c EIGEN HAARD Eerste fase van de invasie voltooid Kennedy antwoordt Chroesjtsjef België krijgt katholiek-socialistisch coalitiekabinet Manifest over Nieuw-Guinea HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE STRIjD OP CUBA BLOUSEN BLOUSONS Vanaf f 3,95 Papoea-studenten in president Kennedy Nederland schrij'ven Treinramp in Engeland kost zeven mensen het leven jYankerbig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Adnrinistratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 88150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 20 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5271 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties Cgéén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De invasietroepen hebben woensdag vanuit Cuba ge meld, dat zij in de bergen van Escambray contact hebben gemaakt met gueril- lagroepen en dat daarmee de eerste fase van de aanval voltooid is. De tegenstand van de „Migs, zware tanks en artillerie van Russische makelij" was echter groot geweest. kaansc marinebasis op Cuba, is gemeld, dat er dinsdagnacht he vige branden hebben gewoed in de bergen van Sierra Maestra op enkele kilometers van de basis. De waarschuwing van Kenne dy aan het adres van Chroesjtsjef heeft een gunstig onthaal gevon den bij verschillende Amerikaan se senators, behorende tot de li berale vleugel van de republi keinse partij. Gouverneur Rocke feller van New York heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij een beroep op alle Amerikanen doet om de president de steun te geven, die nodig is voor de ver dediging van de vrijheid. De politie heeft woensdag een kordon getrokken rond de Russi sche ambassade in Washington nadat zij gehoord had dat tegen standers van Castro posten vóór het gebouw wilden uitzetten. Deze foto uit Miami in de Ame rikaanse staat Florida toont ver bannen Cubanen in uniform, op weg naar een recruteringsbu- reau om zich te melden voor het invasieleger, dat op het ogenblik strijdt tegen het leger van Fide) Castro. SPORTHANDEL Noordstraat 76 Terneuzen Fidel Castro's radiostation in Havanna meldde dat er vier vijandelijke toesteilen zijn neer geschoten, die doelen aanvielen bij de Baai van Coehinos. Sinds het begin van de invasie zijn er negen vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, aldus radio-Ha vanna. Eén van de neergehaalde toe stellen zou een Amerikaans vlieg, tuig zijn. bestuurd door een Amerikaan die om het leven is gekomen. Het State Department heeft intussen meegedeeld dat er een onderzoek wordt ingesteld naai de juistheid van dit bericht. Een woordvoerder van het State Department zei voorts dat Washington Zwitserland heeft verzocht bij de Cubaanse rege ring te protesteren tegen de terechtstelling van twee Ameri kaanse burgers. Deze Amerika nen zijn woensdagmorgen dood geschoten. Vojgens radio-Havanna is er dinsdagavond bij de Cubaanse marinebasis piaya de Guanabo, op 40 km ten oosten van Havan na. hevig geschoten. Tegenstanders van Castro heb ben in Miami meegedeeld dat schepen voor de Cubaanse'kust de bevolking van Cuba via de radio oproepen tot verzet tegen het bewind van Castro. Vanuit Guantanamo, de Ameri- Arrestaties in Angola. In Cormona (Noord-Angola), •zijn gisternacht achtenzestig „op standelingen", onder wie enkele stamhoofden, gearresteerd. Verder is in Loeanda verno men. dat vierentwintig opstande lingen zijn gedood in oen niet- geslaagde aanval op het dorp Caxito in Noord-Angola. In Novo Redondo. eveneens in Noord-Angola, zouden de lei ders van een opstandige groep, van wie sommigen zich „gene raal" en „minister" noemden, gearresteerd zijn. De Portugese luchtmacht heeft gisteren gemeld, dat elders in Noord-Angola concentraties van opstandelingen zijn waargeno men. 