Provinciaal nieuws nu f 848.- RADIO TAZELAAR Politieke commissie over Cuba Oprichting Bond van Polders en Waterschappen in Oost Zeeuws-Vlaanderen Pagina 2 Woensdag 19 april 1981 AXEL (men f€ T. ieK Ker JOODS PROTEST IN LAUTZENTIAUSEN ANTI-KERNPROEVEN- CONFERENTIE DE SOWJET-POLITIEK TÉGENOVER DE V. S. Hallstein naar Kennedy Premier Grotewohl weer ziek. RUSK OVER CUBA EN LAOS SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND Door de NOVAK-fabrieken is het T V model 2094 overjarig verklaard KATANGA LAOS DE VRIJE ZEEUW TWEEDE CAISSON- GEPLAATST Vijf sleepboten hebben dins dagmorgen, volkomen volgens het door Rijkswaterstaat opge stelde schema, de tweede caisson in het sluitgat bij Vrouwenpol der gebracht. Men was zelfs nog een tiental minuten op dit sche ma ingelopen, want reeds om 12 minuten over 10 lag de caisson definitief op zijn plaats op de drempel in het Veerse Gat. Dinsdagmorgen om half vier verlieten de sleepboten met de caisson het bouwdok ten zuid oosten van de in aanbouw zijnde afsluitdam. Buiten het sluitgat werd de caisson in diep water op stroom gehouden. Om ongeveer negen uur begonnen de sleep boten het betonnen gevaarte het stroomgat in te trekken. Om streeks half tien had men het eerste draaipunt vastgemaakt en om tien uur, bij een stroomsnel heid van 1,48 meter per seconde, werd de caisson in de juiste po sitie getrokken. Het opendraaien van de afsluiters, waardoor de caisson op de drempel in het Veerse Gat kwam te rusten en dus zonk, gebeurde om zeven minuten over 10 bij een stroom snelheid van 42 centimeter per seconde. Twaalf minuten daar na loeiden de sirenes van alle schepen in het Veerse Gat. On middellijk begonnen de voorbe reidende werkzaamheden voor het aanbrengen van ballast boven op deze caisson: zand en meng- steen, dat nog per auto wordt aangevoerd. Het aanbrengen van ballast op de andere vijf nog te plaatsen caissons zal geschieden door een zandzuiger, die reeds ligplaats heeft gekozen in het Veerse Gat. Van donderdag af zal iedere dag een caisson tot zinken wor den gebracht. De laatste wordt 24 april geplaatst. Beroepen-tentoonstelling. Bij het horen of lezen van het woord „beroepen-tentoonstelling" zou men geneigd zijn te vragen wat dit eigenlijk is. Want deze expositie is toch eigenlijk heel iets anders, dan hetgeen men tot voor kort van de beroepen af wist. Een beroep is toch iets waar men zijn brood mee ver dient en waarmee ieder individu bijdraagt het algemeen te dienen. Nog eens wat is nu eigenlijk een beroep? Zijn dat enkel, die vak ken, die op technische scholen of huishoudscholen worden onder wezen Als dit zo zou zijn, dan zouden wij spoedig uitgeteld en verteld zijn. Juist die vakken zijn over het algemeen grondvakken, van- waaruit een verdere specialisatie volgt en dit laatste wordt vaak bij de verder gaande mechanisa tie ook nog eens onderverdeeld. Reeds vóór de oorlog van 1940 zagen wij in de film „Modern time", hoe in een metaalbedrijf de mensen steeds dezelfde han deling moesten verrichten en dit in vele gevallen de mensen een geestelijke kwelling bracht. Thans bij de meer moderne en veranderende verhoudingen, heeft een gespecialiseerd beroep zeker niet afstotend te werken, maar goed opgeleid, en aange nomen dat er goede verhoudin gen zijn, kan dit alles zeker bij dragen tot het beleven van vreugde in zijn beroep. Thans is in de lokalen van de lagere technische school in Axel aan de Kerkdreefeen zeer mooie tentoonstelling waar op fraaie samengestelde panelen en kijkje wordt gegeven betref fende de bestaande beroepen. Als men op zulk een tentoonstelling ook nog hoort, dat er meer dan 4000 beroepen zijn, dan krijgt men zeker de overtuiging dat een goede voorlichting voor het bedrijfsleven werknemer en werkgever) hier