Slechte woningen BINNENLANDS NIEUWS De aardappelsituatie Radio en Televisie DE GROENE HEL MARKTBERICHTEN he Bank Gev van woningpohtiek En toen kreeg hij een paspoort solide sierlijk DfNSDAG 11 APRIL 1961 pde vooruitzichtev.. SAS VAN GENT VRIJE ZE 17e Jaargang Nr 5263 Van onze soc. econ. medewerker.) Het getuigt van een gezonde opvatting wanneer in een tijd van welvaart, als wij thans beleven, alle aandacht wordt gegeven aan de woningbouw. Reeds ging het kabinet er tijdelijk door ter ziele. De volksvertegenwoordiging legde het zwaartepunt van de kritiek destijds op het aantal woningen, in de lagere bestuursorganen hoort men een stijgende kritiek op de kwaliteit Van de woning bouw. In Amsterdam hebben deskundigen gezegd, dat de na-oor- logse woningbouw de toets der normale kritiek niet kan door staan. Het ministerie van Volkshuisvestiging wentelt zich al in ongerustheid. Minister Van Aartsen heeft gegevens verzameld over de woningbouw. Dit kan nog niet gelijk gesteld worden met een onderzoek. Over de kwaliteit kan in het algemeen niet ge klaagd worden, zo meent men ten departement?, tenminste als wij het oog richten op het comfort van de huizen. Iedereen weet, dat wij het nu niet over het confort hebben maar over de tech nische kwaliteiten van de huizen. We vragen of er goede daken op zitten, of de regen niet door de dunne muren slaat, of er sprake is van een behoorlijke geluidsisolatie enz. Niemand zal al die vragen over nieuwbouw met ja durven beantwoorden. 15 JAAR SCHIJNBOUW Wij tobben dus vijftien jaar na het einde van de oorlog niet alleen met een kwantitatief ïingprobleem maar ook met •al: r lieve zorgen die binnen korte lijd de rekening zullen presenteren aan het schijngetal van nieuwbouw, waarmee wij nu 15 iaar zijn gesust In de Eerste Kamer plegen de leden elkaar de feilen in verheven taal te offreren. Ook de minister wordt er op hoger niveau ge raakt, maar alle fouten, die aan de toenemende chaos in de .voningen-wereld ten grondslag liegen, zijn daar opgenoemd. Mie regeringen hebben ver zuimd het huurpeil van de wo- ningen overeenkomstig econo mische noodzaak op te voeren. Uit politieke overwegingen durft en enkele groepering de bete- re en dus duurdere woning als noodzakelijk aan te bevelen. De invoering van de subsidiepoli- tiek heeft tot bezuinigingen ge leid die de waarheid bedriegen. Het tekort aan vakbekwaam personeel, aan voldoende geld en aan toezicht heeft ons in verschillende gemeenten hele woonwijken geleverd, waarvan de bouwkosten economisch niet verantwoord zijn, omdat deze woningen de in doorsnee aange nomen levensduur van 40 tot 50 jaar niet halen. Deze woonwij ken zullen dus al weer aan ver vanging toe zijn voordat de woningnood zijn hielen heeft gelicht. Aan wie de schuld Dat is een gevolg van kort zichtige Woningpolitiek en van een gebrek aan verantwoorde lijkheid èn bij de gemeenten en bij de architecten èn bij de aannemers. De gemeentebestu ren zijn verantwoordelijk, om dat zij zodanig toezicht moeten houden op de bouw, dat deze en technisch en economisch verantwoord is. De architecten hebben de leiding, maar schit teren vaak door afwezigheid. De aannemers gaan evenmin vrij uit. Wij hebben niet de mala fide bouwers op het oog, die uit de nood een extra-winst hebben geslagen, want men kan hen geen aannemers noemen. Neen, wij bedoelen de aannemers, die wisten dat een bepaalde bouw tot een teleurstelling moest lei- den maar die toch hun werk- en denkkracht ter beschikking heb ben gesteld. Vele aannemers zijn in het verleden schouder ophalend aan het werk getogen omdat er voor bepaalde veel te lage bedragen huizen moesten worden