EVELDE E Prinses Paola heeft heimwee iklame Binnenlands nieuws >or 65 ct :lame etalage Gemeenteraad van Oostburg Vaarweg Delfzijl bedreigd Tweede maal levenslang voor Berkelse arts atjes eme iak zelf keus! Pagina 3 Gaat Italiaanse terug naar Rome? Vrijdag 31 maart 1961 DE VRIJE ZEEUW EFOON 2112 thee: echte lse melange, extra door de vele aadjes LRNOON thee, het „klassieke" uit het ver- de rode pakje... 190 ct. per pakje. HAAR ZOON NOG STEEDS TROONOPVOLGER Gaan prinses Paola en prins I Albert zich binnenkort in Rome Ivestigen? Sedert enige dagen zit ïussel vol over deze kwestie, 'rins Albert zou benoemd willen Worden tot ambassadeur bij het yaticaan. Hij meent, dat zijn jonge vrouw dan gelukkiger zal zijn. Het is publiek geheim, dat prinses Paola het niet al te best naar haar zin heeft in België. Ze mist het heerlijke klimaat van het zonnige zuiden en de onge stoorde omgang met haar vrien dinnen. Bovendien drukt het pro- tokol te zwaar op haar schouders. Prins Albert heeft koning Bou- dewijn verzocht een regeling te trefien. Naar verluidt zou eerste minister Eyskens in Rome deze kwestie behandelen. Er komt nog meer bij. SYMPATHIE EN TELEURSTELLING Prinses Paola werd twee en half jaar geleden door heel Bel gië met groot enthousiasme ont vangen. Door haar beminnelijke charme nam zij iedereen voor zich in. Opgevoed volgens de Ita liaanse aristocratische tradities, werd zij verre gehouden van de publiciteit en zelfs van de weelde, kortom verre van „de grote we reld". Eenvoud en soberheid wa ren deugden, die ook prinsessen moesten kenmerken. De prinses ging dan ook altijd eenvoudig ge kleed en droeg vaak te klein ge worden jurken van haar oudere I zusters. Zo leerde men haar kennen als een rustige, lankmoedige per soonlijkheid. Haar bescheiden, enigszins verlegen wijze van op treden, naast haar charmante gratie, maakten haar voor de Belgen bijzonder sympathiek en geliefd. Evenzeer wist koningin Fabio la in korte tijd geweldige sym pathie te verwerven, wellicht ten koste van de gevoelens van ge negenheid, die men voordien Paola toekende. En nu prinses Paola te kennen heeft gegeven, zich in België niet gelukkig te voelen, is de teleur stelling groot. Men ziet de geliefde prinses plotseling heel anders. Zo vindt men thans, dat zij te veel praat en vooral wordt haar kwalijk ge nomen, dat zij het liefste van haar moedertaal gebruik maakt. Haar vorderingen in de Vlaamse taal zijn zeer gering. In het Waalse gedeelte wordt zij veelal „ritaliënne'' genoemd. Uitreiking grammofoonplaat tooi de Zilvervloot Het was de Belgen vanzelf sprekend een doorn in het oog, dat Paola tijdens ernstige natio nale beroeringen buitenslands vertoefde. Zij bracht immers meer tijd door in Rome en Parijs, dan in Brussel. HET JUWEEL VAN EX- KONINGIN ASTRÏD. Toen prinses Lilliane, Paola één van de juwelen liet uitkiezen uit de nalatenschap van koningin Astrid, koos Paola de mooiste. Hoewel Liliane meende, dat dit juweel toekwam aan de toekom stige echtgenote van koning Bou- dewijn, droeg Paola het tijdens de verloving van Boudewijn en Fabiola. Het koninklijk paar is echter zeer gesteld op Paola en Albert en trachten het in het bij zonder Paola zo prettig mogelijk te maken in Brussel. De prinses kan het zich niet permitteren, te doen waar zij ple zier in heeft. Zo reed zij vroeger graag scooter en liefst zo hard mogelijk. Zij houdt van een in terieur, dat naar haar eigen smaak is ingericht. Het paleis is echter eigendom van de staat. Niemand mag iets aan de inrich ting veranderen. Zo gauw de prinses een paar meubels ver plaatst had, bracht de hofmaar schalk alles weer in de oorspron kelijke staat terug. De prinses verveelde zich. PRINS PHILIP MOET BLIJVEN. De geboorte van het kleine prinsje bracht verandering, maar tevens een nieuwe moeilijkheid. Als