Provinciaal nieuws Radio Tazelaar DE GROENE HEL Binnenlands nieuws G E IV UIT HET ZAKENLEVEN RECHTSZAKEN DE TOESTAND IN KONGO ■n tijdelijk voor Noordstraat 21 Tel. 2361 Terneuzen Beursoverzicht AXEL Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 maart 1^1 EEN HANDELSHAVEN IN OOSTELIJK ZEEUWS- VLAANDEREN P Ged. Staten vragen standpunt van gemeente en polderbesturen Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de dagelijkse bestu ren van de gemeenten Clinge en Graauw en Langendam en Hon- tenisse, alsmede de besturen van de polders Kruispolder, Melopol der, Kleine Molenpolder, Pros perpolder, Van Alstein- en Hed wigpolder gehoord over hun standpunt ten aanzien van de havens in Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen. De ontwerpcommissie sugge reerde één handelshaven in stand te houden. Unaniem werd bij ch huidige situatie Walsoorden aan gewezen. Indien deze haven zou worden gemoderniseerd, zou dit de opheffing betekenen van de havens Kruispolder, De Paal, Emma- en Hedwigpolder. Dit werd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, meegedeeld tijdens de in stallatie van een commissie ter bestudering van het polderwezen in Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen, gistermiddag in Axel. VEERSEGAT OP 28 APKII, DICHT. Tussen 11 en 24 april zal, weer en wind dienende, het Veersegat met behulp van zeven doorlaat- raissons worden afgesloten. Op 11 en 18 april worden aan de Walcherse kant twee caissons ingevaren. Op 20. 21, 22. en 23 april zullen de Delta-strategen van de Rijkswaterstaat vier caissons aan de dijk, die van Noord-Beveland af het Veersegat insteekt, koppelen. Op 24 april zal 's middags de zevende sluit- caisson aan de Walcherse kant op de drempel, die tussen de dijkstukken is gebouwd, ge plaatst worden. Men zal daarbij de techniek van een draaideur volgen. Het water zal dan ech ter bij vloed en eb nog door open schuiven in de caissons het Veersegat in en uit kunnen stro men. Het sluiten dezer schui ven volgt pas nadat door steen stortingen de zeven caissons muurvast met de drempel en de zeebodem verenigd zullen zijn en onderspoelen dus niet meer zal kunnen voor komen. Op vrijdag morgen 28 april zullen naar men iioopt de laatste schuiven geslo ten kunnen worden. De drempel in het Veersegat, Heropening zelfsbedlenings- zaak Vroegop. De heer J. Vroegop, Schoolweg 1. zag gisteren met de feestelijke heropening van zijn geheel ver bouwde zaak een reeds jaren ge koesterde wens in vervulling gaan: uitbreiding zowel in de vorm van winkelruimte en assor timent, als aanpassing aan de nieuwere vorm van consumptie verstrekking, t.w. zelfbediening. De verbouwing, waardoor be neden de woonruimte is komen te vervallen, heeft een opper vlakte-vergroting van ongeveer 23 m- opgeleverd. Naast zijn be staande groente-, fruit- en bloe- menbedtijf heeft de heer Vroeg op, mede door zijn aansluiting bij de Grosco-inkoopcombinatie nu uit kunnen breiden met een vol ledig levensmiddelenbedrijf, zo dat er niet veel meer is, dat men er in de dagelijkse consumptieve sfeer tevergeefs zal zoeken. Wat het interieur betreft is er gewerkt met een overvloed aan licht. 36 TL-buizen zijn hiervoor de kunstmatige bronnen, die in dien nodig, de prettige kleuren, groene bladen op de toonbanken en oranje strips langs de gehele betimmering, nog zullen accen tueren. Er is een opengekoelde toonbank voor fijne vleeswaren, en een vlees- en groente-snij machine. De groenten worden ook ge wassen, zodat men deze hier pan klaar kan kopen, wat ook voor de vele schippers die de heer Vroegop onder zijn klanten telt, een groot gemak zal betekenen. In de betimmering zijn de groen tekisten onzichtbaar aangebracht wat het ordelijk aanzien ten goede komt. Een overzichtelijke