DE GROENE HEL UIT DE PROVINCIE Beur so verzicht Katanga gehele mobiliseert bevolking „Zeelandweek Antwerpen" nadert Demonstratie in Elisabethstad Causerie van Mr. Bot naar aanleiding van installatie Nieuw-Guinea-raad Woensdag 5 april 19QJ. TERNEUZEN SAS VAN GENT. DE KOSTEN VAN EICHMANN'S VERDEDIGING IJZENDIJKE- VERMIST CHILEENS VLIEGTUIG GEVONDEN BOMONTPLOFFING IN PARIJSE EFFECTENBEURS DE SITUATIE IN NOORD-KATANGA Aantrekkelijk programma V.N.-vlag neergehaald FRANKRIJK en AftGEM' Veiligheidsraad gaat Jordaanse klacht bespreken MR. BOT OV INDONESISC INFILTRAT TWEE LAAT INDONESISC v INFILTRAN" IN NIEUW-GU UITSTEL V KONGOLESE TAFELCONFE1 ZUID-VIET Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Achteruitrijdende aut« ramt de Kevel van een woning. Gistermiddag is de heer S. bij het achteruit rijden uit zijn in de Nieuwediepstraat gelegen garage door het nog naar beneden zijnd rolluik gereden en vervolgens tegen de gevel van een aan de overzijde van de straat gelegen woning terecht gekomen. De bot sing was zó hevig, dat zowel de gevel en de buitendeur als de binnenmuren van deze woning werden ontzet. De auto werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. Café Schippershuis bestaat 100 jaar Op zichzelf is een dergelijk jubileum geen zeldzaamheid maar wel uniek is dat deze zaak 100 jaar familiebezit is. Dit was De federale administratieve rechtbank in Keulen heeft de eis tot betaling van de kosten van zijn verdediging, welke de dezer dagen in Israël terecht staande oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann door tussenkomst van zijn verdediger, dr. Serva- tius. tegen de Westduitse re gering aanhangig had gemaakt, afgewezen, met veroordeling van Eichmann in de kosten van het over deze eis gevoerde geding. Eichmann had voor zijn ver dediging 120000 mark (ongeveer 108.000 gulden) van de West duitse regering gevorderd. In de overwegingen van de uitspraak verklaart de president van de rechtbank o.m., dat het aan twijfel onderhevig is of Eichmann Duits, dan wel Oos tenrijks onderdaan is. Overi gens meent de rechtbank, dat beantwoording van deze vraag niet nodig is. omdat voor de uitspraak andere gronden door slaggevend zijn. Noch op vol kenrechtelijke, noch op Duitse staatsrechtelijke gronden kan de eis worden toegewezen. De rechtbank meent, dat Eichmann geen aanspraak kan maken op juridische bijstand van de bondsrepubliek. Ook overweegt de rechtbank dat Eichmann door zijn vertrek naar Argen tinië zich aan de Duitse rechter lijke macht heeft onttrokken, en dat Israël hem juridische bijstand verleent. dan ook de reden dat dit jubi leum op grootse wijze gevierd werd. De stichter van het bedrijf, de heer Dootjes, was destijds sluisknecht te Sas van Gent. In die dagen werd nog volop ge schut te Sas van Gent en de heer Dotjes zag er dan ook brood in om in de nabijheid van de sluis een café te stichten o mde schip pers de gelegenheid te geven hun dorst te lessen. De naam van „Schippershuis" is dan ook ver klaard. Hierna ging de zaak over op een van de dochters, Hendrika Dootjes, die het bedrijf ruim 40 jaar exploiteerde. Na haar over lijden ging de zaak over naar een nichtje, Helena de Vriend, bij de meesten nog wel bekend. Sedert een zestal jaren exploiteert een zuster van Helena, n.l. mevr. G. Hemelsoet-de Vriend, de zaak met behulp van haar dochter mej. M. Hemelsoet. Zaterdag j.l. was er een recep tie die zeer druk bezocht werd door vrienden, kennissen, relaties enz. van binnen en buiten de ge meente. Tientallen bloemstukken en prachtige geschenken getuig den van de grote belangstelling bij dit jubileum. Ook het gemeentebestuur gaf blijk van belangstelling. Burge meester R. A. J. den Boer en de beide wethouders H. Scheffer en H. Stevens, alsmede de gemeente secretaris G. A. van den Hemel, waren aanwezig, terwijl burge