salons robert warming Bijna 200 vermisten na brand op Engels passagiersschip in de Perzische Golf De gebeurtenissen in Kongo Weero verzicht Ex-Koning Zog overleden Rede van MacMillan >mforen vraagd Persstemmen over de Britse uitnodiging aan Soekarno 5 Snackbar >matiekhal ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Zuid-Afrika lijdt Verenigde Naties nederlaag in de De arbeidstijdverkorting bij de politie dag 8 april 1961 keuken. TERNEUZEN 't, Ni W 'h. MVW)hl ijn nu 'en vogue' mantels! In onze indt u vele char- waggers in lang- eeds. en van deze'tijd. mheid in alle prijs-' t.SO tot 165.-. F'rsnktjrins öij sbonncment; TGrnGuzcn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5o—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: .A .1. maand ƒ2.— per 6.— per week 48 ct. kwartaal: per Losse nrs 9 ct. MAANDAG 10 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5262 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Aan boord van het Britse pas sagiersschip „Daravan de Bri- ,ish India Line, groot 5030 ton gebouwd in 1948, is zaterdag ochtend, toen het zich in de Per zische Golf bevond op 300 km ten oosten van de Bahrein-eilanden, brand uitgebroken. Een Brits tanklandingsvaar- uig. een tankboot en Britse fre gatten, die het brandende schip te hulp waren gesneld, slaagden lr i» meer dan 400 personen te •edden. De British India Line -„.pit zondag in Londen meege deeld dat nog 189 opvarenden \an de „Dara" vermist worden. De „Dara" maakt maandelijkse .eizen tussen Bombay en de ha- ens aan de Perzische Golf. Het chit; was woensdag uit Koeweit ert rokken en had een gemeng de lading aan boor. De passa giers waren over het algemeen •an dek reizende Mohammeda- MINISTER LUNS HEDEN EN MORGEN IN WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie an Buitenlandse Zaken heeft ekendgemaakt dat de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, 'ïeden en morgen te Washington zal zijn voor besprekingen met Amerikaanse regeringsautori teiten. De woordvoerder, Reap, wilde geen direct commentaar geven toen verslaggevers hem vroegen of de Amerikaanse re gering verwacht dat minister Luns zijn beklag zal doen over Indonesische druk op de regering van president Kennedy wat het Nederlands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea betreft. Reap antwoordde alleen maar: „Het verheugt ons zeer de minister van Buitenlandse Zaken te ont moeten en met hem te spreken". Van doorgaans welingelichte zijde te Washington is vernomen dat de Amerikaanse regering on der andere met het oog op de toen ernstiger wordende crisis in Laos geen vertegenwoordiger neeft gezonden naar de installa tie van de Nieuw-Guinea-raad te Hollandia. Verder wilden de Ver enigde Staten president Soekarno die deze maand een bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, niet tegen zich in het harnas jagen. De Amerikaanse regering heeft diepgaand overwogen of zij al of niet een vertegenwoordiger naar Hollandia moest zenden, zei men. nen. Het schip beschikt slechts over enkele hutten voor passa giers der eerste klasse. De brand was uitgebroken toen het schip zee gekozen had om een zware storm af te wachten, nadat het buiten de haven Dubai had gelegen. De lading bestond uit 200 ton dadels en zoethout. Volgens de laatste berichten is men de brand op de „Dara" meester. Het schip ligt voor an ker om af te koelen. Daarna zal het weggesleept te worden. Tot dusver zijn 216 overleven den te Bahrein aan land gezet en 300 te Doefcai. In Bahrein heeft een passa gier - mevr. Nykerk, echtgeno te van de arts van de Amerikaan se missie in Bahrein het vol gende over de schipbreuk ver teld: „Vrijdagavond had de „Dara" op de rede van Doebai, waar verscheidene schepen voor anker lagen, een kleine aanvaring ge had. Het schip voer niettemin uit. Later op de avond, toen de mees te passagiers al in bed lagen, hoorde ik een ontploffing. Ik dacht eerst aan een nieuwe aan varing, maar al gauw hoorde ik „brand" roepen. Op het dek en in de gangen was het een gedrang van passagiers, die