Weldra weer een mens in de ruimte DE GROENE HEL Kansen van invasie op Nieuw-Guinea Gewapend conflict betekent voor ons land onafzienbare misère taktvolle twee-takt rijders Esso 2-T motor oil MAANDAG 17 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5268 HET IS ZO VER AMERIKANEN ZULLEN NU SPOEDIG OOK EEN POGING WAGEN. dooi- W. VOQT Het is gebeurd. Het grote moment, dat iedere wetenschapsman al zag aankomen en dat voor menige leek het begin zal lijken te zijn van de daadwerkelijke ruimte vaart, is deze week aangebroken. Het is de vierde stap in de verovering van de lucht en in de moeizame strijd tegen de zwaartekracht, die op 12 april is gezet. De Russen hebben de race gewonnen maar de Amerikanen zullen niet rusten alvorens zij ook hun ruimtevaarder levend hebben ingehaald. Hoe hebben de Sowjets het klaargespeeld en wat kunnen de Amerikanen er in de komende dagen tegenover stellen VIER STAPPEN De eerste stap in de onverkende en maagdelijke hemel werd gezet door de gebroeders Montgolfier, toen zij op 5 juni 1783 een papieren ballon met hete lucht 2 km hoog de ruimte instuurden en deze 4 km lie ten afleggen. De tweede was van Orville Wright, op 17 december 1903, toen hij zich enkele ogenblikken met een vliegtuig, aangedreven door motor kracht, in de lucht verhief. De derde stap wérd gevormd door de sensationele lancering van Spoet nik nummer 1 op 4 oktober 1957, waarbij een voorwerp voor het eerst buiten de directe greep van de zwaartekracht werd gebracht en een baan om de aarde ging beschrijven. Nu is dan de vierde stap gezet door de Russische majoor Gagarin, die op 12 april in een raket is gelan ceerd en buiten de dampkring de aarde omcirkelde. NIEUW TIJDPERK BEGINT Voor het eerst in de geschiedenis van onze aar de en ons leven is dan een mens op zulk een hoogte gebracht, dat het begrip „gewicht" voor hem verdween. Muizen zijn hem voorgegaan op 13 oktober I960, honden op 19 augustus van dat jaar en een chim pansee op 4 december d.a.v. Alle dieren zijn vei lig en ongedeerd op onze planeet teruggekeerd. Nu zal de Russische majoor Gagarin de jongste geschiedenis inluiden als de eerste ruimtevaar der, als een mens die als eerste de dampkring van onze wereldbol tijdelijk onder zich heeft gelaten, 's Werelds meest adembenemende wedstrijd is door de Sowjet wetenschap gewonnen. De bete kenis van deze gebeurtenis al was 't alleen maar om haar beloften voor de toekomst kan moeilijk worden overschat Het blijkt dat de ruimtereiziger een omwente ling om de aarde heeft volbracht en dat hij daar na van de aarde uit genoopt is de terugkeer naar de grond te aanvaarden. Die ene omwenteling is in iets meer dan 89 minuten afgelegd, hetgeen be tekent dat hij gereisd heeft met een gemiddelde snelheid van 24076 km per uur. Omdat hij landde nadat, sedert de lancering, 105 minuten waren ver lopen, heeft de „re-entry", dat is de terugkomst op aarde dus 16 minuten gevorderd. Die 16 minu ten hebben hem de remweg" gekost, gedurende welke hij de snelheid van ruim 24.000 km per uur tot 0 heeft moeten reduceren.... Denkvermogen niet gestoord Tijdens de omgang om onze planeet heeft majoor Gagarin -tans gezien per radio over zijn bevindingen te rapporteren. Hij beschikte daartoe over zenders op een golflengte van 30 m. 15 m en 2 m. Deze golflengten blij ken met overleg te zijn geko zen, want waar de grootste hoogte boven het aardoppervlak gerapporteerd wordt als 302 km en de laagste als 175 km, heeft de ruimtevaarder zich dus juist in het kritische gebied van de ionosfeer bevonden, waar de heaviside- en appletonlagen de radiogolven terugkaatsen als een spiegel. De golf van 30 m ligt zowat aan de opperste grens, die van 15 m aan de lage kant. De golf van 2 meter ech ter gaat er dwars doorheen. Het merkwaardige verschil met zardse toestanden is daarbij, da> aardbewoners geen radiogolven van de beide eerste afmetingen de ruimte kunnen inzenden, om dat zij worden teruggekaatst, doch dat majoor Gagarin geen kans kreeg om ze naar de