fles bent li klaar Rechtszaken Radio en Televisie Marktberichten Pagina 7 de ramp met het britse schip „d ara" de conferentie over beëindiging van kernproeven brits-russisch contact inzake laos i P E$e sdioonmaak bevat huid-beschermend schuim Sportnieuws VOETBAL SCHAKEN BRIDGE lag 12 april 190} JÊÈ Woensdag 12 april 1961 DE VRIJE ZEEUW 1 ...sJ— •gint met een daarom hoge tine of corset. - gemaalct ysteem, garan- pasvorm. s-Tunette collec- miljoen vrouwen bustc-separalic; „NO-CURL" lbare. rugsluiting raardere figuren heeft 9 nylon- onzichtbaar en elastieken inzet- ime bcwegings- itteuze, degelijke en roestvrije f 15.75 jj 16,95 ïen van >and 24,50 '15 erneuzen loekhandel V DE SANDE Agenten van het door brand verwoeste en daarna gezonken Britse schip ,,Dara schatten het aantal doden op 190. Aanvanke lijk was gemeld, dat 212 op- Varenden om het leven waren [Volgens de jongste gegevens bevonden zich 770 mensen aan boord van het schip, toen het In de Perzische Golf in brand ge raakte Tot dusver zijn 580 op varenden aan land gebracht. De Verenigde Staten hebben dinsda" bij monde van Arthur Dean op de Geneefse conferen tie over beëindiging van proe ven mei kernwapens de Russi sche gedelegeerde, Tsarapkln, ronduit meegedeeld dat Indien de Sowjet-unie haar voorstel voor een driehoofdig uitvoerend orgaan van een organisatie voor toezicht op de naleving van het verdrag niet intrekt, alle verde re onderhandelingen nutteloos Z'JDean zei dat het hoog tijd is dat de Russen eens serieus gaan onderhandelen. „WIJ zullen zo geduldig zijn als nodig is om dat het de politiek van de twee Westelijke mogendheden ls geen èteen op de andere steen te la ten als het er om gaat hier overeenstemming te bereiken," zei hij. Tsarapkln zei na afloop tot 'verslaggevers dat Deans opmer kingen geen nieuws bevatten en naar zijn mening een antwoord niet nodig is. Eerder had hij tot journalisten gezegd dat de Sow- jet-Unie zal blijven vasthouden aan een driehoofdige leiding. Adenauer naar Washington vertrokken Bondskanselier Adenauer is dinsdagmiddag per vliegtuig uit Bonn naar Washington vertrok ken voor zijn bezoek aan de Ver. Staten. Hii reisde met een straal vliegtuig van het type Boeing- 707 van de Lufthansa, dat hij vóór het vertrek „Bonn" had ge doopt. Met hem reisde de minis- 1 ter van Buitenlandse Zaken Von Brentano. De bondskanselier had op het vliegveld van Bonn zijn komen de besprekingen met president Kennedy van groot belang ge noemd, niet alleen voor de bonds republiek en de Amerikanen, maar voor de gehele wereld. Snellere wagens NIEUW BELGISCH WAPEN TEGEN BOTERSMOKKEL De Belgische douane krijgt eelt nieuw wapen tegen de smokke laars van Nederlandse boter. Het Belgische landbouwfonds heeft een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden uitge trokken voor de aankoop van veertig snelle auto's van het ty pe, dat ook bij de Amerikaanse politie in gebruik is. Tot dusverre wisten vele smok kelaars aan hun achtervolgers te ontkomen door zich met snel heden van 140 km en meer uit dc voeten te maken. De Belgi sche douane hoopt met de nieu we wagens de smokkelaars te vlug af te worden. Volgens onvolledige gegevens heeft de oogst van de Belgische douane in het afgelopen jaar on geveer 200.000 kg boter en meer dan 100 smokkelauto's bedragen. De hoeveelheid boter, die illegaal uit Nederland België wordt bin nengebracht, bedraagt een veel voud daarvan. Mislukte invasiepoging door Cubaanse oud-senator De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy heeft maandag te Washington mede gedeeld dat de federale grote jury van Miami, in Florida, de voormalige Cubaanse senator Rolando Masferrer in staat van beschuldiging heeft gesteld we gens het schenden van de Ame rikaanse neutraliteitswet. Masferrer, die werd bijgestaan door zeven mannen, onder wie een Amerikaan, heeft vier ok tober j.l. een invasiepoging in Cuba gewaagd. Deze, met be hulp van een aantal boten onder nomen poging, mislukte echter. De