100 35 315 [ijn pas jalletjes ESPAi PAAS- ieeltjes mrijst lelmoes De Z.O. A. V.O.-conferentie te Bangkok Aanslag op imam van Jemen WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HET WEER HOOGWATER liiteit! 100 gram 1 3 ct in uw zege^an* 32 ct in uw ze-ge%*art literfles 27 ct in uw zeigtef'pw* Geen vertegenwoordiger van Verenigde Staten naar opening Nieuw-Guinearaad Kennedy vraagt meer krediet voor Amerikaanse defensie jCOSTUUMS Radio de Koek Gemoederen moeten bedaren zegt Belgische Senaatsvoorzitter 1 vear e pot J voor 69 voor 49 j ns 55 Móvoor 39. lire 55 voor 48 io* i 79 voor 69-io* Frankermg bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 'Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW WOENSDAG 29 MAART 1961 17e Jaargang Nr 5253 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. De ministers van de Zuidoost- aziatisrhe Verdragsorganisatie, die in Bangkok vergaderen, heb ben zich dinsdag bijna drie uur lang bezig gehouden met de vraag of al dan niet een krach tige resolutie tegen de commu nistische inmenging in Laos moet worden aangenomen. De besprekingen hierover zul len hedenochtend worden voort- gezet. Verwacht wordt echter dat dé verschillende ministers die in voortdurend contact staan met hun regeringen, gisteravond deze kwestie opnieuw ter sprake zou den brengen in partikuiiere ge sprekken met hun collega's en adviseurs na alloop van een door de premier van Thailand aange- I boden receptie. I Volgens kringen van de Franse delegatie zou er verschil van me- t ning bestaan tussen Frankrijk en de andere ZOAVO-landen over de te volgen tactiek. Deze kringen verklaarden, dat de Verenigde Staten verder wil len gaan dan Frankrijk met de toepassing van de verdragsbepa lingen tegen indirecte agressie. Frankrijk zou het schadelijk ach ten een al te strijdlustige verkla ring uit te geven. Len Amerikaanse woordvoer der deelde mede, dat het ant woord van de Sowjet-Unie op de jongste Britse voorstellen om tot een wapenstilstand te komen, niet voor het sluiten van de con ferentie op heden, kan worden verwacht. Do secretaris generaal van de ZOAVO, Sarasin, gaf als zijn persoonlijke mening te ken nen, dat Rusland mogelijk eerst i fc volgende week op de Britse nota zal antwoorden. De Britse officiële woordvoer der zei in antwoord op een vraag of het artikel in de „Prawda" waarin was gezegd dat er een reële mogelijkheid voor 'n vreed zame oplossing bestond, van in vloed was geweest op het ver loop van de ZOAVO-conferentie, dat dit inderdaad „in zeer kleine mate" het geval was geweest. iVIen verwacht, dat de vergade ring van heden, langdurig zal /ijn en dat Frankrijk zich er zo lang mogelijk tegen zal verzet ten betrokken te worden in enigerlei dreiging met optreden in Laos door de ZOAVO. De Philippijnse minister van Buitenlandse Zaken Serrano zei echter te verwachten dat een voor zijn land „zeer bevredigen de'' resolutie zal worden aange nomen. De Philippijnen hebben, tezamen met Thailand, aange drongen op een krachtig en vast beraden optreden door de ZOAVO-landen. Waarnemers verklaarden, dat Frankrijk zich vanaf het begin der conferentie heeft verzet tegen enigerlei overhaaste of kracht dadige verbintenis door de ZOAVO om de onafhankelijk heid van Laos te garanderen. Frankrijk zou naar verluidt bij zowel do militaire als de politieke besprekingen telkens weer heb ben gewezen op de uit eigen er varing gebleken enorme moeilijk beden. die de oorlogvoering in dat gebiedsdeel oplevert. Doch de vvaarnemers in Bangkok zijn altijd van mening