ZOAVO-conferentie geëindigd Het vliegtuigongeluk bij Neurenberg Harrimans reis Weero verzicht Alle verdachten spionageproces Onderhandelingen in Kongo in Zuidafrikaans vrijgesproken HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER maart I Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande I Redactie-adres: Noordstraat 5557 I pr conferentie van de Zuidoost- J analische verdragsorganisatie is I woensdag geëindigd met het aan- nemen van een resolutie, waarin voldoening wordt uitgesproken over de pogingen tot het bereiken van een wapenstilstand en van vreedzame onderhandelingen ter verkrijging van een verenigd en onafhankelijk Laos, vrjj in de keuze van de wijze van zijn ont wikkeling en niet onderworpen aan enig land of groep van lan den. Russische, Bulgaarse en Tsjechische gezinnen onder de slachtoffers oen sdag 29 Frankering bjj abonnement: Terneuzen Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.- Per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 30 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5254 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. witte was— t met blauwe ir ideaal is. ier blauwen geurig fris. verhoogde én van de len! Miljoe- verken in het smetje ver wasmachine te resultaatl S3 ba m ON nrf S3 is £3 n-jR-i cr. •5 „Als deze pogingen echter fa len en de actieve militaire pogin gen om de controle over Laos te verkrijgen voortduren, zijn leden van de ZOAVO bereid binnen de bepalingen van het verdrag elke actie te ondernemen die onder de omstandigheden op haar plaats zou zijn", aldus de resolutie ver der- 1 Waarnemers in Bangkok merK- ten op, dat deze zinsnede de enige was waarin werd gesproken van leden van de ZOAVO" in plaats van ..de ZOAVO-raad", „de orga nisatie" of „ZOAVO", hetgeen zou kunnen betekenen dat alleen enige leden bereid zouden zijn op te treden. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Rusk verklaarde echter tijdens een persconferentie dat „leden van de Zoavo" betrekking had op alle leden. Bij deze opvatting slo ten de woordvoerders van de Thailandse en Philippijnsc ge delegeerden zich aan. evenals de secretaris-generaal der ZOAVO, Pote Sarasin. Amerikaanse zegslieden ver klaarden. dat evenals destijds in Korea enige leden-landen slechts symbolische strijdkrachten ter beschikking zouden kunnen stel len. Het belangrijkste noemden zij echter, dat als zich in Laos een crisistoestand ontwikkelt, snel wordt opgetreden. Minister Rusk ontkende, dat de resolutie minder krachtig zou zijn dan op de persconferentie van president Kennedy van vorige week zou zijn aangekon digd. „Als u de resolutie goed leest, zult u er alles in vinden wat nodig is", aldus de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken. Hij ontweek vragen of verder overleg nodig zal zijn voordat in Laos tot actie wordt overgegaan en wat een dergelijke actie zou kunnen uitlokken. Hij zei te me nen dat de verschillende regerin gen wel met elkaar in contact zullen blijven. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, zei evenwel dat Frankrijk zich op het standpunt stelt, dat nieuw overleg nodig zal zijn al vorens de acht ZOAVO-landen tot eer. collectieve militaire actie in Laos overgaan. „Dit is geen interpretatie, doch een feitelijke verklaring", aldus deze minister. De resolutie noemde hij „groten deels bevredigend". De Thailand se minister van Buitenlandse Zaken noemde haar een „goede stap". „Wij kunnen niet alles hebber, in een verdeling van Laos en tegen het opnemen van ver tegenwoordigers van de Pathet Lao in de regering van Laos is. In de resolutie waarschuwde de ZOAVO-raad ook nog tegen pogingen om zich van Zuid-Viet- nam meester te maken. De ont wikkeling in beide landen zal voortdurend en nauwlettend in het oog worden gehouden. Commentaar Prins Soevanna Phoema, de neutralistische -ex-premier van Laos, heeft verklaard „zeer vol daan" te zijn over de resultaten van de in Bangkok gehouden ZOAVO-conferentie. Zij houden een element van ontspanning in en deze