aan land gezette tegenrevo- iutionairen werden door militai ren van de regering-Fidel Castro gevangen genomen. Drie Ameri kanen onder hen zijn later te rechtgesteld. Masferrer is geruime tijd een aanhanger geweest van de ver dreven Cubaanse dictator Ful- gencio Batista. Hij kan, indien hij schuldig wordt bevonden, tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van tienduizend dollar ongeveer 36.000 gulden wor den veroordeeld. Sir Frank Roberts, de Britse ambassadeur in de Sowjet-Unie, heeft maandagmiddag op zijn verzoek c^i onderhoud gehad met de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Poes] kin. Het gesprek ging over de kwestie-Laos. Volgens een mede deling van welingelichte Britse z le wilde sir Frank nog enige C "-Meringen hebben over de S vYët-nota, die een antwoord vormde op het Britse vredesplan van 23 maart O U 2 O CC 2 O u LU O O O O X cc LU 2 I O O cc CD O aü cc iC O O m@t dis k Zonder dat u zich behoeft af te vragen: waarmee krijg ik dit of dat nu weer schoon? Lodaline maakt immers alles schoon 1 Intens schoon. Als nieuw! is daarom échte Lodaline- tijd! Muren, behang afwe ken, houtwerk, vloeren, sa nitair, meubelbekleding, kle den. Alles schóón met het wonderbaarlijke middel Lodalin O O. N149 Nederlandse journalist over de Amerikaanse Houding jegens Neuw-Guinea Een adviseur van president Kennedy zou tegenover een Ne derlandse journalist hebben ver klaard, dat de Ver. Staten hun zevende vloot zouden laten op treden, teneinde Indonesië te verhinderen, Nederlands Nieuw- Guinea te overweldigen. De betrokken joumajist, Wil lem Oltmans, correspondent bij de Ver. Naties voor Nederlandse tijdschriften, heeft dit zondag ge zegd te St. Joseph, in een voor dracht die hij hield in de univer siteit van de Amerikaanse staat Michigan. Hij zeide, dat de ad viseur van president Kennedy hem een week geleden had ver klaard, dat hij begrip had voor de gevoelens van de Indonesiërs, doch dat „Soekarno er niet goed aan zou doen, als hij met de ze vende vloot te doen zou krijgen". De heer Oltmans, die een per soonlijke vriend van president Soekarno is, zeide van mening te zijn, dat de Ver. Staten zich niet in de kwestie Nieuw-Guinea moe ten mengen, daar Indonesië „zich opmaakt om West Irian te bevrijden, ongeacht of de Ver. Staten dreigen met een ingrij pen van de zevende vloot". Reuter, dat hetzelfde mede deelde als A.F.P., voegt hieraan toe, dat ambtenaren te Washing ton, desgevraagd, zondagavond commentaar hebben geweigerd op hetgeen de heer Oltmans heeft gezegd. Zij zeiden, geen gissingen te willen doen over dingen die zich, naar men denkt, in de toekomst zouden kunnen voordoen. In ambtelijke kringen te Washing ton beschbuwt men de kwestie- Nieuw Guinea als een delicate zaak en officieel commentaar er op is daarom steeds uiterst be-0f geiten, perkt. VEEMARKT ROTTERDAM. 11 april. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd: 5629 stuks vee, zijnde: 250 vette koeien en ossen, 1957 stuks ge- bruiksvee, 800 vette kalveren, 228 graskalveren, 1939 nuchtere kalveren, 5 varkens, 55 lopers, 62 biggen,. 99 paarden, 4 veulens, 129 schapen of lammeren, 54 weide/zuiglammeren, 47 bokken „DAILY EXPRESS" OVER BEZOEK VAN SOEKARNO De Londense conservatieve „Daily Express" heeft zich in een hoofdartikel fel gekeerd tegen de uitnodiging van de Britse regering aan president Soekarno voor een officieel be zoek aan Engeland. „Achmed Soekarno", aldus het blad, „is één der meest gevaar lijke mensen ter wereld, maar, ongelofelijkerwijs, de Britse re- ring heeft hem kort geleden voor een bezoek aan Londen uitgeno digd Tijdens de oorlog een marionet van de Japanse regering, maak te Soekarno zich na de oorlog van de macht in Nederlands- Indië meester, terwijl hij een bende rovers aanvoerde. Sinds dien is het door de Hollanders welvarend gemaakte land veran derd in een land van armoede en corruptie." In het artikel, dat als kop draagt „Wie verlangt deze man in Engeland?", schrijft de „Dai