geweest, dat Frankrijk uiteindelijk zal toe geven, omdat het de ZOAVO niet wil verzwakken. Volgens gewoonlijk betrouw bare kringen worden de bespre- kringen over de bewoordingen van de resolutie beheerst door een sfeer van voorzichtigheid en terughoudendheid. De houding der Verenigde Staten is, aldus deze kringen „krachtig doch niet oorlogzuchtig". In Franse krin gen meende men, dat Frankrijk zich heden niet van stemming over de resolutie zal onthouden, ,.Het zal echter van de bewoor dingen afhangen". Volgens bepaalde waarnemers zouden enkele landen, in het bij zonder de Philippijnen en Thai land, niet graag zien dat de Sow- jet-Unie ingaat op de jongste Engelse voorstellen met betrek king tot Laos. Zij vrezen dat een eventueel staken van hel vuren, gevolgd door onderhandelingen, alleen maar tot een verdeling van Laos zal kunnen leiden, welke de communisten de gelegenheid zou bieden strategische punten te blijven bezetten. Engeland en de Verenigde Sta ten schijnen echter vastbesloten te zijn te beletten dat de Sow- jet-Unie van eventuele onderhan delingen over Laos gebruik zou maken om nieuwe gebieden in dat land te bezetten. Zelfs al zou de Sowjet-Unie de Britse voor stellen accepteren, dan nog zou de ZOAVO de onafhankelijkheid en neutraliteit van Laos blijven beschermen. 1 - -l - L.Xi Mogendheden die deel uitma ken van de Zuid-Paojfic-Com- missie (Frankrijk, Nieuw-Zee- land, het Verenigd Koninkrijk, Australië en de Verenigde Sta ten) zijn uitgenodigd de instal latie van de Nieuw Guinearaad in Hollandia op vijf april bij te wonen. Behalve de Verenigde Staten hebben allen de uitnodi ging aanvaard. Er zal geen ver tegenwoordiger van de V. S. aanwezig zijn. zo is vernomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Den Haag zei dat op de Ame rikaanse ambassade wel bekend was dat de V. S. de Nederlandse uitnodiging hadden afgewezen. Hij kon echter geen reden opge ven. Hij zei dat alle mededelin gen daarover van Washington moeten komen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag zei in ant woord op vragen dat men ge hoopt had dat alle leden van de Zuid-Pacific commissie de uit nodiging om de installatie van de Nieuw-Guinearaad bij te wonen, zouden aanvaarden. Hij voegde hieraan toe dat men hoopte dat de Verenigde Sta ten alsnog kans zouden zien de uitnodiging te aanvaarden. Tijdens bezoek aan een ziekenhuis Volgens in Aden ontvangen be richten is de imam van Jemen, Weif El Islam Ahmad, maandag licht gewond door schoten, die tijdens een officieel bezoek aan een ziekenhuis in de havenplaats Hodeida, aan de. Rode Zee, op zijn gezelschap werden afge vuurd. Er is niet officieel medegedeeld, dat bij dit incident doden zijn ge vallen. doch volgens de in Aden ontvangen berichten zou de ple ger van de aanslag, een luite nant, na het incident zichzelf hebben doodgeschoten, terwijl twee personen in het ziekenhuis zouden zijn overleden. Twee neven van de imam en een ser geant werden door de aanslag ernstig gewond. Een politiefunctionaris, die van medeplichtigheid wordt ver dacht, is aangehouden. De goeverneur van de provin cie Al Faqie, nabij Hodeida, die enkele uren na de aanslag in Aden arriveerde, sprak berich ten over een samenzwering tegen. Naar zijn mening w^is de schietpartij een ingeving van het ogenblik. In officiële kringen in Aden verwerpt men de gedachte, dat de aanval door Cairo zou zijn ge- inspi'reerd. De sergeant en een van de neven van de imam, die werden gewond, de 18-jarige zoon van Seif el Islam al Kassim, zijn naar verluidt overleden. In