gebouwd. Die huizen staan er nu misschien tien jaar en beginnen te verval len. De aannemers moesten wei geren mee te doen aan onver antwoorde bouw. De meeste verantwoordelijk heid voor de huizen-brokken, die er in de komende jaren mo gen worden verwacht, ligt even wel bij de politieke groeperin gen die tegen beter weten in maar blijven razen over goed kope woningen, die niet ge bouwd kunnen worden omdat mogelijk diezelfde politieke groe pering op hetzelfde moment een loonsverhoging op haar pro gramma heeft staan. Er is gescholden op de nood zakelijke eis, dat wij een groter deel van ons inkomen voor het woongenot moesten besteden, zoals door de meest elementai re economische wet wordt voor geschreven. Die wet kan met geen tien partij-programma's of duizend schone beloften worden vertreden. Als een boemerang krijgt iedereen, die ertegen zon digt. de gevolgen op zijn eigen hoofd. De lage huren Laten wij de feiten onder ogen zien. Als wij ervan uitgaan dat er maximaal 15 °/o van het inkomen aan huur mag worden besteed, dan moet iedere huis vader ten minste 100,per week verdienen. Want een be hoorlijk huis kost ten minste 15,per week in de nieuw bouw. Dat betekent een jaar- huur van 52 x 15 780, Een jaarhuur van 780.is de minimaal vereiste opbrengst van een huis van 13.000,Dat geeft een bruto-opbrengst van 6 °/o. Daarvoor is geen particu lier bereid een huis te verhuren als hij goed nadenkt. En wat kan er gebouwd wor den voor 13.000,als wij wil len spreken over een degelijke woning? Wij zullen er goed aan doen, wanneer wij bereid zijn te wonen in een dure woning zon der televisie. Maar deze leuze is onverkoopbaar omdat wij onszelf al 15 jaar voorhouden dat het anders kan. De regering houdt de huren van de „oude" woningen laag. Te laag, als er gelet wordt op de hoge onderhoudskosten. Zij krijgt haar zin ten koste van het juiste onderhoud dat er aan deze woningen moet worden be steed. Daarom gaat ook de kwa liteit van de goed gebouwde wo ningen sneller achteruit dan nodig is. Betere huizen, hogere huren Komen wij ooit uit de wo ningnood? Zeer zeker, wanneer wij met beide benen op de grond durven gaan staan. Er moet evenwicht komen tussen de kosten van een woning en de daarvoor gevraagde huur. Er moet aandacht worden besteed aan de onhoudbare toestand, dat hoge inkomenstrekkers voor een appel en een ei een huis bewonen dat een veel nuttiger functie kan verrichten. De politieke partijen in de re gering en de oppositie moeten tot overeenstemming komen over de noodzaak tot een juiste volksvoorlichting over het wo ningvraagstuk. En dat houdt in dat een groter deel van het in komen voor de huur moet wor den gereserveerd. Dan kunnen er betere huizen worden gezet waarmee het volk een dienst wordt bewezen. Er is in deze dagen veel kri tiek op de particuliere woning bouw. Er zouden teveel huizen zijn gebouwd in de particuliere sector. Misschien komt men bij onderzoek tot de conclusie dat dit verhoudingsgewijze inder daad zo is. Maar dan moeten wij in kwaliteits-opzicht dank baar zijn. Immers, wie voor eigen rekening en risico een huis laat zetten, stapt over de hoge kosten tenslotte heen met de gedachte, dat hij behoorlijk wil wonen. En wie deze gedach te niet wil overnemen, moet on vermijdelijk op een kwade dag in een tochtig èn vochtig huis zitten, waarin men op zolder duidelijk kan horen wat er in de kelder wordt gezegd. (Nadruk verboden.) Drs. HERMES. VEEMARKT ROTTERDAM. 