'ill! Iilil!|llllilll!l!|]|llllll!lllllillllillllilllilllllllll!lll!l!|l|i|||il!|!|1||||||||) ONS NIEUW FEUILLETON. In ons volgend nummer zal wor den aangevangen met het plaat sen van het feuilleton .,DE BRONZEN ADELAAR", door Baronesse Orezy, Bewerkt door J. A. de Helder Scherpenhuysen. Een feuilleton, dat de belang stellende lezer en lezeres vele uren van spanning en ontspan ning zal bieden. illUIIUIIIIIIIIIllVIlIHlMUIIIIJIIIIltlillimililllllllllllllllilllllilllllJilllD President Kennedy heeft pre mier Chroesjtsjef laten weten, 'dal de Verenigde Staten niet een militaire interventie in Cuba be ogen. „Ik heb zorgvuldig kennis genomen van uw verklaring dat de gebeurtenissen op Cuba van invloed kunnen zijn op de vrede in alle delen van de wereld. Ik vertrouw er op, dat dit niet be tekent, dat de Sowjet-regering, de toestand op Cuba als voor wendsel gebruikend, van plan is andere gebieden in vlammen te zetten. Ik zou graag willen aan nemen, dat uw regering een te groot verantwoordelijkheidsge voel bezit om een onderneming te beginnen, die zo gevaarlijk is voor de algemene vrede", aldus de Amerikaanse president in zijn antwoord op een boodschap, welke hij dinsdagochtend van de Sow,jet-premier had ontvangen. De inhoud van de Amerikaanse boodschap werd bekendgemaakt, kort nadat de minister van Bui tenlandse Zaken. Rusk, het stuk aan de Sowjet-ambassadeur Mensjikof had overhandigd. Volgens het Amerikaanse staatshoofd heeft de Potssische regeringsleider een verkeerde in druk van de gebeurtenissen op Cuba. Er waren onmiskenbare tekenen, dat de Cubanen het ge mis aan democratische vrijheden ondraaglijk vinden. Het was dan ook niet verrassend dat het ver zet op het eiland was gegroeid. Kennedy zei het met Chroesjt sjef eens te zijn over de wense lijkheid van stappen tot verbete ring van de internationale at mosfeer. In dit verband sprak hij de hoop uit dat de Sowjet-Unie zal helpen om de thans beschik bare kansen te gebruiken. Als voorbeelden noemde de president het vinden van een regeling voor de kwestie-Laos, samenwerking met de Verenigde Naties in Kon go en een spoedige totstand koming van een aanvaardbaar verdrag voor een verbod op het nemen van proeven met kern wapens. Het huidige bewind op Cuba kon ook zijn bijdrage leveren tot een vermindering van de span-. ning door het Cubaanse volk vrij en op democratische wijze £p laten beslissen over zijn toe komst. Hoewel de Verenigde Sta ten zich van militaire interven tie onthielden, stak het Ameri kaanse volk zijn bewondering voor „Cubaanse patriotten die een democratisch stelsel in een onafhankelijk Cuba wensen", niet onder stoelen of banken. Aan het einde van zijn bood schap verklaarde Kennedy, dat Chroesjtsjef moet erkennen, dat vrije volkeren in alle delen van de wereld het denkbeeld van de historische onvermijdelijkheid van de communistische revolutie niet aanvaarden. „De grote revo lutie in de geschiedenis van de mensheid in het verleden, het lieden en de toekomst is de revo lutie van hen die vrij willen zijn", aldus de Amerikaanse pre sident. Chroesjtsjef had in zijn bood schap op de president een be roep gedaan, aan „de agressie tegen de Cubaanse republiek" een einde te makenr Hij zei dat de Sowjet-Unie aan Cuba alle nodige hulp zou geven om de aanval af te slaan. Volgens de Russische leider was het geen geheim dat de invasietroepen op Cuba in de Verenigde Staten waren opgeleid en bewapend. Zijns inziens kon een zgn. „klei ne oorlog" over de gehele wereld een kettingreactie veroorzaken. Toch was het nog niet te Iaat om „het onherstelbare te voorko men". In Washington heeft men de waarschuwing, die Chroesjtsjef tot Kennedy heeft gericht in ver band met de invasie in Cuba, nogal kalm opgenomen. Diplomatieke Waarnemers me nen dat de