eventuele troonopvolger zal hij namelijk in Brussel moeten blijven. Paola hoopt nu, dat Fa biola een zoon krijgt. In de Belgische grondwet is bepaald, dat de Kroon bij erfop volging overgaat op de wettelijke nakomelingen van koning Leo pold I, en wel in rechte linie, en van man op man. De Belgische prinsessen en haar nakomelingen zijn altijddurend uitgesloten. Als het koninklijk paar alleen doch ters geschonken zouden worden, zal de kleine prins Philip niet naar het land kunnen, waar zijn moeder hem het liefst zag op groeien. Wat koningin Fabiola betreft, is er echter nog niets be kend omtrent naderend moeder schap. KONING BOUDEWIJN WIL HELPEN. De eerste minister van België is op verzoek van de koning naar het Vaticaan geweest. Er is sprake van, dat de prins van Luik als ambassadeur bij het Va ticaan wordt benoemd. Nu geble ken is, dat Paola alleen in Rome haar levensgeluk kan vinden, wil koning Boudewijn meewerken. kwaliteit! In de studio van „Bovema" te Heemstede zijn woensdagmiddag op enigszins plechtige wijze door de directeur van bovengenoemde instelling, de heer G. M. Oord, de eerste exemplaren uitgereikt van de grammofoonplaat (45 toe ren), welke in het kader van ge zamenlijke voorlichting ten be hoeve van de jeugdspaarwet is vervaardigd. Staatssecretaris Schmetlzer, de directies van de Rijkspostspaarbank, de Stiching Spaarpropaganda en van vele landelijke spaarinstellingen wa ren daarbij tegenwoordig, bene vens de secretaris van de Neder landse Spaarbankbond. De directeur van Bovema, de beer Oord, droeg de eerste plaat over en noemde dit een doel matig middel voor de spaarban ken om de jeugd tot sparen te brengen. Hij sprak de hoop uit dat het succes van de zilver- vloot-actie groot zou zijn. Dr. J. R. A. Buning, secretaris van de Nederlandse Spaarbank bond, bracht dank voor het pro duceren van deze plaat en sprak de hoop uit dat zij de weg naar de harten der teenagers zal vin den. Hierop heeft de staatssecreta ris Schmeltzer gezegd, dat de overheid slechts een stimuleren de taak heeft ten opzichte van het sparen. Hij bracht de erken telijkheid der overheid tot uiting voor deze produktie ter bevorde ring van het sparen. Pret-spoorlijn in Denemarken Deense liefhebbers van oude treinen hebben van de regering het materiaal van een complete spoorlijn opgekocht. Deze spoor weg is door de regering, die de verbinding met autobussen gaat onderhouden, opgeheven. De vereniging van spoorwegen enthousiasten zal het materiaal overbrengen naar Soroe, waar men op een eigen 2 km lange spoorlijn, do oude trein zal laten stomen. Men verwacht, dat toe risten belangstelling zullen heb ben voor een ritje. Raad kocht belangrijke percelen bouwgrond De gemeenteraad van Oostburg kwam woensdagavond bijeen, on der voorzitterschap van de bur gemeester J. L. van Leeuwen. Naar aanleiding van in de vorige raadsvergadering gestelde vragen, door bewoners van de woningwetwoningen o.m. over de achterstand in het betalen van de huur, heeft burgemeester Van Leeuwen zich met voortvarend heid hiermede beziggehouden en met het gevolg dat deze thans op een enkel geval na, volledig zijn ingelopen. De heer C. Kruf nam zijn be noeming tot opzichter van de Centrale Dienst voor Oostburg aan. Uitvoerig werd gesproken over de motie van het gemeentebe stuur van Axel inzake de vaste oeververbinding. De heer Ph. de Vuijst meende, dat het weinig zin heeft aan deze motie nog adhesie te betuigen. Hij had liever gezien, dat alle ge meentebesturen van Zeeuws- Vlaanderen een gezamenlijk adres aan de regering hadden ge zonden. De heer E. Dekker stelde, dat een vaste oeververbinding alléén geen oplossing biedt. Hij meende, dat het een groot Belgisch belang is, om de gehele Schelde te kana liseren, dan zouden ook de di verse zeer kostbare dijkwerken achterwege