Nassers Arabische Republiek in beweging :uws Model-Paradijs Radio en Televisie Eric de Noorman De ring van Honoria Pagina 7 000 TON OLIE V EEN KEER Amerikaans-Russisch incident in Frankfort Vraaggesprek van de „New York Times met minister Luns TANKBOOT ZINKENDE „NEW YORK TIMES" OVER NIEUW-GUINEA IERSE TROEPEN IN ELISABETHSTAD SPAARCIJFERS R. P. S. Peru en de postzegels Landbouwprijsindexcijfers februari 1961 De uitkeringen uit Zuivelfonds en Landbouw- Egalisatiefonds MAAR INTERNATIONAAL TAANT INVLOED VAN DE MODERNE FARAO" het schip de haven van urg had verlaten, schip is onmiddellijk weer be opgevaren om de zee- e zoeken. Schepen van de marine, de reddingsdienst waterpolitie hebben aan opsporingswerk deelgeno- Het zoeken bleef zonder rat. zeeman werd gistermor- m drie uur vermist, toen lest aantreden voor wacht- ,,lda-D" is, nadat de po- om Liendo op te sporen opgegeven, in Cuxhaven ïgelopen en vandaar naar dam vertrokken. „Ida-D", een kustvaarder 14 bruto register ton, vaart ie rederij E. Wagenborgs 'vaart en Expeditiebedrijf n Rotterdam. L VAN JEUGDBENDE OPGEROLD Amsterdamse kinderpolitia Irie jongens van vijftien en 'n jaar aangehouden, die ipte tijd talrijke inbraken gepleegd en zich aan an- diefstallen en pogingen hebben schuldig ge- het zich laat aanzien trad '1ste, een bijna 16-jan/* die reeds eerder innor,- et de kinderpolitie kwam, der van deze jeugdbende opereerde steeds met an- riendjes. Verwacht wordt g meer jongens van deze zullen worden aangehou- ijna 16-jarige jongen heeft ien inbraken en diefstal end. Zijn eveneens aange- vriendjes worden als ertjes beschouwd, mgdbende heeft de laatste een kiosk geld en boekjes n; uit een garage werd eggenomen en uit een huit sieraden, fototoestel- en verrekijker en een pparaat. Ook pleegde de >nde een inbraak in een tailing en in een school, en om in te breken in een lershuis en in een juwe- ikel aan de Tweede Van ilstslraat in Amsterdam en. Uit het clubhuis van Klarcnspeeltuin aan het tgcircuit werd oud Ijzer inderpolitie gaat nog na mgdbende zich aan meer ien en Inbraken heeit gemaakt. IEHOUDEN WEGENS ING TOT DOODSLAG ns poging tot doodslag nsdagavond de 32-jarige G. door de Haagse poli- ehouden. Hij kwam 'n nnen toestand op het Huygenpark vertellen, zijn 22-jarige echtgenote Boerhaavestraat met een ïrtje (dat bij laswerk ebruikt) „de hersens had fen". iderzoek hoorde de poli een voorbijganger inder- deze straat een vrouw tngetroffen, die enige inden had. Hij had haar et ziekenhuis gebracht- )uw bleek de echtgenote te zijn en haar toestand d. 1 zijn vrouw, van wie hij en leefde, op straat ont- hij was met haar mee- naar haar huis. Onder- ruzie ontstaan. Bij het de vrouw gekomen, had van achteren aangeval- n hij bloed zag, was hij weggerend in de over- dat hij zijn vrouw had norgen wordt in de t bij de losplaats van N.V., de Italiaanse tan- ria" verwacht, welke 50238 ton ruwe olie uit in de Libanon zal aan- de grootste hoeveelheid e in één keer in de op- in Europoort werd rd. Van deze opslag- jpt een pijpleiding naar aderij In Pernis. Nassers leidende rol In de woe lige wereld van het NabUe Oos ten is niet meer zo spectaculair nis enige jaren geleden. Niemand die dit meer verdriet dan de wcvDtlsehe dictator zelf, die .ia- rental,gedroomd heeft nog eens a,s een moderne farao te heersen oVfr een groot Egyptisch rUk uit de dagen van weleer. Drie emotionele gedachten heli- hen Nasser steeds beheerst: Ara- lisohe eenheid, vreedzame neu- .raliteit en revanche op Isral'l. vlei deze kaarten speelde Nasser zijn vaak roekeloze