DE GROENE HEL DE WEEK VAN NIEUW-GU1NEA Kerkdiensten Gagarin uitbundig in Moskou begroet De V.S. en de Russische bemande ruimtevlucht Schietpartij in Arnhem T JAAR GEEN OEK VAN PRES. EKARNO AAN ENGELAND 'l&en teleurgesteld Soeharno's besluit Ien voorwerpen ER BETOUUK Pagina S Voor de zondag Zondagdiensten 15 april 1961 ent .Soekarno zal geen aan Engeland brengen le zijn wereldreis van and, die zondag begint, ft de minister van Bui! Zaken, Subandrio, gis pend gemaakt. nodiging van de Engelse is gisteren door de En. ibassadeur te Djakarta, karno overhandigd, dié trincipe aanvaardde. Hij t het reeds vastgestelde ma van de wereldreis stsel is om het bezoek iland tijdens deze reis af ;n, en dat hij dit mis- ter, op een nader te be- Istip, zal doen. vertrekt Soekarno liland. daarna reist hij Ver. Staten, vervolgens tij verschillende Latijns- inse landen, Ghana, de ibische Republiek, Ier- mdere Europese landen, Zuid-Slavië en Afgha- nd is teleurgesteld dat Soekarno dit jaar geen an Engeland kan bren- r het begrijpt de rede toe, zo heeft de woord tan het Britse ministe- luitenlandse Zaken vrij- jedeeld. mentaar op de bekend- an het presidentiële be de woordvoerder dat >pte dat president Soe- ngeland op een later >u bezoeken, atieke waarnemers in ien in de beslissing van Soekarno een weerspie- an de Indonesische te- ig over de Britse hou- ke het Nederlands—In- a geschil. ordvoerder antwoordde dat Groot-Brittannië had geantwoord op de 'he nota waarin Enge- rocht werd de beharti- Nederlandse belangen ;ië te staken. Engeland snog doen. luit van president Soe- iu volgens sommige rs zijn oorzaak vinden t dat de president was d voor een officieel niet voor een staats- ën staatsbezoek wordt op uitnodiging van de •n is voorbehouden aan den terwijl een offi- ek wordt afgelegd op g van de premier. De en van de Britse re- ijnt te zijn geweest dat eken, waarbij een tocol geldt, geen diep- ilomatiek overleg mo kt. Dit argdfffefft zou ;ze waarnemers, de In- regering niet hebben President Soekarno jke staatsbezoeken in Amerika afgelegd. ERNEUZEN. bureau van politie vonden aangegeven de de voorwerpen, welke bekomen zijn aan de staande adressen: idertas, Jan Bolijn, le rstr. 27; paar grijze [schoenen, Lantsheer, r. 40; 6 paar sport- oudzwaard, Rozenstr. uur damesjapon, S. Blokken 9; schop, P. zernestr. 4; paternos- amelink, Kerkhoflaan en zakmesje, W. ten ërbindingsstr. 1; kin- innaie met inhoud. J. ixelsestr. 141; 2 bank- i ƒ10, J. v. d. Griek, 27; passer, Smies, r. 29; paar zwarte en, A. de Zeeuw. 2; paar dameshand- Postkantoor; bril in Meindertsma, Schut- 10; rode das, A. Stuij, speelgoed: truck met ruck oranjerood, op- uwkleurig, G. v. d. enkamplaan 73; paar eswanten en een da- A. de Jonge, Hoekse- paar voetbalschoe- 1. Vliet, Donze-Visser- van benzinetank, Ge- se; tortelduif, Spon- b Catsstr. 23; dames- lat 40, Meeusen, Ka- kindermanteltje, A. iliana v. Stolbergstr. op luchtbanden, Han- amystr. 27, allen Ter- ureau van politie zijn rechter wit kin- e, wollen das, cein- sleuteltje, speldje, monnaie, beige hand- lauw-zwart kinderjas- antje, sleutel nr. 28, shandschoenen, klein 750, parapluiehoes, ilkswagen, huissleu- reiswiegje met pop- n sok, blauwe regen- itel MF 2472, blauwe elgoedtruck, inklap- Lipssleutel en hou- EL WAARDE R. F. de Roos, naar E. Volleman. naar (Luxemburg); E. E. naar Goes; A. J. J- echtg., naar Axel; PoeleDophemont, steen; A. P. J. Kop- laar, naar Nisse. Zaterdag 15 aprfl 1961 DE VRIJE ZEEUW I FEEST IN NIEUW-GUINEA MAAR ONTSTEMMING IN DEN WAT BEREIKT SOEKARNO? HAAG NOG MEER WAPENS VOOR INDONESIË - ALLEEN PHILIPS DURFT - I WEIGEREN - DE RAMP IN ROTTERDAM - Deze week