meester Den Boer mevr. Hemel soet-de Vriend en haar dochter mej. H. Hemelsoet de gelukwen sen van het gemeentebestuur overbracht. Eerste lustrumviering zee- hengelconcours tussen Hoofdplaat en Breskens Het begint er op te lijken, dat het aantal deelnemers aan dit wijd en zijd bekend staand zee- hengelconcours het aantal van het vorig jaar verre gaat over treffen. Er zijn nu, twee weken vóór het concours, al meer dan 340 deelnemers ingeschreven. Zelfs uit Assen in Drenthe, uit Zuid- Limburg en Boulogne zijn aan giften binnengekomen. Het comité besloot het aantal deelnemers te beperken tot 900; nog altijd een respectabel aantal! Gevist wordt zondag 16 april a.s. van 13.30 uur tot 16.00 uur, 11 i uur bij opkomend en 1 uur bij afgaand tij, aan de prachtige bij uitstek geschikte oevers van de Schelde tussen Hoofdplaat en Breskens. Door Z. K. H. Prins Bernhard werd een pracht, grote bronzen HOOGOVENS „W ILLIG" IN OVERIGENS DALENDE MARKT Eén fonds stak gistermiddag met hoofd en schouders boven de overige fondsen uit. Het was Hoogovens. Dit papier noteerde bij de opening 1060 (recordhoog te), circa 55 punten boven de voorgaande slotkoers. De willige stemming voor deze stukken vond plaats met een rustige han del. De omvang van de affaire was dan ook niet in verhouding tot de grote koerswinst. Volgens de beurs moeten de winstcijfers van Hoogovens over 1960 beiang- rijk boven die van 1959 uitkomen. Daarnaast zijn er, zoals reeds eerder gemeld, emissiegeruchten. Binnenkort zal het jaarverslag van het concern worden gepubli ceerd, waardoor de beurs dan wel meer aan de weet zal komen. De Paasdagen hebben dit fonds veel goed gedaan. Dat kan van de overige internationale waarden moeilijk worden gezegd. De beurs gebruikte de eerste dag van de nieuwe beursweek blijkbaar om wat warm te draaien. De handel had niet veel om het lijf. AKU's openden op 507, ruim 2 punten boven de voorgaande slotkoers. Philips noteerde bij de eerste gongslag 1183, tegen een vorige slotkoers van 1193. Unilevers sta ken bij Philips gunstig af met een koerswinst van 8 punten op 856. Kon. Olies fractioneel hoger op 151,60. De hoogste koersen van de niet-officiële ochtendhan- del waren voor Philips 1196. AKU 514, Kon. Olie 151, Unilever 856 en voor Hoogovens 1054. Het buitenland ondernam heel wei nig. Dit kwam het meest in de Philipshoek tot uiting. De min of meer tegenvallende tendentie voor de meeste hoofdfondsen lok te bij het publiek, gedurende de verdere beursduur, verkoopor ders uit. Deze orders kwamen in een vrij lege markt tengevolge waarvan de koersen afbrokkel den. AKU daalde zelfs tot bene den de 500 bij een notering op 497. Philips deed 1178, Unilever 850, Kon. Olie ƒ150,80, terwijl Hoogovens tot 1046 inzakte. De scheepvaarten begonnen zwak. Over vrijwel de gehele linie moesten koersverliezen worden geïncasseerd zij het, dat deze ver liezen zich tot 1 a 2 punten be perkten. De handel was ook voor deze afdeling gering. Van de lei dende cultures zette HVA de hausse-stemming van vóór de Paasdagen gisteren niet verder voort. Het tegendeel was waar. De stukken waren op 148 drie punten lager. Amsterdam Rub bers op 120'A, min één punt. Staatsfondsen aan de vaste kant met zeer weinig zaken. Ook in de lokale afdelingen was het over het algemeen rus tig ten aanzien van de handel. De koersfluctuaties, vergeleken met de vorige slotkoersen, deden hier en daar wederom van zich spreken. Aandelen Lettergie-1 den (575) geadviseerd op het gunstige dividendvoorstel. Dit zelfde moet worden gezegd van aandelen Gerofabriek, die op 260 bieden (240) werden geadviseerd. Daarentegen werden aandelen Algemene Norit gevoelig lager op 930 1990) geadviseerd op het tegenvallende dividendvoorstel. Prolongatie 3% pet. Beursindices 29/3 30/3 4/4 636.13 637.82 64108 410.49 418.96 422.44 205.18 204.30 