Pagina 3 Werkbezoek van minister Klompé aan Zeeland op 2 en 3 mei 1961 Ongezonde situatie op Rotterdamse arbeidsmarkt Kennedy voor de militaire NAVO-commissie BEURSO VERZICHT sclag 12 "april" iggj Woensdag 12 apnl 1%1 DE VRIJE ZEEUW rs 0>I HET LIJF Ichtend omstreeks twaalf werd de 5 x 8 p de Amsterdamse po- gechoqueerde Amster- gewaarschuwd, die op Heling op de Ooster pij de Middenweg een neneer waren legenge- fen politiewagen spoed- pr heen en inderdaad p agenten daar een man behalve zijn baardje meer aan het lijf had! en lagen op enige af- hgs de dijk. Nadat ze perst hadden laten aan namen de agenten de Ir mee naar het bureau. - wat ze daar uit heni aren zijn beroep, leef- haamkunstenaar, 35 genaamd H. de R. uit lm. Deze gegevens rolgens de politie wel. r de rest deed de man lij gen toe. Op alle vra- jmen tot hem richtte hij met de vinger op n te leggen en zacht- te laten horen. Hij eschikking van de ze- worden gesteld. VRACHTWAGEN is het driejarig doch- cia van de familie Van art uit de Bredase wijk Ige in de Hovenlers- Ber een vrachtauto ge- bp slag gedood, pffeur van de vracht- 22-jarige A. Verkeer bldam, reed achteruit, b, dat aan het steppen door het achterwiel lagen gegrepen. VERDACHT Brandstichting van de Culemborgse brandweer, de 29-ja- der H. heeft zaterdag- Culemborg brand ge us verklaarde de poli maar om zich te doen pze man, in zijn dage- ■tie loodgieter, was vo- ezakt voor het examen Hweerman. Dit heeft pns de politie, zó par- pld, dat hij nog maar lad, zich voor zijn col- rehabiliteren. Hij wilde |oor een brand te ont- zelfstandig te blussen. reden stichtte hij za- pag op de zolder van uis van de weduwe S. hdstraat brand. Door en, niet door de brand- werd het brandje ge- I politie vermoedde a' pdstichting. Aanvanke- verdenking op en- e personen, die na een onderzoek vrijuit gin- btte werd Van der H- pie inmiddels volledig Ind. Hij is te Culem- lloten en wordt don- pr de officier van jus- |recht geleid. HALF JAAR L1STELOOSHEID [VERLEDEN Igen is in het militair aan de Springweg ia [dienstplichtige huzaar C. Ingehou uit Affer- pende bij het 41-sle In, overleden aan de fan een ongeluk dat par 17 oktober is ge- militaire vrachtauto zat werd op die da- onbewaakte overweg van Meppel door een pen. De heer Ingehou dit ongeluk bcwustc- niet meer bij kennis OMGEKOMEN eht van maandag op in een ziekenhuis in e tweejarige jongen Jong overleden, na- andagmiddag te wa- aakt. Zijn moeder had inderen in een zand- aarlemmerhout laten miste de jongen na Zij ging hem zoeken et kind in een sloot ldebrandlaan. Onmid- gepaste kunstmatige had aanvankelijk r heeft het kind ten- kunnen redden. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, brengt op uitnodiging van de Gedeputeerde Staten van Zeeland begin mei een werkbe- ioek aan deze provincie. Afge zien van de opening door Hare Excellentie van het dorpshuis in Wolphaartsdijk, nu enige jaren geleden, js dit haar eerste offi ciële bezoek aan de provincie Zee- land. Het mag in dit verband wor- vermeld, dat de bewinds vrouwe in het kader van het re geringsbeleid tevens is belast met de coördinatie van extra maatregelen en voorzieningen Ven behoeve van de sociale ont wikkeling in de z.g. probleem gebieden. Ter ondersteuning en begeleiding van de versnelde in dustrialisatie in deze gebieden heeft de regering namelijk ex tra gelden ter beschikking ge steld om initiatieven op cultu reel, maatschappelijk en sociaal- hygiënisch gebied te stimuleren. Daarbij wordt ook grote waarde toegekend aan het eigen initia tief en de zelfwerkzaamheid van 'dorps, en streeksamenleving;' Het betrekken van de bevolking Sn de ontwikkeling van de eigen fetreek, het