toch van groot belang kan zijn. Het begint al bij de geboorte van de baby. Wat is al direct veel nodig om de baby te voeden en te verzorgen. Op welke beroepen moet dan al direct een beroep gedaan wor den? Allereerst de zuivelsector of landbouw door het voedsel van de koe, door het zaaien en ver zorgen van het veevoeder, het ploegen der akkers, het fabrice ren van landbouwmachines enz. Men krijgt met zeer veel fa cetten in de strijd om het be staan te maken, wanneer men een rondgang over de uitgebreide tentoonstelling maakt. De tentoonstelling, die dus zuiver bedoeld is als voorlichting en als hulp bij het kiezen van een beroep, is opengesteld voor scho lieren, die nog geen beroep be roep hebben gekozen. 1 Deze zullen in groepjes van 12 worden rondgeleid onder deskun dige leiding. En hoe dit gebeurt heeft de pers al een voorproefje van gekregen. Wij hebben de indruk, dat het voor de jongeren zeer nuttig is, maar ook voor de ouders. Daarom is het goed ge zien, dat ook voor de ouders enkele speciale avonden zijn be legd, n.l. op vrijdag 21 april, don derdag 27 april en dinsdag 2 mei. Het hoofd van het bureau arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer Van Dijk, gaf gisteren voor middag voor de pers een uiteen zetting over deze tentoonstelling en ook over het belang dat het bedrijfsleven in het algemeen hierbij heeft. Niet alleen in het industriële vlak, maar ook de agrarische sector heeft hier belangen. Hoe groot is b.v. de mechanisatie in de landbouwsector Men kan hierdoor, en dat terwijl de pro- duktie hoger is dan vroeger, met veel minder arbeidskrachten terecht. Daarom is nodig dat er emplooi is voor die krachten, die afvloeien naar andere bedrijven die in vele gevallen ook weer dienstverlenend zijn voor de landbouw. Deze tentoonstelling kan hope lijk ook bijdragen, dat de aan dacht valt op Zeeuws-Vlaande- ren, voor het vestigen van be drijven. Nu moeten de arbeiders pendelen naar andere industriële centra. Dit laatste heeft, door zijn omvang die het gekregen heeft, toch wel angstige gevoe lens voor de toekomst van de streek. Een bezoek aan deze tentoon stelling door scholieren en hun ouders kan zeker nuttig zijn. (Adv.) inllijfiua. ir cluis met 6 porders maar ook in een Jurfiije Atu|-UflSlmrUEEK eonaer prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S POEOMS helpen! Er zijn Meenk's Poeders®® hoofdpijn, kies pijn. hoest, griep, 2Krrhee, influenza, rheumatiek, koortsiffcid bij gevatte kou, periodieke pijnen cj£. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijsverhoging Vraag uw drogist. MEENK S POEDERS helpen' Er zijn rh< „Uit protest tegen nazi-metho den gesloten" staat te lezen op borden die op de deur van zeven van dc elf café's in het plaatsje Lauzenhausen in de Rijnpalz zijn aangebracht. Het protest van de zeven Jood se caféhouders gaat tegen de ruwe behandeling die een Joodse collega van belastingambtenaren ondervonden zou hebben. De ambtenaren waren achterstallige belastinggelden komen innen. De centrale Joodse raad in Düssel- dorf is ook om tussenkomst ge vraagd. Van de zijde der autoriteiten Is inmiddels verklaard dat zich alleen maar een woordenwisse ling tussen de caféhouder en de ambtenaren had voorgedaan. Er is een onderzoek ingesteld. In Lautzenhausen zijn ook enige scènes opgenomen van de film „Zwart grind" die de cen trale Joodse raad aanleiding heeft gegeven tot een protest bij de makers ervan vanwege voor de Joden beledigend geachte pas sages. De Amerikaanse afgevaardig de op de drie-mogendhedencon- ferentie in Genève over het staken van kernproeven, heeft dinsdagmiddag mede namens de Engelse afvaardiging een vol ledig ontwerp-werkverdrag over het staken van proeven met kernwapens ingediend. In dit verdrag