aarde te dirigeren. Al na luttele km werden ze naar hem geretour neerd. De reserve van de 2- metergolf was dus een maat regel van wijs beleid. Verschillende bewijzen, die na de lancering konden worden ver wacht, zijn nu versterkt geleverd. Ten eerste een zodanige bereke ning met behulp van reken machines om de plaats der landing nauwkeurig te bepalen; ten tweede het aanbrengen van ëen mechanisme om op het juiste ogenblik de vaart af te remmen en de capsule naar de aarde te doen dalen, is geslaagd; ten der de het teweegbrengen van zoveel snelheidsverlies, dat de dichtere lagen van de dampkring zonder het oproepen van noodlottige, hoeveelheden wrijvingswarmte kunnen worden gepasseerd, is'ge- lukt, zij het in vereniging met sterk hittebestendige metalen. Ten vierde een parachutedalihg aan het eindpunt der eis is zon der ongelukken volbracht. Ten slotte: het alles overheersende gegeven: een mens kan de be proevingen van de lancering, be staande uit een tijdelijke verveel voudiging van de zwaartekracht werking en' hét effect van he ge wichtsloosheid, levend door staan. Zelfs op zulk een wijze, dat zijn verstandelijke vermo gens zo volkomen intact blijven* dat hij intelligente mededelingen van zijn ervaringen gedurende de korte reis kon doen. Triomf der wetenschap De medici zullen Gagarin nog wel enige tijd bekloppen en be meten om te zien, of hij letsel v'an zijn avontuur heeft onder vonden en of er enige symptomen zijn van de inwerking van ruim testraling, die ons normaal door de beschermende werking van de dampkring bespaard worden. Dat neemt allemaal niet weg, dat de Rusen een gloriepunt in de ontwikkeling van de ruimte vaart hebben bereikt. Het is een triomf der wetenschap. Uiteraard kan daar als nuch ter westers commentaar op vol gen, dat de Sowjets meer risico's hebben kunnen nemen, omdat in een democratie een mensenleven zwaarder telt en er geen misluk kingen geriskeerd worden. Nie mand kan nog zeggen, of aan deze rode poging andere zijn voorafgegaan, waarvan de uit slag minder succesvol en dus verzwegen was. Wel is het alge meen gevoelen, dat Amerika nu snel moet volgen met een be mande ruimtevaart, wil het met terdaad bewijzen, niet zo heel ver achter te liggen, dan wel vol ledig bij te zijn of zelfs een voor sprong te hebben b.v. op het stuk van de af te leggen afstanden in het heelal. Pas hebben de Amerikanen be kend gemaakt, dat de eerste ruimtemens aldaar, die gekozen wordt uit 7 candidaten die een grondige „droogtraining" achter de rug hepben, het bij de eerste, poging kalmpjes aan zal mogen doen. De Amerikaanse poging Hij zal niet veel minaer noog geschoten worden en wel met behulp van een Redstone raket, die hem in een ruimtecapsule zal afstoten. Deze capsule moet van een hoogte van 200 km terugbui gen naar de aarde in een zoda nige boog, dat het projectiel 320 km zuidelijk van Cape Canaveral, Florida, in zee terecht komt. Het ruimtevaartuig zal 1000 kg wegen; hij zal dan 16 minu ten door de ruimte hebben ge suisd en van die 16 zal hij er 5 gewichtsloos zijn geweest. Loopt alles goed af, dan volgen reizen waarbij een piloot een groter aantal rondjes om onze planeet gaat maken. De ervaringen, daarmee opgedaan, zullen van grote invloed zijn op de snelheid waarmee de echte ruimtevaart, dus het reizen naar andere hemel lichamen, zich zal ontwikkelen. Voor 1968 is reeds een werk schema opgesteld, dat beoogt die man in een baan om de maan te brengen en hem daarna heel huids naar de V. S. terug te lood sen. I)e mogelijkheid van radio communicatie is gewaarborgd. De Pionier V iieeft nl. met een relatief zwak zendertje nog van zijn bestaan melding kunnen ma ken over een afstand van 36 mil joen kilometer! De wereldruim te is dus volkomen „doorzichtig" voor het radio-teken en belem mert de voortplanting daarvan evenmin als die van een licht straal. Het wachten is thans op het volgend bericht uit de ruimte. Zullen de Amerikanen spoedig aantonen evenveel „ruimtemans" te zijn als de Russische