Invasietroepen rukken naar Havanna op c BADPAKKEN EIGEN HAARD De toestand in Angola Boodschap van Chroesjtsjef aan Kennedy WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van M.N.A. De strijd op Cuba u&ana WEEROVERZICHT Mr. Stikker aangezocht voor secretaris-generaal van de N. A. V.O. Radio de Koek lïankertag bij abonnement: Temeuzen 35jrecfieur-Hoofdredaeteur van cTe Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per; maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct WOENSDAG 19 APRIL 1961 17e Jaargang NL 5270 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per idvertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. fnzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de Verenigde Staten heeft men dinsdag radiobe richten uit Cuba opgevan gen, waarin gezegd wordt dat de invasietroepen tot op goed 100 km van Havan na zijn opgerukt. De verbin dingen met het eiland, be halve dan die via de radio, zijn nog steeds verbroken. Fidel Castro verklaarde maandagmorgen, dat zijn troepen heldhaftig strijden tegen „de huurlingen, die met imperialistische steun aan land zijn gezetHij zei dat hij over enkele uren de successen van zijn troepen bekend zou maken. Dc Cubaanse regeringsradio 'heeft meegedeeld, dat 27 men sen zijn gearresteerd, die een komplot hadden gesmeed om Fidel Castro te vermoorden. On der hen bevindt zich een Ameri kaan. Acht mensen zijn dinsdag morgen in het fort La Cabana te Havanna door een executiepele- ton doodgeschoten. Castro's man nen zouden Amerikaans geld en Amerikaanse wapens, afkomstig uit Key West in Florida, in be slag hebben genomen. Tot de ge arresteerden behoort ook majoor Humberto Siro Marin, die minis ter van Landbouw in de rege- ring-Castro is geweest. Hij zou door een kogel getroffen zijn toen hij probeerde te ontvluchten en nu in het ziekenhuis liggen. Dc Cubaanse regeringsradio meldde, dat de Sow jet-Unie de regering-Castro „alle hulp heeft toegezegd, die nodig mocht zijn om de door de Yankees gesteun de huurlingen, die Cuba zijn bin nengevallen, terug te drijven". Een New Yorks radiostation deelde mee, dat er voor de Cu baanse kust acht schepen met versterkingen voor het invasie leger liggen. Deze zouden ont scheept worden op het brugge- hoofd, dat daartoe het meest ge schikt lijkt. Emilio Numez Portuondo, één van de leiders van de Cubaanse ballingen in de Verenigde Staten, heeft in een verklaring gezegd dat Washington de Russische dreigementen met betrek king lot Cuba ernstig moet opnemen. Niettemin drong hij aan op volledige Ameri kaanse steun aan de tegen standers van Fidel Castro. De Cubaanse revolutio naire raad heeft in New York een verklaring uitge geven. waarin wordt ge zegd dat de invasietroepen in de provincie Matanzas op het ogenblik worden aan gevallen door „zware tanks en Migs van Russi sche makelij". Bii deze aanval zijn „grote hoeveel heden medicijnen en uit rustingsstukken vernield". in verschillende Latijns-Ameri kaanse landen bewegingen ten gunste van Fidel Castro zijn ontstaan. Voorts heeft men er lucht van gekregen dat er in deze landen internationale bri gades worden gevormd, die Castro zullen helpen. Volgens Tass heeft de Cu baanse ambassadeur in Moskou voor de televisie verklaard dat er vijf vliegtuigen van de vijand, waarvan één Ameri kaans, op Cuba zijn neerge schoten, en dat verscheidene schepen met versterkingen voor de invallers tot zinken zijn ge bracht. SIGAREN Geniet PARADISO 22 ct SALVATORE 27 ct CAPRINO 31 ct In doosjes van 5 en 10 stuks Bij een brand in een olie-op- slagpiaats te Philadelphia zijn 3 brandweerlieden omgekomen. En kele tientallen brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. Acht-en-twintig personen liepen verwondingen op. Volgens in Lissabon ontvan gen persberichten houdt de ter roristische activiteit in Angola aan. In de omgeving van Loe- anda had een vuurgevecht plaats tussen terroristen en troepen, waarbij aan beide zij den slachtoffers vielen. Na het in brand steken van het dorp Loecoenga, vielen de betrokken opstandelingen Bem- be aan. Zij werden echter door vliegtuigen verspreid. Ook Ca- xito, 60 km ten noorden van Loeanda, werd door rebellen aangevallen, terwijl het dorp d'Aldeia Vihosa door hen wordt bedreigd. De blanke bevolking terroristische overval op het dorp Loecoenga in Noord-An- gola zeven mensen, onder wie vijf blanken, om het leven ge komen. Drie mensen die uit het dorp wisten te vluchten, werden later in de nabijgelegen bossen vermoord. De overvallers leden diezelfde dag bij mislukte aan vallen op Damba en Bembe zware verliezen. Bij een aanval op een politiepatrouille in Loe anda werden dinsdagochtend vroeg verscheidene aanvallers gedood, terwijl enige politie mannen verwondingen opliepen, aldus het Portugese persbureau Lusitania. Fidel Castro 1 De raad verklaarde voorts dat boeren, arbeiders en militiesol daten zich bij de invasietroepen voegen. In de verklaring wordt ook nog gezegd dat hot .bevrijde ge bied snel in omvang toeneemt." Volgens sommige berichten hebben de invasietroepen een vliegveld op Cuba veroverd, waar nu vliegtuigen landen. Tomas Gamba, een Cubaanse balling die belast is met de bun deling van de tegen Castro ge richte groeperingen in Florida, verklaarde dinsdag dat het of fensief tegen Castro's troepen op Cuba met zeven colonnes is ingezet. Eén opereert in de pro vincie Oriënte bij Santiago de Cuba. een andere in do provincie Las Villas. Drie strijden er in de provincie Pinar del Rio in het westen van Cuba en twee in de provincie Matanzas. In kringen van Cubaanse ballingen in Florida meent men dat in de komende 72 uur de beslissing moet val len, hetzij door militaire overwinning van de rebellen, hetzij door de ineenstorting van het bewind van Castro. Men is tot deze conclusie ge komen gezien het feit dat zich de wereld kan uitlokken. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft er dinsdag in een boodschap aan president Kennedy van Amerika op aangedrongen „een einde te maken aan de agressie jegens Cuba De Russische premier schrijft dat er geen twijfel moet bestaan aan de bon ding van de Sowjet-Unie. De USSR zal volk en rege ring van Cuba alle steun geven die nodig is om een gewapende aanval af te slaan. Chroesjtsjef zegt dat de Sow jet-Unie oprecht vermindering van de internationale spanning wenst. „Maar als anderen de spanning vergroten, zullen wij alle maatregelen nemen die wij nodig achten". „Het is nog niet te laat om te voorkomen dat onherstelbare dingen gebeuren. De Amerikaan se regering kan nog verhinderen dat uit de vlammen van de inter ventie op Cuba een brand ont staat die niet meer is te blussen. De militaire techniek en de huidige politieke situatie in de wereld zijn van dien aard dat elke zogenaamde kleine oorlog een kettingreactie in alle delen van Ik zend u deze boodschap op een tijdstip dat de wereldvrede ernstig gevaar loopt", aldus Chroesjtsjef. „Het is geeii geheim dat de ge wapende benden die Cuba zijn binnengevallen in de Verenigde Staten zijn opgeleid en bewapend. De vliegtuigen die Cubaanse ste den bombardeven behoren aan de Verenigde Staten, en het zijn do Verenigde Staten die de bommen beschikbaar hebben gesteld. Dit heeft bij de Sowjetregering en het Sowjetvolk begrijpelijke