zijn alle door de Verenigde Staten en Enge land op 21 maart j.l. bij de con ferentie ingediende voorstellen verwerkt, alsmede de punten waarop tijdens de voorgaande bijeenkomsten reeds overeen stemming werd bereikt. De Russische afgevaardigde Tsarapkin heeft verklaard dat zijn regering het ontwerp punt voor punt zal bestuderen. Diplomatieke kringen in Lon den zien in de Sowjet-verkla- ring niet betrekking tot Cuba een bevestiging van berichten, dat premier Chroesjtsjef zijn politiek jegens president Kennedy fun damenteel zou hebben herzien. Volgens berichten die de laat ste dagen de ronde deden, zou Chroesjtsjef tijdens de jongste conferentie van de landen van het Warschau-pact hebben ver klaard te enthousiast over de nieuwe Amerikaanse regering te zijn geweest na de verkiezing van Kennedy. Verschillende factoren hadden hem ertoe gebracht zijn mening te herzien, o.m. zijn verdenkingen met betrekking tot de Ameri kaanse politiek over Cuba. en de nadruk die de Amerikaanse re gering legt op uitgebreidere defensiemaatregelen, terwijl Chroesjtsjef niet zou kunnen ge loven dat de Amerikanen werke lijk een neutraal Laos wensen. Men acht de Russische verkla ring in overeenstemming met eerdere waarschuwingen over crisisgebieden, zoals Kongo en het Midden-Oosten. Uit de zinsnede in de verkla ring, dat de Sowjet-regering zich het recht voorbehoudt om „met andere landen" stappen te nemen om Cuba te helpen, leidt men af, dat de Sowjet-regering niet op eigen houtje tot maatregelen wil overgaan om Castro te helpen. De voorzitter van de E.E.G.- commissie, prof. Walter Hall stein, zal op 15 mei tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten, in Washington een onderhoud hebben met president Kennedy. Hallstein zal tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten ook ge legenheid hebben voor besprekin gen met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, en andere leden der Ame rikaanse regering, en met voor aanstaande congresleden en ver tegenwoordigers van het maat schappelijk leven. De gezondheidstoestand van de Oostduitse premier Grotewohl schijnt slechter te zijn geworden. In een medisch bulletin, ver spreid door het Oostduitse pers bureau A.D.N., is gezegd, dat Grotewohl zondag na eerdere stoornissen in de bloedsomloop, een nieuwe anval heeft gehad. Het persbureau voegde daaraan toe, dat Grotewohl in de naaste toekomst zijn functies niet zal kunnen hervatten. De Amerikaanse minister van Euitenlandse Zaken Dean Rusk heeft op een persconferentie ge zegd dat de Verenigde Staten niet tussenbeide zullen komen in de strijd op Cuba. Wat op het ogen blik in Cuba gebeurt is geen kwestie tussen de Verenigde de Staten en Cuba maar tussen de dictatuur van Fidel Castro en de Cubanen, voegde hij hieraan toe. Rusk zei verder dat de gebeur tenissen op Cuba niet vanaf het grondgebied van de Verenigde Staten waren begonnen maar dat de Verenigde Staten niettemin sympathie gevoelen voor allen die de tyrannie bestrijden. Te oordelen naar de inlichtingen waarover hij beschikte konden de gevechten van thans op Cuba geen invasie op grote schaal ge noemd worden. Rusk zei verder ten aanzien van Laos dat het jongste Russi sche antwoord op de Britse nota geen volledige opheldering bracht over het kardinale punt van het probleem namelijk een onmiddel lijk staken van het vuren en de middelen om daarop toe te zien. De Verenigde Staten en hun bondgenoten waren aan het on derzoeken of de Sowjet-Unie werkelijk belangstelling heeft voor een staken van het vuren. (Adv.) Aanhangwagen kantelde: gratis haring Op cïe Markt in Brummen is maandagavond een aanhangwa gen, geladen met haring, omge slagen, De gehele lading vis kwam op straat terecht. Het drukke verkeer van de rijksweg