expositie waarborgt een rustige keuze. De voorgevel is (nog niet ge heel) afgewerkt met mozaiek en er zijn drie étalages die het aan zien van de omgeving verfraaien. Er was voor deze opening veel belangstelling, niet alleen per soonlijke, doch er werden ook ge schenken aan de gelukwensen toegevoegd. De verbouwing werd uitge voerd door de Gebr. Simons, de electrische installatie door de fa. Kramer, beiden uit Terneuzen, en de betimmering door de fa. Bleijenberg te St. Jansteen. waarop de caissons moeten rus ten. is op 12 meter onder N.A.P. met 20.000 ton grind versterkt. Daarop is een meter dikke laag basaltstortsteen gebracht van in totaal 57.000 ton. Nog 13.000 ton basalt in blokken van 10 tot 300 kilogram ligt gereed om na het plaatsen der doorlaat-caissons voor de verankering te zorgen. Ieder caisson is 45,5 meter lang, 20 meter breed en 20 meter hoog, zodat in april in het snel- stromende water van het Veerse gat (soms 3 meter per seconde bij springtij) in enkele weken tijds een gat van bijna 320 meter moet woiden gedicht. TERNEUZEN Modeshow fa. Bliek. Reeds vijf achtereenvolgende jaren loopt van de grootste ka- toenfabriek van Parijs, „Bous- sac", een tournée door Europa, Canada en Zuid-Amerika. Gistermiddag en -avond hield de firma W. J. Bliek, die de al leenverkoop van deze stoffen hier ter plaatse heeft, voor de vijfde maal een show, waarop een vijf tal lieftallige Franse mannequins toonden wat met de Boussac- stoffen kan worden bereikt. Allereerst zij dan opgemerkt, dat deze katoenen stoffen voor alle japonnen geschikt zijn en dat het voornaamste punt van de show wel de draagbaarheid voor de meeste japonnen gold. De show werd gehouden onder hot motto: „De zon keert weer" en er werden dan ook als eerste modellen strand-ensembles ver toond, geschikt voor „onze be kende lange en warme zomers" zoals de chef de tournée en spea ker de heer Th. Kelders opmerk te. Wat hierbij opviel was dat sommige ensembles van badstof gemaakt waren, een stof die zich uitstekend voor deze kleding leent. Sommige dessins hiervan waren ook geschikt voor blou ses en enkele rok. Er waren leuke kleurcombinaties, ook in de simpele dessins en eenvoudige modellen. Kennelijk waren alle dessins geïnspireerd door kunst zinnige uitingen van vele landen en volken. Opvallend was, dat voor het komende seizoen geen enkele kleur overheerst. Ditzelfde geldt voor alle getoonde model len. Gedurende de gehele show kre gen wij een indruk welke goede effecten kunnen worden bereikt met ruit en vooral streepdessins. Deze waren o.a. gecombineerd met fleurige bloembouquetten en Oosterse motieven. De kleurstel lingen waren verrukkelijk en zeer beschaafd. Smaakvolle creaties waren er in middagjaponnen, waarbij te zien was dat de lijn van het jaar 1927 niet zo heel veel verschilt met die van 1961. In deux-pièces werden veel effen stoffen gedra gen, die in niet minder dan 32 kleurstellingen leverbaar zijn. Voor de dames met grote maten was er goed nieuws: zeer goede kleurencombinaties van Boussac kunnen n.l., verwerkt tot het juiste model, ook door hen met succes worden gedragen. Fantastische dessins in een weelde van kleurstellingen, ver werkt tot aparte creaties werden na de pauze getoond in cock-tail- en avondjaponnen, waarvoor de dames zeer veel bewondering toonden. Zoals gewoonlijk werd de show besloten met een bruidstoilet en een défilé der mannequins. Bij dit alles werd een zeer goede combinatie van colliers van de byjou-firma Francis Winter ge dragen,-de hoeden waren model len van de diverse Parijse haute- couture huizen. Hoeveel er op deze show ook te zien was, toch kon slechts een klein gedeelte van de overwel digende kollektie worden ge toond. De nieuwe patronen heeft de heer Bliek in