De ontwikkeling van de P. B. O. tie in stad Napels-Rome per bal Vandaag gaat 1000ste N.T.S.-journaal de lucht in Binnenlands nieuws Kantongerecht te Terneuzen ileiding van raad Ontwerpresolutie over apartheidspolitiek 7 rein greep auto >ensdag 5 april 196-1 Woensdag 5 april 1961 Pagina 3 ehaald JKRIJK en ALCERïf iligheidsraad gaat nse klacht bespreken MR. BOT OVER INDONESISCHE INFILTRATIE TWEE LAATSTE INDONESISCHE INFILTRANTEN IN NIEUW-GUINEA GEGREPEN UITSTEL VAN KONGOLESE RONDE TAFELCONFERENTIE ZUID-VIETNAM JAPANSE ANTI A- EN H-BOM DELEGATIE IN ONS LAND ARRESTATIE VAN DREIGBRIEF- BEZORGERS AMERIKAANS ALGERIJNS OVERLEG HET PROCES EICHMANN KERNWAPENPROEVEN CHINA STEUNT SOWJET-UNIE INZAKE LAOS DE MILITAIRE SITUATIE IN LAOS BELGIE EN KONGO DE VRIJE ZEEUW W. Pacific en zodoende e gehele vrije wereld instelling van de Nieuw, a-raad vormt intussen -I lin als de andere activiteit m Nederland in N. N. G -I loei op zichzelf. Integer,, lit alles is middel tot een de bewoners van N. N. g gelijkheid tot persoonlijke aatschappelijke ontwikke n vrijheid te geven. Dit ■ntde ontwikkeling van ividuele Papoea tot staats- en opheffing van de nog ■nig opzicht amorfe pa_ amenleving tot een maat je gemeenschap. Met an- voorden, het criterium ter ieling van onze activitei- il mede moeten zijn ge in het antwoord op 'de of de ontwikkeling ginds a de richting van den ver. ig van de menselijke igheid en vrijheid in de I. Dit is het centrale tuk waarvoor het Westen en, die vrijheid lief heb- taan geplaatst", aldus mr egveld achter. verluidt zijn enkele Zwe- ie zich op enige afstand t vliegveld bevonden, door ligte meegevoerd. Omtrent t is niets bekend, vertegenwoordiger van de gde Naties in Kongo, Du- werd na zijn besprekin- 't Tsjombe enige tijd vast ten door Katangese gen- „die zijn identiteit wilden Hen", aldus heeft radio- hhstad meegedeeld, vliegtuig van de Verenigde met Indiase troepen heeft het vliegveld van Elisa- id kunnen landen en is amina teruggekeerd, aldus en Katangese woordvoer- egedeeld. mbe zou Dumontet na- lijk hebben gezegd dat hij ndiase troepen op Katan- rondgebied wenst. franse delegatie die was 'ezen voor de onderhan- n met de vertegenwoord'- in de Algerijnse regering ngschap zal vrijdag in de ntiezaal in Evian aanwe- aldus is van regerings- Parijs vernomen. aorlopige Algerijnse rege- jeft vorige week meege- liet naar Evian te zullen omdat de Franse rege- 0 hetzelfde tijdstip als de kingen" zouden beginnen, g" zou plegen met andere 1 o.a. de M.N.A. (de ise Nationale Beweging), lgerijnse delegatie zou in land logeren, en de Alge regering in ballingschap e Zwitserse regering ofli- kennis gesteld van haar niet te komen. Volgens :n in de Franse pers heeft ise regering echter geen mededeling uit Zwitser- tvangen. j zich nieuwe ontwikke- 'oordoen, zal de leider van mse delegatie, minister londerdag na afloop van binetszitting naar Evian ken. tdels voert een afgezant rebellenregering, Taieb oef, in Zwitserland be- gen met vertegenwoordi- n de Franse regering In 'skringen in Parijs acht t niet uitgesloten dat bin- i of twee dagen overeen- ng wordt bereikt over een ijdstip voor opening van erentie. rizende ambassadeur van Hassan van Marokko. Balatrej, is dinsdag In aangekomen. Hij heeft lijnlijk een boodschap bij koning Hassan aan Dc ej zal vandaag of morgen ierhoud hebben met het staatshoofd. Men neemt koning Hassan zijn be id uitdrukt over de moci- n bij de Frans-Algerijnse ndelingen. 