Rusland akkoord met oproep voor een wapenstilstand in Laos Trieste Paasdagen waren druk Commentaar op aannemen van de Britse voorstellen *4 Weeroverzicht vrij HOOGWATER Sowjet-Unie aanvaardt Britse voorstellen ZON- er, MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.- per kwartaal; per maand ƒ2.-: Per week 48 ct- Losse nrs 9 ct' DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 4 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5257 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén nandels- advertenties)5 rege's 1.Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummerzaterdags 10 uur. „Tass" meldt, dat de Sow- jet-Unie instemt met het Britse voorstel om de twee co-voorzitters van de Gc- neefse conferentie een op roep te laten doen voor een wapenstilstand in Laos. In de desbetreffende nota, die zaterdag aan de Britse ambassadeur in Moskou is overhandigd, wordt gezegd dat dit inhoudt dat beide partijen in Laos overeen stemming moeten bereiken over een staken van het vuren. De Russische nota was het antwoord op een Britse nota van 23 maart j.l., waarin werd ver haard dat de Britse regering in stemde met een Russisch voor ste! tot bijeenroeping van een nternationale conferentie, waar- ,p zou moeten worden gepoogd een oplossing van het Laotiaan- se vraagstuk te vinden. De Russische regering had voorgesteld dat een dergelijke •onferentie begin april in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom- nenh zou worden gehouden. De Russische regering stemt ook in met het weer bijeenkomen van de internationale controle commissie voor Laos, doch dit mag in geen geval vertragend weiken op het bijeenroepen van een internationale conferentie. De Sowjetrussische regering legt er in haar antwoordnota de nadruk op dat de vraag, hoe de Laotiaanse regering moet worden samengesteld, door de Laotianen zelf moet worden beantwoord. ,.De Sowjet-regering is, even als ae autoriteiten van vele an dere Europese en Aziatische lan den, van mening dat er een wet tige regering in Laos was, name lijk die onder prins Soevanna Poema. Het spreekt vanzelf dat zij voorstander is van besprekingen tussen vertegenwoordigers van de verschillende politieke stro mingen in Laos, teneinde de na tionale eenheid van dit land te versterken", aldus de Russische nota. Het Kremlin vestigt in zijn nota de aandacht der Britse re gering op het feit, dat het Lao tiaanse vraagstuk slechts kan worden opgelost in een interna tionaal klimaat, dat hiervoor gunstig is. De tekst van de Britse nota van 23 maart j.l. werd zaterdagavond FANTASIE EN WERKELIJKHEID IN LAOS Terwijl rekruten voor het leger vun de laotiaanse regering in een opleidingskamp in de konink lijke residentie Loeang Prabang wapenonderricht krijgen, tracht een jongetje op de markt speei- goedpistooltjes aan de man te brengen. door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerd. Engeland zegt hierin dat de Britse voorstellen ten aanzien van Laos slechts kunnen worden uitgevoerd, indien alle militaire operaties in Laos onmiddellijk worden gestaakt. Voorgesteld werd daarom dat Engeland en de Sowjet-Unie onverwijld een beroep op de strijdende partijen zouden doen om het vuren te staken. Indien dit was bereikt, zou Groot-Brittannië willen instem men met het Sowjetrussische voorstel om een boodschap naar de Indische premier Nehroe te zenden en hem te vragen de in ternationale commissie voor toe zicht op Laos zo spoedig mogelijk in NieuW-Delhi te doen bijeen komen. ,,In dit stadium zou het de taak der commissie zijn controle te oefenen op de naleving van een bestand en hierover rapport uit te brengen aan Engeland en de Sowjet-Unie, de co-voorzitters van de