Koning Boudewijn benoemde kabinetsformateur No. 9 Nieuwe figuren en een gedurfd program De Frans-Algerijnse besprekingen W eero verzicht A w Bourguiba over de Frans- Algerijnse onderhandelingen HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT lel Hier is AH-Kienspel ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik ik w W ik ik ik ik ik ik ik ik Absoluut gratis! Wie kien is doet mee! 0KTE81NG RADIO de BUCK De monorail Tokio van pe£ Mien ;n (110 Itr.), Erres was- ines, Philips transistor ers, Pontiac horloges theeserviezen (vijftien- ison Cadet sigaretten- ters, Parker ballpoint Vergelijk de nummers in de lijst hierboven afgebeeld met de num mers op uw AH-Kien- spelkaart. Alle spel regels vindt u duide lijk en uitvoerig op de AH-Kienspelkaar- ten vermeld. If u klant bent of niet i kunt geheel gratis needoen aan het AH- Cienspel. U hoeft niets e kopen. inze winkels. Wie jzijnde AH-zaak. aars in uw omgevi ng. :n week in dit blad. ijn dat het benauwd had. D bedacht zich niet lang en e de ruit van een van ren in. Daarna reed hij h"3 ui baby naar het politiebu- Eerst na ongeveer een uu de vader opdagen, d1 p met de inmiddels weer op gekomen baby kon ver- n. rrankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: B,- per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks VRIJDAG 7 APRIL 196-* 17e Jaargang Nr 5260 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Koning Boudewijn heeft don derdagmiddag de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, Theo Kefèvre, benoemd tot kabinets formateur. De Belgische vorst nam dit besluit enkele uren na dat hij kennis had genomen van het verslag van informateur Harmei, de (Katholieke) minister van Administratie en Culturele Zaken in het aftredende kabinet- Eyskens. Rechtse regering in Laos wil onderhandelen over bestand De rechtse regering in Laos is aereid tot onmiddellijke bespre- kingen over een bestand met de linkse Pathet Lao, aldus is uit zeer betrouwbare bron in Vien tiane vernomen. De zegsman voegde er aan toe, dat de recht se regering een wapenstilstand wil afkondigen zodra de Pathet Lao een dergelijke oproep heeft gedaan. De regering in Vientiane heeft tot dusver gesteld, dat een be stand slechts mogelijk zou zijn na de terugtrekking van alle troepen uit Noord-Vietnam, die in Laos zouden zijn binnenge drongen. Deze terugtrekking zou moeten geschieden onder toe zicht van de internationale con trolecommissie of een dergelijk lichaam. Woensdag heeft de minister van Defensie van de regering in Vientiane, generaal Phoemi No- savan, verklaard, dat zijn troe- f pon bereid zijn de strijd te sta- ken zodra het bevel daartoe is gegeven. L G: ïeraal Phoemi zei in een vraaggesprek met het officiële Laotiaanse persbureau door zijn regering gemachtigd te zijn te verklaren, dat de rechtse rege ring nog steeds bereid is tot een gesprek met de Pathet Lao over de vorming van een regering van nationale eenheid. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gezegd, dat Engeland en de Sowjet-Unie be gonnen zijn met het bespreken in bijzonderheden van de prakti sche regelingen voor het verze keren van de vrede in Laos. Indonesische ambassadeur in Australië over Ned. Nieuw-Guinea De nieuwe Indonesische am bassadeur in Australië, brigade generaal Saudi, heeft donderdag bij zijn aankomst in Sydney verklaard, dat „Indonesië er op is voorbereid, elke methode te baat te nemen om Westelijk Nieuw-Guinea terug te winnen. Op militair gebied zijn wij vol doende uitgerust om op te treden, maar