spel, maar wal heeft hij ermee gewonnen? Voor deze vraag ziet Nasser zich nu gesteld. Wie thans Egypte bezoekt, con stateert dat Nasser kennelijk heeft ingezien hoe onjuist het was zijn streven op enkele pun ten te concentreren en daarmee zichzelf eigenlijk aan banden te leggen. Nasser concentreert zich nu meer op de opbouw van zijn eigen land en geeft zo vorm aan de drang naar vernieuwing, die bij veel Egyptenaren leeft. «SLAAF VAN ALLAH |Gamal Abd el Nasser! Slaaf van Allah beduidt deze naam, maar zelden heeft een driester [dienaar van Allah bestaan. De vierkante schouders, het brede voorhoofd, de doordringende ogen en de hoge gestalte zijn die van een heerser. Enkele jaren geleden, toen hij in een boze bui beslag legde op het kostbare Suezkanaal, hield de hete wereld het ook op deze man gericht en juichte in de straten van Caïro het povere volk, dat na eeuwen van armoe meende te mogen opzien naar een nieuwe farao. „Een gevaarlijk man, die slaat wanneer zijn striemende woorden tekort schieten", zo sprak men in het Westen over Nasser. Thans echter spreekt men over de Egyptische dictator als over een blaffende hond, die [toch niet bijt... Nassers invloed is tanende. In -Irak en Jordanië worden harde lelijke dingen over hem gezegd en geschreven. En wie weet, wat er gist en broeit aan spanningen en intriges achter de coulissen van het Syrische politieke toneel? Politieke liguren in Egypte ga ven ons ruiterlijk toe, dat zij het samengaan van Egypte en Syrië in da :.g. Verenigde Arabische Republiek als een mislukking be schouwen. In de tegenstelling tussen deze landen komen allerlei rivaliteiten tot uiting, die gedra gen worden door eeuwenoude pa tronen, waardoor de aard van het volk aan de Nijl zich onderscheidt van de aard der volken van de landen der „Vruchtbare Halve Maan", NIET BEMIND Gamal Abd el Nasser staat thans voor kwellende en dringen de vragen. Welke weg hij ook zal Inslaan, hij zal altijd op tegen stand stuiten. En dit geldt be paald niet alleen voor zijn buiten lands beleid. Bi) de meerderheid t an zijn volk is Nasser ook niet bepaald bemind. Er is ook een minderheid van loyale geestdrif- tigen, boeren die wat land heb ben gekregen, de middenstands jeugd die door studiebeurzen nieuwe toekomstplannen ziet en natuurlijk do bevoorrechte strijd krachten. Maar de meerderheid wantrouwt automatisch elk re giem. Het ligt in de Arabische men taliieit om niet in systemen en partijen te geloven. De achter docht tegen het staatsgezag kan slechts worden gecompenseerd door het Ie verpersoonlijken in één man, die het vertrouwen van het volk bezit. En het is voor ieder, die thans Egypte bezoekt en met vele Egyptenaren praat, wel duidelijk, dat men er meer en meer gaat twijfelen aan de voort varende Nasser, om wie enkele jaren geleden het volk zich nog de kelen schor juichte. Bovendien heeft Nasser door zijn vele aan slagen op de traditionele uitleg der Islamietische wetgeving en gebruiken vele tegenspelers opge kweekt in het kamp der ortho doxe Moslems, waar vaak heftig geprotesteerd wordt tegen de toe nemende vrijzinnigheid. GEESTELIJKE REVOLUTIE Inderdaad, er is veel in Egyp te wat de vrome Moslems veront rust. Maar nieuwlichters hebben thans de wind in de zeilen. De na bootsing der Westelijke levens vormen zet zich vooral in de ste den krachtig door. Caïro, Egyp- tes fascinerende hoofdstad, is een stad met twee aangezichten. Het ene weerspiegelt het Westen, het andere het Oosten. Het hart van Cairo is op en top Europees. Men vindt er dure restaurants, enor me