Premier De Quay over installatie Nieuw-Guinea-raad RUSH SUPER ARIANE SUPERLUXE Ernstig ongeiuk bij de R.D.M. eist zeven doden Minister Luns naar V.S. vertrokken Belgische adviseurs uit Kongo W eeroverzicht DONDERDAG 6 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5259 1> installatie van de kieitw-Guinea-raad is voor jjet volk van Nederlands Nieuw-Guinea een nieuwe I stap op de weg naar zelfbe schikking, zo heeft de mi nister-president, prof. dr. J. E. de Quay, in een radio toespraak via de Hilversum- se zenders gezegd. oor dit forum worden van van- daag af de belangrijkste ■zaken van het eigen land in het openbaar behandeld I door de eigen vertegen- l\vo»rdigers van dit volk', [zo vervolgde hij. TELEGRAM N «EUW-GU1NEA-RAAD AAN KONINGIN CUBA WIJST AMERIKAANS PROTEST AF ISRAEL EN DE ARABISCHE LANDEN KENNEDY EN M ACM ILL AN NATIONALE DODENHERDENKING OP 4 MEI WINST AAN VERMOGEN y|Q°/ BRANDSTOFBESPARING Griekse gevangenen in hongerstaking FRANSE DOUANIERS GAAN STAKEN FRANKRIJK EN ALGERIE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN i- en WEERBERICHT Franklins o:j abonnement: Terneuzen I nirr teur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5o—o7 Administratieadres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per I maand ƒ2.-: per eek 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Rureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummerzaterdags 10 uur. I De voorzitter van de Nieuw - Gumea-raad heeft een telegram Ivan de volgende inhoud aan H. M de Koningin gezonden .Mede namens de leden van de Nieuw-Guinea-raad is het mij een voorrecht uiting te mogen geven aan onze oprechte vreugde over Uwer Majesteits treffende en bemoedigende woerden, uitgesproken in het koninklijke adres, dat aan ons, in plechtige openingsbijeen komst verzameld, ten gehore I werd gebracht. Uwe Majesteit vergunne onze 1 dank voor Hare gelukwensen veigezeld te doen gaan van de betuiging van diepe aanhanke lijkheid aan uw Huis en van ge voelens van sterke verbonden heid met het Nederlandse volk". Ouba heeft een Amerikaans protest tegen het aanhouden van het kabelschip ..Western Union" afgewezen, aldus heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Havanna meegedeeld. Volgens de Cubaanse autori teiten heeft het schip de terri toriale wateren geschonden. De kapitein van de ..Western Union" heeft verklaard dat hij zich vijf mjjl uit de Cubaanse kust be vond toen zijn schip werd aan gehouden. De „Western Union" werd vrijgelaten nadat assisten tie van Amerikaanse vliegtuigen en een torpedoboot jager was gevraagd. Ben woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ke* in Washington heeft woens- de Cubaanse autoriteiten ervan beschuldigd Amerikaanse gevangenen niet de levensmid delen en medische zorg te ver strekken die zij nodig hebben, regering heeft het Ameri- De „Het Nederlandse volk, van oudsher gewend aan zijn demo cratische instellingen, kan zich er terecht op verheugen, dat de bewoners van Nieuw-Guinea thans definitief op weg zijn naar zelfbescnikking. Uit de samenstelling van de raad blijkt reeds overduidelijk dat hier sprake is van een bewust streven naar de vestiging van een eigen volksvertegenwoordi ging. De raad die in totaal 28 leden telt, wordt n.l. gevormd door 22 Papoea's en 6 vertegenwoordi gers van het niet-autochtone deel der bevolking, waarvan 5 Neder landers. In den vervolge zullen bestuur en wetgeving van Neder lands Nieuw-Guinea uitsluitend met medewerking van de raad mogelijk zijn". De premier merkte voorts o.m. op dat de Nederlandse regering vastbesloten blijft naar vermo gen de voorwaarden te scheppen, aie de bevolking in staat zal stel len zo spoedig mogelijk tot zelf bestuur en zelfbeschikking te komen. Daarom heeft de regering de raad thans formeel uitgenodigd om van advies te dienen over de wijze en eventueel ook het tijd stip waarop het zelfbeschikkings recht voor de inwoners het beste kan worden gerealiseerd. „De samenstelling van de raad staat er borg voor- dat aan dit advies zeer grote betekenis door de Nederlandse regering zal kun nen worden gehecht". De minister-president zei in zijn radiotoespraak o.m. dat gro te delen van Nederlands Nieuw- Guinea nog moeten worden open gelegd