DE GROENE HEL Conflicten in Oost-Europa Binnenlands nieuws >to-albums 1 17e Jaargang Nr 5252 AN DAMME Gemeenteraad van Zaamslag Bevrijdt U Goud voor Laos verdwenen uit K.L.M.-machine DINSDAG 28 MAART 1061 ■ei in Margriet an Amerika, t zij in het ir verhaal! tEDROG ïbuies? Zijn eloofwaardig ïjgt U een :crde op het "ÉNHAEFF, de Rijks- Utrecht. IET nog niet gt, stuur dan n briefkaart T, Stadhou- Amsterdam. RUE ZEEUW Worstmaker 3 TELEF. WOENSDAG: tibieding voor 1.» •graan ■PEN "UKJE voor 2,1# ADE voor 2, t m zaterdag voor 1,5» rham: orst roor 55 cent rehalct roor 70 cent mager zonder moeite GRAFTAL. 50 dragees '8. Bij aptoh. en do- BOEKHANDEL VAN DE SANDE Niet alleen in West- ;Uropa. ook in het Sowjet- ok komen onderlinge te- nstellingen voor en bin- lenlandse moeilijkheden, ie de eenheid en soliditeit er/wakken. Men kan zeg- ;en. dat in de loop dei- ren de verscheidenheid an stelsels evenzo is toe- tenomen als de veelheid van conflicten. Zo komt het laak voor, dat de regerende inderheden pogen, ver- jderde toestanden te be- aren. tuk in Polen Zie als voorbeeld Polen. Na ie woelingen in 1956 heeft de euwe leider Gomoelka meer te moeten bieden aan oj> aionele bewegingen. Hij jft een systeem moeten hand- ,vpn waarin bij verkiezingen mee- kandidaten zijn dan ze tels er is een keuze, en de com- jnunistische partij (die niet de enige is, doch wel alles over heerst moet toestaan, dat er ook niet-leden aan bod komen. Zij biedt geen uitsluitende een- [heidslijst aan. Doch aan de an dere kant moet Gomoelka die j drang naar verscheidenheid remmen I Het. blijkt uit zijn conflict met de kerk, die ruimer kon adem- I halen na 1956. Zij wordt er nu van beschuldigd, zich een poli- tietr te laten voorschrijven, wel ke het Vaticaan zou dicteren, I omdat :iij de invloed van het ■marxisme heeft beperkt, en de I „indoctrinatie" der partij heeft verminderd. Natuurlijk blijft de spanning tussen een kerk en een godsdienstloos staatsregime al tijd bestaan. Zij is echter ver scherp! doordat de regering de kerk weer achteruit wil dringen. Het Poolse volk is in grote meerderheid zeer gelovig, ook als het sociale hervormingen, nationalisaties enz. aanvaardt. Het is zeer nationalistisch te vens. En het moet wel berusten in een bondgenootschap met de j Sowjet-Unie. doch zou verder zijn eigen weg willen gaan. Daar tegen moet Gomoelka zich ver zetten, en een groeiende drang dwarsbomen. De protesten van kardinaal Wyszynski, die overi- gens het regime zelf niet on- j trouw is, bewijzen welk een I druk de regering uitoefent, voor- al om religieus onderwijs uit te schakeien. Roemenië concentreert de macht In Roemenië is de „vaste" lei der Gheorghie Dej, een „stali nist'' die zich na de dood van Stalin bij Chroesjtsjef heeft aangesloten. Maar ook hij deinst terug voor het billijken van meer „liberale" methoden, die na Stalins dood in uitzicht werden gesteld. Hij is behalve eerste secretaris van de partij, ook hoofd geworden van een „staatsraad", die het werkelijke gezag uitoefent, en eigenlijk soeverein is. Het levenspeil in Roemenië is iwg laag, lager dan in Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije en Hongarije Vele communisten stonden niet vijandig tegen over Tito omdat zij meer ruim te wilden bieden aan nationale verlangens. Er zijn concessies gedaan aan die wensen. Doch nu zij ietwat te gevaarlijk wor den geacht door de partijleiding, zet deze zich schrap en concen treert de macht in vertrouwde handen. Eigenlijk is geen volk in Oost-Europa