Russen waarschijnlijk geen militaire actie zullen onder nemen in een land dat duizenden kilometers van Rusland verwij derd is. Voorts verwees men naar het commentaar dat de publicist Walter Lippmann heeft geschre ven op het vraaggesprek dat hij met Chroesjtsjef heeft gehad. Volgens Lippmann vindt Chroesjtsjef het normaal dat een grote mogendheid de positie van een haar vijandige regering in een land binnen haar belangen sfeer tracht te ondermijnen. Volgens diplomatieke waarne mers in Parijs blijkt uit de ver klaring van de Russische rege ring, dat zij de beloften die zij Fidel Castro heeft gedaan, bin nen het raam van de Verenigde Naties zal nakomen. DE UITNODIGING AAN MR, STIKKER Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag meegedeeld dat de Amerikaanse regering de uit nodiging aan de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Navo, mr. D. U. Stikker, om secretaris-generaal van de Navo te worden geheel en al met instemming heeft begroet. „Ambassadeur Stikker is als minister van Buitenlandse Za ken één van de oorspronkelijke ondertekenaars van het Noord- atlantische verdrag geweest. Sedertdien heeft hij nauw con tact gehad met het werk van het bondgenootschap", aldus de Amerikaanse verklaring. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat de Britse regering „natuurlijk zeer verheugd" is met de uitnodi ging aan mr. Stikker. De Westduitse bondskanse lier, Adenauer, heeft woensdag op een bijeenkomst van de par- lementsfractie van de christen democratische partij gezegd dat mr. Stikker „een goede keuze" is, aldus heeft een woordvoer der van de partij meegedeeld. Dc vrije zaterdag voor overheidspersoneel De samepwerkende centrales van overheidspersoneel, bestaan de Uit het A.C.O.P.. de christelij ke cn de R. K. centrale, hebben woensdagochtend in een bijeen komst de situatie besproken, welke ontstaan is door de dooi de minister van Binnenlandse Zaken voorgestelde schorsing van de besluiten van de lagere organen inzake de 5-daagse werkweek. De besprekingen hebben geleid tot het verzenden van het volgen de telegram aan de minister van Binnenlandse Zaken: „Samenwerkende centrales van overheidspersoneel zijn ernstig verontrust over de te verwach ten gevolgen van de voorgeno men schorsing van besluiten la gere organen inzake a-daagse werkweek". De Belgische kabinets formateur, de voorzitter van de Christelijke Volks partij Theo Lefèvre, heeft woensdagavond aangekon digd „hopelijk begin vol gende week de samenstel ling van een Katholiek- socialistisch coalitiekabinet bekend te maken Op een persconferentie deelde hij mede, dat tussen de C.V.P. en de B.S.P. overeenstemming is bereikt over de laatste geschil punten over het regeringspro gramma van een dergelijk kabi net. Formeel moet het samen gaan tussen de twee grootste Belgische politieke partijen in een regering nog door de bestu ren van beide partijen worden bekrachtigd. Dat zal vrijdag ge beuren. Nog zaterdag zullen for mateur Lefèvre en de socialist Spaak, die naar algemeen wordt aangenomen vice-premier en mi nister van Buitenlandse Zaken zal worden, de struktuur van het kabinet en de verdeling van de portefeuilles bespreken. De besprekingen tussen de katholieke en socialistische par tij onder leiding van formateur Lefèvre over een regeringspro gramma hebben bijna twee weken geduurd. Een van de struikelblokken was de „amnes tie", door de socialisten ge vraagd, voor de socialistische ambtenaren, die tijdens de actie tegen de „eenheidswet" in december en januari hun post verlieten, en de verhoging van de rijkspensioenen, een van de programmapunten van de B.S.P. tijdens de verkiezingen. Lefèvre weigerde op de persconferentie mededelingen te doen over het bereikte compromis. Het te vormen „Rooms-rode" kabinet is het eerste in België sinds in 1948 het C.V.P.B.S.P.