in 1954 gehouden Geneef- se conferentie, die een einde maakte aan de oorlog in Indo china, die toen acht jaar had ge duurd", aldus de Britse nota. In de Britse nota van 23 maart j.l. wordt verder gezpgd dat En geland van mening is dat het vraagstuk van de vorming ener neutrale Laotiaanse regering van nationale eenheid „zo spoedig mogelijk moet worden opgelost, voordat er op een internationale conferentie besluiten over Laos worden genomen". Hieraan wordt toegevoegd dat de Britse regering ..de z.g. rege- ring-Soevanna Poema niet kan erkennen als een bewind, dat be voegd is Laos op een internatio nale conferentie it vertegen woordigen". De nota vervolgt: „Engeland hoopt daarom dat de verschillen de partijen in Laos onverwijld de reeds in Pnom Penh begonnen besprekingen zullen hervatten, teneinde tot ae vorming van een nationale regering te komen, die Laos op de voorgestelde interna tionale conferentie zou kunnen vertegenwoordigen". De Britse nota besluit: „Indien op het tijdstip, dat de internatio nale conferentie begint, nog geen dergelijke regering bestaat, is het duidelijk dat Laos geen vertegen woordigers zal kunnen zenden. In dat geval zou het de eerste taak van de conferentie zijn dé Laotiaanse partijen te helpen bij het vormen van een regering van nationale eenheid". Reuter merkt op, dat in het Russische antwoord gezwegen wordt over het Britse voorstel, dat een onmiddellijke staking van het vuren vooraf moet gaan aan diplomatieke actie en onderhan delingen. Hoewel de Sowjet-Unie er mee akkoord gaat. dat Engeland en de Sowjet-Unie, als voorzitters van de Geneefse conferentie van 1954 die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China. moeten op roepen tot een wapenstilstand in Laos, wordt in het Russische ant woord niet gezegd wanneer dit moet gebeuren. De Sowjet-Unie zegt, dat de belanghebbende partijen in Laos uiteraard besprekingen moeten voeren over kwesties, die ver band houden met het bestand. Andere punten waarop de Britse en Russische houding klaarblijkelijk verschillen zijn: Engeland zegt, dat de drie- mogendhedencommissie voor Laos India, Canada en Polen na een bestand weer ingesteld zou moeten worden. De Sowjet- Unie evenwel stemt eenvoudig in met het „zo spoedig mogelijk" bijeenroepen van de commissie in Nieuw-Delhi. Engeland wenst, dat een inter nationale conferentie over Laos bijeengeroepen wordt, zodra de controlecommissie melding maakt van een doeltreffend bestand. De Sowjet-Unie meent, dat het nu van belang is definitief tot over eenstemming te komen over de datum en plaats voor het bijeen roepen van een dergelijke confe rentie. De Sowjet-Unie stelt voor de conferentie in het begin van deze maand in Pnom Penh, de hoofd stad van het neutrale Cambodja, te beleggen. De Sowjet-Unie heett ook gezegd, dat hervatting van het werk van de commissie geen beletsel mag zijn voor het bijeen komen van de internationale conferentie. In Kingston op Jamaica, waar de Britse premier MacMillan thans verblijf houdt, heeft een woordvoerder van de premier ge zegd, dat de eerste indruk van de Russische nota „gunstig" is, maar dat zij een zorgvuldige stu die vereist. DRUKTE AAN DE GRENS Bij de grenspost te EIten maakte onze fotograaf niet zijn telelens deze aaneengesloten slang Duitse auto-toeristen, die de vier vrije dagen in ons land gingen door brengen. nieuwe lijn, voorjaar en zomer- coiffure 1961 „audace", (edele stoutmoedigheid), kort haar, speciale coupe, met pijnlijke nauwgezetheid, verzorgen wij uw coiffure. DE OVERSTROMINGEN IN ZUID-AFRIKA Ten gevolge van zware regen val zijn grote overstromingen ontstaan in de Karroo, een door gaans zeer droge vlakte ten noord-oosten van