Aden circuleren geruchten dat ook de imam is overleden. Dit bericht kon echter niet worden bevestigd. Van betrouwbare zijde is vernomen dat het in Jemen rustig is. President Kennedy heeft dins dag het congres om een bedrag v?n 1.954.000.000 dollar aan nieuwe kredieten voor de natio nale defensie verzocht. President Eisenhower had in januari reeds een bedrag van 41.840.000.000 dol lar gevraagd. In een speciale boodschap aan het congres merkt Kennedy op, dat hij voor het ogenblik slechts voorstelt wat het dringendst is. Voorts zegt de president, dat de nieuwe defensiepolitiek van de V erenigde Staten nog niet geheel is uitgewerkt en dat nog enkele maanden hiermee gemoeid zul len zijn. Deze politiek berust overigens op verscheidene begin selen maar in de eerste plaats op het vredesverlangen van de V. S. De Amerikaanse troepen in het buitenland moeten volgens Ken nedy, ,.in samenwerking met de bondgenootschappelijke strijd- ki achten", in de eerste plaats het hooid kunnen bieden aan onge acht welke beperkte oorlog in de wereld. De Amerikaanse president be veelt in zijn boodschap voorts o.m. aan de bouw van tien Pola- ris-duikboten meer dan de rege- ring-Eisenhower had voorgesteld. Hierdoor zou het aantal van deze duikboten tot 29 stijgen. Kenne dy meent ook, dat de produktie van de intercontinentale raket „Minuteman" moet worden ver dubbeld. De door Kennedy voorgestelde bezuinigingen hebben hoofdzake lijk betrekking op het vliegtuig met kernaandrijving en op de bommenwerper B-7Ö, die een snelheid heeft die drie keer zo groot is als die van het geluid. ONGEREGELDHEDEN IN IRAK lil verband niet verhoging van de benzineprijs In Irak hebben zich ongeregeld heden voorgedaan in verband met een vorige week ingevoerde verhoging van de benzineprijs. De eigenaren zijn in verband hiermede drie dagen geleden in staking gegaan, terwijl het on genoegen over deze prijsverho ging zich verder uitte in het doorsnijden van banden en in gooien van ruiten van openbare autobussen, particuliere auto's en taxi's. De militaire gouverneur van Irak heeft thans voor de pro vincie Bagdad samenscholingen van meer dan zeven personen verboden, terwijl op het dragen van wapens een verbod is inge steld, een en ander gepaard met strenge straffen. In een der wij ken van de hoofdstad is een avondklok ingesteld. In het Witte Hu' ',n Washington ..c-iu tie Russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko, een onderhoud met elkaar gehad, waarbjj Gromyko aan de Ameri kaanse president een boodschap van premier Chroesjtsjef betref fende Laos aanbood. Deze tele- foto toont Kennedy en Gromyko kort voor liet begin van de be- sprekinge welke ontspanning zou brengpn in de kritieke verhou ding Oost-West over Laos. DIT NUMMER BEVAT 16 PAGINA'SJ SOEKARNO OVER WEST NIEUW-GUINEA Wij zullen nooit ophouden met de strijd voor terugkeer President Soekarno heeft op een massabijeenkomst in Pon- tianak gezegd dat er geen com promis in de kwestie West-Irian zou zijn. Hij zei dit op een reis door West-Borneo in gezelschap van tien ambassadeurs van de oostelijke en westelijke blokken. „Wij zullen nooit ophouden met de strijd voor de terugkeer van West-Irian uit Nederlandse handen, omdat het een deel is van de Indonesische nationale revolutie". Hij legde er de nadruk op dat het Indonesische volk een ferme houding moet aannemen tegen over de Nederlanders. „West- Irian moet zonöër compromis on der Indonesische soevereiniteit terugkeren". (Adv.) de zo correct en elegant van lijn als geen andere Komt U het