- kabinet van Spaak moest aftre den en plaats maakte voor een homogene katholieke regering. Antwoordend op een vraag of hij reeds de volgende week dins dag met zijn kabinet en rege ringsverklaring voor het parle ment zal verschijnen antwoord de Lefèvre lachend: „U weet dat ik thans moet beginnen met een taak, die helemaal geen moeilijk- heden oplevert... het kiezen van ministers". Hij voegde hier aan toe, dat zijn gedachten uitgaan naar een beperkt kabinet van ministers, bijgestaan door staats secretarissen. Reeds een dag nadat koning Boudewijn de C.V.P.-voorzitter tot formateur had benoemd kon digde Lefèvre aan, dat hij „in het belang van het land" zou streven naar een samenwerking met de socialisten. Bij de verkie zingen in België van 26 maart, die leidden tot het altreden van de katholiek-liberale regering van prof. Eyskens na een regerings periode van twee-en-half jaar, behielden de socialisten hun po sitie in de Kamer. De C.V.P. ver loor echter acht zetels. Een C.V.P.-B.S.P. regering zal in de Kamer beschikken over een meerderheid van 180 van de 212 stemmen kunnen beschikken. Bij zijn benoeming tot forma teur verklaarde Lefèvre twee weken geleden, dat hij zou stre ven naar „een regering met zo veel mogelijk nieuwe figuren en een gedurfd programma". Hij noemde daarbij drie punten, die in het bijzonder een „gedurfde aanpak" zullen behoeven: de sanering van de Belgische finan ciën en de bestrijding van de wijd verspreide belastingontdui king, herziening van het over heidsapparaat om het Belgische volk het vertrouwen in de demo cratie terug te geven en de Waals-Vlaamse tegenstellingen die tijdens de sociale onrust in België van de afgelopen maan den een nieuw hoogtepunt be reikten. Naar de mening van Lefèvre kan reeds een gedeelte lijke oplossing van dit vraagstuk worden bereikt door een einde te maken „aan de overdreven centralisatie" van het Belgische binnenlandse bestuur. Dit wordt gezien als een tegemoetkoming aan eisen van zowel Waalse als Vlaamse extremistische opvat tingen, dat alleen een federa tieve staatsvorm het verdere samengaan van Walen en Vla mingen kan waarborgen. Het door Lefèvre te vormen kabinet zal het zestiende na de oorlog zijn. «i vs Drink Hero. Geniet van Kero. Gebottelde levensvreugde. Dorstlesser nr. 1. Tintelend, verfrissend, verkwikkend. En met de smaak voor elke smaak. Zo zuiver, zo heerlijk is Hero alleen zm in „Nederland moet de kwestie Nieuw-Guinea onverwijld aan de Verenigde Naties ter beslissing voorleggen en bij voorbaat ver klaren zich bij elke beslissing van de Verenigde Naties te zul len neerleggen". Deze mening hebben bijna honderd Nederland- ders neergelegd in een in de Nederlandse-en Engelse taal uit gegeven manifest. Tot de onder tekenaars behoren prof. dr. P. J. Bouwman, prof. ir. J. H. v. cl. Broek, prof. dr. J. J. Fahrenforv, B. J. A. Haanen (aalmoezenier), prof. dr. A. F. J. Kobben, dr. P. J. Koets, prof. dr.'K. van het Reeve, prof. dr. B. V. A. Rölin'g, prof. mr. dr. M. Rooy, voorts vele kunstenaars, voornamelijk letterkundigen. „De Nederlandse regering" aldus het manifest „voert ten opzichte van Nederlands Nieuw- Guinea" een politiek die niet van werkelijkheidszin getuigt. Deze politiek is onjuist omdat Neder land thans een kleine elite van Papoea's kweekt. Deze worden opgevoed in de illusie dat een zelfstandig Westelijk Nieuw-Gui nea werkelijk mogelijk is. Hun opleiding vindt onvermijdelijk plaats in een pro-Nederlandse en anti-Indonesische sfeer. Het ge- S. B. Hindom, de voorzitter van ..Kobe Oser" (de Papoea-stu dentenvereniging in Nederland), heeft in een schrijven aan pre sident Kennedy namens alle leden van deze vereniging ver zocht „geen enkel besluit tijdens