geheel te ver trouwen voor de Sowjet-Unie, en dat wordt ook in Roemenië bewezen. Albanië flirt met China Gecompliceerd is hetgeen gaande is in Albanië. De „stali nistische" leider Hodzja behoort sindsdien tot de ergste vijanden van Joegoslavië. Hij vond ech ter. dat later Chroesjtsjef wat te slap optrad jegens Tito. En hij zocht toenadering tot de meer extreme Chinezen. Dit heeft wantrouwen gewekt in Moskou, dat Hodzja liet be spioneren. Men spreekt nu al van „afvalligheid" van Albanië jegens Moskou. In het kleine geïsoleerde land vinden zuive ringen plaats, waarvan de aard niet goed bekend is. Het schijnt dat behalve Titoïsten ook vrien den van Chroesjtsjef worden afgezet Ook hier speelt het nationa lisme een rol, maar dan op an dere wijze dan in Polen en Roe menië. De Albanezen voelen zich bedreigd door Joegoslaven en Grieken, hun buren, en voelen mets voor „vreedzaam samen leven". Zij pogen de Russen fel ler op te zetten tegen de Joego slaven en nu zij daarvoor niet genoeg sympathie menen te vin den, wenden zij zich tot de veel agressievere Chinezen. Een si tuatie, die men in het oog moet houden. Tekorten in O.-Duitsland Tenslotte zijn er overal eco nomische moeilijkheden. Het meest inzake de voedselvoorzie ning. Algemeen was de mening, dat het met de industrialisatie goed ging al kostte die dan ook schrikbarend veel. Nu is in Oost-Duitslanö twijfel gewekt aan de basis van de ver doorge voerde vergroting der nijver heid. Er is een tekort aan grondstoffen en aan technici. De Oostduitsers willen daar om meer afzetgebieden verove ren in Azië en Afrika, om van daar grondstoffen te betrekken. Het tekort aan technici, van wie er velen naar West-Duits'and gehouden op maandag 20 maart, des middags om 3 uur. Voorzitter: H. D. Trimpe. bur gemeester. Wethouders: A. Koster en F. de Koeijer. Leden: J. van Cadsand, W. Faas, H. de Feijter, L. F. Flo- russen, J. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, A. J. de Visser en J. H. Verhelst. Secretaris: J. W. Kusee. De Voorzitter opent de verga dering door het uitspreken van het gebedsformulier, waarna hij de leden van de raad verwel komt. Hij deelt mede bericht van ver hindering te hebben ontvangen van de heer C. A. de Kraker. De notulen van de op 6 febr. j.l. gehouden vergadering, wor den ongewijzigd vastgesteld. De Voorzitter wenst, alvorens met de afwerking van de agen da van deze vergadering verder te gaan allereerst mede te delen zijn getrokken, is echter nog d het ten zeerste betreurt rviinrlar rreicxri nn tfx Vtzxf ron GT\- O minder goed op te heffen Van daar dat de vliegtuigproduktie zwaar wordt belemmerd en waarschijnlijk moet worden ge staakt. Dit zou een einde maken aan de grootse plannen, om eigen straalvliegtuigen te ver vaardigen en te verkopen. Ook achter het ijzeren gordijn is het geen koek en ei Dr. A. C. (Nadruk verboden.) VERDRONKEN IN* PUT NA BRANDSTICHTING Zaterdagmorgen heeft een ge meente-arbeider te Eygelshoven, die bezig was met opruimings werkzaamheden bij een vorige week woensdag door brand ver woest huis, in een waterput en kele meters achter de ruïne, het stoffelijk overschot ontdekt van de 62-jarige oud-mijnwerker j.l., die de hoofdbewoner was van het door brand getroffen huis. De man was sedert het tijdstip van de brand niet meer gezien aanvankelijk dacht men, dat de alleenwonende man elders ver toefde. Enkele mensen meenden namelijk hem op de bewuste morgen in Heerlen te hebben gezien. Intussen was gebleken, dat het met de brand in het