205.85 234.01 235.86 236.86 175.57 176.79 177.96 455.46 458.52 461.24 Nabeurskoersen Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen legpenning beschikbaar gesteld, terwijl een zilveren medaille werd ontvangen van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot. Als eerste prijs is beschikbaar een schitterend 12-persoons eet-, ontbijt- en theeservies, alsmede vele andere, zeer waardevolle prijzen; hengels, molens, enz. Door het gemeentebestuur van IJzendijke zal van elke vereni ging de voorzitter of een afge vaardigde omstreeks 16.30 uur worden ontvangen, waarna in het jeugdgebouw door burgemeester J. Ficq omstreeks 18.00 uur de prijzen worden uitgereikt. Op een helling van het Andes- gebergte op 160 km ten zuiden van Santiago is dinsdag het wrak gevonden van de Chileen se Dakota, die met 23 passagiers en een bemanning van drie leden op een vlucht van het eiland Chiloe naar Santiago werd vermist. Alle inzittenden zijn, naar verluidt, om het leven gekomen. In het laatst ontvangen radio bericht van het toestel had de gezagvoerder gemeld, dat zich op de vleugels en de propellers ijs afzette. A.K.U.: 500—502 g.l. slot 500 (49814) Kon. Olie: 150.30151.50 slot 151.50 (150.90) Philips; 1180—1183 g.l. slot 1180 (1178) Unilever; 853860 slot 859 848) Hoogovens: 1042—1047 slot 1045 1049% Advieskoersen buitenlands bankpapier Dc advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werk dag luiden: Engelse pond 10.02—10.12, Ame rikaanse dollar 3.57—3.61, Cana dese dollar 3.60—3.65. Franse frank (100) 72.95—73.45, Belgische frank (100) 6.94—6.99, Duitse mark (100) 90.20—90.70. Zweedse kroon (100- 69.00—70.00, Zwitser- Se frank (100) 83.10—83.60, Ita liaanse lire (10.000) 56.75—58.75, Deense kroon (100) 51.50—52.50, Noorse kroon (100) 49.8050.80, Oostenrijkse schilling (100) 13.80 13.90. Portugese escudo (100) 12.4512.60, Spaanse peseta (100) grote coupures 5.92%6.07%. Op de eerste verdieping van de Parijse effectenbeurs is gis teren een plastieken bom ont ploft. Enkele mensen zijn ge wond en de aangerichte schade is aanzienlijk. De ontploffing geschiedde kort na de, sluiting van de beurs te 14.40 uur (Ned. tijd). Volgens de politie zijn een tiental mensen gewond van wie één ernstig. Dinsdagochtend vroeg is een bom ontploft in een hotel in Bayonne in Zuid-West Frank rijk De schade is groot maar terij Tetterode werden op 590 bie- er zijn geen slachtoffers. President Tsjombe van Katan ga heeft dinsdag de gehele be volking van Katanga gemobili seerd, nadat Zweedse troepen een peloton Katangese militairen, die dinsdagmorgen vroeg trachtten zich meester te maken van liet vliegveld Loeano in Elisabet h- stad, hadden ontwapend en ge arresteerd. Tsjombe verklaarde, dat „het optreden van de Verenigde Na ties in ons land een „casus belli" oplevert." Het peloton, bestaande uit 25 Katangese militairen onder com mando van een Belgische officier en zeven Katangese politieman nen, allen goed uitgerust met automatische wapens, was onder dekking van de duisternis en stromende regen het vliegveld binnengedrongen en had twaalf vrachtauto's op de landingsbaan geplaatst. Op het ogenblik waar op zij de verkeerstoren wilden binnendringen, werden allen door twaalf' Zweedse soldaten omsin geld, waarna zij zich zonder tegenstand overgaven. De Zwe. den hebben thans het vliegveld voor alle Katangees militair per soneel afgesloten en een verbod ingesteld voor militaire en civiele vluchten van de Katangese lucht macht. Intussen hebben Katangese politiemannen het plein in Elisa- bethstad, waaraan het hoofd kwartier der V. N.-strijdkrachten gelegen is omsingeld en de toe gangswegen met vrachtauto's versperd. Het lijkt erop alsof de gehele stad in staat van beleg verkeert. Talrijke arbeiders konden hun werk niet bereiken, terwijl de winkels in de omgeving van het V N.