'iligheidsraad komt mor- iag bijeen ter bespreking klacht van Jordanië over ■nemen van Israël om op een grote militaire para- 't verdeelde Jeruzalem te Op die dag zal het der- bestaan van Israël wor- iacht. lië heeft de parade een •e provocatie'' genoemd, lëlische zijde is verklaard, ianië een kwestie maakt zaak van gering belang- Beschouwingen der organ isa tie-commissie van de Sociaal- Economische Raad over de, door haar in een nota verwerkte, om standigheden en weerstanden die worden ondervonden bij de voort gezette arbeid voor het verbrei den van de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie, nopen deze commissie niet aan de raad bij zondere spectaculaire voorstellen te doen, aldus een der conclusies I der commissies. De nota, de beschouwingen der commissie en een aantal andere stukken over deze kwestie, zul len in behandeling komen op de openbare vergadering van de Sociaal-Economische Raad op wijdag 28 april a.s. De nota en bijbehorende papieren zijn gister avond voor publikatie vrijge- Sevft de analyse van de omstan digheden die de totstandkoming van bedrijfslichamen bemoeilij ken concludeert de organisatie commissie van de S.E.R. voorts: De fundamenten van de wet op de bedrijfsorganisatie moeten ook thans nog juist de mogelijkheid om bij verordening lonen en an dere arbeidsvoorwaarden vast te stellen, ook de mogelijkheid kun nen worden gegeven een collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bedrijfstak algemeen verbin dend te doen verklaren bij ver ordening. De organisatie-commissie vindt geen aanleiding om in de actuele ontwikkeling van de loonvor ming weerstand te zien tegen het vormen van bedrijfslichamen. Het is de commissie voorts niet gebleken dat bedrijfslichamen aan de behoefte aan regelingen op economisch terrein niet vol doende zouden kunnen voldoen. In het algemeen is verder niet gebleken dat in het bedrijfsleven behoefte aan regeling der mede dinging zou bestaan welke uit gaat boven hetgeen thans door de commissie mogelijk wordt ge acht en aanvaard. Voor de werkzaamheden op het gebied der vakopleiding, de be vordering der technische en eco nomische voorlichting aan de commissie de bedrijfslichamen beter gekwalificeerd dan de pri vaatrechtelijke samenwerkings vormen. Het patroon van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is niet gebaseerd op enkele, een voudige organisatiebeginselen. India, Malakka, Ceylon en de V.A.R. hebben maandagavond 'n ontwerpresolutie ingediend, waar in gevraagd wordt om stappen teneinde Zuid-Afrika te overre den zijn huidige apartheidspoli tiek te laten varen. In de ontwerpresolutie wordt niet aangedrongen op het nemen van sancties tegen Zuid-Afrika, waarop verschillende Afrikaanse landen hebben aangedrongen. De vier landen zeggen onder meer, dat de apartheidspolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering een flagrante schending van het handvest der V. N. en de verkla ring van de rechten van de mens vormt en onverenigbaar is met de verplichting van een lid van de volkerenorganisatie. Staatssecretaris mr. Bot heeft dinsdag op een receptie in ant woord op vragen gezegd dat Nederland in staat zou zijn een Indonesische infiltratie te weer staan die in sterkte niet de 1.000 man te boven gaat; Neder land zou het binnenkomen van een groter aantal infiltranten echter als een aanval beschou wen en het zou dan hulp van Australië, Engeland en de Ver enigde Staten verwachten. Als Indonesië meer dan 1.000 „infiltranten" zou gebruiken, zou Westelijk Nieuw-Guinea niet alléén dit optreden kunnen weerstaan, omdat de