huis van L. niet helemaal normaal v/as: er waren sporen van pe troleum. zowel in de kelder, waar een stapel brandhout lag, als elders in de woning. Op brandstichting wees ook dat het vuur zich zeer snel naar de ver schillende verdiepingen had verspreid, ook naar de boven verdieping, waar een getrouwde zoon van L. met zijn gezin woont. Bij het politie onderzoek is verder ontdekt, dat de 62- jarige J. L. enkele dagen voor de brand de brandpolis naar het huis aan een van zijn zonen, die elders woont, had toege stuurd, zonder dat daar een aanwijsbare reden voor was L. had zich de dood van zijn vrouw vorig jaar, bijzonder aan getrokken en kreeg in zijn een zaamheid herhaaldelijk buien van ernstige zwaarmoedigheid. Het stoffelijk overschot ver toonde vrij ernstige brandwon den aan handen en voeten. Hoe de man in de betrekkelijk on diepe put is terecht gekomen, wordt thans door de politie on derzocht. Niet uitgesloten wordt gaacht, dat L. bij de felle brand, waarbij hij de brandwonden opliep, zijn brandende kleren heeft willen blussen in het wa ter van de 1.30 meter diepe put. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Men ver moedt, dat de man -door de pijn van de brandwonden en door overspanning overmand, in het water in elkaar is gezakt en toen door verdrinking om het leven is gekomen. Er is geen aanleiding geweest om sectie op het stoffelijk overschot te ver richten. 94) Nadruk verboden. Wij haasten ons. Maria over wint haar angst voor de onbe kende grote rivier, waadt met mij mee met huiverige gilletjes, lacht om het verscheurde pak, dat haai- om het slanke lijfje kleeft. Wat is ze slank en mooi yan lijn, mijn dochtertje. Ze Is jong, sterk en handig. Met haar kan ik de lianen doorhakken, met haar kan ik de kano tot aan het water slepen. Met haar kan ik de motor uit de boom losmaken en die achter bevesti gen, waar zij hoort. Verbaasd staart ze op mijn handen als ik de vleugelmoeren aandraai. Ze voelt dan ook verbaasd, hoe vast de motor nu zit. Dan begint hel moeilijkste werk. Ik heb een bus benzine «eegedragenDe motor »oet weer op gang gebracht worden. Ik werk urenAlles is doonvoekerd van lianen, som mige dik als een vinger, andere •hi» als een worm. Óveral zijn doorheen gewrongen, en ont zaglijk taai. ®an is de motor schoon. De hnno wordt te water geschoven. door HENRI VAN WERMBSKBR&KK Ja, Maria is geweldig sterk. Het is haar jeugd en haar goede wil. Ze hijgt van inspanning. Ik moet haar ijver temperen. Dat houdt niemand uit. Ons gutst het zweet langs de lichamen. Miljarden insecten dwarrelen rond en steken met venijnige angels of bijten fel. Ik poog de motor aan te slaan. Geen kans. Weer onderzoeken. De carbura tor nazien. Daar begint het eerste prutte len. Ik vergat, dat Maria reeds zeer lang de boot aan de hanen vasthield. Ik zie, dat de avond reeds komt Het moet nu lukken, alles klopt, er kan nu niets meer ver keerd zijn. Weer draai ik het vliegwiel Nu pruttelde toch de motor eveneen knal TAIPEKE'iS SALUUT ik Neegeschrokken zie op. Dat was iets anders. Hoor, daar is het weer Het zijn schotenTaipeke schiet. Aikas! Ik moet dadelijk naar BABY BIJ BRAND OMGEKOMEN In Groot Weisden in de ge meente Margraten in Zuid-Lim burg heeft in de nacht van za terdag op zondag een brand ge woed in een 350 jaar oude bcer- derijwoning van de familie Van de Bergh. Het vuur werd om streeks half vier ontdekt door een 12-jarige zoon van de fami lie, die in een apart vertrekje naast de keuken sliep. De keu ken stond toen al in