INVASIE OP CUBA Spionage in Israël Politieke commissie over Cuba Tegenstanders van Castro landen op vele plaatsen Nog geen oplossing van regeringscrisis in België EERSTE BLAU Raoel Castro krijgsgevangen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering Dij abonnement: rerneuze- Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—per week 4S ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 18 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5269 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnumrnerzaterdags 10 uur. Gistermorgen bij zonsop gang hebben tegenstanders ,an Fidel Castro in het zui den van Cuba drie brugge- hoofden gevormd, zo werd maandagochtend zowel door het radiostation van het Cubaanse leger als van de zijde van de rebellen ge meld. Kort nadat José Mimo Cardei- ria, voorzitter van de Cubaanse revolutionaire raad, maandag morgen v roeg in New York ver klaard had dat de „strijd om de bevrijding van Cuba" begonnen was, werden de telefoonverbin- dngen tussen de Verenigde Sta ten en het eiland verbroken. Het enige nieuws van Cuba zelf kwam van het radiostation van Havanna, dat herhaaldelijk oproepen uitzond voor een alge mene mobilisatie. Omstreeks 9 jur plaatselijke tijd begon het station echter weer muziek uit :e zenden. In de loop van het weekeinde werd bericht dat troepen van Castro's tegenstanders landin gen op het eiland hadden uitge voerd en al drie bruggehoofden in het zuiden hadden gevormd. De Cubaanse revolutionaire raad heeft inmiddels weer een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat de „eerste stap" van de invasie met succes is 'bekroond en dat de „bevrij dingstroepen" zonder verzet het binnenland van de provincie Oriënte binnendringen. De raad had zondagavond de verzetsgroepen, die ai op het -.ïiand waren, geseind dat zij in actie moesten komen. Dit sein zou gegeven zijn door vijanden van Castro, die zich op Sw.an Island voor de kusi van Hon duras bevinden. Op dit eiland is ook een krachtige zender, die al bijna een jaar wordt gebruikt voor propaganda tegen het re gime van Castro. Rafaël Garcia Navarro, een felle tegenstander van Castro, heeft in Miami tegen een cor respondent van htt A.F.P. ge zegd. dat de stad Santiago de CuDa zich achter de aanvallers zou geschaard hebben. Navarro zei voorts dat de troepen van Castro „gedemora liseerd" waren en dat de komen de 48 uur de beslissing zullen brengen. De tijd werkt tegen ons. Het hangt van de hulp van de verzetsgroepen en een even tuele opstand van de Cubanen zelf af of de invasietroepen succes zullen hebben, aldus Navarro. Intussen heeft de Cubaanse regering de bevelhebber van de Amerikaanse marinebasis Guan- lanamo laten weten dat de Cu baanse luchtmacht in actie zal komen tegen elk vliegtuig dat van de basis vertrekt of daar aankomt en waarvan de Cu baanse autoriteiten het vlucht- Plan niet kermen. De Amerikaanse omroepmaat- schappij „Columbia Broadcas ting System" heeft uit Miami gemeld dat landingen zijn uit- gtvoerd in de provincies Ma- tanzas ten oosten van Havan na), Oriente (de meest ooste lijke) en wellicht in Pinar del Rio (de meest westelijke). De verslaggever zei zijn berichten te ontlenen aan Cuoaanse radio stations. In Matanzas 2,ou hevig wor den gevocnten. De militie al daar heeft versterkingen ont vangen. Op het Playa ae Geron zouden de Cubaanse regerings troepen de beschikking hebben over tanks. Ook in New York heeft men radio-berichten uit Cuba opge vangen, waarin gezegd wordt dat Santiago de Cuba in handen van de invasietrotpen gevallen is. Majoor Raoel Castro, de broer van