DE GROENE HEL UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws Roosenda bij het ka Pagina 2 het verl de toekc AXEL SAS VAN GENT. ZAAMSLAG Zondagdiensten Vaarwel Veere AGENDA I twee punten veroveren, w DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 8 april 1961 Zaterdag 8 april 196 VEERSE VISSERSVLOOT IN COLIJNSPLAAT Met feestmuziek en toespraken en onder een overweldigende be langstelling zijn de vissers van Veere vrijdagmiddag in C'olijns- piaat op Noord-Beveland hun nieuwe thuishaven binnenge haald. Enkele uren tevoren had de vissersvloot definitief haar oude haven Veere verlaten en om streeks tien minuten voor twee passeerde het laatste vissers bootje de dam bij Vrouwenpolder, die vrijdagnacht definitief voor alle doorvaart en scheepvaart is gesloten. In Veere heerste even eens een overweldigende drukte, doch slechts van een enkel huis of van een enkel scheepje hing de vlag halfstok. In Colijnsplaat daarentegen heerste vreugde en dit kwam vooral tot uiting in de toespraken die in het nieuwe vismijngebouw, dat kort tevoren door de echtgenote van de Com missaris der Koningin in Zeeland was geopend, werden gehouden. De burgemeester van Kortgene en Colijnsplaat, de heer A. A. Schuit, verwelkomde „zijn" vis sers en de vele autoriteiten, die deze voor de Zeeuwse visserij zo belangrijke gebeurtenis bijwoon den. Hij gaf de verzekering, dat jhet gemeentebestuur steeds be- [reid zal zijn de vissers de helpen de hand te bieden, op welk ter- Tein dan ook. Namens het provinciaal be stuur van Zeeland voerde de Ge deputeerde M. J. van Poelje het woord, die verzekerde, dat het provinciaal bestuur grote be langstelling koestert voor de vissers en hun lot. Het provin ciaal bestuur, aldus de gedepu teerde Van Poelje, zal steeds op de bres blijven staan voor de be langen van Zeeuwse vissers. De voorzitter van de Zeeuwse vereniging tot behartiging van visserijbelangen, Zevibel, de heer A. L. S. Lockefeer, wees op de vele problemen, die nog opgelost moeten worden: „Deze haven is er ook maar voor vijftien jaar". Bij monde van hun voorzitter, de heer M. Siereveld, spraken de ,vissers de hoop uit, dat zij volle dig opgenomen zullen worden in de gemeenschap van Colijnsplaat, hoewel er een groot verschil tussen de beroepen is. TERNEUZEN Inleiding over de Europese perspectieven. Gisteravond was mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal en vice- voorzitter van het Europese par lement, de gast van het departe ment Zeeland van de Nederland se Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In de benedenzaal van hotel „Rotterdam" sprak de heer Blais se over de Europese perspectie ven nadat de heer G. N. van Gin- kel, vice-voorzitter van het de partement Zeeland, mr. Blaisse, OPLOSSING PAASPUZZEL Horizontaal: 1. eis; 4. stenigen; 8. pi; 9. oi; 11. stapel; 14 en; 15. t.t.; 16. ora; 18. trotil; 21. kaas; 22. g.m.; 23. an; 24. m.o.; 26. m.i.; 27. ir; 28. gekners; 33. ge; 34. kieuw; 35. plek; 37. r.s.; 38. halle luja; 43. banaal; 45. geld; 47. Venlo; 48. ne; 49. teint; 52. Ane- ta; 53. Vere. Verticaal: 1. Ee; 2. in; 3. si; 4. Spa; 5. tip; 6. getalm; 7. neen; 10. in; 11. sta; 12. t.t.; 13. lot; 17. rigoreus; 18. tanig; 19. ra; 20. os; 21. kam; 24. mineraal; 25. s.o.s.; 29. e.k.; 30. k.i.; 31. 