Kaapstad. Ver scheidene dijken zijn bezweken en duizenden stuks vee zijn ver dronken. Ook talrijke huizen zijn verwoest. Spoorwegverbin- gen zijn verbroken en sinds drie dagen is telefonisch verkeer tus sen Kaapstad en Johannesburg onmogelijk. De druilerige, vrij kille Paas dagen hebben toch nog een vrij redelijk toeristisch bezoek opge leverd. De A.N.V.V. blijkt alles zins tevreden met het resultaat, ook al staat dit niet in de scha duw van het recordbezoek van Pasen 1960. Van Goede Vrijdag af is een gestadige, zelden drukke stroom van vreemdelingen voor weekend Kennedy over de Russische aanvaarding President Kennedy heeft zater dag in een verklaring te Palm Beach, in de Amerikaanse staat Florida, gezegd, dat het Russi sche antwoord op de Britse nota over Laos „de hoop wekt dat een weg kan worden gevonden om. onderhandelingen, tot de stich ting van een neutraal en onaf hankelijk Laos te komen". Hij verklaarde dat, alhoewel de Russische nota „bepaalde op merkingen bevat, waarmee wij niet kunnen instemmen", zij toch „een nuttige stap schijnt te zijn in de richting van een vreedzame regeling van een potentieel ge vaarlijke situatie". Kennedy vervolgde: „In de eerste plaats moet er een einde komen aan de strijd in Laos. Ik denk dat dit kan worden bereikt indien alle betrokken regeringen, met inbegrip van die der Sowjet- Unie, hun invloed gebruiken om dit teweeg te brengen. De Verenigde Staten zullen al les in het werk stellen om te be reiken dat het Laotiaanse volk in vrede kan leven en zorg kan dra gen voor zijn eigen zaken". Radio-Moskou over de Britse voorstellen Radio-Moskou heelt avond verklaard dat 3i zondag- wat de kern betreft, bijna geen verschil is tussen het Britse en het Rus sische standpunt inzake de kwes- tie-Laos. Men mag dus we] aan nemen dat de weg naar een vreedzame regeling open is, al dus het radiostation. China en Laos Maarschalk Tsjen Ji, vice-pre mier en minister van Buitenland se Zaken van communistisch China, heeft zondag in Djakarta verklaard, dat als de ZOAVO zou besluiten zich in de Laotiaanse burgeroorlog te mengen, China troepen naar Laos zou zenden als „de wettige regering van prins Soevanna Poema" hierom zou verzoeken. Maarschalk Tsjen is zondag uit Djakarta vertrok ken, na een officieel bezoek van zes dagen aan Indonesië. Maarschalk Tsjen zei dat het een hoogst ongelukkig besluit van de ZOAVO zou zijn troepen naar Laos te sturen. „Mijn vrien den in Bangkok maken grote fouten. China heeft geen aandeel in de crisis in Laos. Ais de toe stand er slechter wordt, is het niet onze schuld". In antwoord op vragen zei de maarschalk: „Er bevinden zich circa 7090 soldaten van Tsjang Kai-Sjek in de grensgebied van Laos. Inmenging van vreemde troepen moest niet worden toe gestaan. Laos moet geen tweede Korea worden. Laat de bevolking van Laos toch haar eigen pro blemen oplossen". China zou het liefst een werke lijk neutrale regering in Laos zien. Wat de betrekkingen met Ame rika betreft zei maarschalk Tsjen, dat het bewind van Ken nedy geen wezenlijke veranderin gen heeft gebracht in de Ameri kaanse houding ten opzichte van China. „Reuter" meldt uit Moskou cl at diplomaten aldaar het Rus sische antwoord op de Birtse voorstellen ten aanzien van Laos i als „gematigd redelijk en be moedigend" beschrijven. Zij me- I nen, dat het antwoord van het Kremlin een goed uitgangspunt vormt, om te pogen in Laos tot zaktn te komen, hieraan wordt echter toegevoegd dat het ant- v.oord ook de indruk versterkt dat de Russische premier Chroesjtsjef nog geen einde aan de Laotiaanse crisis ziet, voor dat overeenstemming is bereikt over de samenstelling van een toekomstig Laotiaanse regering. Waarnemers te