niet wisten wat zij moesten beginnen. Het vuur breidde zich met gro te snelheid uit. Er weid bevel ge geven het schip te verlaten. Met grote moeite werd een sloep ge streken. Niemand durfde aanvan kelijk de touwladder af, die te kort was en dicht bij de vlammen hing. Mijn man zei me de touw ladder af te gaan om een voor beeld te geven. Vele passagiers waren volkomen hun hoofd kwijt, liepen in alle richtingen en sprongen tenslotte gillend over boord. Er was geen andere ver lichting dan het schijnsel van de vlammen. Overal heerste de grootste verwarring. Men heeft mijn man en mij tenslotte in een boot getrokken. Anderhalf uur later werden wij opgepikt". Verscheidene overlevenden heb ben verteld, dat drenkelingen met haaien te kampen hadden. •kt,. - (Adv.) de kapper met hei aparte cachet, voor mensen mei smaak terneuzen - markt 16 - brouwerijstr. 9 Staatssecretaris Bot over Nieuw-Guinea INDONESISCHE REDREIGING VAN NIEUW-GUINEA ZAL WEL MINDER WORDEN Staatssecretaris Bot heeft in een vraaggesprek te Hollandia tegenover een verslaggever van het Australische blad „Melbourne Age" verklaard, dat de bedrei ging van West-Nieuw-Guinea door de Indonesiërs vermoedelijk wel minder zal worden. Ik ge loof dat Indonesië door de instel ling van de Nieuw-Guinearaad het initiatief heeft verloren, zo zou staatssecretaris Bot gezegd hebben. Natuurlijk achten wij een on bezonnen stap van Djakarta niet onmogelijk, maar mocht Indone sië een onverwachte aanval op Westelijk Nieuw-Guinea doen, dan zal het door de wereld als aanvallers gebrandmerkt wor- aldus staatssecretaris Bot nieuwe lijn, voorjaar en zomer coiffure 1961 „audace", (edele ,den: stoutmoedigheid), kort haar, volgens „Melbourne Age speciale coupe, met pijnlijke nauwgezetheid, verzorgen wij uw coiffure. Nederlander in België verongelukt. Zaterdagmorgen om half vijf is in Gierle Belgiëde in Grob- bendonk wonende 46-jarige Ne derlander, P. van G., dood achter het stuur van zijn auto aange troffen. Hij was met zijn auto tegen een boom terecht gekomen. Het slachtoffer werd de borst kas ingedrukt. Het is mogelijk dat de dood veroorzaakt werd door de aanrijding met de boom, maar het is ook mogelijk dat hij een hartverlamming heeft gekre gen en daardoor met de auto te gen de boom terecht is gekomen. Aardschokken in het gebied van San Francisco. In het gebied van San Fran cisco hebben zich zaterdagavond met een tussenpoos van een hal ve minuut twee krachtige aard schokken voorgedaan. In Hollis ter, 150 kim ten zuidoosten van San Francisco, viel de elektrische stroom uit. De beving is gevoeld in een brede strook in het noorden van Californië. Er is wat glasschade aangericht en bij sommige hui zen verschenen barsten in de mu ren. Een hotel moest ontruimd worden. Ethiopische troepen van de Verenigde Naties in Kongo heb ben te Kabalo in het noorden van Katanga 32 blanke soldaten ge vangen genomen. Twee van hen zijn Belgen, de rest Zuidafrika nen. De twee Belgen en twee van de Zuidafrikanen zijn zwaar go- wond bij een poging het vliegveld van Kabalo te bezetten. Bij dit gevecht werden, zo is van welingelichte zijde te Elisa- bethstad vernomen, twee Ethio- piërs licht gewond. Het is niet bekend of dit gevecht zich vrijdag toen president Tsjombe van Ka- tanga de val van Kabalo bekend maakte, of zaterdag heeft afge speeld. Een woordvoerder van de V. N. heeft te Elisabethstad meege deeld dat in de nacht van vrijdag op zaterdag 1 Ethiopische soldaat is gesneuveld en vijf zijn gewond bij een gevecht te Kabalo. De woordvoerder zei dal bij de bezetting van Kabalo door het leger van Tsjombe wel schoten waren gewisseld tussen de solda ten van Tsjombe en de Ethio piërs. Aanvankelijk was de bezet ting van deze stad een actie ge noemd waarbij geen bloed was gevloeid. Het vliegveld van Kabalo is in handen van de V.N.