'r.w.; 32. Peel; 33. glazenier; 135. p.h.; 36. k.l.; 39. eb; 40. lav.; [41. une; 42. Jan; 44. l.o.; 46. lente; 49. t.a.v.; 50. ene; 51. t.a. De drie uitgeloofde romans gingen naar: le pr. A. W. SCHEELE, Polderstraat 15, Zaamslag; 2e pr. J. VINKE, Bankertstraat 56, Axel; 3e pr. mej. I. DE VOS, Axelsestraat 92, Terneuzen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië m.s. „Alcor" 11/4 s.s. „Strathnaver" 13/4 s.s. „Zuiderkuis" 13/4 Brazilië m.s. „Cap Salinas" 13/4 Brits-Oost-Afrika s.s. „Yalou" 13/4 s.s. „La Bourdonnais" 13/4 Canada s.s. „Queen Mary" 9/4 s.s. „Liberté" 10/4 m.s. „Prins Willem van Oranje" 13/4 Ned. Antillen: m.s. „Medon" 10/4 Ned. Nieuw-Guinea s.s. „Pyrrhus" 11/4 m.s. „Wonosobo" 13/4 Nieuw-Zeeland s.s. „Limerick" 10/4 Suriname m.s. „Marathon" 9/4 m.s. „Ladon" 12/4 Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" 9/4 s.s. „Almdijk" 11/4 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. mr. dr. Mes, als vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, diverse gemeentebesturen, directies van fabrieken in de Kanaalzone en Zeeuwse instel lingen en organisaties had ver welkomd. Mr. Blaisse wees er in de aan vang van zijn inleiding op, dat de ontwikkeling van de zes E.E.G.- landen een belangrijke rol kan spelen voor Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen in verband met de ontsluiting van #deze provincie, waar Kanaalplannen, Delta- en Sloeplan in ontwikkeling zijn. Voorts behandelde mr. Blaisse het beleid van de Nederlandse re gering en hoe dit, vooral na de oorlog, als het ware werd mee genomen in de ontwikkeling van de wereldpolitiek. Bij het herstel programma van na de tweede wereldoorlog bleek dat samen werking zeer hard nodig was. In verband hiermede ontwikkelde spreker enkele punten van het destijds ontworpen Marshallplan. In verband hiermede vestigde spreker de aandacht op de tot standkoming van de Benelux en besprak verder de oprichting van de E. E. G., de K. S. G., de Euratom, enz. Hij wees daarbij op de tot nu toe niet zeer grote resultaten, die in dit verband bereikt zijn. Hiervan uitgaande gaf mr. Blaisse zijn visie op de supernationale samenwerking. Aan het einde van deze inlei ding werd de mogelijkheid open gesteld om over dit onderwerp vragen te stellen, waarvan door enkele aanwezigen gebruik werd gemaakt. Zilveren ambtsjubileum. Gisteren was het 25 jaar gele den, dat de opperwachtmeester G. van Suijdam in dienst kwam van de rijkspolitie. De heer Van Suijdam moest in zijn woning in de Bankertstraat vele handen drukken en ook stoffelijke attenties in ontvangst nemen. Namens de districtscomman dant was aanwezig luitenant Van Ooyen uit Terneuzen, namens het gemeentebestuur burgemees ter Van Dijke en de gemeente secretaris de heer Van den Bosse, namens de commissie „Veilig Verkeer", waaraan de heer Van Suijdam ieder jaar aan meewerkt, namens de Kon. Marechaussee adjudant Van Sabben. Verder waren alle collega's van de Rijkspolitie aanwezig. Deze dag is voor de heer Van Suijdam een onvergetelijke ge worden. Opening Openbare Kleuter school. Aanstaande maandag, 10 april, om 4 uur namiddag, zal de open bare kleuterschool „Roodkapje" aan de Evertsenstraat officieel worden geopend. De heer A. Schout, lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland, heeft zich bereid verklaard, de openingsplechtig heid te verrichten. In aansluiting daarop zal deze nieuwe school voor het publiek te bezichtigen zijn op dinsdag 11 en woensdag 12 april a.s., des avonds tussen 7 en 9 uur. Brommer geslipt; goed afge lopen. Vrijdagmorgen om 7.20 uur kwam de bromfietser J. de P. uit Axel op de kruising Zuidsingel- Buthdijk te slippen. De brom fietser zag een autobus uit de richting