Indonesiërs gesteund worden door betere wapens zoals in Rusland ge fabriceerde straaljagers, zei hij. Mr. Bot zei niet te willen specu leren over de waarschijnlijk heid van zulk een optreden van Indonesië. De twee laatste leden van de groep Indonesische militairen, die in november 1960 in Neder lands Nieuw-Guinea een infil tratiepoging ondernamen, zijn maandag gegrepen en werden gisteren overgebracht naar Hol- landia. Aanvankelijk, na het vatten van de overige leden e'er groep, was aangenomen, dat aeze twee in een Bandjirrende rivier waren verdronken. Tijdens hun overbrenging van het vliegveld Sentanina, bij Hol- landia, naar de stad, met een politieauto, heeft deze auto ech ter een ongeluk gehad, waarbij zij driemaal over de kop sloeg. Hierdoor zijn zowel de twee in filtranten als de inzittende po litiemannen zwaar gewond. Zij zijn allen overgebracht naar het centrale ziekenhuis te Hollan- dia. De Kongolese ronde-tafelcon ferentie, die woensdag te Kami- na. in Katanga, zou beginnen, is uitgesteld. In een door het bureau van president Kasavoeboe uitgegeven bekendmaking wordt gezegd dat tot het uitstel is besloten „in ver band met de militaire toestand in Kamina en Noord-Katanga". Hieraan wordt toegevoegd dat de Kongolese regering binnen kort de nieuwe datum zal be kendmaken waarop de conferen tie zal beginnen. Defensie-autoriteiten in Sai gon hebben dinsdag meegedeeld, dat in de afgelopen week bijna 400 communistische guerilla- strijders in Zuid-Vietnam zijn gedood of gevggggn geijgjnen. Ongeveer 24 Afrikaanse landen dienden eveneens een ontwerp resolutie in, die veel verder gaat dan die van genoemde vier. De 24 Afrikaanse landen willen dat er strafmaatregelen op diplomatiek en economisch gebied tegen Zuid- Afrika genomen worden. Zij stellen voor om 1. de diplomatieke betrekkingen met de Zuid-Afrikaanse regering te verbreken of geen diplomatie ke betrekkingen met deze rege ring aan te knopen; 2. de havens te sluiten voor schepen die onder Zuid-Afrikaan se vlag varen; 3. alle schepen te verbieden Zuid-Afrikaanse havens aan te doen (deze maatregel moet na tuurlijk ook uitgaan van de lan- den-leden van de V. N. zelf) 4. de goederen uit Zuid-Afrika te boycotten en geen goederen naar Zuid-Afrika uit te voeren; 5. landingsfaciliteiten te weige ren aan vliegtuigen van -Zuid- Afrikaanse luchtvaartmaatschap pijen of de Zuid-Afrikaanse rege ring. Beide ontwerpresoluties zullen behandeld worden door de spe ciale politieke commissie van de algemene vergadering. Het is nagenoeg even bont en geschakeerd als de opbouw van het privaatrechtelijke organisa tiepatroon. In de waardering hier van is de mening der commissie niet eensluidend. Enkele leden zijn van oordeel dat een relatief beperkt aantal bedrijfslichamen van grote omvang met ee»i ster ke interne decentralisatie (zoals het Landbouwschap) verre de voorkeur verdient boven een groot aantal kleine lichamen. An dere leden der commissie menen daarentegen dat de P.B.O. met name aan ondernemerszijde slechts dan werkelijk tot leven kan komen ais ze nauw bij de spontane groepsvorming aan sluit. In geen enkel opzicht behoeft van de instelling van bedrijfs lichamen en van de daarbij nood zakelijke afbakening van een deel van het bedrijfsleven, een conserverende werking uit te gaan op de bestaande verhou dingen. In Amsterdam verblijven op het ogenblik vier leden van de Japanse „raad tegen A- en H- bommen". Zij zijn de landbouw deskundige dr. Y. Fukushima, het hoofdbestuurslid van de Japanse onderwijzersvereniging, de