collega's, of volgen er eerst nog andere sensationele meldingen van ach ter het ijzeren en het vacuum gordijn (Nadruk verboden.) (Adv.) gebruiken Zeifmengend Beperkt slijtage tot minimum Voorkomt lagercorrosie Ideaal voor alle typen 2-takt motoren Verkrijgbaar in bussen van 7lt en 1 liter Het klaargemaakte produkt var ESSO benzine en 2-T Motor Oil MET ESSO BENT U BETER UIT! Afrikaans-Aziatische solidariteit over Nieuw-Guinea De raad van Afrikaans-Azia tische Saamhorigheid heeft op een donderdag te Bandoeng, in West-Java, gehouden bijeen komst de „voortgezette Neder landse bezetting van West Nieuw-Guinea" veroordeeld. Er werd een resolutie aan vaard, waarin de „onverwijlde terugtrekking van alle Neder landse koloniale troepen" uit dit gebied wordt geëist. In de resoluut wordt stelling genomen tegen „alle hulp, die Nederland via de NAVO, de ZOAVO en diplomatieke kana len verkrijgt, om zijn overheer sing in Westelijk Nieuw-Guinea te Kunnen handhaven." De raad s leunt „alle reeds door de Indonesische regering gedane pogingen om het hoofd te bieden aan de Nederlandse militaire uitdagingen en alles w'at zij in dit verband in de toe komst nog zal ondernemen." Hij doet een beroep op de Afrikaanse en Aziatiscne volken om er bij hun regeringen op aan te dringen dat „niet toegestaan wordt dat de Nederlandse kolo nialisten gebruik maken van hun vliegvelden, havens en mili taire instellingen." De raad van Afrikaans-Azia tische Saamhorigheid meent, blijkens de aanvaarde resolutie, tenslotte dat „het Nederlandse optreden in West Nieuw-Guinea onwettig is en de vrede in ge vaar brengt". Hieraan wordt toegevoegd „Indien er, tengevolge van dit optreden, iets gebeurt, draagt Nederland hiervoor de volle verantwoordelijkheid." HOLEANDIA Irian is de hete aardappel in de gulzige mond van Soekarno. Een hele aardappel, die hij heel graag zou inslikken. De kwestie Nieuw- Guinea staat thans in alle cen tra van wereldpolitiek in de volle aandacht. Nederland dreigt, tegen de wil van ons volk in, midden in het domein der internationale politiek te worden getrokken. De Indonesische dreigementen wor den sterker en in de wereldpers is reeds meermalen de verwach ting uitgesproken dat het gebied rondom de poort van de Stille Oceaan binnenkort wel eens door luidruchtigheid van veel oorlogs rumoer kon worden opgeschrikt. Hier in Nieuw-Guinea neemt de ongerustheid bij de dag toe. De kans op welslagen van een invasie staat voor de Indonesiërs bepaald niet ongunstig. Boven dien is een groot aantal Papoea's vooral in het westen van het land, pro-Indonesiseh en uit hun rijen zou Soekarno gemakkelijk een corps vechtlustige guerilla- strijders kunnen recruteren. GERUCHTEN OVER INDONESISCHE INVASIE EEN „CANARD"? De gebeurtenissen van de laat ste tijd wijzen op een verdere radicalisering van de in Indone sië kolkende sentimenten. De be richten die ons hier uit Indonesië bereiken, geven tezamen een enigszins verward beeld en spre ken elkaar zelfs hier en daar tegen. Nu eens krijgt men de in druk, dat ietwat matigende stemmen in Djakarta enige greep op de toestand krijgen, dan weer lijkt het erop alsof men steeds verder naar het extremisme af glijdt. De toestand in Indonesië is nog steeds verward, ontwor teld en chaotisch. In zulke be narde omstandigheden kan het voor een regering een „verlos sende noodsprong" zijn, aflei ding te zoeken in de buiten landse politiek. Het bewind Soekarno moet wel een aflei ding zoeken. Het kan die al leen vinden op dezelfde manier, waarop Hitier en alle dieta- 9 De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken Botha heeft meegedeeld dat de rassen scheiding waarin de wet op de groepsgebieden voorziet niet in kerken en moskeën, maar wel in bioscopen, clubs en restaurant zal worden doorgevoerd. door HENRI 110) Nadruk verboden. TERUGREIS San Antonio is voorbij. Boa Esperanza heeft Maria gezien en vele ahtiere, grotere neder zettingen. Soms van verre en vaak van dichtbij. Voort jaagt het grote stoom schip over de