Zutfen-Arnhem, dat door Brum men gaat, moest worden omge legd, Tientallen mensen kwamen met emmertjes aanlopen om wat van het zeebanket deelachtig te worden. De rijkspolitie was evenwel van mening, dat het op deze grond verboden te vis sen was. Bij Pitsea, zuidwest Engeland, is dinsdag een personentrein ontspoord. Volgens de eerste be richten zijn vier personen ge dood en veertig gewond. Het is niet uitgesloten dat zich nog mensen bevinden in de wrak stukken van vijf wagons die zijn omgeslagen. De trein was op weg van Lon den naar Shoeburyness, bij Southend. We hebben nog een aantal van deze apparaten kur.nen aankopen, echter rib tegen een drastisch verlaagde prijs 53 cm beeld 110° beeldbuis 4-standaard (dus Ned., Belgischeen Franse zenders) Dit prachtapparaat met zijn haarscherp beeld (oude prijs f998.—) OAT KAN Noordstraat 21 Tel. 2361 (01150) Terneuzen De politieke commissie der Verenigde Naties heeft dinsdag de beraadslagingen over de in vasie in Cuba hervat. Roemenië heeft een ontwerp-resolutie in gediend, waarin staking der militaire operaties tegen Cuba wordt geëist en waarin een dringend beroep wordt gedaan op de landen, welker grondge bied en hulpmiddelen worden gebruikt in de aanval tegen Cuba, om onmiddellijk alle hulpverlening aan degenen, die deze gewapende aanval uitvoe ren, te staken. De Verenigde Staten worden niet in deze reso lutie met name genoemd. De Russische afgevaardigde Zorin las de boodschap voor, welke premier Chroesjtsjef tot president Kennedy heeft ge richt. Zorin noemde de aanval op Cuzba een uitdaging der vredelievende landen en min achting van het internationale recht. Het kleine eiland Cuba bedreigt niemand en vraagt slechts in rust en vrede te mo gen leven, aldus Zorin. Er bestaat geen enkele twij fel, dat de Verenigde Staten de geestelijke vaders en organisa toren vjln de agressie zijn. Het zou v'ö'ót de Cubaanse contra- revolutiohairen onmogelijk zijn geweest een z.g. regering in bal- lingschaji'tp vormen zonder hulp der VCrpnlgde Staten. De Amerikaanse gedelegeerde Adlai Stevenson zeide te ver wachten in de loop van de dag president Kennedy's antwoord op de boodschap van Chroesjt sjef te kunnen voorlezen. Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten geen bedreiging voor Cuba vormen, dóch dat vele Cubanen zich bedreigd achten door het regiem van Fidel Castro. De Verenigde Staten zijn het met de opvatting der Sowjet-Unie eens, dat geen en kel land gerechtigd is aan een ander land zijn levenswijze op te leggen. De Zuidslavische afgevaardig de Pavicovic verklaarde dat een vreedzame oplossing van het geschil tussen de Verenigde Sta ten en Cuba noodzakelijk is, niet alleen voor deze landen en de andere Zuidamerikaanse lan den, maar ook voor de wereld vrede. Hij beval rechtstreekse onderhandelingen aan, zo nodig onder toezicht der Verenigde Naties. Hij eiste dat de alge mene vergadering een einde maakt aan de agressie en deed een beroep op alle V. N.-leden zich te onthouden van elke hulpverlening, direct of indirect, aan de gewapende agressie tegen Cuba. De afgevaardigde van Ecua dor, Benites, verklaarde zijn oordeel over de gebeurtenissen in Cuba te willen aanhouden totdat een onpartijdig onder zoek naar de feiten en de schul digen zal zijn gedaan. Hij noem de de verklaring van president Kennedy over de Amerikaanse politiek jegens Cuba van groot gewicht en sprak de hoop uit dat deze zal worden gevolgd door maatregelen van neutrali teit. Hij deed een beroep op Cuba en de Verenigde Staten hun „mondelinge agressie" en „beledigingsduel" te staken. De Tsjechoslowaakse gedele geerde Jiri Nosek sprak zijn verontwaardiging uit over de duidelijke inmenging van het Amerikaanse imperialisme in de binnenlandse aangelegenheden van Cuba. In