Fidel, zou gevangen genomen zijn. Volgens onbevestigde berich ten van Cubaanse opstandelin genkringen in Miami zouden in Havanna straatgevechten zijn uitgebroken. Cuba en het gebied daarom heen zijn voor de burgerlucht vaart gesloten. Een radiozender van de re bellen heeft gemeld dat er in de Een niet-geïdentificeerde piloot van de Cubaanse luchtmacht, die deelgenomen zou hebben aan het bombardement op de luchtbasis van Havanna is hier gefotografeerd tijdens een ge sprek mei journalisten te Mia mi (V. S.) Jij ï::u r,n zijn aankomst in de V:. Stalen om politiek asiel hebben gevraagd. REORGANISATIE ETHIOPISCHE KABINET Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft de reorganisatie van de regering, waarmede hij sinds de onderdrukking van de opstand in december vorig jaar doende was, thans voltooid. Het resultaat is, naar werd vernomen, algemeen met voldoening verno men. Het nieuwe kabinet staat onder leiding van premier Tesjafi Tezaz Akliloe Habte Wold, een ervaren en door een ieder gerespecteerde figuur. De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken is Ly Kikasl Imroe, oud-ambassadeur in Washington. Tot minister van Defensie is benoemd luitenant- generaal Merid Mengesja en tot minister van Handel en Industrie Ly Endelkaehoe Mekonnen, oud ambassadeur in Londen. Een 25-tal lagere posten in het kabinet is toevertrouwd aan jon ge mannen van tussen twintig en dertig jaar. Een van de meest vooraan staande militaire deskundigen van Israël, luitenant-kolonel Israël Baer, is 30 maart in Jeru zalem gearresteerd, verdacht van spionage. De 49-jarige gepensioneerde luitenant-kolonel, militaire me dewerker van het onafhankelijke blad „Haaretz", werd jaren lang beschouwd als een der belang rijkste deskundigen van de gene rale staf. Baer, die in Wenen werd ge boren, heeft als lid van de Thael- manncolonne van de internatio nale brigade aan de zijde van tie republiek in de Spaanse burger oorlog gevochten. Tot 1950 was hij verbonden aan de Israëlische generale staf, later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de militaire geschiedenis aan de provincie Pinar del Rio 2.000 parachutisten aan land zijn ge gaan. Dit station, dat t.'chzelf „Radio-Menlo Cristo" noemt, meldde voorts dat er met de commissaris van politie van Havanna onderhandeld wordt om te voorkomen dat de hoofd stad gevechtsterrein wordt. Deze berichten konden echter niet bevestigd worden. Voorts is bericht dat de re bellen de provincie Oriënte en de provincie Matanzas zijn bin nengevallen. Daar zouden de rebellen in zware gevechten ge wikkeld zijn met de troepen can Castro. De rebellen doen voort durend via de radio een beroep op de bevolking om zich achter hen te scharen. Ook te Cabanas in de provin cie Pinar del Rio. op 65 km van Havanna, zou gevochten wor den. In de provincie Oriënte zouden de rebellen geland zijn bij Baracoa. het eindpunt van een weg die dwars door dit stuk van het eiland naar Guanta- namo loopt. Als de rebellen deze. weg zouden beheersen, zouden zij een deel van Cuba kunnen afsnijden. Vliegtuigen van de rebellen zouden de troepen van Castro op verschillende plaatsen bom barderen. In radioberichten van Cuba is voorts gemeld dat de regeringstroepen bij de stad Jaguey la Grande zware verlie zen hebben geleden. Men heeft in Miami een nerichi van Castro's radio opgevangen, waarin om hulp voor de gewon den wordt gevraagd. Van rebel- lenzijde zou meegedeeld zijn dat men gisteravond 15.000 man aan land zou zetten. Volgens Maonolo Ryes, die vóór zijn verbanning radiocom mentator in Havanna is ge weest, zijn er aanwijzingen