zie kenhuis overleden. De dpi. sol daat der le klasse J. Broere, 24 jaar, ongehuwd, uit Rotterdam, is zwaar gewond naar het Sint Josephziekenhuis in Eindhoven vervoerd. De drie lichtgewonde militai ren zijn opgenomen in de zieken zaal van de legerplaats Budel. Het zijn de dpi. soldaat L. Riet veld, 26 jaar, ongehuwd, uit Den Helder, de dpi. soldaat der le klasse H. Huisman, 26 jaar. on gehuwd, uit Herwen en Aerdt, en de chauffeur van de militaire stort. Amerikaanse militairen waren onmiddellijk ter plaatse en stelden veel belangstelling in wrak en inhoud. Het persbureau vindt het bovendien vreemd, dat de Duit sers pas een dag na de ramp met een onderzoek zijn begon nen. Wie belette hun dit eerder te doen? De Duitsers hebben de motoren van het toestel nog steeds niet teruggegeven, aldus Ceteka. De Amerikaanse ambassade in Bonn heeft de verdachtma kingen van Ceteka absurd ge noemd. Het hoofd van de Duitse com missie van onderzoek heeft ver klaard dat er niet de minste aanwijzing voor een ingreep van huiten af is. Tsjechische en Russische deskundigen waren ook die mening toegedaan. Bij onderling goedvinden was be paald dat de vier motoren van het toestel een Iljoesjin voorlopig in West-Duitsland zouden blijven voor een speciale controle. vrachtwagen, dpi. soldaat A. P. M. M. Janssen, 20 jaar, onge huwd uit Wijchen. De chauffeur was tijdelijk bij de troepen met herhalingsoefeningen ingedeeld. Hij heeft een shock en heeft daardoor nog geen mededelingen kunnen doen over de juiste toe dracht van het ongeluk. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Donderdagochtend is in Jeru zalem ter gelegenheid van onaf hankelijkheidsdag een militaire parade van bijna een uur gehou den ondanks het feit dat de Vei ligheidsraad van de Ver. Naties en de gemengde bestandscommis sie zich er tegen hadden uitge sproken. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. In Moskou is een gebouw van negen verdiepingen, dat tegen de nieuwe zetel van het partyblad „Prawda" aan werd gebouwd, ingestort. Naar verluidt was dit het gevolg van het omslaan van een reusachtige kraan, die op het gebouw terechtkwam. Volgens enkele berichten zou den verscheidene werklieden ver wondingen hebben opgelopen. De Franse minister van De fensie, Pierre Messmer, heeft donderdag op een bijeenkomst van de Brits-Amerikaanse pers vereniging te Parijs verklaard, dat Frankrijk kernproeven zal blijven doen zolang dit nodig is voor zijn kernbewapening. Messmer zei voorts dat Frank rijk de diensttijd zal trachten te verkorten als de strijd in Al- gerië ten einde is. Frankrijk zal dan, als zijn verplichtingen dit tenminste toelaten, een aantal eenheden ter beschikking van de Navo stellen. Op 24 april hoopt men bij Stock holm het z.eventicnde-eeuwse oorlogsschip „Vasa" gelicht te hebben. Veertien hydraulische vijzels, die op twee pontons staan opgesteld, heffen het oude vaar tuig lang7-aam naar de opper vlakte. Hel schip bevindt zich nog slechts enkele meters onder het wateroppervlak. Foto: Op de voorgrond de ber gingsvaartuigen. Bij de pijl moet de „Vasa" aan de oppervlakte komen. Op de achtergrond het eilandje „Kastellholmcn''. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR De luchtdruksystemen die van belang zijn voor het weer in onze omgeving zijn een hoge- drukgebied boven de Oostzee en een omvangrijke depressie op de oceaan. Frontensystemeri die met het laatstgenoemde samenhangen, dringen welis waar tot het continent door maar met een afnemende ac tiviteit. Een dergelijk front pas seerde donderdag ons land met veel bewolking, maar er viel geen regen van betekenis. Een volgend frontensysteem strekt zich uit van Ierland naar de Golf van Biscaje en beweegt zich eveneens naar het oosten. Het hierbij behorende regen- gebied is wat omvangrijker, zo dat vandaag ook bij ons plaat selijk wat "regen kan worden verwacht. In het temperatuurs- verloop komt weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking en nu en dan wat regen. Overwegend matig zuidelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets la gere. VRIJDAG 21 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.44 6.06 Temeuzen 6.19 6.41 Hansweert 6.59 7.21 Walsoorden 7.09 7.31 ZON Apr. 21 22 23 24 -J25 op onder op 5.32 19.47 10.02 5.30 19.48 10.56 5.28 19.50 11.54 5.26 19.52 ,12.55 5.23 19.54 MAAN onder 2.31 3.0

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1