vlammen en hij moest uit het raam klim men om alarm te kunnen slaan. De vader, de moeder en acht kinderen konden zich in veilig heid stellen, maar in de conster natie vergat men, dat het jong ste meisje van acht maanden in het wiegje nog was achtergeble ven. Een buurman en de com mandant van de vrijwillige brandweer wisten door de vlam men heen te dringen en het kindje van een vuurdood te red den. De oude boerderij is gro tendeels verbrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door het nagloeien van roet in de schoor steen. Taipeke. Het is voor mij de ge woonste zaak van de wereld. Ik zou weg kunnen drijven met de boot. Veilig, maar ik moet naar Taipeke. Met een kreet beduid ik Ma ria, daar op het eiland te blijven bij Pancho. En de boot los te schuiven. Met de boot stroomaf zal ik sneller bij hem zijn Hoor nog meer schoten. Dat zijn revolverschoten. Dus die had hij ook mee. Heeft hij dus geen tijd gehad om te laden?.... Voort. Ik fluit doordringend, ten te ken dat ik kom. Als ik af wil stoten, is eerst Maria en dan Pancho in de boot gesprongen.Ik smeek, beveel Maria te blijven. Voor het eerst is ze ongehoorzaam, doet of ze me niet hoort en begrijpt. Ik kan niet lang pratenik moet naar Taipeke. Waarom schiet hij niet meer? Ik hoorde de Winchester leeg- knallenSlechts drie schoten uit de revolver.... Nu is het angstig stil. Ik fluit weer geen antwoord. Daar schiet de boot al op het strandje, ik spring eruit. „Daar blijven MariaBlijven Pancho Als ik omzie merk ik dat Pan cho gehoorzaamde. Maria is di rect achter mij. Ik los een revol verschot om Taipeke te zeggen dat ik kom.en ren de pam pa in Daar staat de boom. Ik weet niet waarom. Ik vergeet het gevaar, tot ik er dertig me ter vandaan ben. Dan zie ik het ineens! In de boom steken drie pijlen. Niets in de pampa be- dat in een zeker blad het gespro kene over het Julianaziekenhuis geheel onjuist is weergegeven. Reacties naar aanleiding van dit verslag zijn dan ook niet uitge bleven. Hij hoopt dat bedoeld blad er voor zal zorgen dat haar verslagen voortaan het gespro kene juist zullen weergeven. De heer De Visser sluit zich geheel aan bij de woorden van de voorzitter. Het is zeer onaan genaam wanneer door een on juist verslag een verkeerde in druk naar buiten wordt gegeven. Ingekomen stukken en mededelingen Naar aanleiding van het van Ged. Staten ontvangen ontwerp besluit tot een zodanige herzie ning van de bezoldiging van de wethouders, dat de jaarwedden, thans bedragende 1170 per jaar, gebracht worden op 1500 per jaar. De heer De Feijter merkt op niet tegen een salarisverhoging van de wethouders te zijn, mits ook het presentiegeld van de raadsleden wordt verhoogd. De heer De Visser heeft er geen bezwaar in om aan het ver zoek van Ged. Staten te voldoen, wèl heeft hij bezwaren tegen de wijze waarop dit plaats vindt, het is een ontneming van de be voegdheden die tot de raad zou den moeten behoren. De Voorzitter antwoordt dat de wijze van vaststelling van de jaarwedden van wethouders, evenals dat het geval is met de jaarwedden van de secretaris en ontvanger, in de gemeentewet is vastgelegd. De heer De Feijter stemt ge heel in met de woorden van do heer De Visser, vrijwel alles wordt ons van bovenaf opgelegd en wij hebben slechts ,,ja'' of HULPKASSIER GEARRESTEERD WEGENS VERDUISTERING De politie in Rotterdam heeft een 39-jarige hulpkassier, G. N. A. B., gearresteerd, die kans had gezien om door het vervalsen van kassabonnen in vier jaar tijds een bedrag van