tJ Modern comfort op grote lijnen Generaal Nasution in Canberra Radio en Televisie Het proces-Menderes c.s. Valsemuntersproces in Osnabrück DE VRIJE ZEEUW I Marktverdeling door Franse en Duitse staalindustrie? DE POOLSE VERKIEZINGEN TER DOOD VEROORDELING IN ZUID-KOREA SNELLE REACTIE VAN ITALIAANSE REGERING REIZEN PER EUROPABES Meer zien en meer beleven ZUIVERINGEN IN TADJIKSTAN lensdag 19 april 1961^ I Woensdag 19 april 1961 Pagina 9 :en I I De Indonesische minister van Defensie en staf-chef van het Indonesische leger, generaal I Nasution, is dinsdag met vol- ieditr militair ceremoniëel in Canberra ontvangen. Hij zal met Australische regeringslei ders o.m. besprekingen voeren over de kwestie-Nieuw-Guinea. Bij zijn aankomst in Canberra waarschuwde hij voor het „oor- I loesgevaar dat kan ontstaan uit een incident" in West Nieuw- Guinea. In een gebied waar de span ning stijgt, is het altijd moge lijk dat zulk een incident voor komt". Hij zei naar Australië te zijn [gekomen „in het belang van de versterking der vriendschappe lijke betrekkingen tussen onze twee buurlanden". Hij zou de I jongste politieke, militaire en I economische ontwikkeling en Ivooral de kwestie-Nieuw-Guinea toelichten. Hij hoopte „even-' tuele misverstanden tussen beide landen uit de weg te rui men". Generaal Nasution bezoekt Australië op uitnodiging van de Australische regering. Hij zal I een week in dit land blijven. Generaal Nasution, die o.m. I vergezeld wordt door vice-admi- I raai Martadinata, de staf-chef van de Indonesische marine, zal I ook korte bezoeken aan Nieuw- Zeeland en de Philippijnen De heer G. M. Nederhorst, Ne- I derlands lid van het Europese 1 parlement, heeft aan de hoge I autoriteit van de E.G.K.S. en de commissie van de E.E.G. ge- I vraagd of het waar is, dat de I staalindustrieën in Frankrijk en West-Duitsland afspraken heb ben gemaakt voor verdeling van I orders afkomstig uit landen die niet tot de gemeenschap van de I zes behoren Deze verdeling van de uitvoer- I markt zou, naar hij meent, de vrije concurrentie kunnen verval- I sen en daardoor in strijd zijn met I de verdragen. De heer Neder- I horst verzoekt de hoge autoriteit en de E.E.G.-commissie dan ook een onderzoek in te stellen en het resultaat ervan mee te delen aan het Europese parlement. Volgens onofficiële uitslagen van de verkiezingen in Polen voor parlement en regionale ra den heeft de leider van de com munistische partij, Gomulka, in Warschau 99,8 procent van de riemmen in zijn district gekre gen. In kringen van de communis tische partij is maandag verno men dat het hoofd van de P.ooms-Kaholieke kerk in Polen, kardinaal Wyszynski, zich van stemming heeft onthouden. Door deze onthouding heeft de kardi naal zich losgemaakt van de meeste van zijn bisschoppen en de massa van de Poolse Rooms- Katholieken, aldus deze commu nisten. Rooms-Katholieke kerkelijke autoriteiten wilden geen rom melaar geven. brengen alvorens eind april naar Djakarta terug te keren. Vóór zijn vertrek naar Austra lië heeft generaal Nasution aan journalisten meegedeeld, dat het vraagstukVWest-Irian een belemmering werd voor een ge zonde Indonesisch-Australische vriendschap. Hij zei gedurende zijn overleg met Australische regeringsleiders te zullen pogen de vrees weg te nemen dat in dien Indonesië West-Irian zou bezetten, het de Australische veiligheid in gevaar zou bren gen. Hij legde er de nadruk op dat Indonesië meende dat Australië het Nederlandse kolo nialisme en het neo-kolonialis- me in dit gebied steunt zonder te beseffen dat de voortgezette Nederlandse bezetting van het gebied een bedreiging voor de veiligheid in Zuid Oost-Azië en de Zuidwest-Pacific werd. In donesië beschouwde de huidige status van West-Irian als een voortdurende ondermijnende bedreiging voor de republiek. Nasution deed voorts een sterke aanval op de Nederlanders die West-Irian houden „om het ge bied te maken tot toevluchts oord van anti-Indonesische ele menten en Indo-Europese kolo nisten". Een Zuidkoreaanse rechtbank heeft de minister van Binnen landse Zaken van het regime Syngman Rhee, in Kyu Choi, ter dood veroordeeld. Choi, een