ten a's 9 op jen ner Binnenlands nieuws Rechtszaken Hervormd Biervliet 300 jaar in hetzelfde kerkgebouw Demonstratie in Moskou Kantongerecht Terneuzen vice DE VRIJE ZEEUW lag 19 april 1961 ;re reden niet wilt betalen, :rling overleg w oensdag m april IHbl Op 30 april a.s. zal de Ned. :Herv. gemeente van Biervliet het 300-jarig bestaan van haar kerk gebouw tijdens een bijzondere "kerkdienst herdenken. In 1659 werd de bouw van het kerkgebouw aanbesteed en naar ons uit deze periode bekend is geworden was de aanbestedings som 1600 ponden Vlaams, circa 7200 toenmalige guldens. Tijdens de bouw werden in 1660 twee gebrandschilderde ramen aan gebracht, waarvan één Bier- vliets grote zoon Willem Beu- kelsz. eert. Het andere, door de Staten van Zeeland geschonken, stelt het Zeeuwse wapen voor. terwijl het derde raam in 1661 aangebracht door de Prins van Oranje werd geschonken met de afbeelding o.a. van Bellona. De glazenier Cornelis van Bar- laar heeft genoemde ramen vervaardigd. Op vrijdag 21 maart 1661 kon het gereedgekomen kerkgebouw door ds. Jacobus Peudevin (1657 —1700) ingewijd worden. De geschiedenis van de Her vormde gemeente van Biervliet gaat nog verder terug dan de stichting van het kerkgebouw. Tijdens de 80-jarige oorlog werd Biervliet in 1572, om juist te zijn de 22ste mei, aan het Spaanse juk ontworsteld. Terneuzen volgde in 1584 en Axel in 1586. Bij herhaling werden de voor Oranje verworven steden be dreigd. Biervliet had nog al eens wat te verduren van de Span jaarden, die Bouchaute bezet hielden. Ook IJzendijke vormde voor Biervliet een bedreiging en werd door Prins Maurits op 10 mei 1604 ingenomen. Vóór het zover was waren Axel, Biervliet en Terneuzen op zichzelf aangewezen en het was dan ook geen wonder, dat deze drie steden op 18 april 1590 een Unie tot onderlinge bescher ming en verdediging sloten. Bij deze Unie was onder meer ook bepaald, dat de predikant van Terneuzen een aantal malen in Biervliet moest gaan preken. Deze Unie werd op 21 oktober 1600 nog uitgebreid en verbon den genoemde drie steden zich nog nauwer. Inmiddels nam te Biervliet de behoefte naar een eigen predikant toe, maar zover kon men het nog niet brengen. Wel kon in 1592 overgegaan worden tot de aanstelling van Johannes Bollius tot predikant voor Biervliet en Vreemdijke (aan de Terneuzense kant van de Braakman). Eerst in 1628 kreeg Biervliet een eigen predi kant. Het was ds. Isaak P. Sma- lius, die in dat jaar de rij der Biervlietse predikanten opende. De huidige predikant W. S. Evenhuis is de 24ste predikant Jta ds. Smalius. V/aar de kerkdiensten vóór 1661 werden gehouden is niet bekend, althans heeft men nog niet kunnen nagaan. Bij de inwijding van de kerk op 21 maart 1661 kon men niet vermoeden, dat het gebouw drie bewogen eeuwen zou trotseren, oorlogen en andere rampen aan zich voorbij zou zien trek ken en dat het gebouw drie eeuwen lang het centrum van het godsdienstig leven zou zijn voor vele en vele geslachten Een koperen lichtkroon, die nog steeds in de kerk hangt getuigt van de verbondenheid van de oude Biervlietenaren met hun Huis des Heeren. Deze kroon werd in 1770 uit vrijwillige bij dragen van de gemeentenaren aangeschaft en aan de kerk voogdij geschonken. Dit ge schiedde onder ds. L. Schorting- huis (17691779); een inscriptie op de kroon maakt daar gewag van. De luidklok. die eeuwenlang met haar bronzen stem de kerkgangers tot de kerkgang op riep, en bij bijzondere evene menten, zoals brand, overstro mmg en dergelijke de bevolking had gealarmeerd, kan helaas bij de herdenking van het 300-jarig bestaan der kerk haar juichen' de tonen niet doen horen. Im mers tijdens de bezettingsjaren werd zij door de Duitsers ge roofd en wellicht omgesmolten, althans ze is niet meer terug gevonden. Door de oorlogshan delingen was