-hoofdkwartier hun deuren hébben gesloten. De Europeanen, die aan de rand van het vliegveld wonen, zijn geblokkeerd tussen dubbele versperringen van resp. de V. N.-troepen en de Katangese politie. Alle strategische punten in Elisabethstad zijn door de politie bezet. De elektriciteits-, water- en telefoonaansluitingen van het V. N.-hoofdkwartier zijn afge sneden. De V. N -vertegenwoor diger in Katanga,' Dumontet, ver richt zijn werk vanuit zijn zwaar bewaakte ambtswoning. In de straten van Elisabethstad zijn grote concentraties van Afri kaanse en Europese troepen waar te nemen terwijl op kwetsbare punten mitrailleurnesten zijn in gericht. Later deelde radio Katanga mede, dat tijdens een onderhoud tussen president Tsjombe en de V. N.-vertegenwoordiger Dumon tet overeenstemming is verkre gen. Bijzonderheden hierover zullen nog nader worden bekend. gemaakt. Dumontet en Tsjonmbe hebben besloten dat de status quo zal worden hersteld, d.w.z. Katan gese strijdkrachten zullen het deel van de luchthaven dat is be stemd voor de burgerluchtvaart bewaken en V.N.-troepen het mili taire vliegveld. Naar in Elisabethstad is ver nomen, heeft een Katangese militaire colonne vanuit Mitwa- ba een verbinding tot stand ge bracht met de troepen, die Ma- nono hebben bezet. Alle langs de weg tussen deze twee plaat sen gelegen dorpen zijn thans in handen van de Katangese strijdkrachten. De weg Elisa- betsstad-MitwabaManono is weer voor het verkeer openge steld. Bij Tarrase in Catalonië is een autobus in een ravijn gestort. Zeven mensen kwamen om het leven, 29 werden gewond. In het Nederlands programma van Radio-Nederland wereldom roep heeft de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken voor Nieuw-Guinea-aangelegenheden, mr. Th. H. Bot, een causerie gehouden naar aanleiding van de installatie van de Nieuw- Guinea-raad. Daarin zei hij het volgende „De installatie in Hollandia op heden, woensdag 5 april, van de op democratische wijze tot stand gekomen volksvertegen woordiging van N. N. G. mar keert voor dit land en voor Nederland zowel een einde als een begin. Het Nederlands amb telijk bewind ginds zal dan ook op het hoogste niveau plaats maken voor een eigen democratisch bestel. Van dan af treedt deze raad voor ons als een volwaardige gesprekspart ner en spreken wij om het zo eens uit te drukken niet meer tot de Papoea's maar met hen. Op het Nederlandse regerings beleid voorts zal de instelling van de raad een directe invloed uitoefenen, doordat t.a.v. elk principieel aspect van het te voeren beleid overleg vooraf met de raad in N. N. G. zal plaatsvinden, ook de Nederland se parlementaire bemoeienis met de zaken van N. N. G. zal uiter aard van een en ander de weer slag ondervinden. Tenslotte kan op internatio naal gebied de instelling van deze raad een nieuw bewijs worden genoemd van de ernst waarmede Nederland zijn ver plichtingen, neergelegd in het handvest van de V. N., nakomt om het volk van Nieuw-Guinea bij te staan in de geleide ont wikkeling van zijn vrije politie ke instellingen. Daarnaast zal deze raad tevens een belangrijke rol kunnen vervullen bij de voor de verdere toekomst van dit gebied onmisbare interna tionale samenwerking. Het belang van de instelling van een dergelijke raad ligt voorts in het feit dat voor ge bieden als N. N. G„ welke een versnelde ontwikkeling door- Het programma van de Zee land-week, die vah 2 tot 8 juni in Antwerpen gehouden wordt, is thans vastgesteld. Op de eer ste dag wordt in de Feestzaal op de Meir om 16.30 uur de tentoon stelling „Zeeuws bedrijfsleven" geopend. Voor de omlijsting zorgt het Westkapelle's dames koor „Eendracht". Daarna vindt in de dierentuin de vernissage plaats van de ten- toonsteling „Zeeuwse plastische kunst", gevolgd door een cock- tail. Om 20.00 uur gaan de gas ten een filmpje over de