grijze, grote Ama-- zone, waar soms de oevers zich verliezen aan de horizon. Over morgen zullen wij in Santarem zijn. Wij hebben de hete middag onder het zonnedek geslapen. Nu is de zon al laag. De zon, die ik zovele malen en altijd weer rijzen zag, als een eeuwige jonge belofte van leven. Ik zag die zinken in de onherberg zame pampa, in de wrede woes tijn, en vaak heel vroeg in het oerwoud, in de Groene Hel. Waarvan je het dalen weemoe dig onderging, omdat je nooit wist of je die zon weer zou zien rijzen. Zij staat daar nog in het wes ten en doorlicht rood de neve len die opslaan uit dë middag regens, welkë zich weer over het land gestort hebben en de geweldige oerwouden reeds weer drenkten met vocht. Ik weet hoe daar onder het geweldige bladerdak der Groene Hel de nacht reeds is binnenge slopen. Rondom schuimt het water, dat.de boot geselt. Is dit het zelfde water dat eens door de Maicy-rivier stroomde, toen wij er waren? Zal dat alles nu voorbij zijn? Of zal het oerwoud ons later weer eens roepen, Maria en mij? Waarom heb ik naar de beschaving verlangd? Ik ben naar de achterzijde van de boot gegaan. Het zijn slechts vijf schreden tot de ver schansing, maar twee schadu wen zijn mij dadelijk gevolgd, een ranke, slanke... Maria. Een andere.... Paneho. Maria is stil en geluidloos naast mij komen te staan. Ik heb mijn arm om haar heen gelegd. Zij weet dat dit altijd komt. Veilig om mijn dochter tje, sterk om mijn jonge vrouw. Pancho heeft zijn nek tegen mijn knie gelegd. Ik weet dat dit altijd komt. Dat is zijn plek naast mij. Wat daar buitenom gebeurt interesseert hem niet, als hij maar naast mij staat. Het is alles zo eenvoudig. Ook voor Maria. De machtige boot heeft zij rustig betreden, want ik ging naast haar. Pancno duwt even ongeduldig zijn snuit in mijn hand, aan leg ik die op zijn Kop. Maria vleit zich inniger tegen mij aan. bamen staren wij uit naar die grote rode zon. In het zuiden is nu het kleu renspel van een regenboog. De gaüoa heelt een rivier bocht afgesneden. Hét oerwoud was straKS neel nabij. Nu verT zinkt het weer in de nevelen Recht üaaraenter moet de plaats zijn, zuidelijk, waar Maria leaiao.Waar Taipeke btlcTÏ. De regenboog schakeert er dozijnen vlammende kleuren. De zon wordt in nevelen een grote rode Dai. Als een silhouet zijn daartegen de grillige con touren van oerwoud algetekend. Biauw-zwart tegen het rose licht. En ineens is het mij of ik even boven dat oerwoud, waar de regenboog op de aarde is ge plant, de zware armen van een noge dode boom zie verrijzen... Artnen, die zich langzaam tegen het rode licht hetien en iets dragen. Iets hoog houden, opdat ik net zien zal Een klein, nog maar nauwe lijks zichtbaar paket. Dat van Taipeke, zoals ik hem daar hoog in de boom zijn laatste rustplaats gaf. Is het, een grillige speling der natuur of van mijn verbeelding? Daar recht vóór die grote zon? Of Is het de laatste groet van Taipeke, die ons in de geest ge volgd is over de rivier, die mij de daden ingaf, welke hij mij in leven zou hebben geraden? Al vorens hij naar de eeuwige jachtvelden trok? En die ons nu nog eenmaal die groet zendt, als een afscheid, nu zijn taak is vol bracht? Droom ik? Daar in mijn arm is Maria Ziet zij het ook? Waarom huilt Pancho ineens zacht en klage lijk? „Maria....! Zie.... daar. die boom? Daar boven de zon?" Ik voel in haar borst een zachte snik. „Arme Taipeke", zegt ze. Dus ze heeft het ook gezien? Is ster ven geer dood? Dan Is de zon gezonken. Nu zinkt het oerwoud weg in de snel achter de zon aanjagende, korte schemer. Er zinkt een wereld weg. die Maria en "ik geleefd hebben, waarin Yioe-Yioe en Taipeke voor ons stierven. De Groene Hel is in de nacht verzonken. Maar in mijn armen houd ik het blanke mysterie, dat de Matto Grcsso mij schonk (Wordt vervolgd.) toren de aandacht van interne misère hebben afgeleid. „Irian" en de acties tegen de „kolo niale" Nederlanders zijn het laatste redmiddel. Als dat niet lukt, mislukt al het andere. Anderszijds hebben