en onder bestuur ge bracht. „Maar de vele duizenden landskinderen, die met het on derwijs. de moderne techniek en al datgene wat het Westen aan opbouwende elementen te bieden heeft, in aanraking zijn gekomen, voelen zich thans moderne bur gers van een iar"1 in stormach tige ontwikkeling. Daaraan mee helpen bouwen is hun oprechte Premier Ben Goerion heeft op een bijeenkomst ter voorbe reiding van de verkiezingscam pagne verklaard dal de huidige toestand van vrede en rust langs de grenzen „bedrieglijk" is. De bevolking van Israël mag zich hierdoor niet in slaap laten wiegen, omdat de bedreiging van Egypte niet is verminderd. De vooruitzichten op een moge lijke vrede met de Arabische landen kunnen slechts worden verbeterd door ontwikkeling van de banden met Aziatische en Afrikaanse landen. Ben Goerion sprak op een bijeenkomst van leiders van de Mapai. ter voorbereiding van de algemene verkiezingen van 15 augustus. wens. De Nederlandse regering streeft er naar deze wens te ver werkelijken. Naast het daarvoor onmisbare begrip en de positieve steun van alle naties, aan wie niet slechts in woord maar ook metterdaad het recht van alle volkeren op zelfbeschikking en vooruitgang ter harte gaat, vraagt zulks vanzelfsprekend allereerst de positieve belang stelling en steun van het Neder landse volk. Voor de ontwikke ling van dit minder ontwikkelde gebied zijn vele krachten nodig. Hier liggen mogelijkheden voor jonge mensen om hun energie te geven voor een goede zaak, con form de doelstellingen van het handvest van de Verenigde Na ties". De minister-president besloot: „Moge God het volk van Neder lands Nieuw-Guinea en ons de inspiratie geven om deze taak; tezamen met allen die van goede wille zijn tot een goed einde te brengen". President Kennedy en premier MacMillan zullen hedenmiddag (hedenavond Ned. tijd) met het jacht van de president een toch tje op de Potomac maken, zo heeft de perschef van het Witte Huis meegedeeld. Beide staatslieden zullen ook aan boord van het schip bespre kingen voeren. De tocht duurt twee en een half uur. ■De commissie herdenking heeft de richtlijnen bekend gemaakt voor de dodenherdenking op 4 mei. Deze richtlijnen, die de goed keuring van de minister-presi dent hebben gekregen, houden in dat van 's avonds 18.00 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen half stok worden gehangen. Voorts zullen de klokken van alle ker ken luiden van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20.00 uur. Ge vraagd wordt van 20.00 uur tot twee minuten daarna, op de her denkingsplaatsen volkomen stilte in acht te nemen. Tevens wordt het gewenst geacht, dat die avond van 19.00 uur af geen openbare vermakelijkheden worden gebo den en dat alle verkoopiokalitei- ten gesloten zijn. In verband met dit laatste ge ven de federatie van onder nemersorganisaties in het hore cabedrijf en de Nederlandse bond van horeca- en aanverwante be drijven het advies aan hun leden, om in de avond van 4 mei van 19.00 uur tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Aanbevolen wordt om van 19.00 uur tot 21.00 uur voorts de bui tenverlichting, zoals neons en lichtbakken te doven en even evens tot 21.00 uur in de inrich ting geen andere muziek ten ge hore te brengen dan die van de officiële Nederlandse radiopro gramma's. (Advertentie) ge kaanse Rode Kruis een week geleden verzocht stappen te doen bij het internationale en het Cubaanse Rode Kruis om hierin verandering te brengen. Deze stappen hebben tot nu toe geen resultaat gehad, aldus de woordvoerder. Ca. tweeduizend politieke VdBgenen in Griekenland hebben 'e* hongerstaking van drie «lagen gehouden om hun eis voor en algemene amnestie kracht bij te zetten. Dit staat in een telegram dat uit Griekenland naar Londen is gesmokkeld. Het telegram was getekend door zeven personen, o.w. de ver zetsheld Manolis Glezos en een leider van het vakverbond van zeelieden, Antonis Ambatielos. Het was gericht aan miss Susan (»arth, die met succes een cam pagne heeft gevoerd voor me vrouw Ambatielos, die haar tot levenslang veroordeelde man wilde bezoeken. Ambatielos is veroordeeld wegens communisti sche activiteit. Xn het telegram wordt gezegd dat velen, die aan het verzet hebben deelgenomen, reeds 17 laar gevangen worden gehouden, terwijl Duitse oorlogsmisdadi gers in vrijheid zijn gestold. Een groot aantal gevangenen zou zijn overleden. De drie grote Franse vakbon den hebben de douaniers opge roepen donderdagochtend om 7 uur voor 24 uur in staking te gaan om hun looneisen kracht bij te zetten. (Adv.) De doe-het-zelver. De man uit het vak. Zij verven graag met bever CETALAC ES O LIE VERVERSEN OM DE 4.000 KM met de nieuwe motor: 5x gelagerde krukas van f 7.995.