Deltawer ken zien. Vanaf zaterdag 3 juni tot en met woensdag 7 juni is er van 10.00 tot 20.00 uur de gelegen heid deze tentoonstellingen te be zichtigen. Zaterdag rond half één komen de honderden Zeeuwse deelne mers met de Provinciale boot „Prins Hendrik" bij het Steen aan. Vervolgens zal een folkloris tische stoet via Suikerrui-Groen- plaats-Meir-Koningin Astridplein naar de Grote Markt trekken. Daar wordt dan een ringrijderij gehouden. Voor de toeschouwers worden er tribunes gebouwd. In de Koninklijke Nederlandse Schouwburg of zaal Majestic zal maandagavond om 20.30 uur een concert wordwt gegeven met koor en orkest, oude balladen, ballet en volksliederenzang. Het toneelstuk „Vrouwen krij gen hun zin" van Tennessee Wil liams volgt dinsdagavond in ge noemde zaal. De opvoering zal geschieden door een toneelgroep van Zeeuws-Vlaanderen. De Nederlandse kolonie en de Belgisch-Nederlandse vereniging biedt woensdagmiddag een uit gebreide thee aan in de dieren tuin. Ook de exposanten zullen hiervoor worden uitgenodigd. Donderdag schepen alle comitié- leden en autoriteiten in op de Flandria-boot, waar zij al varende de maaltijd zullen gebruiken. Op deze wijze doen de Antwerpena ren hun Zeeuwse vrienden uitge leide tot Vlissingen. In het teken van Zeeland wordt bovendien in het „Steen" van 3 juni tot 4 september de tentoon stelling „Zeeuwse schepen" ge houden. Het loffelijk initiatief hiertoe werd genomen door Dr. K. Peeters, gemeentesecretaris van Antwerpen. maken, een gezag, dat zowel het vertrouwen en de steun van de inwoners geniet als van hen de nodige inspapning kan vragen, onmisbaar is voor deze snelle overgang". Mr. Bot vervolgde zijn cause rie: „Een vertegenwoordigend col lege als de Nieuw-Guinea-raad met zijn meerderheid van ge kozen leden en zijn overgrote meerderheid van landskinderen is het orgaan bij uitstek om de voor een goede functionering van een democratisch bestel onmisbare brede basis van poli tieke bewustheid te scheppen, en de daarbij behorende disci pline te bevorderen. De Nederlandse regering, wel ke zich grote offers getroost voor de verwezenlijking van de taak, welke het in N. N. G. over eenkomstig de doelstellingen van de V. N. volbrengt, meent, dat zij aldus niet slechts aan de vooruitgang van dit gebied on schatbare diensten bewijst, doch aldus tevens een constructieve bijdrage levert aan de regio van de Z. W. Pacific en zodoende aan de gehele vrije wereld. De instelling van de Nieuw. Guinea-raad vormt intussen evenmin als de andere activitei. ten van Nederland in N. N. G. -I een doel op zichzelf. Integen. deel, dit alles is middel tot een doelde bewoners van N. N. g de mogelijkheid tot persoonlijke en maatschappelijke ontwikkr ling en vrijheid te geven. Dit betekent: de ontwikkeling van de individuele Papoea tot staat?, burger en opheffing van de nog in menig opzicht amorfe Pa. poca-samenleving tot een maat. kundige gemeenschap. Met an dere woorden, het criterium ter beoordeling van onze activitei ten zal mede moeten zijn ge- i legen in het antwoord op q. vraag, of de ontwikkeling gind< gaat in de richting van dsn ver- sterking van de menselijke waardigheid en vrijheid in de wereld. Dit is het centrale vraagstuk waarvoor het Westen en allen, die vrijheid lief heb ben, staan geplaatst", aldus mr. Bot. Duizenden Afrikanen, gewa pend met kapmessen en ouder wetse geweren, hebben dinsdag bij het vliegveld van Elisabeth stad gedemonstreerd en een vlag van de Verenigde Naties neerge haald. Naar verluidt zijn enkele Zweedse militairen die bij het vliegveld waren gestationeerd meegevoerd. Zoals bekend is heeft president Tsjombe een algemene mobilisa tie afgekondigd, nadat de Zwe den een Katangese patrouille die het militaire vliegveld wilde overmeesteren had gevangen ge nomen. Radio Elisabethstad riep vervolgens de bevolking op zich in het centrum te verzamelen. Tsjombe deelde mee dat alle contacten met militairen of bur gers in dienst van de Verenigde Naties waren verboden. Overtre ders zouden streng worden ge straft. De toevoer van drink water en elektriciteit naar het kamp van Zweedse V. N.