de Neder landse autoriteiten dikwijls ge toond niet voldoende inzicht te hebben in de Oosterse mentaliteit en met name het spelelement daarin niet genoeg te doorzien. Zij maken wat ginds gebeurde, te zeer met eigen maatstaven, het geen tot een onjuiste beoordeling van de situatie leidde. Vaak ging men stevig en plomp op de tenen staan van een twaalf jaar soeve reine staat in Zuidoost-Azië, waar de ragfijne symboliek van het wajang-spel de welhaast le gendarische gevoeligheid van de Aziaat karakteriseert. Niet te lichtvaardig Sedert Indonesië alle recht streekse en indirecte betrekkin gen met Nederland heeft verbro ken, circuleren hier hardnekkig de geruchten, dat Soekarno zich wapent voor een aanvalsoorlog. Dit bericht als een „canard" af doen zou lichtvaardig zijn. In Nieuw-Guinea neemt men wat dat betreft de dreigementen van Soekarno bepaald serieuzer dan in Nederland, waar men licht ge neigd is te zeggen dat de Indo nesische regering dergelijke drei gementen steeds heeft herhaald, maar dat het zo'n vaart niet zal lopen. De kans op een Indonesische invasie op Nederlands Nieuw- Guinea is wel degelijk aanwezig. Zullen de Nederlandse strijd krachten in dat geval voldoende verweer hebben tegen het toe nemende Indonesische wapen- potentieel? Hierover is men in Nieuw-Guinea allesbehalve ge rust. „In drie weken loop ik Nieuw- Guinea onder de voet", zo heeft Nasoetion, chef staf der Indo nesische strijdmachten, onlangs verklaard. Het is echter de vraag of het zó gemakkelijk zou gaan. Hoe liggen de mogelijkheden voor een invasie op Nieuw-Gui nea precies? De militaire situatie Militair gezien is de situatie zo, dat het eiland alleen via de zee of door de lucht benaderd kan worden. Het eiland Ambon, dat vrij dicht bij Nieuw-Guinea ligt, zou daartoe als uitgangs punt kunnen dienen. Landingen zouden echter alleen plaats kunnen hebben in de omgeving van bewoonde punten aan de kust. Elders aan de kuststrook zouden de Indonesische troepen a.h.w. levend worden verzwol gen door de moerassen en het oerwoud- Het materieel waarover de Indonesische marine beschikt, doet stellig onder voor dat van de Nederlandse marine. Boven dien is het Nederlandse marine personeel beter geoefend dan het Indonesische. Het zou de Indonesiërs moeilijk vallen een transportvloot, die in Nieuw- Guinea troepen aan wal moet zetten, over het tussengelegen zeegebied te konvooieren. On mogelijk lijkt deze opgave even wel niet, daar het aantal pa trouillerende Nederlandse mari nevaartuigen, gezien de bijna 1000 km lange zuidelijke kust lijn, op het ogenblik bepaald on toereikend is. Gesteund door de luchtmacht zou de Indonesische marine de Nederlanders voor hete vuren kunnen plaatsen. In de lucht zijn de Indonesiërs stellig even sterk, zo niet sterker dan de Nederlanders. Vandaar dat Ne derland reeds twee jaar geleden luchtafweerpersoneel naar Nieuw-Guinea heeft gezonden. De noodzaak van deze maatre gel werd nog onderstreept door mededelingen van Indonesische zijde, dat de gealieerden en later ook Rusland Indonesië nieuwe gevechtsvliegtuigen zouden heb ben geleverd! meer omdat de Papoease politie numeriek veel te zwak is. Te lang heeft de Nederlandse regering getalmd om de Papoea's bij de verdediging van hun land te Leirekken. Weliswaar wordt de ncodzaak van snelle bewape ning en oefening der kustbewo- nende Papoea's nu beter inge zien. doch het zal jaren duren alvorens men de verdediging van het eiland aan de inheemse troepen kan toevertrouwen. Kortgeleden heeft de Neder landse regering besloten een Papoea vrijwilligersbataljon in te stellen. Maar zelfs over dit besluit is maandenlang gediscu- sieerd ofschoon het bataljon slechts een sterkte van 600 man zal hebben Men rekene overigens ook weer niet te veel op de loyali teit der inheemse bevolking. Vooral in het westen en noord westen van Nieuw-Guinea treft men veel pro-Indonesische Papoea's aan. waaruit Indonesië gemakkelijk een „vijfde colon ne" zou kunnen recruteren! De geest van een