voorraad. Zowel voor de middag- als avondshow was de zaal geheel bezet. De pianist de heer E. San chez zorgde voor een passende muzikale omlijsting. De film van de show wordt tot en met zaterdag in de étalage van de firma Bliek vertoond. Bevorderingen aan de I,. T. S. J. Meertens, Terneuzen; R. J. M. de Pré, Biervliet; W. Roelse, Hoofdplaat en J. P. C. Vinke, Bouchaute (B.). VOGELWAARDE. Oudste Inwoner overleden De oudste inwoner van Stoppel dijk en tevens de oudste manne lijke ingezetene van de gemeente Vogelwaarde, de heer J. Scheer ders, is op 92-jarige leeftijd over leden. De heer J. de Maat te Stoppel dijk is nu drager geworden van deze dubbele kroon. De heer De Maat hoopt volgende maand zijn 92e verjaardag te vieren. Volgens het Kongolese minis terie van Buitenlandse Zaken hebben zich de laatste dagen in het gebied van Moanda aan de Atlantische kust nabij de voor malige Belgische vlootbasis Ba nana incidenten voorgedaan tus sen de Kongolese burgerbevol king en leden van het Indone sische contingent van de V. N.- strijdmacht. Volgens een be kendmaking van het ministerie waren de ongeregeldheden ver oorzaakt. doordat de Indone siërs zich van goederen van een plaatselijke handelsmaatschap pij hadden meester gemaakt. De Ierse bevelhebber van de V. N.-strijdmacht, generaal Mckeown, heeft intussen in Eli- zabethstad met president Tsjombe van Katanga van ge dachten gewisseld <5ver de toe stand in het noorden van dit gebied, waar tegenstanders van Tsjombe van de Baloebastam en uit de door Loemcembisten beheerste Oostprovii»cie een groot gebied in hun macht heb ben. Katangaanse troepen zou den van plan zijn tegen deze troepen een offensief te begin nen. Generaal Mckeown verklaar de tegenover persvertegenwoor digers, dat vooral de aanwezig heid van een afdeling blanke huurlingen in dienst van de Ka tangaanse regering de V. N. zor gen baart. Bij het dorpje Kele, ten zui den van Loeloeaburg, is het vrijdag tot een botsing gekomen tussen Ghanese V. N.-soldaten en militairen van Albert Ka- londji, de leider van de „Mijn- staat" Zuid-Kasai. Drie Ghanezen worden ver mist en zijn waarschijnlijk ge dood. Men heeft tot nu toe slechts hun met kogels door zeefde jeep gevonden. Zij kwa men tussenbeide in een twist tussen de Baloeba-soldaten en een treinbestuurder van de Loe- loea-stam. De Baloeba's open den het vuur, de Ghanezen ant woordden en verwondden een hunner. Drie Ghanese soldaten en twee Kongolezen vertrokken met de gewonde naar een zie kenhuis. De Ghanezen zijn daar niet gearriveerd. AUTO TE WATER; In het dorpje Loo (ten zuid-oos ten van Arnhem) is gisteravond om ongeveer kwart over negen een Duitse personenauto in de Rijn gereden. Tussen Loo en Huissen wordt de verbinding onderhouden met een pontveer. De auto is op de noordelijke oever van de zoge naamde hoge veelkop (die, welke gebruikt wordt bij hoge water standen) in het water gereden. Aangenomen wordt dat de inzit tenden van de auto zijn verdron ken. Gisteravond heeft Rijkswa terstaat pogingen gedaan de te water geraakte auto op te dreg gen. De auto werd gevonden tegen de dichtstbijzijnde krib. Nadat de wagen was vastge maakt is bij de eerste poging haar op het droge te brengen de kabel gebroken, waarna de auto weer in de modder wegzakte. Het is nog niet bekend hoeveel personen zich in de auto bevin den. Nadere bijzonderheden ont breken nog. JONGETJE VERDRONKEN Woensdagmiddag tegen twee uur is de 5-jarige J. Bergman uit de Struijkstraat te Vlaardin- gen bij het spelen in het zoge naamde Balkengat te Vlaardin- gen gevallen en verdronken. VERTEGENWOORDIGER IN AUTO OVERLEDEN De 58-jarige vertegenwoordi ger N. van Duinen uit Amster dam is gisterochtend tegen half negen achter het stuur van zijn auto. rijdend in de Witte