heer M. Hiragaki, het hoofd bestuurslid van de Japanse bond van overheidspersoneel, de heer S. Wada, en dr. F. Araki, lector in de pathologie aan de universiteit van Hiroshima. Reeds in begin februari is deze delegatie uit Japan ver trokken voor een tournee door Europa met het doel „ook hier de beweging tegen het gebruik van A- en H-bommen en het nemen van proeven daarmee tegen te gaan". In de afgelopen weken heeft men bezoeken ge bracht aan Zweden, Frankrijk, België, West-Duitsland en Oos tenrijk. In ons land zullen de leden van de delegatie drie lezin gen houden. Bij het vertrek uit'Japan be vond zich ook nog een slacht offer van de atoombom-ontplof fing op Nagasaki onder het ge zelschap de 30-jarige Senji Ya- maguchi. Een paar dagen ge leden werd deze echter zó ziek, dat hij voortijdig naar Japan moest terugkeren. 9 In de Brazilaanse staat Cea- ra is de rivier de Aracaru tenge volge van zware regenval buiten haar oevers getreden. 3.000 men sen zijn dakloos. Het water be dreigt de stad Sobral. Twee meisjes van het circus „Heros" zijn in Napels van start gegaan voor een wandeling van ongeveer 190 km op een bal naar Rome. Foto: Terwijl Elvane (1.) een verversing gebruikt, maakt De politie van Thonon-les- Bains, in de Franse Alpen, heeft maandagavond twee jonge man nen aangehouden, die een dreig brief hadden afgeleverd in de brievenbus van de burgemees ter van de stad. In de brief, die getekend was met de initialen A. F., stond: „U zult spoedig krijgen wat Blanc heeft ge kregen". Zoals bekend werd vrijdag jl. Camille Blanc, de burgemeester van het nabij gelegen Evian, ge dood door de ontploffing van een plastiekbom, die op een vensterkozijn van zijn woning werd geplaatst. Hij werd giste ren onder overgrote belangstel ling begraven. Twee ministers van de „voor lopige Algerijnse regering" heb ben maandag een „brede uitwis seling van gedachten" gehad met de Amerikaanse ambassa deur in Tunis, Walmsley, aidus is in kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de voorlopige regering, meegedeeld. De ministers, Mohammed Ya- zid (Voorlichting) en Abdel Hafid Boessoef (Bewapening), hadden een samenkomst met de ambassadeur op uitnodiging van de laatste in diens ambts woning te Carthage, bij Tunis. Walmsley had vóór zijn on derhoud met de Algerijnse mi nister een gesprek met de Tu nesische president, Bourguiba. Na de samenkomst met Walmsley heeft Yazid op een persconferentie gezegd, dat de Algerijnen bereid blijven tot onderhandelingen. De onder handelingen in Evian zouden kunnen beginnen als Frankrijk het „misverstand" over de rol van de concurrerende Algerijnse nationale beweging (M.N.A.) zou hebben opgehelderd. (In Franse officiële kringen is gezegd, dat het initiatief van de Amerikaanse regering geen commentaar van Frankrijk ver eist. Er was geen Amerikaanse stap bij de Franse regering over de onderhandelingen in Evian gedaan. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Pa rijs heeft verklaard, dat er geen wijziging is in de normale be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Frankrijk t.a.v. Al- gerië. „Wij blijven hopen, dat vruchtbare onderhandelingen zullen worden gehouden".) De tweede raadsman van Eich- mann, Dieter Wechtenbruch, heeft in West-Duitsland geen getuigen a décharge kunnen vinden. De mensen die iets over Eichmann zouden kunnen ver tellen zijn bevreesd vanwege hun nazi-verleden waarvoor zij in Israël kunnen worden ver volgd of willen eenvoudig niets met het proces te maken hebben. Tot de laatste