Sluiskil naderen en, om een mogelijke aanrijding te voor komen, achtte hij het nodig om zijn bromfiets enigszins af te remmen. Tengevolge hiervan slipte de brommer en kwam De P. onder de autobus terecht. Ge lukkig liep dit zeer goed voor hem af. want hij werd hierbij slechts licht gewond, terwijl ook de materiële schade niet groot was. Middenstandsforum over Middenstands, en Streek- belangen. Onder auspiciën van de afde ling Sas van Gent van de Konink lijke Nederlandse Middenstands bond werd donderdagavond in hotel „De la Bourse" een mid denstandsforum gehouden. Het forum was als volgt sa mengesteld: P. G. van de Weele (voorzit ter), voorzitter van de K.N.M.B.; mevr. mr. M. NeetesonBongers, te Sas van Gent; mevr. W. Ver meulenMaarse, Ned. Ver. van Huisvrouwen te Terneuzen; mevr. v. d. Berg, Ned. Ver. van Huisvrouwen te Terneuzen; R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent; ir. M. de Vink, directeur Provinciale Planologi sche Dienst; Th. van Laarhoven, bestuurslid Gewest Zeeland van de K.N.M.B. te Breskens; A. E. de Smit, voorzitter afdeling Sas van Gent van de K.N.M.B., en mr. C. Risseeuw, adjunct-secretaris K.N.M.B. De voorzitter van de plaatse lijke Middenstandsvereniging, de heer A. E. de Smit, opende deze forumavond en heette allen har telijk welkom, in het bijzonder de forumleden, die zo welwillend waren aan deze avond mede te werken. Nadat de voorzitter van de K.N.M.B., de heer Van de Weel, het doel en streven van de K.N. M.B. uiteen had gezet, hield ir. De Vink van de planologische dienst een interessante uiteen zetting over de kanaalzone met betrekking tot de toekomstige kanaalverbreding en de daaraan vastzittende mogelijkheden van industrievestiging annex uitbrei ding der woonkernen. Met na druk wees hij er op dat men moet trachten de mogelijkheden die geschapen worden uit te bui ten. Vooral wees de heer De Vink op de uitermate geschikte plaats voor vestiging van groot industrie aan de nieuwe te ont werpen buitenhaven van Terneu zen. Hij dacht hierbij aan de petrochemische industrie terwijl ook in het rapport betreffende een tweede staalbedrijf in Neder land de Westerschelde 3 maal wordt genoemd, waarbij de spre- ciale aandacht wordt gevestigd op de gunstige ligging van Ter neuzen. Hierna werd gelegenheid ge boden vragen te stellen aan het forum. Behandeld werden zater dagmiddagsluiting, ja of neen; streekontwikkeling; branchever vaging en specialisatie; service aan het publiek en de wijze van verkiezing bestuursleden Ka mer van Koophandel. Voor deze forumavond bestond van middenstandszijde veel be langstelling. Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk. Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw een gemeen te-avond gehouden van de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter, ds. Becht, wees in zijn openingswoord op de noodzakelijkheid van nauwer contact tussen de kerkelijke col leges en de gemeenteleden. Hij drukte er zijn voldoening over uit dat de belangstelling voor deze gemeente-avond aanmerke lijk groter blijkt te zijn dan de vorige maal. De voorzitter van de kerk voogdij, de heer J. W. Kusee, gaf een overzicht van de ontvang sten en uitgaven over 1960, waaruit bleek dat er over 1960 een tekort is. Hij gaf een duide lijk overzicht van de ontvangen vrijwillige bijdragen en moest constateren dat lang niet alle ge meenteleden zich houden aan de gegeven richtlijn. Tot dekking van het tekort en Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter Th. Bos, Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, telef. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: zr. A. van Ravels, Leeu wenlaan 31, telef. 2706. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts D. de Putter, Stationstraat 10 te Axel, telef. 01155488. Dit beeld is sedert vrijdag niet meer te zien tengevolge van de komende sluiting van het Veer- segat Arneinuidense vissers schepen rond de Campveerse toren. De schepen die hun oude thuishaven verloren, zullen nu nieuw „onderdak" vinden in de haven van Colijnsplaat. voor twee andere zeer noodzake lijke voorzieningen, n.l. de bouw van een fietsenstalling en het opknappen van het interieur van het Verenigingsgebouw, zal in de komende veertien dagen een aktie worden gevoerd. Ieder Hervormd gezin ontvangt dezer dagen een folder waarin ge vraagd wordt om een concrete gift voor een concreet doel. De morgendienst van a.s. zondag zal in het teken van deze aktie staan. De heer Kusee wees er op dat het woord vrijwillig een bijbelse inhoud zal moeten krijgen. De vrijwilligheid moet geboren wor den uit de verlustiging in de in zettingen Gods. Gehoorzaamheid en vreugde moeten aan elkaar gebonden zijn. De gemeente moet zich er over verheugen en ver bazen dat zij vrijwillig mag of feren. Een forum, bestaande uit ds. Becht, voorzitter, de heren D. Dekker (diaken), P. de Leeuw (kerkvoogd), J. W. Scheele (notabel) en J. C. de Pooter, en mej. J. Wijn (gemeenteleden) kreeg heel ^at vragen te beant woorden. Gesproken werd over het aan- vangsuur en de duur van de kerkdiensten, vrije zitplaatsen, de richtlijnen voor de vrijwillige bijdragen, de diensten in het Verenigingsgebouw tijdens de avondmaalsdiensten in de kerk, medewerking van de jeugd aan bijzondere diensten, bloemen enz. in de kerk en dergelijke in de gemeente levende onderwerpen. In de pauze zorgden leden van de Hervormde Vrouwenvereni ging voor een kopje thee. Ds. Becht kon aan het eind van de avond de conclusie trek ken dat deze avond als zeer ge slaagd mag worden beschouwd en deelde mede dat dergelijke avonden zeker nog wel meer ge- hoiiden zullen worden. Gemeentelijke Badinrichting Aantal baden gemeentelijke badinrichting gedurende de maand: 1093. IRAK Reizigers die woensdag uit Bagdad te Beiroet zijn aangeko men, hebben meegedeeld dat tijdens de staking van taxi chauffeurs vorige week 19 stu denten zijn omgekomen en 40 gewond doordat het leger het vuur opende. De studenten zijn woensdag naar de collegezalen terugge keerd na een proteststaking van één dag op de zevende dag na de bloedige incidenten. ZATERDAG 8 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Psycho". Concertgebouw, 8 u.: „Per valscherm de hel in". Hotel „Centraal", 8 uur Eierkaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De onsterfelijke she riff". ZONDAG 9 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Tneate;-, 2 uur: „Per valscherm de hel ni"; 4.30 en 9 uur: „Psycho". Concertgebouw, 8 u.: „Per valscherm de hel in". AXEL: Het Centrum. 