elyióche verraóóincjen Ifizeï/efsi c Burgemeester van Evian bij aanslag om het leven gekomen De Algerijnen niet naar Evian WAT GEBEURT ER IN LAOS? Belgische socialisten tegen Harmei als informateur HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio de Koek frankering bij abonnement: Terneuzen recteur-Hoofdredacteur I van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55o7 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 "ironummer 38150 bonnementsprijs: ƒ6- Per kwartaal; per and ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 APRIL 1961 17e Jaargang Nr 5256 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur.' De Belgische verkiezingen hebben voor verscheidene verrassingen gezorgd. Voorzien was dat de radicale linkse elementen de positie van de communisten zouden versterken in Walenland. Daar heeft de socialist Renard 'wel een opstandig beleid verdedigd, maar de socialis tische leiders in het algemeen hebben niet onder stoelen of banken gestoken, dat zij het daarmee niet eens waren. De door hen aanbevolen proteststaking is vroeger be gonnen, heeft veel langer geduurd en is met veel meer baldadigheid gepaard gegaan dan zij hadden gewild. Vandaar dat de communisten stemmen hebben gewon nen van linkse Walen, die vrezen dat de socialistische artij te veel naar rechts zal zwaaien. Ook dat de liberalen iets zou- 'den winnen werd voorspeld. Zij hebben zich enige tijd voor de verkiezingen los gemaakt uit de coalitie met de Katholieken, om dat dezen achteraf toch bang werden van de ontevredenheid in hun eigen vakbonden. Die onte- I vredenheid kwam hieruit voort, dat de eenheidswet van de pre mier Eyskens te veel bezuinigin gen inhield op de sociale voorzie ningen. En toen de verkiezingen naderden, heeft Eyskens onder de druk van zijn partij de sociale bezuinigingen opgeschort. Daar op weigerden de liberalen verho ging van de inkomstenbelasting van middenstanders en onderne mers. Dit en het feit dat de liberalen hun misnoegen te ken nen gaven over de Kongo-poli- tiek. die zij eerst mede hadden uitgevoerd heeft hun partij 8an enige winst geholpen. Integenstelling tot de commu nisten, die in de Kamer drie zetels wonnen, profiteerden de liberalen niet van hun toegeno men aantal stemmen. Zij verlo ren zelfs, door de grilligheid van hei kiesstelsel, een zetel in de Kamer en één in dc senaat. - Katholieke nederlaag Om dezelfde reden acht men een combinatie van de drie grote partijen niet te verwezenlijken: de liberalen willen niet met so cialisten in één kabinet zitten. Zo blijft dan eigenlijk alleen een so- cialistisch-Katholiek kabinet. Maar dit zal zoveel concessies doen aan de loontrekkenden, dat het zeer moeilijk zal zijn om te bezuinigen. De Belgische staat heeft de laatste jaar tweeduizend miljoen gulden per jaar moeten lenen. Met nieuwsgierigheid wacht men dus op de ontknoping. Die zal wel leiden tot vermeer dering van de staatsschuld. LAOS BLEEF IN HET NIEUWS Tjjdens het weekeinde werd overigens de belangstelling voor de Belgische verkiezingen over schaduwd door die voor Laos. De spanning scheen daarover zeer toegenomen. Ieder weet dat in Laos, de kleine Indochinese staat, de pro- communistische beweging mili tair en politiek veld won. De kans was groot, dat deze Pathet Lao het hele land onder controle zou krijgen. Dit zouden de Ame rikanen en Britten niet dulden. Onverwacht groot was de Ka tholieke nederlaag. Men had ge dacht dat de christelijke volks partij de stemmen zou behouden van de arbeiders der vakbonden en stemmen zou winnen van middenstanders, die in Walenland genoeg hadden van de socialis tische opstandigheid. Het is echter gebleken, dat een aantal Katholieke arbeiders in Vlaanderen op de socialisten heeft gestemd (die in Walenland aan de communisten