10 april. Op de veemarkt te Rotterdam waren aangevoerd 2335 dieren, zijnde: 1636 vette koeien en 699 varkens. De notering was als volgt: Vette koelen van 2,503,30; Varkens 1,901,98, alles p. kg. De aanvoer van vette koeien was groot, de handel traag met teruglopende prijzen, vooral bij afloop, enkele prima's boven no tering. Varkens: aanvoer rui mer, handel zeer kalm, prijzen lager vooral bij afloop. Zware varkens moeilijk te plaatsen. Slachtzeugen 1,651,70, p. kg. GRAAN BEURS ROTTERDAM 10 april. Officieuze noteringen per 100 kg. Consumptie-tarwe, basis 17 pet vocht, volgens monster, naar kwaliteit en schotpercentge, van af 3333,40, franco fabriek. Voedergranen en peulvruchten bleven prijshoudend, doch met weinig zaken: Maalgerst, volgens monster, ƒ22,50ƒ24,50; Kippegerst idem ƒ24ƒ25,50; Haver, ongepunte volgens monster 18,5021,50. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten, op monster ƒ2426; prima kwaliteiten tot 31; Schokkers op monster 2427prima kwaliteiten tot 31; Bruine bonen op monster, boerenschoon, droog, naar kleur van 2045. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 10 april. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers 1416; Bintje 7,25—9,50. Voeraardappelen 12,20. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. BOTSING: EEN DODE Na afloop van de zondagmid dag gespeelde voetbalwedstrijd FlakkeeA. S. W. heeft zich op de provinciale weg naar de veerhaven te Middelharnis een ernstig verkeersongeluk voorge daan. Een van de bezoekers van de wedstrijd, de 17-jarige J. Grevenstuk uit Dirksland, reed op een bromfiets in de richting van Middelharnis. Op een gege ven moment stak hij de weg over om het rijwielpad te berei ken. Uit tegenovergestelde rich ting naderde een motorfiets, be stuurd door de 20-jarige E. L. Troost uit Monster, die zijn verloofde, mej. A. Sietsma op de duo had. Bromfiets en motor kwamen met elkaar in botsing. Alle bij dit ongeluk betrokkenen werden gewond. Per ambulance zijn ze naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. Gistermorgen is daar de 20- jarige mej. Sietsma aan haar verwondingen bezweken. Haar verloofde, de heer Troost, is nog niet buiten levensgevaar. De 17-jarige Grevenstuk is buiten levensgevaar. ONDER BUS GEVALLEN Naar thans eerst bekend ge worden is, is zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf op de Kerkweg in Kethel de elfjarige Petrus J. M. de Vos, uit de Van Tienhovenstraat in Rotterdam, door een stadsbus aangereden en kort daarna aan zijn ver wondingen overleden. De jongen, een padvinder, was met zeventien andere ver kenners en een leider op de fiets op weg van Rotterdam naar Vlaardingen. De jongens reden twee aan twee. Petrus de Vos is, toen de bus naderde, gevallen. De chauffeur van de bus kon een aanrijding niet voorkomen. Het slachtoffer is naar de „Dr. Noletstichting" in Schiedam overgebracht, waar het spoedig is overleden. De chauffeur moest, met een shock, eveneens in het ziekenhuis worden opge nomen VERDRONKEN Door de waterpoli tie te Nij megen is zondag uit de Waal bij op de man werden gevonden is gebleken, dat men te doen had met de 69-jarige Duitser K. Stetling uit Dusseldorp. Deze werd daar reeds sinds 25 maart vermist. Vermoedelijk is hij bij een avondwandeling te water geraakt. VERDOVENDE MIDDELEN GESTOLEN Uit de auto van een arts, die op de Scheveningse boulevard geparkeerd stond, zijn zaterdag nacht twintig ampullen verdo vende middelen, verbandartike- len en een injectiespuit gesto len. De totale waarde bedraagt ongeveer ƒ300. De Haagse poli tie neeft meegedeeld dat de in houd van de ampullen bij ge bruik levensgevaar oplevert. ONTVLUCHTE JONGENS WEER AANGEHOUDEN Drie uit inrichtingen ontsnap te jongens, vijftien en zestien jaar oud, zijn zaterdag in Den Nijmegen het stoffelijk over-1 Haag aangehouden. Een recher- schot van een