ver ontwaardiging gewekt". De Sowjet-onderminister van Buitenlandse Zaken heeft de boodschap aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou over handigd. Chroesjtsjef zegt dat men de positie van de Sowjet-Unie goed moet begrijpen. Dc Sowjet-Unie zal Cuba alle hulp verlenen die noodzakelijk is om de aanval af te slaan. Chroesjtsjef zegt nog onlangs door vert" - -rwoordigers met Kennedy van genachten te heb ben gewisseld. „Wij hebben ge sproken over ons beider wens ge zamenlijk pogingen te doen om de betrekkingen tussen onze lan den te verbeteren en oorlogsge vaar af te wenden. Uw verkla ring van enkele dagen geleden dat de Verenigde Staten niet zul len deelnemen aan militaire ope raties tegen Cuba wekt de indruk dat men zich in de hoogste Ame rikaanse kringen bewust is van de gevolgen van agressie tegen Cuba voor de wereldvrede en de Verenigde Staten zelf". ZONNIGE PERIODEN. Met noordelijke winden werd dinsdag geleidelijk drogere lucht pver de Noordzee naar ons land 'aangevoerd. Daarin kwamen, vooral in het midden en noorden van het land flinke zonnige pe rioden voor. In het zuiden bleef nog bewolking aanwezig. Van daag worden opnieuw zonnige perioden en droog weer ver wacht. De wind ruimt vandaag naar oost tot zuidoost en blijft over- NEDERLANDER IN SPANJE VERMIST Sinds 5 april wordt in het berg gebied tussen het Spaanse grens- plaatsje Torla en Gavarnie, in het Franse departement Hautes Pyrenees, een 24-jarige Neder lander vermist. De jongeman is voor een voet. .tocht uit Torla vertrokken, maar niet in Gavarnie aangekomen. Zijn familie, die sindsdien geen bericht meer heeft ontvangen, heeft zich in verbinding gesteld met de Franse en Spaanse auto riteiten. Dinsdag is een reddingsploeg uit Gavarnie vertrokken. Men ge looft dat de jongen is verdwe nen in de omgeving van Bou- charro. wegend matig van kracht. De temperaturen zullen weer tot ongeveer dezelfde waarden oplopen als gisteren het geval is geweest. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Zonnige perioden. Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. WOENSDAG 19 APRIL v.m. n.m. Ereskens 4.22 4.50 Temeuzen 4.57 5.25 Hansweert 5.37 6.05 Walsoorden 5.47 6.15 ZON MAAN op onder op onder Apr. 19 5.36 19.43 8.28 20 5.34 19.45 9.12 0.19 21 5.32 19.47 10.02 1.10 22 5.30 19.48 10.56 1.53 23 5.28 19.50 11.54 2.31 De regeringen van de vijftien N.A.V.O.-landen hebben eenstem mig besloten de Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. en de O.E.E.S., mr. D. U. Stikker, de post van secre taris-generaal van de N.A.V.O. aan te bieden, aldus is gister avond officieel bekendgemaakt. Mr. Stikker is van 1948 tot 1952 minister van Buitenlandse Zaken geweest. Van 1952 tot 1958 was hij ambassadeur te Londen en sedertdien permanent vertegen woordiger bij de N.A.V.O. en de O.E.E.S. te Parijs. Mr. Stikker is van 1950 tot 1952 voorzitter geweest van do O.E.E.S. Hij is op 5 februari 1897 te Winschoten geboren. Hij is ge huwd en heeft twee kinderen. Voordat hij minister werd, is hij werkzaam geweest in het bankwezen en was hij sedert 1935 directeur van een bierbrouwerij. Van 1946 tot 194S was hij lid van de Eerste Kamer, eerst voor de Partij van de Vrijheid en daarna voor de Volkspartij voor vrijheid en democratie. DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. Spaak heeft dinsdag, toen hij hoorde van het aanbieden van de tot voor kort door hem be kleedde post aan mr. Stikker, ge zegd, dat dit een uitstekende be noeming zou zijn. „De heer Stik ker is goed op de hoogte van alle problemen van de N.A.V.O. Zijn gezag in de N.A.V.O.-raad is groot." Zoals bekend, heeft Spaak zijn N.A.V.O.