is van bijzonder belang geweest voor Nederlands Nieuw-Guinea. In een overvol en feestelijk Hollandia is de eerste stap gezet op de weg naar politieke zelfstandigheid van de 700.000 Papoea's van Nederlands Nieuw-Guinea. „Moge die weg kort zijn", was de wens van Koningin Juliana in haar toespraak tot de eerste zitting van de Xieutv-Guinearaad. Een toespraak die via een band opname tot de 28 leden van de raad en hun hoge gasten uit Nederland, Australië en Nieuw-Zeeland werd gericht. Terwijl binnen, in de stadsge hoorzaal van Hollandia, de voor lopige behuizing van de raad, dc plechtige redevoeringen elkaar opvolgden, danste in de straten van de stad de bevolking op de tonen van dorpsorkesten, wap perde het rood-wit-blauw overal en nam de feeststemming met de minuut toe. Nieuw-Guinea heeft nu een eigen parlement. Van nu af zal de stem van de bevolking via de raad worden vernomen. De in stelling er van is van de grootste betekenis voor Nieuw-Guinea en voor het hele koninkrijk. Het is de eerste stap op weg naar de zelfstandigheid. Soekarno zoekt contacten President Soekarno van Indo nesië zal wederom een wereldreis gaan ondernemen om te trachten goodwill te kweken. Buiten enke le Aziatische landen zal hij Zuid en Noord-Amerika aandoen, met een bezoek aan Washington en president Kennedy, voorts Ier land en tenslotte Engeland. Soe karno hoopte op een statiebe- zoek, waarbij hij de gast zou zijn van koningin Elisabeth, doch de Nederlandse regering heelt dui delijk de Engelsen te verstaan gegeven, dat zij een bezoek van Soekarno aan Engeland niet op prijs stelt. Reeds twaalf jaar lang stonden de Engelsen zelf er niet sympa thiek tegenover, doch waarschijn lijk onder de druk van enkele grote handelsfirma's is de Engel se regering bezweken en heeft men toegestemd in een officieel bezoek van het Indonesische staatshoofd. Soekarno op zijn beurt is hier niet tevreden over, hij wenste de gast te zijn van de Engelse koningin en bij een offi cieel bezoek is hij niet haar gast, doch die van de regering De grotere toegevendheid van Engeland ten aanzien van Soe karno vloeit voort uit de grote handelsbelangen die de Engelsen sinds enige jaren in Indonesië hebben en die zij niet in de waag schaal wensen te stellen ook niet voor een goed vriend als Neder land. Het hemd is nog altijd nader dan de rok Den Haag gaf fiat, Philips niet Kort geleden plaatste de Indo nesische militaire attaché in Bonn een order voor niet minder dan 15.000 geweren bij een Duit se fabriek. Volgens voorschrift van de N. A. V. O. nam deze fabriek contact op met de bonds regering. Deze legde eveneens volgens afspraak de in West- Duitsland geplaatste Indonesi- OOST ZEEL WS-VLAANDEREN ZONDAG 16 APRIL 1961. NED. HERV. KERK. Axel 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P, J. Pen- nings. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen: 2.30 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen, Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Wika W. de Haan, van Hedenesse. Sas van Gent: 9.30 uur Wika W. de Haan, van Hedenesse. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek; (Kerkhoflaan) 9.30 uur Wika Een ieder, die zijn leven ver loren heeft om Mijnentwil, die zal het vinden. Mattheus 16 25, Zichzelve terugvinden weer op jezelf teruggeworpen worden, weer bij jezelf (en alle armoe en leegheid en nood, die daarin schreit) uitkomen is een zeer OUD-GEREF. GEMEENTE. R. Wasterval, van Hedenesse. Jeiigddiensl.) Gebouw „Bethel": Geen Jeugd- kerk. Zaamslag; 10 uur en 3 uur Ds. Ph. M- Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. A. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 11 uur Ds A. J. Ver- beek, van Hoek; 6 uur Ds. F. van Wouwe, van Serooskerke. Zaamslag: 9.30 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREI'. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. J. van Doorn, van Tholen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: (Vlooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: (Frana Halslaan)10 uur en 3 uur leesdienst. sche order voor aan alle N.A.V.O.. landen, teneinde hen in de ge legenheid te stellen eventuele be- bezwaren kenbaar te maken tegen deze wapenverkoop van een N. A. V. O.-land naar een niet-N. A. V. O.-lid. Er kwamen geen bezwaren uit Den Haag en evenmin van elders, dus kreeg de Duitse fabriek toestemming tot uitvoering van de order. Indonesië zag de bestelde ge weren echter zo bijzonder graag uitgerust met zogenaamde infra rood vizieren, die het de schutter mogelijk maken zijn doel te vin den onder alle weersomstandig heden, ook bij mist en zelfs in de donkere nacht, want wat het oog niet ziet, ziet het infrarood vizier. Hiertoe nam de Duitse ge- werenfabrikant contact op met Philips te Eindhoven, die blijk baar specialist is op dit gebied. Eindhoven weigerde echter deze order te aanvaarden en de 15.000 vizieren te leveren. De ge weren zullen nu zonder deze specialistische vizieren aan Indo nesië afgeleverd worden. Ramp in Rotterdamse haven Zeven mensen zijn omgekomen door verstikking en een twintig tal kregen gasvergiftiging, na de ernstigste ramp, die de laatste jaren in de Rotterdamse haven heeft plaatsgevonden. Het leven van 38 mensen kon worden ge red dank zij een unieke reddings actie, die direct begon nadat ge meld was dat aan boord van ie Liberiaanse olietanker „Mathie- son" 45 mensen met de gasdood werden bedreigd. Plotseling spoot aan boord van het tankschip een batterij kool- zuurflessen haar verstikkende inhoud de machinekamer in, waar 45 mensen aan het werk waren. Binnen een minuut had de ramp zich voltrokken. Doch nauwelijks was er alarm gesla gen, of de brandweer, G. G. D. en politie zetten in enkele minuten een soepel draaiend apparaat in elkaar, dat luid claxonerend door Rotterdam snelde in de richting van de haven. Voor zeven men sen kwam de hulp echter te laat. Het is gebleken, dat in weer wil van het plotselinge van het geval de hulpactie zeer snel werd geïmproviseerd en bijzonder vlot verliep. In minder dan geen tijd waren door de politie alle kruis punten en de tunnel bezet en konden de ambulances, begeleid door motorpolitie, zonder opont houd de ziekenhuizen bereiken. (Nadruk verboden.) Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter K. J. Hoving, Axelse- straat 27, telef. 2445. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraal 54, telef. 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31, telef 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestr. 49 te Zaamslag, telef. 01153—366. BORMANN NOG IN LEVEN De procureungeneraal van de Westduitse staat Hessen, Bauer, heeft donderdagavond op een bijeenkomst in Frankfort ver klaard ervan overtuigd te zijn dat Bormann, de opvolger van Hitler, nog in leven is. Bauer zei het te betreuren dat Interpol misdaden die in con centratiekampen zijn begaan be schouwt als politieke delicten, en ze deswege niet behandelt. Het grootste warenhuis van Havanna, een gebouw van vier verdiepingen, is donderdag avond geheel door brand ver woest. In officiële kring is men ervan overtuigd, dat het een daad van sabotage is. RUIMTEVAARDER BENOEMD TOT HELD VAN DE SOWJET-UNIE De Russische ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin, is vrijdag ochtend op het Moskouse vlieg veld Vnoekovo aangekomen, waar hij