bankpaleizen, torenhoge wa renhuizen en grote bioscopen. In de winkels hoort men alle talen van de wereld spreken, in de bre de straten klinkt het rumoer van tinkelende trams en toeterende auto's. Maar in de Arabische buurten kan men urenlang dwalen zonder een Europeaan tegen te komen. Hier krioelt alles aan kleur van huid dooreen, van het diepste Wauw-zwart der negers tot het lichtste beige der Levantljnen. Hier ziet men ook de typisch oosterse kledij; de lange hemden, de burnoes, de met trots en gra- die een cachet hebben waar uw jasje plomp en dom naast aan doet. De straten zijn er o zo smal en nauw. Ze schijnen zo maar wat te kronkelen, de meeste lopen dood en namen hebben ze niet. Elke straat is één grote huiska mer, een bonte droom van krioe lende mensen en dieren. Dit is het andere hart van Cairo en dit hart is veel groter en klopt veel sneller dan het eerste. En op het platteland leven de mensen nog poverder. Afgezien van het stel sel van irrigatie is de economie er achterlijk en pripiitief. De technische werkriiethoden van het Westen kunnen hier niet tot volle profijt van de boeren worden opgevoerd door de stel selmatige tegenwerking van de Egyptenaren zelf, die elke ver nieuwing al bij voorbaat van de hand wijzen. „Vandaar", zo vertelde een on zer gastheren, ..dat wij eerder van een geestelijke dan van een politieke revolutie spreken. Het stadium der politieke revolutie zijn wij nu wel voorbij. Het is nu zaak de verstarde geesten in be weging te krijgen..." De plannen tot sociale en eco nomische vernieuwing stuiten in Egypte steeds op de mentaliteit van de fellah's en een groot deel der stedelijke bevolking. Alle Egyptenaren moeten hard aan de slag, er zal hard gewerkt moe ten worden, maar werken is nu juist een bezigheid waar men in Egypte liefst zo weinig mogelijk aan denkt. Armoede en honger zijn hier geen bedreiging, maar een beschikking, waarvoor Allah wel zijn goede redenen zal heb ben en waartegen men zich dus niet moet verzetten... emancipatie van de vrouw. De Al-Azhar universiteit te Caïro, centrum der Islam ortho doxie, behoeft niet op veel wel willendheid van regeringszijde te rekenen. De mannen, die thans het land der piramiden regeren, prijzen beweging boven rust. Zij voeren vernieuwingen in, ook al zijn die volgens schriftgeleerden in strijd met de geest van de Koran. Het isolement van de vrouw is vooral op het platteland nog gebleven, maar toch valt er op dit punt twijfel te beluisteren. Twijfel, die kenmerkend is voor iedere plaatsbepaling in een ver anderde maatschappij. In de steden gaan de vrouwen reeds volgens de Europese mode gekleed, jongens en meisjes be zoeken dezelfde school en spor ten samen. Dezer dagen heeft de Egyptische regering een wetsont werp ingediend, welke enkele be langrijke wijzigingen van de huwelijkswetgeving beoogt. Als de nationale assemblée akkoord gaat, verandert de toestand in derdaad aanzienlijk. O.m. wil men een eind maken aan het uit huwen van jonge meisjes aan be middelde, bejaarde mannen. Ook voorziet de nieuwe wet in een an dere regeling betreffende de echtscheiding. Wanneer een Egyptenaar driemaal tegen zijn vrouw zegt: „Ik verstoot u", dan is volgens de huidige wetgeving het echtpaar reeds gescheiden.... Volgens de nieuwe lie palingen zal de man een verklaring moe ten indienen bij de burgerlijke stand en zijn verzoek moeten motiveren. En tegen die tijd zal de bui wel zijn afgezakt... Wel zal ook volgens de nieuwe bepa lingen de man er vier vrouwen op na mogen houden. Echter met dien verstande, dat bij een tweede