der machtigste mannen in de rege ring had een belangrijk aandeel in het vervalsen van de verkie zingsuitslagen in maart 1960. Hij heeft schuld bekend. De vroegere onderminister van Binnenlandse Zaken, Sung O Lee, kreeg zeven jaar, het hoofd van de afdeling provinciale za ken van het ministerie, Pyong Hwan Choi, eveneens zeven jaar en de chef van de politie Kang Hak Lee vijftien jaar. Syngman Rhee, die volgens officiële cijfers 92 procent van de stemmen kreeg, trad af nadat demonstraties tegen de verval sing van de uitslag waren uitge lopen op ongeregeldheden die vele mensenlevens eisten. De Italiaanse regering heeft snel gehandeld nadat een bom ontploffing een café had ver woest, dat gedreven werd door een gezin, 'dat behoort tot de Italiaanssprekende groep in de provincie Bolzano, aan de Oos tenrijkse grens. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft onmiddellijk her stel van de schade op regerings- kosten gelast en de inrichting van een politiebureau in het dorp Termeno, waar de bomaanslag zondagochtend heeft plaats ge had. Niemand werd gewond. De explosie is de jongste in een reeks van dergelijke incidenten in de provincie Bolzano. In het gebied zijn moeilijkheden ont staan door eisen voor grotere autonomie van de Duitsspreken de bevolking. (Van onze spec, verslaggever) „Hoeveel grenzen passeren we wel eer we in Frankfurt zijn Het is de vraag van een Amerikaans meisje aan de stewardess van de lEuropabus, waar wij enkele trajecten mee afleggen om deze in ternationale lijndienst te leren kennen. Als zij van de immer cor recte stewardess verneemt, dat er op het traject Amsterdam- Frankfurt maar één landsgrens wordt gepasseerd, is zij daarover zeer verbaasd. De Amerikaanse dacht dat het er minstens vier zouden zijn. Er zijn immers zóveel landjes in het toch niet zó erg |grote Europa. Nu is het mogelijk om met de Europabus een Europese „zeven-landentour" te maken. Men kan er ook mee naar Engeland, naar Scandinavië, naar Yoego-Slavië of Spanje. U kimt op iedere halteplaats uitstappen, daar één of meer dagen blijven en een volgende bus pakken om verder te gaan. Men treft op deze internationale lijndienst dus een steeds wisselend gezelschap mede reizigers. En daartussen beweegt de stewardess zich als een gratie volle gastvrouw, die met iedere reiziger (ster) eens even 'n praatje maakt, aan zijn of haar wensen tracht te voldoen en via de micro foon gegevens vertelt over de voornaamste plaatsen die we pas seren. Die min of meer persoonlijke verzorging geeft aan het reizen per Europabus een wat vertrouwder sfeer dan met welk ander openbaar vervoermiddel ook. DOOR DORPEN EN STEDEN s Morgens om half tien Lijn we te Utrecht in de van Amsterdam ko mende bus gestapt, die ons deze dag naar Frankfurt am LIain zal voeren. De bus is iets te laat doordat de voor deze tocht aan gewezen stewardess die morgen ziek bleek te zijn en dus nog gauw vervangen moest worden door 'n ander. Die meisjes zijn min stens de drie moderne talen behoor lijk machtig, zodat ze iedere reiziger kunnen duidelijk maken wat hij of zij wil weten. Als we goed en wel de stad uit zijn heet de stewardess via de microfoon ieder hartelijk welkom in de Europa bus, ze zegt haar naam (Marijke) en die van de chauffeur (Kurt), zodat je nu in dit bonte gezelschap teuminste iemand kent. Dat geeft 'n vertrouwd gevoel en maakt het vragen stellen wat gemakkelijker. Naast Hollanders blijken er Engelsen Amerikanen, en Duitsers in de buz te zitten, complete families zowel als alleenreizenden. In Arnhem en Venlo komen er enke le nieuwe passagiers bij. Een zeer ou de dame, die alleen reist, wordt door Marijke, onze stewardess, gedienstig geholpen en op een van de beste plaatsen gezet. Vermoedelijk heeft de ervaring haar al wel geleerd, dat je oude dames speciaal 'n beetje moet verwennen, anders kunnen -e zo lastig zijn. Volgeboekt langs de Rgn. Vol goede moed trekken we nu stipt op tijd Duitsland in. Krefeld eerst, dan via de Oberkasseier brug de Rijn over naar 't centraal station in Düs- seldorf. Hier is een aansluiting met een uit Ostende vertrokken bus, die doorgaat naar