3.45 u „De onsterfelijke sheriff"; 8 u. „The five pennies". Nederlander in Londen bestolen De Nederlandse zakenman R. Schoonheim uit Wassenaar is donderdagavond in Londen be stolen. Een dief heeft uit zijn hotelsuite twee bontmantels en juwelen tot een geschatte waar de van 100-000 gulden gestolen terwijl de heer en mevrouw Schoonheim in de eetzaal zaten te dineren. Waarschijnlijk heeft de dief zich met een loper toe gang tot de suite van het echt paar verschaft. Uit de garde robe nam hij twee bontmantels weg en van de toilettafel een aantal juwelen. De heer Schoonheim is direc teur van de Rotterdamse Kolen- Centrale te Rotterdam. DE POKKENGEVALLEN IN ANSBACH De Beierse stad Ansbach geldt sedert vrijdag volgens de voor schriften van de wereldgezond heidsorganisaties als „plaatse lijk besmettingsgebied" nadat gebleken is dat de moeder van de aan pokken lijdende foto graaf Kurt Eichholz door haar zoon is besmet. Zoals gemeld is de 28-jarige fotograaf kortge leden uit Indië teruggekeerd. Hij maakte het naar omstandig heden goed maar zijn moeder, die zich pas na het aan de dag treden van de ziekte van haar zoon heeft laten inenten, is ern stig ziek. Na het blijken van dit tweede pokkengeval worden voor Ans bach, behalve de plaatselijk genomen maatregelen, ook in 't internationale verkeer aanzien lijke beperkingen van kracht. door HENRI VAK WERK/ li EÏU-J, 103) Nadruk verboden. Wat is zij rank, zoals zij daar telkens bukt naar die vruchten en er de mooiste van uitzoekt. Zij is groot, bijna zo groot als ik reeds. Hoe lang is mijn oom wegge weest.... Meer dan twintig jaar geleden kwam hij bij die stam. Is zij dan achttien, of zeventien? Zij was ouder dan de huwbare meisjes in het land der Aika's, die dag van de keuze. Drie jaar ouder misschien. Waarom denk ik daaraan? Waarom wil ik haar ouder heb ben dan ze zijn kan? Zij is groot en slank en gelijk een vrouw. Maar zij blijft mijn kleine meisje, dat ik bescher men moet en voeren naar het land waar haar vader geboren is. Dat ik het meest zal moeten beschermen in de wildernis der beschaving. Daar komt zij met de vruch ten in haar armen. Ik zie snel naar de andere zijde, naar de rivier waar het water nog stuift en raast van de waterval, die zij achter zich heeft. Zal ik erheen gaan en de boot nog wat hoger optrekken, al ligt die reeds dicht bij mij? Ik voel nu hoe zij nader komt. Mijn keline dochtertje, om mij de vruchten te brengen. Dan zie ik haar aanZij ziet mij aan. Zo zag zij mij aandaar boven op de rots. Stil.... Zij is nog, nader gekomen, zij legt de vruchten vóór mij neer. Zij buigt het hoofd dieper en dieper. Nu legt zij het voorhoofd tegen mijn knie. Het is de geste, die ik de meisjes der Aika's heb zien doen op de dag der keuze, als zij de keuze der jonge man nen erkenden. Een diepe onderworpenheid zag ik er toen in. Een erken ning. Een overgave. Thans voel ik de hoge religie van de overgave. Alles in mij beeft, mijn hart slaat wilder en angstiger dan toen ik vocht met de jaguar of worstelde met de anaconda. Zo blijft zij voorover geknield. Haar blanke gebogen lichaam pje beeft als joeg een storm door een populier. Zo heb ik haar opgeheven. Daar midden in die Groene Hel. Die op dit ogenblik geen hel meer is. Maar een cathe- draal van schoonheid en hoog geluk. Daar heb ik haar de eer ste andere kus gegeven. Die van onze verloving. Juichend heb ik haar opge heven en gedragen door de cathedraal van het woudik ben naast haar neergeknield toen zij daar als een tere bloem in het blanke zand lag, en ik heb geschreid en gesnikt toen haar jonge arm zich onaf wendbaar om mij vlocht In die cathedraal van groen, met enkele heilig twinkelende kaarsjes van zonlicht.... DE KAAP. Taipeke, ik dank je. Jij hebt me met de wildernis vertrouwd gemaakt, jij bracht mij bij Maria. Voort jaagt de boot over de nog wilde rivier. Maar alles is nu anders geworden. Het is als een grote en sterke sport, met de pagaai daar de kano door de stroomversnellingen