kunnen blijven. Met klem betoogde hij, dat wel adhesie moet worden betuigd, omdat anders de indruk gewekt zou kunnen worden, dat men geen belang heeft in W. Zeeuws- Vlaanderen bij de vaste oever verbinding. De gevraagde adhe sie werd met algemene stemmen gegeven. Over een toewijzing van G. S. voor de bouw van 20 woningwet woningen, waarvoor er 14 be stemd zijn om de noodwoningen te vervangen ontstond een breed voerige discussie. B. en W. heb ben het voornemen, deze wonin gen zo spoedig mogelijk te bou wen. Men wil echter de mogelijk heid onderzoeken, om voor de 14 woningen ter vervanging van de noodwoningen een extra Rijks subsidie te verkrijgen. Met de extra subsidie zou een huurverhoging van ƒ2,— per week verkregen worden. De heer Ph. de Vuijst plaatste een aantal opmerkingen naar aanleiding van de notulen van de algemene vergadering van de N.V. Waterleiding Mij. Hij vond de gehele gang van zaken daar bijzondei' vreemd. Een uitgave van 30.000 voor een onderling personeelsfeestje, alsmede het feit, dat het dagelijks bestuur uitgaven doet, die later door de raad van commissarissen, als ge dane zaken geen keer meer kun nen nemen, en node moeten wor den goedgekeurd konden zijn goedkeuring niet wegdragen. Hij sprak over de gehele gang van zaken bij de Waterleiding Maatschappij en vroeg de ge meentelijke vertegenwoordigers bij de Waterleiding Maatschappij er nadrukkelijk op toe te zien, dat dergelijke uitgaven niet meer gedaan worden. houderschap mogelijk moet zijn voor ieder, en de bezoldiging daaraan moet zijn aangepast. Burgemeester Van Leeuwen was het hier mee eens, en be toogde, dat als men pleit voor een lager wethouderssalaris, men Oostburg automatisch klasseert in een lagere gemeenteklasse, dan waarin ze thuis hoort. Dit kan stellig niet de bedoeling van de heer De Vuijst zijn, zeide de Voorzitter. Juist doordat Oostburg als centrumgemeente een verzorgen de functie heeft voor heel West Zeeuws-Vlaanderen wordt op de wethouders voor vertegenwoor digingen etc. meer een beroep gedaan, dan in een andere ge meente, met hetzelfde inwoner tal. Ten slotte ging de raad met het voorgestelde akkoord. Een voorstel van B. en W. om de presentiegelden te verhogen, ontmoette de zelfde tegenstand van de heer De Vuijst. Ten slotte werd het presentie geld van 7,50 op 12,50 ge bracht. De raad ging akkoord met een voorstel van B. en W. door te be sluiten dat een herziening van het uitbreidingsplan in voorbe reiding is. Aan het Ingenieurs Bureau Van Hasselt De Koning werd opdracht gegeven tot het bouw rijp maken van bouwgronden aan de Tragel en achter de Kroon- wijk. Burgemeester Van Leeuwen meende, dat de zwarte lijst wel degelijk noodzakelijk is, hoewel in de toekomst met het plaatsen op de zwartelijst voorzichtigheid zal worden betracht. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Barendregt naar het Vestje, en betreurde het dat de stedebouwkundige geen contact opgenomen heeft met de plano logische dienst. De heer Terheijde informeerde naar 'een subsidie voor de turn vereniging. De Vodrzittêr zei dat besprekin gen zijn- geopend met de jeugd raad. Na nog enige vragen beant woord te hebben sloot de raads voorzitter de vergadering. BLOEMBOLLENSTREEK GEREED VOOR PASEN Zelden zijn er begin april zóveel bloeiende velden geweest in de bollenstreek als dit jaar. De bloei, die twee weken vroeger is dan normaal, is door het koude weer van de laatste week wat afgeremd, zodat men ook tijdens het komende week end nog grote velden narcis sen en kleurige veldjes tulpen kan bewonderen. De vroege hyacinten bloeien en de overi gen hebben slechts een paar warme dagen nodig om ook hun kleur en geur ten toon te spreiden. In de streek en op de Keukenhof zijn dus tijdens de Paasdagen zeer veel bloeiende bloembollen te zien. VOORBEREIDSELEN OP DE