tijger... „Indonesië moet de geest van een tijger aankweken om Irian aan zijn grondgebied toe te voe gen," zo heeft Soekarno eens gezegd. De overeenkomst tussen het Indonesische opportunisme en de jachttactiek van een tijger springt merkwaardig duidelijk in het oog. Indonesië kan opportunistisch handelen, omdat van Djakarta uit gezien het land, louter door zijn positie in de wereld, aan verscheidene kanten gevrijwaard is van repercussies in het geval het een militaire actie tegen Nieuw-Guinea zou beginnen- Veel hangt er van af, welk een karakter een dergelijke actie zou dragen. Het is niet waar schijnlijk, dat Indonesië tot een grootscheepse invasie op Nieuw- Guinea zal overgaan. Hierdoor zou immers een complete oor log tussen Nederland en Indo nesië ontstaan en zou ook de regering Soekarno in opspraak komen. Veeleer moet gedacht worden aan een groot aantal kleine troepeninfiltraties op verschillende plaatsen aan, de Nieuwguinese kust. Dergelijke weinig spectaculaire acties heb ben voor Indonesië het voor deel, dat het buitenland er niet zoveel aandacht aan zal schen ken en dat protesten van Ne derlandse zijde dan weinig zin hebben, omdat buitenstaanders licht geneigd zijn in zo'n geval van een onbetekend kibbelpar- tijtje le spreken. Maar dergelijke kleine infil traties zijn al erg genoeg! Ver moedelijk streeft de Indonesi sche regering niet eens naar een totale militaire verovering van Nieuw-Guinea. Een beperkt aantal Indonesische strijdkrach ten op Nieuwguinese bodem is ai voldoende om de gehele ont wikkeling op het eiland te frus treren en alle Nederlandse plan nen duurzaam te dwarsbomen. Er benceven dan helemaal geen hevige gevechten geleverd te worden louter de aanwezig heid van Indonesiërs op Nieuw guinese bodem maakt het eiland voor Nederland in feite onbe stuurbaar. Op eigen Guerilla-oorlog waarschijnlijk Mochten de Indonesische troepen tot Nieuw-Guinea door dringen, dan staat ons zonder enige tu'ijfel een onafzienbare misère te wachten. .Vermoede lijk zullen de Indonesiërs het niet op een krachtmeting in de stedelijke centra laten aanko men, waarmee zij immers de Nederlandse strijdkrachten al te zeer in de kaart zouden spelen. Waarschijnlijk is dat de Indo nesiërs de Nederlandse troepen tot afmattende gevechtsopera ties in het oerwoud zullen dwin gen. Tegen de in het oerwoud opererende, guerillastrijders zou den de Nederlandse- en inheem se strijdkrachten het wel heel zwaar te verduren krijgen, te kracht aangewezen Daarbij behoeft Nederland nauwelijks op steun van zijn bondgenoten te rekenen. Indo nesië staat internationaal-poli- j tiek gezien sterker dan Neder- i land. De Westerse mogendheden j zullen onder geen beding een oorlog met Indonesië willen riskeren. Het feit dat president Kennedy binnenkort Soekarno op het Witte Huis zal ontvan gen wijst er op, dat de Ver enigde Staten naar een goede verstandhouding met het tus sen Oost'en Wést balancerende Indonesië streven en dan boze Nederlandse gezichten op de koop toe zullen nemen indien ze een afglijden van Indonesië naar communistische kant kun nen verijdelen. Nederland zal derhalve in ge val v.ah een Indonesische invasie Nieuw-Guinea zonder buiten landse hulp moeten verdedigen. En of de Nederlandse strijd krachten, aangevuld met een gering aantal inheemse troepen, daartoe in staat zijn, valt te be zien. Terecht bestaat hierover in Nieuw-Guinea veel onzeker heid. OrizékerHéid, die gemengd is met een gevoel van wrevel ten aanzien van de Nederlandse regering, die te lang heeft ge draald om de inheemse bevol king bij de bewapening in te schakelen. Natuurlijk is het helemaal niet zeker, dat Indonesië tot een invasie op Nieuw-Guinea over gaat. Alles wat wij schreven be hoort tot het terrein der hypo thetische situaties. Maar zolang men in Indonesië de geest van de strijdlustige tijger aan kweekt, kan het geen kwaad eens door de ogen van die ima ginaire tijger te kijken naar zijn adspirante prooi. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5