Gagarin 's werelds eerste ruimtevaarder Sowjet-Unie lanceerde met succes eerste bemande ruimteschip Het proces Eichmann De landing van Gagarin Weero verzicht Na Gagarins ruimtevaart WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Op de inhoud komt 9t aan! W 98* Frankerüig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ^Redactie-adres: Noordstraat 5o_57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 9 ct DE VRUE ZEEUW DONDERDAG IS APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5265 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Gisteren is er in de Sowjet-Unie een ruimteschip ge lanceerd met een man aan boord, die na eeft vlucht van bijna 2 uur, weer naar de aarde is teruggekeerd. De eerste ruimtevaarder is de Russische piloot majoor Joeri Aleksejewitsj Gagarin. Het ruimteschip „Wostok" geheten, weegt 4.725 kilo, de laatste trap van de draag- raket niet meegerekend. De vlucht van Gagarin heeft een uur en 48 minuten geduurd. Hij werd 0111 7 minuten voor 7 de lucht inge schoten en landde om 5 minuten voor 9. Hij heeft één maal rond de aarde gedraaid. Na de landing zei Gagarin: „Wees zo goed de partij, de regering en Nikita Chroesjtsjef persoonlijk te melden, dat de landing normaal is verlopen. Ik voel mij goed en heb geen letsel opgelopen vaarder is ingeschreven in het gulden boek van het centrale comité van de communistische jeugdbeweging. Gagarin is lid van de Komso mol, de organisatie van jonge Communisten in de Sowjet-Unie en sinds juni 1960 ook lid van de Russische communistische partij. Hij studeerde aan de technische school van Lioeberetsk bij Mos kou en is metaalsmelter van zijn vak. Gagarin heeft ook een op leiding gevolgd aan de technische school van Saratof en een mili taire academie. Gagarin is op 9 maart 1934 in het district Gzhatsk in het gebied ouders werkten daar op een col lectieve boerderij. In 1941 ging Gagarin naar school. Door de in val van de Duitsers moest hij echter zijn studie afbreken. Na afloop van de oorlog verhuisde het gezin Gagarin naar het stad. je Gzhatsk. Tijdens zijn studie in Saratof volgde Gagarin een op leiding tot piloot. In 1955 ging hij naar de luchtvaartschool in Oren- burg. Gagarins vrouw heeft in Orenburg een medische opleiding gehad. Zij hebben twee dochter tjes van resp. twee jaar en een maand. Gagarins vader is meu belmaker. Prof. Lovell over maan- reizen De directeur van het Britse ob servatorium van Jodrell Bank, prof. Lovell, heeft woensdag op een persconferentie gezegd dat indien zijn oordeel over wat de Russen gaan doen, juist is, over vier of vijf jaar een mens op de maan zal landen. Hij achtte de kans dat de Ame rikanen de Russen voorbij zou den streven en het eerst een man op de maan zouden hebben, te verwaarlozen. (Adv.)1 Huizen bouwen Van papier. VELPON plakt Veel plezier TREINBOTSING BIJ LONDEN Dinsdagmiddag op het spitsuur heeft op een brug even buiten het Londense Waterloo station een frontale botsing plaats ge had tussen een elektrische trein en een stoomlocomotief. De be stuurder van de elektrische trein werd ge'dood. Zestien gewonden moesten in een ziekenhuis wor den opgenomen. Geen hunner was echter ernstig gewond. ISRAEL ZAL VANDAAG DE OMGEKOMEN JODEN HERDENKEN Kort na aclit uur is gister ochtend het proces-Eichmann hervat. De rechtszaal was maar half vol. Gideon Hausner, de openbare aanklager, ging voort met zijn antwoord op de stelling van de verdediging, dat de rechtbank niet bevoegd is deze zaak te be handelen. Hausner zei dat het handvest van Neurenberg op grond waarvan de Duitse oorlogsmis dadigers zijn berecht het op treden van de nazi's als