PAASSLAG De ANVV en de VVV's zijn voorbereid op een omvangrijk be zoek van buitenlanders geduren de het komende Paas-weekeinde. Met name de ANVV-kantoren in West-Duitsland en Frankrijk voorspellen bij gunstige weers omstandigheden een grote toe loop van bezoekers uit hun ge bied. De logiesinformatiedienst is dan ook paraat voor de welhaast traditioneel geworden Paasslag- om-de-bedden. Er zijn dit jaar bij deze door de ANVV centraal van Den Haag uit geleide dienst twintig WV's ingeschakeld. De Koninklijke Marechaussee heeft zich weer bereid verklaard in ge val van grote drukte aan een zevental der belangrijkste grens posten pamfletten uit te reiken, waarin de ANVV binnenkomende bezoekers adviseert zich een der L. I. D.-opvangcentra in 't grens gebied op de hoogte te stellen van de logiesmogelijkheden in de plaats of streek, die zij voor hun Paas-verblijf hebben uitgekozen. De ANW verwacht mede in verband met het feit, dat in de bollenstreek reeds vele voor jaarsbloemen in bloei staan, dat het buitenlands bezoek zich zal concentreren op de centrale kust streek. De hotels in de grote steden en in de badplaatsen heb ben voor het Paas-weekeinde reeds zeer vele boekingen ont vangen. Kampeer-informatiedienst aan de grenzen Op grond van ervaringen van verleden jaar zal dit jaar om streeks de eerste mei een ANWB. kampeer-informatiedienst langs de grenzen in het leven worden geroepen. Deze dienst zal zoveel mogelijk onder één dak met dé logies-informatiediensten L. I. D, van de ANW en VW's worden gebracht. In een tijdelijk bouwsel langs het hazepad bij Ede zal de ANWB een post vestigen alsook bij Heemstede. Deze kampeer-informatiedienst zal ook tijdens de Pinksterdagen en de weekends tussen 15 juli en 15 augustus, maar ook wanneer dit op andere tijdstippen nodig zou zijn, zijn diensten verlenen. De enorme toeloop van kam peerders, die naar verwacht wordt reeds eind april zal begin nen, wordt voornamelijk uit W. Duitsland verwacht. Om teleur stellingen, opstoppingen en an dere onaangename zaken te voorkomen zal de kampeer-infor matiedienst regelmatig in tele fonisch en telex-contact met de bijkantoren staan. Op die manier kan men weten, waar nog plaats is en waar niet. De dienst zal echter bepaald niet alleen voor buitenlandse toe risten in het geweer zijn. Ver leden jaar kampeerden maar liefst anderhalf miljoen Neder landers, zodat op drukke dagen ook voor menige landgenoot een plekje zal moeten worden ge zocht. RAADSLIDMAATSCHAP EEN EREBAAN Naar aanleiding van een ver zoek om advies aan G. S. inzake de vaststelling van de wethou dersbezoldiging merkte de heer De Vuijst op, dat hij met de voor gestelde verhoging van 1350 tot ƒ1750 niet akkoord kon gaan. Hij noemde het raadslidmaat schap een erebaan, evenals de functie van wethouder. Aan een bezoldiging is niet te ontkomen, doch het allerhoogste hoeft men in Oostburg ook niet te hebben. Hij stelde voor de wethouders- salarissen te verhogen tot 1550 per jaar. De heer J. Leenhouts merkte in een fel repliek op, dat het wet- De toestand van Delfzijls vaarweg is de laatste maanden opvallend snel slechter gewor den. Recente peilingen hebben aangetoond, dat de drempel in de Eems, die vóór de toegang tot de haven van Delfzijl ligt, zich opeens meer landwaarts verplaatst heeft. Daardoor zal voortaan de hele vaargeul van de haven tot de zandbank „Paapsand-Sud" uitgebaggerd moeten worden. Dit is nog niet eerder in de geschiedenis nodig geweest. Dit heeft de burgemeester van Delfzijl, mr. A. A. J. Goldberg, woensdagavond meegedeeld tij dens een raadsvergadering. Er zal veel meer en zwaarder ma teriaal dan ooit nodig zijn, om de toegang naar de haven be vaarbaar te houden voor sche pen van 10.000 ton. In voorgaande jaren lag er onder de meest gunstige om standigheden bij „Paapsand- Süd" een