de Withstraat, onwel geworden en overleden. Tengevolge hiervan kwam zijn auto, die een matige snelheid reed, in botsing met een andere wagen. De mate riële schade was zeer gering. Volgens een getuige probeerde de heer Van Duinen, die op weg was naar zijn werk in Weesp, kort vóór de aanrijding te stop pen. IN VERKEERDE AUTO GESTAPT De gemeenteontvanger van de gemeente Maarsen (Utrecht) moet vandaag met zijn gezin naar Oostenrijk maar zit zon der autopapieren. Hij parkeerde dinsdagavond omstreeks tien uur op het Leidse Veer in Utrecht zijn anthracietkleurige Citroën. nam zijn autopapieren mee en stak die in de zak. Teruggekeerd stapte hij weer in zijn auto, legde zijn autopapie ren in het kastje en wilde weg rijden. De auto startte echter niet. Daarop kwam hij tot de ontdekking bij abuis in een andermans auto van gelijk merk en kleur te zijn gestapt. Hij ver liet de wagen en stapte over in de wagen, die hem werkelijk toebehoorde. Thuis gekomen kwam hij tot de ontdekking in de andere auto zijn papieren te hebben achtergelaten. Een inwoner van Utrecht heeft zich gistermiddag met de ge meenteontvanger van Maarsen in verbinding gesteld. Hij had de vermiste autopapieren in zijn wagen aangetroffen. DUORIJDSTER OMGEKOMEN Gisternacht omstreeks half één is de 18-jarige mej. Van O. uit Tilburg om het leven ge komen toen zij van een scooter werd geslingerd. Het ongeluk gebeurde in de wijk Kerkhoven te Oisterwijk. Het meisje zat achterop de scooter bij de heer W. uit Tilburg, die met zijn voertuig uit de bocht vloog. ARTSEN DIENST OP GOEDE VRIJDAG. De artsendienst op Goede Vrij dag, die loopt van donderdag avond 8 uur tot zaterdagmorgen 8 uur zal worden waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, tel. 2003. Verkorte werkweek voor politiepersoneel Naar het departement van Bin nenlandse Zaken mededeelt, is aan de gemeenten met gemeente politie het advies gegeven per 1 november 1961 de vijfdaagse werkweek in te voeren. Dit ad vies is gegeven op grond van de omstandigheid, dat anders de dienstroosters voor de politie in korte tijd tweemaal zouden moe ten worden gewijzigd. Zoals bekend treedt immers per 1 mei a.s. een regeling in werking, waarbij rijkspersoneel en het personeel van een groot deel der gemeenten om de veer tien dagen een vrije zaterdag krij gen. Per 1 mei 1962 zal deze vrije zaterdag over de gehele linie gelden. Bovenstaande regeling zal ook voor de rijkspolitie gel den. „Lichte patrouille activiteit in Laos Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft woensdag verklaard dat de strijd in Laos thans beperkt is tot „lichte pa trouille-activiteit". Hij wilde niet ingaan op vragen van ver slaggevers of dit nu het gevolg was van een in de praktijk toe gepast staken van het vuren, of dat het eenvoudig voortvloeide uit de slechte weersomstandig heden. De woordvoerder zei echter wel dat de communistisch ge oriënteerde opstandelnigen der Pathet Lao nog steeds door Sow- jetrussische vliegtuigen met wa pens worden bevoorraad. RECHTBANK MIDDELBURG SCHOOLHOOFD VEROORDEELD De rechtbank in Middelburg heeft het voormalige hoofd van de R,K. „St Paulus" ULO-school in Vlissingen, tevens directeur van een opleiding tot kleuterleid sters, veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden on voorwaardelijk, met last tot af gifte van de in beslag genomen overtuigingsstukken aan de rechthebhenden. De officier van Justitie had tijdens de zitting van 17 maart 'n gevangenisstraf van een jaar geëist. Bij haar vonnis bepaalde de rechtbank tevens, dat B. van het te zijnen huize in beslag genomen geld een bedrag van 3.500 terug moet geven aan de gemeente Vlissingen. Een be drag van 500 zal aan verdachte zelf terug moeten worden be taald. B. was er van beschuldigd mal versaties ten nadele van de ge meente Vlissingen en de provin cie Zeeland te hebben gepleegd. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat door het indienen van valse kwitanties en dergelijke meer dan 11.000 aan gemeente lijke en provinciale subsidies was verdwenen. Verdachte zou dit geld voornamelijk hebben ge bruikt om de hypotheek op zijn huis af te lossen. De fabrieksdirecteur J. M. van G. uit Roosendaal, die schuldig werd bevonden aan het feit op de hoogte te zijn geweest dat B. fac turen en kwitanties vervalste, werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van ƒ1.500, subs, twee maanden hechtenis. Belgisch koningspaar naar de Paus Koning Boudewijn en konir L gin Fabiola van België zulle-1 8 juni aanstaande Paus Joh»,' f nes een officieel bezoek brt., gen, aldus is officieel meet» deeld. f| Het laatste bezoek van lecfc, I van het Belgische koningshuis! aan de Paus was dat van konlnE| Albert de Eerste en koninJJ Elisabeth aan Pius de Elfde 1922. Paus Pius de Elfde ow ving in 1930 opnieuw de Belg; I sche soevereinen en hun kinde-1 ren toen deze naar Rome wareii I gekomen voor het huwelijk van prinses Marie-José mc--| prins Umberto, de erfgenaaV van de Italiaanse troon, maa-| dat was geen officieel bezoek Koning Boudewijn, als Ka-1 tholiek soeverein, wordt not steeds als de enige, officieel 0p de hoogte gesteld van de nleu-1 we kardinaalsverheffingen. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van woensdag 29 maart GROENTEN Per 100 stuks: Glassla I 12 13,10, Cf 7. Per stuk: Bloemkool B 36 ct. Per bos: Selderij 1923 ct, Ra dijs 1826 ct. Per kg: Andijvie 6068 ct; Ro de kool 2124 ct; Savoye kool 3033 ct; Witte kool 6 ct; Was- peen 17—18 ct; Breekpeen 5—10 ct; Prei A II 12—22 ct, B 10—11 ct; Glasspinazie 3449 ct; Na- tuurspinazie 4649 ct; Rabarber 34—41 ct; Uien 12—21 ct; Witlof A II 55—60 ct, B I 52—60 ct, B II 3659 ct, afw. 1736 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Grove aardappelen ƒ9,80. APPELEN Per kg: Jonathan II m. 80 52 ct, m. 75 55—59 ct, m. 70 55—57 ct, m. 65 45—49 ct, m. 60 36—40 ct, II D 19—21 ct, III grof 30-40 ct, III fijn 1925 ct, kroet 815 ct; Golden Delicious III grof 43 —54 ct, in fijn 17—37 ct, kroet 11—30 ct; Lombarts Calville III grof 44—46 ct; Goudreinetten kroet 89 ct. De volgende leerlingen van de in avondschoolverband gegeven cursussen in scheepsbouw en autohersteilen werden bevorderd. Scheepsbouw; G. C. Arens te Ossenisse; J. T. Bakker, Terneu zen; J. de Fouw en J. J. Geel hoed, Hoek; E. J. v. Goethem, Stoppeldijk; J. E. v. Hecke en F. K. J. Hofman, Terneuzen; W. d'Hondt, Kloosterzande; J. W. Jansen, Zaamsiag; P. J. Jonk- heijm, Lamswaarde; H. J. Mar tens, IJzendijke; G. J. Meertens, en P. W. Michielsen, Hoek; G. W. Oostdijk en P. J. Oostdijk, Ter- neuzen; E. H. van Opdorp, IJzen dijke: H. J. Otterloo, Hoek; P. J. M. Remorie, Boschkapelle; M. C. Scherbeijn, IJzendijke; B. M. v. Stevendaal, Kloosterzande; J. P. A. Stoffels, Terneuzen; L. Suur- mond, IJzendijke; P. Vergouwe. Hoek; C. A. Verstraeten, Bres- kens; R. J. Wage, IJzendijke en A. Zegers, Hoek. Getuigschrift: E. A. B. Ber tram, Hulst; C. A. Dieleman, AxelJ. L. van Geersdaele. Wals oorden; B. W. van Gremberge, Axel; A. J. Jansen, Biervliet; P. K. de Koeijer. Axel; A. J. Maas, en A. J. Overdulve, Terneuzen; G. A. van Stevendaal, Boschka pelle en G. C. Zegers, Terneuzen. Auloherstellen. Getuigschrift: M. Dieleman, Terneuzen; W. de Feijter. Axel: H. C. Kant, St. Jan steen; T. A. P. M. Martens, Axel; DE FABULEUZE TAPERECORDER TK 20 compleet met dynamische microfoon bond in co*ette en diodekabel door HENRI VAN WERN7 Mt 96. (Nadruk verboden) Wij hebben samen Taipeke de laatste eer bewezen, volgens de zeden van zijn volk, naar wier jachtvelden