misdadig Deze woensdagochtend in Mos kou vrijgegeven foto toont de Russische piloot, majoor Toeri Aleksejewitsj Gagarin, die In het Russische ruimteschip „Wostok" enkele malen om de aarde heeft gereisd en daarmee de eerste menselijke ruimtereiziger is ge worden. Gagarins gedragingen werden op het televisiescherm gevolgd. Om tien minuten voor half tien Moskouse tijd meldde Gagarin, dat hij zich boven Zuid-Amerika bevond en dat alles normaal func tioneerde. Om kwart over tien Moskouse tijd meldde hij, vliegend boven Afrika: „Ik doorsta de toestand van gewichtlosheid goed". De baan van het ruimteschip maakte een hoek met de Evenaar van 65 graden en 4 minuten. Chroesjtsjef heeft Gagarin een telegram gestuurd met de vol gende inhoud: „Ik feliciteer u van harte. Ik omhels u. Tot spoe dig weerziens in Moskou". Het nieuws van de geslaagde vlucht werd door de Russen als volgt bekendgemaakt: 07.58 uur: Tass meldde dat er een man de ruimte in was ge schoten. Radio-Moskou onder brak zijn uitzending voor dit his torische nieuws. 08.41 uur: Tass meldde dat astro- naut Gagarin geseind had dat hij zich boven Zuid-Amerika be vond en dat alles normaal ver liep. 08.49 uur: Volgens radio-Moskou had Gagarin, toen hij zich boven Afrika bevond, gemeld: „Ik door sta de toestand van gewichtloos heid goed". 09J3 uur: Radio-Moskou deelde mee, dat het remsysteem van het ruimteschip om 08.25 uur in wer king was gesteld en dat Gagarin de landing had ingezet. Joeri Gagarin De naam van de eerste ruimte- De vooraanstaande Russische professor Dobronrawof heeft woensdag over Gagarins ge slaagde ruimtevaart gezegd dat dit succes mogelijk js geworden doordat de Sowjet-Unie erin is geslaagd grotere en zwaardere kunstmanen en ruimteschepen te bouwen. De voorsprong van de Sowjet-Unie op de Ver. Staten op dit gebied is „onmetelijk", al dus prof. Dobronrawof. De Russische ruimtevaartdes kundige prof. Blagonrawof heeft te Florence meegedeeld, dat de ruimtevaarder niet naar buiten heeft kunnen kijken. Wel kon hij bepaalde handgrepen bedie nen en seinen naar de aarde zen den. De proef is op dezelfde wijze verlopen als die op 26 maart. Het wordt in Moskou niet waarschijnlijk geacht dat de na men van de geleerden die deze proef mogelijk hebben gemaakt, zullen worden bekendgemaakt. De Russen hebben nooit be kendgemaakt waar zij hun raket ten lanceren. In Westelijke krin gen te Moskou wordt echter aan genomen dat de bases zich in Toerkmenistan aan de kust van de Kaspische Zee bevinden. Evenmin heeft de Sowjet-Unie iets meegedeeld over de toekom stige ruimtevaarders met uitzon dering van een korte vermelding in een Russisch tijdschrift in 1959 waarin twee ruimtevaar ders in opleiding werden ge noemd. Joeri Gagarin was daar niet bij. Aangenomen wordt dat deze geheimzinnige lieden jonge natuurkundigen en ingenieurs zijn. Premier Chroesjtsjef heeft eens gezegd dat geen van hen 30 jaar oud is. Twee jonge radio-amateurs te Turijn hebben meegedeeld een gesprek tussen Gagarin en zijn basis in Rusland te hebben op gevangen, aldus heeft het Ita liaanse persbureau Ansa gemeld. Het tweetal, de gebr. Achille en Giovanni Battista, was dins dagavond begonnen te luisteren Het Russische blad „Izwestia" heeft woensdagavond een ver slag gepubliceerd van de landing van Gagarins ruimteschip. Volgens de correspondent, Os traemof, was hij al op de plaats waar het ruimteschip zou landen, vóórdat de radio de lancering bekend had gemaakt. De weersomstandigheden wa ren goed, de zon -scheen en er woei een lichte wind. Ostroemof, die zich in het hoofdkwartier bij de plaats van de landing bevond, meldde dat Gagarin reeds