wij hebben nog niet overwogen deze krijgs macht te gebruiken", zo zei hij op een persconferentie. Gene raal Saudi zei, dat Indonesië geen aanspraken op Oostelijk Nieuw-Guinea maakt. „Wij be schouwen het vroegere Neder lands Oost-Indië als ons gebied. De twee delen van Nieuw-Gui nea behoeven niet noodzakelijk een nationale eenheid te vor men. Als Indonesië West-Irian terug kon krijgen, dan zouden onze betrekkingen met Austra lië niets meer te wensen over laten", aldus generaal Saudi. KATANGA EN DE VERENIGDE NATIES President Tsjombe en de op perbevelhebber van de V. N.- troepen, generaal McKeown, zijn overeengekomen dat het vlieg veld van Elisabethstad zal wor den bewaakt door 30 Katangese gendarmes en 30 leden van de internationale politiemacht. Dit heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie in Leopold- stad meegedeeld. De Zweedse troepen die tot nu toe het vliegveld bewaakten zijn woensdag vervangen door Ieren. Ook het vliegveld van Manono, de stad in Noord-Katanga die onlangs door strijdkrachten van Tsjombe werd bezet, wordt ge zamenlijk door V. N.-troepen en „Katangezen" bewaakt. Volgens onbevestigde berchten zijn deze „Katangezen" leden van het vreemdelingenlegioen van Tsjombe. Waarnemers In Leopoldstad menen dat de Verenigde Naties in zoverre aan Tsjombe zijn tege moet gekomen dat geen Indiase troepen naar Elisabethstad of Manono zullen worden gezonden, Eén dag na de verkiezingen in België, die op 26 maart werden gehouden en die de C.V.P. een verlies van acht zetels en het verlies van de absolute meerder heid In de senaat opleverde, ver klaarde Lefèvre, dat „voor de C.V.P. het regeringsprogram van het grootste belang is". „Op basis daarvan zullen wij zeggen, met wie wij regeringsverant woordelijkheid zullen aanvaar den". Hij zeide dit naar aanlei ding van vragen, of de C.V.P. de coalitie met de liberale partij zou voortzetten. Lefèvre, van wie wordt aange nomen dat hij zal streven naar een Katholiek-socialistisch kabi net waarin ook de afgetreden secretaris-generaal van de Navo, Spaak, zitting zal hebben, deed na de verkiezingen voorts een scherpe aanval op de liberale coalitie-partners. „De liberalen hebben zich twee-en-een-half jaar trachten te onttrekken aan de verantwoordelijkheden, die zij in de regering moesten aanvaar den", zeide hij. „Zelden is een partij door een bondgenoot zo aangevallen als de C.V.P. door de liberale partners in de verkie zingsperiode'', voegde hij hier aan toe. In zijn verklaringen liet Lefè vre voorts doorschemeren, dat de „Eenheidswet" geen hinder paal zou zijn voor samenwerking tussen de C.V.P. en de B.S.P. „De Eenheidswet kan eventueel worden vervangen door een financieel-economische politiek op lange termijn", zei hij. Deze wet is door de socialistische par tij zowel in als buiten het parle ment fel bestreden en werd aan leiding tot de stakingen in Bel gië, die ruim een maand duur den. Aangenomen wordt dan ook, dat de C.V.P.-voorzitter met deze verklaring over de wet uitdruk kelijk de weg voor samenwerking met de socialistische partij in een nieuwe regering wilde openhou den. Theo Lefèvre is op 17 januari 1914 in Gent geboren. Hij is de zoon van de rechtsgeleerde Etièn- ne Lefèvre, een van de pioniers van de Katholieke arbeidersbewe ging in Gent. Aan de Gentse universiteit promoveerde hij tot doctor in de rechten. Lefèvre was in 1945 secretaris oprichter van de Oostvlaamse Christelijke Volkspartij. In 1946 werd hij in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers ge kozen. Sinds 