-post opge geven om weer een rol te kun nen gaan spelen in de Belgische politiek. Volgens de bekendmaking van dinsdagavond zal de benoeming geschieden in de N.A.V.O.-raad in overeenstemming met de ge bruikelijke procedure. Verwacht wordt dat mr. Stik ker een kort bezoek aan Den Haag zal brengen om formeel toestemming te vragen voor aan-, vaarding van de post van secre taris-generaal. In N.A.V.O.-kringen in Parijs neemt men aan dat de N.A.V.O.- raad vrijdag of zaterdag mr. Stikker zal benoemen tot secre taris-generaal. Na het vertrek van Spaak is de plaatsvervangende secretaris generaal Casardi, een Italiaaji als secretarisgeneraal opgetre den. van de stad Janeiro is naar het noorden uitgeweken. In Noeamboeancongo, 150 km ten noorden van Loeanda, werd een Italiaans gezin van vier per sonen, onder wie drie vrouwen, vermoord. De overige blanke in woners van deze plaats zijn weggetrokken. Volgens de persberichten zou den de rebellen overal zware verliezen lijden. In Loeanda is vernomen dat met automatische wapens uitge ruste verzetsstrijders maandag morgen verscheidene aanvallen hebben gedaan in het noorden van Angola. De zwaarste aanval was ge richt tegen Damba, een belang rijk handels- en landbouwcen trum op ruim 500 km ten noor den van Loeanda. De Europeanen uit Damba boden heftige tegenstand. De aanvallers zouden zich toen teruggetrokken hebben en man nen, vrouwen en kinderen in de omliggende dorpen vermoord hebben. PORTUGESE PARACHU TISTEN NAAR ANGOLA Uit Lissabon zijn dinsdag ver scheidene vliegtuigen met para chutisten naar de Portugese kolonie Angola in West-Afrika vertrokken. In de loop van de avond zijn nog meer vliegtuigen met valschermtroepen vertrok ken. Intussen werden in de Por tugese hoofdstad twee schepen geladen met wapens en uitrus tingsstukken die ook voor An gola zijn bestemd. Volgens in Loeanda, de hoofd stad van Angola, ontvangen be richten zijn maandag bij een NOODTOESTAND OP CEYLON De gouverneur-generaal van Ceylon, sir Oliver Goonetilleke, heeft maandag de noodtoestand afgekondigd en de federgle (op positie) partij verboden. "Hij wil hierdoor trachten een einde te maken aan- de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in de gebieden waar het Tamil wordt gesproken. In de noordelijke en oostelijke provincies is een volledig uit gaansverbod van kracht. Op grond van de bepalingen van de noodtoestand geldt censuur op de pers. In het noorden en het oosten van het eiland zouden troepen bewegingen gaande zijn. De fede rale partij eist het officiële ge bruik van het Tamil. De Portugese land- en lucht macht is een offensief begon nen tegen de opstandelingen in Angola. Portugal blijft troe pen zenden. Foto boven: Activiteit van het leger in de buurt van het dorp Ucua. Foto onder: Portugese militai ren drijven een gevangene voor zich uit. HEINZELMAN TRICO BEST GANDUCOR ELKA SPORTHANDEE Noordstraat 76 - Temeuzen -J Engeland aanvaardt Indonesisch verzoek inzakt Nederlandse belangen T Engeland heeft officieel het Indonesische verzoek aanvaari om de behartiging van de Neder landse belangen in Indonesië te; staken, zo is in gezaghebbende kring in Londen meegedeeld. De woordvoerder van heb Britse ministerie van Buitenland-, se Zaken heeft bekendgemaakt! dat de Britse regering enkele' dagen geleden heeft geantwoord op de Indonesische nota van tien maart, waarin dit verzoek vervat was. Volgens gezaghebbende Britse; kringen kon Groot-Brittannie zich slechts buigen voor heö „eenzijdige" verzoek van de Indo-i nesische regering. De woordvoerder van het Brit«( se ministerie van Buitenlandss Zaken wilde