-militai- ren is afgesloten. Tsjombe zei dat wanneer hij geen overeenstemming met de Verenigde Naties zou hebben be reikt, hij de menigte had ge vraagd het vliegveld te verove ren. Deze overeenstemming houdt in dat de status quo van vóór de Katangese aanval zal worden hersteld d.w.z. V. N - militairen zullen het militaire deel van het vliegveld bewaken en Katangese troepen de burger luchthaven. Niettemin begonnen sommige Afrikanen hun messen aan dc straatstenen te slijpen, en toert Tsjombe was uitgesproken begaf een grote menigte zich naar het vliegveld. De Zweedse troepen bij de in gang moesten zich terugtrekken. De betogers drongen door tot in de zgn. neutrale zóne, haalden een vlag van de Verenigde Na ties neer, gooiden ruiten in en vernielden telefoonlijnen. Katangese politie, geleid door blanke officieren, slaagden er in de orde te herstellen en na ge ruime tijd trokken de demon stranten af De politie bleef bij het vliegveld achter. Naar verluidt zijn enkele Zwe-1 den, die zich op enige afstanc I van het vliegveld bevonden, dooi de menigte meegevoerd. Omtreni hun lot is niets bekend. De vertegenwoordiger van de I Verenigde Naties in Kongo, Du montet, werd na zijn besprekin gen met Tsjombe enige tijd vast gehouden door Katangese gen darmes „die zijn identiteit wilder vaststellen", aldus heeft radio- Elisabethstad meegedeeld. Een vliegtuig van de Verenigde Naties met Indiase troepen heeft niet op het vliegveld van Elisa bethstad kunnen landen en is naar Kamina teruggekeerd, aldus heeft een Katangese woordvoer- der meegedeeld. Tsjombe zou Dumontet na drukkelijk hebben gezegd dat hij geen Indiase troepen op Katan gees grondgebied wenst. 100 (Nadruk verboden.) Nog even schieten we snel voort. Dan is de rivier breder en kalmer. Ik zet de motor af. En ik zou kunnen juichen. Van de oevers gaat een wild gekakel op van apen en papegaaien. We hebben de hogere oevers be reikt, en ik wend meteen de kano naar rechts naar de over zijde. Daar is de kreek waar wij kampeerden, daar is de plek waar Yioe-Yioe stierf. Voor mij. Die ziet er anders uit, wijl het water hoger is. Wij varen er dieper in. Dan schuift de kano bodem over zand.... dan heb ik voor het eerst sinds vele da gen weer grond onder de voe ten. Zorgvuldig trekken wij de kano hogerop. Pancho is er echter het eerst uit geweest. Hij rent het oer woud in. Ik weet wat hij gaat doen. Zijn maag vullen. Wee het dier dat hem tegenkomt, ook al mocht het sterker zijn. En mijn Winchester knalt een papegaai .neer De manier, waarop ik het rauwe vlees verslind, zegt mij pas goed hoeveel honger ik had. Ik gun mij geen tijd om de door HENRI VAN WERK? sÈ veren goed weg te plukken. Zelfs het bloed van het dier is al voedsel. De wildernis verwildert. Er is niets aan te doen. En Maria eet rustiger de lap jes, die ik van de borst lossnijd. Zij heeft leren vasten, als mis oogsten de Aika's dwongen min der te eten. Maar tegelijk werpt ze die weg en snelt naar een boom, waaronder ook Pancho te kauwen staat. Daar zijn vruchten afgevallen. Ze zien er uit als lichtgele appels, maar Pancho eet ze. Maria kent ze Er is weer voedsel. HERKENNING. Hier zullen we enige dagen rusten. Ik had te voren ge meend, dat de kano rust zou brengen. Taipeke had wel beter geweten, zelfs stroomafwaarts. Hier moet ik rust nemen. Er is geen andere mogelijkheid, mijn benen trillen. Hier liggen de kleine appel tjes, hier zijn apen. Ik zal ze eten als het nodig is om weer op krachten te komen. Alle apen zijn onder hevige protesten ver dwenen, na de knal van mijn