1950 is hij nationaal voorzitter van de C.V.P. In 1959 werd hij benoemd tot minister van Staat. Lefèvre heeft nooit een minis teriële functie bekleed. Hij is plaatsvervangend lid van de Raad van Europa en lid van het Europese parlement. Belgische kabinetsformateur: De Belgische kabinets formateur, de voorzitter van de Christelijke Volkspartij Theo Lefèvre, heeft donder dagavond op een perscon ferentie in Brussel verklaard te zullen streven naar „een regering met zoveel moge lijk nieuwe figuren en een gedurfd programma'. Hij weigerde in te gaan op vra gen over de formule, die hij tot basis zal nemen bij zijn pogingen België een nieuwe regering te geven. dat door de nadruk, die de for mateur heeft gelegd op de op lossing van de Waals-Vlaamse tegenstellingen en het daarbij be horende taalvraagstuk een libe rale deelname aan een door hem te vormen regering zeker niet waarschijnlijker is geworden. Het is vooral de belangrijke Brusselse afdeling van de liberale partij, die zich verzet tegen een oplos sing van het taalvraagstuk zoals door de C.V.P. wordt voorgestaan en die naar Lefèvre mede deelde bij de verdere onder handelingen over het program van het nieuwe kabinet door de Katholieke partij zal worden ge handhaafd. Lefèvre noemde drie punten van het programma van het 1e vormen kabinet, die in het bij zonder een „gedurfde" aanpak zullen behoeven: de sanering van 's-lands financiën en de be strijding van de wijd verspreide belastingontduiking, herziening van de overheidsapparaten om het Belgische volk het vertrou wen in de democratie terug te geven en de Waals-Vlaamse tegenstellingen, die tijdens de sociale onrust in België van de afgelopen maanden een nieuw hoogtepunt bereikten. Evenals later in een radiotoe spraak zeide Lefèvre zich bewust te zijn van de bijzonder moeilijke taak onder de huidige omstan digheden een sterke regering te vormen. ..Mocht ik er niet in sla gen een kabinet te vormen, dat sterk genoeg is om de al te lang slepend gehouden vraagstukken op te lossen, dan zal ik de koning vragen mij van mijn opdracht te ontheffen". Naast de noodzaak van econo misch herstel en financiële sane ring legde Lefèvre bijzonder veel nadruk op de eis, dat een oplos sing wordt gevonden voor de vraagstukken „die het samen leven van Walen en Vlamingen in één vaderland met zich mee brengen". „Indien de nieuwe re gering hier niet in slaagt, dan zullen wij verder in kleingeestige twisten afdalen tot de rang van onderontwikkeld gebied". Blijkbaar doelend op de eisen van zowel extreem Waalse als van Vlaamse zijde voor een fede ratief stelsel zeide Lefèvre, dat het opheffen van de „overdreven en technisch te betreuren cen tralisatie" van het Belgische be stuur reeds een aanmerkelijk verbetering in de betrekkingen tussen Walen en Vlamingen te weeg zou kunnen brengen. In politieke kringen in Brus sel wordt verwacht, dat de for matiepogingen van de C.V.P.- voorzitter niet veel tijd in beslag zullen nemen en dat vóór het einde van de volgende week of een nieuw kabinet zal zijn ge vormd of dat hij zijn opdracht zal hebben teruggegeven. Verder werd in deze kringen opgemerkt, (Adv.) EN MEESTE SERVICE Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen BIOCRAFIE VAN PRINS BERNHARD De Amerikaanse biograaf Al- den Hatch zal dit jaar een ge autoriseerde biografie van Prins Bernhard schrijven. Deze bio grafie van Z. K. H. zal als af sluiting van het jaar 1961. waarin wij zijn komst naar ons land, vijf-en-twintig jaar gele den, herdenken cn hij de vijftig jarige leeftijd