plaats van met het optreden der nieuwe Ameri kaanse regering te zijn gestaakt, is deze inmenging op haar hoogtepunt gekomen door de gewapende agressie tegen Cuba. Hij verklaarde de Roemeense resolutie te zullen steunen. De vertegenwoordiger van de V. A. R.. Omar Loefti, eiste dat onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan de gewapende aan val op Cuba en aan alle hulp verlening aan de binnenvaders, en sprak voorts de hoop uit, dat de Cubaanse en Amerikaanse regeringen een formule kunnen vinden voor een vreedzame op lossing van hun geschil, zulks in het belang van de internatio nale vrede. Omar Loefti zei nota te heb ben genomen van de Ameri kaanse verklaring dat gebruik van Amerikaans grondgebied als basis van een aanval tegen Cuba niet zal worden toege staan, doch, zo ging hij verder, wij staan nu voor de feiten. De invasie was reeds tevoren door de Amerikaanse pers aangekon digd. Hij betoogde dat de Verenigde Naties niet met de armen over elkaar kunnen blijven toezien terwijl een lid der wereldorgani satie het voorwerp is van een gewapende aanval. De alge mene vergadering heeft de plicht een constructieve oplos sing te vinden, in overeenstem ming met het handvest, om een einde te maken aan een situatie die de wereldvrede be dreigt. De Poolse afgevaardigde Le- wandoski verklaarde als laatste spreker de Roemeense resolutie te steunen. Gistermiddag is te Axel de Bond van Polders en Water schappen in Oost Zeeuws-Vlaan- deren opgericht. Er is een be stuur gekozen van 5 leden, dat op de volgende algemene verga dering nog aangevuld zal wor den. Door een voorlopig comité was een vergadering uitgeschreven te houden in „liet Centrum" te Axel teneinde te komen tot de oprich ting van een Bond van polders en waterschappen. Op deze vergadering waren 70 afgevaardigden aanwezig, naar late:* bleek vertegenwoordigende 52 polders en waterschappen, het geen ongeveer de heift is van het aantal polders in Oost Zws- Vlaanderen. De vergadering werd gepresi deerd door de heer R. F. yan Acker, dijkgraaf van de Wildo- iandenpolder. Verder zaten als voorbereidend comité op het podi um de heren G. C. E. M. Dierick, dijkgraaf van de Nieuwe Karnc- melkpolder, A. E. Goethals, dijk graaf van de Canisvlietpolder, P. L. S. de Maat, gezworene van de Stoppeldijkpolder, K. de Koeij- er, dijkgraaf van de Zaamslag- polder, M. de Regt, dijkgraaf van de polder Beoosten- en Bewes- tenblij, G. J. V. Vael, dijkgraaf van het waterschap- Absdale-, Riet- en Wulfsdijk, L. J. Ver- eecken, dijkgraaf van de Kruis polder, F. Dekker-Dekker, dijk graaf van de Serlippens- en Nieuw-Othenepolder. D. Haak, dijkgraaf van de Oud Westen- rijkpolder, F. P. de Kubber, dijk graaf van de Grote Huissens- polder, en L. Stolk, ontvanger griffier van polders. De heer Van Acker, na de aan wezigen te hebben verwelkomd opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij opmerkte, dat een paar weken geleden in dit zelf de gebouw een vergadering was gehouden onder leiding van de Commissaris der Koningin in Zeeland. Deze heeft daarbij gewezen op de noodzakelijkheid, dat in Oost Zeeuws-Vlaanderen een concen tratie van polders tot stand komt, teneinde het college van Gedep. Staten van advies te die nen en voor te lichten in voor komende gevallen. Deze commis sie, gevormd door enige deskun dige notabelen uit deze streek, zal komen onder voorzitterschap van de heer ir Dikötter, lid van Ged. Staten. In deze samenstelling zijn vele polderbesturen niet gekend. De Commissaris der Koningin zeide op deze installatievergade- dering, dat hij geen bepaald plan in zijn zak had. Dit is ook het geval bij de leden van de ge vormde commissie, die wij ken nen als goede Zeeuws-Vlamingen Wij zijn echter bang, dat door de wijze waarop