het bezoek van president Soekar- no over Nieuw-Guinea te nemen, zonder erkenning van onze eigen wensen". „Wij studeren in Nederland, omdat wij er werkelijk van over tuigd zijn dat alleen de Neder landers ons kunnen helpen ons land en volk te ontwikkelen in overeenstemming met hun jaren lange ervaring in de vraagstuk ken en aangelegenheden van Nieuw-Guinea", aldus de brief. De heer Soekarno voert pro paganda die niet gebaseerd is op werkelijke waarheid. Hij spreekt altijd over kolonialisme van Nederland in ons land en jegens onze bevolking. De Papoea's wil len geen enkele vorm van kolo nialisme, noch een Nederlands noch een Indonesisch kolonia lisme. Wij beschouwen het Neder lands bestuur in ons land niet als een koloniaal bewind. Wij laten het voortduren zolang wij de steun daarvan nodig hebben om onze bevolking te helpen tot wij een plaats kunnen innemen in de rij der volken. Wij vertrou wen de aanwezigeid van de Nederlanders in ons land en^tjjé^i bedoelingen",. VIJFTIG GEWONDEN. Bij een ontsporing van een rei zigerstrein, welke zich dinsdag heeft voorgedaan bij Pitsea, in het zuidwesten van Engeland, zijn zeven mensen gedood en vijftig gewond. De locomotief cn vijf wagons zijn omgeslagen en zwaar beschadigd. De trein was op weg van Londen naar Shoe- buryness bij Soethend. De foto toont op de voorgrond de gekantelde locomotiet, waar uit rook en stoom opstijgen. Op de achtergrond redders, die in de wrakstukken van de gekan telde wagons naar overlevenden zoeken. volg zal zijn dat een eventueel zelfstandig Nieuw-Guinea zal worden geregeerd door politici die door samenwerking en soli dariteit met Nederland zijn ge compromitteerd bij hun mach tigste buurland, waarmee onver mijdelijk politiek en economisch moet worden samengewerkt. Het belang van de Papoea's wordt dus door de Nederlandse politiek niet gediend. Evenmin wordt het belang van Nederland gediend. Er is vrijwel geen land ter we reld dat bereid is het Nederlands beleid ten opzichte van Neder lands Nieuw-Guinea te steu nen". De ondertekenaars van het manifest menen dan ook dat Nederland ten aanzien van Wes telijk Nieuw-Guinea een taak op zich heeft genomen waartegen het niet is opgewassen, komen dan tot de bovenaangehaalde conclusie en besluiten met als hun overtuiging uit te spreken dat alleen door het voorleggen van de kwestie aan de Verenigde Naties een politieke en wellicht ook een militaire catastrofe kan worden voorkomen. IETS ZACHTER. Een gebied van hoge lucht druk dat zich uitstrekt van dc Noorse kust naar Noordwest- Duitsland veroorzaakte bij ons droog en zonnig weer met maxi mum temperaturen, die varieer den van 12 graden in het noor den tot 17 graden in het zuiden van het land. Het hogedrukgebied beweegt zich langzaam naar het oosten en tegelijkertijd breidt een Oceaandepressie zich uit in de richting van de Britse eilanden. Als gevolg hiervan zal de wind naar zuidelijke richtingen draaien en wat toenemen, waar bij iets zachtere lucht uit Frank rijk wordt aangevoerd. Een front dat met de depres sie samenhangt en dat boven de Ierse Zee ligt, beweegt zich in de richting van ons land. De regenzone die hieraan voor afgaat kan vandaag in de loop van de ochtend de westelijke pro vincies bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderd- dagochtend tot donderdagavond. Zuidelijke wind. Over het algemeen veel bewol king en plaatselijk wat regen. Matige zuidelijke wind. Iets zach ter dan gisteren. DONDERDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.04 5.28 Terneuzen 5.39 6.02 Hansweert 6.19 6. '2 Walsoorden 6.29 6.52 ZON MAAN op onder op onder Apr. 20 5.34 19.45 9.12 0.19 21 5.32 19.47 10.02 1.10 22 5.30 19.48 10.56 1.53 DIT NUMMER BEVAT J0 PAGINA'S.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1