bejaarde man cheur zag de jongens rondhan- opgehaald. Uit de papieren die Volgens de door de voedsel- commissarissen per maart j.l. uitgevoerde inventarisatie was op die datum nog 445.000 ton aardappelen bij telers en han delaren beschikbaar voor afle vering, namelijk 324.000 ton klei-aardappelen en 121.000 ton andaardappelen. Bij de op 24 januari gehouden inventarisatie was nog 675.000 ton beschikbaar, zodat in de tussenliggende zeven weken de leverbare voorraad met 230.000 ton of ruim is verminderd. De nog beschikbare voorraad waarvan nog een deel kan uit vallen als gevolg van kwaliteits- ac'nteruiigang zal in de eerste plaats moeten dienen ter voor ziening van de binnenlandse consumptie. Indien de export blijft doorgaan zoals de laatste maand mede dank zij de ex porttoeslag het geval is ge weest, terwijl thans bovendien een kwantum fabrieksaardappe len kan worden uitgevoerd, dan mag v/orden verwacht dat de DE AANSLAGEN IN ALGERIE In Algiers en Oran is maan dag door politie en militairen ijverig gespeurd naar spring stof. Voetgangers en auto's wer den nauwkeurig onderzocht. De overheid is bang voor een georganiseerde reeks aanslagen door rechtsgeoriënteerde Euro peanen, samenvallend met de, persconferentie die De Gaulle dinsdag in Parijs houdt. Volgens politieke waarnemers is de doorsnee Europeaan in Al- gerië tegen de bomaanslagen van de Europese extremisten. Zij menen dat een Frans Alge- rië niet meer tot de praktische mogelijkheden behoort. De prefectuur in Oran heeft meegedeeld, dat in het week einde twee Europeanen zijn aangehouden, die door middel van vlugschriften wilden aan sporen tot gewapend verzet. Ook in Frankrijk zelf zijn rechtse activisten aan de tand gevoeld. Een aantal mensen is ter ondervraging aangehouden, zo verluidt uit gewoonlijk be trouwbare kring. Burgemeesters van gemeen ten die De Gaulle zal bezoeken op zijn woensdag beginnende tournee door Zuidwest-Frank rijk hebben dreigbrieven ont- aardappelvooraden voor de aanvang van het nieuwe seizoen kunnen worden geruimd. Tenzij zich bijzondere om standigheden zouden voordoen wordt het thans dan ook niet noodzakelijk geacht om nog aardappelen uit de markt te ne men. Ter ondersteuning van het prijspeil blijft de egalisatietoe slag van 3,— per 100 kg op de export tot nader aankondiging gehandhaafd. Bij eventuele wij ziging of stopzetting van deze tocslagregeling zal dit tijdig van te voren worden bekend ge maakt. Tevens wordt de nog bestaande heffing van ƒ0,20 per 100 kg op de export van fa brieksaardappelen bij uitvoer na 15 april opgeschort. De aanslag op de Imam van Jemen. De diplomatieke vertegenwoor diging van Jemen in Cairo heeft meegedeeld dat vijf personen we gens de aanslag op de imam ter dood zijn veroordeeld. De leider van het complót, luitenant Alafi, pleegde na de aanslag zelfmoord. De toestand van de imam is thans bevredigend. De kogel in zijn schouder is operatief verwij derd. (Adv.) neerd werd. Na acht jaar kwam hij, in 1949, vrij. Zonder paspoort; dat was zoekgeraakt zei men. De statenloze vertrok naar Lhasa in Tibet en kreeg emigratiepapieren voor Australië. Daar probeerde hij opnieuw een paspoort te krij gen. Hij kreeg het aan de stok met de overheid en zei: „Zet me dan maar het land uit". Maar dat kon niet, want hij had geen mis daad begaan. Met een eigen ge bouwd zeilbootje is de man toen in 1953 van Australië vertrokken naar Indonesië, Malakka, Birma en India. Een tocht van vijf jaar. In India werd hij weer geïnter neerd. Twee jaar later week hij uit naar Goa in Portugees India. Daar vandaan kwam hij als ver stekeling naar Nederland. Het was maandag een onver getelijke