-strijdmacht, terwijl het spoorwegstation zo- Iets hogere temperaturen. Een hogedrukgebied dat zich boven de Noordzee bevindt nam zondag geleidelijk iets in beteke nis af, terwijl zich over een groot deel van West-Europa luchtdruk- daleingen uitbreidden. Deze laatste hangen samen met de aanwezigheid van een lage drukgebied op het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. Bij dit systeem heren 'n aantal fron ten die weliswaar niet bijzonder actief zijn, maar toch aanleiding geven tot wolkenbanken en hier en daar regen. Deze fronten die gepaard gaan ZON MAAN op onder op onder Apr. 11 5.54 19.30 4.23 14.49 12 5.51 19.31 4.54 16.07 13 5.49 19.33 5.22 17.25 14 5.47 19.35 5.49 18.41 15 5.45 19.37 6.16 19.56 met vochtiger lucht, bereikten zondagavond het zuiden van ons land en gaven op het vliegveld Woensdrecht zelfs aanleiding tot onweer. Zij zullen ook vandaag het weer in ons land bepalen. De temperaturen zullen daarbij iets hoger kunnen worden, terwijl de wind" oostelijk blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. MAANDAG 10 APRIL wel door Katangese als Ethiopi sche soldaten is bezet. De Katangese regering heeft bekend gemaakt, dat het treffen met de Ethiopische troepen zich voltrokken heeft op een brug 12 km van Kabalo. Drie Katangese gendarmes en drie Ethiopiërs werden gewond. Katanga wijst de verantwoor delijkheid voor het incident af. Het verklaart dat de Ethiopiërs de brug, die in handen van Ka tangese troepen was, „op drei gende wijze" naderden. Het is volgens de Katangese regering onmogelijk te zeggen, wie met schieten begonnen is. Tijdens een bespreking na het incident verklaarden de Katan gese soldaten zich bereid te ver trekken. Volgens de Katangese verkla ring zijn de door de Verenigde Naties gevangen genomen blan ke huurlingen weer vrijgelaten. Volgens de verslaggever zou Herman Wonsiwor, een Papoea lid van de raad, gezegd hebben: „Wij zijn erg bang voor provo catie van Indonesische zijde". DE LANDBOUW IN DE SOWJET-UNIE De afgelopen dagen zijn in de Sowjetpers artikelen verschenen waaruit een zekere ongerustheid spreekt over de vooruitzichten op de oogst van dit jaar. Het partijblad „Prawda" publi ceerde een reportage over een derpje in het gebied van Sara- tof aan de Wolga, waar ongeveer de helft van de bewoners wei gert toe te treden tot de kolcho- se. Van de 424 gezinnen waaruit het dorpje Yelchanka bestaat be horen 223 niet tot de collectieve landbouwondernemingen. Hun bren van inkomsten is de markt van de kolchose. „Op de mark ten van de nabijgelegen dorpjes verkepen zij groenten, fruit, vlees, vis en'eieren". Gevraagd naar de reden waar om hij niet op de kolchose wilde werken antwoordde één van de inwoners van Yelchanka glim lachend: „Ik ben mijn eigen baas. Wanneer ik wil sta ik vroeg op wanneer ik slaap blijft ik de hele dag op bed liggen". In Kazakhstan zijn slechts in één van de vijf gebieden de tractors gereed voor de voor jaarswerkzaamheden. In de vier andere gebieden moeten onge veer 8000 tractors nog worden gerepareerd. Plaatselijke be- stuursfunctionarissen zijn hier voor verantwoordelijk, maar an derzijds zijn ook fabrieken na latig gebleven bij de levering van reserve-onderdelen. „Slechts op voorwaarde dat in de lente van het derde jaar van het zevenjarenplan harder wordt gewerkt kunnen wij een opmer kelijke oogst binnenhalen". Aldus de „Prawda". Ex-koning Zog van Albanië is zondag in een ziekenhuis te Pa rijs overleden. Hij is 66 jaar ge worden. Op 1 september 1928 werd hij tot koning uitgeroepen. Tevoren was hij president, premier en mi nister van Binnenlandse Zaken geweest. Hij studeerde in Constantino- pel. In 1912 leidde hij de verdedi ging van zijn land tegen de Ser viërs. In de eerste wereldoorlog streed hij aan de kant van de Oostenrijkers. In 1920 werd hij minister van Binnenlandse Zaken en later premier. Deze laatste functie moest hij in februari 1924 onder druk van de democratische partij opgeven. Hij verliet het land. Enkele maanden later keer de hij evenwel in Tirana terug. Op 1 februari 1925 werd hij tot president van de republiek uit geroepen. Koning Zog was getrouwd met de Hongaarse gravin Geraldine Apponyi. Op 8 april 1939, drie dagen na de geboorte van zijn zoon