huwelijk de eerste vrouw het recht krijgt echtscheiding te eisen. Het wetsontwerp is thans in Egypte hot gesprek van de dag. De orthodoxe Moslems zijn na tuurlijk zonder meer togen'. Maar zij zullen de ontwikkeling niet kunnen stuiten. Vrijzinnige stro mingen hebben de overhand en hebben de grond weggespoeld onder de voeten van hen, die hun nieuwe levensstijl op de Koran willen blijven baseren. De ver houding tussen geloof en wereld, wereld worstelt, is ook in Egypte een vraagstuk van de eerste orde. slaaf van een STANDPUNT. Nassers rol in de internatio nale diplomatie is niet meer zo spectaculair. Nasser wilde van Egypte een machtskern maken, een beslissende factor in het machtsevenwicht van het Nabije Oosten, een knooppunt in de „grote politiek". Het was echter duidelijk dat Nasser een rol wil de spelen die boven zijn krachten ging. Het valt hem nu zwaar dit te erkennen. Op alle mogelijke manieren heeft hij getracht ver worven machtsposities te behou den, maar hij moest telkens er kennen achter de feiten aan te lopen. Jarenlang heeft Nasser ge droomd nog eens te heersen over een groot Arabisch rijk, Zijn pro paganda was hierop ook steeds gericht. Nasser heeft daarbij zijn invloed schromelijk overschat en daarom is de weg terug voor hem nu wel uiterst moeilijk ge worden. Nasser wil zijn gezicht niet verliezen. Te lang heeft hij a gezegd om nu tenzij ten koste van veel prestigeverlies de b te kunnen Inslikken, De tijd werkt in dit opzicht vaak ten kwade. Des te langer men een bepaald idee heeft verkondigd, des te moeilijker valt het dat later terug te nemen. De tijd maakt sommige regeerders tot slaven van een eens ingenomen standpunt, waarvan de redenen mogen veranderen, maar vaar- van de onwrikbaarheid wordt be paald door geesten, die men op geroepen heeft en niet meer meester is. Dit maakt van Nasser in zekere zin een tragische figuur. Hij blaast met name in zijn redevoe ringen wel hoog van de toren, maar achter dit pathos schuilt de innerlijke onzekerheid van iemand, die weet dat hij zijn woorden niet waar kan maken. Want Egypte mag in beweging zijn, sociale en economische ver nieuwingen mogen vele ver ouderde toestanden doen ver dwijnen, Nasser's hoop dat de stromingen der wereldgeschiede nis, die oudtijds hun Impulsen uit het oude Egypte,kregen, zich naar zijn land zullen terug bul gen, is nog lang niet vervuld. (Nadruk verboden.) Het hoofdkwartier van de Ame rikaanse strijdkrachten in Hei delberg heeft dinsdag meege deeld dat zich in de nacht van zondag op maandag een incident heeft afgespeeld tussen vijf Ame rikaanse soldaten en twee Rus sische officieren. Volgens do Russische autoriteiten zou één van de officieren zijn gewond. Een verkeersongeval is, aldus het Amerikaanse hoofdkwartier de aanleiding geweest. Bij dit ongeluk was een auto van de Russische missie in Frankfort en een particuliere auto van Ame rikaanse soldaten betrokken. De Russische auto waarin één offi cier zat, remde plotseling en slipte. De Amerikaanse auto kon op het nippertje een botsing voorkomen. De Amerikanen wil den dat de officier de komst van dp Amerikaanse militaire politie afwachtte wat hij niet wilde, waarop een twist ontstond. Een eindje verder kwam het nog maals tot een treffen toen een andere Russische officier zich bij zijn landgenoot voegde. Het. Amerikaanse blad „New York Times" schrijft dat de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in een vraaggesprek heeft gezegd het te betreuren dat de Verenigde Staten het enige lid-staat van de Zuid- Pacific-commissie zijn, die