Moskou zijn getroffen door de - gematigde tcon van de Russische ant woordnota en de klaarbliike be reidheid van de Sowjet-Unie om de strijd in Laos te beëindigen, ook al hebben de communis- verbiijf Nederland binnengere- i laten lopen, maar ook veel nor den. Vooral de belangstelling uitmale treinen met één of meer West-Duitsland was groot, naast I wagens uitgebreid. Het strand- en bloembollenver- keer per spoor is dit jaar opval lend rustig geweest. In Breda viel vrij veel grensverkeer waar te nemen. Dit was ook het geval op de lijn AlkenMaastricht. Ook in Rotterdam is het weer op zekere hoogte spelbreker ge weest. Er was geen sprake van een drukte zoals in 1960, maar tisch gezinde troepen in Laos in de laatste tijd successen be haald. De waarnemers beschouwen de oproep van Rusland en En geland voor een bestand in Laos als „enigszins vaag", doch Velen kwamen naar het Noord- wel in overeenstemming met de zeestrand reeds eerder door de Sowjet- Unie geuite mening dat in de eerste plaats dient teworden ge streefd naar het bijeenroepen van een internationale confe- die uit Noord-Frankrijk, België en van de Skandinavische landen vooral uit Denemarken. Daar naast kwamen vele geallieerde militairen de Paasdagen in Ne derland doorbrengen. Het dag- bezoek van buitenlanders, vooral per autobus is nog aanzienlijk geweest. De iogies-informatiediensten van de twintig V.V.V.-'s en de A.N.V.V.'s hebben bepaald niet dat neemt niet weg, dat in verge- stil behoeven te zitten al was het lijk met 1959 de Paasdrukte aan- aantal touristen geringer. Verle- zienlijk groter was. den jaar bracht deze dienst 40.000 Het merendeel der bezoekers vreemdelingen onder dak, dit bestond hier uit Duitsers, maar jaar 15.000. de Fransen waren ook zeer sterk Het buitenlandse bezoek richt- vertegenwoordigd. Op de derde te zich in de eerste plaats op dé p]aats kwamen de Engelsen ?n bollenstreek. De Keukenhof" pas op de vierde plaats de Bei- kreeg in vier dagen bijna 70.000 gen dje d;t jaar ietwat verstek kijkers, „Madurodam" in Den hebben laten gaan. Haag ontving er ongeveer 20.000. In de badplaatsen is de drukte, Ook stad en provincie Utrecht ondanks de gure wind, over het hebben dit jaar ondervonden hoe algemeen nogal meegevallen. groot de invloed van het weer op de Paasdrukte kan zijn. Hét gun stig gevolg ervan was echter dat er zeer weinig verkeersongeluk ken gebeurden. bleven er een tijdje hangen en speurden naar een verblijf voor de zomervakantie. Vooral Duitsers namen aan deze sport deel. Tal van bedrijven hebben goede rentie over Laos. Hierna zou dezaken gedaan, andere ondervon- drie-landencommissie weer tot den teleurstellingen, zo bijv. de leven gebracht kunnen worden, i Amsterdamse rondvaartboten, hetgeen de weg zou openen voor j Het museumbezoek is tijdens het afkondigen van een bestand de Paasdagen over het algemeen in Laos. goed geweest. De belangstelling De Sowjetrussische redelijk- kwam vooral van Nederlandse heid schijnt een bevestiging te zljde. Anders was het gesteld met zijn van de berichten, volgens j het drukke bioscoop- en theater- welke Chroestjsef meent dat j bezoek. De indruk bestaat, dat Laos geen oorlog waard is. Ook hieraan ook veel buitenlanders zou hij zich er terdege van be- deelnamen. wust zijn dat de Britse voorstel-1 Opmerkelijk is dat het buiten- len weerklank hebben gevonden landse toerisme voor wat de ver onder de neutrale landen en wel blijfplaatsen betreft, veel mobie- met name in India. I [er was, dan voorheen. Vele hon- De Moskouse diplomatieke derden, wellicht zelfs duizenden waarnemers wijzen er nog op 0p de Eerste Paasdag in dé kust- dat in de Russische antwoord nota niet wordt gesproken