Leka, moest hij het land verlaten, dat door de Italianen werd bezet. Het gezin woonde tot in 1941 in Londen, vervolgens 10 jaar in Egypte en tenslotte in Frankrijk. Ex-koning Zog was van plan zich blijvend in de Ver enigde Staten te vestigen. Zijn eigenlijke naam was Ah med Zogu. Vorige week dinsdag is hij in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Hij had een maagzweer en een leveraan doening. De Albanese ballingen in Pa rijs hebben zijn 22-jarige zoon Le ka tot troonpretendent benoemd. Kritiek op plan van van Kennedy In het Amerikaanse „Tijdschrift voor Leger, Marine en Lucht macht" is een kritiek verschenen op het plan van president Ken nedy om Amerikaanse eenheden op te leiden voor de guerrilla strijd. Met de uitvoering van het plan is al een begin gemaakt door minister van Defensie Ro bert McNamara. In het blad wordt gezegd, dat het plan „po litiek onvruchtbaar" is. Het is veel beter om in de voormalige koloniën goed opgeleide inheem se strijdkrachten te gebruiken omdat deze meer succes bij de bestrijding van de communisti sche propaganda zullen hebben dan de Amerikaanse, Britse of Franse eenheden. Het blad doet daarom het voor stel om vluchtelingen uit com munistische landen of landen als Cuba aan te werven en dezen op te leiden voor de guerrillastrijd. Deze eenheden zouden dan on der Amerikaans bevel kunnen worden geplaatst. De ramp met het Tsjechische vliegtuig bij Neurenberg Tsjechische deskundigen, die het wrak van het bij Neurenberg neergestorte Tsjechische ver keersvliegtuig hebben onderzocht hebben in Praag erover ge klaagd, dat hun werk is bemoei lijkt door het optreden van de Amerikaanse politie. De deskundigen verklaarden in een vraaggesprek met een ver tegenwoordiger van het Tsjechi sche persbureau Ceteka, dat men kan aannemen dat het ongeluk, waarbij alle 52 inzittenden om het leven kwamen, „wel zeer plotseling is gebeurd en een eigenaardig verwoestende uit werking heeft gehad". De deskundigen hadden verder kunnen vaststellen dat het vlieg tuig op grote hoogte vernield is en dat de ramp niet veroorzaakt is door weersomstandigheden. Premier MacMillan van Enge land heeft verklaard dat het Westelijke bondgenootschap in de afgelopen drie jaar tamelijk .goed gereageerd heeft op de uit daging van het Sowjetblok, „maar niet goed genoeg". MacMillan die een rede hield in het instituut voor technologie van Massachusetts, zei dat het Amerikaanse bommenwerper door Amerikaanse jager neergeschoten Een Amerikaanse straaljager heeft bij een schijnaanval een achtmotorige Amerikaanse straal- bommenwerper van het type B- 52 neergeschoten, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht in Was hington bekendgemaakt. De B-52 was voor een ongewa pende oefenvlucht opgestegen van het vliegveld El Paso in Texas. Een straaljager van het type F-100 van de nationale luchtmacht van Nieuw-Mexico had toestemming gekregen om schijnaanvallen op de bommen werper uit te voeren. Toen de jager de B-52 voor de zesde maal naderde, schoot een raket van het type Sidewinder los, die de bommenwerper trof. Dit toestel stortte neer nabij Albuquerque in Nieuw-Mexico. I De Sidewinder is een luchtdoel projectiel dat zelf zijn doel op zoekt, doordat het geleid wordt door de infra-rode straling van een vliegtuigmotor. Een reddingsploeg heeft later verscheidene lijken bij de omlaag gestorte bommenwerper aange troffen. Aangenomen wordt dat de vijf andere inzittenden van de B-52 om het leven zijn gekomen. Het Britse blad „Sunday Tele graph" schrijft dat de Britse uit nodiging aan president Soekarno van Indonesië voor een officieel bezoek aan Groot-Brittannië net gevaar met zich brengt dat zo wel de Nederlanders als de Indo nesiërs ontstemd zijn. Het stil zwijgen van Soekarno over deze uitnodiging moet ér misschien Minister Subandro over Westelijk Nieuw-Guinea. Dr. Subandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken, heeft volgens „Antara", dat dit zaterdag aanhaalde uit een of ficiële verklaring, minister Luns ervan beschuldigd, de kwestie