verloren) uit vrees, dat de Katholieken toch de ..eenheidswet" met de ver soberingsmaatregelen zouden in voeren. Ende ontevreden middenstanders in Walenland stemden eerder op de liberalen. In Vlaanderen gingen vele recht se kiezers over naar de Vlaamse nationalisten van de Volksunie, die de roep hebben, dat hun lei ders in de oorlog pro-Duits wa ren. en dat zij tegen de Belgische eenheids'-taat zijn. Toch zullen zij niet daarom stemmen hebben verworven, die hun vier nieuwe zetels verschaften. Eerder omdat conservatieve Vlamingen blijk wilden geven van hun misnoegen over het beleid van de Rooms- liberale regering. Enige andere kleinere partijtjes profiteerden ook. met twee zetels, van die rechtse ontevredenheid. De chris telijke volkspartij daalde aldus van 104 tot 96 zetels in de Kamer en verloor in de Senaat haar vol strekte meerderheid. Dat was voel meer dan was voorzien. Socialisten handhaven zich Dat de socialisten zich hand haafden in de Kamer met 84 zetels en in de Senaat zelfs won nen, verwonderde al evenzeer. De opstandigheid van december en januari is hun vergeven gewor den. Nu komt dit mede omdat de officiële leiders toch wel duide lijk lieten blijken, het niet eens te zijn met Renard, de Waalse radicale vakbondsleider. En om dat de terugkeer van Spaak een gematigde koers in uitzicht stel de. Desondanks staat het wél vast, dat de eenheidswet van Eyskens is gestuit op meer ver zet dan men vermoedde, en dat die wet van de baan is. In het algemeen verwacht men nu een coalitie van Katholieken met socialisten, onder leiding van de Katholiek Lefèvre en met Spaak in een belangrijke minis tersfunctie, of die van vice-pre mier of die van minister van Buitenlandse Zaken. Theoretisch is voortzetting van de Katholiek- liberale coalitie mogelijk, omdat de twee partners al voor de ver kiezingen uit elkaar zijn gegaan en de liberalen zich fel tegen alle vakbonden hebben gekeerd. In 1954 is op de conferentie van Genève bepaald, dat Laos neutraal zou zijn. Wordt het op geslokt, dan kon dit ook wel het begin van het einde zijn van het pro-Westerse regime in Zuid- Vietnam, dat in 1954 met moeite is gered uit de rode omhelzing. Intussen hebben de communisten daar weer flinke voet aan de grond gekregen. Hun ondergrondse beweging en hun guerilla-troepen controleren gehele provincies. Het gaat dus niet slechts om Laos, maar ook om het aangrenzende Zuid-Viet- nam. Daarom wilden de leden van het Zuidoost-Azië-pact een grendel schuiven voor de com munistische infiltratie. Conferentie voorgesteld De Amerikanen en Britten, die van dit pact deel uitmaken met de Fransen, Australiërs, Nieuwzeelanders, en met de re geringen van Thailand (Siam), Pakistan en de Philippjjnen wen sen het terugtrekken van alle Amerikaanse en Russische mili taire adviseurs (die nu achter de strijdende partijen staan) stop zetten van vreemde militaire hulp en weer instelling van de con trole-commissie van India, Polen en Canada, om nationale verzoe ning te bewerken. Verder wenste het Westen bij eenroeping van een conferentie van alle belanghebbenden, Rood- China en de overige buurlanden van Laos inbegrepen. Redelijke voorstellen die be wezen, dat het Westen van Laos geen „protectoraat" wil maken. Zou de Sowjet-Unie dit voorstel niet aanvaarden, dan zouden de Verenigde Staten troepen sturen naar Laos, om daar de anti-com munisten aan de overwinning te helpen. Men zou dan dicht bij een Russisch-Amerikaans con flict komen. Sanering door hulp Wel is gebleken, dat eenvou dige militaire hulp niet voor komt, dat zwakke rechtse re gimes toch telkens weer worden geconfronteerd met het commu nisme in het eigen land. De Ame rikaanse president Kennedy heeft dit begrepen, en dus financiële hulp aangeboden aan landen, die ernst willen maken met