verschil 'ns vrijblijvend constateren Nieuwe kleuren, nieuwe weefsels. Prijzen vanaf 155, Bijpassende nieuwe „FABLO"-o ver hemden in volledige sortering en schitterende kreukvrije, moderne DASSEN. UoeAtnan de Tlcuiiu- TERNEUZEN VLIEGTUIGONGELUK BIJ NEURENBERG 52 doden? Bij het dorpje Oberriisselbach, ca 30 km ten noorden van Neu renberg, is dinsdagavond een Tsjechoslowaaks verkeerstoestel van het type IL 18 neergestort. Het Rode Kruis in Neurenberg heeft medegedeeld dat er geen overlevenden zijn. Het toestel was op weg van Praag naar Zü- rich. Volgens ooggetuigen is het vliegtuig in de lucht ontploft en brandend neergestort. De wrakstukken liggen over een afstand van 100 meter ver spreid. Het ongeluk heeft volgens schattingen van dd brandweer 52 mensenlevens geëist. Begin januari stortte in de om geving van Praag een Iljoeshin- 14 van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij neer, waarbij 10 personen het leven verloren. De Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij had 6 Iljoes- jins. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilde dins dag geen commentaar geven op de berichten dat de V. S. niet de uitnodiging hebben aanvaard voor de opening van .de Nieuw- Guinearaad. Toen een journalist de woord voerder. Lincoln White, vroeg of deze berichten juist waren, antwoordde hij„Ik ben hiervan niet op de hoogte en daarom kan ik er geen commentaar op geven". Noordstraat 102 Telefoon 31M Terneuzen Be voorzitter van de Belgische Senaat, Paul Struye, heeft dins dag het Nederlandse voorbeeld aangehaald om te komen tot een stabiele regering. „Het is beter thans tijd te nemen om na te denken en tie gemoederen tot rust te laten komen", zeide hij. „In Nederland duurde het twee maanden vóórdat een regering ken worden gevormd, die vier jaar aan het bewind bleef". „Ik zeg niet, dat er noodzake lijkerwijze twee maanden moe ten verlopen, voordat een rege ring kan worden gevormd, maar stabiliteit is nodig", voegde de Katholieke Senaatsvoorzitter hier aan toe. Hoewel Struye met nadruk be toogde, dat „alle oplossingen" mogelijk zijn, bestempelde hij de vorming van een nationale drie- partijen regering (katholieken, socialisten en liberalen) als de minst wenselijke. „De huidige toestand zou een dergelijke for mule bovendien niet rechtvaar digen", verklaarde hij, „wij zijn niet in Laos". Hoewel koning Boudewijn reeds de eerste dag na de verkiezingen is begonnen met zijn politieke consultaties wordt de aanwijzing van een kabinetsformateur eerst over enkele dagen verwacht. Uit de stroom van commentaren blijkt steeds sterker de gedachte van pen katholiek-socialistische coalitie. Inmiddels wordt ook met be langstelling uitgekeken naar da gevolgen van de verkiezingen voor de samenstelling van de Se naat. Zondag zijn van dit college van 175 leden er 106 rechtstreeks gekozen. Van de overigen wor den er 46 aangewezen door de leden van de provinciale raden en 23 worden senator door co öptatie. Bij de aanwijzing van deze 69 senatoren speelt een grote rol de vraag, hoe de partijen daarbij samenwerken. Zo zullen er naar is berekend 26 C.V.P.