daadwerkelijk mee leven en meedoen, wordt in de officiële regeringsstukken zelfs sterk op de voorgrond geplaatst. Minister Klompé zal zich tij dens haar bezoek dan ook zeker niet alleen oriënteren omtrent het maatschappelijk werk in Zee land, maar tevens grote aandacht wijden aan de sociale ontwikke- ling in ruime zin. Immers, ook Zeeland is sinds januari 1960 of ficieel door de regering aange wezen als probleemgebied en mej. Klompé zal zich reeds daar om sterk interesseren voor wat er in het sociale vlak aan denk beelden en initiatieven leeft. Vaak wordt over het hoofd ge- zien ook in onze eigen provin cie dat de aanwijzing tot pro bleemgebied niet alleen econo misch maar ook sociaal van gro te betekenis is. Economische ont wikkeling en sociale ontwikke ling hangen zo nauw samen, dat ze in één adem moeten worden genoemd. Hetzelfde geldt b.v. voor industriekernen en platte land. Het voorgaande weerspiegelt zich in het programma, dat in verband met het bezoek van mi nister Klompé is opgesteld in nauw overleg met de „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk", welke zich op verzoek van Gedeputeerde Staten ook gaarne heeft belast met de verdere voorbereiding. De eerste dag zal Hare Excel lentie o.m. een bezoek brengen aan de Zak van Zuid-Beveland en aan Zeeuws-Vlaanderen. Zij zal daar een gesprek voeren met personen die het maatschappe lijke en culturele leven in de streek goed kennen en haar kun nen voorlichten omtrent de so- i ia le aspecten van de ontwikke ling in hun gebied. Daartoe is contact opgenomen met regio nale organen, die zijn voortge komen uit overheids- en particu lier initiatief in deze gebieden. Ook zal mej. Klompé die dag spieken met een aantal Zeeuwse jongeren, o.m. om eens te horen hoe, de jongere generatie denkt over de ontwikkeling in onze provincie en wat zij daarvan voor haar eigen toekomst ver wacht. Voorts staat dan op het pro gramma een bespreking met de z.g. Adviescommissie voor de sociaal-culturele infrastructuur, welke commissie destijds door het provinciaal bestuur is inge steld om adviezen uit te brengen omtrent de besteding der door de regering beschikbaar gestelde extra gelden t.b.v. de sociale ontwikkeling. Hare Excellentie zal zich bij deze bespreking o.m. laten voorlichten omtrent initia tieven en plannen die vanuit Zee land in dit verband te verwach ten zijn. Aan het einde van deze druk bezette dag vindt dan een be spreking plaats met het college van Gedeputeerde Staten. Het is een gelukkige omstan digheid, dat het werkbezoek van minister Klompé kon samenval len met de eerste Provinciale Dag van de Stichting Zeeland. Deze dag zal geheel staan in het teken van de sociale ontwikke ling in Zeeland en wil met name de nadruk leggen op het grote belang, dat daaraan door over heid en particulier initiatief wordt toegekend. De minister van Maatschappelijk Werk zal deze dag bijwonen en daar ook het woord voeren. Voorafgaande aan de Provinciale Dag zal zij eerst nog een bespreking voeren met het Bestuur van de Stich ting Zeeland en de onderschei dene secties. De officiële opening van de Provinciale Dag wordt verricht door de Commissaris der Ko ningin, die tevens de nieuwe di recteur zal installeren. Vervol gens zal de heer Schout, in zijn kwaliteit van vicc-voorzitter van de Stichting Zeeland, een exposé geven van het wel en wee van de Stichting die voorjaar 1960 haar „koperen bruiloft" had en van de toekomstige plannen. Hierna zal minister Klompé de vergadering toespreken. Na een gemeenschappelijke lunch, even eens in het City-theater, zal de heer Laansma, directeur van de Stichting Zeeland, een causerie houden. De dag wordt afgeslo ten