over Westelijk Nieuw-Guinea in gewikkeld te maken. Volgens Subandrio „is de kwes tie zo gecompliceerd geworden door het werk-achter-de-scher- men van niemand anders dan minister Joseph Luns". Alles wat in de toekomst in Westelijk Nw- Guinea gaat gebeuren komt neer op zijn verantwoordelijkhéid, al dus Subandrio, die hieraan toe voegde: „Niet alleen ik heb de in vloed van mr. Luns ondervonden, maar ook Tungku Abdul Rach- man van Malakka weet, dat de bron van al de verwarring in deze kwestie, mr. Luns is." In een heftige persoonlijke aanval op zijn Nederlandse ambt genoot verklaarde Subandrio dat „het moeilijk zou zijn tot een be vredigende oplossing in het ge schil om Westelijk Nw-Guinea te komen, zolang de heer Luns mi nister van Buitenlandse Zaken is." Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.19 9.54 10.34 10.44 n.m. 10.04 10.39 11.19 11.29 De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrij dag met 83 tegen 0 stemmen en Dij negen onthoudingen een reso lutie aangenomen, waarin de toe passing van de apartheidspolitiek in liet beheerschapsgebied Zuid- Zondagmiddag om ongeveer half west Afrika wordt veroordeeld. 1 is het 6-jarige meisje Elske Al- I De ,anden dje zich van stem_ tena uit Hardenbei g dat met mjng onthielden waren Neder- haar fiets de onbewaakte over- j ]an(^ Australië, België, Karae- weg in de Parallelweg aldaar 0en, Frankrijk, Luxemburg, overstak, gegrepen door een goe- Portugal, Spanje en Engeland, derentrem. Het kind werd zwaar Dj, Zuidafrikaanse afgevaardigde gewond overgebracht naar het was in de vergadering, maar rea- ziekenhuis van de „Röpcke- j geerde niet op een verzoek zijn Zweers-Stich,ting" in Hardenberg. I stem uit te brengen. MEISJE DOOR TREIN GEGREPEN. De assemblee nam, „met ern stige bezorgdheid" kennis van „de steeds slechter wordende toe stand in Zuidwest Afrika als ge volg van de voortdurende toe passing van tyrannieke gebrui ken als de apartheidspolitiek". In de resolutie wordt „het heftige verlangen van het volk van Zuid west Afrika naar vrijheid en na tionale onafhankelijkheid en soe vereiniteit" erkend en gesteund. De vergadering betreurt de pogingen om Zuidwest Afrika in de Unie te doen opgaan. Deze pogingen, „die hun hoogtepunt vonden in de zogenaamde volks stemming van 5 oktober 1960, zijn volkomen onaanvaardbaar, moreel of wettelijk ongegrond en strijdig naar letter en geest met het mandaat". aan worden toegeschreven dat in de uitnodiging wordt gesproken van een „officieel bezoek" en niet van een „staatsbezoek". Wat de Nederlanders betreft, schrijft het blad dat de Britse re gering Nederland wel verzekerd heeft dat Soekarno slechts voor een bezoek aan Londen zou wor den uitgenodigd indien hij ook Parijs en Bonn zou bezoeken. Maar de Westduitse regering is ertoe overgehaald de uitnodiging zeker voor een jaar uit te stel len. President De Gaulle heeft veertien dagen geleden hetzelfde gedaan waarbij hij aanvoerde dat Soekarno één van de eersten is geweest die de Algerijnse op standelingen heeft erkend. De „Glasgow Herald" schreef dat de Britse uitnodiging aan pre sident Soekarno om Londen te bezoeken „op dit ogenblik geen zeer vriendelijke daad" jegens Nederland is. Nederland heeft een ernstig geschil met Indonesië over de toekomst van Westelijk Nieuw- Guinea. „Het geschil zou nog tot strijd kunnen leiden, waarbij Ne derland naar Engeland en ook naar de Verenigde Staten en Australië zal zien om, indien nodig, te helpen". „Het nieuws van de uitnodi ging aan Soekarnq moet de Ne derlandse regering zeer sterk doen vermoeden, dat wat Enge land betreft, zij vergeefs naar Engeland zal zien." communistische blok sterker is geworden. Maar wij moeten niet versagen doch terrein zien te winnen, zo merkte hij op. De noodzaak om tot eenheid van de vrije wereld te komen was het hoofdthema van MacMillans rede. Onderlinge afhankelijkheid is op het ogenblik niet meer vol doende, De NAVO-Ianden moe ten tot grotere eenheid komen. De traditionele scheidsmuren moeten geslecht worden. Over de betrekkingen tussen Oost en West merkte de Britse premier op dat de huidige wor steling tussen beide blokken zich niet in hoofdzaak in de militaire, maar in economische sfeer af speelt. De strijd tegen het communis me is van dien aard geworden, dat geen land meer kan hopen het alleen te klaren. Er kan dus geen sprake meer zijn van na tionalisme in engere zin. Volgens MacMillan staat de vrije wereld voor drie grote pro blemen: 1. Hoe moet de wereldhandel uitgebreid worden? 