-senatoren worden gekozen door de provin- EN WAAR WAS DE BEWAKING In de wateren van de Schotse basis voor atoom-duikboten met Polaris-raketten, Holy Loch, heb. ben drie demonstranten tegen deze Polaris-raketten kans ge zien de kern-onderzeeboot „Pa trick Henry" te enteren om van af een plaatsje op dit vaartuig met meer effect en in eik geval op meer spectaculaire wijze te kunnen protesteren. Deze tele- foto toont een van de demon stranten, die een plaatsje heeft gevonden op (1e hoge staartvin van de „Patrick Henry". Een slechte beurt voor de bewaking medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk wat lichte egen, vooral in het noorden van het land. Zachter. jyiatige tot krachtige westelijke wind. MAAN op onder ZON op onder maart 29 6.23 19.08 16.13 5.28 30 6.21 19.09 17.18 5.52 ciale raden, indien de socialisten en liberalen geen „kartel" vor men en slechts 21 indien een der gelijke samenwerking wel wordt toegepast. Bij een niet tegen de C.V.P. gerichte samenwerking van de andere partijen wordt rekening gehouden met de volgende nieu we samenstelling van de Senaat: C.V.P. 85 leden (verlies 6 leden en van de absolute meerderheid). B.S.P. 74 leden (winst 9 leden). Liberalen 13 leden (verlies vijf zetels). Vlaamse Volksunie 2 leden (winst twee zetels). Communisten 1 lid (onver anderd). Spaak: ALLEEN KATHOLIEK- SOCIALISTISCHE COALITIE BRENCT OPLOSSING „Alleen een Katholiek-Socialis tische coalitie zal een oplossing kunnen brengen voor de grote politieke, economische en sociale problemen, waarvoor België zich ziet gesteld". Dit schreel de so cialistische leider Spaak dinsdag ochtend in het partijblad „ia; Peupie". „Ik oen aeze mening al geruime tijd toegedaan ge weest en nu meer uan oott, ge zien de duidelijk conservatieve, anti-sociale en tegen de vaxbe- weging gerichte kaart, die de li berale partij speelt". De oud-secretaris-generaal van de N.A.V.O. meent voorts, dat het regeringsprogramma van een Katholiek-socialistisch coalitie kabinet de volgende belangrijke punten moet bevatten: hervor ming van het regeringsappa raat door depolitisering, hervor ming van de parlementaire werk zaamheden en vermindering van het aantal volksvertegenwoor digers. „De regering van morgen moet een regering van sociale vrede zijn", aldus Spaak, die voorts een aantal maatregelen bespreekt, die ook in de „een- heidswet" van het kabinet-Eys- kens aan de orde zijn zoals de bevordering van de economische ontwikkeling van België en de begrotingspolitiek. „Alleen een regering van de C.V.P. en de B.S.P. kan ook het talenvraagstuk oplossen", schrijft Spaak verder. Hij voegt hier nog aan toe, dat het „weinig redelijk" zou zijn opnieuw een regering te vormen, die een on betwistbare nederlaag heeft ge leden of opnieuw een coalitie (tussen katholieken en liberaleni te vormen, die op een mislukking is uitgelopen. Volgens „Le Peupie" zou Spaak bij zijn eerste verschijning op de socialistische kieslijsten in Brus sel sinds 1954 een recordaantal voorkeurstemmen op zich hebben verenigd: ongeveer 60.000. In 1950 was dit aantal 40.000 en in 1954 bijna 36.000. Zachtere lucht Het centrum van het hogedruk- gebied ligt nu nabij de ingang van het Kanaal en is dus nog steeds vrij dicht in de buurt. De aanvoer van de koude lucht wordt nu echter weer afgesneden. Enkele storingen trekken tussen IJsland en Schotland door naar het oosten. Daar zich verder op de Oceaan ook nog een llirik de pressiesysteem opnoudt, ziet het er niet naar uit, dat de polaire lucht ons voorlopig kan berei ken. Van het midden van de Oceaan wordt nu zachtere lucht naar ons toegevoerd. Wel kunnen we vrij veel bewolking verwachten en ook kan er regen of motregen vallen. De wind blijft uit westelijke richting waaien en kan mogelijk aan de kust weer hard of storm achtig worden. WOENSDAG 29 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.25 1.00 1.40 1.50 n.m. 12.53 1.28 2.08 2.18

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1