ontspanning dient te worden aangemoedigd. Niettemin maakte de ex-pre nt ier enig voorbehoud ten aan zien van de door de conferentie aangenomen resolutie. Hij zag daarin een zekere vorm van drei gement, hetgeen hij betreurde. Hij achtte het verkeerd met drei gementen te zwaaien op hetzelf de ogenblik waarop over onder handelingen wordt gesproken. Prins Soevanna Phoema zal heden een onderhoud hebben met president De Gaulle, alvorens naar Londen te vliegen, waar hij tot zaterdag zal blijven. De rechtbank in Pretoria heeft alle verdachten in het spionage proces vrijgesproken. De president van de rechtbank, Rumpf, zei gisterochtend dat de verdediging niet verder behoef de te argumenteren, want dat de drie rechters eenstemmig tot het oordeel waren gekomen, dat vrij spraak moest volgen. Het gaat om 29 verdachten, van wie er één voortvluchtig is. De dertigste is inmiddels overleden. De president zei dat er geen be wijs is voor communistische in filtratie in het Afrikaanse natio- Een vertegenwoordiger van generaal Moboetoe, de bevelheb ber van het Kongolese leger, heeft woensdag aan de grens van cle Oostprovincie een gesprek ge had met twaalf officieren van het leger van generaal Loen- doela, de militaire bevelhebber in de door Loemoembisten beheers te Oostprovincie. Dit werd in Leopoldstad meegedeeld door generaal Moboetoe, die zei dat het overleg werd gevoerd met in stemming van president Kasa- voeboe. Volgens de generaal hebben Loemoembistische troepen zich uit een 150 km brede strook langs de grens tussen Oostprovincie en de provincie Evenaar terugge trokken. Verscheidene maanden hadden hier troepen van Loen- doela en Moboetoe tegenover el kaar gelegen zonder dat het tot een gevecht op grote schaal was gekomen. Men neemt aan dat het overleg tussen de twee legers zal leiden tot een ontmoeting tussen Mo boetoe en Loendoela. Moboetoe deelde voorts mede, dat bij recente onderhandelingen tussen militaire vertegenwoordi- 6ers uit Leopoldstad en Bak- wanga niet alleen op te treden tegen binnenlandse ondermijnen de activiteit, maar ook tegen elke poging van de Ver. Naties om zich in de binnenlandse za- Ooggetuige verslag van eerste menselijke ruimtevaart Blijkens een mededeling van een functionaris van de Ameri kaanse radio-omroepmaatschap- pij Mutual Broad-Casting Radio, zullen de Amerikaanse radio luisteraars de eerste ruimtevaar der kunnen horen praten als deze in de komende maanden in zón ruimtecabine over 't Caraï- bische gebied zal vliegen. De vier grootste Amerikaanse om- roepmaatschappijen hebben met jde betrokken autoriteiten een regeling getroffen voor het uit zenden van de gesprekken, die de eerste astronaut met het con- trólecentrum op de grond zal voeren. Om veiligheidsredenen wordt het geen rechtstreekse uitzen ding. De gesprekken zullen op een band worden opgenomen en vrijwel onmiddellijk daarna voor uitzending via dp radio worden vrijgegeven. ken van Kongo te mengen. Dit laatste sloeg speciaal op een eventuele poging om eenzijdig het Kongolese leger te ontwape nen of te reorganiseren. De aan komst van een Indiase brigade werd beschouwd als een „direc te aanvalsdreiging en een kans op oorlog". nale. congres, waartoe verschei dene verdachten behoren. De president van de' rechtbank, zei dat wel gebleken is, dat het Afrikaanse nationale congres, andere organisaties en de ver dachten samenwerkten om de tegenwoordige staatsvorm te ver vangen door een totaal andere, maar dat niet bewezen is dat een communistische staatsvorm werd beoogd. De zaak is in 1956 begonnen met de aanhouding van 156 men sen. In augustus 1958 begon het eigenlijk proces tegen de toen nog 95 verdachten, die samen zwering om de staatsvorm met geweld te veranderen, neer komend op hoogverraad, ten laste werd gelegd. Bij de gerechtelijke behandeling zijn 75 miljoen woorden gespro ken en opgetekend. Voor de ver dediging van de beklaagden is in de gehele wereld 180.000 pond sterling ingezameld. Onder de 156 gearresteerden waren negers, blanken, Indiërs