met een forum waarvoor reeds verschillende personen zijn aangezocht dat vragen uit de vergadering in discussie zal nemen. MEER VRAAG DAN AANBOD NAAR ARBEIDSKRACHTEN 5000 Spanjaarden en Italianen zullen worden tewerkgesteld De revaluatie van de gulden heeft op de Rotterdamse arbeids markt geen invloed gehad. De diverse bedrijfstakken hebben geen mensen ontslagen, zelfs de vraag naar arbeidskrachten is niet verminderd. Integendeel, er is meer vraag dan aanbod. Van de zijde van het Gewestelijk Ar beidsbureau wordt de situatie op de Rotterdamse arbeidsmarkt be denkelijk genoemd. De geregi streerde mannelijke arbeids reserve bedraagt 1146, en dat in het voorjaar. Eind maart 1960 was het meer dan drie maal zo veel. Wat de vrouwelijke arbeids krachten betreft sprak men hele maal van een hopeloze zaak. Er wordt „geschreeuwd om admini stratief personeel, typistes b.v. zijn eenvoudig bijna niet te krij gen". Er werd gesproken van een ongezonde situatie. Iets meer wrijvingswerkloosheid zou de zaak goed doen, zo werd ge mend. Naar Duitsland Enigszins verontrustend is juist nu, dat er de laatste tijd een trek is van vakmensen naar Duitsland. In de afgelopen drie weken was dit veertig man. Zij kunnen er 200 mark netto per week verdienen, maar maken daarvoor minstens zestig uur en zijn vijf weken van huis. Gezien de situatie op de ar beidsmarkt kan het Arbeids bureau niet alle ontslagaanvra gen inwilligen. De kantonrechter is zelfs ingeschakeld door twee mensen die weg willen. Er be staat voor de uitspraak, die heden gedaan wordt, veel belangstel ling. Ook van de zijde van de vakorganisaties. Spanjaarden naar Nederland Over het gehele land zullen binnenkort 5000 Spanjaarden en, Italianen tewerkgesteld zijn. Veertien dagen geleden is in Rot terdam «en eerste groep van 75 Spanjaarden gearriveerd, aange trokken door Verolme. Zij vol doen goed. Ook andere bedrijven hebben aanvragen ingediend. De Spanjaarden hebben het voordeel boven de Italianen, dat zij meer geschoold zijn. Op het ogenblik werken er een 200 Italianen in Rotterdam, er komen daar nog 150 bij. Aanmeldingen van „vrije zater dagwerkers" heeft het Arbeids bureau nog niet gehad. In mei zal driekwart van de beroepsbe volking al een verkorte werk week hebben, wat niet in alle ge vallen vrij op zaterdag kan be tekenen. 3 Op een veiling te Londen zijn maandag vier nog niet eer der gepubliceerde brieven van de bekende Nederlandse schil der Vincent van Gogh voor een bedrag van ruim achttiendui zend gulden verkocht. De brie ven waren gericht aan een leer ling en vriend van Van Gogh te Eindhoven, Anton Kerssema- kersSimonis. Zij hadden be trekking op de Nederlandse ge schiedenis. De Amerikaanse divisies, die m Europa zijn, zullen daar blij ven. De conventionele strijd krachten van de NAVO moeten versterkt worden en de Atlan tische Gemeenschap moet be schikken over een doeltreffende kernmacht, waarvan de vorm zal worden vastgesteld in over eenstemming met de leden van de NAVO. Dit heeft president Kennedy maandag in Washington ver klaard in een toespraak tot de commissie van stafchefs van de NAVO. Kennedy zei dat er een sy steem van toezicht op de strijd krachten van de NAVO moet komen, dat „waterdicht" moet zijn en waardoor elke bereke- ningsfout ontdekt kan worden. De NAVO, aldus Kennedy, moet elke aanval met conven tionele wapens op gelijke wijze Poging om ruimtecabine te bergen mislukt Amerikaanse geleerden zijn er niet in geslaagd de ruimtecabine van „Ontdekker XXIII" te ber gen. De satelliet werd zaterdag gelanceerd. De cabine heeft zich wel van de satelliet losgemaakt, maar blijft een baan om de aarde beschrijven. Maandagavond maakte de ca bine