zal bereiken, ver schijnen bij II. J. W. Becht's Uit geversmaatschappijen N.V. te Amsterdam onder de titel „Prins Bernhard der Nederlanden. Zijn plaats en functie in de moderne monarchie". Gezien de grote belangsetlling die er ook in het buitenland be staat voor het vele en zo uiterst belangrijke werk dat Z. K. H. op talrijke plaatsen in de wereld als hoge vertegenwoordiger der Nederlandse belangen verricht, viel de keuze van de schrijver, na overleg met Z. K. H., op Al- den Hatch, de auteur van bio grafiën, o.a. van president Frank lin Roosevelt, generaal Eisenho wer en generaal De Gaulle. De auteur zal deze zomer eni ge maanden in Nederland ver blijven. Hem zal dan alle hulp worden verstrekt voor het bij eenbrengen van het benodigde documentatiemateriaal, terwijl hij met verschillende personen in den lande gesprekken zla voe ren ter completering van zijn in formaties. McCann in Hongkong De 60-jarige Amerikaan Mac Cann, die dezer dagen uit een Chinese gevangenis is ontslagen en zijn vrouw zijn donderdag in Hongkong aangekomen. MacCann is onmiddellijk in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een Amerikaanse arts, die hem onderzocht heeft, is zijn toestand „zeer ernstig". f Advertentie.! PKODUKT VIN DE SIKKENS fiROIP President Bourguiba van Tu nesië heeft in een rede voor de Tunesische nationale vergade ring de hoop uitgesproken, dat de Franse autoriteiten de weg van onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen zul len blijven bewandelen, ondanks het feit dat de zaken niet zijn verlopen zoals het moest. Op zijn „Algerijnse broeders" deed Bourguiba een beroep om onderscheid te maken tussen wat essentieel en wat belangrijk is. Hij waarschuwde, dat voort zetting van de nu 6'/s jaar durende oorlog in Algêrië de Algerijnse „revolutie" niet zal helpen. triëren in het geval samen leving tussen Europeanen en Algerijnen onmogelijk mocht blijken. President Bourguiba voegde hieraan toe zulks niet te ver langen. Hij meende dat, zoals ook voor Tunesië gold, alleen de slechte elementen zouden moeten worden teruggeroepen. Het aanblijven van de overi gen is gewenst, „en men zou zelfs wensen dat zij talrijk zijn' aldus Bourguiba. De Tunesische president be toogde, dat de Algerijnse revo lutie en de beoogde onafhanke- Bourguiba, lijkheid alleen kunnen slagen, als de Algerijnse Staat in han- die voor het par- den van de Algerijnen is. Te- lement verslag uitbracht van zijn onderhoud met president De Gaulle, verklaarde dat de Franse president bereid was alle Fransen en Europeanen naar Frankrijk te doen repa- GEEN BESPREKINGEN IN EVIAN OP 7 APRIL De Franse regering heeft don derdag in een officieel communi qué gezegd, dat de Algerijnse vredesbesprekingen „door toe doen van de F.L.N. (het Alge rijnse nationale bevrijdings front)" niet op 7 april in Evian zullen beginnen. In het communiqué wordt ver der gezegd, dat in het Franse standpunt geen verandering is gekomen sinds de publikatie op 15 maart van het communiqué waarin de Franse regering haar bereidheid uitsprak tot het be ginnen van besprekingen over de voorwaarden voor zelfbeschik king van het Algerijnse volk met de daaraan verbonden vraagstuk ken. In officiële kringen in Parijs beschouwt men de regeringsver klaring als een poging om de op standelingen gerust te stellen. Er wordt namelijk in gezegd dat de opvattingen van de Franse rege ring dezelfde zijn als uitgedrukt in het communiqué van 15 maart, over de tekst waarvan geheim overleg is gepleegd. VOORZORGS MAATREGELEN IN EVIAN EN