te sturen en weg te houden uit de lianen, die overal neerhangen. Maria is als een klein, blij vogeltje. Het is of de ernst van de stam die haar grootbracht langzaam uit haar wijkt, en of het Europese bloed iedere se conde meer gaat spreken. Terwijl wij pagaaien heb ik haar een liedje geleerd, ik heb de oude woorden van dat lied „Slaap nu mijn kindje" uit mijn herinnering weer opgehaald, en ze zijn ook in haar geheugen snel teruggekeerd. Ik zie een trek van weemoed in haar ogen. Nu vertelt ze me van dat vadertje, dat ook ik zo lang voor haar geweest ben. Ze vertelt 'het moeilijk, met woor den ertussen die ik niet versta, maar ook met de Hollandse woorden die ik haar leerde en die zoet klinken, zoals zij ze uitspreekt. Elk van haar be wegingen is zoet en stil en heeft toch iets heiligs voor mij. Ze leert al lachen. Of beter gezegd het ontstaat vanzelf in haar als zij mij ziet en hoort lachen om haar lieve woorden, om haar tegelijk onhandige be wegingen met nieuwe dingen. Maar het is een stille, zachte, mooie lach, die geheel bij haar ernst hoort. En er is altijd tus sen ons die ene taal, welke geen woorden behoeft, die der liefde. Nu zijn we op de rivierver breding, vijf mijl vóór de Kaap. Daar, waar het stamhoofd der Faiintintins viel. Daar zal de rivier in zijn versmalling thans wild bruisen en jagen. Maar het heeft een voordeel.... we zullen er snel voorbij zijn. Ik heb de motor daar op het strand een goede revisie ge geven, ik kan nu op haar ver trouwen. Zolang er nog benzine is. Veel heb ik niet nodig. Al leen in stroomversnellingen om een goede sturing te houden en op gevaarlijke momenten. De rest doet de snelle stroom en de pagaaien. Maria kent het reeds goed, soms kan ik het geheel aan haar overlaten. Wij zijn als twee verliefden nu, die stil samen trachten te vluchten uit het land waaruit men niet terugkeert.... Naar het geluk. (Wordt vervolgd.) DIEF BEZORGT ZICH LEVENSLANG HEEN EN WEER NAAR VOLENDAM In een restaurant in Amster dam Noord zijn zo meldt het politierapport tussen 24 en 31 maart j.l. ten nadele van een autobusonderneming 20.000 rond- reisbiljetten AmsterdamMar kenVolendam gestolen. Tenzij de biljetten worden gebruikt ver tegenwoordigen zij slechts de waarde van papier en drukkos ten. Worden ze gebruikt de dief zou levenslang dagelijks AmsterdamVolendam v.v. kun nen reizen dan is die waarde 55.000. EXCURSIE NAAR „RADIO VERONICA" BLEEK GRAP Een groot aantal studenten ver drong zich vrijdagmorgen in de stuurhut en op de dekken van de in de Scheveningse binnen haven gemeerde kustvaarder „Superior Trader". De studenten, die als deelne mers aan het 25ste congres van de organisatie van natuurfilosofi sche en technologische facultei ten in Nederland, een excursie meenden te gaan maken naar „Radio Veronica", zijn bedrogen uitgekomen. Hoewel reeds direct na de aankomst per bus, één van de studenten zei, dat het veel van een grap weg had, werd de gerezen argwaan weggeno men toen de schipper van de kustvaarder de loopplank begon in te halen. Grote twijfel rees echter, toen even later via de weer uitgestoken loopplank, twee zeer antiek geklede douaniers aan boord verschenen. Toen die een zelfs voor leken eigenaardige controle hadden ingesteld, werd plotseling de uitzending van „Radio Veronica" onderbroken voor een mededeling aan de stu denten aan boord van de kust vaarder. Tot grote hilariteit weerklonk de stem van de voor zitter van de congrescommissie, de heer Schutte. Deze informeer de hoe