zich van de satelliet los. De baan van „Ontdekker XXIII" was echter niet stabiel, met als ge volg dat de circa 140 kilo zware cabine verder in de ruimte in plaats van in de richting van de aarde werd gestoten. In de om geving van Hawaii waren vlieg tuigen en schepen gestationeerd om de cabine te bergen, kunnen beantwoorden. En die tegenstand moet zo doeltref fend zijn dat men zoals ge neraal Norstad het heeft uitge drukt de tegenstander een pauze kan opleggen. Daarom zullen wijze onze di visies in Europa handhaven en hun conventionele bewapening versterken. Kennedy verklaarde dat de NAVO, wat de militaire plannen betreft, op een keerpunt staat. Wij in Washington hebben ons in het bijzonder bezig gehouden met de militaire politiek van het Atlantisch Verbond. Wij zijn hierbij tot de ontdekking gekomen dat een doeltref fende en soepele controle op alle wapens en speciaal de kern wapens noodzakelijk is. Wij zullen, wat ons betreft, er dan ook op toezien dat onze strijd krachten te allen tijde onder verantwoordelijk bevel en toe zicht blijven en wel van de top tot de onderste trede van de hiërarchie toe. En wij willen voorts, dat dit toezicht wordt uitgeoefend voor, tijdens en na het begin der vijandelijkheden. Wij zijn van mening dat een doeltreffende strategische kern macht noodzakelijk is, maar wij willen ook dat deze kernmacht precies doet wat wij willen. Kennedy zei dat de doeltref fendheid van de NAVO niet al leen afhangt van haar militaire mogelijkheden, maar ook van de vastberadenheid van haar leiders en de geestesgesteltenis van de volkeren, die deel uitma ken van het verbond. Men kan de militaire en politieke vraag stukken niet scheiden en daar om moeten de militaire en po litieke leiders tot een steeds grotere samenwerking komen. SPREKENDE MECHANISCHE GANGMAKER VOOR ATLETEN IN TOKIO VERENIGDE STATEN BEZORGD OVER RUSSISCHE WAPENZENDINGEN NAAR LAOS De officiële woordvoerder Van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft dinsde.g op een pers bijeenkomst bezorgdheid van de Verenigde Staten tot uitdrukking gebracht over toeneming van de Russische wapenzendingen pet- vliegtuig naar Laos. Het Ameri kaanse ministerie, aldus White, zou verder uitstel bij de uitwer king van een bestand voor Laos „zeer ernstig" opvatten. White zei niet over cijfers te beschikken. Hij kon echter wel bevestigen, dat de Russische zen dingen per vliegtuig van wapens naar Laos „de laatste drie dagen of zoiets" enigermate is toege nomen. Op de vraag, wat de Ver enigde Staten hiervan denken, zei White: „Wij slaan een vergroting van de Russische wapenleveran ties aan de Pathet Lao-troepen Laos met bezorgdheid gade, in verband met de pogingen die ge daan worden om een bestand in Laos tot stand te brengen". De Verenigde Staten hadden echter riet rechtstreeks deze be zorgdheid aan de Sowjet-Unie kenbaar gemaakt. Toen een journalist iiem vroeg of hij. evenals vorige week, nog van mening is, dat de Brits-Rus sische onderhandelingen over een bestand „bevredigend" verlopen, antwoordde White: „Neen, ik ge loof dat ik zou zeggen, dat ver der uitstel bij het uitwerken van een bestand een zaak van zeer ernstig gewicht zou zijn". INTERNATIONALS WEDEROM HOGER In het nationale atletiek stadion van Tokio, waar in 1961 de Olym pische Spelen zullen worden ge houden, is een op afstand te be dienen mechanische gangmaker geïnstalleerd als hulp hij de trai ning voor hardlopers. Het appa raat loopt, ongeveer als de haas tijdens hondenrennen, over een rails aan de binnenzijde van de baan. De gangmaker zendt boven dien via een luidspreker instruc ties uit voor de trainende loper, na deze instructies eerst draad loos te