dertig dui zend gulden te verduisteren bij zijn werkgeefster, een ijzerwa- renhandel aan de Coolhaven. De man heeft een volledige be kentenis afgelegd en is inmid dels voorgeleid voor de officier van Justitie. weegt. Niets op de boom beweegt. Die strekt spookachtig zijn dorre, dode armen omhoog. Een lugubere beklemming komt over me „Taipeke!" roep ik ineens met hoog geluid en een stem die overslaat. Taipeke moet zich nog dek ken in de holle stam. Waarom antwoordt hij niet? Is er geen gevaar meer, omdat hij mij nu niet meer waarschuwt? Waarom heeft hij geschoten? Ineens al toesnellende op de boom. om daar zelf dekking te zoeken, als er een gevaar mocht dreigen, struikel ik over iets. Een lichaam! Een Aika. Hij ligt voorover, uit zijn nek vloeit nog bloed. ik verwonder mij, dat nu niet een pijl over mij snort.... en blijf na mijn val even liggen. Zie dan geschrokken, dat Maria naast mij staat.... „Buk. Maria in godsnaam, buk!" „Buk, vaa-der Ze ligt naast me. Ik tuur voorzichtig over het dunne pam pagras.... Een doods zwijgen. O, ik ken dat zwijgen van de Aikas. Nee. toch een geluid, een kermendaar ineens een arm boven het gras, een stuk rug., mijn kogel plant zich in die rug. Weer is het doodstil.alleen die ellendige apen, die hevig ge schrokken, schreeuwen Ik schreeuw ook.„Taipe ke Naar de boom. De boom zwijgt. (Wordt vervolgd.) „neen" te zeggen. De Voorzitter vraagt de heer De Feijter of hij een voorstel wenst in te dienen om het pre sentiegeld der raadsleden te ver hogen. De heer De Feijter stelt alsnu voor het presentiegeld van de leden van de raad te brengen op 15 per vergadering. De heer Koster kan zich hier mede verenigen. De Voorzitter vraagt, nu dit voorstel is ingediend, of de leden in principe daarmede accoord kunnen gaan, want uiteindelijk moet het bedrag van het pre sentiegeld door Ged. Staten wor den vastgesteld. Zonder hoofdelijke stemming verleent de raad hieraan zijn goedkeuring. Adres vaste oeververbinding'. Naar aanleiding van het ver zoek van het gemeentebestuur van Axel om adhaesiebetuiging aan haar adres aan de Neder landse regering en de Staten- Generaal betreffende de nood zaak van een vaste oeververbin ding over de Westerschelde, licht de Voorzitter een en ander nog nader toe. De heer De Visser kan zich hiermede wel verenigen, maar vraagt zich af wat in deze het beste zou zijn om tot een goed resultaat te komen. De Voorzitter antwoordt dat het zijns inziens het beste zou zijn als de gezamenlijke gemeen tebesturen van Zeeuws-Vlaande- ren zouden vergaderen om te beslissen welke actie het meeste resultaat kan opleveren. Het spreekt vanzelf, dat ook het ge meentebestuur van Zaamslag vóór een vaste oeververbinding is, maar wij zien in het systeem van adhaesiebetuigingen weinig heil. De heer De Visser is van me ning dat van een gezamenlijke adhaesiebetuiging van alle ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen wèl kracht zal uitgaan en gelooft vast dat Zeeuws-Vlaanderen een vaste oeververbinding zal krij gen, al zal zulks dit jaar nog niet he geval zijn. Deze oeververbin ding is van nationaal belang en zal het isolement van Zeeuws Vlaanderen doorbreken. De heer De Feijter sluit zich aan bij de woorden van de heer De Visser. De laatste week heeft de mist de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen en het ver voer naai- en van Zeeuws-Vlaan deren danig parten gespeeld. De heer Florussen zegt dat er op dit ogenblik geen ander voor stel in deze is. Spreker wijst er op dat andere