werd begroet door pre mier Chroesjtsjef, talrijke andere Sowjet-leiders en een grote me nigte bewoners van de Sowjet- hoofdstad. Hij arriveerde aan boord van een verkeersvliegtuig van het type Iljoesjin-18, dat werd bege leid door zeven straaljagers. De aankomst werd behalve per radio ook via de televisie uitgezonden. Deze televisie-uitzending werd via Helsinki en Londen door de Eurovisie overgenomen. De beel den kwamen goed door. De majoor, die het uniform van officier van de Sowjet-lucht- macht droeg, liep glimlachend van het vliegtuig naar Chroesjt sjef, tot wie hij, stram in de hou ding staande, zei: „Ik meld u kameraad Nikita Sergejewitsj, dat de order van de regering en de taak die de communistische partij mij heeft gegeven, zijn uit gevoerd. De eerste geslaagde ruimtevlucht is een feit". Hij zei moeilijke en teleurstellende zaak voor een mens die maar één be hoefte heeft: eindelijk van zich zelf verlost te worden. Dat is de diepste tragiek in het leven van de mens zonder God in de wereld. Waaraan hij zichzelf ook ver gooit of verslingert, hij vindt zichzelve telkens weer (nóg iets meer vergooid) terug. We kun nen onszelven wel gaan verdrin ken, maar de de zee werpt het lijk altijd weer op het strand terug. Wie zich aan Christus verloren heeft (wie onder gaat in Zijn liefde en in wat die liefde van hem vraagt)die vindt óók zichzelve terug. Maar kennen onszelven er niet van terug. We vinden „het leven" terug! Het waarachtige, door Christus ver zoende en vernieuwde, het onge- kneusde, ongeremde, vruchtdra gende, nieuwe leven. Het leven, waaruit de angst verdwenen is en waarin de kracht en de blijd schap teruggekeerd zijn. En in dat leven kunnen we dan volko men onszelf zijn, omdat we van Christus zijn. „Alles is Uwe, want Gij zijt van Christus." Voor dit leven geldt als grond wet: „Here, wat wilt Gij dat ik doen zal?" En als Hij ons dat dan gezegd heeft, als we dan Zijn stem gehoord en onze orders ont vangen hebben, dan gaan we niet meer redenen, dan gaan we er niet op beknibbelen, dan gaan we gehoorzamen. „Daarnaar gaat mijn vurig verlangen uit," schrijft Paulus aan de Filippen- zen, „dat Christus in mijn per soon zal worden groot gemaakt, hetzij in mijn leven, hetzij in mijn sterven." We hebben onszelven als „heer" verloren, we vinden onszelven als „knecht" knecht van Jezus Christus terug. (Uit „Re Stegj asMei" U.") VERSTERKINGEN VOOR ANGOLA De raad van verdediging heeft besloten reservisten in Angola op te roepen, aldus is donder dagavond in een officieel com muniqué bekendgemaakt. Daarin wordt verder gezegd, dat weldra belangrijke verster kingen en wapens in Angola zullen aankomen. Ernstige kritiek op Amerikaans ruimtevaartprogramma In een bijeenkomst van de commissie voor de ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is ernstige kri tiek geoefend op het Amerikaan se ruimtevaartprogramma. Het democratische lid Anfuso wilde een onderzoek door het congres naar het ontwerp-„Mer- cury", het Amerikaanse pro gramma voor het maken van een bemande ruimtevlucht. „Ik wil mobilisatie, want wij zijn in oorlog. Ik wil dat het pro gramma twee maai sneller wordt Mr. Stikker de enige kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de NAVO De Franse regering heeft haar agreement verleend aan de be noeming van Manlio Brosio tot Italiaans ambassadeur in Parijs. Zoals bekend was Manlio Brosio, tot voor kort Italiaans ambassadeur in Washington, met de Nederlandse afgevaar digde in de NAVO-raad, mr. D. U. Stikker, kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de NAVO. Brosio werd gesteund door Frankrijk en Italië. Nu mr. Stikker als enige kandidaat is