Hannover. Ook komen er reizegers bij, die tot hier per trein uit Nederland zijn gekomen. Men kan namelijk een gecombineerd kaartje kopen en het dan zo uitzoeken, dat men de fraaiste routes per bus aflegt. Zo geniet men het meest van z'n vakantiereis. Tjokvol is de bus als een half uur later de Autobahn naar Keulen volgen door het golvende Duitse landschap. Daar hebben we een half uur om te winkelen of iets te gebrui ken. Langs een toeristisch zeer aan trekkelijke route gaat 't naar Bonn en vervolgens naar Königswinter aan aan de voet van het Zevengebergte. Via bekende badplaatsen aan de Rijn als Röhndorf en Bad Honnef en het prachtige Westerwald komen we vroeg in de avond in een uniek, haast nog middeleeuwse stadje, Lim burg a. d. Lahn, dat nog verscholen ligt tussen zijn oude wallen. Zo zien we onderweg veel dat de moeite waard is. Langs prachtige vergezichten in het Taunusgebergte komen we dan weer aan de Rijn, passeren de badplaatsen Königstein en Bad Soden. Maar het is reeds geheel donker als we om streeks negen uur Frankfurt berei ken. „Dat is dan 'n hele zit geweest" zult u zeggen, maar de regelmatig terugkerende gelegenheid om even de bus te verlaten en wat rond te wandelen, maakt het zeker niet te vermoeiend. Voorts is er het voor deel, dat de directie van de Europa bus ook voor de reservering van uw hotelkamer heeft gezorgd en debus u daar voor de deur afzet. Het avond eten is dan wel wat laat, doch daar smaakt het des te beter om. Dag Marijke, dag Kurt. We zullen de volgende dag een andere lijn ne men en zien ze dus niet terug. Doe Europa per bus. Lijn 309 voert ons van Frankfurt naar Hamburg, dwars door Duits land dus. Vroeg op, want om zeven uur komt de bus ons al an het hotel halen. Prettig zo'n service. Een an dere bus, een andere chauffeur, een andere nu Duitse, stewardess. Maar ook dit süszes Deutsches Madel kan wat Engeis en Frans spreken en als een goed gastvrouw optreden. Tijdens een korte koffiepauze in Kassei komen we in gesprek met een Engelse medereiziger, die een trip door Europa geheel met de Europabus maakte. Hij was al in Salzburg en in Oberammergau geweest, ging nu ook naar Hamburg, om tenslotte via Ol denburg, Bad Zwischenahn (het Duitse Loosdrecht), Leer, Winscho ten, Groningen, Amsterdam, Rotter dam en Hoek van Holland weer naai Engeland over te steken. Zo maakte hij een mooie interressante reis dooi een deel van Europa, zonder zorgen voor passagiers of hotels, alles goed geregeld door de Europabus. De Autobahn naar Hannover slingerl zich door prachtige beuken- en den nenbossen. Maar bij Göttingen ver laten we de grote straatweg om weer 'n wat meer toeristische route te vol gen. Via de oude universiteitsstad gaan we verder door het dal van de Leine en bereiken via Northeim en Einbeck tegen half twee Hannover, de bekende jaarbeursstad, met 'n in wonertal van 560.000. Daar is gele genheid om te lunchen. Naar Hamburg. Een schitterende route voert ons door het oude stadje Celle met zijn prach tige gevels, waar de bus langzaam rijdt om ons van al het schoons te laten genieten. Na deze voormalige residentie van de hertogen van Brunswijk is het nog ongeveer twee uur rijden tot Hamburg, het laatste gedeelte weer over de Autobahn, door een heide- en bosgebied, het natuurpark de Wilseder Berg. We hebben de volgende dag gele genheid om de havenstad „te doen", de langgerekte havens, zijn moderne binnenstad, zijn fraaie parken en musea en zijn befaamde Reperbahn in de havenwijk Sankt Pauli. Zo zijn er vele mogelijkheden om per Europabus geheel west-Europa te bezoeken. We komen door vaak op merkelijke plaatsen, het logies is er voor ons geregeld en de dienstrege ling geeft aan wanneer we weer ver der kunnen. Zo zien we meer dan wanneer we alleen naar één be paald vakantieoord ijlen, waar we uiteindelijk per Europabus ook kun nen komen. Marykc vertelt van de route, Kurt neemt door Europa. die Het Turkse hooggerechtshof dat de leiders van het ancien- regime berecht, heeft 43 per sonen, o.w. oud-premier Mende- res en oud-president Bayar, schuldig bevonden aan poging tot moord op de leider van de oppositie, Ismet Inönu. Zeven