oeververbindingen wèl tot stand zullen komen en dit moet voor ons zeker reden zijn om aan het verzoek tot adhaesie betuiging gehoor te geven. De heer De Visser zou gaarne zien, dat deze voor Zeeuws- Vlaanderen zo hoogst belangrij ke zaak goed voorbereid wordt. De Voorzitter stemt hiermede volkomen in. Het is ten zeerste gewenst dat Zeeuws-Vlaanderen een vaste oeververbinding krijgt die ons meer met overig Zeeland zal verbinden en niet een die op Noord-Brabant aansluiting zal geven. Het ligt echter niet op onze weg om uit te maken wóór deze vaste oeververbinding uit eindelijk geprojecteerd zal wor den. De heer De Visser geeft in over weging dat het gemeentebestuur van Zaamslag zich in verbinding zal stellen met het gemeentebe stuur van Axel om deze hoogst belangrijke zaak nader te bespre ken. De Voorzitter kan zich hiermee zeer goed verenigen. Om het be oogde doel te bereiken dient er een krachtige actie van geheel Zeeuws-Vlaanderen uit te gaan. Het voorstel van B. en W. om aan de raad der gemeente Axel mede te delen dat ook het ge meentebestuur van Zaamslag overtuigd is van de grote waar de van een vaste oeververbin ding, doch dat het systeem van adhaesiebetuigingen niet het juiste middel wordt geacht, om aan de waarde van deze aange legenheid kracht bij te zetten, wordt aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór stemmen de heren Kos ter, De Koeijer, Van Cadsand, De Jonge, Van Hoeve en Faas. Tegen stemmen de heren Flo russen, Verhelst, De Visser en De Feijter. De Voorzitter deelt mede, dat van de schoonmaakster der open bare school het verzoek is ont vangen om haar bezoldiging, die in de vorige vergadering werd gebracht op 400 per jaar, te wil len herzien daar genoemd bedrag door haar aan de lage kant ge acht wordt. B. en W. hebben het door haar te verrichten werk onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen, dat het toegekende bedrag inder daad te weinig moet worden ge acht, waarom het college voor stelt de bezoldiging te brengen op 600. Hiertoe dient het besluit, in de vorige vergadering genomen, te worden ingetrokken om vervol gens hetzij in deze dan wel in de volgende vergadering een beslis sing te nomen over het voorstel van B. en W. De heer De Feijjter wijst er op, dat pas in de vorige vergadering dit bedrag is vastgesteld en acht het beter om het ingekomen ver zoek te behandelen bij de volgen de gemeente-begroting. De heer De Visser vraagt of voor de grootte van de bezoldi ging ook bepaalde normen zijn. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. bij het bepalen van dit hogere bedrag zijn uitgegaan van het aantal uren dat betrokke ne nodig heeft om haar werk naar behoren uit te voeren. De heer De Visser merkt op reeds in de vorige vergadering de beloning laag te hebben ge vonden en stelt voor om thans maar ineens een beslissing te nemen. De Voorzitter vraagt of de leden accoord kunnen gaan met het voorstel van B. en W. en de be loning te brengen op 600, zulks ingaande 1 januari j.l. Zonder hoofdelijke stemming al dus besloten. De overige ingekomen stukken worden overeenkomstig het voor stel van B. en W. voor kennis geving aangenmen. Mededelingen. De Voorzitter deelt mede dat, nu de korfbalvereniging „Scam- p>elo" is ontbonden en dus door naar geen gebruik meer zal wor den gemaaKt van het sportter rein, van de voetbalvereniging bericht is ontvangen dat zij be reid is in het vervolg 300 per jaar te betalen voor het gebruik van terrein en kleedlokaal. B. en W. stellen voor