hij getrokken is. Moge hij daar, ook al verliet hij zijn volk, genadig worden aan genomen. Hij was een held. Hij was een Indio, maar een goed mens. Want hij kon trouw zijn aan mensen, die hij liefhad. Hij was hier mijn vriend. Samen hebben we Taipeke ge wikkeld in een stuk zeildoek uit de boot en dit met touwen vast gesjord. Dan hebben wij hem langzaam omhoog langs de stam geschoven tot aan de hoogste tak die wij bereiken konden en hem daar vastgemaakt. Dat zal zijn laatste rustplaats zijn, tot de vogels zijn stof hebben wegge dragen over de wijde pampa dei- Indianen. Ja, Taipeke was een groot en goed mens. Voor mij en voor Maria. Ik heb mij niet kunnen bemoei en met de Aika's. De natuur zal hier haar werk doen. Taipeke zal hoog in de boom slapen, omringd door zijn verslagen vijanden. Dat zal zijn gedenkteken zijn. Taipeke, ik hield van jezo veel als jij van mij hield. Hier in de pampa was je een broeder geworden. Hij is met mij gegaan naar de Groene Hel, het land waaruit men niet terugkeert. Hij hielp mij daaruit terug te keren, alleen zal hij zelf niet terugkomen. Maar ik zal er Maria uit wegrukken, met al mijn macht. Nog dank zij Taipekedie waakte Die de pampa van de laatste vijanden zuiverde De volgende zullen ons niet meer vinden Nu eist ons leven weer mijn aandacht. De motor bromt. Heerlijk is dat brommen. Het is of zij zegt, dat wij er komen zullen. Maria is van die stem geschrokken en is bij mij weggescholen. Alles is ingeladen. Maria zit bij Pancho. Naast haar ligt mijn eigen Winchester. Ik zelf heb die van Taipeke genomen. Het geeft me een gevoel of hij nog bij mij is, of hij nog verder waken zal over ons op deze laatste tocht door de wildernis. Met deze Win chester riep hij ons zijn laatste, trouwe vaarwel toe, terwijl zijn kogels ons beveiligden. Nog een duizend mijl scheiden ons van de eerste oeverstad. Daartussen nog vele Indlo-stam- men, ook de Parintintins. Pancho blaft vrolijk. Hij hield vroeger van de boot, hij is uitge laten, nu de motor weer bromt. Nog even een laatste plicht vervuld. Een droeve en tegelijk een blijd*. De paarden, het last dier. Ik heb ze zacht de hals be klopt en se aangezien. De dieren kenden mij, als hadden ze aan ons betere meesters gehad. Ik heb ze vrijgemaakt van alle tuig en pakken. En dan ze met kre ten en slagen met een liaan, de wildernis ingejaagd. Het laatste moest. Anders zou- len ze daar aan de rivier blijven. Als er nog Aika's kwamen, zou den die hen doden. Dat hebben ze niet verdiend. Ze redden mede ons leven. Ik zie ze weghollen, in galop. De pampa in, langs de boom van Taipeke. Het muildier het laatste. Zullen ze zich wen nen aan de vrijheid? Aan de ge varen der pampa? Zal misschien een jaguarEnfin, ik heb mijn plicht gedaan. Geniet van je vrijheid jongenszolang je het leven hebt. Ik dank je. Maria stoot af met haar pa gaai. de stroom pakt ons, draait de kano even rond... dan schiet die vooruit. Stroomafwaarts. Nog eens zie ik om naar de open ruimte, die toegang gaf tot de pampa. Daar staat op de heuvel de boom. Het is of zijn dore dode witte takken armen zijn, die zich omhoog heffen en daar Taipeke dragen. Ik staar naar dat kleine pakketje hoog in die boom, staar tot mijn ogen nog maar een waas zien. Boomkruinen schuiven zich er voorWijken weer. Even een kleine ruimte, een inzinking in de boomtoppen. Nu is het of die boomarmen zich hoger heffen, om ons na te wuiven. Het is of ik Taipeke's laatste blik zie... Of ik zijn stem hoor. „Snel, Dom Franco." Dan is alles voorbij. Is Tai peke voorbij. Thans volg ik zijn laatste raad op... De boot schiet haastig weg. midden op de stroom. Een brede waterbaan, dwars door de Groene Hel (Wordt vervolgd.) PHILIPS ZEER VAST Favoriet waren gistermiddag I ter beurze de