de uitnodiging tot bijwoning van de installatie van de Nieuw- Guinea-raad niet heeft aan vaard. De Nederlandse regering is zeer teleurgesteld over wat zij beschouwt als een blijk van geringschatting. Volgens het verslag van de correspondent Harry Gilroy heeft minister Luns gezegd: „De Verenigde Staten schijnen zich weinig aan ons gelegen te laten liggen. Amerika heeft in het bijzonder met betrekking tot Indonesië onze mening steeds weer veronachtzaamd. Indo nesië heeft ons veel slechter be handeld dan Cuba de Verenigde Staten, onze eigendommen zijn verbeurd verklaard, honderd duizenden van onze burgers zijn gedwongen weg te trekken en thans heeft het ons zelfs de gebruikelijke diplomatieke ver tegenwoordiging door een derde land niet willen toestaan". Minister Luns gaf te kennen dat hij in elk geval de volgende vraag ip Washington zal stel len „Wat verwachten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de Verenigde Staten, van ons met betrekking tot het Nederlands beleid voor Nieuw- Guinea?" Gilroy schrijft dat minister Luns naar de Verenigde Staten _is gereisd „om een aantal han- waarmee de gehele christelijke 'gende problemen tussen Ameri ka en Nederland te bespreken". De minister zal gedurende en kele dagen de Nederlandse dele gatie naar de algemene ver gadering van de Verenigde Na ties leiden. Hij zal maandag en dinsdag in Washington zijn. Over de Nieuw-Guinea-raad heeft de minister blijkens de „New York Times" gezegd dat deze raad door middel van vrije verkiezingen is samengesteld. De vorming van deze raad is ln overeenstemming met de oude Amerikaanse politiek van zelf beschikking „die naar ik be grijp, ook de politiek van de nieuwe Amerikaanse regering is". Aan boord van de 4.200 ton me tende tankboot „Koeang Loeng", die door de natlonallstisch-Chine- se „Chinese Petroleum Corpora tion" was gehuurd van de Ame rikaanse „Mobile Company", heeft zich woensdag, terwijl de tanker in de Zuidformosaanse haven Kaohsioeng voor anker lag, een ontploffing voorgedaan, die aan tenminste vijf opvaren den het leven heeft gekost. De 26 andere bemanningsleden werden gewond. De toestand van tien hunner is ernstig. De „Koeang Loeng" is zinken de. Het achterschip is reeds on der water verdwenen. Bemanningen van Amerikaan se en nationalistisch-Chinese oor logsschepen, die zich eveneens in de haven van Kaohsioeng bevon den, namen deel aan het blus- slngswerk op de „Koeang Loeng". Menig jong liart klopt sneller op tie tentoonstelling vim model- spoorwegen, welke in Londen gehouden wordt. Niet alleen tekeningen, foto's en „Dummy", modellen zijn er te zien, docii ook een flink nnntul echt rijden de exemplaren zijn er aanwezig en het zijn vooral de laatstge noemde inzendingen, dio drom men bezoekers trekken. DE AARDAPPELPOSITIE Het produktschap voor Aard appelen heeft besloten dit sei zoen geen consumptie-aardappe len uit de markt te nemen. De toeslag op de export van con sumptie-aardappelen zal ook nft 15 april tot nader aankondiging gehandhaafd blijven. De heffing van 20 cent per 100 kilogram op de fabrieksaardappelen zal voor lopig worden opgeschort voor uitvoer na 15 april.