De kabinetsformatie België in Wapensmokkel naar Katanga ontdekt Het Geneefse kernwapenoverleg De wedloop om de ruimte HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT 6R00TSTE «Sm* RADIO de BUCK Geen sprake van dat Amerikaanse strijdkrachten zullen ingrijpen Cuba griep! kóu? pijn! HE WEER Herdenking in Israël naniserinig djj aDonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur X- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 14 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5266 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels* advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, ofi Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur; De voorzitter van de Belgische Katholieke partij, Lefevre, die de vorige week doorkoning Boude- I „jjn is belast met de opdracht een nieuwe regering te vormen, heeft donderdag de besprekin gen met de socialistische partij over een regeringsprogramma niet kunnen afsluiten. Hoewel hij woensdag had aan gekondigd, dat donderdagavond de grens zou worden bereikt voor een" overeenkomst met de socia listen voor een Rooms-rood coa litiekabinet, zal het overleg van daag en zaterdag worden voort gezet. „Er zijn nog enkele moeilijke kwesties op te lossen", zeide Lefevre donderdagavond op zijn dagelijkse persconferentie. De leiding van de socialistische par tij zal uiterlijk zaterdagochtend 't definitieve standpunt ten aan zien van deze vraagstukken be palen, dat beslissend zal zijn of Lefevre de volgende week zal kunnen beginnen met de samen stelling van 'n uit Katholieke en socialistische ministers bestaand kabinet. De kabinetsformateur, die don derdag twee keer door koning Boudewijn op het paleis te La ken werd ontvangen, zeide zelf niet verwonderd te zijn over het feit, dat de zaken niet zo vlot verlopen. ,„Wij hebben 12 jaar tegenover elkaar gestaan", zeide hij. ,.Dat wij nu in een gunstige DE REVALUATIE VAN DE GULDEN In het voorlopig verslag in zake de begroting voor 1961 van het departement van Financiën van de Eerste Kamer wordt aan dacht besteed aan de revaluatie van de gulden. Verscheidene leden vragen of de beide trans atlantische delen van het konink rijk inderdaad niet betrokken waren geweest bij het besluit om tot revaluatie over te gaan. Enige leden menen dat de vraag zich opdringt of niet het dooi de minister van Financiën ge voerde beleid, dat tot revaluatie ïad geleid en het beleid van de Nederlandse Bank, dat was ge richt op het vergroten van de goudvoorraad, tegenstrijdig ge acht moet worden. Zij meenden dat er aanleiding was voor de veronderstelling dat de leiding van de Bank blijkbaar eer een devaluatie van de dollar dan een revaluatie van de gulden had verwacht. Somige leden vinden het een open vraag of het relatief ge ringe revaluatiepercentage wel voldoende gewicht in de schaal legt om de gesignaleerde struc- tuiclo onevenwichtigheid onmid dellijk geheel op te heffen. Het toekomstige beleid zal erop ge licht dienen te zijn de intrin sieke waarde van onze munt te bewaren zonder onze concurren- tiepositie in het buitenland aan merkelijk aan te tasten. Het zal daarbij gewenst zijn, zo betogen tij. het kostenpeil niet op kunst matige wijze laag te houden. Vele leden, die het besluit tot revaluatie van de gulden, aan sluitend bij die van de Duitse Mark in materiële zin wel konden billijken merkten op dat er naar hun mening tegen de te dezen toegepaste procedure, waarbij Duitsland eenzijdig tot revaluatie besloot en daarmede de Neder landse regering voor een voldon gen feit plaatste terecht bezwa ren waren gerezen in het kader van de verdragen ter zake van de Benelux en van de E.E.G. Vele andere leden verwachtten van de genomen maatregel niet zozeer een afkoeling van de economie, dan wel een vooralsnog niet ver der bevorderen van de overspan ning. Het kwam hun onjuist voor deze poging tot het tegen gaan van een verder toenemen van de spanning, dus de reva luatiemaatregel, weer ongedaan te maken door belastingverla ging. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND In de eerste twee maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land, volgens opgave van het C. B. S., 9.554 tegen 9.803 in de eerste twee maanden van 1960. Het aantal levendgeborenen steeg van 38.275 in de eerste twee maan den van 1960 tot 39.603 in de eer ste twee maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen daalde van 16.547 tot 15.630. Het aantal immigranten in de ge noemde perioden is gestegen van 5.749 tot 7.071 terwijl het aantal emigranten daalde van 8.722 tot 8.304. Op 1 maart j.li bedroeg het aan tal inwoners van Nederland 11.578.502. sfeer de programma's van de so cialistische partij en de C.V.P. met elkaar hebben kunnen con fronteren is al een heel resul taat." Toen journalisten hem nadere vragen stelden over de moge lijkheden, dat zijn pogingen nog deze week met succes zullen wor den bekroond zeide Lefevre slechts „ik blijf nog hopen", hieraan toevoegend: „Ik wil niet de indruk vestigen, dat ik mijn opdracht opgeef. Niet ontkend kan echter worden, dat er nog moeilijke vraagstukken moeten worden opgelost". NIEUWE BANKBILJETTEN IN BELGIE De Nationale Bank van België zal in de loop van dit jaar begin nen met de uitgifte van nieuwe bankbiljetten. De nieuwe biljet ten van 1000, 500 en 100 frank zullen wat kleur en water merk betreft aanzienlijk afwijken van de huidige, tjet voornaam ste verschil is echter, dat de nieuwe biljetten een aanzienlijk kleiner formaat zijllen hebben. DE KNAL OP HET BINNENHOF De politie in Den Haag heeft donderdagmorgen medegedeeld het raadsel van clc-, „knal op het Binnenhof" te hebben opgelost. De politie heeft I namelijk de overblijfselen gevonden van een normaal stukje vuurwerk (een „rotje"). Aangenomen wordt dat kwajongens dit vuurwerk hebben afgestoken.' De knal op het Binnenhof ver oorzaakte dinsdagavond nog al wat consternatie. Brandweer en politie rukten uit. Gezien het materiaal dat in eerste instantie ter plaatse werd aangetroffen een plastic buis en wat electri- eiteits-draad dacht men aan vankelijk dat de explosie was veroorzaakt door een zelfver- vaardigd bommetje. Nu is ech ter gebleken dat dit materiaal is achtergelaten door electriciëns die op het Binnenhof bezig zijn de electrische installatie op een ander voltage over te schakelen. (Adv.) Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen Nederlandse jongen in België verongelukt Een Nederlandse truck met oplegger is woensdag op de auto weg van Brussel naar Oostende, in het plaatsje Nevelen bij Gent, met grote snelheid op een stil staande en waarschijnlijk onver lichte vrachtwagen gereden. De 15-jarige Nederlandse bijrijder Dirk Haker uit Westwoud was door dit ongeluk op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar Westwoud vervoerd, waar de be grafenis zal geschieden. De bestuurder van de truck, G. Siebeling uit Avenhorn, werd betrekkelijk licht gewond. Na een korte behandeling in het zie kenhuis in Gent is hij woensdag weer naar Avenhorn terugge keerd. Export bloemkool en spinazie Frankrijk In verband met een prijsda ling op de markt in Parijs voor het proöukt bloemkool hebben de Franse autoriteiten besloten voor de invoer van dit produkt uit de E. E. G.-landen voorlopig geen invoervergunningen meer af te geven. De Franse autoriteiten hebben besloten de invoer van spinazie uit de E. E. G.-landen weer toe te staan. Op de Nederlandse groentevei lingen is op het ogenblik een groot aanbod van spinazie. We liswaar neemt het aanbod van glas-spinazie wat af, maar er staat tegenover dat er steeds meer natuur spinazie komt. Voor goede spinazie wordt tus sen 35 en 50 cent per kg betaald. Indonesiër en acht Papoea's met gestolen prauw naar Indonesië Pas nu is bekend geworden dat op eerste Paasdag een Indo nesiër en acht Papoea's met een gestolen prauw met buitenboord motor van het eiland Pandjang bij Fak-Fak naar Indonesië zijn vertrokken. Tevoren hadden zij benzine en kleding naar het eiland gebracht, 's Morgens had den zij van een Chinese hande laar een prauw gehuurd om op het eiland te picknicken. De die ven lieten de Chinees op het eiland achter en voeren weg. De Chinees werd later door een vis ser opgepikt en naar Fak-Fak teruggebracht. Dé politie heeft de prauw niet kunnen achter halen. Persconferentie van President Kennedy 9 Engeland zal via de Est- lanöse hoofdstad Tallin en Helsinki de Russische