hebben ontvangen van de trainer aan de kant van de baan. De trainer kan ook draadloos de snelheid van de gangmaker ver groten of verkleinen. In Neder- lad zal dit apparaat voorlopig! vermoedelijk nog wel niet in ge bruik komen, gezien de zeer hoge kostgn- 42.000 dollar Twee gevangenen vertellen Toestanden in Oostduitse gevangenissen afschuwelijk en mensonwaardig Twee personen die in Oost- Duitsland hebben gevangen ge zeten, Guenther Zehm en Sieg fried Ihle, hebben op een pers conferentie in Bonn verklaard dat 8.000 a 10.000 personen we gens politieke vergrijpen als po ging tot vlucht naar het Wes ten, spionage en Westelijke pro paganda worden gevangen ge vangen gehouden. De toestan den in de gevangenissen zijn „afschuwelijk en mensonwaar dig". Slechts de verpleging van zieken is de afgelopen tijd be ter geworden. Zehm werd tot vier jaar tuchthuis veroordeeld omdat hij als lector in de filosofie aan de universiteit van Jena, door het houden van een lezing over Jean-Paul Sartre een „imperia listische existentialistische filo sofie" zou hebben gepropa geerd. Ihle, een vroegere mede werker van radio Leipzig, werd in 1950 tot 25 jaar tuchthuis straf veroordeeld wegens bijdra gen aan Westelijke kranten. In 1955 werd zijn straf met veer tien jaar bekort. Ihle en Zehm hebben in de tuchthuizen Bautzen, Wadheim en Torgau gevangen gezeten, PRINS SOEVANNA PHOEMA NAAR WASHINGTON Prins Soevanna Phoema, de voormalige neutralistische pre mier van Laos, zal op uitnodi ging van de Amerikaanse rege ring een bezoek aan Washing- ten brengen. Hij zal daarvoor zijn bezoek aan Moskou onder breken. In Parijs ziet men de uitnodiging van Washington als een grote concessie aan het Britse standpunt. De prins vertrekt dinsdag uit Parijs via Belgrado, Praag en Warschau naar de Sowjet- hoofdstad. Hij is van plan, op 18 april in Washington aan te kómen. Naar men verwacht zal hij op 21 april naar Moskou te rugkeren. Vandaar zal hij op een nader bekend te maken da- Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op de vraag, of de uitnodiging aan Soevanna Phoema op een wij ziging van de politiek van de Amerikaanse regering ta.v. van Laos duidt, gezegd dat de Ver. Staten de rechtse regering van prins Boen Oem blijven erken nen. Het ministerie van Defensie in Vientiane heeft maandag be kendgemaakt, dat in geheel Laos volstrekte rust heerst, in afwachting van een Brits-Rus sische oproep tot een wapen stilstand in Laos. De internationale waarden vertoonden gistermiddag bij de opening over de gehele linie we derom hogere koersen, vergele ken met het slot niveau van maandag. De hordei had, op een enkele uitzondering na. niet veel te betekenen. De hoogste koersen van de niet-officiële ochtendhandel konden echter niet worden bereikt. Unilevers noteerden 's morgens als hoog ste koers 916, Philips 1185, Hcogcvens 1193 en AKU 525. De officiële beurs zette voor Unile ver in op 907. waarna de koers opliep tot 909. De Philipsaande- len komen weer meer en meer in de belangstelling. Deze stuk ken lagen bij de opening op 1181, circa 10 punten boven het vorige slot. Het eigenaardige feit deed zich gistermiddag voor dat, de Hoogovenwaarden de Philipspapieren in koers voorbij streefden. De nieuwe recorci- koers van 1186 betekende voor de Hoogovens een koerswinst van 20 punten, ten opzichte van het slot van maandag. Kon. Olies, waarvoor maandag flinke belangstelling bestond in een vaste markt, deden het gisteren wat kalmer aan. Het buitenland (Parijs) was weer met de stuk ken aan de markt, doch deze werden door lokale vraag grif opgenomen. De koerswinst bleef bescheiden op circa 0,80 bij een notering op 157,90. AKU's zijn de gedachten