- De „New York Times" schreef woensdag: „Het probleem dat de Verenigde Staten sedert jaren hebben om een standpunt ln te nemen jegens de tegenge stelde aanspraken van Indo nesië en Nederland op do soeve reiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea wordt niet gemakkelij ker met het voorbijgaan van do tijd". Het blad vervolgt„De re gering in Djakarta is even on vermurwbaar als de Nederlan ders met betrekking tot Weste lijk Nieuw-Guinea en er zijn berichten dat de Indonesiërs mogelijk spoedig zouden op treden om een oplossing teweeg te brengen. Hoe dit zou geschie den is niet duidelijk. Gewapen de steun voor het schijnbaar niet zeer grote aantal pro-Indo nesische Papoea's, tezamen met een nieuw beroep op de Ver enigde Naties, zou één manier kunnen zijn. De leiders in Dja karta schreeuwen regelmatig over mogelijke agressie van de Nederlanders in Westel. Nieuw- Guinea tegen Indonesië, maar de zwakheid van de Nederland se strijdkrachten in het gebied is bewijs genoeg dat zulk een agressie niet waarschijnlijk is. De Indonesische strijdmacht, die nu zeer versterkt wordt door nieuwe Russische wapens, is veel en veel groter dan de Nederlandse". „Tot nu toe hebben de Ver enigde Staten geweigerd partij te kiezen in het geschilIn overeenstemming met deze po litiek heeft Washington kort ge leden een Nederlandse uitnodi ging om een vertegenwoordiger te zenden naar de installatie van de Nieuw-Guinea-raad af gewezen „De eerlijkste oplossing voor het vraagstuk van Westelijk Nieuw-Guinea zou lijken een optreden door de Indonesiërs zowel als de Nederlanders, dat gericht is op het verzekeren van het recht van de Papoea's om over hun eigen politieke toekomst te beslissen wanneer zij in staat geacht worden dit te doen". ZATERDAG 8 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor U en Uw ge zin. praatje voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr. (9.359.40 Waterst.): 10.00 Samen thuis, praatje; 10.05 Morgenwij ding; 10 20 Geknipt voor herha ling; 12.00 Dauimuz.; 12.30 Land en tulnbouwmeded.; 12,33 Ham mondorgel en zang; 13.00 Nws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Sport nieuws; 13.45 JazzmUZ-i 14 05 V. d. jeugd; 14 40 Gram,; 14.50 Open of dicht, discussie; 15.40 Gram.; 13.00 Boekenwijsheid; 18 20 Ama teur harmonle-ork.; 18.40 Streek- uitz.; 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Apart of samen, lezing; 18 30 Lichte muz.19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Passepartout bij gaslicht, lezing; 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing; 19,55 Deze week, praatje; 20.00 Nwe; 20.05 Gevar. progr.; 21.15 Tekst en uitleg, comm.; 2130 Lichte mu ziek; 22.00 Dat was in California, hoorspelletje; 22.23 Gram.: 22.30 Nws; 22.40 Gevar. progr.; 23.10 Gram.; 23.40 Rep. int. zwemwed strijden; 23.45 Gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgen gebed en overweging; 8,00 Nws; 8 18 Gram.; 88.50 Voor de vrouw; 10.00 Voor dc kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Chansons; 12.00 Middag klok; 12.04 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act,; 13,00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Platennieuws; 13,30 Lichte muz.; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Fanfare orkest; 14.25 Lichte muz.; 14.50 Piano en or gel; 15.10 Franse les; 15.30 Jazz muz,; 15.50 Gram.; 18.00 Grego riaanse zang; 16.30 Gram.; 16.50 Sportpraatje; 17.00 V. d. jeugd; 18.00 Eur. jeugd-voetbaltoernooi te Portugal; 18.15 Kunstkroniek; 18.45 Lichte muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Mcmojandum; 19.30 Lichte muz.: 19.50 Lichtba ken, lezing; 20.00 Kamerorkest; 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje; 21.10 Gevar. progr.