en kleurlingen. De 95 verdachten aan het begin van het proces waren 58 negers, 17 blanken, 18 Indiërs en 2 kleur lingen. Alle verdachten werden tegen borgtocht vrijgelaten, maar 19 hunner zijn in maart 1960 weer aangehouden nadat de noodtoe stand in Zuid-Afrika was afge kondigd. Zij bleven gevangen tot eind augustus. President Rumpf zei, dat de rechtbank niet heeft kunnen con cluderen, dat het Afrikaanse na tionale congres streefde naar omverwerping van de staatsvorm door geweld, in die zin dat de massa moest worden bewerkt om rechtstreeks daden van geweld tegen de staat te bedrijven. Onder de vei\achten in de rechtszaal heerste grote vreugde over de uitspraak. Samen met de vele belangstellenden buiten de zaal zongen zij negerliederen en tenslotte het volkslied. 0 Boven Beieren zijn dinsdag twee lesvliegtuigen van de West- duitse luchtmacht met elkaar in botsing gekomen, waardoor een der inzittenden om het leven kwam. De overige drie wisten zich met hun valscherm in vei ligheid te brengen. Bij een brand in een woning te Clarksville, in de Amerikaanse staat Tennessee, zijn negen kin deren en hun ouders om het .leven gekomen, Dat houten clublokaal Wordt niet meer kaal We verven het bijtijds Met ütvaer buitenbijts Britse vertegenwoordiger naar installatie Nieuw-Guinea-raad Engeland zal bij de installatie van de Nieuw-Guinea-raad ver tegenwoordigd worden door Ray mond EtheringtonSmith, een hoge Britse diplomaat in Singa pore, zo wordt van gezaghebben de zijde in Londen vernomen. EtheringtonSmith is raads man ten kantore van de com missaris-generaal voor Zuidoost- Azië, de graaf van Selkirk. De Londense zegsman ver klaarde niets te weten van In donesische bezwaren tegen het aanvaarden van de Nederlandse uitnodiging om een vertegen woordiger te zenden. GEDURFDE TREINROOF IN ENGELAND „Rolstoel-bandiet" en mannelijke verpleegster roven postzakken uit volle pasaagierstrein Scotland Yard spant zich, met gebruikmaking van de nieuwste Amerikaanse methode, tot het uiterste in om op het spoor ie komen van een „rolstoel-bandiet" en een mannelijke „verpleegster", die dinsdagavond op gedurfde wijze de postzakken hebben ge roofd uit een volle passagiers- trein. Dc overval was kennelijk tot in onderdelen van seconden voor bereid en aan de uitvoering er van werd onbewust meegeholpen door spoorwegpersoneel. In de Londense voorstad Clap- ham meldde zich een goed inge pakte „invalidevoor de trein. Om meer ruimte te maken voor de rolstoel, ynir'n hij zat. werd hij in het pus.A tuig gezet. Zijn verpleegster" zat in een ander rijtuig. Toen de trein sneller begon te rijden, kwam de invalide tot leven en overweldigde de bewaker. En kele kilometers verder hadden medeplichtigen het spoorweg signaal op onveilig gezet. Toen de trein stopte, gooiden de twee rovers de postzakken uit de trein, sprongen er zelf uit en verdwe nen in een wachtende auto. Hoe groot de buit is, is nog niet bekend. Scotland Yard vermoedt dat dezelfde bende aan het werk is geweest, die sinds de afgelopen zomer vier treindiefstallen heeft gepleegd. Scotland Yard hoopt thans door middel van dë nieu we Amerikaanse methode het uiterlijk van de daders, van wie de treinbewaker een beschrijving heeft kunnen geven, te kunnen reconstrueren. 52 mensen zijn dinsdagavond om bet leven gekomen toen een vliegtuig van Russische makelij, een Iljoesjin 18, 30 km ten noor den van Neurenberg, bij bet dorpje Oberrüsselbacb, neer stortte. Russische-, Tsjechoslowaakse- en communistisch-Chinese pas poorten gevonden, alsook Tsje- choslowaakse en Chinese bladen. Volgens de politie is een pas poort van een in Turkije geaccre diteerd Sowjet-diplomaat gevon den, maar zij weigerde zijn naam bekend te maken. De plaatselijke politie heeft persoonlijke bagage, waaronder zijn de lijken van 40 slachtoffers geborgen. Westduitse- en Amerikaanse militaire politie bewaken de plaats van de ramp. De voorzitter van de Tsjecho- slowaakse commissie van onder zoek heeft medegedeeld, dat het verongelukte