categorie behoort een groep personen die door Eichmann was genoemd. De verdediging zou ook thans in Israël wonende personen als getuige willen oproepen. Het voorlopige antwoord van de Sowjet-Uniè op de jongste voorstellen van de Verenigde Sta ten en Engeland om te komen tot een verbod van proeven met kernwapens „is in bemoedigende bewoordingen gesteld", aldus is in Genève vernomen. De Sowjet-afgevaardigde, Tsa- rapkin, verklaarde dat er thans „aanwijzingen zijn dat de Ver enigde Staten bereid zijn een ver drag te sluiten en dat hen geen overheersende positie geeft." Hij zei deze ontwikkeling toe te jui chen. De Sowjetregering bestudeert thans de Westelijke voorstellen en wil zo spoedig mogelijk een verdrag sluiten waarbij proeven met kernwapens „voor altijd" worden uitgebannen. Maandagochtend is op een over weg naby Almelo een kleine per sonenauto met twee inzittenden door een trein gegrepen en vol- komen verwoest. De beide inzit tenden, een dame, die leerde rijden, en haar begeleider, vver- den gedood. De auto werd door de trein over een afstand van 275 meter voort- gesleurd. De dood van Mistinguette, de schaakwedstrijd Euwe—Donner, de staking in IJmuiden en de Kerstboomverbranding, dat wa ren de nieuwsflitsen die het N.T.S.-journaal op 5 januari 1956 zijn kijkers voor het eerst voor zette. Met een bezetting van drie personen startte de journaal redactie op de bovenverdieping van een villa in Bussum. Vandaag gaat de duizendste uitzending de lucht in, een uit zending die zich bij het bereiken van deze mijlpaal niet bijzonder van de vorige onderscheidt. Be halve dan dat men in de loop van deze vijf jaar beter geoutilleerd is, dat er geen drie maar meer dan twintig personen aan het N.T.S.-journaal werken en dat men de beschikking heeft over de beste binnen- en buitenlandse reportages. Hoofdredacteur Carel Enkelaar is niet ontevreden over de in de afgelopen vijf jaar bereikte resultaten. Hij zei ons dat, bin nen de mogelijkheden die er wa ren, het N.T.S.-journaal is ge groeid tot een goed apparaat dat voldoet aan de wensen van de kijkers. Niet dat men bij het N.T.S.-journaal geen wensen meer heeft. Niets is minder waar. Er wordt steeds gewerkt aan uitbreiding en verbetering van het journaal. Plannen die waarschijnlijk bin nenkort gerealiseerd zullen wor den zijn de verschuiving van hot weekoverzicht naar de zondag cn een frequenter in het beeld komen van de nieuwslezer. Bij de journaalredactie wordt het als een gemis gevoeld, dat PAASRITJE MET GESTOLEN WAGEN Bij een controle van auto papieren te Scheveningen zijn maandag twee Arnhemmers aangehouden, die de wagen, waarin zij reden, in Arnhem ge stolen bleken te hebben. Het waren twee kunstschilders, de 19-jarige C. E. en de 25-jarige G. S.. die na verhoor op trans port naar Arnhem zijn gesteld. Zij hadden met de gestolen dagen een Paasritje naar Sche veningen gemaakt. JONGEN UIT TREIN GEVALLEN Gistermorgen omstreeks tien minuten over elf is 1 km buiten station Coevorden, op weg naar Dalen, de zesjarige E. H. R. uit Santpoort uit de trein gevallen en omgekomen. De sluiting van de deur waar hij uit viel was in orde, zodat wordt aangenomen dat hij deze zelf heeft open gemaakt. De jongen was met zijn ouders op vakantie in Om men en vandaar op reis gegaan naar Emmen. Door het ongeval had de trein ,een kwartier vertraging. TWEE DODELIJKE ONGEVALLEN Twee ongelukken hebben tij dens de Paasdagen in Arnhem aan twee bejaarde personen het leven gekost. De 78-jarige W. Bleyleven kwam om het leven, toen