de studenten zo dom had den kunnen zijn om te geloven, dat er naast de excursies in Nederland, óók een naar het „buitenland" zou zijn. Tot troost nodigde hij de slachtoffers van de fop-excursie uit op de boule vard een kopje koffie te gaan drinken en om via de telescoop „Radio Veronica" te bekijken. DEMONSTRATIE VAN BOEREN Ongeveer honderd boeren uit Gelderland en Overijssel zijn donderdagavond naar de stad Groningen getrokken om te demonstreren voor de woning van de voorzitter van het Land bouwschap, de heer A. Biew en- ga. Een delegatie van vier per sonen wilde de heer Biewenga een petitionnement aanbieden. De voorzitter van het Land bouwschap bleek echter niet thuis te zijn. Het geschrift werd toen overhandigd aan mevrouw Biewenga. Later is het gezel schap nog in auto's langs het huis van de heer Biewenga ge reden. BIJ OPENEN VAN PORTIER VERONGELUKT Op rijksweg 16, tussen Moer dijk en Dordrecht, ongeveer ter hoogte van de tweede tol, is donderdagmiddag de 18-jarige student in de scheikunde F. H. van de Meent, gewoond heb bend in Alphen a/d Rijn, uit de cabine van een vrachtwagen gevallen; en onder de wielen terechtgekomen. Korte tijd later is hij aan de zware inwendige kneuzingen, die hij bij dit onge luk opliep, overleden. De student reed mee in één van de vrachtwagens van zijn vader, samen met zijn 13-jarige broertje. De wagen werd be stuurd door de 25-jarige J. P. J. Veenes. Toen de chauffeur wil de onderzoeken of de lading van zijn auto, die uit een partij dak pannen bestond, niet aan het schuiven was en hij de wagen langs de kant van de weg wilde zetten, opende de student, ter wijl het voertuig nog in be weging was, het portier. Ver moedelijk doordat hij het even wicht verloor, viel hij uit de cabine. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN De 11-jarige jongen N. Schae! vers uit Helmond is donderdag! middag in de genormaliseerd! Aa nabij het woonwagenkampl in Helmond bij het zwemmen| verdronken. Hij was waarschijnlijk vooil dit snelstromende riviertje del zwemkunst niet voldoende mees-1 ter. Pogingen om de jongen tel redden bleven zonder resultaat! Het stoffelijk overschot was| donderdagavond nog niet ge. vonden. ONGEVAL OP BOERDERIJ Donderdagmiddag omstreeks I half vier is op de boerderij van I de heer Oskam aan de Marsdijk! in het buurtschap Vechten (gem. Bunnik) een ongeluk beurd, waarbij de 17-jarige Jan I de Vos op slag werd gedood. Hij I bestuurde een tractor, waarach-l ter een aanhangwagen met mest was gekoppeld. Op een dam op de boerderij kwam de aanhang wagen vast te zitten. Toen de bestuurder van de tractor vol gas gaf begon deze te steigeren. De tractor sloeg om en de be stuurder kwam er onder. Er moesten twee takelwagens aan te pas komen om .Liet, slacht offer te bevrijden. JONGETJE OVERREDEN Het negenjarige jongetje M. C. uit Helmond is vrijdagmorgen I omstreeks half twaalf slacht offer van een verkeersongeval geworden. De jongen was met een zangkoortje uit Helmond per fiets op weg naar het „Euro- strand". Op de Luikerweg in Val- kenswaard wilde hij plotseling I op de rijweg gaan rijden. Het knaapje werd daarbij aange reden door een personenauto, be stuurd door de heer M. S. uit I Amsterdam. Het kind overleed ter plaatse. SCHEEPSBOTSING OP DE NIEUWE WATERWEG De ruim 15.000 br. reg. ton metende Noorse tanker „Hoëgfc Eagle" is gistermiddag om streeks half twee op de Nieuw Waterweg, bij de Poortershaven in aanvaring gekomen met be' binnenkomende Zuidslavische schip „Jajce". De „Hoëgh Eagle" ging rr.f schade aan het voorsteven v<r anker. De „Jajce" heeft de re naar het Botlek-gebied voortge zet. De Noorse tanker is hel eigendom van de rederij Ie" Hoëgh en Co te Oslo. Het schip werd in 1951 gebouwd. Eigenaresse van de 8.186 hr reg. ton metende „Jajce", e® in de oorlogsjaren gebouwde tanker, is de rederij Jugosla- venska Tankerska piov in Za- greb. De Noorse tanker had Juist een (normale) dokbeurt van twee weken bij Wilton-Feyeb' oord gehad en was nu in bal last op weg naar de Golf van Mexico. Vier sleepboten de Alblas- serdam" en de „Atlas" van L Smit en Co, en twee boten van Wilton brachten het schip terug naar de werf in Schiedam- De „Jajce" is afgemeerd bu de opslagplaatsen van de N.v- Nieuwe Matex in de 3e petro leumhaven, Botlek-gebied. Het schip heeft aan stuurboordzijde een flink gat boven de water lijn en schade aan de boeg -Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De Zuidslavische tanker kwam met een lading olie uit de Rus sische Zwarte Zee-haven Tuap- se. Belangrijk groter dan oe schade aan de „Jajce" is die aan de Noorse tanker „Hoegn Eagle". De gehele voorsteven is» onder de ankers, „opgerold''. huidplaten zijn gescheurd e» verwrongen. Boven de waterlij" is een groot gat. Maar ook °P dit schip zouden zich geen Per' soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Uirmtn CrmiJ"" Bepaald schokkende weds Sen staan er morgen in d< Idas B van Zuid I niet op •programma. Roosendaal en singen gaan beiden opm 1 mee de onderlinge verhout bestendigd blijft. Als Middelt dan van Taxandria wint, bli. de bovenste plaatsen onbedr voor de toekomstige eerste 1 sers uit Roosendaal en vooi roodwitte promotiekandidatei Vlissingen. Hulst kan zich verder var onderste plaats distanciëren R.A.C. met lege handen hui te sturen. Terneuzen gaat op bezoek Internos. Dat levert normaal zien weer twee waardevolle ten op voor de roodzwarten, zich daarmee eervol in de bo ste helft van de ranglijst h haven. Volgende week kunne thuis van Rood-Wit win waarna de vijfde en misse vierde plaats voor de Terne nsfSUs gewaarborgd is. DERDE KLASSE D. Hontenisse heeft in de d klasse een zodanige voorspi op Zeeland Sport verkregen, VOETBALPROGRAMMA VOOR 8 EN 9 APRIL (Betaald voetbal) EREDIVISIE N AC—NO AD (1) MVV—DOS (1) Rapid JC—DWS/A (1) VVV—GVAV (3) FeijenoordSparta (1) PSV—ADO (1) AjaxAlkmaar (1) ElinkwijkEnschedé (3)... Willem IIFortuna '54 (1) EERSTE DIVISIE A Vitesse—DFC (3) Helmondia '55—KFC (2)... Ensch. B.Volewijek. (1), VolendamL'warden (1) BVVFortuna VI. (1) VeendamRBC (3) HVC—EDO (1) Stormv.Limburgia 1 Hermes DVSAGOVV (1) EERSTE DIVISIE B SHSSW (3) SittardiaVSV (1) HeraclesGo Ahead (1)... RCH—Eindhoven (3) HeerenveenExcelsior (3) Be Quick—'t Gooi (1) BI. Wit—Wageningen (1) ZFCDHC (2) EBOH—Helmond (3) TWEEDE DIVISIE HilversumTubantia (1) Zwolse B.Oldenzaal (3) RigtersbleekNEC (2) HaarlemDe Valk (1) LongaWilhelmina (1) UVS—Baronie (3) Zwartem.Graafschap (3) VeloxRoda Sport (2) Zeist—PEC (3) (Amateurs) ZUID I TWEEDE KLASSE B Roosend.RoodWit (1) Hulst—RAC (1) Middelb.Taxandria (1) SteenbergenDOSKO (3) GoesVlissingen (2) InternosTerneuzen (2) DERDE KLASSE D BSC—RCS (1) Zeel. Sp.Zierikzee (1) Axel—ODIO (1) METOZeelandia (1) RKFCCorn Boys (.3) Kaaise B.Hontenisse (2) VIERDE KLASSE H YersekeClinge (1) LuctorKoewacht (1) OostburgBiervliet (2) BreskensLewed. B. (3) RES. TWEEDE KLASSE Zeeland Sport 2Goes 2 Axel 2—Hulst 2 DOSKO 2Hontenisse 2

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2