het kerkgebouw nog al beschadigd, terwijl ook de tand des tijds haar sporen had achtergelaten. Op 19 april 1948 werd een aanvang gemaakt met de zo noodzakelijke restau ratie, die mede door de grote zorg van Monumentenzorg, on der wiens bescherming de kerk reeds jarenlang stond, was voor bereid. Op 19 april 1949 was de restauratie voltooid en kon ds. H. C. P. M. Wiebosch in een bijzondere kerkdienst het ge bouw weer opnieuw in gebruik stellen. De kerk is een z.g. zaalkerk en aan de hand van de plaatsing der banken is het een z.g. vis- serskerk. De vrouwen zitten na melijk in het midden en de mannen aan beide zijden en aan de achterwand. Bij de restaura tie werd de opstelling der ban ken enigszins gewijzigd. Ston den de banken langs de wanden evenwijdig daarmee, thans staan ze hier loodrecht op. en elke bank plaats biedende aan twee kerkgangers achter elkaar. De banken aan de achterwand, links en rechts van het portaal lopen nog evenwijdig met de muur. De kerk biedt na de res tauratie plaats aan 300 perso nen. Vanwege de in steeds ruimer kring bekendheid genietende drie prachtige gebrandschilder de ramen neemt de belangstel ling voor het vriendelijke kerk je nog steeds toe. Vooral in de zomermaanden maken de Bier vliet bezoekende toeristen graag gebruik de' kerk en de ramen te komen bezichtigen. In 1876 wa ren de ramen na ruim 200 jaar de kerk te hebben gesierd in een zodanige staat vervallen, dat, om verdere verwaarlozing te voorkomen, men tot restauratie moest besluiten. De provincie, het Rijk en de gemeente droe gen elk een derde deel der res tauratiekosten bij. Tijdens de tweede wereldoorlog waren de ramen uit de kerk weggenomen en in een kluis opgeborgen ge weest, waaruit ze gelukkig on beschadigd tevoorschijn zijn ge komen en bij de restauratie in 1948/49 weer konden worden in gezet. Zo zal nu de 30ste april a.s. de 25ste eigen predikant van Bier vliet, ds. W. S. Evenhuis, des morgens om 10 uur de dienst leiden, waarin het 300-jarig be staan van Biervliets mooi kerk je zal worden herdacht. Nederlandse zeelui verkochten methylalcohol in Zweden Elf Zweedse arbeiders uit de haven van Malmö zijn in een hos pitaal opgenomen nadat ze me thylalcohol hadden gedronken die ze aan boord van de Nederlande kustvaarder „Trigos", afkomstig uit Delfzijl, hadden gekocht. Drie van hen verkeren in een ernstige toestand. Negen slachtoffers van de ver giftiging zijn hersteld en uit het ziekenhuis ontslagen. Twee ver blijven nog in het ziekenhuis. Hun toestand is kritiek. Twee jonge leden van de be manning van de „Trigon" bevin den zich in arrest. Zij zijn door de politie verhoord. De gearresteerde bemannings leden van de Nederlandse kust vaarder „Trigon" uit Delfzijl, die methylalcohol hebben verkocht aan havenarbeiders in Malmö, zijn de tweede machinist S. en de 16-jarige lichtmatroos N., beiden afkomstig uit de provincie Gro ningen. Kapitein Damhoff van de „Trigon" verklaarde geen idee te hebben waar het tweetal de methylalcohol vandaan heeft. Hij noemde hun daad „onbegrijpe lijk". Vier nieuwe gevallen van ver giftiging zijn dinsdag gemeld, zodat het totaal aantal slachtof fers op vijftien gekomen is. Twee van hen, beiden vrouwen, waren er slecht aan toe en moesten naar Lund worden overgebracht voor een speciale nierbehande ling. In totaal zijn er vier ern stige gevallen. Een van de gearresteerde be manningsleden van de „Trigon", de 16-jarige lichtmatroos N., heeft toegegeven dat hij als tus senpersoon is opgetreden tussen de stuwadoors en een oudere zee man van het Nederlandse schip, die echter alles ontkende. De politie in Malmö heeft gis teren ieder die van de methyl alcohol heeft gedronken aange raden zich onmiddellijk bij het ziekenhuis te melden, zelfs als zij er niet ziek van zijn gewor den. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken dat de alcohol uit een afvalhoop aan de waterkant was opgevist. Hierop waren door een firma uit Malmö flessen methylalcohol geworpen, waarvan de etiketten door het water waren afgeweekt. Men ver moedt dat de Nederlandse zee lieden deze flessen hebben ge vonden en aan boord gebracht hebben. De stuwadoors hebben ze voor tien kronen per fles ge kocht. De gearresteerde Nederlanders zullen waarschijnlijk worden ver volgd op grond van onopzettelijk toegebrachte letsel, waarop een maxmum van zes maanden ge vangenisstraf staat. Sleepboot „Oceaan" assisteert Amerikaans vrachtschip De sleepboot „Oceaan" van L. Smit Co. is dinsdagmorgen van Paramaribo uitgevaren om assistentie te verlenen aan het 7252 br. reg. ton metende Ame rikaanse vrachtschip „Seagar den", dat bij het Brits-West-Indi- sche eiland Tohago, iets ten noorden van Trinidad, op de rot sen is gelopen. De „Oceaan" heeft de opdracht geaccepteerd op basis van Lloyds open form. De zeesleper kan hedenmorgen bij Tohago zijn. De in 1945 gebouwde „Seagar- den" is het eigendom van de re derij „Peninsular Nav. Corpora tion" in New York. Een andere zeesleper van L. Smit Co, de „Oostzee", is maandag met een 133 meter lang drijvend dok gebouwd door Swan, Hunter Wigham Ri chardson uit de monding van de Tyne vertrokken naar Apapa in Nigeria. Voor de Amerikaanse ambas sade in Moskou heeft zich dins dagmiddag een groep van circa 400 studenten vei-zameld. Zij droegen spandoeken mee en rie pen leuzen als „Handen af van Cuba". Door ervaringen, opgedaan ten tijde van de moord op Loemoem- ba. wijs geworden heeft men op de ambassade reeds voorzorgs maatregelen genomen. Kennelijk als protest tegen de invasie op Cuba zijn maandag avond de ruiten ingegooid van de Amerikaanse leeszaal in Bel grado. Binnen tien minuten was het aantal betogers tot ca duizend aangegroeid. Enkele studenten begonnen de ruiten in te gooien. Een tiental bereden agenten deed pogingen de menigte terug te dringen. Het stenen gooien hield na tien minuten op. Het aantal demon stranten bleef echter toenemen en bedroeg vrij snel 2 000. De aanwezige bereden politie ont ving spoedig versterking van agenten die met vrachtwagens werden aangevoerd en circa 40 soldaten van wie enkelen draag bare radiotoestellen hadden. Da bouwput van een nieuwe ver- keerstunnel in de nabijheid werd met legervrachtwagens afgeslo ten. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Belgrado is vernomen dat de Zuidslavische regering haar spijt heeft uitgesproken over de schade die aan de lees zaal is toegebracht. Ook werden flessen groene en paarse inkt naar het ambassade gebouw geworpen. De politie verdreef de studen ten om plaats te maken voor fabrieksarbeiders, die ook enkele ruiten deden sneuvelen. Op som mige plaatsen ontstond een hand gemeen. Honderden mensen verzamel den zich voor de Cubaanse am bassade om uiting te geven aan hun solidariteit met volk en regering van Cuba, aldus Tass. Radio Moskou maakt melding van talrijke bijeenkomsten in alle delen van de unie „waarop de aanval van de door de Verenigde Staten gesteunde contrarevolu tionaire bandieten werd veroor deeld". BOERDERMBRAND Gistermorgen om ongeveer half elf is brand uitgebroken in de boerderij van de heer J. Nieuwenhuizen in de polder de Starnmeer. Hoewel brandweer korpsen uit omliggende dorpen spoedig ter plaatse waren brandde de oude boerderij ge heel uit. Mevrouw Nieuwenhui zen, die alleen thuis was, kon het vee redden. Van het huis raad kon alleen wat beddegoed in veiligheid worden gebracht. De heer Nieuwenhuizen be vond zich tijdens het uitbreken van de brand op ae veemarkt in Purmerend. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De boerderij, die laag was verzekerd, was gedekt door een rieten dak. EN TOEN KREGEN ZIJ HONGER Maandagmiddag zijn ongeveer zeven jongens van omstreeks twaalf jaar weggelopen uit „Huize St. Vincentius" ia Delft. Dinsdagmorgen belden zij bij enkele huizen in Voorburg aan, waar zij om brood vroegen. Dit wekte de argwaan van enkele Voorburgers, die de politie hier van in kennis stelden. Uit een on derzoek bleek, dat de jongens de nac-ht in een polder te Voorburg hadden doorgebracht. Door de honger gedreven, besloten zij om brood te gaan „bedelen". Inmid dels zijn zij door de politie terug gebracht naar Delft. Gebleken is, dat de jongens zich niet aan mis drijven hebben schuldig gemaakt. TREINSTEL ONTSPOORD BIJ MAASSLUIS. Tijdens het rangeren is dins dagmiddag om ongeveer vier uur bij Maassluis een leeg trein stel gedeeltelijk ontspoord. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De twee hoofdsporen zijn echter versperd. De treinen uit de richting Rotterdam rijden niet verder dan Maassluis en keren daar om. Tussen Maas sluis en Hoek van Holland wer den de reizigers met autobussen vervoerd. De D-treinen konden wél doorrijden, zij gebruikten een „zijspoor" dat niet langs het per ron van Maassluis loopt. NA VAL OVERLEDEN. In het ziekenhuis te Venlo is dinsdag overleden de 49-jarige heer U. Korsten uit Blerick. En kele uren tevoren was hij in een houtopsiagplaats van een stapel hout gevallen, waarbij hij zo zwaar werd gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. De heer Korsten was gehuwd en vader van drie kin deren. KIND OVERLEDEN NA EEN TRAP VAN EEN PAARD. Een driejarig zoontje van de familie Holten uit Blerick is gis termiddag door de trap van een paard gedood. Het jongetje was onder de afrastering van een weiland doorgekropen en was dicht in de buurt van het paard gekomen. Dit gaf het knaapje een trap tegen het hoofd. Het kind overleed vrijwel onmiddel lijk. SCHIPPER VERMIST Sedert maandagavond wordt de 20-jarige schipper Toersen uit Heino vermist. Hij keerde na een bezoek aan een café in De Zande (gem. IJsselmuiden) per roeiboot naar zijn schip terug. Dinsdagmorgen ontdekte men dat hij daar niet aanwezig was. Men vermoedt, dat hij ver dronken is. JONGEMAN VERMIST Sinds zondagavond wordt te Wellerlooi de 22-jarige Jan Toe- kook vermist. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen, nadat hij zondagavond een be zoek aan het aan de overzijde van de Maas gelegen Broekhui- zenvorst heeft gebracht. Te Grubbenvorst is op de Maas een onbeheerde roeiboot gevon den, waarin de fiets van de jongeman lag. Nasporingen van da politie hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. KIND OMGEKOMEN BIJ BOERDERIJBRAN D Maandagavond is bij een brand in de boerderij van de heer A. Bosscha in Lange Zwaag het 5 jaar oude zoontje Riekele in het vuur omgekomen. De andere leden van het gezin, man, vrouw en de twee zoontjes, Fedde (7 jaar) en Albert (1 jaar), wisten met behulp van buren tijdig de woning te verlaten. Van het woongedeelte brand de het grootste deel geheel uit, het bedrijfsgebouw werd min der ernstig door het vuur ge teisterd. Achttien koeien, klein vee en twee paarden konden tijdig naar buiten worden ge dreven. De brand moet na elf uur ontstaan zijn. Het gezin had zich op dat moment reeds te ruste begeven. De vermoede lijke oorzaak is schoorsteen brand. OVERLEDEN ALS GEVOLG VAN VERKEERSONGEVAL Op de rijksweg naar Delden in Hengelo is maandagmiddag de 62-jarige bromfietser L. J. Meijer in botsing gekomen met een vrachtwagen, bestuurd door de 36-jarige heer A. A. de Groot uit Ommen. De aanrijding ge beurde toen de bromfietser met een ruime boog een transport fiets wilde inhalen. De heer Meijer werd met in wendige verwondingen opgeno men in het Koningin Juliana- ziekenhuis in Hengelo, waar hij maandagavond is overleden. Veertien Japanse spoorweg- arbeidei-s zijn bij Idzoe, in Mid