ly Express" verder: „Soekarno zwerft de wereld rond, onheil be ramend met de communisten. Hij ls begerig naar meer gebied en richt zijn ogen op Nederlands Nieuw-Guinea. Dat is de man, die de Britse regering hier wenst te begroeten. Geen wonder dat de Hollanders, trouwe bondgeno ten van Engeland en mede slachtoffers van het anti-kolonia- llsme, kwaad zijn. Het bezoek van Soekarno kan maar één resultaat hebben: En- geland's vrienden te doen ver vreemden. De uitnodiging moet onmiddellijk worden ingetrok ken", aldus de Londense „Daily Express". De notering was als volgt: Vette koeien van 2,503,30; Vette kalveren 2--/2,60; Slacht- paarden ƒ2,30ƒ2,65, alles per kilogram. Graskalveren van 250450; Nuchtere kalveren ƒ42ƒ60; Lopers 100150; Biggen 50 ƒ80; Schapen ƒ80ƒ110; Lammeren 70100; Melk- en kalfkoeien 9501275; Vare koeien ƒ650ƒ900; Vaarzen 620—920; Pinken 400—560, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer gewoon, handel kalm, prij zen als maandag. Vette kalve ren: aanvoer groter, handel traag, prijzen lager. Graskalve ren: aanvoer als vorige week, handel redelijk, goed prijshou dend. Nuchtere kalveren: aan voer ruimer, handel levendiger, prijzen vooral niet lager. Lopers en biggen: aanvoer groter, han del kalm, prijzen ongewijzigd Slachtpaardenaanvoer even meer, handel kalm prijzen wat stijver. Schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel matig, prijzen iets gedrukt. Melk- en kalfkoeien: aanvoer ruimer, han del redelijk, goed prijshoudend. Vare koeienaanvoer even meer, handel goed, ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer iets groter, handel tamelijk, goed prijshoudend. Arbeiders mogen niet in Duitsland werken De Rotterdamse kantonrech ter heeft gistermorgen twee ar beiders van een telefoonmaat schappij (Ericsson) verboden om in Duitsland te gaan werken en daarmee het standpunt van de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Rot terdam gesanctioneerd. De mannen, zeer geschoolde monteurs, kregen vorig jaar met enkele collega's de kans op een betrekking bij de apparatenfa- briek van Siemens en Halske in Aken, die evenals de gespecia liseerde Nederlandse bedrijven een tekort heeft aan bekwame krachten. Hun loon zou 30 35 procent hoger worden dan zij in Nederland verdienden, en bo vendien zouden zij een extra verblijfstoelage van DM 10 per dag krijgen. Maar de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau weigerde zijn toestemming tot beëindiging van de arbeids overeenkomst met Ericsson, om dat hij daarvoor geen „gewich tige reden" aanwezig achtte, zo als juridisch is vereist. De schaarste op de Nederlandse ar beidsmarkt was een factor, die mede tot deze beslissing leidde. Twee der mannen gingen in beroep tegen deze uitspraak. Maar ook bij de kantonrechter hadden zij geen succes. Deze overwoog namelijk dat de nieu we betrekking in Duitsland voor de monteurs geen positieverbe tering inhield, zoals zij hadden gesteld, omdat zij bij Siemens en Halske slechts een onderge schikte functie zouden krijgen, terwijl Ericsson hen promotie in het vooruitzicht had gesteld. Hun beroep op het hogere sa laris en extra verblijfstoelage werd eveneens afgewezen, ge zien de hoge levensstandaard in Duitsland. De kantonrechter meende dan ook dat de veran dering van omstandigheden voor de mannen niet van -dien aard zou zijn, dat zij als een dwingende reden voor ontslag kon gelden. Belde partijen wer den veroordeeld tot betaling van de eigen kosten in deze civiele procedure. Het Rotterdamse bedrijfsle ven heeft de uitspraak met op luchting vernomen. Men vrees de namelijk een massale uit tocht van geschoolde arbeiders naar Duitsland, vanwaar steeds aanlokkelijker aanbiedingen ko men. In Rotterdam en omgeving is de arbeidsreserve te gering om het eventuele verloop te kunnen opvangen. LEVENSLANG GEEIST TEGEN MOORDENAAR VAN DE 16-JARIGE JOKE GROENENDAAL De meervoudige kamer van de Roermondse rechtbank heeft zich gisteren de gehele dag geoccu peerd