vliegtuig tot kort voor de ramp met het Tsjechi sche radiostation Eger in verbin ding heeft gestaan. Ongeveer vijf minuten voordat de ramp zich voltrok, werd nog gemeld, dat al les wel aan boord was. Als po sitie werd Bayreuth, in Beieren, opgegeven. Dorpelingen en toeristen staren naar een vliegtuigmotor die zich (liep in de grond heeft geboord. Ooggetuigen hebben verteld dat het reusachtige Tsje<jhoslo- waakse vliegtuig ua drie of meer explosies als een brandende vuur bol neerstortte. Een Amerikaanse militaire helikopter bereikte dc plaats van de ramp het eerst en de brand weren van Neurenberg en Ober- rüsselbach, door de radio ge waarschuwd, spoedden zich der waarts. Er waren geen over levenden. Te middernacht waren 26 lijken waaronder die van twee kin deren geborgen. De brand in het wrak van het vliegtuig werd kort na middernacht geblust. Naar verluidt was het vlieg tuig, dat 44 passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord had, op weg van Praag naar Conakry via Zurich, Rabat en Dakar. Het stortte ongeveer 25 minuten voordat het in Zurich zou landen, neer. Onder de wrakstukken zijn President Kennedy's reizende ambassadeur, Harriman, heeft woensdag te Washington tot ver slaggevers gezegd dat hij op zijn reis door acht landen hoogge spannen verwachtingen voor en een groot vertrouwen in de lei ding van de Verenigde Staten heeft geconstateerd. Harriman heeft onlangs Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Groot-Brittan- nië, Marokko, Perzië, Pakistan en India bezocht. Harriman zei van mening te zijn dat hij de Duitse bondskan selier, Adenauer en de Italiaanse minister-president, Fanfani, heeft kunnen overtuigen van het be lang dat president Kennedy aan de NAVO hecht. Hij heeft de autoriteiten mee gedeeld dat de president, on danks diens terugkeer tot de di plomatie in de oude stijl, graag te gelegener tijd persoonlijk de an dere regeringsleiders zal willen ontmoeten. Al die autoriteiten hadden gezegd dat de president juist doet door eerst binnen SJEIK VAN KOEWEIT TROUWDE DUITS MEISJE In Kiel is prins Abdoellab Al- Jabar Al-Sabah, een 12-,jarige olie-sjeik in Koeweit en minister van Justitie en Culturele Zaken, getrouwd met het 19-jarige Duitse meisje Heidi Dichter. Prins AbdoeUah ontmoette het meisje slechts drie weken voor het huwelijk. Indonesiërs in Merauke veroordeeld Vijftien leden van de geheime pro-Indonesische organisaties zijn in Merauke tot gevangenis straffen veroordeeld, zo hebben functionarissen van het landge- recht woensdag bij hun terug keer in Hollandia meegedeeld. De leden van deze organisaties zijn bijna allen Indonesische dorpsonderwijzers of kantoor bedienden, afkomstig van eilan den in Zuid Oost-Indonesië. De leider, Benjakin Felubum, die administratief werkzaam is geweest bij de missie, kreeg zes jaar gevangenisstraf. De ande ren kregen straffen, variërend van l tot 4'A jaar. 's lands te blijven voor hij met topconferenties begint. In antwoord op een vraag zei Harriman niets te weten van plannen voor een bespreking van Kennedy met president De Gaulle van Frankrijk. Harriman zei voorts dat het gesprek dat hij te New Delhi met de verdreven, neutralistische premier van Laos, prins Soevan na Phoema, heeft gehad nuttig is geweest omdat daarbij geble ken is dat de Ver. Staten niet tegen hem zijn. Soevanna Phoe ma vindt zich op dit ogenblik de kernfiguur van Laos, zei Har riman die niets wilde zeggen over de juridische status van Soevanna Phoema. De prins zal in een centraal Laos een rol spe len. Over een bezoek van de prins aan de Ver. Staten is niet ge sproken. TANGANYIKA EIND 1961 ONAFHANKELIJK In Dar Es Salaam, de hoofd stad van Tanganyika, is offi cieel bekendgemaakt, dat Tan ganyika op 28 december 1961 on afhankelijk zal worden De volledige onafhankelijk heid zal worden voorafgegaan door een periode van „volledig binnenlands zelfbestuur", die op 1 mei van dit jaar ingaat. Tanganyika, dat vroeger deel uitmaakte van Duits Oost-Afri- ka, werd na de eerste wereld oorlog