- af bij onderstaande Simca dealers S;MCA AXEL Automobielbedrijf Garage Cito SIMCA BIERVLIET - Garage Vervaet SIMCA RENESSE Firma W. Gilyamse SIMCA VLISSINGEN - Garage Paul Kruger - 01155-651 -01152-400 -01116-370 - 01184-2008 Op Paasmaandag hebben Z. M. Boude wijn, Koning der Belgen, en Koningin Fabiola in Oostende hun door de stad aangeboden huwelijkscadeau, de vissersboot „Fabiola", in ontvangst genomen. Foto: In een motorvlet van de Belgische marine begeven de Koning e>n (1e Koningin zich lachend naar de „Fabiola", die men op de achtergrond in het Montgomery-dok ziet liggen. De reizende afgezant van koning Hassan van Marokko, Ahmed Balafrej, heeft president De Gaulle dinsdag een bood schap van zijn vorst overhan digd w'aarin wordt aangedron gen op vrijlating van Ben Bella en zijn kameraden. Ben Bella en vier andere voor aanstaande leiders van het Al gerijns bevrijdingsfront werden enkele jaren geleden door de Franse geheime dienst ontvoerd toen zij zich van Tunis naar Marokko begaven. „Generaal De Gaulle heeft geantwoord dat hij het verzoek zal overwegen", aldus Balafrej, Woensdagmiddag omstreeks twaalf uur heeft zich aan boord van het ruim 88(1 br. reg. ton grote Liberiaanse olietankschip „Mathieson" van de Ormet Ship ping Company in Monrovia, dat in dok acht ligt van de Rotter - damsche Droogdok Maatschappij aan de Heiplaat een zeer ernstig ongeluk voorgedaan. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de brandblusapparatuur die in de machinekamer van het schip staat opgesteld en die bestaat uit een aantal cylinders met kool zuurgas onder hoge druk, van zelf in werking getreden. In de machinekamer waren op dat ogenblik een veertig man bezig met reparatiewerkzaam heden, personeel van de werf, van onderaannemers en leden van de bemanning van het schip, welke laatste voornamelijk uit Italianen bestaat. Hoewel het zeer gevaarlijke, verstikkende en Het Verre Oosten, het pro bleem Nieuw-Guinea, „de door Indonesië tegenover Nederland bij voortduring getoonde kwade wil en uitermate ongebruike lijke en onbehoorlijke diploma tieke praktijken" zijn onderwer pen, die de gistermiddag om half drie van Schiphol naar New York vertrokken minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, met president Kennedy en zijn Amerikaanse België heeft besloten het mi litaire en para-militaire perso neel en de politieke adviseurs uit Kongo terug te trekken. In een nota aan de Verenigde Na ties, die aan een speciale ver tegenwoordiger van de volke renorganisatie in Brussel is overhandigd, zegt de Belgische regering de besluiten van de Veiligheidsraad dienaangaande te aanvaarden. Op 21 februari nam de Veilig heidsraad een resolutie aan waarin terugtrekking van alle Belgische militaire en para militaire personen en politieke adviseurs uit Kongo werd be pleit. ■,De Belgische regering heeft besloten de resolutie in kwestie uit te voeren en, voor zover Bel gië hierbij is betrokken, het personeel dat in de resolutie wordt genoemd, terug te trek ken. België zal de autoriteiten van de Verenigde Naties behulp zaam zijn er bij de Kongolese autoriteiten op aan te dringen het standpunt van de Verenigde Naties te aanvaarden". In de Belgische nota wordt verwezen naar de aanwezigheid gevaardigde Krisjna Menon. van personen in Kongo die niet onder Belgische jurisdictie val len hoewel zij Belgisch onder daan zijn. Hun terugtrekking kan „bepaalde moeilijkheden" opleveren omdat zij „krachtens de Kongolese grondwet de Kon golese autoriteiten", in wier dienst zij staan, trouw zijn ver schuldigd. Hun terugtrekking is slechts mogelijk wanneer de Kongolese soevereiniteit wordt geëerbiedigd. „Dientengevolge is de Belgi sche regering van mening dat de vertegenwoordiger van de secretaris-generaal