Philipsaandeler I Deze stukken werden van aii( kanten uit de markt genomen I Amerika toonde opnieuw be. I langstelling voor dit aandeel Gisteren vond de jaarvergade. I ring van het Philipsconcerr. plaats. Gemeten naar de aan I wezige aandeelhouders, ca 300CI is dit de drukst bezochte jaai l vergadering in Europa. Dinsda; nabeurs werd de stemming voo:| de elektro-aandelen reeds vas f als gevolg van Amerikaanse I aankopen. Deze gunstige ten dentie hield gedurende de niet d officiële ochtendhandel vatl gisteren aan, toen als hoogstel koers 1258 uit de bus kwam. Del officiële beurs zette in op 1254 1 Even daalde de koers tot 125: om daarna op te lopen to: I 1258De slotkoers van dinsda; I was 1232. De handel in deal hoek verliep zeer vlot. Vandaa; I wordt het Fhilipsaandeel ei stock en ex slotdividend vb- handeld. Op een koers van lï komt dit dan neer op circa IX voor de aandelen. De overijt I internationale waarden profi teerden van de zeer gunstigs stemming voor de Philipspapie- ren. AKU's, die 10 punten ho ger op 517% openden, liepen verder uit tot 523 als gevolg van lokale vraag. Unilevers deden het wat kalmer aan doch no teerden op 850 circa 7 punter. boven de voorgaande slotkoers. Hoogovens, welk fonds de beide voorgaande beursdagen vast in de markt had gelegen, opende op 971, 4 punten hoger. Kon. Olie deed van zich spreken. Lokale vraag zorgde hier bij een koers van 149,20, voor een koerswinst van bijna, tjttee gul-1 den. De stukken ndteërdfen boven pariteit Amerikk. Voor j vrijwel alle internationals be- I stond zeer goede belangstelling, De hoofdfondsen sloten op vrij wel het hoogste punt van de dag. Tegen de gehele marktver- houding in lagen de scheep vaartaandelen bij de opening gedrukt in de markt, waardoor koersverliezen van 1 tot 2 pun ten moesten worden geïncas seerd. Later op de middag trad in deze afdeling een herstel in De handel was zeer kalm. De cultuursector deed een flinke duit in het zakje. HVA's liepen op van 147'2 tot 151'/a, tegen dinsdag als slotkoers 146%. Cer tificaten Deli stegen van 172,50 tot 174,50, bij een vorige slot koers van 171,80. Staatsfond sen doorelkaar aan de vaste kant met weinig zaken. In de lokale afdelingen was de stemming overwegend vast. Aandelen Sikkens vroegen de aandacht door een advieskoers op 1050 956) op het dividend- voorstel plus 20 pet agio-aan- delen. Kondor werd op 400 (377) geadviseerd op de divi- dendverhoging van 15 tot lt pet. In aandelen Sindanglaoe: mocht op last van 'het beurs- bestuur geen notering worde opgemaakt in verband met et bod op deze aandelen. Prolongatie 3'/» pet. Beurs indit' 27/3 28/3 3 Int. conc. 624.01 626.35 636.13 Industrie 401.76 404.50 4103' Scheepvaart 207.17 206.95 205.18 Banken 230.49 232.67 234.01 Handel, enz. 173.95 174.25 175.51 Algemeen 447.33 449.29 45546 AKU 520—527 Kon. Olie: 149—149.80 Philips: 1260—1264 Unilever: 848—851 Hoogovens: 980 slot 980 Nabeurskoersen (5214» slot 520 slot 149.50 slot 1264 slot 851 (149) (1259) (8491a (97914) Advieskoersen buitenlands bankpapief De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag ffel' dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.02—10.12, Ca; nadese dollar 3.60—3.65, Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100 72.95—73.45, Belgi sche frank (100 6.94—6.99, Du'P se mark (100 90.25—90.75. Ita liaanse lire (10.000 56.7558.75, Zweedse kroon (100) 68-90— 69.90, Zwitserse frank (IjJJ' 83.15—83.65, Deense kroon (1W' 51.50—Ï52.50, Noorse kroon (KW' 49.75—50.75, Oostenrijkse schil ling (100) 13.80-13.90, Portu gese escudo (100) 12.45—12 w- Spaanse peseta (100), P"ote coupures 5.92', a6.07', 'a. Donderdag 30 maart 196 Aanwezig de heren A. J. I Kasbeke de Putter (wetl c- van Bendegem P. J. van B decern, J. den Doelder, W. r. vT.