doorlaat van ongeveer 200 meter breed voor de scheep vaart. In de laatste maanden is die poort niet alleen veel ondie per, maar ook verontrustend smaller geworden. Dit hebben onderzoekingen aangetoond. De drempel in het vaarwater is als het ware meer op Delfzijls ha ven afgekomen. Het Delfzijlse gemeentebestuur, aldus burge meester Coldberg, maakt zich hierover ernstige zorgen en heeft er bij de bevoegde instan ties inmiddels met klem op aangedrongen, zo spoedig mo gelijk tegenmaatregelen te ne men „Al wordt het „lichaam" Delf- DE RELLETJES IN BAGDAD Egyptische bladen melden uit Bagdad, dat er bij de relletjes in de hoofdstad van Irak vele men sen om het leven zijn gekomen. Dinsdagavond zou er in Bag dad hevig gevochten zijn tussen troepen en betogers, die onder meer gebruik maakten van vuur wapens en Molotof-cocktails. Een meisje, dat op de schouders van betogers werd rondgedragen, zou doodgeschoten zijn. De relletjes zouden uitgebro ken zijn nadat de Iraakse rege ring nieuwe belastingen op ben zine. fruit en groente had opge legd. DE SUIKERBIETENTEELT Minister Marijnen is niet van oordeel, dat het besluit van het Landbouwschap om geen maat regelen te nemen inzake teelt beperking, de financiële uitkom sten van de suikerbietenteelt ernstig zou bedreigen. De minis ter zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Scha- gen (P.v.d.A.) over de beperking van de suikerbietenteelt. Voorts zegt de bewindsman, dat het suikeroverschot van de oogst I960 in de eerste plaats veroorzaakt is door de hoge ha- opbrengsten in dat jaar en pas in de tweede pleats door een te grote omvang van de met sui kerbieten beteelde oppervlakte. Bij een normale oogst zou de korting uit hoofde van de ver liesgevende export van het dan ontstane suikeroverschot slechts gering zijn geweest zo ant woordde de minister AUTO TEGEN BOOM De 24-jarige gehuwde heer H. Bokhove uit Nijverdal is donder dagmorgen met z'n personenauto op de rijksweg Nijverdal-Raalte vermoedelijk geslipt en tegen een boom gebotst. Enige tijd na aan komst in het „Irene" ziekenhuis in Almelo is hij aan de opgelopen verwondingen overleden. VAN STEIGER GEVALLEN De heer J- Maneschijn uit Hel- lendoorn, die als schilder in dienst was van de firma Ten Ber ge en Zoon uit Rijssen, is gister morgen bij werkzaamheden in de opmaakkamer van Nijverdal-ten Cate van een z.g. loopsteiger ge vallen. Hij kwam met het hoofd op een betonnen vloer terecht en moest in zorgwekkende toestand naar het „Irene" ziekenhuis in Almelo worden gebracht, waar hij aan zijn verwondingen is overleden. MISLUKTE EMIGRATIE De Rijkspolitie te Dubbeldam heeft in een boerenschuur de 17- jarige meubelmaker R. A. A. uit Den Haag aangetroffen. De jon gen had onenigheid met zijn ouders en wilde daarom per bromfiets illegaal naar Frankrijk emigreren. Aan de reis kwam een ontijdig einde, hij werd per omgaande naar zijn ouders terug gestuurd. SOLDAAD OMGEKOMEN NA ONGELUK BIJ SCHIETOEFENING Dinsdagavond is in het Pius- ziekenhuis te Harderwijk over leden de 21-jarige dienstplich tige soldaat G. A. M. van Swam uit Tilburg, die 's middags op de Pistoolbaan van het garni- zoensschietterrein te Harder wijk levensgevaarlijk was ge troffen door een kogel in de buik. Het ongeluk gebeurde tij dens een oefening pistoolschie ten. Na het commando laden maakte de naast Van Swam staande soldaat een wat onge lukkige manoeuvre met zijn pistool toen het hem niet direct lukte de slede van het wapen naar achteren te brengen. Er ging toen een schot af, dat Van Swam in de buik trof. ZEDENMISDRIJF De 67-jarige P. O. uit Ubach over Worms is door de rijkspo litie van zijn woonplaats aange houden, verdacht van het ple gen van ontucht met drie meis jes in de leeftijd van acht tot elf jaar. O. is overgebracht naar het Huis van Bewaring