hij uit het raam van zijn woning aan het Roermondsplein, van een hoogte van ongeveer vier meter, een blik olie wilde op takelen. Hij verloor vermoede lijk zijn evenwicht, viel en kwam met het hoofd op de straat terecht. Hij was op slag dood. De 67-jarige J. W. Hartemink, eveneens uit Arnhem, viel met zijn fiets in de Sweerts de Land- asstraat. Ook hij overleed ter plaatse. ARBEIDER IN EUROpOORT VERONGELUKT Bij de bouw van een nieuwe tank voor Shell in Europoort is gistermorgen de 46-jarige arbei der M. van den Engel uit Spij- kernisse dodelijk getroffen door een vallende plaat. De heer Van den Engel was in dienst van een aannemersbedrijf dat ter plaatse werkzaam is. Hij was getrouwd en had drie kinderen. IN CEL OVERLEDEN In de nacht van maandag op dinsdag is in een cel op het poli tiebureau overleden de 51-jarige vrijgezel F. R. uit Almelo. De man was maandag in staat van dronkenschap aangetroffen in de Haaksbergerstraat te Enschedé. De politie kon nauwelijks zijn naam gewaar worden, want de man stamelde slechts enkele on verstaanbare klanken. Hij werd meegenomen naar het bureau om daar ter ontnuchtering te worden opgesloten. Dinsdagmor gen, toen men aan zijn cel klopte, bleek de man te zijn overleden. Na lang speuren is dé politie er achter gekomen dat het hier R. uit Almelo betrof. HALTEWACHTER GEWOND BIJ WERK OP SPOORBAAN. Bij de halte Wilgenpias op de spoorlijn Rotterdam Hofplein Den Haag is gistermiddag de 52- jarige haltewachter T. Lamberts ernstig aan het hoofd verwond geraakt. Om half vijf dinsdagmid dag raakte een passerende trein de zuigpijp van een zuiger, die op het viaduct over de Adriana- laan bij de hoofdriolering stond. De pijp zwaaide opzij en verwond de de heer Lamberts. Hij is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis „Bergweg" vervoerd. Communistisch China steunt Ruslands voorstellen voor een vreedzame oplossing in Laos, die zijn gedaan in een onlangs aan Engeland overhandigde nota, aldus heeft de Chinese vice-pre mier, Lioe Ting Ji dinsdag ge zegd op een receptie in Peking, ter gelegenheid van de Hongaar se nationale dag, Lioe zei verder o.m., dat als de Westelijke landen de kwestie Laos werkelijk vreedzaam willen regelen „zij geen reden hebben om zich tegen het voorstel van de Sowjet-regering te verzetten en te weigeren een definitieve overeenkomst aan te gaan over de spoedige bijeenroeping van een uitgebreidere bijeenkomst van de Geneefse conferentie". Volgens Lioe is dit de sleutel voor een vredelievende oplossing van het vraagstuk Laos. Premier Tsjou en Lai was ook op,S.e TfigÊEtie agnggsjs, Zitting van dinsdag 4 april. Verkeersovertredingen aan de lopende band. H. M. G. te Terneuzen moest terecht staan omdat hij op 17 november 1960 met zijn auto in de Nieuwstraat te Terneuzen, nadat hij eerst had stil gestaan om het verkeer in de richting van de Arsenaalstraat voorrang te verlenen, bij het wegrijden een brommer heeft gehinderd waar door een aanrijding ontstond. De officier zeide de overtreding op zich zelf niet zo ernstig te vinden, maar de civiele gevolgen zijn nogal groot Eis 30 of 6 dagen. Mr. F. Adriaanse was het eens met de opmerking van de offi cier, dat de schuld niet erg groot was, met wat verder te gaan zou men kunnen zeggen, er is geen schuld gezien de omstandigheden van smalle straten en veel ver keer. Uitspraak 10 of 2 dagen. A. C. C. v. B. V. te Terneuzen stond opnieuw terecht omdat de zaak tegen hem inzake een ver keersovertreding op de 2e Kerst dag 1960, toen hij bij het achter uitrijden