het in voeren van interne sociale en economische hervormingen: grondverdeling, opheffing van voorrechten voor kleine heersen de kasten, verbetering van het onderwijs, democratisering, strijd tegen corruptie, nuttige beleg ging van gelden, die ten dele terugbetaald moeten worden. Kortom: het ontvangende land moet zich inspannen, om blijvend voordeel te hebben van de steun verlening. In Indo-China kan men alleen op deze wijze voor komen, dat de communisten tel kens weer aanhang vinden onder de armste groepen. - dr. A. C. (Nadruk verboden.) INNENYERINGBED M BINNENVERII het beste bed ooit gemaakt Ijoodwill L SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector {abrieken Zevenbergen DE STRIJD IN KATANGA Katangese strijdkrachten heb ben donderdagavond de stad Manono, die een bolwerk was van de opstandelingen van de Baloebakat, zonder strijd weer bezet, aldus is vrijdag officieel te Elisabethstad meegedeeld. Er werd vrijwel geen schot gelost. Wel heeft zich een gevecht af gespeeld tussen Katangese sol daten en aanhangers van de pre mier van de Oostprovincie, Gi- zenga, op tien km van Manono waarbij zeven mannen van Gi- zenga werden gedood. Volgens de Katangese bekend making" heeft de bevolking de Katangese strijdkrachten met vreugde begroet. =r.. Twee bomontploffingen voor woning van Blanc Vrijdagochtend vroeg is de burgemeester van Evian, Camille Blanc, in het ziekenhuis over leden waarin hij zwaar gewond, ais gevolg van bomaanslagen, was opgenomen. Voor zijn woning waren vlak achter elkaar twee bommen ont ploft. Door de explosie liep de burgemeester ernstige verwon dingen op. Zijn echtgenote werd slechts licht gewond. Reeds vele malen zijn in Al- gerië en Frankrijk bomaanslagen gepleegd door rechtse extremis ten, die fel gekant zijn tegen pre sident De Gaulles politiek van Algerijnse zelfbeschikking en vredesonderhandelingen met de opstandelingen. Blanc heeft deel uitgemaakt van de verzetsbeweging in de oorlog. Hij is sinds de bevrijding burgemeester geweest van Evian. Burgemeester Blanc was bij de eerste explosie uit zijn bed ge stapt en naar de woonkamer ge sneld om daar op te bellen. Ter wijl hij in zijn woonkamer was, ontplofte de tweede bom, die op de vensterbank was geplaatst. De tweede ontploffing vond 15 se conden na dé eerste plaats. In Evian zijn de laatste tijd vlugschriften ontvangen, die uit Oran waren verzonden. Hierin werden de Fransen in het moe derland gewaarschuwd „hun ver raad" te staken. Een dag of tien geleden had ook burgemeester Blanc een brief ontvangen waarin gedreigd werd met een aanslag op zijn leven. De brief was ondertekend met: Frans Algerië. De burge meester nam het geval niet ern- stig op maar de politie stelde een onderzoek in. Tijdens de Duitse bezetting was hij leider van een verzetsgroep in de Franse Alpen, die talrijke ac ties tegen de Duitsers ondernam.' Toen hij in Duitse handen was gevallen, is hij gemarteld. Hij is 48 jaar geworden en was lid van de socialistische partij. De politie te Evian heeft mee gedeeld dat de tweede bom op nog geen twee meter afstand van Blancs hoofd is ontploft. Een verpleegster uit een zie kenhuis te Evian heeft meege deeld dat zij kort na de tweede' ontploffing een motorboot op het meer van Genève heeft gehoord. /::r riT De afvaardiging van de Algerijnse opstandelingen- regering gaat niet naar Evian, aldus is vrijdag offi cieel te Tunis meegedeeld. Een woordvoerder van het Al gerijnse bevrijdingstront (FLN) zei in antwoord op vragen over een verklaring van het ministerie van Voorlichting van de opstan delingenregering waarin kritiek werd geuit op een opmerking van de Franse minister van Algerijn se Zaken, Joxe, dat de afvaar diging onder de huidige omstan digheden niet op 7 april naar Evian zal gaan. In de verklaring