die erop duiden dat het eiland Pinos voor de Cubaanse kust in nanden van de rebellen is. De Cubaanse regering heeft eerst alle manschappen van de militie op dit eiland bevolen zich naar hun posten te be geven, maar trok dit bevel later in, aldus Manoio Ryes. De 8.000 politieke gevangenen op dit eiland zouden in vrijheid zijn gesteld. Castro zelf heeft voor de radio verklaard, dat de aanval gedaan is door „huurlingen, die opgeleid zijn door de imperialis tische regering van de V. S.". Hij zei dat er op verschillende plaatsen troepen aan land wa- ren gegaan. Hij noemde deze plaatsen echter niet. Castro kondigde de noodtoe stand af en deed een beroep op de bevolking om de orde te handhhaven. Voorts zei hij in een verklaring, dat de regerings troepen oprukken en zeker van de overwinning zijn. De Amerikaanse omroepmaat- schappij „Columbia Broadcas ting System" heeft gemeld dat de invasiestrijdkrachten hon derden manschappen tellen en dat twee hoge officieren van Castro's leger naar de rebellen zijn overgtlopen. Volgens dit radiostation werd de invasie ge steund door vliegtuigen. Castro's radio zou om hulp hebben gevraagd voor de ver dediging van het eiland Pinos, dat „door vijf schepen wordt aangevallen". Fidel Castro verklaarde voorts nog voor de Cubaanse radio dat er troepen in de provincie Las Villas zijn geland, die via de luchl en over zee waren aange voerd. I in New York is vernomen, dat Miro Cardona, Antonio de Varena en Manuel Ray, de drie rebellenleiders die de revolutio naire raad van Cuba hebben gevormd, zondagmiddag uit hun notel in New York zijn vertrok- I ken. Van de zijdt der rebellen I is meegedeeld, dat zij naar I Cuba zijn gegaan. In Miami heeft men radiobe richten uit Cuba opgevangen, waarin gezegd wordt dat Colon, j op 80 km van het bruggehoofd I in de provincie Matanzas, en nog een stad in deze provincie na zware gevechten door de :oulen genomen zijn. De Belgische regerings crisis, ontstaan na het af treden van het kabinet-Eys- kens als gevolg van de ver kiezingen van 26 maart, is maandag de vierde week in gegaan. De pogingen van kabinetsformateur Theo Le- fèvre, voorzitter van de christelijke volkspartij, om te komen tot de vorming van een Katholiek-socialis tisch coalitiekabinet ter ver vanging van de afgetreden Katholiek-liberale regering zijn tot dusverre nog niet met succes bekroond. Zowel de formateur als de voorzitter van de socialistische partij, Collard, weigerden maan dagmiddag na hun verdere be sprekingen mededelingen te doen over het verloop van de onder handelingen. In politieke kringen bestaat echter de indruk, dat de geschilpunten tussen de C.V.P. en de B.S.P. onverminderd voort duren en dat de mogelijkheden van een oplossing verminderen naarmate het gesprek langer duurt. Naast de verhoging van het ouderdomspensioen van de staat, een programmapunt van de socialisten dat tijdens de verkie zingsperiode veel op de voor grond kwam, worden de moeilijk heden gevormd door de maat regelen, die al dan niet moeten worden genomen tegen die over heidsdienaren, die zoals een aan tal socialistische burgemeesters hebben deelgenomen aan de actie tegen de „Eenheidswet" van december en januari. Van socia listische zijde wordt amnestie ge- eist, terwijl in C.V.P.-kringen wordt gestaan op bestraffing van hen, die hun post in die dagen verlieten. Een daarmee samen hangend strijdpunt is. of als on derdeel van het „herstel van het staatsgezag" in de toekomst een ontwrichting van het bestuurs apparaat onmogelijk moet wor den gemaakt. Zowel kabinetsformateur Le- fèvre als B.S.P.