en de Belgi sche en Kongolese autoriteiten besprekingen moeten voeren om het vertrek van dit personeel zo spoedig mogelijk te regelen, evenals hun vervanging door personeel dat door bemiddeling van de Verenigde Naties is aan geworven". Naar verluidt wil een groep Afro-Aziatische landen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een resolutie indienen waarin een termijn van 21 dagen wordt gesteld voor terugtrekking van de Belgen en vreemde huursoldaten uit" Kon go. Tot de opstellers van deze resolutie behoort de Indiase af- ambtgenoot Dean Rusk hoopt te bespreken. Vlak vóór zijn vertrek deelde minister Luns op Schiphol mede, dat de president hem waarschijnlijk maandag a.s. zal ontvangen. „Het belang van mijn bezoek ditmaal aan Amerika", zo sprak de minister op Schiphol voor de T.V.-camera en voor de jour nalisten, „is in de eerste plaats, dat ik kennis maak met de nieuwe administratie en met president Kennedy, die ik nog nooit ontmoet heb. In Amerika is de president tevens voorzit ter van de raad van ministers, zodat de persoon van de hoog ste gezagsdrager in het land een zeer speciale macht heeft, die niet met die van welke andere president ook kan wor den vergeleken. Kennedy heeft zich doen kennen als een ener gieke en uitermate voortvaren de president". Desgevraagd somde minister Luns nog enkele problemen op, die hij in de V. S. hoopt te be spreken de plannen voor de Nato en de mogelijkheid ervan concretisering van een reeds door president Eisenhower op gevat plan van de Nato een vierde atoommacht te maken. „Amerika heeft grote belang stelling voor de ontwikkeling van de Europese politiek. Met mijn gesprekpartners zal ik ook dit aspect van gemeenschappe lijk belang doornemen. Het is u bekend, dat Nederland in Parijs een geluid heeft laten horen, dat enigszins afweek van dat van de partners. Een com missie van experts is thans druk bezig deze knoop te ont warren en wij zullen zien hoe het op 19 mei a.s. in Bonn loopt, als we weer bij elkaar komen". Minister Luns arriveert in de V. S. „op een moment dat de Britse premier MacMillan en diens minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, juist in Amerika besprekingen hebben gevoerd, die gedeeltelijk over de zelfde onderwerpen zullen gaan". Of president Kennedy, zoals de ochtendbladen van gisteren meldden, inderdaad bereid is in de kwestie Nieuw-Guinea te bemiddelen, kon de heer Luns niet zeggen. Noch op zijn depar tement, noch op de ambassade in Washington was daar iets over vernomen. Gedurende zijn verblijf in de V. S. zal de minister voort durend alle belangrijke pro blemen in Europa blijven vol gen. Er is tussen Den Haag en Washington een directe telex verbinding, zo deelde hij mede, en driemaal per week zal hij nogal lijvige dossiers toege stuurd krijgen. „Uiteraard zal ik ook tijdens mijn verblijf aan htt kabinet telkens rapport uit brengen". Nog een onderwerp, dat op zijn programma staat, wordt gevormd door de kwestie van ae nog steeds niet aan de K. L. M. verleende landings rechten in Los Angeles. „Vóór ik heb gezien hoe de nieuwe Amerikaanse administratie is gevormd, kan ik me over de vraag of die landingsrechten verleend zullen worden eigen lijk niet uitlaten", zei hij, ..maar ik hoop en vertrouw, dat het eens zo ver zal komen". Wat de weigering van de V. S. betreft om de installatie van de Nieuw-Guinea-raad bij te wonen, hoopt de minister zich te kunnen oriënteren over de achtergronden, die tot dit besluit geleid hebben. Tenslotte antwoordde hij op een desbetreffende vraag, dat hij de benoeming van onze landgenoot Stikker tot secre taris-generaal van de Nato in de V. S. niet behoeft te propageren, „omdat de Amerikaanse re gering toch al buitengewoon voor deze benoeming is gepor teerd". De minister verwachtte, dat de heer Stikker binnen af zienbare tijd inderdaad be noemd zal worden. van nature reukloze koolzuurgas met reukstof is vermengd, dit om in geval van ontsnapping mensen in de omgeving te waar schuwen, zijn de mannen in de machinekamer door het gas overvallen. Stuk voor stuk raak ten zij bedwelmd en onbekwaam. Arbeiders die op een hoger ge legen bordes bezig waren ontdek ten wat er zich afspeelde. Zij vluchtten en sloegen onmiddellijk