van het mi nisterie van Voorlichting werd minister Joxe verweten dat hij de besprekingen te Evian heeft ge torpedeerd door te zeggen dat hij op dezelfde voorwaarden met „lakeien van het kolonialisme" zou gaan spreken als met de ver tegenwoordigers van het natio nale bevrijdingsfront. Verder werd in de verklaring gezegd dat de opstand: lingen- regering bereid is onderhande lingen te beginnen zodra het mo gelijk is. Deze verklaring werd vrijdag te Tunis uitgegeven. Minister Joxe zei donderdag avond in Oran, dat hij „op de zelfde wijze met de vertegen- ex-premier sir An woordigers van de Algerijnse h_uil, SIR ANTHONIE EDEN VOELT ZICH BETER PAASG1FT VAN ENGELSE KONINGSPAAR Koningin Elizabeth en Prins Philip hebben tijdens een Paas- diensl in de kathedraal van Rochester aan zeventig bejaarde mannen en vrouwen traditiege trouw een gift ter beschikking gesteld. Deze ceremonie staat in verband met de voetwassing van «ie discipelen. Toen Koningin Elizabeth, gevolgd door haar ge maal, de kathedraal verliet, klik ten honderden sluiters van foto toestellen en zwaaide de jeugd met vlaggetjes. DIT NUMMER BEVAT 12 PAGINA'S „Een jammerlijke vergissing" noemt het (Vlaamse) orgaan van de Belgische socialistische partij, de Volksgazet, vrijdag de aan wijzing van de Katholieke minis ter Harmei als informateur. Het blad wijst er op, dat koning Boudewijn tot dusverre zeven vertegenwoordigers van de afge treden Katholiek-liberale coali tie heeft geraadpleegd tegen twee socialisten. „De coalitie Ueeft blijkbaar nog een goede voet in huis in de paleizen van Brussel en Laken, al was dat bij de stembus niet het geval". Het blad betoogt, dat de socia listen er geen bezwaar tegen heb ben, dat een lid van de C. V. P. de eerste verkenningsronde doet. Het betwijfelde echter, of minis ter Harmei als voorstander van de handhaving der Katholiek liberale samenwerking onder de huidige omstandigheden de juiste figuur is. „De keuze had moeilijk ongelukkiger kunnen zijn". nationale beweging (MNA) zal gaan praten als met het Alge rijnse bevrijdingsfront (FLN)". Minister Joxe is aangewezen als leider van de Franse delegatie naar de conferentie, die in Evian gehouden zou worden. Het FLN heeft de leiders van de Algerijnse nationale beweging (MNA) meermalen uitgemaakt voor „lakeien van het kolonia lisme". In de verklaring van het FLN wordt voorts gezegd, dat de Franse regering, die de werke lijkheid niet wil zien, bijna zeven jaar lang getracht heeft verwar ring in Algerië te zaaien. Deze pogingen hebben echt alleen maar geleid tot verlenging van de oorlog. De Franse regering, hoewel zij meermalen gewaar schuwd is, blijft volharden in haar politiek. De voorlopige re gering van de Algerijnse repu bliek, aldus de verklaring, be treurt deze houding van de Fran se regering op een tijdstip, waar op in Frankrijk en de wereld de hoop op beëindiging van de oor log daagde. Ook de Algerijnse nationale beweging heeft een verklaring uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat de beweging grote waarde hecht aan de woorden van minis ter Joxe, omdat zij een einde ma ken aan de vaagheden en tenden tieuze interpretaties van het of ficiële Franse communiqué. De Algerijnse nationale beweging kan echter het gebied van Parijs, Qoor de Franse regering aange wezen niet aanvaarden als plaats voor de besprekingen tussen haar vertegenwoordigers en die van de Franse regering. Zij meent dan ook dat ook dit over leg in Evian gehouden moet wor den, aldus de verklaring. In kringen van de Algerijnse verzetsstrijders in Tunis zei men „verbaasd te zijn" over de woor den van Joxe. Bij het contact in Zwitserland tussen vertegen woordigers van de verzetsstrij ders en afgezanten van de Fran se regering was er geen sprake geweest van eventuele