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Rep. Nederl. kam- pioensch. biljarten; 22,45 Wij lulden de zondag in; 23.05 Muzik. lezing; 23,55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 en 14.00 Gram.; 14.30 Planomuz.; 14.45 Gram.; 15.00 Accordeonsp.; 15.15 Gram.; 15.45 Accordeonsp. (ver volg); 16.00 Gram.: 16.10 Tips voor trips; 16.20 Gram.; 17.00 Honderdvijftig man Ierse troe pen van de Verenigde Naties zijn woensdag op het vliegveld van Elisabethstad aangekomen. Onmiddellijk nadat de toestel len tot stilstand waren gekomen namen de Ieren defensieve po sities in tot het lossen van de lading was voltooid. De Ieren zullen de Zweden vervangen, die in een kamp bui ten Elisabethstad worden terug getrokken. Bij het vliegveld is een klein aantal Kalangese po litiemannen gestationeerd. Nadat de Zweden dinsdag een aantal Katangese gendarmes hadden verhinderd het vlieg veld te overmeesteren kwamen de Verenigde Naties en presi dent Tsjombe overeen dat de status quo zou worden hersteld, d.w-z. de V. N.-troepen zouden het militaire vliegveld en Ka tangese gendarmes de burger luchthaven bewaken. Niettemin haalde een menigte Katangese demonstranten een vlag van de Verenigde Naties neer. De Katangese autoriteiten hebben de bevolking dinsdag verboden contact te onderhou den met militair of burgerlijk personeel van de Verenigde Na ties. Overtreders zouden streng worden gestraft. Gisteren is in Elisabethstad een grote apotheek gesloten die een employée van de Verenigde Naties een medicijn ten behoeve van het Italiaanse Rode Kruis1 zou hebben verkocht. Nws; 17.15 Gram.; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelspel; 18.30 oor de soldaten; 19.00 Nws or. com mentaar uit Amerika; lt)-10 Gr.; 21.15 Amus. muz.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Televisieprogramma's. NED. TV: 17.10 Veilig verkeer; 17.1017.40 Voor de kinderen; 20.00 Journ. en weeroverz,; 20,20 Brandpunt; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Hitchcock-film. VL. BELG. TV. 16.00-i7 00 Voor de jeugd; 18.00 Schermen; 19.00 Kath. ultï.; 19.30 Weak- overz.; 20.30 Muzik. film; 21.15 TV-feuill.; 21.40 Rep.; 22.10 For- matiedansen; 22.40 Nieuws. 25. Verschrikt kijken Eric en Svein elkaar even aan. „We zagen inderdaad Iemand", roept Eric dan uit, „en dat is zon der twijfel Padmond geweest!" En snel vertelt hij van de ont moeting, die ze enkele dagen ge leden hadden. j 7- =--* »Dat m°et hem zijn", gromt tie en stijl gedrapeerde lappen, Gondalf. „Snel dan!" Eric en Svein sluiten zich bü de ruitertroep aan en in galop gaat het langs het bospad weer terug. „Sjonge, wat een vreemd bestaan heb ik tegenwoordig", mompelt Svein. „Ik ren zogezegd maar heen en weer tussen het bos en de ber gen en iedere keer, onidat er iemand op de loop is... Zo meteen gaat er bü mü ook nog één op de loop", grinnikt de lange Sakser en tikt daarbü tegen zün helm. „Het was juist zo prachtig ge gaan", vertelt Gondalf Inmiddels. „Prins Padmond was, niets ver moedend, met uw Nomaden mee gekomen en hü kreeg pas arg waan, toen hij op de burcht was. Ik vermoed overigens, dat èén der Franken hem geholpen heeft bü de ontvluchting." Ze rijden door tot ze de vlakte bereikt hebben en daar kort het weinig moeite het spoor van Pad mond te vinden. „Ge wilt de prins toch niet met deze gewapende macht gevangen nemen?" wendt Ede zich tot Gondalf. „Daarmee haalt ge u al leen zün vüandschap op de hals en aan vüandschap hebben we niets. Laat mü alleen gaan." „Nooit!" roept Gondalf ver schrikt uit. „Hü is een onbereken bare kerel en bovendien zwaar ge wapend. Ge zult niets bereiken." „Ik ga", zegt Eric kalm. „en ik kom met prins Padmond terug of mijn naam is geen Eric meer." Naar de. directie van de Rijks postspaarbank mededeelt werd in maart bij de