tien anderen werden vrijgespro- Z. in Amstelveen duizenden inse formulieren, loonbrief- Jes, stempels e.d. voor het bevrij- 'lingsfront. Eveneens in opdracht van R. kocht O. voor ca 890.000 Machines voor een wapenfabriek je in Marokko. In maart 1959 besloten R., S. en O. de vervaardiging van valse francs ter hand t« nemen, ener- orn de waarde van de franc te ondermijnen. Omdat in Nederland, België en Frankrijk hiervoor geen geschik te ruimte te vinden was, nam O. einde 1959 contact op met de in Osnabrück wonende S. S. heeft vroeger in Nederland gewoond en was vóór de machtsovername van Hitler lid van de communis tische partij. Hij huurde in febru ari 1960 in Osnabrück een druk kerij die de naam „Honimpex- Export" kreeg. Het papier werd uit Amsterdam betrokken de Voor de eerste grote strafka-1 zijds om het bevrijdingsfront aan m®r van Osnabrück is dinsdag-1 contanten te helpen, anderzijds ochtend het proces begonnen te-1 gen een groep personen, verdacht van het vervaardigen en in om loop brengen van valse franc biljetten ten behoeve van het Algerijnse nationale bevrijdings front (F.L.N.). De beklaagden zijn de 48-jarige Nederlandse chemigraaf en litho graaf O. A. uit Haarlem, de 58- jarige Duitser H. S. uit Osna brück en de 38-jarige Algerijnse zakenman A. A. uit Keulen. In Nederland werden de Griek se ingenieur M. R. en de Neder landse stenograaf S. S. wegens medeplichtigheid gearresteerd. K. zou algemeen secretaris van de in 1938 in Parijs opgerichte Trozkische vierde internationale zijn geweest. S. is de leider van de Nederlandse afdeling van de ze organisatie. De president van de strafka mer is „Landgerichtdirektor" Joachim Schorn, de raadsman v'an de beklagden is dr. Linke. Het gerechtsgebouw werd gister ochtend door politie bewaakt. O. werkte van 1942 tot 1945 voor een Nederlandse verzets groep. Van 1945 tot 1949 stond hij aan het hoofd van de afdeling documentaire en archief van het bijzondere gerechtshof voor oor logsmisdaden in Amsterdam, van 1952 tot 1959 werkte hij bij verschillende clichéfabrieken. In 1958 leerde hij in Amster dam s. en ir R. kennen. In op dracht van R. vervaardigde hij in de grafische werkplaats van 7. in Amctolvoón rl n iv^n Hort zeer moderne machines uit Düs- seldorf. Deze voorbereiding kost te ir R. 50.000 Zwitserse frans. O., die een zelfbewuste en zeer rustige indruk maakte, ver klaarde geen politieke contacten met Trozkisten in Nederland of elders te hebben gehad. Uit sym pathie voor de Algerijnse opstan delingen had hij zich bereid ver klaard valse francs te drukken. Hij beschreef zich als „een voor staande vervalser" in Nederland ten tijde van de Duitse bezetting. S. zei het doel van het druk ken van valse francs niet te heb ben gekend. Hij meende toen dat het een soort hulpactie was. ken van deze tenlastelegging. Op 28 januari j.l. eiste de openbare aanklager de dood straf tegen vijftien verdachten, o.w. Menderes, Bayar, de vroe gere gouverneur van Istanbul Ethem Yetkiner, de ex-burge meester van Istanbul Kemal Aygun en de ex-generaals Mecit Toekan en Namiki Arguc. Maandag echter gelastte de openbare aanklager invrijheids- stelling van Toekan. Arguc is niet schuldig bevonden aan po ging tot moord op Inönu, maar blijft in arrest op de verdenking de onlusten, die in 1955 in Istan bul uitbraken, te hebben uitge lokt. Het vonnis tegen de 43 be klaagden zal worden uitgespro ken nadat de tenlastelegging „ondermijning van de grond wet" is afgehandeld. Meer dan 400 personen zijn van onder mijning van de grondwet be schuldigd, o.w. Menderes, Ba yar, het gehele vroegere kabinet en alle democratische parle mentsleden. De „Prawda" meldt dat de pre mier van de katoenverbouwende Sowjet-republiek Tadjikstan en de leider der communistische partij aldaar zijn ontslagen en uit de partij gezet. Zij worden beschuldigd van schending der Leninistische be ginselen betreffende het leider schap en van. de normen van het partijleven, onrechtmatige be gunstiging van derden en mis leiding van partij en staat. De premier van Tadzjikistan en de leider van de communistische partij worden ook beschuldigd van vervalsing