dag voor de 53-jarige Dimitri Simenovich Nedbairoff. Hij heeft een paspoort gekregen. Deze rus van geboorte heeft sinds 1922 de aardbol ongeveer rondgezworven om dit document te bemachtigen. Vorig jaar kwam hij op 24 juli als verstekeling op het Zwitserse schip „Sils" in de Rotterdamse haven aan. Toen de vreemdelingendienst onderzocht met wie men te doen had, kwam een trieste geschiedenis aan de dag. Ook zijn lichamelijke toe stand was slecht. Hij bleek t.b.c. te hebben. Men besloot dat deze man, hoewel hij geen paspoort had, niet het land uitgezet kon worden. Er werd een plaatsje in een sanatorium voor hem ge zocht, waar hij kon genezen. Vele Nederlanders hebben de vreem deling na publikaties in de pers pakjes en kaarten gestuurd. Nu, acht maanden later, kon de Rus uit het sanatorium te Delft ontslagen worden. De vreemdelingendienst had intus sen veel moeite gedaan voor deze man een bestemming te vinden. De Zwitserse regering tenslotte werd bereid gevonden hem een vreemdelingen paspoort te geven. De consul van Zwitserland in Rotterdam heeft het aan de ge lukkige man overhandigd aan boord van het Zwitserse schip „Silva Plana" in de Waalhaven, waarmee hij maandag naar zijn nieuwe vaderland is vertrokken. De strijd om het paspoort was gen voor de winkel van een op koper en hij besloot hen eens nader te ondervragen. Twee van hen bleken ontvlucht te zijn uit een inrichting in Maars- bergen, de derde uit een Haag se inrichting. De jongens uit Maarsbergen hadden een brom fiets bij zich, die zij in Utrecht hadden gestolen en die zij in Den Haag wilden verkopen. FIETSER VERONGELUKT Gistermorgen is in het zie kenhuis in Enkhuizen de 21- jarige C. Dirkson uit Wormer- veer overleden aan de verwon dingen, die hij zondagavond bij een verkeersongeluk heeft op gelopen. Hij reed omstreeks twaalf uur met zijn fiets in de P. J. Jongstraat in Lutjebroek en keerde onverwacht om zon der vooraf uitgekeken te heb ben. Hij werd door een perso nenauto aangereden en ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. WOENSDAG 12 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram. en act.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst. i 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. progr. (her haling); 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws en tentoon stellingsagenda; 13.20 Roemeens ork.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Pianorecital; 14.45 Volks- begonnen, toen hij in 1922 met liedjes en -dansen; 15.00 Heeft de een Wit-Russische legerafdeling1 werkende jeugd genoeg vrije in China terecht kwam. D.w.z. hij tijd?, Toespraak; 15.10 Voorde kreeg er toen een, maar raakte jeugd; 17.00 Hammond-trio; 17.15 het kwijt, toen hij via Birma in Lichte muz.; 17.50 Regeringsuit- het toenmalige Brits-Indië bij de zending; 18.00 Nws en commen- aanleg van elektrische installa-I taar; 18.20 Act.; 18.30 Techniek ties terecht kwam en geïnter- en bouwkunst, lezing; 19.00 Voor 105) Nadruk verboden. De regenbui is voorbij. Ik zie weer de Kaap al dichtbij. Geef snel de boot een zwenking naar rechts. We waren te veel naar de linker oever gedreven. Meteen trek ik de pagaai uit het water. Ik heb het geluid ge hoord, dat ik al die tijd vrees deDe stem van de tong tong. Niet als de vorige keer dat wij hier voorbij voeren, opgaan de van alle zijden, nu is het er slechts één en vaag en ver. Maar in zijn begin des te meer drei gend. Mogelijk dat het regenachtige vochtige weer die klank niet zo ver draagt als vroeger. Ik ver wonder mij erover, waarom de anderen niet antwoorden. Het is duidelijk de oorlogs-tong- tong, dat nerveus rytme met de korte pauzen