met de zaak tegen de 25- jarige K. M„ die in mei van het vorige jaar nabij Venlo het 16- jarig meisje Joke Groenendaal heeft gedood. De zitting, die met gesloten deuren werd gehouden, duurde van 's morgens tien uur tot kwart voor één en van half drie tot kwart over zes. De offi cier van justitie mr. W. Uiter- waal heeft tegen M. levenslang geëist wegens moord. M. was subsidiair ten laste ge legd doodslag met het oogmerk, een ander delict, de dood tenge volge hebbend, te verdoezelen, en meer subsidiair mishandeling de dood tengevolge hebbend. Voorts stond M. terecht wegens enige diefstallen, onder andere van een DONDERDAG 13 APRIL. STAKINGEN IN DENEMARKEN In de nacht van maandag op dinsdag gaan in Denemarken 40.000 zeelieden, haven- en transportarbeiders in staking om de eis tot een minimum week loon van 250 kronen kracht bij te zetten. Dinsdag te middernacht zullen ongeveer 95.000 arbeiders in de metaalindustrie dit voorbeeld volgen. Ook in andere in dustrieën ls met stakingen ge dreigd. DUITSE LEGER DOORBOORT ZIJN LEPELS De Iepels in de kantines van het Westduitse bondsieger verdwe nen de laatste tijd iri zo'n hoog tempo in de zakken van de be zoekers, dat tegenmaatregelen moesten worden getroffen. Alle lepels zullen nu van een gaatje worden voorzien om herkenning gemakkelijk te maken. Foto boven: Je kunt er wel leuk mee spelen, maar of Je er ook ge makkelijk mee eten kunt Foto onder: In elke lepel een gaatje, een vreemd gezicht HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De Groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters;; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing; 13.00 Nws en beursber.; 13.30 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Bariton en piano; 14.30 Voor de vrouw; 15.05 Muzik. blografie; 16.00 Ge- var. progr.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.03 Lichte muziek; 18.45 Sportpraatje; 18.50 Gesproken brief; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gevar. progr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Concertge bouworkest; 22.05 Toespraken; 22.30 Nieuws en beursber. van New York; 22.45 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Nieuwe gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor bejaarden; 10.00 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Ge wijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.04 Gram.; 12.25 Wij van het land, praatje; 12.35 Land- en tuinbouwmeded.; 12.38 Gr.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewij zer; 13.20 Lichte muziek; 13.35 Chansons; 14.00 Splijthof, hoor spel (herh.); 14.40 Gram.; 15.30 Koorzang-, 15.00 Verkenningen in d® Bijbel; 18.20 Cello ea pia no; 16.55 Grans.; 17.00 Voor de Beursber.; 17.45 Politiekapel; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Meis jeskoor en instrum. kwint;; 18.50 Sociaal perspectief; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Lichte muz.; 19.30 Radio krant; 19.50 Polit. praatje; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 21.50 Periodieken parade; 22.00 Inter kerkelijke samenkomst, reporta ge; 22.30 Nws; 22.40 Avondover denking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Platennieuws; 23.30 Vergelijking van vergelijkingen: Homerus en Gorter, lezing; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Amus. ork.; 12.30 Weerbe richt; 12.35 Gram.; 12.50 Koer sen; 13.00 Nws; 13.15 Kamermu ziek; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Franse les; 16.21 Kamermuz.; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije Politieke Tribune; 20.00 Boekbe spreking; 20.26 Gewijde muziek; 21.15 Omroepork.; 22.00 Nieuws; 22.15 Intern, radio-universiteit; 22.55 Nieuws. fiets en een regenjas in huize „De Bedelaar" onder de gemeen te Haelen. De verdediger R. van Boven achtte moord niet bewezen, hoogstens mishandeling de dood tengevolge hebbend. Hij betoog de, dat M. de handelingen uit da hand waren gelopen en hij daar op in paniek Joke Groenendaal zou