niets meedelen over de inhoud van de antwoordnota.' Naar wij vernemen is het ministerie van Buitenlandse Za-< ken in Den Haag ervan op dal hoogte dat Engeland de nota be antwoord heeft. Van die zijde konden echter geen mededelin gen over de inhoud worden ge daan gezien het hier een Britse] nota betreft. PAPOEA'S IN INDONESIË Mensen uit Westelijk Nieuw- Guinea, die in Indonesië wonen, zullen worden georganiseerd in een organisatie, genaamd de „Iranese volksbeweging". Het doel van deze beweging is „te streven naar de bevrijding van West-Irian van het Nederlandse imperialisme". Dit besluit werd genomen op een conferentie die onlangs te Tjibogor in West- Java is gehouden. Leider van de nieuwe organisatie is het lid van het Indonesische parle ment, Silas Papare. De Indonesische regering! heeft een fonds in het leven) geroepen voor de verdere oplei ding van scholieren uit Nieuw- Guinea. Het fonds zal worden beheerd door de minister van Defensie, generaal Nasution. De M.N.A., de Algerijnse na tionale beweging, heeft in een uitgegeven verklaring gezegd in de verschillende verklaringen van president De Gaulle nieuwe en bemoedigende elementen te zien. die kunnen dienen als basis van bespreking bij de komende Frans-Algerijnse on derhandelingen. De M.N.A.al dus de verklaring verder, heeft met voldoening kennis genomen van de erkenning van de soeve reiniteit. zowel naar binnen als naar buiten, van de toekomstige Algerijnse staat, doch zij ver klaart zich tegen elke eventuele verdeling, zowel wat betreft het Noordstraat 102 - Telefoon 31M Temeuzen Het onderhoud tussen Chroesjtsjef en Soevanna Phoema Chroesjtsjef en prins Soevan na Phoema, de leider van de neutralistische groeperingen in Laos, hebben dinsdag na hun on derhoud in Szotsji aan de Zwarte Zee verklaard te hopen, dat de kwestie-Laos „zo snel mogelijk langs vreedzame weg en in over eenstemming met de belangen van de Laotiaanse volk" geregeld zal worden. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro. mikpi nam aan het gesprek degj. geheel van het Algerijnse grond gebied met inbegrip van de Sahara, als de eenheid van het Algerijnse volk. Tot slot dringt de M.N.A. aan op het beginnen der onderhan delingen. AKKOORD TUSSEN LEOPOLDSTAD EN STANLEYSTAD? Radio-Leopoldstad heeft maan dagavond bekendgemaakt, dat er tussen de centrale Kongolese regering en het bewind van de aanhangers van wijlen Loe- moemba in Stanleystad een. militair akkoord is gesloten. Dit houdt een bestand in, geldend voor geheel Kongo, en erken ning van het gezag van heb militaire opperbevel in Leopold- stad door de strijdkrachten in de Oostprovincie en Kivoe. Voorts zou zijn overeengeko men, dat het leger van de cen trale regering zich niet meer met politieke kwesties zal in laten. Het bericht was afkomstig van het militaire hoofdkwartier in Leopoldstad, dat zich beriep op mededelingen van officieren van generaal Moboetoe, die te Akte in Oostprovincie met offi cieren van Gizenga hebben ge sproken. In welingelichte kringen in Leopoldstad is het bericht met scepticisme ontvangen. Van deze zijde wordt er op gewezen, dat de betrokken officieren geen mandaat hadden om der gelijke afspraken te maken. Bovendien acht men het zeker, dat de militaire leiders van de centrale regering en de Oost provincie, generaal Moboetoe en generaal Loendoela, elkaar nog niet hebben gesproken. Naar het A.F.P. van welinge lichte zijde vernam, zou de regering-Gizenga hebben tegen gesproken dat een militaire overeenkomst tussen de regerin gen in Stanleystad en^eoiïjjd- stad.zQu.&jp, gesjettep.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1