televisie uitzending van de 1-mei-parade rechtstreeks overnemen. De BBC mag het programma door senden aan andere Europese landen. (Adv.) Naar van gezaghebbende zijde in Leopoldstad werd vernomen, hebben de Verenigde Naties al daar een door de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena" ge charterd vliegtuig in beslag ge nomen dat meer dan zeven ton wapens en munitie voor de Ka- tangaanse strijdkrachten heeft vervoerd. De wapens zouden in Brussel zijn ingeladen. De bemanning, die naar gemeend wordt uit Duitsers bestond, werd in Leo- ppldstad ondervraagd, doch niet aangehouden. De woordvoerder der Verenig de Naties deelde mede, dat vol gens de bemanning van het vliegtuig dit geen op zichzelf staand geval van wapensmokkel was, doch dat deze reeds enige tijd aan de gang is. In een door de Verenigde Na ties aangenomen resolutie is het zenden van militaire hulp aan Kongo op andere wijze dan door tussenkomst van de Verenigde Naties verboden. Het betrokken Dc4-vliegtuig, dat eigendom is van een Duitse maatschappij, arriveerde maan dag in Kolwezi, ongeveer 320 km ten westen van Elisabethstad. Het toestel was de vlucht van uit Hamburg begonnen. De be manning verklaarde de wapens in Kolwezie te hebben afgeleverd, waar voor de ontvangst werd getekend door een blanke vrouw van onbekende nationaliteit. De wapens waren verpakt in elf kisten, die de aanduiding „politiewapens" droegen. Het wa ren geen kisten van een stan- daardmaat en er konden, volgens een lid der bemanning, alle soor ten wapens in hebben gezeten. Na liet vertrek uit Kolwezi vloog het toestel naar de V. N.- basis in Kamina. waar om brand stof werd gevraagd, welk ver zoek niet werd ingewilligd. Hierna vloog het toestel door naar Leopoldstad, waar V. N.- functionarissen verdenking op vatten na ontvangen berichten over wapensmokkel per vlieg tuig. De bemanning werd voor ondervraging naar het V. N.- hoofdkwartier overgebracht, doch niet aangehouden. Het vliegtuig zal voorlopig echter geen toestemming krijgen om uit Leopoldstad te vertrekken. De V. N.-woordvoerder zei overtuigd te zijn dat de beman ning niet op de hoogte was van de juiste aard van de lading. Een woordvoerder van de .Sa bena" in Brussel heeft catego risch tegengesproken, dat de maatschappij een buitenlands vliegtuig zou hebben gecharterd voor het vervoer van wapens nar Katanga. m Eerste mens in de ruimte geen teken van verzwakking van de vrije wereld Over Cuba heeft president Ken nedy op zijn wekelijkse perscon ferentie gezegd, dat er onder geen omstandigheden sprake zal zijn van ingrijpen in Cuba door Amerikaanse strijdkrachten. De regering zal al het mogelijke doen om te verzekeren, dat geen Amerikanen betrokken worden in enigerlei actie in Cuba. De vervolging, die het ministe. rie van Justitie heeft ingesteld tegen Rolando Masferrer wegens het beramen van een invasie in Cuba vanuit Florida om daar een nieuwe regering in de trant van ex-president Batista te vormen, moet een aanwijzing zijn voor de houding der Verenigde Staten tegenover mensen die een derge lijk bewind in Cuba willen vesti gen, aldus Kennedy. De presi dent zei gekant te zijn tegen elke poging om vanuit de Verenigde Staten een offensief te onder nemen om premier Fidel Castro af te zetten. Op politieke waarnemers maak te president Kennedy de indruk, Sombere vooruitzichten door strakker standpunt van de Sow jet-Unie Van Westerse conferentiezijdc wordt vernomen dat de Sowjet- Unie donderdag bij het Geneefse kernwapenoverleg een duidelijk strakker standpunt heeft inge nomen. De geest op de bijeen komst werd „neerdrukkend" ge noemd en de vooruitzichten voor de conferentie worden thans als „somber" beschouwd. De Sowjetrussisehe afgevaar digde Tsarapkin heeft een vol ledig vetorecht geëist ten aanzien van het Westerse programma voor wetenschappelijk speurwerk in verband met ondergrondse ontploffingen, „daar dit proef nemingen kan omvatten, waar mede de Sowjet-Unie niet zou kunnen instemmen". Hij verklaarde dat Sowjet-Rus- land niet tegen het programma in zijn geheel is gekant, doch dat het zich zal verzetten tegen „alle ontploffingen, die worden teweeg gebracht met het doel methoden te vinden, waarmede de bepalin