deze commissie werd samengesteld, geen volle dig beeld zal worden verkregen van hetgeen in Zeeuws-Vlaande ren bij de polderbesturen in Zeeuws-Vlaanderen leeft. Wij zijn van oordeel, dat in deze dynamische tijd, waarin zulke grote plannen in voorbereiding zijn, er een behoorlijk overleg moet zijn met de direct-belang- hebbenden in deze streek. Daar om willen wij bevorderen dat er een bond komt van Polders en Waterschappen, die alle polders en waterschappen in Oost Zv»s- Vlaanderen zal omvatten en waar van het bestuur gekozen zal wor den door de belanghebbenden zélf. Wij zullen zélf, in nauw contact met elkaar de belangen van Zws-Vlaanderen moeten dienen. Wij zijn geenszins tegen maatre gelen, die een veranderende tijd medebrengt, maar wij willen wel voorkomen, dat men gaat onder handelen met polders apart. Wij wensen dus uit eigen boezem een representatief orgaan te stichten. In de vergadering werden en kele opmerkingen gemaakt die ook in de vergadering van 29 maart zijn gedaan, n.l. dat men bang is dat men een al te zware last op de streek zal gaan leg gen. Wij bezitten nog voldoende Zeeuwse trots om niet door an deren te willen worden bestuurd, en zullen dus zelf onze belangen weten te behartigen op een zo danige wijze die rekening zal houden met de belangen van ge heel Zeeuws-Vlaanderen en com petent zal zijn om alle instanties van advies te dienen en met deze vruchtdragend samen te werken. Hammarskjoeld heeft in een nota aan president Tsjombe ge protesteerd tegen het optreden van de Katangese autoriteiten tegen de V. N. Hij verlangt dat de Katangese troepen uit Ka- balo worden teruggetrokken en dat vliegtuigen van de Ver. Na ties toegang wordt verleend tot alle vliegvelden in Katanga. Enige tijd geleden is het in Ka- balo tot een treffen gekomen tussen Ethiopische V.N.-troepen en Katangese eenheden die deze stad waren binnengetrokken. Tsjombe verzocht een week ge leden de Ethiopische troepen te vervangen door Nigerianen. In de nota van Hammarskjoeld wordt dit verzoek genegeerd. Katanga heeft de vliegvelden van Manono en Albertstad voor de Ver. Naties gesloten. De V.N.- troepen worden thans bevoorraad via Dar es Salaam, Tanganyika. De afgelopen dagen hebben Ma- leise V.N.-troepen het dorpje Joenzoe, tussen Kabalo en Al bertstad bezet, om de Katangese troepen té verhinderen het vlieg veld te gebruiken. Na enige onderlinge discus sie werd besloten tot oprichting van de bond over te gaan, die de naam zal dragen van „Bond van Polders en Waterschappen in Oost Zeeuws-Vlaanderen." Do vergadering besloot een bp. stuur van zeven personen in te stellen. Om evenwel bij een vol. gende algemene vergadering de vertegenwoordigers der polders die niet aanwezig waren bij de oprichtingsvergadering gelegen, te geven in het bestuur te wor den gekozen, werden er nu slechts vijf leden benoemd n.l. de heren R. F. van Acker, St. Jan. steen, dijkgraaf van de Wildelan- depolder; G. J. Vael, St. Jansteen, dijkgraaf van het waterschap Absdale-, Riet- en Wulfsdijk; M. de Regt, Axel. dijkgraaf van de Beoosten en Bewesten Blypolder; D. Haak, Ploek, dijkgraaf van de Oud Westenrijkpolder en C. van Hoeve, Zaamslag, gezworene van de Zaamslagpolder. Het bestuur verkreeg vervol, gens machtiging van de vergade ring tot het benoemen van een commissie voor het in ontwerp samenstellen der statuten en van het huishoudelijk reglement. Het bestuur besloot tijdens de bestuursvergadering van deze oprichting mededeling te doen aan Gedep. Staten en aan de ad viescommissie voor dc bestude ring van dc eventuele reorgani satie van de Oost Zeeuws-Vlaam- se polders. Evenals deze adviescommissie heeft het bestuur zich tot taak gesteld de eventuële reorganisa tie van de Oost Zeeuws-Vlaamse polders te bestuderen. De heer L. Stolk te Terneuzen werd benoemd tot secretaris-pen- ningmeéster van de nieuwe ver eniging. Tenslotte werd de heer R. F. van Acker tot eerste voorzitter en de lieer D. Haak tot tweede voorzitter gekozen. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Engeland nieuwe instructies gezonden aan zijn ambassadeur in Moskou over Laos. Hem is opgedragen het nodige te doen om de Sowjet- regering ertoe te bewegen het haar voorgelegde zeer duidelijke en definitieve tijdschema te aan vaarden. De woordvoerder zei, dat het zondag door de Sowjet-regering gegeven antwoord op de Britse voorstellen de zaken iets verder hebben gebracht. pon ALMELO IN REP IN ROER - An arroPwr t Door de verdwijning van twee kinderen is Almelo maandag avond in rep en roer geweest. Omstreeks half vijf werden de 3'. 2 jarige Lydia Coppens en haar 41/» jarig broertje Peter door hun ouders vermist. Na lang zoeken waarschuwden deze de politie, die een uitgebreide opsporingsactie ondernam. Toen dit geen resultaat had, werd het gehele poiitie-apparaat in wer king gesteld. Nadat per geluids wagen was omgeroepen, dat de kinderen waren vermist, kwa men zich vrijwillig tientallen automobilisten melden, zodat de helft van het politiebureau op zeker moment vol vrijwilligers stond. De gehele stad werd uit gekamd, ook de buitenwijken werden nauwkeurig onderzocht. Steeds meer mensen met fiet sen, brommers en scooters na men aan de opsporingsactie deel, zodat tenslotte half Alme lo op de been was. Ook de hulp van de helderziende Max Croi- set werd ingeroepen, alles ech ter tevergeefs. Tot maandagavond om half elf het verlossende telefoonge sprek kwam. De kinderen wa ren zonder medeweten van de ouders met hun autoped naar een ver familielid gegaan, een 89-jarige alleenwonende dame, waar zij eens per jaar op bezoek gingen met hun ouders. Omdat deze dame niets vermoedend verwachtte dat de ouders hun kinderen zouden afhalen, liet zij, onbewust van de opschud ding die was veroorzaakt, tjp buren opbellen met de vraa; wanneer dat zou gebeuren. Het jongetje lag op de grond te slapen, het meisje was in een stoel ingedut.... BOERDERIJBRAND. Een grote brand heeft de boer derij bewoond door de heer K, Luursma in Saaxum, onder 0' dehove, en eigendom van de heer W. Schoitens te Driebergen ge heel verwoest. Het woonhuis 's gespaard gebleven. Omstreeks 7 uur is de brand begonnen in de bijschuur, die naast de hoofdschuur staat. Op dat ogenblik was er niemand aanwezig. De heer Luursma was bezig met werk op hfet land. Toen hij de bijschuur bereikte, viel daar niets meer te redden. Vier vette kalveren en honderd kuikens kwamen in het vuur om- Door de oostenwind sloeg het vuur snel over naar de hoofd schuur, die in een ommezien in lichterlaaie stond. Het vee, dat hierin stond, kon echter tijdig in veiligheid worden gebracht. Van de landbouwwerktuigen ble ven echter slechts een paar wa gens behouden. Onder meer gin gen 600 pakken stro, 100 mud haver en een hoeveelheid poot- aardappelen verloren.. De oorzaak van de brand is ver moedelijk kortsluiting. Het be drijf is tegen brandschade ver zekerd. wegens si DONDERDAC KORTE KERKSTRAAT VLOOSWIJKSTRAAT 36 TOMATEN St Bij het kopen v; komt het er opm; voor uw figuur kie bij adviseren. Wij van een goed figuu: de foundation met systeem. Voor èl maat. Een bijzonder flattcuzi de lange maagband c garanderen u een voll ccn perfecte bustelijn. "NO-CURL" schoudr in matglanzende sa idem, met voorgevoi Lang model corset, vc ticken inzetsels. Speci wat zwaardere figure voorpand is voorzien Dit model geeft u het maar ergens te knelle cn kan niet opkruipen zachtglanzendc uni s< cn rugveter. Heerlijk om te dra tc zien, cn eci Noordstraat 2

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2