overgebleven zal het Franse ka binet waarschijnlijk een beslis sing nemen na de terugkeer van generaal De Gaulle van zijn tournee door zuidwest Frank rijk, midden volgende week. uitgevoerd, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Ik zou gaarne zien dat de Amerikanen nu eens ergens het eerst mee zijn, b.v. met het zenden van een mens naar de maan. En ik weet dat dit kan, indien wij onverwijld over gaan tot ontwikkeling van vaste kernenergiebrandstof voor lan ceren van onze raketten", aldus het congreslid Anfuso. Het republikeinse commissie lid Fulton verklaarde in een radiogesprek dat, indien de hui dige verhouding tussen de Ame rikaanse en de Russische vorde ringen op het gebied van de ruimtevaart wordt gehandhaafd, de tijd, waarin maatregelen kun nen worden genomen tegen een onverhoedse vijandelijke aanval met raketten met een kernlading, nadat deze zijn gelanceerd, na vier jaar van een kwartier tot twee minuten zal zijn vermin derd, daar de Russen dan vanuit ruimtestations zouden kunnen opereren. De directeur van de Ameri kaanse organisatie voor de lucht en ruimtevaart, Webb, en zijn plaatsvervanger dr Dryden we zen erop dat de Verenigde Sta ten op het gehele gebied van het onderzoek van de ruimte niet bij de Sowjet-Unie ten achter zijn, „ook al hebben de Russen op zienbarende successen behaald". Zij verklaarden dat de Russen een voorsprong hebben gekregen bij het lanceren van ruimtevoer tuigen, omdat zij daar vier jaar eerder mee begonnen zijn dan de Verenigde Staten. Het ontwerp-„Mercury" kon niet worden versneld, ook al zou er nog zoveel geld voor beschik baar worden gesteld. Webb en dr Dryden verklaar den dat de Verenigde Staten in de loop van dit jaar of begin 1962 zullen pogen een man in de ruimte te zenden. dat hij zich goed voelde en be reid was, elke nieuwe taak die de partij en de regering hem zou den geven, uit te voeren. Vervol gens werd hij door Chroesjtsjef en andere Sowjet-leiders om helsd. Nadat het Russische volkslied wat gespeeld, kon de majoor zijn familie begroeten. Zijn ouders waren in tranen. Kinderen boden de ruimtevaar der en de eerste-minister bloe men aan. Ook Chroesjtsjef zeif gaf Gagarin een boeket. Deze gaf een deel ervan aan mevrouw Chroesjtsjef. Nadat de majoor de buiten landse diplomatieke vertegen woordigers had begroet, reed hij in een met bloemen versierde open auto met zijn vrouw en Chroesjtsjef naar het Rode Plein in Moskou. Toen de stoet de stad binnen reed, stond Gagarin in de auto om de toejuichingen van de dui zenden Moskovieten in ontvangst te nemen, die zich langs de weg hadden verzameld. De majoor viel een welkom ten deel, zoals gewoonlijk alleen aan leiders wordt gegeven. Op het Rode Plein kreeg hij een plaats op een tribune op het Mausoleum voor Lenin en Stalin. Naast hem stonden Chroesjtsjef en president Brezjnef. Nadat het staatshoofd in een korte rede de bijeenkomst had geopend, dankte Gagarin de regering, de partij en Chroesjtsjef persoonlijk, dat zij hem zulk een verantwoordelijke taak hadden toevertrouwd. „Toen ik in de ruimte was, dacht ik over de communistische partij. Van het begin af aan twijfelde ik niet aan het succesvolle einde van mijn vlucht. Bij iedere stap in mijn leven voelde ik de voort durende zorg van de communis tische partij". Gagarin was van oordeel, dat Sowjet-vliegeniers in staat zijn tot veel langere vluchten. Bij decreet van het presidium van de Opperste Sowjet is de majoor benoemd tot „held van de Sowjet-Unie". Dit werd hem meegedeeld door Chroesjtsjef. De majoor die zijn rede lang zaam en met duidelijke stem voorlas, droeg zijn vlucht op aan het komende congres van de