-voorzitter Col lard zullen rapport uitbrengen aan het bestuur van hun partij dat zich nader over de verdere mogelijkheden om tot de vor ming van een Rooms-rood kabi net te komen zal beraden. universiteit van Tel Aviv. In op dracht van het ministerie van Defensie schreef hij een geschie denis van de Israëlische strijd krachten. Hij werd aangehouden 's avonds 30 maart, kort nadat hij een Israël Baer Oosteuropese diplomaat docu menten over de Israëlische ver dediging zou hebben overhandigd. Baer zou sinds 1956 uit ideële overwegingen hebben gespio neerd. Hij trad onlangs toe tot de partij van Ben Goerion, de Ma- pai, en bepleitte in artikelen nauwere banden met het Weste lijke kamp. In de Israëlische pers werd zondagochtend veel aandacht aan de „spionagezaak-Baer" ge wijd. De regeringsgezinde bladen wijzen erop dat Baer reeds vele jaren geen toegang meer had tot de belangrijkste Israëlische mili taire geheimen. Zij v/ijzen er wel op dat Baers spionage vooral gevaarlijk was doordat hij betrekkingen onder hield met een groot aantal hoge Israëlische oflicieren. Verscheidene Israëlische dag bladen meldden dat Baer op het punt stond Israël te verlaten. Hij had een uitreisvisum gevraagd, doch dat was hem geweigerd. De spionage-affaire Baer heeft de politieke wapenstilstand waar toe de Israëlische partijen in ver band met het proces Eichmann hadden besloten verstoord. De Heroet heeft gevraagd de Knes- seth het parlement i in geheime DODELIJK ONGEVAL Maandagmiddag omstreeks te kwart voor drie is de 67-jarige heer K. Zoetje uit Heiligerlee, d,e Of de fiets het kruispunt Sta tionsstraat-Rijksweg in Scheem- da wilde oversteken, door een Deense reisbus aangereden. Hij werd op slag gedood. De politieke commissie der Ver. Naties heelt maandag de behan deling van de Cubaanse klacht tegen de Ver. Staten voortgezet. Vóór de vergadering begon, bevestigde de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Raul Roa, tegenover journalis ten, dat regeringskringen in Ha vanna hem telefonisch beves tigd hadden, dat de invasies in Cuba „vanuit Florida en Guate mala" waren begonnen. Na opening der vergadering verklaarde Roa, als eerste spre ker, officieel en namens zijn re gering mede te delen, dat een door de regering der Ver. Staten getinancierde strijdmacht van Huurlingen, afkomstig uit Guate mala en Florida, maandagmor gen Cuba was binnengevallen. Hij verklaarde, dat de vrede en veiligheid het grootste gevaai lopen en dat zonder verwijl moet worden opgetreden. Hij beschuldigde de Amerikaan se regeling van internationale agressie en eiste dat de Ver. Na ties snel afdoende en krachtige maatiegelen zullen nemen om de agressieplannen en inmenging te beletten. De Amerikaanse regering heeft 'egen Cuba 'n invasie-oorlog ont ketend met gebruikmaking van haar hulpbronnen, grondgebied, haar wapens en transportmidde len om Cuba tot zijn beschamen de positie van satelliet van het Noordamerikaanse imperialisme terug te brengen, aldus Roa. De minister verklaarde dat Cuba van de zijde der internatio nale oiganisaties nimmer recht heeft verkregen in zijn heldhaf tige strijd tegen het Noordameri kaanse imperialisme, doch daar entegen de steun heeft gekregen van de openbare wereldmening en de solidariteit van de onder ontwikkelde landen van Zuid- Amerika, Afrika en Azië. Verder beschuldigde hij de Amerikaanse regering van instandhouding der slavernij onder een andere naam, terwijl zij uit naam der democra tie en de vooruitgang bloedhon den afstuurt op jonge negers en kinderen die alleen maar schul dig zijn aan het willen uitoefe nen van hun menselijke rechten. Roa