in Maastricht waar hij voor de of ficier van Justitie zal worden geleid. BIRMAANSE AMBASSADEUR TROK DE AANDACHT Vanwege zijn kleurrijke traditio nele kostuum trok de nieuwe Birmaanse ambassadeur in Lon den, U Hla Maung, de aandacht, toen hij in het rijtuig stapte op weg naar Buckingham Palace om koningin Elizabeth zijn get loofsbrieven aan te bieden, Frenzel in staat van beschuldiging Het in oktober j.l. gcarresteer» de lid van de Westduitse Bonds dag Frenzel is thans officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens het onderhouden, tussen 1956 en 1960, van landsverrader- lijke betrekkingen met de Tsje- choslowaakse inlichtingendienst. De 62-jarige Frenzel werd na zijn arrestatie als lid van de Westduitse socialistische partij geschrapt. Zijn berechting zal vermoede lijk begin mei plaatshebben. RECHTZAKEN zijl groter, onder andere door samenwerking met Appingedam en omgeving om een „Eems- mónd" te vormen, dit „lichaam' gaat onherroepelijk dood wan neer men het de strot dicht knijpt en die strot is de vaarweg bij Paapsand-Süd", zo drukte een van de raadsleden het uit- Op advies van B. en W. be sloot de raad nog geen motie in te dienen over de verzanding. Men wil eerst afwachten of Rijkswaterstaat (die volgens het Eems-Dollardverdrag voor het eerst in de geschiedenis zelf tot taak krijgt de Delfzijlse vaarweg te onderhouden) het werk aan vat. Een bijzonderheid is, dat de Duitse overburen, die andere jaren pas in mei en juni begin nen te baggeren in de Eems, dit jaar veel eerder aan de slag moesten. Men baggert daar nu reeds op volle kracht. KOMPLOT TEGEN REGERING VAN GUATEMALA Officieel is meegedeeld, dat de inlichtingendienst van Guatemala woensdag een samenzwering te gen het bewind van president Ydigoras heeft ontdekt, die zater dag had moeten toeslaan. Bij het komplot zouden drie kolonels, een groep jonge offi cieren en leden van politieke op positiepartijen, „die heulen met de Castro-communisten'' betrok ken zijn. Conferentie van Warschau Pact geëindigd De bijeenkomst van het raad gevende comité van het Verdrag van Warschau is donderdagmid dag geëindigd, aldus is van goed ingelichte zijde in Moskou ver nomen. Het slotcommuniqué van de besprekingen zal in de och tendbladen worden gepubliceerd. De besprekingen, waaraan de topleiders van de acht communis tische landen die bij het verdrag zijn aangesloten hebben deelge nomen, hebben dre dagen ge duurd. VRIJE ZATERDAG IN LOODGIETERS- BEDRIJVEN De vakraad voor de kleine me taalnijverheid deelt mede, dat het College van Rijksbemiddelaars een bepaling in de collectieve ar beidersovereenkomst voor het loodgieters- en fittersbedrijf heeft goedgekeurd, waardoor in de bedrijven van de georganiseer de werkgevers een gemiddelde wekelijkse arbeidsduur van 47 uur gaat gelden. Hierdoor zal er van 1 april a.s. af eenmaal per twee weken een vrije zaterdag zijn. De betrokken werkgeversorga nisaties hebben voor hun leden de verzekering gegeven dat door de kosten van deze arbeidstijdver korting de binnenlandse prijzen niet zullen worden verhoogd. Niet bij een van de werk geversorganisaties aangesloten ondernemingen kunnen eveneens vergunning krijgen voor deze ar beidstijdverkorting, onder voor waarde dat zij verklaren de bin nenlandse prijzen niet te zullen verhogen. De rechtbank te Leeuwarden heeft donderdagochtend de 44- jarige ex-arts uit Berkel, J. F. A. M. O., wegens gifmoord op de 34-jarige A. L. uit Gouda, veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De rechtbannk achtte het aan O. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, ondanks de weerleggingspogingen van verdachtes raadsman, mr. H. Schoofstra, die inmiddels reeds appèl tegen het vonnis heeft aangetekend. De motivering van het vonnis luidde letterlijk: „De rechtbank acht wettig en overtuigend be wezen dat O. te Leeuwarden op of omstreeks 4 februari 1958, na in kalm overleg en rijp beraad het voornemen te hebben opge vat A. L. opzettelijk door vergif van het leven te beroven, dit te voren genomen besluit en voren bedoeld voornemen in kalm overleg en na rijp beraad ten uitvoer heeft gebracht door op zettelijk te bewerkstelligen dat A. L. een hoeveelheid kalium- cyanide, althans een vergiftige stof innam die hij (verdachte) opzettelijk daartoe van tevoren L. in handen heeft gespeeld en waarvan hij (verdachte) wist dat zij voor de mens dodelijk kon zijn tengevolge waarvan A. L. in of omstreeks de nacht van 4 op 5 februari 1958 in zijn cel in de gevangenis te Leeuwarden is overleden De president van de recht bank mr. H. J. van Maanen gaf vervolgens een korte samenvat ting van de overwegingen die tot het vonnis hebben geleid. Na eerst aandacht te hebben ge schonken aan de feiten en om standigheden waaronder het gif mysterie plaatsvond, wees de president op de in beslag geno men stukken, zoals het medi cijnflesje dat in O.'s cel werd ge vonden en de diverse brieven die in het proces naderhand nog uitvoerig ter sprake kwamen. De suggestie dat L. zelfmoord zou hebben gepleegd achtte de recht bank verwerpelijk. Men was eerder van mening dat hij na de inhoud van het flesje te hebben ingenomen door onmacht overrompeld was en daardoor niet meer in staat was de bewakers te waarschuwen. Ook meende de rechtbank bij het overwegen van zijn vonnis dat dr. O. veel belang had bij de dood van L„ in welk verband men wees op de herhaalde revi siepogingen van verdachte met het oog op diens eerdere veroor deling. Dat L. uiteindelijk een briefje schreef dat eerst door verdachte was opgesteld weet men aan O.'s overwicht op de mensen in zijn naaste omgeving en diens bekwaamheid in intri ges. Mr. Van Maanen was van mening dat verdachte's raads man, mr. H. Schootstra, bij zijn pogingen om O.'s schuld te weer leggen volledig had gefaald. Hij noemde de verdediging zwak. De raadsman kon niet overtui gen, zijn opmerkingen misten elke feitelijke grondslag. Aan het slot van zijn betoog kwam de president tot de conclusie dat het nu volkomen duidelijk is ge worden dat L. door vergif van het leven is beroofd. En dat deze* moord een zeer schril licht werpt op de mentaliteit van verdachte. De rechtbank schetste O. als een uitermate gevaarlijk man die geen bedreiging meer mag vor men voor zijn medemensen. Direct na het uitspreken van de veroordeling die door O. ogenschijnlijk zeer rustig werd aangehoord, heeft mr. Schoot stra appèl aangetekend bij het gerechtshof in Leeuwarden. OUDE SCHOENMAKER AANGEVALLEN „Het is allemaal goed afgelo pen, maar het was toch een ech te roofoverval" zei donderdag middag de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B van der Meulen, in een zaak tegen de 23-jarige los-werk- man L. C. P. en de 22-jarige los- werkman M. van G. Zij hadden eind december j.l. een Griekse schoenmaker die 'n zaakje drijft in Katendrecht; een bloedneus geslagen en met een knoopjes- drukmachine bedreigd, om geld van hem los te krijgen. „Ik maak. je dood" en „I like monye" had den zij geroepen. De schoenma ker stond echter, ondanks een 68-jarige leeftijd, zijn mannetie en de verdachten kozen het ten slotte het hazenpad. Zij waren in de zaak van de Griek gekomen om een paar ge repareerde schoenen terug te halen. Geld om te betalen had den ze echter niet, en ze kregen de schoenen niet mee. Buiten gekomen kwam de gedachte op: zou die Griek geen geld hebben, en toen werd het plan voor een overval besproken. De officier eiste tegen de ver dachten, die beiden al een straf register hebben, anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek Uitspraak over veertien dag- t.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5