voordat het ruim teschip, de „Wostok", in een baan om de aarde was gekomen, meldde dat hij de aarde in nevel gehuld zag. Even later maakte de radio bekend dat de histori sche vlucht begonnen was. In het hoofdkwartier, zo schreef Ostroemof, had iedereen vóór alles belangstelling voor de gezondheid van de ruimtevaar der. Toen hij boven Zuid-Ame rika vloog antwoordde Gagarin dat hij zich goed voelde. Hij vloog toen acht kilometer per seconde op een hoogte van on geveer 200 kilometer. Radiozenders zonder Russische muziek uit voor Gagarin. Reacties op de bemande ruimtevluebt President Kennedy heeft woensdag een verklaring uitge- geven waarin hij de Sowjet- met het oog op de geruchten over een ruimteschip met een man. Zij vingen tot ongeveer half vier woensdagochtend mo dulatiegeluiden op die gewoon lijk voorafgaan aan Russische ruimteproeven. Omstreeks kwart over acht vingen zij flarden van een ge sprek tussen de ruimte en de aarde op. Iemand die Russisch verstaat, heeft meegedeeld dat het volgende was gehoord. De basis vroeg: „Werken de instru menten?" Antwoord: „Alles is goed, alles is normaal." Een tijd je later vroeg de basis: „Ziet u iets?" Antwooid: „Op het ogen blik niets". Er werden nog een paar vragen gesteld maar het antwoord erop kon niet worden verstaan door storingen. Volgens de Izwestia was in het hoofdkwartier bericht van een vliegveld ontvangen dat de vlieg tuigen klaar voor vertrek waren. Er weid een commando gegeven en de toestellen stegen op. Dit gebeurde voordat het bericht over de geslaagde lancering het hoofdkwartier bereikte. „De telefoon gaat. Een diepbe wogen stem zegt: Joeri Garagin is bij ons. De landing is uitste kend verlopen en Joeri Gagarin heeft niet op een hefschroef- vliegtuig gewacht. In plaats daarvan ging hij op weg om de mensen te begroeten die hem in de lucht hadden gezien. De vlucht waarover men nog jaren en eeuwen zal spreken, is ten einde. Onze Sowjet-mens die ge schiedenis heeft gemaakt door zijn heldhaftige vlucht in de ruimte, is weer bij ons, in onze familiekring", aldus de „Izwes tia". Een hefschroefvliegtuig bracht Gagarin naar een plaats waar hij via de telefoon de stem van Chroesjtsjef hoorde. Ostroemof schreef: „Ik heb Gagarin zoëven gezien. Hij kwam kordaat en glimlachend, zoals al leen een werkelijk gelukkige man er kan uitzien, de vliegtuig trap af. Hij droeg een hemels blauwe overall en een vliegers helm". „De mensen drongen naar vo ren om hem te omhelzen. Zij fe liciteerden en kusten hem", aldus Ostroemof. Eichmann, bewaakt door een der politiemannen, in zijn door kogel vrij glas omgeven beklaagden bank in het Beth Ha'Am. Voormalige kampcommandant maakte zich kwaad in het beklaagdenbankje Bij de behandeling van de zaak van de voormalige commandant van een Joods concentratiekamp in Polen door de reehtbang van Mosbach, maakte de beklaagde, de 50-jarige Frans-Josef Muller zich zó kwaad, dat hij met de vuist op het beklaagdenbankje sloeg. Toen de president van de recht bank hem voorhield dat hij zou moeten worden gestraft als hij de hem ten laste gelegde feiten zou hebben begaan, schreeuwde hij „dan bent u de moordenaars". „Ze hangen altijd de kleine men sen, terwijl de grote weer in hun baantjes terug zijn". Müller wordt ervan beschul digd tijdens de periode 1943-43 in het concentratiekamp nabij Krakau minstens vijftig Joodse mannen, vrouwen en kinderen te hebben doodgeschoten, en voorts aandeel te hebben gehad in mas sale schietpartijen op gevange nen. Hij gaf dinsdag toe acht Joden te hebben doodgeschoten. Hij werd door de Russen tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld en keerde na elf en een half jaar gezeten te hebben in 1955 naar Duitsland terug. „Geen enkele Duitser kon begrijpen waarom ik opnieuw terecht zou moeten staan", aldus de beklaagde. definieert. Hij haalde voorbeel den aan van wetten in diverse landen, die op dat handvest zijn geïnspireerd. Om de geldigheid aan te tonen van de Israëlische wet van 1950 inzake de bestraf fing van nazi's en collaborateurs citeerde Hausner uit de door de Verenigde Naties aangenomen universele verklaring betreffen de de rechten van de mensen. In deze verklaring zei hij, heeft de gemeenschap van naties op zich genomen personen te straffen wegens misdaden tegen het in ternationale recht. Het enige nieuwe in de Israëli sche wet is de bepaling over mis daden tegen het Joodse volk, als onderdeel van de misdaden tegen de mensheid. Dit is».volgens de openbare aanklager gerechtvaar digd omdat er maar één volk is dat de nazi's volledig wilden uit roeien. Dat was het Joodse volk. De wetgeving aangaande nazi misdaden had ook in vele andere landen terugwerkende kracht. Wij zullen trachten te bewijzen, aldus Hausner,'dat Eichmann de uitroeiing van Joden in Europa beraamde, organiseerde en uit voerde. (De verdediging heeft gesteld, dat Eichmann persoon lij!: niet verantwoordelijk is.) „Wij stellen, dat Adolf Eich- geleerden ep -ingenieurs die het succes met het ruimteschip mo gelijk hebben gemaakt, geluk wenst. Hij noemde de geslaag de proef een belangrijke techni sche prestatie. Ook de Britse premier. Mac- Millan, noemde de Russische ruimtevlucht „een zeer opmerke lijke prestatie". „Ik zend Chroesj tsjef een boodschap met geluk wensen", zei hij voordat hij te Ottawa in het vliegtuig naar Londen stapte. De Canadese premier, Dieten- baker, die ook op het vliegveld was, zei: „Het is een verbazing wekkende maar niet onverwach te prestatie als men let op de vorderingen die Rusland, Groot- Brittanniè, de Verenigde Staten en andere landen reeds op het gebied van het ruimteonderzoek hadden gemaakt". DE VERENIGDE STATEN ZULLEN NIKT TUSSEN NEDERLAND EN INDONESIË BEMIDDELEN. President Kennedy heeft woens dag tijdens zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet hun goe de diensten of bemiddeling zul len aanbieden in de verhouding tussen Nederland en Indonesië, tenzjj beide partijen hierom vra gen. Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie! </o05 van 20 HET EUROPEES BEZOEK van KENNEDY De perschef van het Witte Kuis, Salingef. heeft medege deeld, dat president Kennedy op het ogenblik geen plannen koes tert een andere Europese hoofd stad dan Farijs te bezoeken. Kennedy heeft op 5 juni een afspraak voor een spreekbeurt op de universiteit van West-Vir- ginia, en is voornemens zich daaraan te houden. Diplomatieke kringen in Wa shington hadden maandag ver klaard dat de mogelijkheid be stond dat Kennedy na zijn be zoek aan Parijs, op 3 juni naar Bonn en omstreeks 5 juni naar Londen zou gaan. mann meer was dan alleen maar een radertje in de nazi-machine". Het publiek in de inmiddels volgelopen rechtszaal was muisstil toen Hausner met stemverheffing Zei: „Er is geen vergeving voor deze mis daden en zij kunnen niet wor den vergeten. Wij kunnen slechts hopen en vertrouwen dat de kinderen anders zullen zijn dan hun ouders en dat de zoon niet zal worden gestraft voor de zonden van zijn vader". De wetten van de nazi's kun nen niet worden aangevoerd om de misdaad te verontschuldigen, aldus de openbare aanklager. Dit waren geen wetten, maar niet te rechtvaardigen uitingen van wil lekeur. Hausner bestreed het argu ment van de verdediging dat de rechtbank niet het recht heeft te oordelen