een aanrijding had met een andere auto Nu werd een nieuwe getuige gehoord die een toelichting gaf op hetgeen gebeurd is. Het bleek dat er een misverstand was over het begrip hard rijden. Dit vindt de ene vlugger snel, dan dé an der. Eis en uitspraak 25 of 5 dgn. F. P. te Waver (België) had op zijn vrachtauto zo'n grote hoe veelheid aardappelen geladen, dat op het achterwiel de toegestane wieldruk ver werd overschreden. Eis 60 of 12 dgn. Uitspraak 50 of 10 dagen. P. van L. te Axel vervoerde op zijn brommer een meisje, dat waarschijnlijk door het strakke rokje, als duo-passagier zijde lings op de brommer was geze ten, hetgeen niet geoorloofd is Eis en uitspraak ƒ2 of 1 dag'. C. I. te Koewacht was ten laste gelegd, dat hij op zijn brommer binnen de kom te Koewacht met een grotere snelheid had gereden dan toegestaan was. I. verweert zich, dat hij er was in gelopen daar de borden verzet waren. Eis en uitspraak 40 of 8 dgn. GECOMBINEERDE STRAF GEËIST TEGEN „RECHERCHERENDE" JOURNALIST De procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof mr. A. S de Muinck Keizern heeft dinsdagmiddag een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 da gen met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van -30 subs. 10 dagen hechtenis geëist tegen de 31-jarige Amsterdamse journalist A. B. die zich op 3 juli 1960 opzettelijk als rechercheur zou hebben uitgegeven. Hij zou dit hebben gedaan in een hotel letje op de Amsterdamse walle tjes, toen hij voor zijn krant in lichtingen trachtte te verkrijgen over een in de nacht tevoren in dit hotel gedane poging tot wur ging van een prostituee. De rechtbank veroordeelde B des tijds tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 14 dagen met i dagen was geëist. De journalist een proeftijd van een jaar, nadat ging van deze uitspraak in hoger een geldboete van 75 subs. 10beroep. In een Vientiane uitgegeven officieel legercommuniqué is medegedeeld, dat in het gebied van Than Thon. ten zuidwesten van de vlakte der kruiken, de situatie verward is, terwijl de regeringstroepen in de sector Moeong Cassi vorderingen ma ken. „Zonder dramatisch te zijn, blijft de situatie ernstig", aldus het communiqué. Het communistisch-Chinese persbureau „Nieuw-China" meldt dat de Laotiaanse „Nationale militaire raad" een bekendma- knig heeft uitgegeven, volgens welke in de afgelopen maand een duizend man regeringstroepen zijn „vernietigd". Volgens militaire kringen in Vientiane zouden Russische Iljoesjin. vliegtuigen meer dan 300 parachutisten hebben neerge laten op een punt negen kilome ter ten noorden van Vang Vieng, het voornaamste steunpunt der regeringstroepen op de weg VientianeLoeang prabang. Ge noemde kringen beweerden, dat deze valschermtroepen, bestaand uit een geheel bataljon Noord- vietnamezen, maandag werden neergelaten uit vier Iljoesjin- vliegtuigen, die drie vluchten bo ven het betrokken gebied maak ten. Bevestiging van een en ander kon nog niet worden verkregen. men op de vrijdagavond geen actueel nieuws kan geven, om dat dan het weekoverzicht wordt gebracht. De bedoeling is nu, dat ait weekoverzicht verschoven wordt naar een minder belang rijk uur op de zondag, zodat men op vrijdagavond evenals op de andere avonden een actueel jour naal kan presenteren. Voorts is het streven erop ge richt, dat meer dan tot nu toe het gebruik was, de nieuwslezer in net oeeld komt. Weliswaar, zo deelde de heer Enkelaar mede, zal dit niet zo overmatig geschie den als dat in het buitenland het geval is, maar toch voelt men de behoefte, gebeurtenissen die niet meer tijdig in beeld kunnen wor den gebracht, toch aan de kijkers mede te delen. Men wil hierbij niet naar volledigheid streven en de nieuwslezer zal dan ook nooit het beeldende nieuws overheer sen. De heer Enkelaar verklaarde, dat het T.V.