gedood hebben. Ook is ter zit ting ter sprake gekomen het uit gebreid psychiatrisch onderzoek, dat te Utrecht over M. is samen gesteld, maar de officier wenste zich daarover na de zitting niet verder uit te laten. Zoals bekend wai M. uit de psychiatrische inrichting te Hei- loo, waar hij vertoefde, ontsnapt, toen hij zijn daad te Venlo pleeg de nadat hij te Tilburg een po ging in dezelfde richting onder nomen had. Verdachte M. zelf er kende het meisje gedood te heb ben als gevolg van mishandeling. De moord op blonde Alie De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Van Oosten, heeft gisteren geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het gerechtshof te Amsterdam in de moordzaak blonde Alie. Het gerechtshof te Amsterdam had de 26-jarige chauffeur J. C. van D. In hoger beroep wegens doodslag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met daar na ter beschikkingstelling van de regering met bijzondere voorwaarden op een proeftijd van drie jaar. Mr. Van Oosten achtte het arrest van het gerechtshof niet voldoende met redenen om kleed. De chauffeur wordt er van; verdacht eind januari 1960 „blonde Alie" te Utrecht in haar woonschuit te hebben gedood.; De Hoge Raad zal op 8 mei ar rest wijzen. Zomeravondcompetitie '61 start op 18 april a.s. Het organiserend comité van de zomeravondcompetitie laat er dit jaar geen gras over groeien. Reeds op 18 april a.s. gaat de zomeravondbal weer aan het rol len. Verblijdend is dat het pro gramma in nog uitgebreider vorm dan vorige jaren kan wor den opgevoerd. De ploeg van De Hoop is n.l. ook weer van de partij, terwijl daarnaast een Veteranénelftal uitjJHjfcftk aan de zomeravondcompetitie-te Terneu- zen zal deelnemen. Aangezien men slechts over twee speelavonden beschikt, zal het wel eens kunnen voorkomen dat twee Terneuzense ploegen elkaar in Hoek ontmoeten De deelnemende elftallen zijn: H. K. C., Spadella, Advendo, De Scheepswerf, Mistrappers, P. Z. E. M„ P. T.T., Waterstaat I en II, Sportclub De Meijer,' De Hoop en H. S. V. uit Hoek. Er zijn dus niet minder dan twaalf ploegen, waardoor men zich genoodzaakt ziet reeds half april van start te gaan om in augustus afgewerkt te kunnen zijn. Het zomeravondvoetbal heeft weer onderdak gevonden bij de Terneuzense Boys, die bij voor baat alle medewerking hebben toegezegd. De commissie, bestaande uit da heren Barentsen, Klouwers,1 Schoof en Verbrugge, rekent weer op een ruime publieke belangstelling, die onmisbaar is voor het welslagen dezer sym pathieke competitie. Botwinnik won tiende partij Botwinnik heeft de tiende par tij van de tweekamp om de we reldtitel gewonnen. De partij was maandagavond bij de 42ste zet afgebroken in een stelling waarbij Botwinnik een pion meer had. Tal gaf zonder verder te spelen op toen' bekend werd dat de afgegeven zet van de ex-tltel- houder was: Kd7d6. De stand in de tweekamp is nu 6%3% in het voordeel van Botwinnik. In de elfde partij die heden wordt gespeeld, heeft Bot winnik wit. Eerste nederlaag voor kampioensviertal „Luctor" Het Zeeuwse kampioensvier tal van „Luctor" uit Terneuzen heeft dit seizoen zijn eerste ne derlaag geleden door in de wed strijd om het districtskampioen schap tegen Brabant te Eindho ven te verliezen met 56 tegen 63 punten. jeugd; 17.30 Lichts muz.; 17.40 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Achter het nieuws; 20.30 De wereld van van daag, polit. lezing; 20.40 Kent gij het landReizen door Ne derland; 21.00 TVspel. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Sportprogr.20.00 Nws; 20.50 Pilinrep.; 21.00 TV spel; "22.29 Gezlnskrohiek; 22.50 Een nicht van de zondag overleden ex-koning Zog van Albanië, een vroegere Albanese prinses die thans met een Brit se landbouwer is gehuwd, is bij gerechtelijke uitspraak een Jaar onder toezicht gesteld wegens hst wegnemen van goederen ter waarde van ongeveer zestig Bul den uit een warenhuis zonder te betalen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7