geweer. Zij zullen weer terug komen, Tot de avond komt, lig ik on der een koele rots te rusten. Dan bouw ik met Maria iets tegen die rots op wat 'n tent kan lijken. Voor het eerst regent het die avond niet. Misschien is de regenperiode nog niet tot hier doorgedrongen. Daar slapen weEerst heeft Maria gewaakt, dan hoor ik buiten de tent Pancho kna gen aan iets. Goed zo jongen. En nu jij er bent, kan Maria ook wel gaan slapen. Ze doet het dadelijk, vleit zich als altijd tegen mij aan. Haar hoofdje aan mijn schouder en ze is meteen in slaap. Ze slaapt nog als de dag er al weer is en voorzichtig leg ik haar opzij, met een bundeltje onder haar hoofd. De jeugd moet slapen. Dat is kracht en gezondheid. Ook ik voel me veel beter. Ik ontbijt met enige vruchten van de boom en een slok sterke koffie, die wij giste ren met koud water gezet heb ben van onze laatste voorraad. Ik kijk rond. waar we zijn. Ja, daar liep Taipeke. Daar iets lager, waar nu het water van de kreek roerloos ligt. daar sliep Yioe-Yioe voor altijd in. Ze zijn schimmen voor mij, die toch heel nabij schijnen. Ik begin alles in de boot te ordenen. Hier blijf ik tot we weer geheel op krachten zijn. Elk ogenblik ploffen vruchten uit de boom omlaag, zoals een maal de offers vanaf de hoge rots. Ik zoek in mijn bundeltje naar het laatste spiegeltje. Het is ver weerd, maar ik kan er mijzelf nog in zien. Een zwart gebrand, heel mager gelaat met dieplig gende ogen, omlijst door een ruig hoofd met haar en een bruine baard. Als mijn vrienden mij zó zagen, zouden ze me niet herkennen. Het schijnt jaren geleden dat ik mij schoor. Ik zal Maria eens verrassen. Haar een Europeaan laten zien, kaal als de Aika's. Met het spie geltje op de boot knip ik voor zichtig de baard af en de meest wilde haren op het hoofd, ter wijl ik de baard week. De gilette is stomp, maar ik maak baan door het bos van haren. Ik zie mijn gezicht smal en blanker te voorschijn komen. En voel te leurstelling. De baard stond me nu beter. Pancho komt aanlopen. Hij ziet geen verschil. Een hond ziet geen uiterlijk van mensen, alleen de zielDan verdwijnt hij weer in het woud. Hij wil Tnéér eten. Een kam heb ik niet meer, maar ik ga naar de rivier, dom pel mijn wat gekorte hoofd er in en strijk met de vingers de haren achterover. Terwijl ik de natte haren ach terover sla, zie ik een schaduw naast meen hoor tegelijk een doordringende kreet Ik zie om... Maria staat ach ter mij. Ze houdt de handen naar mij uitgestrekt. Op het jonge ge zichtje is een krankzinnige trek van wilde angst. De mond staat wijd open als wilde ze iets zeg gen dat ze niet uiten kon, de ogen zijn groot gesperdals in een nachtmerrie. Zacht wil ik op haar toe treden? Is dat het effect van... Maar dan zie ik dat de ogen langs mij heenstaren naar iets achter mij, dat die grote angst schijnt te veroorzaken. (Wordt vervolgd.) De Franse delegatie die wts aangewezen voor de onderhan delingen met de vertegenwoordi gers van de Algerijnse regering in ballingschap zal vrijdag in de conferentiezaal in Evian aanwe zig zijn, aldus is van regerings zijde in Parijs vernomen. De voorlopige Algerijnse rege ring heeft vorige week meege deeld niet naar Evian te zullen komen omdat de Franse rege ring, op hetzelfde tijdstip als de „besprekingen"- zouden beginnen, „overleg" zou plegen met andere groepen 0,a. de M.N.A. (de Algerijnse Nationale Beweging). De Algerijnse delegatie zou in Zwitserland logeren, en de Alge rijnse regering in ballingschap heeft de Zwitserse regering offi cieel in kennis gesteld van haar besluit niet te komen. Volgens berichten in de Franse pers heeft de Franse regering echter geen officiële mededeling uit Zwitser land ontvangen. Tenzij zich nieuwe ontwikke lingen voordoen, zal de leider var de Franse delegatie, ministe Joxe donderdag na afloop V* een kabinetszitting