-nieuws een andere bewerking vergt dan het nieuws voor een krant. Met het T.V.- nieuws wil men een antwoord geven op de vraag, hoe dat nieuws nu eigenlijk was, waar bij de journaalredactie ervan uit gaat dat men door andere media ïeeds op de hoogte is van dit nieuws. Men moet, aldus de heer Enkelaar, het televisienieuws dan ook niet zien als een gïeso- leerd apparaat, omdat het niet los te maken is van andere publi citeitsmedia. Door de ruimere in schakeling van de nieuwslezer wil men de kijkers niet alleen vertellen wat het nieuws van gis teren was, maar ook wat het van vandaag is. Als ideaal ziet de heer Enke laar een grotere medewerking van zogenaamde free lance came ramensen in verschillende delen van liet land. Hierdoor kan het' N.T.S.-journaal aan actualiteit winnen. Dit is wel het beste be wezen bij de scheepsbrand bij Lobith, waar 'n camaraman-cor- respondent van de N.T.S. reeds de eerste opnamen had gemaakt voordat de N.T.S.-ploeg ter plaat se was. In de afgelopen vijf jaar is er bij de N.T.S.-redactie wel het een eu ander gebeurd. Men beschikt nu over dne telexen van de grote persbureaux, heeft contracten met twee wereld-filmagentschap pen die ruim 500 cameralieden over de gehele wereld in dienst hebben, terwijl door het straal- verbindingsnet tal van actuele reportages uit de bij de Eurovisie aangesloten landen snel kunnen worden overgenomen. Door een verbetering van het technische apparaat in het binnenland kan men nu ook, in tegenstelling tot vroeger, veel sneller binnenland se reportages uitzenden. Van het straaiverbindingsnet maakt de N.T.S. een gretig gebruik. Van de dertig in de afgelopen maand aangeboden journaalreportages uit het buitenland, werden er vijf- tien uitgezonden. Bij het bereiken van deze dui zendste uitzending kan de jour naalredactie terugzien op een periode van ingespannen arbeid. De journaalmensen reden meer dan een half miljoen kilometers in het binnenland, zonden 3000 binnenlandse en 10.000 buiten landse reportages uit en ver werkten alleen al voor het bin nenland 200.000 meter film. Het verwijt, dat de N.T.S.- redactie wel eens wordt gemaakt, dat men teveel aandacht aan de buitenlandse reportages schenkt, wijst de heer Enkelaar van de hand, omdat, naar zijn mening de Nederlandse kijker te nauw bij het buitenland betrokken is dat men dit zou moeten vermin deren. De Nederlander is van nature internationaal geïnteres seerd en heeft behoefte aan en belangsteling voor internationale gebeurtenissen, die men momen teel langs de snelste weg in Bus sum kan verwerken. In een brief aan secretaris generaal Hammarskjoeld heeft de Belgische regering verklaard dat de bases Kitona, Banana en Kamina, evenals alle daar op geslagen goederen, Belgisch eigendom zijn. De brief werd 28 maart door de Belgische af gevaardigde bij de Verenigde Naties, Loridan, aan Hammar skjoeld overhandigd. België is niet van zins bases of militaire goederen aan het Kongolese leger over te dragen. De verkoop van niet-mllitaire goederen als levensmiddelen, medicamenten e.d. is niet in strijd met de besluiten van de Veiligheidsraad, aldus de brief, omdat in Kongo een groot te kort aan deze goederen bestaat,

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3