ELDERS Militairen en veiligheidspolitie hebben donderdag stellingen in genomen in het gebied van Evian om de levens van plaatselijke functionarissen te beschermen, van wie velen dreigbrieven heb ben ontvangen van uiterst recht se Fransen in Algerië. Het hoofd van politie te Evian en de burgemeesters van de nabij gelegen plaatsen Saint- Cingolph, Thonon-les-Bains en Allinges hebben onder meer dreigbrieven ontvangen. De ver moorde burgemeester van Evian Camille Blanc heeft verscheidene van dergelijke brieven ontvan gen, voordat de bomaanslag werd gepleegd, die hem het leven kost te. Ook in Parijs en in de Franse provincies zijn voorzorgsmaat regelen genomen, waarbij onder meer openbare gebouwen wor den bewaakt en de gangen van „verdachten" worden nagegaan. De uiterst rechtse organisatie „Jeune Nation" heeft donderdag te Evian een pamflet verspreid, waarop een Keltisch kruis was afgebeeld en dat onder meer luidt: „Niemand zou, verscheide ne dagen vóór het begin der on derhandelingen te Evian, hebben gedacht dat de burgemeester van deze stad als de verrader, die hij was, zou worden terechtge steld. Deze opzienbarende terecht stelling van dit vuile zwijn is on der de huidige omstandigheden zeer belangrijk. Zij toont de we reld, de Fransen in het moeder land en onze landgenoten in Al gerië dat er mannen zijn die de noodzakelijke stappen willen nemen, om het land te redden". De hotelhouders van Evian maken zich zorgen. Zij zijn bang dat het uitstel van de Frans- Algerijnse onderhandelingen hun seizoensvooruitzichten zal beder ven. Een bestuurslid van de vereni ging van eigenaren van hotels in Evian heeft de Franse regering de verzekering gevraagd dat de besprekingen niet in de maan den juli en augustus, de top- maanden voor het toerisme, zul len worden voortgezet. De vereniging heeft ook om speciale schadevergoeding ge vraagd voor schade, die door ter roristische aanslagen zou worden veroorzaakt. De meest verbreide mening in Evian is, dat het Frans-Algerijn se overleg over een of twee we ken aan de gang zal zijn. (Adv.) voren had hij gezegd, dat Alge rije vroeg of laat zijn onafhan kelijkheid zal verkrijgen. Bourguiba deelde mede ineen ontmoeting met president De Gaulle in Parijs te hebben toe gestemd, omdat hij na een voor- bereidend contact van de Tu- nesische minister van Voorlich- ting, Masmoedi, met Franse functionarissen overtuigd was V. tu ,..i geworden van de oprechtheid van De Gaulle in het Algerijnse vraagstuk. De president zei het te be treuren dat de zaken niet ver lopen zijn zoals het moest. De eerste monorailbaan van Azië bevindt zieh in de dieren tuin van Tokio. Kinderen en vol wassenen zijn gretige bezoekers van het moderne vervoermiddel, dat met een gang van 40 km/u in een minuut een rondgang door de tuin maakt. Het tochtje duurt niet lang, doch kost slechts enkele centen. De „wagons" zijn elk 9 meter lang en kunnen 30 personen ver voeren. Maatregelen ter voorkoming van pokkenbesmetting uit Madrid ingetrokken Met ingang van gisteren zijn in Nederland alle maatregelen ingetrokken, welke zijn genomen ter voorkoming van besmet tingsgevaar van pokken uit Madrid. De Nederlandse ge zondheidsautoriteiten waren tot deze maatregelen overgegaan, nadat de wereldgezondheids organisatie Madrid tot „be smette kring" had verklaard. De wereldgezondheidsorganisa tie heeft thans verklaard, dat Madrid vrij is van pokken. EICHMANN NAAR JERUZALEM OVERGEBRACHT Een woordvoerder van de Is raëlische politie heeft meege deeld dat Eichmann in de nacht van