- Uampllnk. L. Ha Feütcr, K. Hainclink, link, A. H. van der - vanLuijk,E.A Maaa L. Hal Lee, J. D. J. van luijk, -e- lel en M. L. M. IJsebaert. vf K van d. Bos de ver voorzitter M- K. van Dij burgemeester. I Secretarls: P. G. v. gemeerte-secretaris. Opening. tv, Voorzitter opent -- dering met het «itsPreken bet ambtsgebed. Notulen. De notulen van 28 febr. 1 worden vastgesteld zoals aan de leden in ontwerp goedgekeurd. Ingekomen stukken en rr delingen. a. Ingekomen stukken. Deze worden voor ken geving aangenomen. b. Mededelingen. De heer Maas neemt genoe 'met de mededeling van het lege betreffende de circul van de minister van Volkan vesting waarin een mogelijkl gelaten of geboden wordt om huurder van een woning» woning deze in eigendom te gen. Spreker hoopt, dat zaak niet op de lange baan worden geschoven. 1 Verder vraagt hij, zulks in band met de overige meded) Een waarbij een benoemm: gedaan voor het gasbedrijf, aan het eind van deze opent vergadering een besloten ve dering te houden. De Voorzitter antwoordt, het zeker niet in de bedoeling B en W. ligt om deze zaak o lange baan te schuiven. B. er zijn wachtende tot wanneer hier iets concreets bekend w< De lieer C. van Bendegem moeilijk genoegen nemen met antwoord op zijn vraag be fende de grondprijsverhoging dat iemand optie op deze gr heeft verkregen. B. en W. zeggen wel dat van optieverlening niets bel is, maar de bouwer van de zen op deze grond heeft pi dec. '59 een aanvrage inged Hoor financiering. Toen was de grondprijs ƒ5,50 per ca. De gehele was op deze prijs gebaseerd, het moment dat de grond offi I wordt verkocht is de grond met enkele guldens verhc Dit ls voor de betrokkene schadepost van 1000 per L ning- De Voorzitter antwoordt, f "Hiervan optieverlening for geen sprake is. De heer C'. van Bende) Formeel niet, maar men wel moreel gebonden aan de geldende grondprijs omdat gehele exploitatieplan hierc gebaseerd. De Voorzitter: De onderni weet het spel wel te spele moet nu niet zeggen, dat hi; en ander niet geweten heeft De heer P. J. van Bendt wijst er op, zulks in verband het rechttrekken van de ove bij de spoorweg aan de Ar dijk, dat hierover een raa sluit is genomen. Dit b< blijft toch van kracht? De Voorzitter: Dit raadstx blijft van kracht Dit zal voerd worden zodra dit finar mogelijk is. Hierna worden ook de delingen voor kennisgeving genomen. Zonder bespreking of ho lijke stemming verleent de zijn goedkeuring aan de vol) punten der agenda: Voorstel tot vaststelling va gebouwenvergoeding, be in art. 126 der Kleuter-o wijswet, over het jaar 1( Voorstel tot het verkopen een strook grond aan de A. H. van der Lee. Voorstel tot benoeming var hoofdleidster en een aan de openbare kleuters te Axel. Voorstel tot vaststelling vi verordening op de heffii Invordering van schoolg kleuterschool in de gem Axel. Voorstel tot toepassing vai 15, tweede en vierde lid de Kleuteronderwijswet. Voorstel tot onbewoonha klaring van de woning wal 30. Voorstel om akkoord te gaa het ontwerp-besluit van puteerde Staten van Z< tot wijziging van regelin jaarwedden van de wethe der gemeenten in Zeclan Voorstel tot het vaststelle de le wjjziging van de verordening. Voorstel tot het garandere een hypothecaire geld voor de aankoop van et ning. Voorstel tot vaststelling 2e wijziging van de beg van het Gasbedrijf 1961. Voorstel tot het huren en van gronden, gelegen ter den van de weg AxelI van de Staat der Nederl Voorstel tot aankoop van ning Oudewijk 18 van J. P. van Bendegem. Voorstel tot het vaststelle de 2e wijziging van de B< verordening bedrijven. Voorstel tot het verkop» bouwgrond aan de heer Putter te. Axel. Voorstel tot het bouwen woningwetwoningen in West.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2