over een terugtrekken der Ameri kaanse militaire raadgevers, ter wijl evenmin gewag wordt ge maakt van de in Thailand ge troffen militaire voorbereidin- provincies vertoevende Duitsers, trokken tegen de avond naar Utrecht, 't Gooi, de Veluwe en Arnhem en brachten daar leven in de brouwerij. Een indruk van de verdeling van de Paasdrukte geven de eij- gen. Zij achten dit veelbeteke- fers van de logies-informatiedien- nend omdat de „Prawda" in een sten vanaf Goede Vrijdag: Am- van gezaghebbende zijde gein- sterdam 4650, Katwijk 2100, Rot- spireerd artikel nog aandacht terdam 1500, Den Haag 1000, aan dez.i punten heeft besteed. VERKEERSCHAOS TUSSEN WOERDEN EN GOUDA. Tussen Woerden en Gouda is maandagavond op de rijksweg 'n grote stagnatie ontstaan door een reeks van botsingen, waarbij tientallen auto's zijn betrokken. Voor zover tot dusver bekend zijn er twee personen gewond de materiële schade is aanzienlijk. I De politie heeft lange tijd grote moeilijkheden gehad om 'n over zicht te krijgen van de situatie. Automobilisten word aangera den zelf een schatting te maken van de schade aan hun auto's. De oorzaak van de chaos was een aantal kettingbotsingen tus sen Nieuwere rug en Rodepia- ven. Her en der langs de weg la gen wrakstukken van auto's, en de weg lag bezaaid met glas. /o deelden automobilisten mede. Burgers snelden te hulp om met primitieve middelen als zaklan taarns en witte zakdoeken het verkeer in goedé banen te leiden. Veie vakantiegangers die terug keerden uit de randstad Holland moesten in files tussen de ra va ges doorrijden. Het V.V.V.-bureau te Utrecht Ikon de drukte makkelijk aan. Aan de balie werden zeer vele informaties verstrekt. De vra genstellers kwam voor 80 'i< uit Dujtsland en voor 10 uit Frankrijk. KENNEDY NAAR FRANKRIJK. Het bureau van president De Gaulle heeft bekend ge maakt. dat president Ken nedy van de Verenigde Sta ten van 31 mei tot 2 juni een bezoek aan generaal De Gaulle in Parijs zal brengen. De Amerikaanse president zal door mevr. Kennedy vergezeld worden. De perssecretaris van het Wit te Huis, Salinger, heeft gezegd Utrecht 850, Haarlem 750. Arn-j niets te weten van plannen, dar hem 600, Eindhoven 550 en Breda president Kennedy zijn bezoek 300. aan Frankrijk combineert met De spoorwegen hebben wegens bezoeken aan andere Europese de Paasdrukte vele extra-treinen landen. WEINIG WIND. Gedurende de afgelopen dagen j strekte zich een frontale storing uit van het noordelijke deel van j de Oceaan via Zuid-Engeland j naar de Balkan. Ten noorden I hiervan werd een noordelijke luchtstroming in stand gehouden door een hógedrukgebied boven j Groenland en een depressie boven I DINSDAG 4 Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden APRIL v.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 n.m. 4.02 4.37 5.17 5.17 ZON MAAN Apr. 4 6 7 op onder op onder 6.10 23.05 8.01 6.07 19.20 8.36 6.05 19.21 0.14 9.19 6.03 19.23 1.18 10.10 Noord-Rusland. In de aangevoer de koude polaire lucht ontwikkel den zich buien die in Denemar ken en Scandinavië sneeuw brachten. In Zuid-Europa daarentegen bevond zich zachte lucht, waar. in de middagtemperaturen oplie pen tot 15 a 20 graden. Kleine storingen die zich in de genoemde frontale zóne ontwik kelden, trokken over ons iand en gaven aanleiding tot langdurige regenval, waarbij de temperatu ren laag bleven. In de algemene luchtdrukvel deling is maar weinig verande ring gekomen, zodat het wissel vallige weer blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselvallig weer. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan regen, maar ook enkele opklaringen. Overwe gend zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1