merkte verder op, dat de Cubaanse regering zich talloze malen bereid heeft verklaard haar ernstige geschillen met de Amerikaanse regering door mid del van onderhandelingen en op voet van gelijkheid te regelen, maar dat het antwoord steevast luidde: „Vernietiging of onder werping". Na te hebben verklaard, dat Cuba in vrede wil leven doch zich in de situatie van David tegenover Goliath bevindt, ver klaarde Roa dat Cuba zal over winnen. Roa beschuldigde president Kennedy ervan de invasieplan nen, opgesteld door het Penta gon en de Amerikaanse geheime dienst, te hebben „gedekt" met zijn verklaring over non-interven tie, afgelegd tijdens zijn perscon ferentie van 13 april. Hij betoog de, dat het niet de eerste maal is dat de Amerikaanse leiders zich van de leugen bedienen. Als voorbeeld noemde hij het geval van de U-2. Hij daagde de Amerikaanse afgevaardigde uit te ontkennen, dat de vliegtuigen, die een aan val op Cuba hebben gedaan, hun bases hebben op het vliegveld Opalocka in Florida, welk vlieg veld eigendom is van de Ameri kaanse marine. Aan het slot van zijn lang betoog verklaarde Roa dat Cuba thans niet meer alleen staat. Hij citeerde verklaringen van de pre sidenten van Brazilië, Ecuador en Mexico, dat zij geen inmen ging in Cuba zouden toestaan. „Weet u niet dat geheel La- tijns-Amerika op het ogenblik in vlammen staat?", aldus de Cu baanse minister van Buitenland se Zaken tot besluit. Na de rede van minister Roa, die vanaf de publieke tribune met applaus werd beloond, sprak de Amerikaanse afgevaardigde Adlai Stevenson, die de geuite beschuldigingen categorisch te gensprak. Hij verklaarde dat nóch vanuit Florida, nóch vanuit enig ander deel der Verenigde Staten een offensief was ingezet. Hij herin nerde aan de door president Ken nedy afgelegde verklaringen en zei, dat de Amerikaanse rege ring geen enkele agressie tegen Cuba zal plegen en al het moge lijke zal doen om te verzekeren, dat geen enkele Amerikaanse staatsburger aan agressie tegen Cuba zal deelnemen. De Verenigde Staten zullen niet toestaan, dat hun grondge bied wordt gebruikt voor agres sie of een invasie tegen Cuba of welk land ook, aldus Stevenson. De Amerikaanse gedelegeerde verklaarde dat de Ver. Staten sympathie hebben voor de Cuba nen in ballingschap, die niet op houden Cubaan te zijn, zelfs al kunnen zij onder de huidige toe standen niet in Cuba wonen. De VeiStaten hopen dat zij zullen slagen ju wat „Castro's revolu tie" niet gedaan heeft, n.l. liet brengen van democratie in Cuba. Onder geen enkele omstandig heid zal er echter sprake zijn van een invasie in Cuba door Ame rikaanse strijdkrachten, aldus Stevenson. Stevenson citeerde een ge schrift van minister Roa van '59. waarin hij de wrede methoden der Sowjet-llnie voor het onder drukken der Hongaarse revolutie laakte, en een laler door hem als minister van Buitenlandse Za ken, waarin hij de Russische in menging in Hongarije echter rechtvaardigde. Stevenson merk te op, dat het Cubaanse regiem op het ogenblik zelf de vrijheids strijders vervolgt. Fidel Castro heeft het doorhem verkondigde ideaal verraden, al dus Stevenson verder. Hij heeft zicli op he Amerikaanse conti nent buiten de wet gesteld en oogst thans de storm die hij ge zaaid heeft. „Het regiem Castro vraagt ons nu het te beschermen tegen de woede van het Cubaan se volk. Stevenson herinnerde aan de Russische hulp aan Cuba in het zenden van vliegtuigen, tanks en geschut, Russische militaire ad viseurs en Russisch en Tsjechisch materieel. Hij be schuldigde de regering-Castro er van het Latijns-Amerikaanse stel sel te ondei