hiermede accoord te gaan. Zonder hoofdelijke stemming verleend de Raad hieraan zijn goedkeuring. Van de muziekvereniging „De Volharding" is het verzoek ont vangen om ter gelegenheid van het muziekconcours dat op 11 mei alhier zal worden gehouden het sportterrein beschikbaar te willen stellen. B. en W. zijn in principe bereid hierop gunstig te beschikken en wensen met het bestuur van „De Volharding" hierover een nadere bespreking te houden. Zonder hoofdelijke stemming kan de Raad zich hiermede ver enigen. De Raad gaat vervolgens ac coord met het voorstel van B. en W. om aan de heer De Visser uit stel te verlenen ten aanzien van de ontbindende voorwaarde met betrekking tot de bouw van woningen in het uitbreidingsplan. De Voorzitter deelt mede, dat bericht is ontvangen dat de ge meente Zaamslag voor, 1961 geen woningwetwoningen z'ijn toege wezen. Deze mededeling van Ged. Sta ten heeft het college van B. en W. ten zeerste teleurgesteld en het college heeft besloten zich alsnog tot Ged. Staten te wen den om te trachten van de nog niet toegewezen woningwetwo. ningen er enige voor Zaamslag te verkrijgen. Wij vragen slechts een toewijzing van 2 woningen. De heer Florussen wenst dat er tegen het niet toekennen van woningwetwoningen aan Zaam slag sterk geprotesteerd zal wor den. Wij krijgen geen enkele wo ningwetwoning toegewezen, ter wijl andere gemeenten er zoveel ontvangen. De ontvolking van het platteland wordt hierdoor sterk in de hand gewerkt. De heer De Feijter sluit zich geheel aan bij de woorden van de heer Florussen en merkt op, dat de mensen op deze wijze wel moéten wegtrekken waardoor de gemeente gedupeerd wordt en in het bijzonder de middenstand hoewel deze zich veel moeite ge troost om hun zaken zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming worden alsnu aangenomen het voorstel van B. en W. tot vaststelling der voorschriften op de gemeentelijke vergoeding 1961 ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 vor de bijzondere scholen; en het voorstel tot vaststelling der voorschotten 1961 en vergoe dingen I960 ingevolge de Kleu teronderwijswet. Alsnu komt in behandeling het voorstel inzake overname/ over dracht in eigendom, beheer en onderhoud wegen, welk voorstel in ons nummer van 15 maart in zijn geheel is opgenomen. De heer Florussen zegt niet tegen het voorstel van B. en W. te zijn. hoewel er wel enige vra gen te stellen zijn over de be rekening van de kosten van de hercesti-ating van de Axelseweg. Be Voorzitter licht het voor stel van B. en W. nader toe. naar de kosten van overdracht. De heer Van Hoeve informeert De Voorzitter schat deze op f 60. De heer De Visser kan zich met het voorstel van B. en W. goed verenigingen, maar vindt het jammer dat deze weg niet door de provincie wordt overge nomen. Hij denkt dat in de toe komst de kosten nog wel hoger zullen worden. Op een vraag of er langs deze weg een rijwielpad zal worden aangelegd, antwoordt de Voor zitter dat hierover nog niets is besloten, doch dat er nog nader overleg zal worden gepleegd. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. (Adv.) van rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en dro gist ƒ0.95, 2.40. ƒ8.88. De K. L. M. heeft Interpol ge vraagd een onderzoek in te stel len naar de diefstal van een sen ding goud ter waarde van hon derdduizend gulden uit een K. L. M.