communistische partij. Herhaal delijk werd hij onderbroken door applaus en gejuich. Premier Chroesjtsjef vergeleek in een rede Gagarin met Colum bus. Zijn naam zou altijd in de geschiedenis van de mensheid voortleven. Hij was de eerste man die in een geheel door Russen vervaardigd ruimteschip een vlucht om de aarde had gemaakt en in een tevoren vastgesteld ge bied was geland. De premier en partijleider betrok ook de vrouw en de ouders van de ruimtevaar der in zijn huldebetuiging. in zijn rede had Chroesjtsjef nog verklaard, dat veie mensen in het buitenland getwijfeld had den aan het vermogen van de Sowjet-Unie om een machtige in- austiiemogendheid te worden. „De Sowjet-Unie heeft de geleer den en de technici mogelijkheden gegeven, die in het Tsaristische Rusland niet bestonden. De ge slaagde ruimtevlucht betekende een nieuwe stap op de weg naar het communisme". Chroesjtsjef sprak de hoop uit, dat alle naties zullen bou ven aan „de blijde toekomst van het communisme op aarde". Ook deed hij een beroep op alle rege ringen om maatregelen in de richting van ontwapening te ne men. Voorts herinnerde hij zijn landgenoten er aan, dat ook de landbouw belangrijk is en dat deze tegelijk met de industrie moet worden ontwikkeld. Na de rede van Chroesjtsjef maakte een jong meisje bekend, dat Gagarin benoemd was tot ere-pionier van de communisti sche jeugdliga. Zij deed hem de rode halsdoek om. Nadat eerste vice-premier Koz- lof had meegedeeld, dat de bij* eenkomst was gesloten, begon een groot défilé, waarin talloze vlaggen werden meegevoerd. Interview met Gagarins dochter De tweejarige dochter van pra- joor Gagarin, Elena, is door een correspondent van Tass „geïn terviewd". Op de vraag waar haar vader was antwoordde het meisje; „Op reis". Toen de jour nalist haar vroeg iets voor haar vader te zeggen, riep de kleine spontaan: „Kom gauw naar huis, papa, ik verlang zo naar je. Kom gauw". Gisternacht hebben zich in de Koningstraat in Arnhem ernsti ge ongeregeldheden voorgedaan. Twee surveillerende politie mannen hoorden, dat zich in een aan deze straat gelegen ca fetaria een zekere J. H. bevond, die door de politie terzake van misdrijf werd gezocht. Toen ze bedoelde inrichting wilden bin nengaan, werden ze tegengehou den door een man, die zich in de deuropening posteerde. De politie-ambtenaren wisten zich echter toch toegang te verschaf fen. Binnen troffen ze H. inder daad aan. Deze verzette zich tegen zijn arrestatie, waarbij enkele andere aanwezigen zich eveneens met het geval bemoei den. De agenten slaagden er echter in met de arrestant de uitgang te bereiken. De man, die het binnen komen had wil len beletten, gaf een van de politiemannen, een hoofdagent, oij de uitgang een klap tegen de rechterslaap. De agent was genoodzaakt de arrestant los te laten, die daarop vluchtte. De eerder genoemde persoon greep daarop de hoofdagent beet en sloeg hem verscheidene malen. De agent loste een waarschu wingsschot, dat echter niet het gewenst effect had. Daarop schoot de hoofdagent de man in zijn been, maar deze liet nog niet los. Nogmaals moest de agent van zijn pistool gebruik maken, waarbij hij op de linker arm van de woesteling richtte. Het bleek te zijn de 27-jarige stucadoor H. J. J. uit Arnhem Oost. Hij liep schotwonden aan het linkerdij been en in het lin- ker-gedeelte van de borstkas op en is ter verpleging in het ge meenteziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Na het gevecht verspreidde de inmiddels aangekomen poli- tie-assistentie de samenge stroomde menigte. Enige tijd na het gebeurde vervoegde zich op het politie bureau een bij de politie beken de figuur, die naar aanleiding van het gebeurde een verklaring wilde afleggen. Aangezien deze man eveneens voor een straf baar feit werd gezocht, is hij aangehouden. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur. 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil': 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 15 APRIL. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 16 APRIL 1961. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer-. Nieuwvliet: 10 u. Ds. Joh. Brezet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, Retranchement: 10 uur Ds. S. Tjjmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel. IJzendijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. Zuidzande: Geen opgave. WOENSDAG 19 APRIL. NED. HERV. KERK. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed .(Kerkcentrum.) door HENRI VAN WERK? "SB ER*-.!. 109) Nadruk verboden. Maar Dom Pereira. de achter neef van de grote Nicolaas Sau- res, die eenmaal koning van de Boven-Madeira geweest is Pereira is machtig in zijn land. Er gijn ineens papieren, een ge boorte-acte van Maria Ladage, oud 18 jaren, nationaliteit Neder landse, dochter van Anton La- dage en Yioe-Yioe Taipeke. Die naam is mijn vondst. Zij houden een stille verering in voor twee wezens die mij lief werden en aan wier dood Maria het leven dankt. Uit hun dood is Maria voor mij geboren. Ik heb Maria de betekenis der huwelijksplechtigheid wil len uitleggen, en die vergeleken met de plechtigheid op de rots der Aika's. Zij zit mij alleen verbaasd aan te zien. Zij heeft immers daar op die verre plek aan de Maicy- rivier, onder de kathedraal van oerwoud, reeds haar hoofd ge bogen en aan mijn knie gelegd. Dat was haar heilig huwelijk. Overigens heeft zij alles laten gebeuren. Zij is alleen angstig en schichtig geweest, dat ogen blik dat zij even gescheiden van mij was, toen de dochters van Dom Pereira haar in een bruids kleed hielpen. De dames wilden dat. Zo hoorde het bij een huwelijk. Och arme.Ze is pas weer gelukkig en rustig ge worden, toen zij naast mij ging als mijn schaduw en niet meer van mij gescheiden was. Zij be greep niet eens, dat zij nu juist echt met mij vereend werd. vol gens de begrippen der dwaze beschaving. Dat mij daar de wapenen in de hand werden ge geven om samen veilig te zijn in onze hypocritische samen leving. DE ZOON VAN TAIPEKE Ik heb de zoon van Taipeke gevonden. Het kostte enige moeite, want een burgerlijke stand is hier onbekend. Het kostte Pereira zelfs moeite zich Taipeke te herinneren. Eén van zijn honderden Indio's. Maar welk een! Doch zijn zoon? Hij glimlachte om mijn vraag, maar toen ik aandrong en zelfs een beloning uitloofde onder de opzichters, werd hij toch ge zocht en naar mij toegebracht. Toen hij vóór mij stond, schrok ik. Dat was bijna Tai peke, hij was alleen iets langer en zo mogelijk nog slanker. En nu zag ik ook, dat hij jonger was. Maar in zijn ogen en heel zijn houding sprak Taipeke's bloed. Hij werkte op een verre plan tage en was geschrokken dat een blanke zich zo voor hem interesseerde. Toen ik hem zeide, dat zijn vader dood was, knikte hij kort. Geen emotie toonde zich op zijn gelaat. Ik zei, dat hij zeer dapper was, en dat ik hem veel te dan ken had. Weer geen emotie. De opzich ter zei het nog eens duidelijker. Geen spier vertrok. Waarmee ik hem van dienst kon zijn? Een beweging van de handen, dat hij het niet wist. Hij had immers alles. En dat alles was eigenlijk niets. Hij had een hut, eten, werk. crediet. Het systeem om Indio's bijna ais slaven te binden, is hier heel eenvoudig. Men houdt z'n werkkrachten door ze schuld te laten maken. Dan blijven ze altijd, want door