mijnen en te willen trachten een bewind, geïnspi- teerd op een buitenlandse mo gendheid, op het Amerikaanse continent in te voeren. zitting bijeen te roepen, of ten minste een spoedvergadering van de commissie voor Buitenlandse Zaken uit te schrijven. In deze commissie hebben Arabische nóch communistische afgevaar digden zitting. Zowel de uiterst rechtse He- roet als de meer gematigde al gemene Zionististen grijpen de affaire aan voor een aanval op Ben Goerion. De premier zou namelijk adviezen hebben inge wonnen van Baer, die als een dei- meest vooraanstaande militaire deskundigen van Israël wordt beschouwd. Van gezaghebbende zijde in Jeruzalem is vernomen dat de aanklacht tegen Baer omstreeks het einde van de week gereed zal zijn. De zaak ressorteert onder procureur-generaal Gideon Hausner, maar in verband met het proces Eichmann zal deze waarschijnlijk een van zijn vier plaatsvervangers aanwijzen. De Israëlische autoriteiten heb ben de toegangsbewijzen voor het proces Eichmann van twee bui tenlandse journalisten ingetrok ken. Zij hebben van de opheffing van de censuur in verband met het proces gebruik gemaakt om berichten over de arrestatie van Baer te geven. Bij hun aankomst in Israël hadden deze correspon denten zich verplicht berichten die niet op het proces betrekking hadden aan de censor voor te leggen. De Israëlische ministerraad heeft zich maandagochtend irret de kwestie Baer beziggehouden. Ben Goerion die tevens minis ter van Defensie is heeft ver klaard slechts zeer weinig con tact met Baer te hebben gehad en geen staatsgeheimen te heb ben besproken. VERSTERKING NAAR ANGOLA Zondag is uit Portugal eëi! vrachtschip van 6000 ton naai Angola vertrokken met militair materieel aan boord. Er zullen spoedig nog meer schepen met oorlogstuig naar Angola en an dere Portugese gebieden over zee vertrekken. Het Portugese persbureau „Lu- sitania" heeft gemeld, dat ï.oe- coenga, in het noorden van An gola, maandag door terroristen volkomen is verwoest. De aan vallers gooiden benzine over de huizen in dit dorp en staken ze vervolgens in brand. Het aantal slachtoffers werd niet gnoemd, doch dit was de tweede aanval op Loecoenga in vijf dagen. Vorige week donder dag werden daar enkele Euro peanen door opstandelingen ge dood, die het dorp plunderden en enige huizen in brand staken. Volgens in Loeanda aange komen vluchtelingen zouden de aanvallers zwaar onder invloed van verdovende middelen heb ben gestaan. NOORDOOSTELIJKE MINI) Boven het Noordzeegebied bleef de luchtdruk betrekxelijk hoog, boven België en het Rijngebied daarentegen betrekkelijk laag. In de hogere niveaus was maan dag bovendien een depressie dichtbij ons land gelegen. In de loop van maandag ontwikkelden zich daarbij boven het zuiden van ons land buien, sommigen met onweer. Vandaag zullen overwegend matige noordoostelijke winden geleidelijk minder vochtige lucht aanvoeren, waarin plaatselijke opklaringen zullen voorkomen. Daarnaast zal er hier en daar i nog een bui tot ontwikkeling ko men. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld dooi' het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Opklaringen. Plaatselijk opklaringen, maar op sommige plaatsen ook een bui. Overwegend matige wind tussen noord en oost. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 18 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.42 4.10 Terneuzen 4.17 4.45 Ilansweert 4.57 5.25 Walsoorden 5.07 5.35 ZON MAAN op onder op onder Apr. 18 5.38 19.42 7.49 23.22 19 5.36 19.43 8.28 20 5.34 19.45 9.12 0.19

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1