gen van een overeenkomst be treffende liet staken der kern wapenproeven kunnen worden ontdoken". Tsarapkin keerde zich tegen het Westerse voorstel om de proefnemingen met kernwapens gedurende drie jaar op te schor ten. „De Sowjetrussisehe regering zal er nimmer mee kunnen in stemmen dat de betrokken staten na deze drie jaar kernwapen proeven op kleine schaal zouden mogen nemen. Een verbod op het nemen van dergelijke proef nemingen moet van blijvende aard zijn. Elke hervatting door de Verenigde Staten van kern wapenproeven de Amerikaan se vertegenwoordiger had op de mogelijkheid hiervan gezinspeeld zou een kettingreactie in de gehele wereld veroorzaken", al dus de Russische vertegenwoor diger. De grote wedloop tussen Ame rika en Rusland, wie van beide landen het eerste een mens in de ruimte zou brengen, is door Rusland gewonnen. Beide landen hebben ontzag lijke bedragen besteed aan hun ruimteprojecten. Het nieuws van de eerste bemande ruimte- vlucht vormt de climax van een 20-tal jaren van wetenschappe lijke inspanning en minstens 2 jaar intensieve training van Rus sische en Amerikaanse kandi daat-ruimtevaarders. De Russen, die de Amerikanen aldoor net voor zijn gebleven, hebben dus de strijd gewonnen. Men verwacht niet dat de Amerikanen voor het einde van april of begin mei hun eerste ruimtevaarder zullen lanceren, en dan zal het nog maar gaan om een schot omhoog plus lan ding zonder meer en niet om een vlucht rond de aarde. Zoals bekend hebben de Rus sen in 1957 het hondje „Laika" de ruimte ingeschoten. Het dier zat in een satelliet die een baan rond de aarde beschreef. Het hondje kon echter niet geborgen worden en werd daardoor het eerste ruimtesiachtoffer, als de Russen tenminste niet eerder proeven met levende wezens heb ben gedaan die niet bekend zijn geworden. In 1958 schoten de Russen het hondje „Albina" rond 450 km ver de ruimte in. Het dier werd geborgen en kreeg later jongen. In augustus 1960 werden de hon den „Strelka" en „Balka" gelan ceerd. Zij draaiden rond de aar de en werden later teruggehaald. Eerder in dezelfde maand slaag den de Amerikanen erin als eer sten een capsule, die een baan rond de aarde had beschreven,te bergen. In mei 1960 hadden de Amerikanen al twee aapjes, „Able" en „Baker", die een ruim tereis van ca 480 km hadden ge maakt, geborgen. In februari 1961 lanceerden zij de chimpan see „Ham", die velig terugkeer de na een vlucht van rond 220 kilometer. President Kennedy heeft ver klaard dat Amerika geen mens de ruimte in zal sturen voordat vaststaat dat hij veilig terug kan keren. Ook de Russen hebben herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij pas een ruimtevaarder zouden lanceren als zijn terug keer verzekerd is. Niettemin is van tijd tot tijd gemeld dat er Russische ruimtevaarders omge komen zouden zijn. In Amerika zijn zeven astro nauten in opleiding. De Russen zouden er in totaal 6 voorbereid hebben op een vlucht. dat, hoewel de Verenigde Staten een democratische revolutie tegen Cuba niet openlijk steunen, de regering opstandelingen wier doelstellingen zij kan goed keu ren, niet in de weg zal staan. Ten aanzien van communis tisch China zei de president, dat de Verenigde Staten zich onder de huidige omstandigheden zul len blijven verzetten tegen toe lating van dit land tot de Ver enigde Naties. In antwoord op een vraag zei hij de afwijkende opvattingen op dit punt tussen Engeland en de Verenigde Staten de vorige week met premier Mac- Millan te hebben besproken en daarbij duidelijk te hebben ge maakt, dat de Verenigde Staten hun verplichtingen jegens volk en regering van Mormosa zullen blijven nakomen. Wat de Verenigde Naties be treft. verklaarde Kennedy dat de Amerikaanse regering niet voor een wijziging van de structuur der wereldorganisatie is en zich blijft verzetten tegen de instelling van een driemanschap voor de leiding van de Verenigde Naties. De Verenigde Staten zijn echter bereid de kwestie van een betere geografische vertegenwoordiging in het V. N.