over misdaden die bui ten Israëlisch gebied zijn ge pleegd. In de moderne tijd is vol gens hem liet extra-territoriale beginsel niet langer van toepas sing. Sommige misdaden wor den door hun aard tussen staten gepleegd. Hij memoreerde dat de Brit William Joyce, die voor de nazi's radio-uitzendingen naar Engeland verzorgde, als verrader is beschouwd ondanks het feit, dat hij zijn gejaakte handelingen buiten Engeland bedreef. Eichmann maakte aanvanke lijk druk aantekeningen, maar tegen het einde van de zitting verslapte zijn aandacht. Hij hing achterover in zijn stoel en keel. tweemaal op zijn horloge. De openbare aanklager stelde dat, wanneer er een misdaad te gen het Joodse volk is gepleegd, een Israëlische rechtbank het recht heeft de bedrijver ervan te berechten. „Dit is in overeen stemming met de algemene leer stellingen van het internationale recht", aldus Hausner. „Er bestaan geen door de voor malige geallieerden uit de twee de wereldoorlog gevormde inter nationale rechtbanken meer voor de berechting van oorlogsmis dadigers. Hetzelfde geldt voor het na de oorlog in Tokio ingestelde militaire gerechtshof. Wat had Israël moeten doen? Had het soms de Verenigde Na ties moeten vragen een interna tionaal gerechtshof voor de be rechting van Eichmann in het leven te roepen", aldus de Israë lische openbare aanklager. Hij vervolgde: „Indien het hof de stellingen van de verdediging aanvaardt, is het niet waarschijn lijk dat Eichmann door enige andere rechtbank zal worden be recht. Geen enkel land heeft zijn uitlevering gevraagd, of gesteld dat het het recht bezit om hem te berechten. Eichmann zal niet strafrechtelijk worden vervolgd, indien deze rechtbank zich on bevoegd verklaart hem te be rechten", aldus Hausner. Heden zal de rechtbank geen zitting houden, daar op deze dag in Israël de nagedachtenis wordt geëerd van alle Joden die in Duit se concentratiekampen om het leven zijn gekomen. Het proces wordt vrijdag te acht uur Ned. tijd hervat. Er wordt vandaag in geheel Israël twee minuten stilte in acht genomen. De vlaggen zullen half stok worden gehesen. Duizenden Israëliërs zullen een herden kingsplechtigheid in Jeruzalem bijwonen, waarbij de as van in Duitse concentratiekampen om het leven gekomen Joden, wier stoffelijke overschotten werden verbrand, in een gemeenschap pelijk graf ter aarde zal worden besteld. Gedurende de herdenkingsdien sten in synagogen en ten tijde van massa-bijeenkomsten zal er nergens in Israël worden ge werkt. PLAATSELIJK REGEN Een omvangrijk lagedrukge bied ten zuiden van IJsland breidt geleidelijk zijn invloed over West-Europa uit. Een rand- storing van deze oceaandepressie trok woensdag met veel regen over de Britse eilanden naar het noordoosten. De temperaturen waren daar dan ook enkele gra den lager dan in ons land, waar het kwik tot 16 a 19 graden op liep. Het koufront van de rand- storing beweegt langzaam over medegedeeld door het K. N, M. I., geldig tot hedenavond. Minder zacht. Halt tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind, Iets minder zacht, Zuid-Engeland en West-Frankrijk naar het oosten. Op de nadering hiervan neemt de bewolking bij ons toe, waaruit plaatselijk regen zal vallen. De wind blijft zuid westelijk en wakkert tot matig of krachtig aan, terwijl de tem peraturen op een iets lager niveau komen. DONDERDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.15 12.47 -Terneuzen 0.50 1.22 Hansweert 1.30 2.02 Walsoorden 1.40 2.12 ZON MAAN op onder op onder Apr. 5.22 17.25 13 5.49 19.33 14 5.47 19.35 5.49 18.41 15 5.45 19.37 6.16 19.56

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1