den-Japan, onder gesteente be dolven doordat een tunnel in stortte. Eén der arbeiders kon in zwaar gewonde toestand bevrijd worden. Merj-yreest dat de der tien andere afbeiders zijn omge komen. OPNIEUW ACHTTIEN JAAR GEKIST TEGEN MOORDENAAR VAN LINA FEENSTRA De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. A. S. de Muinck Keizer heeft dinsdagmiddag een gevangenis straf van achttien jaar met af trek en daarna terbeschikking stelling van de regering geëist tegen de 29-jarige ïos-werkman J. J. T. uit Amsterdam die op 7 april 1960 in de woning van hoofdinspecteur Schipper aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam- Oost het 17-jarige Leeuwarder meisje Engelina Feenstra, van het leven beroofde. Doodslag vergezeld of voorafgegaan door andere strafbare feiten waren T. opnieuw- ten laste gelegd. De rechtbank veroordeelde hem daarvoor tot levenslange gevan genisstraf nadat achttien jaar en ter beschikkingstelling van de regering was geëist. Van dit von nis ging T. in hoger beroep. In zijn requisitoir overwoog de procureur-generaal dat het straf karakter van een vrijheidsstraf niet eindeloos kan duren. Een beperkte duur is hieraan in we zen inherent. Levenslang kan volgens mr. De Muinck Keizer geboden zijn als het om het defi nitieve uitstoten uit de vrije maatschappij gaat. Men komt dan naar zijn mening niet toe aan verwezenlijking van wat ge vangenisstraf volgens de begin selenwet van het gevangeniswe zen beoogt, n.l. opvoeding en wederaanpassing bij terugkeer in de maatschappij. Zitting van 18 april 1961. S. van L. te Destelberge (B.) reed te Sas van Gent met een wagen geladen met aardappelen waarvan de wieldruk groter was dan maximaal was toegestaan. Eis 35 of 7 dagen. Van L. werd verdedigd door mr. C. de Roep te Destelberge. Deze wees erop, dat zijn cliënt te goder trouw was omdat hij meende, dat een ongewogen lading met 20 9overschreden mag worden en vroeg een voor waardelijke veroordeling. .Uitspraak 20 of 4 dagen. J. V. v. d. M. te Wondelghem (B.stond voor een zelfde feit terecht, maar de gewichtsover treding was veel groter dan van vorige beklaagde. Een broer van verdachte, kwam als eigenaar deze zaak toe lichten in een stroom van woor den. Ondanks deze woorden stroom eiste de officier van Justitie voor deze overtreding 90 of 15 dagen. Uitspraak 70 of 14 dagen. L. de R. te Axel werd op 24 maart te Sas van Gent verbali- seerd omdat hij stopte op een plaats waar een stopverbod was. Eis 15 of 3 dgn. Uitspraak 5 of 1 dag. S. P. v. d. H. te Terneuzen reed op 25 maart over de provin ciale weg met een duo-passagier, die beide voeten aan één zijde had. Eis en uitspraak 5 of 1 dag. J. H. te Axel reed op 27 maart met een trekker met aanhang wagen zonder dat de koppeling van de aanhangwagen voldoende verzekerd was. Eis 25 of 5 dgn. Uitspraak 20 of 4 dagen. L. A. P. te Koewacht had op 4 november 1960 zijn auto ge parkeerd bij een bocht waardoor het uitzicht aldaar niet meer voldoende was. J. P. van D„ eveneens te Koe wacht. stond terecht omdat hij met zijn auto niet voldoende rechts heeft gereden. Deze zaak is in een der vorige zittingen aangehouden omdat Van D. zich verdedigde, dat hij zulks wel had moeten doen, om dat er nogal voetgangers op de weg waren. Er is toen een bot sing met een andere auto ont staan. Nu werden getuigen ge hoord die verklaarden dat er in derdaad een paar mensen ter plaatse stonden waarvoor Van D. iets naar het midden van de weg is uitgeweken. Tegen L. A. P. werd geëist 11 of 2 dagen; tegen J. P. van D. luidde de eis 15 of 2 dagen. De uitspraak was L. A. P. vrij spraak en Van D. ƒ10 of 2 dgn. t J[: J. van L. te Lams waande werd ten laste gelegd, dat^fvij op 30 december 1960 op de' openbare weg te Hontenisse eep wagen met paard onbeheerd jteef.t laten staan. Terwijl L. boodschappen