-secretariaat of de vertegenwoordiging van nieuwe leden in de Veiligheidsraad te on derzoeken. Tot slot verklaarde Kennedy over geen enkele inlichting te beschikken betreffende een spoe dige vrijlating van Francis Gary Powers, de piloot van het vorig jaar boven de Sowjet-Unie neer geschoten U-2-vliegtuig. In zijn commentaar op de eer ste Russische ruimtevaarder zei de Amerikaanse president nog, dat de Sowjet-Unie in de laatste tien jaren buitengewone vorde ringen op wetenschappelijk ge bied heeft gemaakt. Hij wees er op, dat een totalitair regiem be paalde voordelen bezit, omdat het gemakkelijker zijn kracht kan concentreren. De president zei de eerste man in de ruimte niet als een teken van verzwakking van de vrije wereld te beschouwen, doch „ik beschouw de totale mobilisatie van mensen en dingen ten dien ste van het communistische blok van de laatste tien jaar als een bron van groot gevaar voor ons, en ik zou willen zeggen dat wij voor eén groot deel van de rest van deze eeuw met dit gevaar zullen moeten leven". VRIJDAG 14 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.04 1.33 1.39 2.08 2.19 2.48 2.29 2.58 ZON MAAN op onder op onder Apr. 15 5.45 19.37 6.16 19.56 16 5.42 19.38 6.44 21.09 17 5.40 19.40 7.14 22.18 18 5.38 19.42 7.49 23.22 19 5.36 19.43 8.28 20 5.34 19.45 9.12 0.19 21 5.32 19.47 10.02 1.10 IETS MINDER ZACHT Het K. N. M. I. deelt mede: Een lagedruksysteem ten wes ten van de Britse eilanden be weegt langzaam naar het oos ten. Aan de achterzijde stroomt met noordwestelijke tot westelij ke winden minder zachte en enigszins onstabiele lucht naar West-Europa. Hierin komt vrij veel bewolking voor en de kans op buien, waarvan sommigen met onweer gepaard kunnen gaan, neemt dan ook toe. Bij een matige tot vrij krachti ge zuidwestelijke wind zullen de middagtemperaturen, die, donder dag tot 16 a 19 graden opliepen in het gehele land iets lager blij ven. DE RUSSISCHE RUIMTEVAARDER De Russische ruimtevaarder Ga garin, gefotografeerd met zijn echtgenote Valentina en zijn dochtertje Lena. Sirenegeloei leidde donderdag in Israël de twee minuten stilte in ter herdenking van de miljoe nen Joden die door toedoen van Adolf Eichmann om het leven zijn gekomen. Het proces tegen Eichmann werd op deze dag niet voortgezet. Op de „Herdenkingsberg" ten westen van Jerusalem vond een plechtigheid plaats waarbij de as van slachtoffers van Hitiers concentratiekampen werd bijge zet in een gewelf, als symboli sche begrafenis van de zes mil joen slachtoffers. Het gewelf be vindt zich onder een tentvormig betonnen monument. De proces sie naar deze plaats werd geleid door een rabbijn die passages uit het Oude Testament voorzong. Achter hem liepen twee soldaten en twee burgers die een met de Israëlische blauw-witte vlag ge drapeerde metalen urn droegen, gevolgd door een afdeling para chutisten. De 77-jarige rabbijn Mordecau Nurock, lid van het parlement, wiens vrouw en zeven kinderen in Oost-Europa zijn omgekomen, wakkerde de eeuwige vlam bij het monument aan en hield een afscheidsrede. Hij herinnerde daarbij aan het proces tegen Eichmann en zei dat naast deze „de gehele natie van moorde naars en ook andere volken hie nalieten de slachtoffers te red den" in de beklaagdenbank zit ten. Op de mozaïek vloor van het monument staan de namen var 21 beruchte concentratiekam pen, in Hebreeuwse en Latijns? letters. Sommige der militairen die d? wacht hielden bij de plechtig heid, konden hun tranen niet be dwingen, evenmin als velen van de omstanders. Rabbijn Nurock staat bekend om zijn extreme opvattingen ten aanzien van Duitsland. Hij heeft jarenlang gepleit voor een poli tiek van niet-vergeven ten aan zien van het Duitse volk en kwam aldus meermalen in bot sing met het standpunt van zijn partij en de regering. Bij de plechtigheid waren ook aanwezig de drie Westduitse waarnemers bij het proees-Eich- mann. namelijk baron Gerdhaj'd von Preuschen, die in 1945 ook door de nazi's gevangen werd gezet; dr. Hans Stereken van de regeringspersdienst, en dr. Frie- drich Kroneck van het departe ment van Buitenlandse Zaken. Zij wilden geen commentaar geven op de woorden van rab bijn Nurock toen hun de verta ling daarvan werd gegeven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Half tot zwaar bewolkt met óp de meeste plaatsen enkele buien. Iets minder zacht. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1