alarm. Brandweer en geneeskun dige dienst waren zeer snel ter plaatse en begonnen, uitgerust met zuurstofmaskers, een uitge breide en goed georganiseerde reddingsactie. Het was echter heel moeilijk in de met machine rieën volgepropte ruimte de slachtoffers snel te vinden en te transporteren. Hoewel men bin nen drie kwartier na het ontdek ken van het ongeluk alle slacht offers onder geneeskundige be handeling had, bleek voor zeven van hen de hulp toch nog te laat te zijn gekomen. De slachtoffers werden zo snel mogelijk per am bulances, die begeleid werden door motorpolitie naar diverse ziekenhuizen in Rotterdam, op beide oevers, vervoerd. De politie had uitgebreide maatregelen ge7 nomen en zette het verkeer op diverse punten stop. Zoals gemeld is de brandblus apparatuur door onbekende oor zaak in werking getreden. Ge zien het feit, dat dit door diverse veiligheidsmaatregelen voorko men moet worden, mag men wel spreken van een raadselachtig en in ieder geval uniek ongeluk. De directie van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij deelde woensdagmiddag mede dat zeven personen bij het onge val om het leven zijn gekomen. Drie van hen zijn personeelsleden van de R.D.M., de vier anderen bemanningsleden of personeel van onder-aannemers. Onder de doden is een Italiaan, een leerling-machinist van het schip. In de verschillende zieken-, huizen worden nu .30 gewonden behandeld, enkele personen kon den reeds weer naar huis gaan. Van zes van de zeven slacht offers zijn nu de gegevens be kend. Overleden zijn (op het schip of later in een der zieken huizen) J. Goris, 60 jaar, wonende te Rotterdam, als bankwerker werk zaam bij de Rotterdamscne Droogdok Maatschappij. L. J. Wildeman, 58 jaar. wo nende te Rotterdam, als bank werker werkzaam bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij. (W. Nieuwpoort, 37 jaar, wo nende te Pernis, als koperslager werkzaam bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. H. de Hoop, 43 jaar, wonende te Rotterdam, als electromonteur werkzaam bij het electrotechnisch installatiebedrijf N. V. De Hoop. Ph. J. Loonstijn, 57 jaar, wo nende te Rotterdam, als ketel bikker werkzaam bij de firma C. van der Ploeg. Edio Stroppa, 30 jaar, van Italiaanse nationaliteit, leerling machinist aan boord van de „Mathiesom". 'De naam van het zevende zevende slachtoffer zal eerst na identificatie en waarschuwing aan de familieleden worden be kend gemaakt. De Rotterdamse politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Vermoedelijk zijn zo werd medegedeeld onjuiste manipu laties verricht bij de controle van de Co2-kamer. Van de dertig gewonden, die ter observatie in de ziekenhuizen werden opgenomen, zijn er in middels negen naar huis terug gekeerd. De 21 anderen zijn allen buiten levensgevaar. Onder hen zijn 6 Italianen, bemanningsleden van het schip. De zuidwestelijke stroming, die zachte en vochtige lucht van de Golf van Biscaye aanvoert, is nu doorgedrongen tot over Zuid- Scandinavië, voorafgegaan door een brede zóne met regen en natte sneeuw. In deze stroming trok een klei ne storing mee, die vooral in de hogere luchtlagen goed ontwik keld was. Deze gaf in de middag aanleiding tot enkele fikse buien, hier en. daar met hagel of on weer. DONDERDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.59 5.34 6.14 6.24 n.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 ZON op onder Apr. 6 6.05 7 6.03 MAAN op onder 19.21 19.23 0.14 1.18 9.19 10.10 Na het passeren van de storing breidde een zwakke rug van hoge luchtdruk mei opklaringen zich vanuit het zuidwesten over ons land uit. Deze wordt boven de Golf van Biscaye alweer gevolgd door een nieuwe storing die van daag in ons land opnieuw enkele buien ktui veroorzaken. Vóórdat de storing ons bereikt, worden echter zonnige perioden ver wacht. De temperaturen zullen weer oplopen tot ongeveer dezelfde waarden als woensdag toen aan de kust 15 en in het binnenland 18 graden werd bereikt. medegedeeld dor het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Tijdelijk enkele buien Aanvankelijk zonnige perioden, later veel bewolking met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid oost. Zacht weer?

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1