afleverde, was het paaxjj], jets af gezwenkt. tengevolge >yaarvan een ongeluk ontstoh^fhet een bromfietser, dat vrijefhstig is afgelopen. Eis en uitspraak 25 of 5 dgn. J. G. te Stoppeldijk reed met zijn veeauto over de rijksweg te Hontenisse. Bij het linksaf slaan naar een boerderij heeft hij het achterop komend verkeer gehin derd. Hierdoor was een botsing ontstaan met een achterkomen- de auto. Dit links afslaan werd een zeer gevaarlijke manoeuvre genoemd, die steeds zeer omzichtig moet gebeuren. Eis 60 of 15 dagen. Uitspraak 40 of 8 dagen. F. J. P. de B. te Hontenisse kwam op 28 november 1960 met zijn auto uit een uitrit op het rijwielpad, waardoor een aanrij ding is ontstaan met en brom mer. Eis 35 of 5 dagen. Uitspraak 30 of 6 dagen. B. A. van G. te Hontenisse was op 16 december 1960 met twee paarden een automobilist behulp zaam om diens auto uit een klimmende uitrit te trekken. Toen de paarden aan het trekken waren kwam er een auto over de weg, welke bij het naar links uitwijken tegen een boom terecht kwam. Eis en uitspraak 30 of 6 dgn. A. F. te Hoedekenskerke stond terecht omdat hij met zijn auto, toen hij op 6 februari 1.1. rijden de van de Markt naar de Burg. Geillstraat te Terneuzen geen voorrang heeft verleend aan een van rechts uit de Havenstraat komende auto. Deze zaak werd aangehouden tot 2 mei. R. F. J. te Hulst heeft op 24 januari 1-1. toen hij met zijn auto over de Tivoliweg te Hulst reed bij het inhalen van vóór hem rijdend verkeer en door op het linkerweggedeelte te rijden het tegemoetkomend verkeer gehin derd. Hierbij is een aanrijding ontstaan. De behandeling van deze zaak werd aangehouden tot 2 mei. J. O .te Krimpen aan de IJsel heeft op 4 februari 1.1. toen hij met zijn auto over de Axelse- straat reed hij het links afslaan naar de Van Cantfortstraat een achteropkomende auto gehin derd. Eis en uitspraak 25 of 5 dgn. A. T. T. te Terneuzen reed op 22 februari 1961 met fiets over Markt in verboden richting. Eis 3 of 1 dag. Uitspraak id. J. de R. te Stoppeldijk kwam als laatste voor de tafel, maar moest zich voor verschillende feiten verantwoorden. De R. zat op een avond met een gezellig clubje in een café te Zaamslag op een hem gedaan verzoek leende hij zijn auto uit aan een kennis. I>eze kennis heeft daar op de auto weer door een van zijn kennissen laten gebruiken, zodat de auto toen werd bestuurd door een kennis van een kennis Deze bestuurder heeft zich toen aan enkele overtredingen schul dig gemaakt n.l. het rijden op een afgesloten weg zonder vóór- en achterlicht en tenslotte door het niet stoppen op bevel van een politieman. Daar De R. zegt niet te weten wie er dan met zijn auto gereden heeft, werd hij zelf voor al die overtredingen verantwoordelijk gesteld en zo kreeg hij een vrij aardig bedrag aan boeten te be talen, want de officier eiste in totaal (of in massa) 100 boete, subs. 20 dagen. De kantonrechter deed con form uitspraak. DUITSERS SLOEGEN i- ROTTERDAMSE TAXI CHAUFFEUR MET IJZEREN STAAF" OM HEM TE BEROVEN Weer een geweldmisdrijf kreeg de rechtbank in Rotterdam dins dagmorgen te behandelen toen twee Duitse zeelieden terecht stonden, die ter uitvoering van hun voornemen om een taxi chauffeur te beroven, hem met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen hadden. De Duitsers zijn de 19-jarige messbediende H. S. uit Hamburg en de 17-jarige dekjongen S. T. uit Altena. Zij waren op 5 maart met een Duits schip in de Merwehaven in Rotterdam aangekomen. Op 7 maart wilden ze 's avonds graag aan de wal, maar hadden geen geld. Ze spraken er toen samen over om iemand neer te slaan en te beroven. Over de vraag wie dat zou doen, werden' een korte en een lange lucifer! getrokken... T. trok de korte ert moest slaan. Het tweetal nami van boord vast een zware ijzeren staaf mee. In de