van de katoen- oogstcljfers. Het presidium van Tadzjikiue opperste Sowjet heeft Kacharov tot dusver vice-premier van de republiek benoemd tot nieuwe premier van de republiek. Het partijcomité heeft Jabar Rasoe- lov, een voormalige premier tot eerste secretaris gekozen. Het centrale comité heeft ook zijn tweede secretaris ontslagen en vervangen. DONDERDAG 20 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Kookpraatje; 11.15 Gram.; 11.45 Voorde vrouw; 12.00 Orgelspel en Zang; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte muz.; 13.00 Nws, meded. en beursber.13.30 Lichte muz. 14.00 Pianorecital; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Gr.; 15.30 Voordr. 15.40 Kamerork. en sol.; 16.15 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Jazzmuz.; 17.50 Regerings- uitz.; 18.00 Nws; 18.15 Voor de jeugd; 18.30 Dansmuz.; 18.40 Sportpraatje18.47 Wereld kamp. biljarten driebanden; 18.50 Gesproken brief; 18.55 Voor de kleuters; 19.00 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 20.15 Radio-Filharm. orkest en solist (21.30—21.55 Lezing); 22.30 35. Ze bespreken nog even de bijzonderheden van de tocht naar Aëtius, waarna men zich terug trekt voor de nacht. In een weinig opgewekte stem ming begeeft Eric zich met Svein naar het vertrek, dat hij met de lange Sakser deelt. „Waarom stop je dat briefje van de prinses niet weg," gromt Svein. „Iedereen kan het zien lig gen, zogezegd, en ik dacht, dat het nogal kostbaar was." „Zeker," antwoordt Eric, „maar nu zie ik met één oogopslag, dat het er nog ligt. Bovendien zal Galdor het niet in zijn hoofd halen, hier iets te ondernemen. Volgens mij wacht hij rustig, tot hij onder weg een kans krijgt en die kans zal ik hem geven ook, want daar mee vait hij dan meteen door de mand." Terwijl de Noorman het gordijn, dat het vertrek in tweeën deelt, dichtschuift, klinkt Sveins stem eensklaps. „Hé, eigenaardig is dat, de let tertjes zijn er zogezeg;d af. Kan dat Noorman?" Als door een adder gebeten springt Eric naar voren en gritst Svein het perkament uit de hand. „Dat is het niet," stoot hij uit. „Het is verwisseld, het echte is gestolen." „Dat was te verwachten," mees muilt Svein. „Niet, dat ik zo pien ter ben, maar „Vlug," onderbreekt Eric hem, „ga jij naar de poort. Als Galdor er tussenuit is, heeft hij maar een kleine voorsprong en kun je hem gemakkelijk inhalen. Neem krij gers mee. Ik ga inmiddels een kijkje nemen in Padmonds ka merals ik tenminste al niet te laat ben Nws, beursber. van New York en meded.; 22.45 Journ.; 23.00 Sportact.; 23.10 Nieuwe gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.40 Schoolradio10.00 Gram. 10.15 Morgendienst; 10.45 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Ge wijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Pianospel; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Pianospel; 13.40 Gram.; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Gram.; 15.35 Vocaal ens.; 16.00 Verken ningen in de Bijbel; 16.20 Pi anorecital; 16.50 Gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Mil. ork.; 18.15 Sportrubriek18.30 Gr.; 18.50 Lezing; 19.00 Nws en weer- ber.; 19.10 Praatje; 19.15 Piano recital; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 21.50 Periodieken parade; 22.00 Orgelconc.; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boekbespr.23.00 Kon. Mil. Kapel; 23.30 Forumgesprek; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.02 Amus. muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Gram.; 12.50 Koer sen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koer sen; 16.06 Franse les; 16.20 Renaissance-muzi.17.00 Nws; 17.15 Voor de kind.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Orkest-conc.; 22.00 Nws; 22.15 Intern, radio-univer siteit; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Journ.; 20.20 Wereldkamp. voetbal Chili 1962; 20.50 T.V.-film; 21.20 Mijn hart is in het Hoogland, toneelstuk. VL. BELG. T.V.: 19.00 Voor de jongeren; 19.30 Filmrep.; 19.50 Tekenfilm; 20.00 Nws en weeroverzicht; 20.30 Rep.; 21.00 Speelfilm; 22.50 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9