Rijkspostspaar bank ingelegd 80.1 min en te rugbetaald 71.0 min, hetgeen een positief spaarverschil ople verde" van I 3.1 min tvorige maand +32.0 min en in maart vorig jaar +0.3 min). In 1981 is tot dusver bjj de R.P.3. gespaard 67.4 min tegen 60.1 min in hetzelfde tijdvak van I960. Het inleggers-tegoed ultimo maart 1961 bedroeg 2713.2 min en ulto maart vorig jaar ƒ2429.1 min). Italië heeft dinsdag met be kwame spoed een .serie post zegels ingetrokken nadat de Peruviaanse ambassadeur te Rome, Garland, had ontdekt dat zijn iand, waarvan de grenzen op de zegels stonden afgebeeld, een gebied van de grootte van Frankrijk tekortkwam. Sedert de vorige eeuw heeft Ecuador het missende stuk opgeëist. De zegels werden uitgegeven ter gelegenheid van het aan staande bezoek van president Gronchi van Italië aan Peru, Argentinië en Uruguay. De Italiaanse posterijen heb ben meegedeeld dat de postzegels vóór het vertrek van Gronchi in verbeterde vorm zullen wor den uitgegeven. Volgens modedeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het algemeen land- bouwprijsindexeijfer voor febru ari 1961 (op basis 1949-1950 1952-1953 100) 103 tegen 108 in de voorafgaande maand. Het lag twee punten hoger dan in februari 1960 (101). Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten vertoont t.o.v. januari een geringe daling, n.l. van 110 tot 109. Vergeleken met februari van het vorig jaar (123) betekent het eon verminde ring met 14 punten. Voor de veehouderijprodukten liep het groepsindexeijter als ge volg van de lagere prijzen voor melk 11) cn eieren 8), terug van 107 tot 101. Hiermede ligt het evenwel nog 6 punten boven dat van februari 1960 (95). Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren bleef ongewijzigd op 145, d.i. 7 punten hoger dan ln februari 1960 (138). De minister van Landbouw heeft zich verenigd met een door het Produktschap voor Zuivel voorgestelde regeling, die ten doei heeft excessief hoge winter- melkprijzen voor de boer tegen te gaan en daardoor een zekere af remming van het melkaanbod te bevorderen. De regeling houdt in dat in de maanden oktober tot en met maart de voorschotuitkerin gen uit het Zuivelfonds en het Landbouwegalisatiefonds zodanig worden vastgesteld, dat de zuivel- Waafde (d.i. het van de marktsi- tuatte afhankelijke bedrag, dat de melk bij verwerking tot zuivel- produkten opbrengt), vermeer derd met de genoemde uitkerin gen, niet boven een bepaalde limiet uitkomt. Voor het melkprijsjaar 1960/61 heelt het Produktschap die limiet bepaald op 31 cent per kg melk met 3,7 procent vet. AKTIE „EEN HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" GESTART Mot een grondige schoon maakbeurt van het bevrijdings monument dat voor het Haagse stadhuis staat, is woensdagoch tend de padvlndersaktie „Een heitje voor een karweitje", die wordt gehouden op 6 en 7 april, officieel gestart. De aktie zal, naar op een persconferentie werd meege deeld, het motto voeren „Opge ruimd staat netjes". Wethouder Dettmeijer. die o.a. voorzitter is van de plaat selijke commissie van de Neder landse padvindersvereniging, zei na afloop dat hij deze jeugd- aktie zeer waardeert als een bijdrage tot het kweken van meer begrip voor zindelijkheid buitenshuis. Hij wees in ver band hiermee op de toenemende klachten van toeristen over de stadsvervuiling. De leiders van de padvinderebewegingen gaven hierop te kennen, eenzelfde aktie als die van verleden jaar te overwegen. Padvinders heb ben toen grote delen van Den Haag schoongemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3