-machine. Het goiul was be stemd voor Vientiane, de hoofd stad van Laos. De diefstal is 10 dagen geleden gebeurd, zo deelde een zegsman van de K. L. M. mee. De K. L. M. had toen vijf partijen goud te verzenden naar het Verre Oosten, één van deze rijf partijen, be stemd voor Laos, bleek bij aan komst van de machine in Bang kok verdwenen. De woordvoer der van de K. L. M. deelde des gevraagd mee, dat de verdwenen zending, 20 kilo, niet uit een Europees land afkomstig was. Nader vernemen wij, dat de eigenaar van de zending geen aangifte van de verdwijning wenste te doen. De zending dat schijnt vast te staan is op woensdag 15 maart j.l. in een Electra-toestel van de K. L. M. van Schiphol verzonden. Via tus senlandingen in Dusseldorp en Rome, Beiroet, Cairo, Dharan, Karachi en Rangoon arriveerde de machine op 16 maart in Bang kok, waar het goud vermist werd. De waarde was officieel als 8057 pond sterling geregistreerd. De zending bestond uit 20 staven goud van ieder 1 kg en was be stemd voor de bank Indochina in Vientiane. Voorstel tot goedkeuring wij ziging begroting 1960 van het Al. gemeen Burgerlijk Armbestuur. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming verleent de Raad hieraan zijn goedkeuring. Voorstel tot voorlopige vast stelling der gemeen terekening f959. De heer De Visser rapporteert namens de commissie belast met het nazien van de gemeente rekening 1959, dat deze in orde is bevonden, waarna deze rekening zonder hoofdelijke stemming voorlopig wordt vastgesteld over eenkomstig de door B. en W. medegedeelde bedragen. Wijziging van dc begrotingen dienst I960 en 1961. Zonder bespreking ol hoofde lijke stemming verleent de Raad hieraan zijn goedkeuring. Verkoop perceeltjes tuingrond in de Polderstraat. De Voorzitter deelt mede, dat slecnts arie peisonen niet oei vul zijn om een perceeltje tuingrond voor de aangereden prijs van 2 per m- te Kopen. B. en W. stellen voor bedoelde perceeltjes tuingrond te verko pen aan de gegadigden, waar mede de Raad zonder tioofcieiyke stemming accoord gaat. Rondvraag. De heer Van adsarid infor meert naar de strook grond in de Puntstraat dat niet bestraat is. Hij zou in overweging willen geven die grond te beplanten met rozenstruiken. De heer Van Hoeve zegt be nieuwd te zijn hoever het staat met de te plaatsen fontein. De heer Florussen informeert hoe het staat met het bewerken van de grond voor de openbare schooi en vraagt om de Woning- bouwstraat te bestraten. De Voorzitter de gestelde vra gen beantwoordend zegt dat wat de beplanting van de Puntstraat cetreit, natter overleg zal wor den gepleegd wat er met die strook grond zal gebeuren. Met het aanleggen van de fon tein is een begin gemaakt. Het zal werkelijk een mooi geheel worden, volledig aansluitend aan de omgeving waar de fontein zal kotnen te staan. Door de weersomstandigheden is de grond vóór de openbare school nog niet bewerkt, maar dat zal zo vlug mogelijk ter hand worden genomen. Naar de bestrating van de Wo- ningbouwstraat zal een onder zoek worden ingesteld. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat de weg naar de.Griete en in de Val geteerd zullen wor den. B. en W. wensen thans de Raad machtiging te vragen om tege lijk met dit werk ook de weg on- derlangs de dijk te Reuzerrhoek te téren. De Raad verleent hieraan zon der hoofdelijke stemming zijn goedkeuring. Aan het eind van deze verga dering gekomen dankt de Voor zitter de raadsleden voor de prettige en vlotte wijze waarop de belangen van de gemeente zijn behartigd, waarna hij de ver gadering sluit door het uitspre ken van het dankgebed.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5