dinsdag op woensdag van het kamp Iyar naar Jeruzalem is overgebracht. Naar verluidt heeft Eichmann ook reeds en kele uren doorgebracht in de kogelvrije glazen cel in de rechtszaal. De Israëlische autoriteiten hebben donderdag 23 foto's van Eichmann in gevangenschap vrijgegeven voor publikatie. Op één van deze foto's zweeft een glimlach om zijn mond. De Westduitse televisie zal dagelijks een overzicht van het proces geven, aldus is officieel in Stuttgart meegedeeld. De maximum snelheid in West-Duitsland De Westduitse minister van Verkeer, Seebohm, schrijft in de brief waarin hij meedeelt uit de Westduitse automobielclub te treden, dat de maximum snel heid van 50 km per uur voor auto's in de bebouwde kom sedert 1957 het leven van 10.000 personen heeft gered. De minister treedt uit omdat hij het niet eens was met een communiqué van de vereniging. f A03 8 0 I BAaün I 1 Algerijnse nationalisten in Parijs actief Algerijnse nationalisten heb ben donderdagmiddag een aan val gedaan op een politiepost bij het ziekenhuis van Montfer- meil, een voorstad van Parijs. Een sergeant werd gedood en twee agenten werden gewond. Bij Porte de Pantin is een taxi met een Algerijn aangehou den van wie men vermoedt dat hij tot de aanvallers behoort. De politie heeft meegedeeld dat vier Algerijnen zich bij het ziekenhuis vervoegden om een landgenoot, die daar wordt ver pleegd, te bezoeken. Deze man werd neergeschoten zodra hij zich vertoonde. Bij het dekken van hun aftocht schoten zij een sergeant van politie dood. Vijf tien personen, patiënten en be zoekers, werden door verdwaal de kogels getroffen. De aanvallers ontkwamen in een taxi. De Mohammedaanse patiënt, op wie de Algerijnen het ge munt hadden en die in de gang werd neergeschoten, is later aan zijn verwondingen bezweken. Hierdoor is het aantal doden gestegen tot twee. 9 Tijdens een oefenvluéht van een Japans eskadrille straalja gers zijn tijdens een hevige storm vier toestellen boven het eiland Hokkaido neergestort. Drie pilo ten kwamen om het leven. ANGOLA Ongeveer tweehonderd mensen zijn in het zuiden van Angola ge arresteerd nadat de politie een groep van samenzweerders had ontdekt die terreurdaden wilden plegen, aldus is te Loeanda ver nomen. De samenzweerders waren van plan moorden te plegen zoals eni ge tijd geleden in het noorden van Angola is gebeurd. OP REIS? HOUDT U FIT MET WAT MINDER FRAAI Tijdens flinke opklaringen steeg het kwik in de zachte van Frankrijk afkomstige lucht, aan de kust tot 18, en in het binnen land tot 22 graden. Toen in de avond een zwak VRIJDAG 7 APRIL v.m. Breskens 5.46 Terneuzen 6.21 Hansweert 7.01 Walsoorden 7.11 n.m. 6.11 6.46 7.26 7.36 ZON MAAN op onder op onder Apr. 9.19 6 6.05 19.21 0.14 7 6.03 19.23 1.18 10.10 8 6.00 19.25 2.15 11.10 9 5.58 19.26 3.05 12.18 10 5.56 19.2S 3.47 13.32 front, afkomstig van Engeland, tot over ons land doordrong, ont wikkelden zich hierlangs enkele onweersbuien die zich naar het oosten uitbreidden. Het laat zich aanzien dat van daag iets minder zachte lucht zal binnenstromen, hetgeen in de kustprovincies met zeewind ge paard zal gaan, zodat vooral daar minder hoge middagtempera- turen zullen voorkomen. De lucht bezit een onstabiele opbouw zodat naast enkele zon nige perioden ook op enkele buien gerekend moet worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Iets minder zacht. Zonnige perioden, maar plaat selijk ook enkele buien. Zwakke wind, aan de kust tijdelijk van zee. Vrij zacht weer.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1