naar Evif vertrekken. Inmiddels voert een afgeza" van de rebellenregering, Taieb Boelahroef, in Zwitserland be sprekingen met vertegenwoordi gers van de Franse regering. I" regeringskringen in Parijs acht men het niet uitgesloten dat bin nen één of twee dagen overeen stemming wordt bereikt overeen nieuw tijdstip voor opening van de conferentie. De reizende ambassadeur van koning Hassan van Marokko Ahmed Balatrej, is dinsdag 'n Parijs aangekomen. Hij heeft waarschijnlijk een boodschap bi) zich van koning Hassan aan De Gaulle. Balafrej zal vandaag of morgen een onderhoud hebben met het Franse staatshoofd. Men neemt aan de koning Hassan zijn be zorgdheid uitdrukt over de moei lijkheden bij de Frans-Algerijnse onderhandelingen. De Veiligheidsraad komt mor genmiddag bijeen ter bespreking van een klacht van Jordanië over het voornemen van Israël om op 20 april een grote militaire Para' dc in het verdeelde Jeruzalem houden Op die dag zal het der tienjarig bestaan van Israël wor den herdacht. Jordanië heeft de parade ee „militaire provocatie" genoem Van Israëlische zijde is verklaai dat Jordanië een kwestie maas van een zaak van gering belan„- Woensdag 5 april Beschouwingen der tie-commissie van de Economische Raad over baar in een nota verwei standigheden en weersta worden ondervonden bij oezette arbeid voor het den van de publiekrec bedrijfsorganisatie, nop commissie niet aan de zondere spectaculaire vo tc doen, aldus een der der commissies. ne nota, de beschouVi t^nissie en een aantc °tukken °ver deze kwe fen ta behandeling kom inbare vergadering Sociaal-Economische F vrijdag 28 april a.s. De bijbehorende papieren zi avond voor publikatic seuit"de analyse van dc digheden die de totstar van bedrijfslichamen ken concludeert de oh commissie van de b.E.h Pe fundamenten van d de bedrijfsorganisatie nv thans nog juist de mo om bij verordening lon< India, Malakka, Ceyl V.A.R. hebben maandaf ontwerpresolutie ingedif in gevraagd wordt orr teneinde Zuid-Afrika t den zijn Huidige aparl tiek te laten varen. In de ontwerpresolu niet aangedrongen op 1 van sancties tegen Zu waarop verschillende A landen hebben aangedr vier landen zeggen on dat de apartheidspolith Zuid-Afrikaanse rege: flagrante schending handvest der V. N. en ring van de rechten vai vormt en onverenigba de verplichting van ee de volkerenorganisatie Staatssecretaris mr. dinsdag op een recepl woord op vragen gi Nederland in staat zo Indonesische infiltratie staan die in sterkt* 1.000 man te boven gas land zou het binnenk een groter aantal ii echter als een aanval wen en het zou dan Australië, Engeland e: enigde Staten verwac Als Indonesië meer „infiltranten" zou zou Westelijk Nieuw-C alléén dit optreden weerstaan, omdat de I gesteund worden do wapens zoals in Ri fabriceerde straaljage Mr. Bot zei niet te wi leren over de waa heid van zulk een opt Indonesië. De twee laatste led groep Indonesische die in november 1960 lands Nieuw-Guinea •tratiepoging onderna maandag gegrepen c gisteren overgebracht landia. Aanvankelijk vatten van de ove; der groep, was aange aeze twee in een Ba rivier waren verdronl Tijdens hun overb: het vliegveld Sentanii landia, naar de stac politieauto, heeft deze ter een ongeluk geh; zij driemaal over de Hierdoor zijn zowel filtranten als de inz: litiemannen zwaar g zijn allen overgebracl centrale ziekenhuis dia. De Kongolese ron ferentie, die woensda na. in Katanga, zou uitgesteld. In een door het president Kasavoeboe bekendmaking wordt tot het uitstel is beslo band met de militai in Kamina en Noor Hieraan wordt toe; de Kongolese reger kort de nieuwe datu kendmaken waarop c tie zal beginnen. Defensie-autoriteit' gon hebben dinsdag dat in de afgelopen 400 communistisch strijders in Zuid-V gedood of gev%ggga

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2