lekkernijen, tabak en kleren kan men de schuld altijd doen blijven be staan. Ik betaalde zijn schuld af bij de opzichters. Het scheen hem koud te laten. Ik opende in de winkel waar zij alles krijgen kunnen een crediet. Nu zei hij ietsDe opzich ter vertelde mij. dat hij nu een vrouw zou nemen. Het bezoek, was eigenlijk een teleurstelling. Ik zou zo graag iets voor hem gedaan heb ben Hij was gelukkig, zoals hij was. Ik wilde zijn hand druk ken bij het afscheid. Hij week geschrokken terug. Als blanken zoiets deden, was er altijd ge vaar. Voor een slag of voor ver raad. Ik ging dus maar heen. Toen hoorde ik hem iets zeg gen. De opzichter vertaalde mij, dat hij om de boog van zijn vader vroeg. Ik liet die halen. Zonder emotie scheen hij die aan te riemen. Maar nu zag hij eerst naar de boog en dan mij even aan. Als ik Taipeke niet gekend had, zou ik die blik niet hebben gezien. Nu gaf die mij een schok. Dat was de korte blik, waarmede Taipeke steeds ont roering had uitgedrukt. Het was of ik Taipeke nog eenmaal had weergezien. Toen ik omzag naar Maria waren er tranen in haar ogen. „Taipeke!", zei ze zacht. Ik heb te voren even gedacht aan de moeilijkheden die het leven Maria verder brengen zal. Ik heb gepoogd er haar over te spreken. Over de grote gal lons", de Madeira- en Amazone- boten. Daarna over het wijde water, waar zij geen oevers zal zienDe huizen in Europa. auto's, tramsSenora Pe reira had er de foto's van. Weer heeft zij stil verbaasd naar mij opgezien. Zou ik daar dan ook niet zijn? Zeker kindje, daar ben ik cok. Maar hoe kon ik er dan over praten.... Ja, ik weet zelf niet eens, waarom ik erover praaite. Het is alles zo simpel voor haar. Zij gaat naast mij. Dan is alles goed en veilig. Meer is er niets Dom Pereira heeft mij in de beginne even gesproken over mijn eigen moeilijkheden in de wereld. Ik zou meer vader dan man voor haar moeten zijn, omdat zij alleen natuurkind was en de struikelblokken daar in Europa overal lagen. Maar ben ik niet heel geluk kig geweest, toen zij enkel mijn dochtertje was? Och, het leven is zo eenvou dig, als men zijn eigen leven leeft en niet dat van anderen. (Wordt vervolgd.) De minister antwoordt DE PERSONEN CONTROLE AAN DE NEDERLANDS- BELGISCHE GRENS In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer J. M. Peters over de personencontrole aan de Neder lands-Bei gische grens antwoordt ae heer De Quay, minister van Buitenlandse Zaken a.i-, dat met ingang van 1 juli 1960 de per sonencontrole aan de Neder lands-Belgische grens is opge heven. Hiertoe zijn indertijd in structies aan het grensbewa- kingspersoneel verstrekt dooi de minister van Justitie. Bij de uitvoering van deze instructies deden zich verschillende malen misverstanden voor, weike leid den tot incidentele personen controle. Waar dat nodig bleek, zijn telkens nadere aanwijzingen gegeven, aldus de mimster-piesi- ctent. Hij was het met de vra gensteller eens, dat het uitoefe nen van personencontrole aan de Nederlands-Belgische grens in strijd is met de overeen komst tussen Nederland, België en Luxemburg inzake de ver legging van de personencon trole naar de buitengrenzen van het Beneluxgebied. Maatregelen op organisato risch gebied, leidende onder meer tot belangrijke verminde ring van het in het grensgebied met België gestationeerde per soneel van het wapen der Koninklijke Marechaussee, vin den, naar van de minister van Justitie werd vernomen, bin nenkort hun beslag. Aan te nemen valt. dat daarmede aan de gesignaleerde misverstanden definitief een einde zal zijn ge komen, aldus antwoordt de mi nister-president.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3