stad zagen zé een taxi vrij staan. S. sprak de chauffeur in het Engels aan en vroeg of hij een bepaald schips wist te liggen. Dat wist hü niet.] Dan naai de gasfabriek, luidde- de opdracht. Toen ze op een stilj piekje kwamen liet S. de taxi- stoppen. Hij gaf een teken aan.' zijn vriend en toen sloeg deze de chauffeur enkele keren met de staaf op het hoofd. Het was de bedoeling dat de man bewus-, teloos zou raken, maar dat ge-] beurde niet. Hij riep luidkeels om hulp. En de politie kon niet! lang daarna de Duitsers pakken.] Echter niet dan nadat ze hevig] tegengesparteld hadden. De chauffeur had een hersen-, schudding, een hoofdwond en' bloeduitstortingen aan een van' de slapen opgelopen. Uit het verhoor bleek, dat dé; Duitsers van goede huize kwa men. De vader van een van hen,- 'n tandarts, was naar Rotterdam] overgekomen voor de zitting. Hij. vertelde dat zijn zoon erg wils- zwak was en vele moeilijkheden veroorzaakt had. Op zijn verzoek had de kapitein van het schip de jongen financieel strak gehou den, omdat hij nog schulden moest afbetalen. Het leek de vader het beste dat zijn zoon psychiatrisch behandeld zou wor. den en hij verzekerde de recht bank hem bij zijn terugkeer op te zullen vangen. De andere verdachte had vier jaar gymnasium en een diploma zeevaartschool. De officier van Justitie, mr. J. D. de Jong, zei nog eens dat beide, opgegroeid in het na-oor- logse Duitsland, thuis moeilijk heden hadden en liet goede pad niet op wilden. Hij eiste, reke ning houdend met alle omstan digheden. acht maanden gevan genisstraf met aftrek. De rechtbank doet over veer-? dagen uitspraak. MAAND VOORWAARDELIJK VOOR MACHINIST DIE TREINBOTSING VEROORZAAKTE. De 28-jarige N.S.-machinist J. M. is dinsdagmorgen aoor de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van één jaar. De officier van Justitie eiste twee weken geleden een maand gevangenisstraf tegen M. wegens roekeloos en onoplettend rijden met een uit een locomotief en 27 wagens bestaande zandtrein op het traject HarmeienBreuke- len. M.'s trein kwam daardoor in de nacht van 1 april van het vorig jaar in botsing met een goederentrein. M. werd zo zwaar gewond, dat hij zes weken in een ziekenhuis moest worden ver pleegd en 314 maand thuis. De machinist van de goederentrein' kon een maand niet werken. Op, het baanvak werd een ravage aangericht. M. verklaarde twee weken ge., leden voor de rechtbank, dat hij, hoogstwaarschijnlijk tengevolge van de mist, niet gemerkt had dat hij door een onveilig signaal was gereden. Ook had hij de mistbakens niet gezien. De rechtbank zei gistermorgen de ten laste gelegde roekeloos heid en onoplettendheid volko men bewezen te achten. M. is teruggezet in de rangeer dienst en heeft tevens van de directie van de N.S. een ontevre denheidsbetuiging gekregen. „RECHERCHERENDE" JOURNALIST VRIJGESPROKEN Het Amsterdamse gerechtshof acht het niet bewezen dat de 31- jarige Volkskrant-journalist A. B. zich op 3 juli 1960 opzettelijk als rechercheur heeft uitgegeven toen hij in een hotelletje op de Amsterdamse walletjes voor zijn krant inlichtingen trachtte in te winnen over een poging tot wur ging van een prostituee. Daarbij zou B. zich hebben gelegitimeerd met zijn perspenning, waarbij hij zou hebben gezegd dat hij Brakel van de recherche was. De jour nalist is zijn onschuld steeds blij ven volhouden. Aan het vrijsprekende arrest van het gerechtshof ging een eis van éen voorwaardelijke gevan genisstraf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van ƒ50 subs. 10 dagen vooraf. De rechtbank veroordeelde B. destijds tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar nadat eeni geldboete van 75 subs. 10 dagen' was geëist. Tegen dit vonnis was de Journalist in hoggr. beroep ge gaan.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5