onderhan delingen tussen de Fransen en de Algerijnse nationale beweging (MNA). In doorgaans betrouw bare Tunesische kringen ver klaarde men dat het FLN de Fransen duidelijk heeft willen maken, dat het geen delegatie naar Evian zal sturen zolang de Fransen van plan blijven om ook met de Algerijnse nationale be weging overleg te plegen. De Marokkaanse regering be treurt het besluit van de voor lopige Algerijnse regering om „in de huidige omstandigheden" niet naar Evian te gaan, zo is vrijdag van officiële Marokkaanse zijde meegedeeld. thonie en lady Eden zijn bruin gebrand teruggekeerd van een wintervakantie in West-Indië. Sir Anthony Eden verklaarde, dat de reis hem goed had gedaan en dat hij zicli weer veel beter voelde. Vrijwilligerskorps in Portugese overzeese provinciën De Portugese regering heeft besloten in alle overzeese pro vinciën vrijwilligerskorpsen op te richten, die tot taak krijgen te helpen bij het handhaven van de orde en de verdediging van het grondgebied. Alle Portugese staatsburgers die ouder zijn dan achttien jaar kunnen tot deze korpsen toetre den. De leiding berust bij offi cieren van het Portugese leger. Het aantal, grensposten in Mozambique zal worden ver groot. Het Portugese persbureau Lu- sitania heeft gemeld dat bij „terroristische aanvallen" in het noordelijk deel van Angola 85 personen zijn gedood. De leiders van deze actie zouden instruc ties uit het buitenland hebben ontvangen. Het vrijwilligerskorps staat onder commando van de goever- neur-generaal van de betreffen de provincie, Volgens het in Lissabon ver schijnende blad „Diario de Noti- cias" zijn twee groepen opstan delingen die uit Noord-Angola wisten te ontsnappen donder dagavond in de hoofdstad Loe- anda gearresteerd. Een rebel werd gedood toen hij trachtte te vluchten. „HEITJE VOOR EEN KARWEITJE" 1961 De landelijke padvindersaktie „Een heitje voor een karweitje" zal dit jaar worden gehouden op 6 en 7 april. De aktie wordt in Den Haag op woensdag 5 april 's morgens om 8.30 uur bij het publiek officieel geïntrodu- Aan een tachtigtal jongens en meisjes, vertegenwoordigers van de vier samenwerkende padvin dersorganisaties, zal opdracht gegeven worden een object op het Stadhuisplein schoon te maken. Tijdens de werkzaam heden zullen drumbands van de verkenners van de Katholie ke jeugdbeweging en van het Nederlands Padvinstersgilde en kele marsen spelen. Behalve wethouder D. W. Dettjneijer zullen ook de vier districtscom missarissen aanwezig zijn. Noordstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen Voorbijtrekkende storing Nadat in de nacht van donder dag op vrijdag een storing van Schotland naar Denemarken was getrokken, breidde vrijdag zich een rug over ons land uit, waarin opklaringen en slechts kleine buien voorkwamen. Intussen trok een volgende storing van IJsland naar Schotland. Deze zal van daag ook over dé Noordzee in de richting van Denemarken trek ken. Aanvankelijk zal er daardoor veel bewolking en plaatselijk enige regen zijn, later zullen ver spreide opklaringen voorkomen. De wind wordt matig tot krachtig tussen zuidwest en noordwest. Het blijft vrij koud. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking. Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. Later verspreid voorkomende opklarin gen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Vrij koud weer. ZATERDAG 1 APRIL. v.m. n.m. Breskens 2.04 2.23 Terneuzen 2.39 2.58 Hansweert 3.19 3.38 Walsoorden 3.29 3.4S ZONDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.36 2.54 Terneuzen 3.11 3.29. Hansweert 3.51 4.09 Walsoorden 4.01 4.19 ZON MAAN op onder op onder Apr. 6.40 1 6.16 19.13 19.34 2 6.14 19.14 20.44 7.04 3 6.12 19.16 21.55 7.30 4 6.10 19,IS 23.05 8.01

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1