ertussen. Maar hij blijft alleen. Moet ik nu de motor aanslaan en zo snel mogelijk langs de Kaap schieten? Taipeke kon het mij zeggen. Ik besluit nog vangen. De burgemeester van ue geluidloosheid vol te houden Dax kreeg er een, geschreven op I en zoek met de ogen de oevers de achterkant van een foto van af en tegelijk de oppervlakte Hnmtto DnrHr\f TT I TT I - T door HENRI VAN WKRMESKKRKUr den, ofschoon die de gevaarlijk ste is door de Indios. Nog sluipt de kano stil met het water mee. Brigitte Bardot. Hij luidde; „U wordt uitgenodigd voor de dans die ik op de avond van 12 april organiseer. U zult in de lucht vliegen met lange Charles". On dertekening: „Uw explosieve Marianne". der rivier. Links is die het wild ste. Daar slaan hoge golven, ten teken dat de rivierbodem er dicht onder is. Direct langs de Kaap schijnt het water gelijk matiger omlaag te glooien. Ik moet dus de rechter oever hou- Ineens een kreet van Maria, die mij opschrikt uit mijn ge spannen zenuwtoestand. Het is slechts een zacht kreetje ge weest en met de arm wijst zij op iets in een kreekje. Daar staart ons een gezicht aan. Automatisch geef ik de boot een zwenking. Het gezicht verwaast en is dan voorbij. Bijna had ik gelachen. Het was onder water. Het gelaat van een Indio, een Parintintin mis schien. Het had open en klare ogen en scheen ons aan te zien, vanuit die andere zijde. De dood. Het was een lichaam, dat vastgehouden werd door enige lianen en niet meegevoerd was door de stroom. In de borst zag ik een pijl. Oorlog? Nu klinkt de tong-tong duide lijker. Het weer klaart op. Er breekt weer een zonnestraal door. De Kaap is heel nabij. Nu is het ogenblik daar. De moet voor motorMet de motor zal ik nietspreken. De stem van de motor klinkt over de rivier. Met een ruk schiet de boot vooruit, sneller dan het water. Het is een vreug de te voelen hoe zeker de kano zich werpt in de steeds grote stroomversnelling, hoe die ge hoorzaamt aan de dwang van de schroef, die het water ach ter ons geselt. Hier ontving Yioe-Yioe de pijl die haar jonge leventje beëindigen zou. Daar viel het stamhoofd. Hier vocht op diezelfde plek Taipeke naast me. Soms ineens verbaasd, zoek ik hem in de boot, op zijn oude plek, vooraan. Het is bijna of ik hem bij mij voel, of zijn geest mij alle manoeuvres influistert die ik de boot moet laten maken om niet te dicht bij de Kaap en ook niet te dicht bij de grote golven te zijn. Is zijn ziel met ons meegevaren, al vorens naar de eeuwige jacht velden te gaan?Nu drijft de Kaap voorbijNiets. Nu kan ik het andere deel van de bocht overzien. Een schok Een kano, die dreigend het midden zoekt. Ik zie snel naar Maria. Zij ziet naar mij. Onze ogen staren elkaar aan, blijven in elkander rusten. Een ogenblik vergeet ik alles Parintintins, de kano daar Er is een zachte bezorgdheid in die mooie grote ogen, en een ontroerende liefde. Dan keer ik terug tot de wer kelijkheid. Maar sterk en blij en vastbeslotenMijn hand [tast naar de WinchesterDie het laatst hier meer behoeven te pagaaien en mij niet meer bloot geven aan pijlen. Ik wenk Maria weg te duiken. Zij neemt Pancho in haar ar men en dwingt hem neer te lig gen. In de kano zie ik in de nevel slechts twee gestalten.... Maar daar komt reeds de boeg van een andere om de bocht Dan meen ik te dromen. Verbaasd staar ikHet is een veel grotere. Er zijn vele ge stalten in. De kleine legt aan naast de grote. Ik moet een kreet geuit heb ben, die Maria zowel als Pan cho doet opstuiven. Het is een barkas Ik heb uniformen gezien. De rivierpolitie van de Indianen- dienst. Ik vraag niet af, hoe die zo hoog op de rivier komt, ik geef ineens vol gas, alle