over de in vloed op de resultaten over 1961 voor dit concern door de revaluatie van de gulden blijk baar alweer vergeten. De rayon aandelen verbeterden 6 punten tot 525. Er was voor deze stuk ken vraag van speculatieve zijde. De eerste kwartaalcijfers over 1961 van het AKU-concern worden binnenkort verwacht. De stemming op het Damrak werd bij de opening gestimu leerd door de gunstige tenden tie van maandag op de New- yorkse beurs. Het dow jones- gemiddelde voor industriële aan delen kwam maandag in Wall Street op een nieuw hoogtere cord aller tijden. De Westduitse beurzen gaven gisteren wat ho gere koersen te zien. Gedurende de verdere beursduur werd de handel zeer stil waarbij de ge ringe verkooporders de over hand kregen. Hierdoor daalden de koersen van de internatio nale v/aarden enige punten. De scheepvaartaandslen lagen gevraagd in de markt. Als ge volg van net gepubliceerde gi n- sbge jaarverslag noteerden aandelen KPM circa 5 punten hoger op 187. De overige scheep vaartaandelen boekten 1 tot 3 punten winst. In de cultuursec tor viel bitter weinig te beleven. Aandelen HVA's hadden van winstnemingen te lijden waar door een koersverlies ontstond van circa 3 punten. In de staatsfondser.hoek besiona flin ke belangstelling voor de nieuw ste 4U procent lening. Deze le ning lag dan ook zeer vast in de markt op circa 1017s. Ook de overige staatsfondsen noteerden min ol meer aan de vaste kant. In de lokale afdelingen wer den aandelen Enkes op 280 (265) geadviseerd op het gunstige di- videndvoorstei. Daarentegen -moesten de aandelen van het gemengde bedrijf Wm. H. Mul ler een gering koersverlies in casseren op het minder gunsti ge dividendvoorstel. Voor de certificaten Great Universal Stores bestond opnieuw een be hoorlijke belangstelling bij een koers van ƒ300, tegen maandag J 29'i. Prolongatie 3Vi. Beursindices 7/4 10/4 11/4 661.37 673.22 677.07 431.50 436.63 437.40 211.16 212.93 213.37 241.39 242.06 243.91 181.81 183.84 185.46 474.24 481.50 483.89 Nabeurskoersen Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen STRIJD TEGEN BROMFIETSLAWAAI R. A. I.-T. N. O. instituut wil een wat „stillere bromfiets De minister van Verkeer en Waterstaat heeft enige tijd ge leden aan het H. A. I.-T.N-O.- instituut voor wegtransportmid delen te Delft verzocht keu ringseisen op te stellen met be trekking tot de geluidssterkte, die door bromfietsen niet zal mogen worden overschreden. Deze eisen zijn thans bekend. Binnen afzienbare tijd kan een wettelijke regeling tegemoet worden gezien, waardoor niet alleen zal kunnen worden opge treden tegen bromfietsen die de grens van de geluidssterkte overschrijven, doch ook tegen de fabrikanten ervan. Deze laatsten echter, deelde men ons bij het R. A. I.-T. N. O.-instituut mee, zijn van goede wil om met het instituut samen te werken om te komen tot een wat „stil lere" bromfiets. AKU: 521—522 slot 521% (522» Kon. Olie: 157.40—157.90 slot 157.50 (157.70) Philips: 1170—1179gl slot 1175 (1175%) Unilever: 898—906gl slot 903 903) Hoogovens: 1160—1170 slot 1168 (1182%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, heden gel dend, luiden: Engelse pond 10.0410.14, Amerikaanse dollar 3.573.61, Canadese dollar 3.603.65, Fran se frank (100) 72.95—73.45, Bel gische frank (100 6.896.94. Duitse Mark (100) 90.25—90.75, Zweedse kroon (100 69.00 70.000, Zwitserse frank (100) 83.15—83.65. Italiaanse lire (10-000 57.00—59.00, Deense kroon (100 51.50—52.50, Noorse kroon (100 49.80—50.80, Oosten rijkse Schilling (100) 13.77Vj—r 13.87%, Portugese escudo (100) 12.45—12.60, Spaanse peseta (100), grote coupures M2Vj— 6>Q7',3.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3