door Engeland bestuurd als beheerschapsgebied namens de oude volkenbond en later na mens de Ver. Naties. Engeland zal nu aan de Ver. Naties voor stellen de beheerschapsovereen- komst te beëindigen. Tanganyika heeft een bevol king van bijna negen miljoen zielen, van wie ruim 20.000 Europeanen. die van diplomaten, die door het vuur gespaard is onder haar hoede genomen. Enige tijd nadat net nieuws van de ramp bekend was gewor den, waren de wegen naar de plaats van de ramp door vele auto's geblokkeerd. Honderden toeristen keken naar het optre den van de brandweerlieden. Functionarissen van het vlieg veld Zurich verklaarden woens dagmorgen vroeg, dat volgens ontvangen inlichtingen, onder de 44 passagiers van het veronge lukte Tsjechoslowaakse vliegtuig drie jonge kinderen en een baby waren. Verdere bijzonderheden over de passagiers of hun natio naliteit ontbreken nog, aldus deze functionarissen. Zij voegden hier aan toe dat de bemanning uit vijf man en drie stewardessen be stond. Het vliegtuig maakte een we kelijkse dienstvlucht van Praag naar Bamako via Zürieh, Rabat, Dakar en "Conakry. Het had dins dagavond om kwart voor negen in Zürieh moeten landen, aldus deze functionarissen. Volgens de laatste berichten ONRUST IN JORDANIË Volgens de dagbladen in Da mascus zou koning Hoessein van Jordanië opdracht hebben gege ven tot arrestatie van zijn oom Sjarif Naser. Dit bericht zou af komstig zijn van uit Jordanië in Damascus aangekomen reizi gers. Het bevel tot aanhouding zou een gevolg zijn van een politieke strijd aan het Jordaanse hof. Door een en ander is in Jor danië onrust ontstaan, aldus de dagbladberichten verder. Voor het leger zou de alarm toestand zijn afgekondigd. Tot de passagiers behoorden Russische, Bulgaarse en Tsjechi sche economen en zakenlieden, die met hun gezin op weg waren naar Marokko, Guinea en Mali. Tot de omgekomenen behoren ook vele kinderen. GEEN ONTWAPEN IN GS DEBAT IN DE ALGEMENE VERGADERING DER VERENIGDE NATIES P Dinsdagavond is te New York van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de V. S. en de Sowjet-Unie het in eerste aanleg eens zijn geworden over een formule, om in deze zitting van de algemene vergadering der V. N. géén ontwapenings debat te doen houden. De. afvaardigingen van beide landen zouden binnenkort in afzonderlijke verklaringen te kennen geven dat de V. S. en de Sowjet-Unie voornemenszijn in de komende zomer het ont- wapeningsoverleg te hervatten. De twee delegaties zouden verwachten dat de assemblee formeel haar voldoening over deze bekendmakingen zal uit spreken, waardoor het scherpe debat zou worden vermeden, dat naar de mening van. vele V. N.-afgevaardigden uit een volledige bespreking van het ontwapeningsvraagstuk in de algemene vergadering zou voort: vloeien. Volgens delegatiekringen over heerst thans duidelijk 't streven om de politieke atmosfeer in de volkerenorganisatie zo kalm mogelijk te houden. r DIT NUMMER BEVAT N 12 PAGINA'S AFNEMENDE WIND Een storing, die woensdag van Schotland naar zuid-Noorwegen en van daar naar het zuidoosten trok, bracht ons die dag toene mende westelijke wind. Deze voerde lucht aan waarin veel be wolking en op de meeste plaat sen ook regen voorkwam. Heden zal de wind naar west tot noord west ruimen en gaat in kracht afnemen. Daarbij wordt wat dro- ZON MAAN op onder op onder maart 30 6.21 19.09 17.18 5.52 31 6.19 19.11 18.25 6.16 Apr. 1 6.16 19.13 19.34 6.40 2 6.14 19.14 20.44 7.04 gere lucht aangevoerd, waarin de regenkansen kleiner worden. De middagtemperaturen zullen dan dezelfde waarden bereiken als woensdag of iets lager wor den. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind. Veel bewolking met af en toe enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en noord west. Dezelfde middagtempera turen als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 30 MAART v.m. n.m. Breskens 1.08 1.28 Terneuzen 1.43 2.03 Hansweert 2.23 2.43 Walsoorden 2.33 2.53

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1