gas die ik geven kan. Ik sta met gevaar voor omslaan, rechtop in de kano en zwaai met de armen. Dat is de civilisatie, al is die er met geweren. Al is die er met een mitrailleur op de boeg. Dat is de Braziliaanse gouver- nementspolitie Ik ben teruggekeerd uit het land, waaruit men niet terug keert. Mijn vreemde wuiven heeft de aandacht getrokken, die tot nu toe op de kleine kano geves tigd was. Mijn motor heeft men schijnbaar niet gehoord, omdat op de barkas ook een motor draaide, om stil te liggen tegen de sterke stroom. Een ogenblik vergeet ik mijn eigen boot ge heel, merk ik het pas als die dwars op de snelle stroom ligt en half scheef hangt. Ik zie dat men wapens gereed houdt, maar ook dat de luite nant met de handen opgeheven, als om vriendschappelijke ge voelens te tonen, op de plecht staat. Men houdt ons dus voor wilden? Maar dan komt er emotie. Heeft men de motor gezien? Er wordt gewuifd naar de half naakte man, die daar een kano met motor dwars over de rivier stuurt en scherp zwenkt, om met de kop in de stroom naast de barkas te komen Er zijn kijkers op ons ge richtEr wordt iets geroe pen. Woorden van verbazing. (Wordt vervolgd de kinderen; 18.10 Katholieken en VARA, socialisten en KRO, toespr.; 19.20 Vara-varia en gr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Cabaret; 20.35 Morgen is het te laat, hoorspel; 21.45 Het proces Eichmann in Jeruzalem; 21.50 Viool en piano; 22.20 Zes tig jaar levenservaring, lezing; 22.30 Nws; 22.40 Flitsen van de bijeenkomst: Dit is Groningen; 22.50 Lichte muz.; 23.05 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 23.20 Ork.-muziek; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gr.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Gr.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gram.; 11.00 Operatie Albatros, horosp. (her haling) 12.15 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Vo caal ens.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Lichte muziek; 13.40 en 15.05 Gram.; 15.30 Muz. lezing; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Het spektrum, lezing; 18.00 De koorzang onder de loep, muzik. lezing; 18.20 en 18.30 Gr.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af, praat je; 19.15 Leger der Heils-muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.00 Evangeliesamenk;. 21.00 Radio Filharm. ork.; 22.00 Dit is Groningen, rep.; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Gram, met comm.; 23.40 Platen- nieuws; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gr.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Schoolkoor; 15.00 Kamer muziek; 15.15 Schoolkoor; 15.30 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 En gelse les; 16.21 Gram.; 16.30 Om roepkoor; 17.00 Nws; 17.15 Ka- merork.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Lekenmoraal en -filosofie; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkro niek; 19.00 Nws; 19.30 Volkslie deren; 19.50 Doe.; 20.00 Akade- mie des diskofielen; 21.30 Om- roepork.; 22.00 Nws; 22.15 Peda gogisch praatje; 22.25 Etnische muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.00 De Verrekij ker; 17.10—17.40 Voor de kinde ren; 20.00 Journaal en weerover- zicht; 20.20 Pas geperst; 20.45 Rep. vergelijking schoolonder wijs; 21.15 Voordr.21.35 Atten tie; 22.10 Avondwijding. VL. BELG. TV: 17.00—17.55 V. d. jeugd; 17.5519.20 Euro visie: Concert vanuit het Vati- caan in tegenwoordigheid van Z.H. Paus Joannes XXIII; 19.30 Filmrep.; 19.30 TV-feuill.; 20.00 Nws; 20.30 TV-feuill.; 21.10 Do cumentaire; 21.35 Filmprogr.; 22.00 TV-rebus; 22.30 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5