2. Hoe kan de hulp aan de eco nomisch ten achter gebleven landen het beste georgani seerd worden? en 3. Hoe moeten de handel en de hulp, die steeds meer in om vang zullen toenemen, gefi nancierd worden? Nederland bereid elke speciale bijdrage aan de V.N. te betalen In de begrotingscommissie van de algemene vergadering heeft de afgevaardigde van Nederland, dr. J. P. Bannier, zijn bezorgdheid uitgedrukt over de steeds slech ter wordende toestand van de Verenigde Naties. Hij bepleitte „speciale maat regelen" om de financiële crisis het hoofd te kunnen bieden die is ontstaan door de weigering van o.m. de communistische lan den, een bijdrage te leveren aar) de kosten van het optreden in Kongo. Het is bijna „tovenarij" dat secretarisgeneraal Hammars- kjoeld nog in staat is in de nor male uitgaven van de volkeren organisatie te voorzien, maar een situatie waarin hij genood zaakt is uit speciale fondsen te lenen mag niet voortduren. Ne derland is bereid elke speciale bijdrage waarom eventueel zal worden verzocht te betalen. MILITAIR RIJ RIJLES OMGEKOMEN De 19-jarige marechaussee 4e klasse J. P. Meelis uit Alkmaar is om het leven gekomen bij een ongeluk met een jeep, waarin les werd gegeven. De jeep was op de weg tussen Hoenderloo en Harskamp, met een voorwiel in de berm van de weg gekomen. Toen het voertuig weer op de weg werd gema noeuvreerd, werd het door een achterop komende vrachtauto gegrepen. De jeep werd tegen een boom gedrukt. Bij het onge luk werden gewond de maré chaussee 4e klas J. C. Stolk, de marechaussee 2e klas D. G. van de Heijden en de instructeur, korporaal le klas E. Postma. Zij liepen resp. een bekkenfractuur en verwondingen aan gelaat en benen op. De bij het'ongeluk be trokken militairen horen thuis in het dépdt koninklijke mare chaussee te Apeldoorn. Op 22 maart heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de burgemeesters van alle zoge naamde gemeentepolitie-ge- meenten medegedeeld, dat de arbeidstijdverkorting voor de po litie op 1 november volledig zal woiden ingevoerd. Hij zal zo .spoedig mogelijk na dere inlichtingen verstrekken over de gevolgen voor de ge meentepolitie on het gebied van organisatie en technische uitrus ting van de korpsen, de rechts positieregeling van de ambtena ren en de financiële regelingen. Dit heeft de minister van Bin nenlandse Zaken ad interim, mr. A. C. W. Beerman, medegedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid, de heer J. C. Haspels. De moeilijkheden, die door de arbeidstijdverkorting bij de ge meentepolitie ontstaan, kunnen worden opgelost door opvoering van de sterkte of door andere maatregelen, bijvoorbeeld het financieel mogelijk maken van uitbreiding der motorrsering. Beide mogelijkheden, die nauw verband met elkaar houden, zo verklaart de minister, zullen on der ogen worden gezien. De minister houdt rekening met het feit, dat bij de gemeen tepolitie, met name in de grote gemeenten, een groot aantal va catures bestaat. De minister be studeert eveneens de uit de ar beidstijdverkorting voortvloeien de financiële consequenties (be taald overwerk), indien opvoe ring van de sterkte der gemeen tepolitie slechts zeer geleidelijk mogelijk zal zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is bij de bestudering van de ar beidstijdverkorting van de poli tie betrokken doordat zij zitting heeft in de overheidsvertegen- woordiging van de commissie voor georganiseerd overleg in politieambtenarenzaken, die het overleg met de politievakorga nisaties voert.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1